"ONCLUSIE CONVENANT-COMMISSIE: enselijke gezondheid niet [oor Péchiney bedreigd Grote 3 Voordeel-Expositie Je moei Invoelen*.. UITGAVERECHT DE FAAM" IN KORT GEDING BEHANDELD ictie politie Hulst aider illegale lorlogeverkopers Kerk en pers willen graag meer contact Aardenburg geen lid Vereniging Milieuhygientj Onderdeel Péchiney in bedrijf gesteld Perzische Tapijten t/m vrijdag 13 november in Oranje Hotel te Breda Perzië-Holland van „De Stemof P.Z.C. DAGRECREATIE Lezing over graf kelders in Aardenbn KVP-statenkrii Sluis vergadert ferhaling piode met buien V Reünie oud-mariniers in Vlissingen Woningraad afdeling Zeeland vergadert in Oostburg De nieuwe Phitishave 90 Super. Vóelbaar veel beter! Terneuzense politie neemt flobert geweren in beslag Drukke receptie dr. Smallegange Eis van Ion Argumentatie DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 volle capaciteit toe is. Van stige invloed op de ontwikkejjj gen is het ontbreken van Vm| doende en redelijke kampeera, commodatie in oost-Zeeu\yS[u'| Vlaanderen van vergelijkbaar liber met „De Vogel" en het for dat de „Braakman" volgeboekt Het is de bedoeling dat de tenisser recreatieterrein na VfJ loop van een aantal jaren self' supporting wordt. De heer Blom"! maart: „Naar mijn mening zit 'j dat voor de nabije toekomst J ker wel in". Met ingang van i december a.s. is hij benoemd to districtshoofd van centraal bon» en woningtoezicht in Axel. Voor 1 lopig zal hij ook na zijn vertretj naar Axel zijn functie als i, drijfsleider van „De Vogel" bu I ven uitoefenen. Het dagrecreatieterrein het afgelopen zomer sinds de ing.1 bruikname naar schatting tien I duizend bezoekers te verwerk»I; gekregen. Ook dat is boven j,f verwachtingen. Over de interes» 1 voor dit facet van het recreatj» gebied toont de heer Blomman1 zich eveneens tevredend. Volgmj jaar zal met het begin van h» nieuwe seizoen de propaganH, van „De Vogel" met kracht te, hand genomen worden. Er sta een advertentiecmapagne op S| pel in tal van tijdschriften weekbladen, waaronder Beli sche. „Dat we voornamelijk- Belgen krijgen is natuurlijk nM zo verwonderlijk", aldus de be-i drijfsleider. „We zitten dicht» 'bij de grote Belgische woonagglo.1 meraties dan bij de onze maar ik dacht niet dat dit een bezwaar! was". Met de aanleg van De Vo.| gel is vanaf de eerste besli: van de gemeenteraad van Vco„. waarde zes jaar gemoeid geweestI Het idee voor verwezenlijk®! van de recreatieplannen is af komstig van het raadslid E1 Schelfhout, die met de eerstel plannen op 11 december 1962 osl tafel kwam. (Van een onzer verslaggever^ AARDENBURG De kunstgi, Sincfale organiseert vrijdag 13 j vember in De Rode Leeuw te denburg een lezing over „Besc- derde grafkelders uit Aardenburf Hannekenswerve". Spreker is - W. P. Dezutt, wetenschappelijk- dewerker aan de rijksuniversiteit Gent. Er worden ook dia's ver De lezing begint om acht uur. (ADVERTENTIE) Discounthuis Perzië-Holland exposeert zijn opmerkelijke najaarscollectie met stukken in alle soorten en maten met zorg en vakmanschap verzameld in het Oosten. En de prijzen? Die zullen u enorm meevallen. Kom naar Oranje Hotel. Nog t/m vrijdag, geopend van 10-6 en van 7-9. KEIZERSGRACHT 451 (BIJ DE LEIDSESTRAAT) AMSTERDAM TEL. 24 75 85 MEENT 126 (BIJ DE COOLSINGEL) ROTTERDAM TEL. 13 37 97 (Van onze correspondent) De finanliële positie van de S tenkring zal nader worden besp ken. O (Van onze correspondent) AARDENBURG van de Vereniging Milieuiiys® Zeeland aan de raad van Aarden'1 om toe te treden als lid of een® sidie te verlenen kon geen vinden. Men was van mening, een zaak is voor de rijks- en Pr0' ciale dacht nog wel aan een kers" kreeg een subsidie van Een subsidieverzoek van de Zeen Stichting voor Revalidatie om verhoging van twee naar W per inwoner werd afgewezen, verzoek van het r.