WAAR IS FRANSE „TAP' GEBLEVEN? Onderzoek naar redden van mosselhandel moet sneller Hulst SMOKKELPRINS cieel UIT SLUISKIL ,eda GEARRESTEERD P0K0N VEERSE MEER-GIDS IN TWEE TALEN OVER VLIEGERIJ Rechtbank wijst vordering van PZC toe BURGEMEESTER PIJL HOGEWEG KOMT MET EIGEN NOTA t minder siering erken ikt ;osten VISVANGST ZEER MATIG GS verbaasd over uitlating Kruisinga I Iets kouder DS. NIJSSEN DIRECTEUR KERK EN WERELD DOODSLAG ONTKENNING Wellicht in januari al peuterspeelplaats in Sas van Gent BEHOUDEN NORMEN Wijziging fruitveiling in Kapelle-Biezelinge ook in de winter kunnen uw planten niet zonder wie jam koopt wil f ruit proeven ZWAARDEMAKER DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Vlissingse heer Lambert Koster, die zich sedert geruime tijd op de invoer van visaas uit Frankrijk heeft toegelegd, heeft een contract gesloten voor de import van zogenaamde „Franse tappen" een zwarte soortgenoot van de be faamde zagers oftewel de zeepieren. De tappen, die als aas voor het vangen van kabeljauw wereldbe roemd zijn, hebben zich echter, zo dra het op hun uitlevering naar de Vlissingse visaasimporteur aan kwam, teruggetrokken onder het zand. Al sinds een week of drie is er aan de Franse stranden, waar deze diertjes normaal worden aange troffen, geen tap meer te zien en dat ,is dan voor het eerst in minstens 25 jaar. Volgens de informaties wel ke de heer Koster heeft ingewon nen, zouden de herfststormen de re den zijn van het plotseling verdwij nen van de Franse tappen. Er is echter een andere theorie, die zegt, dat dit bijna fabelachtige visaas ten offer is gevallen aan de waterver vuiling langs de Franse kust. „Gelukkig is de eveneens uit Frankrijk afkomstige „pelouse" een uitstekend vervangingsmiddel voor de tap", zegt de heer Koster, die daaraan toevoegt, dat 99 procent van de hengelaars de Franse tap nooit heeft gezien, maar er wel heel wat sterke verhalen over heeft gehoord. In het bijzonder de kabeljauw bijt erop, en dat niet alleen in de Skan- dinavische wateren, maar ook op praktisch elk punt in zee tussen Hellevoetsluit en Terneuzen. „De pelouse doet in aantrekkings kracht weinig voor de tap onder", herhaalt de heer Koster positief, die enkele voorbeelden noemt, bijvoor beeld van een Terneuzense henge laar, die in drie uur tijd met een pakje pelouses niet minder dan 45 platvissen ving. „Wie met pelouses op kabeljauw gaat vissen", zegt de heer Koster, moet de stalen haak nummer vijf gebruiken en niet te zuinig met het aas omspringen". De legendarische Franse tap dankt zijn faam onder meer aan het feit, dat hij in de vorm van visaas zes a zeven dagen houdbaar is. Deze peri ode wil de heer Koster opvoeren tot enkele maanden. De tap wordt in schijndode toestand aan de vishaak bevestigd, ontdaan van zijn inge wanden. Zodra het lege omhulsel met water in contact komt, begint het te kronkelen als een aal. Voor een rechtzinnige kabeljauw is dat blijkbaar een uitdaging, waar hij niet omheen kan. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Smokkelprins Romain H. uit Sluiskil is gearres teerd. Hij werd gistermorgen ingerekend door vijf rijkspolitie-agen- ten uit Kruiningen op de boot Kruiningen Perkpolder. De smokkel prins huist nu in het huis van bewaring in Middelburg. §n onzer verslaggevers) CLINGE Het staat ei ktholieke parochies in het dekenaat Hulst en de hui- „Hulst" van het dekenaat slecht voor. Kosten van ig, drukwerk, kaarsen en zijn de afgelopen jaren, er invloed van de BTW, gestegen. Daarnaast verplichte „afdracht" aan, eveneens met financiële den kampende