lalki: steen Verveling maar misdrijven door ook daling vrije porno DAT ZIT WEL SNOR (S)LIMMERICK Drink u jong met yoghurt Churchill JOSEPHINE O JOSEPHINE de toornige tjiftjaf !xlk sa POE HET NIET, LOCkCy LUKE.' HET 15 TE GEVAARLÜK.' .at 72a (gem. hulst) op de isteen naar koewacht, htends gesloten, ivond tot 9 uur. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 ■e, robuust eiken, bij ADZ zijn alle X CL (AT O *imvom (phyl- mopus couvBiT8)-l1(mm- 1MB!DB EL B0MDYEPPEP7E HE5JEL1 HET OPEtHtlG HM DE lib mr. kollektie. EEN van de meest voorkomen de en ernstigste zedenmisdrij ven, het aanranden van kinde ren, is in Denemarken waar schijnlijk ook sterk afgenomen, als gevolg van het legaliseren van de pornografie in dat land, zo heeft een Deense geleerde ge meld. Velen waren er reeds van overtuigd dat vrijgegeven por nografie alleen maar gunstige effecten kan hebben op de so ciale orde, maar de gegevens van de deskundigen bleven uit. In een 200 pagina's tellende studie die is uitgevoerd voor de Ameri kaanse presidentiële commissie voor obsceniteiten en pornografie, is de crirmnoloog-psycholoog Berl Kut- chinsky tot de slotsom gekomen dat de theorie als zou pornografie zeke re soorten zedenmisdrijven voorko men „een nieuw serieus onderzoek" behoeft. Kutchinsky heeft statistieken van de politie gecombineerd met vraag gesprekken met 400 mannen en vrouwen in Kopenhagen. Hij consta teerde daarbij dat de scherpe daling van zedenmisdrijven als „gluren" en h?t aanranden van kinderen (zonder verkrachting) niet kan worden ver klaard door een verandering in de seksuele moraal of een toegevender houding jegens deze misdrijven van het publiek en zeker niet van de politie. De meest waarschijnlijke verkla ring, aldus Kutchinsky, is de porno grafie. Aan de andere kant heeft hij ge constateerd dat een veranderende houding wel een verklaring zou kunnen zijn voor een scherpe da ling van gevallen van exhibitionis me en aanranding van vrouwen (zonder verkrachting). De studie van Kutchinsky was een belangrijk onderdeel van de aanbe velingen van de Amerikaanse com missie, die overigens vorige maand door regering en senaat zijn ver worpen. De commissie beval aan de pornografie voor volwassenen in de V.S. te legaliseren. Omdat hij niet weet of zijn rapport in Amerika ooit volledig openbaar zal worden ge maakt financiert Kutchinsky nu persoonlijk de publikatie in het En gels door New Social Science Mono graphs, een klein tijdschrift dat op niet-eommereiële basis in Denemar ken verschijnt. Uit de studie van Kutchinsky blijkt dat de dalende tendens in ze denmisdrijven in Kopenhagen dui delijk werd in het begin van de ja ren zestig, dat de daling scherp was in het midden van het decennium toen de eerste golf pornografie, toen nog illegaal, over Denemarken kwam. Verder scherpe dalingen waren er in 1968 en 1969, toen eerst geschre ven en daarna beeld-pornografie werd gelegaliseerd. Van 1959 tot 1969 is het aantal gemelde zedenmisdrijven gedaald van 895 tot 330 een daling van 63,1 pet. De scherpste dalingen wer den geregistreerd voor gluren (79,8 pet.), onzedelijke handelingen met kinderen (69,1), exhibitionisme (58,2) en lastig vallen van vrouwen (56,2). In die tijd werden geen wijzigin gen aangebracht in het strafrecht op de richtlijnen voor de politie die de laling zouden kunnen verklaren. Van de 400 door Kutchinsky ge hoorde Kopenhagers verklaarde 40 pet. van de vrouwen en 35 pet. van de mannen dat zij toleranter staan 5284 tegenover sommige niet-geweldda- dige vormen van seksuele vergrij pen. Dit, en de daaruit voortvloei ende verminderde behoefte om der gelijke vergrijpen bij de politie aan te geven, verklaart de daling in de meldingen van gevallen van exibi- tionisme en het lastig vallen van vrouwen, zo meende Kutchinsky. Hij kwam tot de conclusie dat 93 pet. van de ondervraagden