-k. scholen»' van Eede om medewerking vo"r schaf van een handwerkkast en it'LST De rijkspolitie van I heelt woensdagmiddag na een lördineerde actie met een aantal ire groepen een illegale horloge- loper kunnen aanhouden, i Het J. T. H. uit het woomvagen- ip te Sluiskil. De man werd ivoerd naar het politiebureau, it hij op de Markt aan een lieman in burger een horloge te had aangeboden. Adjudant Van en van de rijkspolitie in Hulst ide zich gisteravond bijzonder reden over het verloop van de ondanks het feit, dat slechts man aangehouden kon worden. OOSTBURG De Statei Sluis van de KVP houdt vrijdag acht uur in hotel Du Commerce Oostburg een vergadering. Tiji deze vergadering zal een nil voorzitter moeten worden die de opengevallen plaats van heer Ch. Bukkens zal gaan innen; [e' °P de drukte in n„ t:i!"i- j. e band met de nationale herden- van de Belgen was een plan opgezet voor de Kernactie. Er werkten in totaal mensen aan mee, waarvan vijf de groep Hulst en zes politiea- iten van groepen uit de omtrek. 14.00 uur gistermiddag werd het rtsein gegeven. De gecoördineer- actie duurde tot 17.00 uur. Het ite succesje werd kort na het jn geboekt, toen de woonwagen- •oner uit Sluiskil aan een van de litiemenaen in burger een uur- trachtte te verkopen. De poli- gent verzocht de man na, zich egitimeerd te hebben, mee naar bureau te gaan. Hij bood geen r middel van een portofoon een verdekt opgestelde politie- gewaarschuwd, die was gestatio- 'd bij het nieuwe stadskantoor, "el politieauto als agenten in Het ven» f6.er stonden met elkaar in ver- I 'ding. Bij wijze van afleidingsma- "rne werd in de onmiddellijke 'geving een tweede patrouille-auto gehouden, die met loeiende in tegenovergestelde richting pok om het publiek in de on adellijke omgeving, evenals de 'ere horlogeverkopers, af te lei- In alle stilte werd tenslotte de overheid. De heer Ferl(" 'gehouden verkoper naar het poli- toeau vervoerd voor verhoor. De i» bleek bij onderzoek in totaal herenhorloges, twee dameshorlo- van deze vereniging. n ii - De Kill Ltwee vingen en acht „gouden' De volleybalvereniging robanden in zijn bezit te hebben in zijn bezit te hebben, de politie zijn deze attribu- zeker niet van diefstal afkom- vermoedelijk zijn ze gekocht Oost-Brabant. O schaf van een handwerkkast y i De H w radio met platenspeler werd «tie van de politie heeft zich willigd. Een drietal voorbereidu*8e8tlekt tot de Markt en het s- besluiten voor het bestemming werd genomen Een achttal eflJ canons aan de Haven en straat werd verlengd. Met de gezinde gemeente te AaraöT1 werden gronden van 450 m2 i en 1310 m2 verkocht. Gedurende de Sint-Nic°l;a®J zal aan de winkeliersverenig™ heffing van het sluitingsuur verleend tot 8 uur. De ge' e, van de Stichting Coensdike t - 3.000.000 werd gegarandeerd de heer J. Simpelaar werd "P, a» verzoek eervol ontslag verleen gemeentelijk grafdelver voor 0 gemene begraafplaats. Tijdens de rondvraag wees Van Bellegem nog eens men op het speelterrein voor de K® te Eede. Hoever staat het mee?, wilde hij weten. Burg6® Van Berkel zei dat dit bekeke® nader opgenomen zal worden E-object. De heer v. Beliegen1 P toch voor de noodzakelijke v°° waarop de burgemeester ant dat nagegaan zal worden of "e :n een redelijke termijn kan I ipgenomen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Periodes met buien en iets kouder. IMa<,ijVooru'tzic*1ten in cijfers ge- Weid over Nederland. lot o0r yrïWag1 aantal uren zon: 0 Ten 0 tot 4 graden bo- L nonhaal; max.