I )e>rema Hulpacties komen slecht op gang in Oost-Pakistan STAATSSECRETARIS MAAKT OMMEZWAAI De Jong en Duynstee betreuren uitspraak over defensie-uitgaven Hilversum 3 paar uur langer in de lucht lARRING TERUG NAAR MOSKOU Hoe meer I CEYLON hoe fijner uw thee In 't kort Extra steun oude middenstanders Pools- Westduits verdrag geparafeerd Lading gezonken schip veroorzaakt stank Fraude filiaalhouder Ook cholera in Gaza-strook PLAFOND Subsidie voor crèches geëist Duits schip zinkt; bemanning gered Twee jaar voor dienst w eigerin g HELICOPTERS HULP Ongeluk door foute afstelling verkeerslichten 17 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 17 (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De lading van een gezonken binnentanker (500 ton) in de Hollandse IJssel - het chemisch produkt rezinformer - heeft in de Rijnmond gisteren zeer grote stank veroorzaakt- De centrale meld - en regelkamer kreeg honderden klach ten te verwerken. Het scheepje zonk door onbekende oorzaak. Nadat het was verdwenen kwam 3.000 liter rezinformer vrij en en steeg naar de wateroppervlakte. Het verdampen van de stof - grond stof b'ij de asbestproductie - leidde tot de klachten. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft een 28-jarige fili aalhouder van een wijnhandel aan gehouden. De man wordt er van ver dacht in de afgelopen twee jaar zijn werkgever voor 42.000 gulden te hebben benadeeld. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM In de door Is raël bezette strook van Gaza zijn voor het eerst twee gevallen van cho lera geconstateerd. De cholera-epidemie in Tsjecho- slowakije heeft aan 2 mensen het le ven gekost. Het centrum van de epi demie zou in Oost-Slowakije liggen in de buurt van Rojany. Tijdens de laatste zes maanden zijn op West- Java 485 mensen aan cholera over leden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gehele Tweede Kamer heeft haar steun gegeven aan een motie om de mogelijkheid te openen middenstanders van 65 jaar een uitkering van ten hoogste 5000 gulden te geven. Het betreft hier een een malige uitkering bij beëindiging van het bedrijf van ondernemers, die uit de onderneming een inkomen beneden het minimumloon hadden. De aanneming van deze motie door de hele Tweede Kamer betekent in feite ernstige kritiek op het beleid van staatssecretaris Van Son (Economische Zaken). De motie was vorige week ingediend door de heer De Mooy (AR), met steun van VVD en CHU. Staatssecretaris Van Son liet vorige week weten niets voor de motie De Mooy te voelen. Zijn grootste bezwaar was dat er geen geld voor de uitvoering ervan beschikbaar was. Om de eenheid in het christen-democratische kamp te herstellen, kwam drs. Peynenburg (KVP) gistermiddag met een voorstel tot wijziging van de motie De Mooy, die overigens aan het principe van de aanvankelijke motie niets afdeed. Nu zei de staatssecretaris dat door de gewijzigde tekst al zijn bezwaren waren weggewerkt. Voor de uitvoering van de motie was nu wel geld beschikbaar. Hij demonstreerde daarmee een volledige ommezwaai te hebben gemaakt. De ministers Scheel (links) en Jedrychovski tijdens de parafering van het verdrag. Staande in het midden de Poolse premier Cyrankiewicz. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier De Jong heeft gisteren in de Eerste Ka mer na herhaaldelijk aandringen van de heer Van Hiel (VVD) be vestigd, dat h(j en ook staatssecretaris Duynstee (Luchtmacht) zelf het betreuren, dat door de heer Duynstee zo vroegtijdig is gesteld, dat een verhoging van de defensie-uitgaven in dé toekomst niet no dig is. De heer Van Riel had dinsdag ge vraagd waarom men de heer Duyn stee niet had laten vertrekken, nu hij op dit punt zo duidelijk van me ning blijkt te verschillen met zijn minister Den Toom (Defensie) en de twee andere staatssecretarissen. Premier