AMBEIEN HETZE TEGEN VAN DALE 76 JAAR TE LAAT Van voddenkoopman tot plein- bezitter DODEN IN ONAFZIENBARE RIJ ONTVOERDE BABY TERUG NA LOSGELD VAN TON vSiulDlB Snelle insectendoder Moet Sinterklaas overgaan tot 'kaas in't schoentje'? Nee, hoor. Gefopt door VIP REMBRANDTPLEIN VOOR 90 f> VAN CARANSA Middenschool komt niet uit lucht vallen d. Berg Co. NEDERLANDS SCHIP REDT VISSERS ontmantels es van de Ven fERMOGÈNf chrompelen weg EttenLeur TE HUUR nieuwbouw fabriekshal 1000,- BELONING E Al 90 procent Sfeer behouden Parkeergarage Verstek van 30 pet. Brazilianen bij verkiezingen Kindermeisjewas ontvoerster Geen naam j op het etiket staat waar het vandaan komt: SCHADE &BUYSING SCHIEDAM Geen verwarming; geen naakt Uw speciaalzaak elandstraat 3. Tilburg Tel 04250-26613 osen schouwburg aa station) rilt u tóch blijven lopen? Gauw RMOGÈNE [TEN: weldadige nte doorstraalt pieren en /f jst u van die reumatische in! .T PIJN DOOR WARMTE- het verbindend wor- vam de slotuitdelings- op 6 november 1970 ■ëindigd het faiUisse- van de Naamloze nootschap Schoenma- N.V., destijds geves te Breda aan de Aca- iesingel 47. curator, P. C. E. van Wijnen Miieiaan 52, Breda Pijn en jeuk wèg Swelling verdwijnt wetenschap heeft thans helende substantie ont- met de verbazingweh- de eigenschap de aambei- eenvoudig te doen weg ren - de pijn houdt op, Hing verdwijnt. Toegepast PERU doet deze weefsel- ïieuwende stof zelfs de st hardnekkige aambeien jnscbrompelen, zó afdoend ze nu geen probleem meer >erti Zalf en Zetpillen 1RTI is zacht en desinfec- nd - bevat géén verdo- le middelen. Voor snelle, itstreekse behandeling aambeien: SPERTI Zalf 0, Zetpillen f5.20. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 rlopig kosteloos. vonnis van de Arron- ements-Rechtbank te la dd. 13 november 1970 staat van faillissement daard Johannes Batho- eüs Verkooyen, wonen- e Breda, TeteringsedijJs met benoeming van J. Mendlik tot Rech- Commissaris en onder kende tot curator. Mr C. H. Boll Catharinastraat 17bis Postbus 160, Breda curator. enige uitdelingslij st in faillissement van A. W. iwenbergh, vleesgros- wonende te Breda, is en ter Griffie van de htbank te Breda neder- igd om aldaar geduren- tien dagen ter kosteloze age van de schuldeisers iggen. da, 17 november 1970. Mr. B. W. M. Drion curator. BAARLE-NASSAU MOOI GELEGEN BUNGALOW orie-c.v., garage 2000 m2 bostuin 97.500,— (Anno 1896) •4w. Ginnekenstraat 43 Tel. 24421 - Breda 1000 M2 x 35 M2 a 20,00 per M2 per jaar betrekken maart 1971 B. v. d. Blad onder no. SG 4789 D helpt jong echtpaar VONING, ETAGE of IOVENVERDIEPING Breda of omgeving. even onder no. SO 3 OE. HUIS HYPOTHEEK VERZEKERING (Anno 1896) iw. Ginnekenstraat 43 Tol. 24421* - Breda (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN Het pad van een uitgever gaat niet over rozen. Neem nou uitgever Martinus Nijhoff in Den Haag. Sinds jaar en dag wordt daar de „dikke" Van Dale uitgegeven, het meest beken de woordenboek van de Neder landse taal. Onlangs'is daarvan een fotografische herdruk van de acht ste uitgave verschenen. Aangevuld met een supplement. Nauwelijks was deze druk ver schenen of de protesten begonnen los te komen. Protesten van men sen die boos waren over het feit dat volgens de Van Dale het woord jood soms ook gebruikt wordt in de betekenis van woekeraar, afzet ter, bedrieger. En dat kan volgens hen niet: dat was anti-semitisme. Sommigen van deze critici gin gen of hebben aangekondigd tot actie over te gaan. Zo is de heer H. Boekdrukker, directeur van een papiergroothandel in Den Haag van plan de uitgeverij van ,het woordenboek in een kort geding te dagvaarden. Ook een aantal Israëlische kerk genootschappen hebben bij de uit geverij protesten ingediend. Veel groter is de stroom van mensen die bij voorkeur anoniem van hun verontwaardiging blijk geven. Een woordvoerdster voor de firma Nijhoff die haar naam be slist niet („dan ben ik niet meer veilig") in de krant wil hebben: „We krijgen brieven en