-temp.: van onge- "^Janaal tot 3 graden onder ai, kans op een droge periode instens 12 uur: 50 procent; 'cent* 6en ®e^ee' dn00® etmaal: 20 t)M?i,?aterdag: aantal uren zon: 0 Eax.t„m""temp': omstreeks normaal: bsnrmP': van ongeveer normaal Sn dr oncier normaal; kans op <Ji periode van minstens 12 Peocent: kans op een geheel «maal: 20 procent. Gravenhofplein. Na de eerste aan houding heeft men geen van de illegale handelaars nog kunnen grij pen. Het piguws van de aanhouding ging. alst eén, lopend vuurtje rond. Nadat onder de woonwagenbewo ners bekend was, dat zich onder de bezoekers politieagenten in burger rondliepen, hebben ze hun verkoop activiteiten gestaakt. De betrokken politieagenten hebben gisteravond na afloop nog een bespreking gehad over de resultaten. Of de actie her haald zal worden heeft adjudant Van Hoven nog niet kunnen bevesti gen. Wel heeft hij desgevraagd mee gedeeld dat woensdag nog is ge werkt aan de hand van de oude verordeningen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad van Hulst enkele weken geleden zijn fiat gegeven aan nieuwe verordeningen. In deze ver ordeningen worden plaatsen aange wezen waarop, behoudens enkele uit zonderingen, in het geheel niet ge vent mag worden. Naar verluidt zijn deze evenwel nog niet in werking getreden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De directie van Péchiney Nederland n.v. heeft het college van b. en w. van Vlissingen meegedeeld dat het voor het hand haven van de voorziene datum van inbedrijfstelling van de fabriek op een april 1971 noodzakelijk is, dat de kathodepastafabriek en kathode werkplaats in bedrijf worden ge steld. De kathodepastafabriek is inmid dels Ln bedrijf gesteld. De ktahode- werkplaats zal in de loop van de cember gaan draaien Zou het inbe- drijfstellen van deze beide onderde len van het bedrijf worden uitge steld, dan zou het in bedrijf stellen van de smeltovens niet op de voor genomen datum van een april 1971 kunnen geschieden Wat het eerste project, de katho depastafabriek betreft, hebben b. en w. aan de raad meegedeeld dat zij er op vertrouwen op 23 novem ber de hinderwetvergunning voor dit bedrijfsonderdeel te zullen kun nen afgeven. Het tweede project, de kathode-werkplaats, is opgenomen in de zogenaamde „grote vergun ning" voor het gehele bedrijf. Ten aanzien va*n dit onderdeel zal, aldus b. en w. de vergunningsprocedure niet voor februari of maart 1971 afgerond kunnen zijn. Een dezer dagen wordt het rap port van de technische werkgroep convenant inzake de vestiging van Péchiney in het Sloegebied gepubli ceerd. B. en w delen mee dat zij, gezien de inhoud van het rapport, en na overleg met G.S. van Zeeland en de staatssecretaris voor de volks gezondheid, hebben besloten in deze geen bijzondere maatregelen te ne men: (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De menselijke gezondheid zal door de uitworp van een straks in bedrijf zijnde aluminiumfabriek van Péchiney in het Sloegebied niet bedreigd worden". Dit is een van de conclusies uit het rapport van de convenantcommissie Péchiney. Het rapport is gisteren verschenen en aan de con venantpartners aangeboden. Deze convenantpartners zijn: rijk, provincie en gemeente (Vlissingen). Het door een aantal des kundigen uitgebrachte rapport biedt een leidraad aan de hand waarvan de convenantpartners eventueel voorwaarden kun nen stellen bij het in bedrijf brengen van de aluminiumfa briek van Péchiney in het Sloe in het aanstaand voorjaar. Het duimdikke boekwerk geeft de inhoud van grondige studies weer, vooral waar het gaat om milieu-hygiënische aspecten. Het fabricageproces, dat door Péchiney zal worden gebruikt, wordt tot op de bodem ontleed, waarbij in het bijzonder wordt ingegaan op de mogelijk gevaarlijke bijverschijnselen voor mensen, dieren en gewassen. De convenantccxmmissie komt, wat de schadelijke effecten van een aluminiumfabriek betreft, tot de volgende conclusies —VOOR DE MENS. D gevolgen van de utiworp door Péchiney zijn zodanig, dat niet kan worden gespro ken van een bereiging van de men selijke gezondheid, waarbij door de deskundigen echter een, voorbehoud wordt gemaakt voor het wonen in de onmiddellijke omgeving van het be drijf. De directe omgeving van de fa briek is uiteraard bestemd voor de industrie en er zal geen woningbouw plaatsvinden. VOOR DE DIEREN. Ook voor de dieren zijn