De Jong zei dat staatsse cretaris Duynstee was gebleven, om dat het ging om een afwijkende visie op de toekomst en niet over het nu te voeren beleid. Staatkundige gevol gen hoefden daarom ook niet getrok ken te worden. Premier De Jong bevestigde dat da Sovjet-luchtmacht veelvuldig activi teiten ter zee en in de lucht vertoont, ook boven de Noordzee. Begin 1970 zijn twee vliegtuigen van het type Batcer de kust van Noord-Nederland op een zuidelijke koers op middelbare hoogte gena derd. Op een afstand van 75 zeemij len van de kust wijzigden deze vlieg tuigen echter de koers in westelijke en later noordelijke richting. Daar de vliegtuigen op grote afstand van de territoriale wateren van koers veranderden, kan hierbij echter niet worden gesproken van een aanvlie gen van Noord-Nederland. Minister-president De Jong zei ook dat een volgende regering geenszins door de huidige regering gebonden kan worden aan een verhoging van het defensieplafond. Dit geldt ook voor de 140 miljoen gulden als Ne derlandse bijdrage voor een groter Europees aandeel in de gezamenlijke defensie-inspanning met Amerika. Hierover hopen de Europese defen sieministers op 1 december a.s. over eenstemming te bereiken. Premier De Jong zei nog, dat bij dergelijke afspraken als over de genoemde 140 miljoen er in principe van wordt uit gegaan dat de volgende regering de ze zo veel mogelijk zal trachten na te komen. DE JONG (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU Vanmiddag om 16.00 uur zal de tekst worden gepu bliceerd van het Pools-Westduitse verdrag tot normalisering van de betrekkingen. Gisteren is het gepara feerd door de Westduitse minister Scheel en zijn Poolse collega Jedri- chovsky. De ondertekening van het verdrag zal geschieden door de bondskanse lier Brandt en de Poolse premier Cyrankiewicz, evenals door de beide ministers van buitenlandse zaken, vermoedelijk tussen 8 en 10 decem ber. Bonn heeft een nota opgesteld aan de drie westelijke mogendheden, waarin de rechten van de gealli - eerden op een definitieve grensrege ling in een vredesverdrag voor ge heel Duitsland wordt bekrachtigd. Dit was ook het geval na de onder tekening van het Russisch-Duitse verdrag. De Westduitse oppositie heeft zich van het geparafeerde verdrag gedis tantieerd, zonder het te verwerpen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een vijftigtal da mes van de actiegroepen Dolle Mina, man-vrouw-maatschappij en de Ne derlandse vrouwenbeweging, heeft gistermiddag in Den Haag met een demonstratieve mars subsidie geëist voor crèches. Na de mars spraken zij met de voorztter van de vaste commissie voor Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk in de Tweede Ka mer, de heer Kieft, en enkele fractie voorzitters. Staatsseecretaris Van de. Poel ver klaarde later in de kamer dat de kin derdagverblijven nog niet op subsi die van C.R.M. kunnen rekenen. IN DE katholieke Crumlin Road- buurt van de Noordierse hoofdstad is gisteren een café door een explo sie verwoest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uitbreiding van de zendtijd van Hilversusm 3 staat hoog genoteerd op het verlanglijstje van minister Klompé. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens een be spreking van de begroting van CRM. Er is zo zei min. Klompé een grote behoefte aan pretentieloze ont spanning via de radio. De bedoeling is de zendtijd van Hilversum 3 uit te breiden met twee CEYLON de fijnste thee ter wereld! w.' uur 's morgens en met 's avonds een kortere tijd, tot de televisie-uitzendin gen beginnen. Nu lopen de uitzen dingen van „drie" van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds. De heer Voogd (PvdA) had in een motie om zendtijduitbreiding van Hil versum 3 gevraagd om deze zender uiteindelijk de plaats te laten gaan innemen van