tie op ogen tors Sport is in China géén ontspanning BETER VOLDOEN AAN DE SOCIALISTISCHE TAKEN...." Topsport Géén ontspanning Prestaties premie plus >mreis. [Tafeltennis a OK-wagen in e naar Drente, srleeiït elke OK- K-service gratis ekje. DE STEM n OK-wagenisnu dan gauw eens U vindt er vast op de lijst. OK? ïlaers Tivolistraat98 Tilburg es Hoofdstraat 38 Tolbert tiers Nachtegaalstraat 49 Utrecht ens Adriaan Tripweg Veendam lendaals Aut. Bedr. Industrietaan 12 Ve»n«ntfw ouwers N.C.B. Laan 119 Veghel ra Katdenkerkerweg 97 Venlo rum Zeeland Coosje Buskenstraat127 Vfi6sinfl* eem Marijkestraat 1 Waalwijk Dorpstraat 12 Waardenburg ïstein Prof. Ritsema Bosweg 1 Wagtningwi am Ringbaan Oost20 Weert nera Terpstraat 29 Wieringerwerf ing Beersterweg 18-20 Winschoten ter Aut. Mij. Oude Arnhemseweg 201 Zeift Burg Zn. Stationsslraat 95 Zoetermeer iceZutphen Groennftrkt 14 Zutphen en Co Ceintuurbaan 3 Zwolle Na op deze manier zijn volk te heb ben bewezen dat hij nog steeds fit en vitaal was, stelde hij zich krach tig achter de culturele revolutie op, die op dat moment reeds enige maanden in voorbereiding was. In november van dat jaar nam China nog deel aan de „spelen der opkomende landen" in Cambodja, maar daarna stopte vrijwel alles Chinese teams vertoonden zich niet meer in het buitenland. Sportlieden uit andere landen werden niet meer uitgenodigd. Sportmanifestaties kwa men al net zomin voor als huldebe toon aan de Sovjet-Unie. Zelfs onderlinge wedstrijden in voetbal of basketbal vonden zelden meèr plaats. De atletiekvelden en stadions werden in gebruik genomen voor demonstratiedoeleinden. Ter wijl aldus de krachten voor politieke doeleinden werden gemobiliseerd, verdwenen de Chinese topsporters van het toneel. Sommigen, waar onder de tafeltennissers Chuang en Hsu, werden er zelfs van beticht een kapitalistische wijze van leven en denken te hebben aangenomen. Natuurlijk was er nog wel mili taire training en de daarmee ge paard gaande sportieve activiteiten als parachutespringen, granaatwer- pen, schieten, bergbeklimmen erf zwemmen. De georganiseerde spor tieve competitie verdween echter- Pas nu wordt duidelijk dat ten minste enkele Chinese topsporters achter de schermen verder hebben mogen trainen, de meesten aan het instituut voor lichamelijke ontwik keling te Peking. Vanaf vorige zo mer mochten bevoorrechte buiten landse gasten demonstraties aan dat instituut meemaken. In oktober van dat jaar kon het publiek voor het eerst weer een manifestatie bijwo- Een man, die onder de beste hoogspringers ter wereld ge rekend kan worden, concentreert zich in de stromende regen op de lat. Ni Chih-Chin heeft zijn wedstrijd op de 49e herdenkings dag van liet oprichten van de Chinese communistische partij al gewonnen. De lat is nu verhoogd tot 2 meter 26; een hoogte die sinds 1963 door geen hoogsprin- qer ter wereld meer is gehaald. Ni durft het wél aan. „Ter meer dere glorie van voorzitter Mao en ons vaderland moét ik het halen, hoe slecht het weer ook is Na deze verklaring zet hij af, springt op, en slaagt al bij de eerste poging. nen tijdens een gala-sportavond in het grote stadion van Peking. Er was een demonstratie in tafeltennis, gymnastiek, basket- en volleybal. Ster van de avond was de 'vfoegere wereldkampioen tafeltennis Chuang- Tse-Toeng, die voor het eerst in drie jaar zich in het publiek vertoonde. Daarna viel het doek opnieuw, hoewel af en toe artikelen in de voornaamste kranten verschenen, waarin de sportbeoefening weer werd aangemoedigd, vooral op fabrieken en in dorpen. Pas juni van dit jaar kwam de ommekeer. In een paar dagen tijd gebeurden drie belang rijke dingen. Op de verjaardag van koning Mahendra van Nepal ver scheen een Chinees tafeltennisteam, om daar wedstrijden te spelen. In de stadions in de sportsteden begon men weer regelmatig sportmanifestaties te