de rechtstreekse gevol gen voor de gezondheidstoestand, al dus de deskundigen, te verwaarlozen. Zij verwachten echter wel schade voor planteneters voornamelijk herkauwers wegens de verhoogde opname van fluor in het voer. De deskundigen nemen aan, dat in een straal van 2 a 3 kilometer rond het bedrijf het gras ongeschikt zal zijn voor dierlijke consumptie althans bij herkauwers, die meerdere jaren op deze terreinen zullen verblijven. VOOR DE GEWASSEN. De uit worp van SO-2 en CO geeft geen aan leiding, aldus de commissie, tot het verwachten van schade aan planten. Ten gevolge van de fluoremissie zal echter wel schade kunnen worden verwacht aan hiervoor gevoelige planten, zoals bepaalde gladiolenras- sen. Bij de keuze van de te kweken gewassen door de boeren in de om trek zal hiermee terdege rekening moeten worden gehouden, aldus de commissie. De aanwezigheid van fluor in of op de gewassen houdt uiteraard te vens consequenties in voor het ge bruik van deze gewassen voor men selijke of dierlijke consumptie. In verband daarmee stelt de commissie dat het noodzakelijk zal zijn om, na de in bedrijfstelling van Péchiney, regelmatig onderzoek te laten ver richten naar het fluorgehalte van de hiervoor in aanmerking komende gewassen. De beperking van de door het be drijf in het water gebrachte veront reiniging zal aldus deelt de com missie mee worden geregeld in een apart door rijkswaterstaat te verlenen lozingsvergunning. Gezien de plaats van het bedrijf, aan de Westerschelde en gezien de aard en de hoeveelheid van de te lozen stof fen zullen aan deze lozing geen over wegende bezwaren zijn verbonden. Overigens kunnen die bezwaren wor den voorkomen door het stellen van voorwaarden waar het bedrijf ge makkelijk aan zal kunnen voldoen. Het bedrijf zal weinig vaste afval stoffen produceren. De verwijdering en verwerking daarvan kan bij het opleggen van de definitieve aan de hinderwetvergunning te verbinden voorwaarden nader worden bezien. Moeilijkheden vreest de commissie op dit punt in het geheel niet. Anders staat het, zo deelt zij mee, met de te verwachten luchtveront reiniging. De belangrijkste stoffen, welke in de lucht zullen worden ge bracht, zijn fluorwaterstof, fluoriden in deeltjesvorm, alsmede koolmonox- yde en aanmerkelijke hoeveelheden zwaveldioxyde en koolzuur. De uit worp van benzpyreen, een vervui lende stof waarover in Zeeland veel opschudding is ontstaan toen over dit onderwerp in de provinciale sta ten werd gesproken, zal zeer gering zijn, zegt de commissie en het geeft geen redenen tot bezorgdheid. In relatie van deze verontreinigde lucht zal geen nadelige gevolgen voor de menselijke gezondheid opleveren, zo meent de commissie verder. Voor wat betreft de onmiddellijke omge ving van de fabriek maakt de com missi e echter een uitzondering. In de directe omtrek van het bedrijf, ko men alle genoemde luchtvervuilende bestanddelen gelijktijdig en in een nog slechts weinig verdunde toe stand voor, aangezien de uitworp op geringe hoogte plaatsvindt. In dit verband is het van belang dat in de directe omgeving van het bedrijf geen woningen zullen worden ge bouwd. Voor de werknemers in het Péehineybedrijf geldt, dat zij in de (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN —Zaterdag 28 no vember houdt de vereniging van oud-mariniers de jaarlijkse reünie ter gelegenheid van het 305-jarig bestaan van het korps mariniers. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de marinierskazerne in Vlissin gen, aanvang zeven uur. Er worden onder meer films vertoond. zone builen de fabriek slechts korte tijd verblijven, hoewel een voor waarde is, dat zij gezond zijn als zij in dienst worden genomen en dat zij onder voortdurende medische contro le blijven staan. Voor hen kunnen daarom ruimere maatstaven worden aangelegd. Het absoluut voorkomen van kwaliteitsschade aan land- en tuin bouw en veeteelt, is volgens het rap port van de deskundigen van het Ministerie van Landbouw en Visserij, een apart hoofdstuk in studie Het zal niet mogelijk zijn, in dit stadium het beleid van Péchiney zodanig te voeren, dat alle gevaren voor de omgeving worden vermeden. „Met name geldt dit voor de te verwach ten kwaliteitsschade aan land- tuin bouw en veeteelt". Het rapport van de deskundigen van het Ministerie van Landbouw en Visserij, een apart hoofdstuk in de studie, laat over het ontstaan van deze schade geen twijfel bestaan en geeft zelfs een duidelijke indeling van de schadegebieden. Wij komen op de precieze indeling van deze gebieden nader terug. Er zal op het gebied van bijvoor beeld mogelijke geluidshinder en verontreiniging van de bodem, aldus de convenantcommissie, nog en aantal voorwaarden nader dienen te worden gepreciseerd. Tenslotte wijst de commissie erop, dat een program ma voor metingen in en rond het bedrijf zal moeten worden opgesteld welke metingen nodig zijn om ten allen tijde de situatie onder toezicht të kunnen houden. Een van de Terueuzense politie-agenten met de ingeleverde Flobertgeweren (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op een ontmoetingsdag tussen vertegenwoordigers van de publiciteitsmedia en priesters en le ken uit het bisdom Breda, gisteren in Bonvigne te Breda, is algemeen de wens uitgesproken, dat er meer contactbijeenkomsten moeten wor de belegd van „kerkmensen" en journalisten. Ook bisschop H. Ernst van Breda bepleitte regelmatige contacten, zowel op plaatselijk als op landelijk niveau. De bisschop zei in zijn slotwoord op deze bijeenkomst die het thema „Kerk ontmoet media" droeg, dat er van de kant van de kerk een grote re bereidheid moet komen om tege moet te komen aan wat de publici teitsmedia van de kerk aan informa tie vragen. De vragen die de ongeveer zeven tig deelnemers aan de ontmoetings dag het meest bezighielden, waren: wat verwachten de media (kranten, radio en televisie) van de kerk, en: wat verwacht de kerk wat betreft haar verkondigingstaak van die me dia? De eerste vraag werd door de drie inleiders, de heren L. Leijen- dekker (hoofd-redacteur van De Stem), D. de Vree (radiorubriek Echo) en F. Wijsen (t.v.-rubriek Riskante Kerk), indringend beant woord, waarbij ieder zijn eigen vak gebied voor zijn rekening nam. Alle drie de inleiders wezen er o.m. op dat de kerkelijke functionarissen, van hoog tot laag, over het algemeen veel te weinig doen aan publiciteit en te vaak niet thuis geven als journalisten om informatie komen. De heer Leyendekker constateerde o.a. dat vooral op plaatselijk niveau kerkelijke functionarissen te weinig begrip voor en inzicht hebben deze mogelijkheden van communica tie. Veel moeizamer en onsamenhan gend kwamen de vragen van de aanwezige priesters en leken oveer hun verwachtingen t.a.v. de media los. De vierde inleider, de heer J. Huysmans (bedrijfsapostolaat), ver woordde, o.m. de gedachte die bij velen bleek te leven, n.l. dat de pers z.i. te weinig achtergrondinformatie geeft. Behalve de wens tot meer derge lijke contacten tussen kerk en pers bleek ook de behoefte te leven naar vakkundinge mensen in de kerk op 't gebied van communicatie en contact met de pers. (Wij komen op deze bijeenkomst nog uitvoeiger terug). (Van onze correspondent) OOSTBURG —De afdeling Zee land van de nationale woningraad zal op 21 november in de Eenhoorn te Oostburg een ledenvergadering worden gehouden. Na het huishoudelijk gedeelte zal er een ontvangstplaats vinden door het gemeentebestuur.De heer Chr. van Hofwegen zal hierna een lezing houden over de woningbouwcorpora ties in deze tijd. Vervolgens zal afscheid worden genomen van con sulent C. J. van de Kreek en kennis worden gemaakt met de nieuwe consulent W. Boders. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gemeentepoli tie in Terneuzen heeft de laatste tijd, voornamelijk in Biervliet en omge ving, verscheidene bijzondere mach tigingen voor het in bezit hebben van een z.g. flobert-geweer ingetrokken. Voor de gemeentelijke herindeling waren deze bijzondere machtigingen afgegeven. De floberts werden meestal ge bruikt voor het verjagen van schade lijke vogels op „tuin en erf". Gelet op het kaliber (0.22 of 5 mil limeter) van een flobert acht hoofd inspecteur-korpschef E. Hubregtsen een flobert levensgevaarlijk. „Je kan er op een afstand van 1500 meter nog behoorlijk raak mee schieten", aldus de heer Hubregtsen. Inmiddels zijn al zeven bijzondere machtigingen van flobert-bezitters in genomen. De meesten hebben het ge weer ter beschikinig van de politie gesteld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op zijn af scheidsreceptie in het gebouw van de Stichting Zeeland te Middelburg heeft de scheidende directeur van deze stichting mogen ondervinden hoe talrijk zijn vrienden in Zeeland zijn. Talloze genodigden bezochten de bijeenkomst. Onder hen: de commissaris der koningin mr. J. va* Aartsen, zeer veel burgemeesters en oud-burge meesters, raadsleden, vertegenwoor digers van maatschappelijke en cul turele organisaties. Zoals bekend verlaat dr. Smalle gange de provincie wegens benoe ming tot wetenschappelijk hoofdme dewerker aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De uiterst geani meerde receptie, die dr. Smallegan ge bij zijn afscheid werd aangebo den duurde tot in de vroege avond voort. Over de benoeming van een nieu we directeur van de Stichting Zee land is op dit ogenblik nog niets bekend. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Welke uit geversmaatschappij krijgt vanaf 1 januari 1971 het recht om het te Middelburg verschijnende nieuws en advertentieblad De Faam te drukken eti uit te geven9 De huidige eigenaar van het een maal per week te Middelburg en in de Walcherse dorpen huis aan huis bezorgde blad. de heer J. Olthoff, heeft al geruime tijd het plan De Faam van de hand te doen. Fr was aanvankelijk maar één gegadigde: de n.v. Uitgevers maatschappij De Stem te Breda, waarmee De Faam al geruime tijd relaties onderhoudt. Tussen de uitgever van De Faam en de directeur van de n.v. De Stem was bij mondelinge overeenkomst tot verkoop van De Faam aan De Stem besloten. Terwijl de transactie haar defi nitieve stadium naderde, daagde er een, aanvankelijk onbekende tweede koper op. Die bleek later de commanditaire vennootschap Provinciale Zeeuwse Courant te zijn. Deze was door bemiddeling van een medewerker van hel boekhoudbureau, de heer Tissink. in de competitie gebracht. Met De Stem had de uitgever van De Faam een eerste, mondelinge overeenkomst gesloten die formeel goedgekeurd moest worden door de raad van commissarissen van de n.v. De Stem, welke eind november zou bijeenkomen. De directeur van De Stem, dr. W.A.J.M. Harkx, was, vooruitlopende op wat de raad van commissarissen zou beslissen, tot transacties met De Faam gemach tigd. Terwijl de onderhandelingen liepen, liet de heer Tissink, die zo wel de belangen van de PZC als van de firma Littooy en Olthoff. een zeer oude Middelburgse drukkersfir ma, behartigt, via een derde aan de PZC-directie weten dat De Faam te koop was, waarbij hij ook de prijs noemde, welke de heer Olthoff in zijn contacten met De Stem redelijk achtte. Eind oktober ontwikkelden de zaken zich in snel tempo. De PZC-directie bracht op verzoek van de heer Olthoff een bod uit. nadat hij (weer via bemiddeling van de heer Tissink) de exploitatiecijfers van De Faam had ontvangen. De heer Olthoff kon. mede doordat alles gehaast ging, geen definitieve keus maken, maar in laatste instantie wees hij De Stem aan als definitie ve koper. Het mondeling overleg met de PZC en de gevoerde corres pondentie (waaronder het verzoek een bod op De Faam uit te brengen) werd door de andere partij echter als een bindende overeenkomst be