radio-Veronica. Minister Klompé echter geloofde niet dat het ooit helemaal zou lukken, omdat Ve ronica een commerciële zender is. Ook zei minister Klompé dat zij de luister- en kijkgelden niet wilde ver hogen. De omroepen zouden zich aan moeten passen bij de financiële situa tie. „Men zal in Hilversum wat meer rekening moeten houden met de laagste inkomensgroepen in de sa menleving, voor wie radio en televi sie zeer belangrijk zijn, maar die moeilijk nog meer luister- en kijk geld kunnen betalen", stelde minister Klompé. (Van onze redactie binenland) DEN HAAG Het 500 ton meten de Duitse schip Cornelia, dat gister morgen ongeveer 13 mijl van het lichtschip Goeree in moeilijkheden kwam, is gezonken. De tien beman ningsleden zijn door de Nederlandse vissersboot UK 156 opgepikt. Het schip vroeg omstreeks 7 uur gistermorgen dringend om hulp, om dat het 45 graden slagzij maakte. Drie kwartier later kapseisde het schip, nadat de bemanning in de red dingboten was gegaan. Over de oor zaak van het ongeluk is niets bekend. DEN HAAG (ANP) Het Hoog Mi- litair Gerechtshof heeft een 20-jarige evangelist van Jehova's getuigen uit Rotterdam wegens dienstweigering veroordeeld tot een gevamgenstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorlopige hechtenis en tot ontslag uit militaire dienst. HET CENTRAAL orgaan samenwer kende organen voor bejaardenzorg en bejaardenwerk heeft minister Rool- vink in een telegram gevraagd ook de bejaarden een uitkering van 210 toe te kennen. DE Tweede-Kamerleden Imfcamp (D'66) en Van der Lek (PSP) heb ben Kamervoorzitter mr. Van Thiel gevraagd geen gevolg te geven aan de aandrang om een studie van een nieuiw gebouw voor de Tweede Ka mer te maken. DE EUROPESE commissie heeft in Straatsburg vrijwel de laatste hand gelegd aan een voorstel volgens het welk Engeland een overgangsperiode van 5 jaar voor toetreding tot de EEG zal worden toegestaan. HET NEDERLANDSE solidariteits- comité voor de jodien in Rusland heeft in een telegram de Sovjet-president Podgorni gevraagd het proces dat vrijdag in Leningrad wordt gevoerd tegen 20 joodse vliegtuigkapers niet door te laten gaan. HET ZUID AFRIKAANSE leger heeft belangstelling voor de aankoop van jachtvliegtuigen van het type Mirage- Milan van 'de Franse firma Dassault. DE HEER W. Bruynzeel is bij zijn officiële afscheid als voorzitter van het verbond van Nederlandse onder nemingen benoemd tot commandeur in de Orde van Oramje-Nassau. BIJ EEN verkeersongeluk in de ge meente Huizen zijn twee personen om het leven gekomen, nadat de auto waarin zij zaten op de linker weghelft raakte, tegen een tege moetkomende auto hotste en in brand vloog. Vier anderen werden zwaar gewond. DE STAATSSECRETARIS van So ciale Zaken en Volksgezondheid, ch'. Kruislnga, heeft aam de SWOV een rijksbijdrage van 550.000 toegezegd, voor een aantal wetenschappelijke onderzoekingen. EEN ACTIECENTRUM van leerlin gen van de autotechnische school in Apeldoorn heeft gistermiddag een staking onder de leerlingen uitge roepen. DE MEDISCHE staf van het Sint- Framciscus' Gasthuis in Rotterdam is tegen de opening van een abortus kliniek in de Maasstad. DEZER DAGEN wordt aan de katho lieke universiteit te Nijmegen de aan melding verwacht van de 10.000e stu dent voor dit studiejaar. GENèVE/DACCA In het door de stormvloedramp ge troffen Oost-Pakistan is een race tegen de klok gaande om duizenden mensen te redden, die in het rampgebied bedreigd worden door hongersnood en ziekten, zoals cholera en tyfus. De hulpverlening is uiterst moeilijk omdat het gehele gebied vrijwel geheel onder water staat. De boeren en vissers op de eilandjes voor de kust moeten dringend via de lucht bevoor raad worden willen zij het nog langer kunnen volhouden. Dc liga van de rode kruisverenigingen in Genève schat dat rond 2,5 mil joen mensen in