niet an ders denkt over de ernst van gluren en- onzedelijke handelingen met kin deren en dat toch bij deze vergrij pen de daling het scherpst was. Kutchinsky merkte verder op dat het aantal vergrijpen tegen kinderen de laatste vijf jaar gehalveerd was en dat dit samenhing met de mas sale verspreiding van beeldporno grafie. eerst illegaal en daarna le gaal. Hij meent dat veel van de mensen die anders zich vergrepen zouden hebben aan kinderen het n,u stellen met pornografie om hun onbevre digde heteroseksuele gevoelens te bevredigen. De noodzaak voor gluren is geheel vervallen, want voor de gluurders is Denemarken de laatste jaren een paradijs geworden met volop moge lijkheden om zonder risico seksuele afbeeldingen en voorstellingen te zien. Op grond van een ander deel van de studie, waarbij 72 studenten van beide seksen één uur lang te maken kregen met harde pornografie (films - literatuur en tijdschriften) kwam Kutchinsky tot de volgende bevin dingen- Sterke emotie was zeldzaam, vaag plezier en toenemende ver veling waren de gebruikelijke reac ties. De voorstelling leidde tot een verminderde belangstelling voor af wijkende seksuele handelingen on der de meerderheid van de studen ten. Zelfs twee weken later ver klaarden velen dat zij alle belang stelling voor pornografie hadden verloren. Nauwlettende observatie van de pornowinkels in Kopenhagen gaf dit beeld van de typische klant: een man uit de middenklassen tussen de 24 en 45 jaar oud. VXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX SUSKE EN WISKE - K\X\XX\XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXV\XVXXXXXXXXXXXXXX%XXXXXXXXXXXXXX%XXXXXXX%XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX< EEN bestseller in de snel- roeiende categorie kant-en- laar voedings- en genotmidde- in is yoghurt. Terwijl in de lelvaartslanden het gebruik an melk en ook van andere zui- elprodukten steeds meer terug neemt dat' van yoghurt ie. De laatste tijd zelfs met reu- insprongen tengevolge van het igekend aantal smaakjes. Van tot tijd tot tijd is er een be- ihtje te lezen over weer een Hon- lar van ver over de honderd jaar id. „Waaraan dankt u deze leeftijd in lik een goede gezondheid?", vraagt interviewer hem. „Aan yoghurt paprika," mummelt de krachtige ijsaard met tandeloze mond; en et glinsterende oogjes, want in nden waar men vain oudsher ver- irings- en gistingsprocessen kent, eet men ook wat alcohol is. Yoghurt heeft een eeuwenoude ordingsgeschiedenis. In streken et een heet klimaat, wist men al leg het melkbederf uit te buiten er goed smakend, redelijk houd- ar, soms zelfs alcoholhoudend edsel van te maken. De Bulgaarse 'odkwassa" is er het voorbeeld gezonde, beroemde, nationaal logst populaire, yoghurt (zonder cohol). Met de systematische, op weten- Juppelijke basis uitgevoerde yog- mtproduktie werd pas begonnen nstreeks 1880 toen de microbiolo- e het verzuringsproces van melk ider invloed van bepaalde bacte- esoorten, onder de knie had. adsdien speelde deze licht-zure kite melk een bescheiden rol in st zuivelassortiment. Bij de vorige generatie was yog- itt in ons land beslist nog niet po- ilair. Iemand die 't geregeld wens te eten, leek net zo'n rare als een «wkostaanhanger. Maar elders, in jankrijk bijvoorbeeld, was het des- los al een nagerecht, zelfs in res- lurants verkrijgbaar, leuk geser- sord in potjes van boers aarde- '6rk „echt" Bulgaars. De smaak Emmert dan ook aan die van Petit pisse, een lekkernij die het midden «at tussen kwark,' yoghurt en J8room, sedert jaar en dag door Et en alleman in Frankrijk (en 'tuurlijk in Zwitserland) geliefd. Maar enkele jaren geleden kwam de grote omwenteling. De yoghurt werd lekkerder; onderzoekingen naar de herkomst van het eigen aardige aroma hebben de karakte ristieke smaak verbeterd. Dat ge beurde op een goed ogenblik. Want de