bisdom - Romain H. kan zijn arrestatie toe schrijven aan de opmerkzaamheid van twee douanebeambten. Zij her kenden hem tijdens de vaartocht. De beambten lichtten daarop de kapi tein van de boot in, die vervolgens contact opnam met de rijkspolitie. Om ontsnapping te voorkomen bleef de boot een eind uit de wal liggen. Iedereen kreeg bevel te blij ven waar hij was, -teneinde de poli tie de gelegenheid te geven de over tocht naar de boot te maken. De aanhouding van de smokkelprins was toen niet moeilijk meer. De voorzichtigheid van de politie, die uiteindelijk de kapitein bevel gaf niet af te meren, was niet over dreven. De smokkelprins heeft na melijk op zondagavond 27 septem ber een staaltje van zijn kunnen gegeven door uit het politiebureau van Terneuzen te ontsnappen. Daar om nam de politie nu het zekere voor het onzekere. De 37-jarige Romain H. wordt verdacht van een aantal diefstallen en de Belgische justitie wil graag zwaar. —chie-bij dragen moeten de [ositie van het diocees wat Op dit moment kunnen parochies het nog wel |c uitgaven worden tot het iakelijkste beperkt, evenals Ige versiering van kerkge- Dp deze manier kan men nog in evenwicht houden, roe lang nog?", vraagt men szins bezorgd af. De pas- Clinge zegt: „Voor extra kunnen we nog nauwe- beroep op de kerkbezoe- k, want ze worden al ,an hun jas getrokken". Op steun van het bisdom ■1 evenmin te rekenen. Ee isrekeninigen vain enkele zijn er wat gunstiger gaan mdat men de afschrijvinl gebouwen gewoon weglaat 1 minimum beperkt. natuurlijk struisvogel-poli" ■;t pastoor Koopmans, die als zijn collega's op dl' ;en oplossing weet voor de iek. „Ik ben bijzonder he ir de toekomst". Daarmee lijft hij hetigeen er onder ieherders in het voormaji' tat Hulst leeft. Evenals alle draagt Hulst een dubbeltje lihiaan af aan het bisdom komt dat neer op een an twintigduizend gulden, oopmans raamt het |n zijn parochie voor 1"'" Aiduizend gulden. |oord op de vraag of van het nieuwe dekenaat -vaar drukt op de onderha- Ihies. antwoordt de pastoor Ie: „Het opzetten van hf* Zeeland behoort naar mi]» de noodzakelijke vernie»" aaraan financieel prioritei noet worden". Hij spree*' uit voor een kritisch „°n] waarin nagegaan zou moe* en, of diocesane dienste» ifd moeten worden en ihet bisdom ter verlicht® lasten verder zou moete» ken met een ander u1®" illicht dat bisdommeliJ11* ïroting wat soulaas t° leden, aldus de pastoor. |sus In januari start i" udschool „Het Molenkwa1' \xel een kookcursus voo Er kunnen zich nog stee® voor opgeven bij dit®5| I/rouw Mijnheere van 0 bhool (Van onze visserijmedewerker) BRESKENS In verband met de storm zijn in het begin van de vorige week vrijwel geen vissersvaartuigen uitgevaren uit de haven van Bres- kens. Toch was er vis aan de afslag van vissers, die tot laat in het week- hadden gevist. Ongeveer 10.009 kg gul en kabeljauw, enkele kilo's tong en enige kisten platvis gingen grif van de hand, hoewel de prijzen san de rondvis beneden de,verwach tingen bleven. De garnalenvissers kregen dinsdag toen het weer wat verbeterd was - niet al te beste prijzen voor hun garnalen. Dit was te wijten aan een flinke aanvoer van de vissers uit het noorden. De woensdag gaf hetzelfde beeld te met weinig aanvoer. Op donder- voerden de grote kotters weer ris aan. De vangst van twee was niet al te groot. De tong daarom tot elf gulden per kilo °p. De gul en de kabeljauw, die de vrijdag aanvoerden, le gden redelijke prijzen op. V ooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Perioden met regen en iets 'gere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge- I mtddeld over Nederland. I voor vrijdag: aantal uren zon: C tot 3; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo- l'ffl normaal; max.