behoeftige omstandigheden verkeren. De vertegenwoordiger van de liga in Oost-Pakistan, Jurg Vittani, heeft laten weten dat de eerste hulpploegen van het Pakistaanse rode kruis per boot in het rampgebied zijn aangekomen en begonnen zijn met de uitdeling van kleding, dekens en ta bletten voor bet zuiveren van water en medicijnen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft bekendgemaakt, dat zijn spe ciale vertegenwoordiger in het Mid den-Oosten, dr. Gunnar Jarring, zijn irerk als Zweeds ambassadeur in Moskou zal hervatten, totdat het vre desoverleg inzake het Midden-Oosten weer op gang kan komen. JARRING Dr. Jarring bevindt zicsh sinds half oktober in New York. Egypte en Jor danië hebben zich bereid verklaard de onderhandelingen voort te zetten, maar Israël wil dat eerst de raketten langs het Suezkamaal worden verwij derd. De laatste dagen hebben VN-diplo- maten zich optimistisch uitgelaten over de kansen, dat Israël weer aan de onderhandelingen gaat deelnemen. Dit zou vol|ens hen slechts een kwes tie van enige weken zijn en zeker vóór het aflopen van het verlengde bestandsakikoord op 5 februari a.s. De Israëlische minister van defen sie Mosje Dajan is voorstander vam hervatting van het vredesoverleg, als vóór afloop vain het huidige bestand overeenstemming kan worden bereikt "ver een nieuw bestand, gebaseerd op een nieuwe regeling. Deze regeling zou van permanente aard moeten zijn. Dajan zei dit op een bijeenkomst van parlementsleden van de arbei derspartij. Een dergelijke regeling, die „min der zou zijn dan een vredesregeling", zou voor Israël tijdelijk aanvaard baar z(jn, zo meent Dajan. Egypte zou hierdoor in staat worden gesteld bet Suez-kanaal te heropenen nadat de Israëli's him troepen van het front aan de oostelijke oever van het Suez- banaal hebben teruggetrokken. „Als we de keuze hebben tussen een dergelijke regeling en hervatting van de vijandelijkheden moeten we ernstig het voor en tegen daarvan afwegen." Het nieuwe bestuur van de Syri sche Baath-partij heeft Achmed el Khatib benoemd tot staatshoofd. Zoals bekend heerst in de Baath- Partij, die de absolute macht in Syrië beeft, een strijd tussen gematigde en tanatieke leiders. De eersten grepen vorige week onder leiding van lucht machtbevelhebber Hafez Assad de ■nacht. Oud-premier Atassi zal Sy- ne verlaten en zich in Libië vestigen. De Pakistaanse regering zal zorgen voor de evacuatie van de bevolking in de zwaarst getroffen gebieden en de bevoorrading met levensmiddelen. De bij de liga aangesloten rode kruis verenigingen hebben hulp toegezegd ter waarde van 7,5 miljoen gulden in totaal. Bij dit bedrag is ruim 4,5 mil joen gulden van het communistisch Chinese rode kruis. De hulp bestaat uit goederen en contanten. De grootste moeilijkheden bij de hulpverlening is het gebrek aan heli kopters. Uit Nepal worden twee klei ne Amerikaanse hefschroefvliegtuigen verwacht. Nog vier Amerikaanse he likopters zijn in onderdelen verzon den van Fort-Bragg in N.-Carolina. De assemblage vergt 19 uur en de toestellen kunnen daarom niet voor zondag opstijgen. Voor vele zieke en hongerige eilandbewoners zal dit ech ter te laat zijn. Tot overmaat van ramp is het vliegveldje in Barisal, dat binnen een afstand van 80 km van de meest ontoegankelijke ramp gebieden ligt, onbruikbaar. De heli kopters zullen daarom lange tochten moeten maken van Dacca en Chitta- gong, wat ook inhoudt d'at zij minder kunnen meenemen. Bij de volkerenorganisatie in New York hebben 42 landen de algemene vergadering der VN verzocht een appèl op de wereld te doen „royale bijdragen" te geven ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. Ook paus Paulus heeft gepleit voor meer hulp en geld en goederen toegezegd ruim 230.000 gulden toegezegd. Dit Huis in Washington maakte bekend dat de VS steun ter