schouwd. De heer Olthoff. tussen twee vuren zittende, deed zijn mon delinge overeenkomst met De Stem gestand. Dat betekende dat hij prompt de deurwaarder op bezoek kreeg, die hem bij exploit opdroeg om met de PZC tot een akkoord te komen. Toen hij hieraan niet vol deed, dagvaardde de PZC hem in kort geding, dat gisteren voor de president van de Middelburgse ar rondissementsrechtbank, mr. P. van Empel, diende. Mr. j.J. van der Weel pleitte voor de commanditaire vennootschap. De heer Olthoff had als pleiter mr. W.K.H. Dieleman. De eis van de PZC, waartoe mr. Van der Weel in zijn pleitrede con cludeerde luidt: een dwangsom van f 100.000,- te betalen door de huidige uitgever van De Faam, als hij zijn blad toch aan een ander dan de PZC zal verkopen. De pleiter legde ver schillende brieven over, die volgens hem afzonderlijk of te zamen een recht van optie op De Faam ople verden. Verder verwees hij naar gesprekken tussen de uitgever van De Faam en de PZC-directie, waar uit, naar hij zei, eveneens kon wor den afgeleid dat met de PZC inder daad over verkoop werd onderhan deld. Het schriftelijk bod van de PZC op De Faam moest dan ook volgens hem, hoewel een door beide partijen ondertekend contract niet ter tafel lag, in het voordeel van de PZC worden uitgelegd. Mr, Diele man, pleitende voor de heer Olthoff, stelde dat het hier in feite gaat om een strijd over het hoofd van de heer Olthoff heen, over het bezit van De Faam. Achtergrond daarvan is weer: het teruglopend financieel rendement van de dagbladen, die meer en meer omzien naar exploita tiemogelijkheden van huis-aan-hui? bladen. De n.v. De Stem heeft op dit punt ai sinds 1968 overeenkomsten met onder meer De Faam. De PZC besloot pas dit najaar hetzelfde ter rein te betreden. De mogelijkheid tot verkoop van De Faam aan De Stem was, aldus mr. Dieleman. reeds in september 1970 aan de orde. in overleg tussen de beide uitgevers. Op 23 oktober j.l. vond, door bemiddeling van de heer Tis sink, een eerste bespreking plaats tussen twee PZC-directeuren, de heer Tissink en de heer Olthoff, waarbij de PZC een bedenktijd vroeg van een week. alvorens zij een bod op De Faam zou uitbrengen. Voor dit bod er was, besloot de heer Olthoff bij mondelinge overeen komst tot verkoop van De Faam aan de n.v. De Stem. Alweer via de heer Tissink, van wie de rechtbankpresi dent opmerkte dat hij wel een PZC- paladijn genoemd mag worden, werd aan de PZC-directie meege deeld dat De Faam naar De Stem zou gaan. De volgende dag kwam de PZC met haar hogere bod, aldus nog steeds mr. Dieleman. die voorts wees op een vorm van psychische druk die toen door de PZC. weder om via de heer Tissink. op De Faam-uitgever werd uitgeoefend, door een dreigement met een eigen uitgave van een advertentieblad. Daarna ging de heer Olthoff op het aanbod van de PZC in. De beide partijen op de achtergrond, de n.v. De Stem en de commanditaire ven nootschap PZC, hadden directioneel niveau geen contact met elkaar, om dat. aldus mr. Dieleman, de PZC- directie dit weigerde. De heer Olthoff, zich danig be klemd voelend, nam tenslotte een besluit in geweten, aldus mr. Diele man, uitgaande van zijn stelregel .Een man een man, een woord een voord", en hij schreef de PZC af. De beide pleiters vonden in dit kort geding ruim voldoende materi aal voor vaak spitsvondige en knap pe juridische constructies Mr. Van der Weel koos hierbij voor de koele argumentatie, terwij] mr. Dieleman een aantal menselijke en morele as pecten belichtte, waarvan als voor naamste. dat de heer Olthoff bij zijn keuze in geen geval door financiële motieven werd geleid. „Gedaagde heeft volkomen te goeder trouw ge handeld, en zijn.eens gegeven woord niet gebroken, hoewel de transactie met de PZC voordeliger voor hem was". De president van de Middelburgse rechtbank zal volgende week uit spraak in dit kort geding doen.

de Stem | 1970 | | pagina 3