-temp.: van onge- l.eer normaal tot 3 graden boven nor- IJtoal; kans op een droge periode van I "Hastens 12 uur: 60 procent; kans op I geheel droog etmaal: 30 procent. voor zaterdag: aantal uren zon: 0 I™ min.-temp.: omstreeks nor- |"raal; max.-temp.: omstreeks nor- kans op een droge periode van """stens 12 uur: 50 procent; kans op geheel droog etmaal: 20 procent eens met hem praten over een poging tot doodslag op een rijks wachter Enkele maanden tevoren was hij op een groep rijkswachters ingereden te Evergem, zo luidde de beschuldiging. H. meldde zich op 15 september vrijwillig bij de rijkspo litie te Sas van Gent, doch deze deed hem in Terneuzen opsluiten om dat de accommodatie te Sas van Gent onvoldoende was.. Hij werd na enkele dagen aan de officier van justitie te Middelburg voorgeleid en verbleef vier dagen aldaar in het huis van bewaring. Hij moest weer naar het Terneuzense politiebureau om het onderzoek, ook door de Belgische justitie te verge- makKelijken Spoedig daarna begon hij te klagen over de slechte accom modatie in zijn Terneuzense cel. Uit menselijk oogpunt werd hem toege staan zijn eten buiten de cel te ge bruiken en hij werd in de gang gelucht. Later bleek dat hij een mes had weten te bemachtigen en daarmee iedere dag een klein beetje hout rond een van de celtralies wegwerk te en met papier afdekte. Op de bewuste zondagavond, toen er een agent van dienst was (de anderen waren naar een verkeersongeval) kon hij ontsnappen. In de namiddag van woensdag 29 september belde hij zijn kennis, ca féhouder Joop Jansen uit Sas van Gent. Hij zei o.a. dat „het hem niet lekker zat" dat de poging tot dood slag helemaal niet waar was, dat hij zelfs al moeite had gehad de wachter in Evergem, die midden op de weg sprong en stopteken gaf, te ontwijken, toen werd achternagezeten wegens destien jenever stoken. Ook mr. Blok, de offcier van titie te Middelburg, zou hij gebeld. Deze bevestigde dit en had Romain H. beloofd dat hij niet meer in Terneuzen, maar in het huis van bewaring .te Middelburg zou worden opgesloten, indien hij zich vrijwillig meldde. Dit laatste is nu gebeurd. (Van onze correspondente) SAS VAN GETNT De Stichting Sociaal-Cultureel Werk in Sas van Gent heeft huis aan huis circulaires rondgebracht, waarin men te kennen geeft voldoende meldingen in 1971 een peuterspeelpaats te zullen ope nen Als streefdatum wordt 4 janua ri 1971 genoemd. Het ligt in de bedoeling dat men de peuters van twee tot vier jaar hier naar toe kan brengen voor 2.50 per morgen, doch bij regelma tig gebruik van de speelzaal komen de kosten op f 2,- per morgen, plus eenmalige bijdrage var. 1,50 in de administratiekosten Bij voldoende aanmeldingen (er is namelijk een opgaveformulier voor ouders of ver zorgers bij) wordt er een vergade ring gehouden, waarvoor de ouders van de peuters zullen worden uitge nodigd. Op deze avond zullen de aspecten van de peuterspeelplaats doorgenomen veerden en zal een be geleidingscommissie uit de aanwezi ge ouders worden gekozen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De president van de Middelburgse arrondisse mentsrechtbank, mr. P. van Empel, heeft gisteren uitspraak gedaan in het kort geding, dat was aangespan nen door de commanditaire vennoot- schap Provinciale Zeeuwse Courant tegen de drukker-uitgever van het gratis nieuws- en advertentieblad „De Faam", de beer J. Olthoff te