waarde van 10 miljoen dollar zullen verlenen. De Britse regering liet weten dat 13 marineschepen, die gebruikt zullen worden voor de bevoorrading van de eilandbewoners in de Gangesdelta, door de lucht van Singapore naar Dacca of Chittagong zullen worden gebracht. Het Sovjetrussische partij blad „Prawda" meldde dat een Rus sisch schip al goederen in Oost-Pa kistan heeft gelost. De Franse regering maakte bekend dat zij helikopters met Franse beman ningen, dekens en medicijnen naar Oost-Pakistan zal zenden. India heeft ruim 230.000 gulden toegezgd. Dit moet volgens premier Gandhi van India gezien warden als een eerste bijdrage. In Zweden is bekendge maakt dat hulporganisaties en parti culieren al in totaal ruim 680.000 gul den hebben geschonken. In Dacca zijn twee Perzische vliegtuigen aangeko men met 60 ton levensmiddelen, me dicijnen, kledingstukken en dekens aan boord. Het Japanse rode kruis heeft laten weten d:at het hulpgoede ren ter waarde van ruim 99.000 gul den en een lading rijst naar Oost- Pakistan zal zenden. SOEST (ANP) Als gevolg van een verkeerde afstelling van de ver keerslichten op een nieuwe kruising in Soest is gistermiddag de 9-jarige Arnold Appelhof uit Soest door een aan auto aangereden en zeer ernstig gewond geraakt. Gebleken is dat het oversteeklicht voor de voetgangers op groen springt op het moment dat het licht voor het verkeer over de rijksweg oranje wordt. Automobilisten, die door het oranje licht rijden moeten dan nog enkele tientallen meters afleggen al vorens zij bij de oversteekplaats ko men, waar het licht dan inmiddels op groen staat. Het leven is duur, en wie dat als nooit tevoren ondervindt is Sinter klaas. Een zijner trawanten heeft hem mogelijk willen helpen, maar edoch. Hij werd een dezer nachten in Amsterdam aangehouden wegens het stelen van een fiets. De dief was enigermate aangeschoten en nog ge huld in werkkleding: kort voor zijn daad had hij voor zwarte Piet ge speeld. De vanouds goedheiligmange heten weldoener inspireert echter ook anderszins. De leerlingen van de Mavoschool in Schoonhoven zullen het geld dat zij zouden besteden aan surprises voor het Sinterklaasfeest op school, storten op girorekening 777 van het Rode Kruis. Het motto van hun actie luidt: „Sinterklaas voor Pakis tan". Ze dóen het toch maar. Er zijn trouwens meer scholen in ons land, die Sinterklaasfeestjes vieren en die ook best Nietwaar? Afgelopen dinsdag zijn de Twee de Kamerleden freule Wttewaal van Stoetwegen en de heer F. Goedhart gehuldigd wegens hun zilveren Ka merjubileum. Er werd een glaasje op gedronken, maar Kamervoorzitter Van Thiel had toch wel een zeer vreemd drankje te pakken, lijkt mij. Wat bloemig. VAN SON ommezwaai Het is jaren geleden - wellicht herirtiert u zich dat - eens een strijdvraag geweest of George Kess- ler nu Georg of George heette; res pectievelijk Duitser of Nederlander was. Tóen werd bepaald dat hij Nederlander was, hoewel Limbur ger. De vraag is echter weer actueel geworden en het blijkt dat George z'n meer meer dan min dictatoriale (trainers)trekjes nooit is kwijtge raakt. Ook niet bij Sparta, waar hij het omduwen van de omheining als volgt becommentarieerde: „Tegen dergelijke baldadigheden kan maar op één manier worden opgetreden: de knuppel op het hoofd. Dat gebeurt in Duitsland ook". Wanneer ook al weer? Een aardige jongeman, die ons opbelde, heeft het raadsel van de „kameel zonder poten" (zie de krant van disndag j.l.) weten op te lossen. Volgens hem is het een z.g. Seller Zeekoe, volgens de geleerden eigen lijk uitgestorven. Maar skeletten er van tvorden nog, zij het zelden, ge vonden. Knap speurwerk, dat moet gezegd. Volgens sommigen kan het echter ook een walvishaai-skelet zijn. Maar hoe dan ook, een kameel is het dus niet. Waarvan acte. MERIJN

de Stem | 1970 | | pagina 17