telefoon tjes van mensen, waarin we be dreigd en uitgescholden worden. Ze hebben zelfs gedreigd om een bomaanslag te plegen. Je weet dat het loze dreigementen zijn, maar het is niet plezierig ze te horen. We hebben de politie gewaar schuwd, maar die zei ons dat we er maar om moesten lachen". „Nee, er zijn voordien nauwe lijks protesten geweest. Er is nu ineens een hetze aan de gang. Vroeger werd er zelden of nooit gereageerd. De mensen zijn er trouwens 76 jaar te laat mee. In 1894 stond er al een ongunstige betekenis van het woord .jood" in. Alleen in 1961, bij het verschijnen van de achtste druk is er gerea geerd. Er schijnen toen bepaalde afspraken voor een volgende druk gemaakt te zijn, maar daar weet ik verder niets van". Ook dr. Kruyskamp wordt lastig gevallen door telefoontjes en brie ven, waarin hij van anti-semitisme beticht wordt, een beschuldiging, die regelmatig aangevuld wordt met een dreigend „pas maar op". Dr. Kruyskamp: „Wat die mensen eigenlijk willen is dat ik zeg: dit is een scheldwoord en daarom laat ik het eruit. Maar dat is een zeer onredelijk argument. Ze vergeten dat een woordenboek een inventa risatie van het gebruik van Neder landse woorden is. Dan kun je niet zomaar een bepaalde betekenis van een woord weglaten, alleen op grond van het feit dat die beteke nis sommigen niet aanstaat. In 1894 stond achter jood in Van Dale o.a.: vaak in ongunstige zin ge bruikt en als scheldwoord, zoals vuile jood. In 1950 hebben we er de huidige omschrijving aan toege voegd, in navolging van het grote historische woordenboek der Ne derlandse taai van De Vries en Te Winkel. Er is toen helemaal niet op gereageerd en van een af spraak, die toen gemaakt zou zijn om in een volgende druk die om schrijving er uit te laten, is mij in ieder geval niets bekend". Tenslotte: in Van Dale staan ook woorden ais nikker, boerenkinkel, terwijl popmuziek omschreven wordt als „vulgaire hedendaagse amusementsmuziek". We kunnen- nog even voort met onze veront waardiging. s- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. „Maupie" Caransa, voormalig voddenkoopman, nu keizer van het Amsterdamse onroerend goed, heeft op zijn 53ste levensjaar het fameuze hotel "Schiller" gekocht. „Nu is mijn droom bereikt", zegt hq naar aanleiding van de trans actie, die hem een onbekend aantal miljoenen heeft gekost. „Het Rembrandtplein is voor 90 procent van mij." Ook vorig jaar sprak hij van een werkelijkheid geworden droom, toen hij het nog veel beroemder Amstel-Hotel had verworven, „Hoewel ik nog geen kroket kan bakken". Enkele dagen later echter deed hij het etablissement weer met forse winst van de hand aan een Engelse maatschappij, die een hotelkeuken over de hele wereld exploiteert. De dromen van Caransa zijn vreemd en onnaspeurbaar. Amsterdam vraagt zich met vreze af, aan wie het Rem brandtplein, inclusief hotel Schiller, dan wel verpatst zal worden. Je weet maar nooit bij multimiljonair Maup. „Maupie" Caransa: „Ik kan nog geen kroket bakken". Zelf blijft hij verzaligd op de vlakte. Hij zegt slechts, dat hotel Schiller (120 man personeel, artis tiek sfeertje, voortreffelijke keu ken, pleisterplaats voor vele be roemdheden tussen Brestner en Appel) zijn oorspronkelijke karak ter zal blijven behouden maar die garantie strooide hij ook bij de koop van het Amstelhotel in het rond. Zelfs de nu 84-jarige oprichter, ontwerper en voormalig eigenaar van het hotel, Frits Schiller, be weert hij in dienst te zullen hou den. „Frits en het Rembrandtplein horen bij elkaar. Ik vind, dat je daar niet aan mag komen. Ik had de koop van dit hotel uitgesteld als Frits niet had willen verblij ven", zegt hij vroom. Behalve hotel Schiller kocht de n.v. Caransa en Co. in één adem aok de enige tijd geleden door brand verwoeste café's „Verwoest" en de „Oké-bar" aan dezelfde kant van het plein. Caransa bezat al het gebouw, waarin Femina en de Club Fourty-Four zijn gevestigd, de grote „Wimpy-bar", het Rem- brandttheater, de