Middelburg. De president heeft in zijn vonnis de eis, welke de PZC had gesteld: geen verkoop van „De Faam" aan een ander dan de PZC, althans niet aan derden, toegewezen. De door de PZC verlangde dwangsom van f. 100.000, die be taald zou moeten worden als de heer Olthoff in gebreke zou blijven, is door de president verlaagd tot f. 60.000. Hij deed dit, omdat hij reke ning wilde houden met de financiële positie van de heer Olthoff. De president heeft in zijn aanvan kelijk vonnis, waarvan de gedaagde in hoger beroep kan komen, gesteld, dat de uitgever van „De Faam" op 2 november j.l. een sluitende overeen komst van overname per 1 januari 1971 met de directie van de Provin ciale Zeeuwse Courant had gesloten. De rechtbankpresident betwist niet, dat er tijdens de onderhandelingen tussen de PZC en de heer Olthoff al bij mondelinge overeenkomst een verkoop van „De Faam" aan de N.V. Uitgeversmaatschappij „De Stem" had plaatsgehad. De uitgever van „De Faam" heeft zich nagenoeg te gelijkertijd jegens twee gegadigden verplicht. De PZC ontving op 2 november het schriftelijk blijk van instemming van de heer Olthoff en „De Stem" ontving dit op 4 novem ber. De brief aan de PZC bevatte een bevestiging van de rechten, welke de PZC op dat moment meende te hebben, in de vorm van een verzoek van de heer Olthoff om van zijn aan de PZC gegeven woord ontslagen te worden. Hieruit onder meer kon, aldus de rechtbankpresident in zijn vonnis, worden afgeleid dat er een overeenkomst tussen de PZC en de heer Olthoff bestond. In de schrifte lijke bevestiging van koop, welke door de directie van „De Stem" geruime tijd daarvoor aan de heer Olthoff was gezonden, komt de zins nede voor: „...deze koop is uwerzijds zonder enig voorbehoud gedaan en mijnerzijds met het voorbehoud van goedkeuring door de raad van com missarissen van de N.V. De Stem". De rechter wenst de goedkeuring van de raad van commissarissen niet als een pure formaliteit te beschou wen, maar hecht er integendeel veel (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Volgens burgemeester mr. C. Pijl Hoge weg van Reimerswaal is het onaanvaardbaar dat de kunstma tige verwaterproeven voor de mosselcultuur, pas over vier jaar voltooid zullen zijn. Dat is, altlus de Reimerswaalse burgervader in een nota aan de ge meenteraad, te Iaat. Een goede vcrwatermogelijkheid is een voorwaar de voor de mosselhandel en mosselcultuur. De gehele bedrijfstak valt of staat met liet al dan niet mogelijk zijn van kunstmatig verwateren. „Derhalve zal de proef sneller moe ten verlopen", aldus de heer Hoge- weg, die voorts aankondigt, dat de afsluiting van de Oosterschelde in 1978 een einde aan de werkge legenheid in Verseke voor ca. 850 personen maakt, en de brutoproduk- tieopbrengst van tenminste 42.000.000 gulden per jaar vernietigt. In zijn nota geeft de Reimerswaalse eerste burger een overzicht van de stand van zaken voor de schelpdieren- cultures en -handel in Yerseke, „Uiteraard moet getracht worden, visserij en handel, zoveel als mogelijk is, voor onze gemeente te behouden. De mosseleultuur zal echter moeten verhuizen of liquideren. Aanpassings mogelijkheden zijn er niet. De mos sel-, oester- en kreeftenhandel is in een afgesloten Oosterschelde evenmin mogelijk. Deze handel bestaat dank zij de unieke natuurlijke verwaterplaat sen in de Oosterschelde en de functie die de Oosterschelde heeft als „zout pakhuis". Via aanpassingswerken zou hierin echter kunnen worden voorzien. De voormalige gemeente Yerseke heeft daartoe het plan voor de zogenaamde pijpleiding