organiseren. Tenslotte gaf het „Volksdagblad" in een voorpagina artikel de officiële toestemming voor sport en lichamelijke ontwikkeling, namens China's leiders. Sindsdien bezochten autoriteiten als premier Chou En-Lai en andere hoogwaardigheidsbekleders weer re gelmatig de belangrijkste sportieve gebeurtenissen, al dan niet verge zeld van belangrijke buitenlandse gasten als de Cambodjaanse prins Norodom Siharioek. De wedstrijden, die meestal 's avonds worden gehou den, beginnen gewoonlijk met een parade, waarbij de atleten het Rode Boek van Mao omhoogsteken. In juli van dit jaar sprong Ni Chih-Chin 2 meter 26 hoog, een af stand die sinds 1963 niet meer door een hoogspringer was overbrugd. Die zelfde maand brak zwemster Yeh Huan Yung het nationale record op de 100 meter vrije slag dames. In augustus kreeg het Noordkoreaansr tafeltennisteam tijdens een tourne' door China verpletterde nederla - gen te incasseren. Na een vierjarig afwezigheid van de Chinese tafel tennistop bleek zij nog niets aan kracht te hebben ingeboet, temee: daar de Noordkoreanen door insider: als gelijkwaardig aan de Japanner: worden beschouwd. Nu de Japan ners momenteel de wereldtitel ir handen hebben, verwacht men daar om algemeen, dat China volgend jaa: op de wereldkampioenschappen we- van de partij zal zijn. Een ding veranderde niet: nog al tijd is sport geen ontspanning voor het volk, maar een uitmuntende ma nier om de conditie op te voeren, zo dat men beter kan voldoen aan d< „socialistische taken" als produktie - verhoging, nationale defensie en op bouw van het socialisme. Nog altijd zijn militaire training en sport nauv verweven. Weinig in China bleef onveran derd onder de omwenteling van de laatste jaren, en dat geldt ook voor de stijl van de atleten- Volgens de Chinese leiders was de sport vóór de culturele revolutie bedorven dooi de filosofie van het „winnen tot el ke prijs", die door Liu Shao-Chi en diens achterban werd gepropagan- deerd. Kampioenen werden op kos ten van de gemeenschap beloond met materiële voordelen. Dat is voor bij. Momenteel dienen sportlieden zich vooraleerst te concentreren op wat men „proletarische sportiviteit" noemt. Hoewel het niet met zoveel woorden in het rode boekje staat, is wel duidelijk, dat men uitgaat van de gedachte dat het niet meer gaat om winst of verlies maar om de wij ze, waarop het spel wordt gespeeld, Deze geest uit zich in vele sporten. Ook de topatleten zijn niet onbe- invloed gebleven. Op een sportavond in Peking zag ik onlangs China's beste volleyballers hun eigen net los maken en netjes opbergen. Turners sleepten de paarden weg, rolden de grote mat voor vrije oefeningen op en verwijderden de brug. De aan wezigen applaudisseerden even har telijk als voor een geslaagde oefe ning Blijft de vraag, hoe goed de Chi nese atleten wérkelijk zijn? Nu, zo wel de basketballers als de basket- balsters spelen een snelle, aantrek kelijke partij. Maar het schieten is slecht en ze zouden het in West- Europa tegen diverse landen zeer moeilijk krijgen. Vollyers spelen over het algemeen beter, maar de spring- techniek is niet zo best ontwikkeld. Over de tafeltennissers kan men slechts spreken in termen van spec taculair. Zowel mannen als vrouwen beschikken over een arsenaal smash es, effectslagen en afstoptechnieken. en de vaderlandse voetbalcompetitie zou heel wat 'aantrekkelijker zijn als onze eredivisiekeepers de reflexer van deze sportlieden hadden. Kort geleden had ik met een Chinese kennis een gesprek over tafeltennis, en vertelde hem dat ik zo'n hoge dunk had van Chuang Tse-Tung. „Die wordt al oud," was het antwoord. Daarom wil ik u nog even eer tip geven: Als de 29 jaar oude Chuang een partijtje met u zou willen spelen, u twintig punter voorgeeft en zelt het batje tus sen de tanden houdt, dan raad ik u aan er niet op in te gaan. Het zou een blamage worden. Voor u (Copyright The Globe and Mail De Stem). >r uw OK-dealer, i een officieel rap- e daarmee aan het srholpen. U weet r OK-garantie. Want u mag elke of 1500kmuittes- iskundigen. Niet 970 bij dit kantoor Irrekening opent laai f 10.