winkelgalerij, het pasgeopende Caransa-hotel en „Het Gouden Hoofd". Nu is dus 90 pet. van het plein van hem. Er ontbreken nog 800 m2 vloeropper vlak, waarop een kapperszaak, een Chinees restaurant en een paar ca fé's en broodjeswinkels zijn geves tigd. Die wil hij rustig laten zitten. Hij heeft genoeg. Hij vindt de vraagprijzen te hoog worden. In totaal heeft hij voor zijn bezittin gen op het Rembrandtplein al het lieve bedrag van 30 miljoen neer geteld. Waarom? „Kijk", zegt hij, „het Rembrandtplein is het hart van Amsterdam. Een rustig plein zon der rellen, waar de mensen niet de kans lopen, lastig gevallen te wor den en waar sfeer is. Het is een plein, dat ik graag" in dezelfde toestand wil houden. Neem nou die twee afgebrande café's, die aan Schiller grenzen. Ik heb ze niet gekocht, omdat ik zo tuk ben op de grond, maar ik heb al zoveel in het plein geinvesteerd, dat ik er wel even zeker van wilde zijn, wat er op die hoek zou komen. Voor je het weet, staat er een bankgebouw of een schoenwinkel en die passen niet op het plein. We gaan er weer een horecabedrijf in vestigen." Hotel Schiller onder een nieuwe heer dus, maar in zijn oorspronke lijke vorm. Dat kan best volgens Caransa. „Het is voor volgend jaar al bijna helemaal volgeboekt". Hij rekent voor, dat het Rembrandt plein hem jaarlijks een rendement oplevert van twee miljoen en noemt dat niet gek. „Er komen per jaar drie miljoen toeristen naar Amsterdam", zegt hij. „Die doen allemaal minstens een keer het Rembrandtplein aan en als ik daar nu 90 pet. van bezit, moet het vreemd lopen, als ze niet bij mij terecht komen. Daar zit toekomst in, als we tenminste de sfeer kun nen behouden. In geen enkel plein zie ik zoveel als in het Rem brandtplein. Zeker niet in het Leidseplein. Dat is trouwens geen plein: „Dat is een verkeersopstop ping". Nog wensen met het Rembrandt plein? Jazeker. De heer Caransa wil er onder een enorme parkeer garage aanleggen. Hij weet, dat dit een verliesgevend object zal wor den, maar vindt het broodnodig, om verkeersopstoppingen te voor komen. Om de verliezen, die hij daar zal lijden, te dekken, verlangt hij van van de gemeente, dat hij aan de rand van de stad een paar benzi nepompen mag exploiteren. Een plan is ingediend. Hij heeft nog geen antwoord, maar lijkt hier voorlopig niet rouwig om te zijn. Het dodental in Oost-Pakistan blijft nog steeds groeien. „Er zijn nauwelijks genoeg levenden om de slachtoffers te begraven", zei een der overlevenden. Een lange rij stoffelijke overschot en (foto) van slachtoffers, die de vloedgolf eiste, wacht op de massa- begrafenis. Nog steeds worden om gekomenen verzameld en in massa- Staven ter aarde besteld. HONGKONG (Reuter) Het Ne derlandse vrachtschip „Straat Fre- mantle" heeft dinsdag de 15 beman ningsleden van een nationalistisch- Chinees vissersschip, dat op 210 mijl ten zuiden van Hongkong in nood verkeerde, gered. De Straat Fremantle zag de nood signalen van de vissersboot, de „Hun Got Sjing" terwijl het op weg was van Durban naar Hongkong. De bemanning van de vissersboot meld de dat de machine onherstelbaar was beschadigd. Het Nederlandse schip heeft de vissers aan boord genomen en in Hongkong aan wal gezet. RIO DE JANEIRO (DPA) Bij de verkiezingen in Brazilië heeft, volgens de eerste, niet-officiële ge gevens, ongeveer dertig procent van de 29 miljoen kiesgerechtigden ver stek laten gaan. Dit ondanks het feit, dat voor stemonthouding forse straffen in het vooruitzicht waren gesteld. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS In Parijs is maandagmorgen een baby van 15 maanden ont voerd, maar nadat dinsdagavond een losgeld was betaald van bijna een ton is de zuigeling in goede staat afgeleverd in Rouan. De moeder is mevrouw Denise Veillard van 35 jaar, sedert korte tijd gescheiden van haar man. Omdat zij overdag werkt had zij een advertentie geplaatst voor een dienstbode. Zaterdag had zich een meisje van ongeveer 21 jaar aange meld, die een uitstekende indruk maakte en onmiddellijk werd aange nomen. Zij zou zich zondagavond definitief aanmelden en dat deed zij precies op tijd. In de nacht van zondag op maandag sliep zij in de kamer van Arnaud, de baby. Maan dagmorgen ging mevrouw Denise normaal naar kantoor, maar belde tegen twaalven om te vragen hoe de zaken stonden. De telefoon werd niet opgenomen. Mevrouw Denise ging onmiddellijk naar huis en waarschuwde de politie, toen de ka mer leeg was: dienstbode en baby waren spoorloos verdwenen. De politie vond een vel papier met uitgeknipte krantenletters, waarqp stond dat een losgeld be taald moest worden van 150.000 franc. Om het leven van het kind niet in gevaar te brengen deed de politie op verzoek van mevrouw De nise niets, maar maakte wel bandop namen van de te verwachten telefoongesprekken. Dat gesprek kwam dinsdagmiddag om zes uur. De dienstbode gaf opdracht, dat een tas met geld gedeponeerd moest worden op een bepaalde plaats in een café bij het station St.-Lazare. Een vriendin van mevrouw Denise voldeed aan die opdracht en een onbekende man, een medeplichtige van de dienstbode, verdween met de tas in het donker tussen de menigte. Om 12 uur in de nacht van dinsdag op woensdag werd de baby in Rou- aan gevonden. (ADVERTENTIE) (een geruststellend idee,óóit voor nw gaston) Het zonderlinge van deze zaak is, dat mevrouw Denise aan de dienst bode toen die zich voor de eerste maal presenteerde geen enkele in lichting heeft gevraagd, noch haar naam, noch haar adres. Wel heeft zij van de ontvoerster een nauwkeurige omschrijving kunnen geven. Overal in Frankrijk wordt naar het meisje van 20 tot 21 jaar ge zocht. Men heeft een politiehond in Rouaan laten ruiken op de plaats waar de baby werd gevonden. On middellijk liep de hond naar een hotel in Rouaan waar momenteel een onderzoek wordt ingesteld. LONDEN (Reuter) De groep, die in Londen Kenneth Tynans naaktrevue „Oh Calcutta" uit voert, heeft gedreigd gekleed op het toneel te verschijnen, wan neer niet binnen enkele dagen in hun theater in Westend voor behoorlijke verwarming wordt gezorgd. De toneelknechten lo pen nota bene met jassen aan, zegt de groep verontwaardigd. DEN HAAG (ANP) Twee Australische chemische industrieën beproeven op het ogenblik een nieuwe groep insectendodende middelen, die even werk zaam zouden zijn als het „klassieke" DDT, maar de belangrijkste nadelen van dit insecticide missen. Het nieuwe insecticide is ontwikkeld door de chemicus G. Holan van de Australische TNO-organisatde, die heeft geprobeerd de structuur van het DDT op chemische wijze te imiteren. De nieuwe stoffen bezitten dan ook een zelfde werkingsmechanisme op het zenuwstelsel van insecten, maar ze wordqn m de natuur veel sneller afgebroken dan het zeer stabiele DDT. Met behulp van het nieuwe insecticide zal het mogelijk zijn om een zeer effectieve insectenbestrijding toe te passen, terwijl er na korte tijd geen ge vaar meer bestaat voor vergiftiging van andere diersoorten. De proefnemin gen met de nieuwe chemicaliën zullen tenminste zes maanden in beslag nemen (ADVERTENTIE) Br heeft een. mevrouw in de Amsterdamse gemeenteraad gezegd dat Sint geen snoep meer moet uitdelen. Vanwege de tandjes van de kinderen. Wij vinden dat wel wat over dreven: een feest is een feest, een traditie een traditie - en b Sint hóórt snoep. Maar voor de rest van het jaar propageren wij wèl met nadruk 'kaas uit 't kinderknuistje'. Want in kaas zitten haast géén koolhydraten en juist erg veel tandenbouwers. Beste Sint, strooi maar raak. Wij strooien straks wel weer!" (Van onze correspondent) LONDEN Op het vliegveld Heath row stapte dinsdagmiddag uit een Boeing een goedgeklede dame, die het vlieghavenpersoneel op de hoog te bracht van het feit, dat zij de koningin kwam bezoeken. Ze zei, dat ze een Turkse prinses was en haalde warempel documenten te voorschijn om het te bewijzen. De jongens van Heathrow hebben een goede neus voor hoog bezoek. Ze beseften