ingediend, waaraan even tueel kan worden gekoppeld een kunstmatige verwaterplaats, waar voor thans proeven worden genomen in Texel". „Aangezien voor de mosselcultuur geen aanpassingsmogelijkheden zijn en slechts 60 a 70 procent van de Zeeuwse mosselkwekers' een ver plaatsingsmogelijkheid heeft naar de Waddenzee, zal 30 a 40 procent van de mosselkwekers tegen 1978 moeten overgaan tot bedrijfsbeëindiging". De minister van verkeer en water staat nu heeft toegezegd, dat de kwe kers die dit wensen, reeds nu, dus voordat de „Deltaschade" is ontstaan, mogen liquideren. Verwacht mag warden dat deze normen binnen en kele maanden bekend zullen zijn, waarna een soepele afvloeiingsrege ling in werking kan treden. Voor wat betreft de pijpleiding kan, aldus de burgemeestersnota, de beslis sing binnen afzienbare termijn wor den tegemoet gezien. Burgemeester mr. C. Pijl Hogerweg (Van onze correspondent) KAPELLE In verband met de dankdag voor het gewas op woens dag 25 november zal er die dag in Kapelle-Biezelinge geen fruitveiling worden gehouden. De veiling die anders op woensdag wordt gehou den, vindt in die week plaats op- dinsdag en wel om elf uur 's mor gens. Na afloop van de fruitveiling wordt de groente geveild. (ADVERTENTIE) het vertrouwde plantenvoedsel H. P. BENDIEN N.V - NAARDEN Een tractor met daarop landbou wer J. Overloop uit Aardenburg. Op de voorgrond bieten, gereed voor ver voer naar de suikerfabriek. In de lucht meeuwen die belust op wormen en ander klein gedierte de ploeg vol gen op elke omgang. Tezamen maken zij de sfeerfoto van Zeeuwsch-Vlaan- deren, waar de oogst grotendeels is binnengehaald en waar het land voor de winter wordt klaargemaakt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De staatssecre taris van volksgezondheid, dr. H. Kruisinga, heeft zaterdag j.l. op een vergadering van zijn partij, de CHU, in Leiden verklaard dat hij van plan is behalve de Rijnmond, nog vier gebieden aan te wijzen als sane- ringsgebied voor de luchtvervuiling. Tot deze vier gebieden behoorde ook het Sloegebied. De kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen werd door de staatssecretaris niet genoemd. De persberichten over de CHU- bij eenkomst in Leiden, en de uit spraken van de staatssecretaris, heb ben de verwondering van het pro vinciaal bestuur van Zeeland ge wekt. Dit bestuur heeft dan ook een brief aan de staatssecretaris gezon den, waarin om nadere inlichtingen wordt gevraagd. Het college van G.S. herinnert er aan, dat in het Sloe, in nauw over leg met het departement van sociale zaken en volksgezondheid, de nodige maatregelen worden getroffen ter voorkoming - van onverantwoorde luchtverontreiniging, met name bij de voortschrijdende industrialisatie rond het Sloe. Ook wordt er op gewezen dat hier geen sprake is van een gebied waar „geregeld ernstige luchtverontreini ging optreedt". Dit laatste wordt in de ontwerpwet op de luchtverontrei niging gehanteerd als criterium op grond waarvan een gebied tot sane- ringsgebied kan worden aangewe zen. Aan de staatssecretaris is door G.S. gevraagd mee te delen of zijn zienswijze in de persberichten juist is weergegeven, en zo ja, welke zijn motieven dan zijn geweest. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het novembernummer van de Veerse Meergids staal geheel in het teken van de vliegerij. Het gehele, extra dikke nummer is bo vendien in twee talen geschréven, in het Frans en het Nederlands. De com missaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, schreef een voor woord voor dit speciale nummer, dat is afgestemd op de Franstalige toeris- tenmarkt. Het nummer heeft dan ook een grote hoeveelheid basisinformatie over het Veerse Meer en onder andere over het nieuwe vliegveld Midden- Zeeland. Kaarten en prachtige foto's (van Studio te Goes) verluchtigen dit speciale nummer. De heer J. van de Broecke schreef voor dit speciale nummer een artikel dat men zou kunnen aanduiden als de „kugger story". De schrijver behandelt de relaties en contacten die er door de eeuwen heen tussen Noord-Frank rijk en Zeeland hebben bestaan en die door het tot stand komen van het vliegveld opnieuw worden be vestigd. De alleroudste relaties gaan terug tot de derde eeuw na christus, toen de Franken zowel in Zeeland als in Noord-Frankrijk de heer schappij van de Romeinen overna men. Zeeland en Noord-Frankrijk hebben in latere eeuwen tezamen deel uitgemaakt van het machtige rijk van Karei de Grote. Op sommige plaatsen in Noord- Frankrijk wordt tot op de huidige dag een Frans-Vlaamse dialectvorm gesproken, als een laatste maar dui delijke herinnering aan de Neder landse invloed in Noord-Frankrijk in het verre verleden. De relaties waren, zo schrijft de heer Van de Broecke, niet altijd van aangename aard, speciaal niet als het ging om het gebied van handel en scheep vaart. De Vlissingers lieten zich evenmin als de Duinkerkers onbe tuigd in de watervaart. Na de opheffing van het edict van Nantes dat de genoten vrijheid van godsdienst had geschonken, vestigde een deel van de half miljoen Fran sen die hun vaderland toen verlieten zich in Zeeland. De Franse namen die men nog vaak op Walcheren aantreft dateren overigens uit de tijd van voor de opheffing van het edict van Nantes. De verbinding door de lucht tussen Arnemuiden en Lille is, evenals de vestiging van het Franse aluminiumconcern Péchi- ney in Zeeland, een moderne fase in een geschiedenis, die al eeuwen loopt. (Van onze correspondent) DEN HAAG Dominee F. N. M. Nijssen, die van 1958 tot 1969 predi kant te Goes is geweest, is door de generaie synode der Nederlandse her vormde kerk benoemd tot directeur van de Stichting Kerk en Wereld te Driebergen. Hij zal de plaats inne men» van dr. J. M. van Veen, die binnenkort met emeritaat gaat. Dominee Nijssen is 45 jaar oud en heeft onder andere gestudeerd aan het New College Edinburgh. Hij was aanvankelijk vicaris te Delft en daarna achtereenvolgens predikant te Meidrecht, Goes en Wageningen. Sinds 1 april jl. is dominee Nijssen hoofd van de nieuwe afdeling ker kelijk serviceteam van Kerk en We reld. Als voorzitter van de begelei dingscommissie is hij nauw betrok ken bij het werk van de algemene kerkvergadering van de Nederlands hervormde kerk. (ADVERTENTIE) gewicht aan. De commissarissen van de commanditaire vennootschap „PZC" hadden de directie van de krant wel volledig gemachtigd op het moment dat deze ook al was het laat inging op een verzoek van de heer Olthoff om alsnog een bod op „De Faam" uit te brengen. Zoals wij hebben gemeld, werd de PZC-directie in de onderhandelingen betrokken na bemiddeling door de medewerker van het boekhoudbu- reau Joosse, die zowel voor de heer Olthoff als voor de PZC werkzaam was. Het vonnis van de Middelburg se president houdt in, dat er aan de heer Olthoff slechts twee mogelijk heden zijn overgelaten: ofwel zijn blad aan de PZC verkopen, ofwel geen enkele transactie sluiten. De kosten van het kort geding, die, wat de rechtbank betreft, ruim f. 300 bedragen, moeten door de heer Olt hoff worden betaald. NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel

de Stem | 1970 | | pagina 3