huisvrouw zag zich genoodzaakt door beter inzicht in het noodzake lijke voedselpatroon, de dagelijkse maaltijden en gerechten te vereen voudigen; dat stimuleerde haar ge regeld yoghurt als toetje op tafel te brengen. We eten te veel, te goed, te vet, te zoet. We nemen te weinig be weging en doen geen zwaar werk meer (in het algemeen gesproken dan). Wie hakt er nog hout' en wie staat er nog aan het wasbord? Lang niet alle naar binnen gespeelde calorieën krijgen kans te verbranden. Zelfs het feit dat we voortdurend lekker warm gehouden worden is er ver antwoordelijk voor dat de calorieën niet verbruikt worden. Dus: geen. pannekoeken en puddingen meer. wel yoghurt (zonder of met weinig suiker). De huisvrouw die om welke reden dan ook, het huishouden niet meer zo interessant vindt als de 'rij moe ders voor haar, kwam dit goed uit. Ter' afwisseling besteedde ze aan yoghurt soms wel een paar minuten extra en maakte een „flip" of roerde er wat vruchten door. Yoghurt kreeg zijn vaste plaats in de serie kant-en-klaar gerechten. De ware vloedgolf van aromati sering deed de rest; yoghurt met vruchtenaroma gaat erin bis koek. (Het is merkwaardig dat gearomati seerde melk er niet in ging, choco lademelk uitgezonderd!) De vijf minuten om een „flip" te maken zijn alweer uitgespaard, en er komen met de dag meer smaak- varianten in de vitrines van de su permarkten. Daar kun je in je eigen keuken niet tegenop. In grote lijnen zijn ze te verdelen in twee categorieën: die waarin naast sappen en (of) aroma's, ook vruchtjes voorkomen; en die, welke uitsluitend met sappen of aroma's op smaak zijn gebracht. De Nederlandse warenwet maakt dit onderscheid tussen deze groepen: Yoghurt met vruchteSAP; bij voegen van aroma NIET toegestaan. Yoghurt met vruchten: bijvoe gen van aroma WEL toegestaan. Deze warenwet-situatie verschilt van land tot land. In Zwitserland, Frankrijk en West-Duitsland staat de warenwet uitsluitend het aroma tiseren met natuurlijke essences toe. In weer andere landen is er in. dit opzicht helemaal niets warenwette- lijk geregeld. Gearomatiseerde yoghurt wordt bijna helemaal automatisch gefabri ceerd. De gestandaardiseerde en ge pasteuriseerde melk wordt geënt met een „yoghurtcultuur" die be staat uit een mengsel van S. ther- mophilus en l. bulgaricus, dat wij speciaal vermelden om u te laten zien dat die oude Bulgaar er nog steeds veel mee te maken heeft. Daarna wordt de melk „bebroed", en na afkoeling op smaak gebracht met het aroma. Dit proces vanaf het bebroeden kan plaatsvinden voor het verpakken, maar ook nadat het mengsel al afgevuld is in de eind verpakking. Het smaakcentrum van de Chemi sche Fabriek Naarden (een wereld concern met vele tientallen dochter ondernemingen over de aardbol verspreid) weet te vertellen dat in landen waar aromatisering door an dere dan natuurlijke produkten niet is toegestaan, de uitbreiding van het assortiment en een goedkopere pro- duktie daardoor aan banden is ge legd. Wij in ons land danken aan de toestemming van de warenwet en aan de aroma-uitvinders natuurlijk. een smaken-assortiment om van te likkebaarden. Er is hier naast aard bei-, ananas-, citroen-, framboos- en kersenaroma, sedert kort een nieuw en verfijnd abrikoosaroma gebracht; en 'om niet alleen ben vruchtesma- ken te blijven, zei de chemische fa briek:/ voila mevrouw, caramel-, hopjes-, rum- en hazelnootsmaak. Chemisch samengestelde smaken hebben natuurlijk niet de kleur van het nagebootste origineel. Maar wie hopjes proeft, wil koffiekleur zien en wie denkt aan abrikoos, heeft zacht oranje voor zijn geestesoog: dat wil hij ook in abrikozenyoghurt zien, met open ogen. Het kleuren van de gearomati seerde yoghurt stelt aparte eisen: de kleurstoffen moeten lichtecht zijn en natuurlijk bestand tegen zuur. De nieuwe aromasuggesties maken van de aloude yoghurt