aanstonds, dat het bona fide was en waarschuwden een VIP- knaap, die buigend als een knipmes opdook om de Turkse prinses met eeroeluigingen te overladen. Kort daarna werd een glanzende Daimler voorgereden. Vanzelfsprekend met een chauffeur in uniform. De belang rijke bezoekster stapte in en de luxueuze slee reed haar regelrecht naar Buckingham Palace. Op Heathrow, waar VIP's als het ware aan de bomen groeien, hield het geblaseerde personeel, zich in tussen weer met zijn dagelijks be slommeringen bezig, dat wil zeggen, met gewone luchtreizigers zoals u en ik. Tot enkele bloedverwanten informeerden naar een goedgeklede dame, die per Boeing moest aanko men van een reis rond de wereld. Die dame, zeiden ze, was bezeten van waanideëen over koninklijk bloed in haar aderen. De VIP-knaap verscheen opnieuw ten tonele. De vertegenwoordigers van Panam kre gen een rood hoofd. Buckingham Palace werd met bekwame spoed opgebeld.. „Laat de Daimler binnen via de ingang voor leveranciers", zo raadde Heathrow de sergeant van de paleis wacht aan. „Jaag die vrouw weg, zodra zij uitgestapt is". Wegens de algemene verwarring snapte de sergeant deze instructies een tikkeltje vérkeerd. Toen de Daimler de laan van het koninklijke paleis opreed, trad de politie onmid dellijk gestreng op. De vrouw werd uit de wagen gehaald en samen met de onschuldige chauffeur naar een politiebureau gesleept. Uieidelijk liep dit verhaal toch nog betrekkelijk goed af. De chauf feur mocht vertrekken, nadat zijn chef op erewoord bevestigd had, dat hij niet in het complot was betrok ken. De „Turkse prinses" werd naar een dokter gestuurd. En op Heath row nam men zieh voor, zich niet meer zo gemakkelijk bij de neus te laten nemen. (Copyright The Guardian-De Stem) Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Een middenschool voor l2- tot 15-jarigen is pas zinvol als zo'n school kan werken met een nieuw werkplan. Als in een midden school de groepen leerlingen worden gevormd met dezelfde programma's die nu gelden bij het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, het HAVO, het MAVO, en het Lager Beroeps Onderwijs - die de midden school moet vervangen verandert er niet zo gek veel. Er moet van een feitelijke vernieuwing sprake zijn. Dat betekent dat er nieuwe didac tische methodes moeten worden ont wikkeld voor de middenschool. Het betekent ook dat het resultaat van het onderwijs op een andere dan de huidige manier moet worden be paald. De docenten zullen al dat nieuwe moeten verwerken. Ze zul len ook van het belang ervan over tuigd moeten zijn. Een middenschool komt niet uit de lucht vallen. De wenselijkheid van dit schooltype dat in de eerste jaren aansluit op het basisonderwijs staat vast. Maar over de inhoud van de middenschool moet nog veel worden gedacht. Hoe ziet zo'n school er uitWaar op sluit ze aan? Wat komt er na? Hoe wordt het werkplan? Hoe wor den de leerkrachten er op voorbe reid? Slechts onderzoek en experi ment kunnen de algehele invoering van de middenschool voorbereiden. Dat is ook een kwestie van demo cratisch overleg, met allen die er aan meewerken en die straks in die school moeten gaan werken. Dat stelde staatssecretaris mr. J.H. Grosheide van onderwijs en weten schappen dezer dagen als antwoord op de vrees die hier en daar is geuit dat er een wijziging is gekomen in het 'u.nisteriële beleid met betrek king tot de middenschool. Naast gro te energie en verbeeldingskracht en veel haast om tot werkelijke onder wijsvernieuwing te komen is ook nuchterheid en geduld nodig, zo zei de staatssecretaris. Er is niet tot uitstel j1 afstel van xperimnten van de middenschool besloten. Het beleid in deze kwestie zal, zo enigs zins mogelijk, worden doorgezet. Maar experimenten moeten goed worden voorbereid en opgezet. Men dient zich te realiseren dat tussen het experiment met de midden school en de algemene invoering van le middenschool nog een hele weg 'o"t worden afgelegd.

de Stem | 1970 | | pagina 19