— remie van f 5.— bij, vakantie, bon halen. (Door Norman Webster) PEKING. De sport staat in China opnieuw in de belangstel ling. Nu de naweeën van de cul turele revolutie zo langzamer hand tot het verleden zijn gaan behoren en het leven zijn nor male loop hervat, keert het volk weer terug tot de sportbeoefe ning. Het is waarschijnlijk niet algemeen bekend, dat de georga niseerde atletiekcompetitie hier in de afgelopen jaren vrijwel geheel was lamgelegd. Om te begrijpen hoezeer de cultu- J rele revolutie van invloed was op I het gewone leven dient men te be- I denken, dat in 1966 meer dan 100 I miljoen Chinezen daadwerkelijk de f een of andere sport beoefenden. Op J de scholen werd sportles gegeven I Fabrieken en kantoren boden ge- 1 legenheid tot sportbeoefening ge durende de pauzes. Zelfs in de klei- ne dorpjes konden de Chinese boe- 1 ren vaak voor het eerst iets I aan sport doen. I „De sport is niet meer weg te den- I ken uit het leven van het Chinese I volk," verklaarde het Volksdagblad I in 1965, het jaar dat de produktie Ivan ping-pong balletjes een onge leende hoogte van 70 miljoen stuks [bereikte. Tafeltennis, basketbal, volleybal, voetbal en zwemmen waren het i meest populair, gevolgd door berg- I klimmen, veldloop en gymnastiek. Ook aan de begeleiding van kam- I pioenskandidaten werd veel gedaan. In 1965 liep Chen Chia-Chuan de 100 [meter in 10 seconden rond, daarmee f het wereldrecord evenarend. In 1966 [sprong Ni Chih-Chin 2.27 meter [hoog, slechts één centimeter onder [het wereldrecord van Valery Bro- mel. Volgens de Chinezen zijn er sinds de communistische machts greep in 1949 maar liefst 115 wereld records gebroken; waaronder veld loop, zwemmen, gewichtsheffen en (boogschieten. .0.000 km met een >vrij metgegaran- onderdelen en die maanden een Na de sportieve successen in 1965 guidde een andere sportieve presta- in zekere zin het einde van het gouden tijdperk in de Chi- in. In juli 1966 maakte [Voorzitter Mao, toen 73, zijn opzien- zwemtocht in de Yangtse. China behaalde echter de grootste triomfen in het tafeltennis. Het spel was hier al sinds 1904 bekend, maar Ide Chinezen streden niet om de we reldtitel tot 1957. In 1959 behaalden de eerste titel, het heren-enkel- ipel. Dit kampioenschap werd ge prolongeerd tijdens de daarop vol lende twee-j aarlij kse wereldkam pioenschappen in 1961, 1963 en 1965 Chuang Tse-Toeng won driemaal het peren-enkelspel en zijn teamgenoten :orgden voor andere trofeeën- In 1965 bleef er voor de andere Beden vrijwel niets meer over: de Thinezen wonnen buiten het heren- lenkelspel ook het heren-dubbel, het lames-dubbel 'en het heren- en da- «mes-teamkampioenschap. De glorie van de Chinese tafelten nissers werd voor het grootste ge- Heelte toegeschreven aan voorzitter Vlao's gedachte omtrent de „juiste Jnocivatie" Een artikel in het blad boor theoretici in de partijleer, de |Rode Vlag", maakte duidelijk, dat iport méér dient te zijn dan spel of [uitspanning. „Het spelen van tafel- |pnms is een revolutionaire taak, en lient het belang van het volk. Het i niet bedoeld als een genoegen of feen gelegenheid zich te onderschei ten." Volgens de verschillende waarne mers, was het Chinese succes overi- jens méér aan de techniek te dan ken, en wel voornamelijk aan de manier waarop het batje wordt ge hanteerd De meeste Aziaten en vrij wel alle Chinese top-tafeltennissers maken gebruik van de z.g. „penhou der-greep" waarbij het handvat van het batje tussen duim en wijsvinger wordt gehouden, met de drie andere vingers als steun achter het raakvlak.

de Stem | 1970 | | pagina 27