een alsmaar jon ger lekkernij, die de populariteit vergroot en de huisvrouw het leven veraangenaamt. Zij kan (als menige TV-spot) vijf minuten voor de maaltijd nog in haar spiegelbeeld verzonken zijn en daarna in elegan te rust een menu op tafel brengen. Nog met een romige kersen-rum- hazelnootcombinatie toe- Het is te hopen dat menige Bul gaar van anderhalve eeuw oud dat meemaakt. VXXXXXXXXXXXXXXXXXXXVXXXXXXXXXXXXXXXXVXXVXXXXXXXXXXXVSX De Zuidwestnederlandse schare slimmerickers heeft ons deze week danig in de steek gelaten. De op gave om te rijmen op „bergen" bleek te moeilijk. Toch zijn er echt woorden genoeg die eindigen op -ergen We noemen maar: verber gen, bergen, vergen, dwergen, ter gen, herbergen. Bovendien is er na tuurlijk de mogelijkheid om te rij men met meerdere woorden en dan gebruik te maken van een enjambe ment (doorlopende dichtregel). Bij voorbeeld: het eerste deel van de uitdrukking „merg en been" rijmt ook. De derde mogelijkheid is het gebruik van het rime riche ofwel „volle rijm". Dat wil zeggen dat al leen de medeklinker van de be klemtoonde lettergreep van het laatste woord rijmt. Wanneer dan bovendien de aansluitende klinker rijmt, klinkt het allemaal best aar dig. Voorbeelden: werken, berken etc. ètc. Maar goed, niemand kwam verder dan de woorden „tergen" en „vergen". Eigenlijk zouden we deze keer dan ook geen prijs moeten toe kennen, ware het niet dat mevrouw Van DongenGrinsven uit Breda nog een aardige limmerick met ge noemde woorden in elkaar wist te flansen- Een toestandsverklaarder in Bergen zeiAls we ons zo laten tergen door Progil en Shell wordt de toestand een hel. En dat kunnen ze van ons niet vergen. De regel voor de volgende week: Een minderheidsgroep in Kortgene NA de liaarstukken, lokjes en prui ken waarvoor de vrouw langzamer- hand een hele kastplank moet in ruimen, nu ook eens een haarstukje HEEL SPECIAAL voor meneer: de regiments-snor van Max Factor. Hel aJïïjfB accessoire is eigenlijk bedoeld als -t jpPrSgH grapje (precies op tijd voor Sinter- Hl ira klaassurprise) maar we zouden de mannen de kost niet willen geven, die het serieus nemen. Carel Appel en T'ed de Braak dragen hem toch zeker ook, echt of onecht? Mevrouw u moet n'iet lacherig doen als een man zich met zo'n snor siert; uw Hüü grootmama ging ervoor door de HEL knieën, waarom u niet! De snor van "QHÉÉÉP'' echt haar waar het hier om gaat, is IMjWf een bijvoegsel in de vorstelijke doos A ROYAL REGIMENT met Cologne. SHV 1 x jjH Een tube sporrecrème en een flesje snorrelijm stellen meneer in staat te s lijmen en te vormen naar believen. Snorrebinders, een soort nachtmuts HfetlMr' SV voor de snor, die in het begin van deze eeuw door ijdeltuiten ijverig RH M gedragen werden en buitengemeen gjifiv V i .JgÈ potsierlijk stonden, zijn niet nodig jMBBjjfe.*'' want 's avonds kan déze snor af gezet worden. Wel jammer is het dat de porseleinen snorrekoppen nog niet terug zijn. Dat waren destijds thee- en koffiekoppen met een hal- ve-maanvormig ingebakken brugje dat de snor tegenhield en aldus de WHBwiWf'' iW aanraking met thee, koffie of choco- jg voor de rechthandigen, want wie de je op de neus. .vxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx- xvxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxs DE film over de jeugd van Churchill, het verhaal van de eer ste 25 jaar van zijn leven, zal worden geregisseerd door Richard Attenborough. De film Young Churchill" heeft zo lang op zich laten wachten dat Attenborough, die er eerst de hoofdrol in zou hebben vertolkt daar nu te oud voor geworden is. De opnamen beginnen in april. De film zal vermoedelijk in 1972 voor het eerst draaien. ons grote opper hoofd tichose wil een ongewa pende onderhandelaar ontvangen) t1cho6e belooft, pat pe onder handelaar geen kwaad zal geschieden

de Stem | 1970 | | pagina 29