s/terhout Bondscoach tevreden GOAL VAN PETER DUCKE VELDE VONNIS OVER ORANJE-ELFTAL „Neeskens heeft goed gespeeld....' O Suurbier „geniepig voetbal" Afax wil akkoord met Cruyff Sporttoto Fadrhonc slaagde niet in opzet Helemaal gek STATISTIEK JTERLAND in de benelux Vrije trappen Meer aanvallen Rinus Israel, aanvoerder van Nederlands elftal: „Oostduitsers sterker dan Oranje-elftal' „Nummer 9 van Oost-Duitsland spuugde naar alles wat bewoog' zei centrale verdediger Strik pt het 066 door Rob van Deursen STAND DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 23 ie zijn wij In Oosterhout staat de .V. MAGNEETBANDFABRIEK OSTERHOUT. Daar maken wij s enige in Nederland de magneet- inden die overal ter wereld orden gebruikt. Uw radio Veronica draait op agneetbanden. De televisie- irhaling van de voetbalmatch staat magneetband. De vlucht van de imteschepen wordt grotendeels et behulp van magneetbanden iregeld. De gegevens voor de imputer staan op magneetband, nhet stemmetje van uw jongste ruit kunt u voor altijd bewaren j magneetband. I?!» Bondscoach Fadrhonc Neeskens speelde goede wedstrijd DURECO iger p het label elf provinciën MIJN SPELERS DANKBAAR" DRESDEN Frantisek Fadrhonc had iets van zijn Deventer glo- terug. De bondscoach van de KNVB gaf na afloop weer uitge- ireia commentaar. Wat hij na de eerste wedstrijd om de Europacup foor landenteams tegen Joegoslavië in Rotterdam weigerde. Giste ren was het weer net zoals hij het bij Go Ahead kon doen. Slechts ie bolknaks, die op zulke momenten, als de pers meer wilde weten, raak vrijwel altijd tevoorschijn kwam ontbrak gisteren. Fadrhonc was tevreden. Ondanks de 1-0 nederlaag. Fadrhonc: „Ik leb respect voor dit elftal. Gezien de omstandigheden waarin de spe- ers zich hebben moeten voorbereiden is dit een best resultaat. Ik [eloof dat dit elftal op de goede weg is. Als we in de toekomst iets neer aan elkaar kunnen wennen, dan zal het best wel gaan. Ik ben de spelers dankbaar. Ondanks de zware wedstrijden die de mcesten ifgelopen zondag achter de rug hadden hebben ze enorm goed ge- verkt. Vooral in de laatste 20 minuten van de wedstrijd". Bondscoach Fadrhonc had Wim Hanegem op eigen verzoek ver ingen door Henk Wery. Van Hane- sn bleek last te hebben van een lierblessure in zijn rechterkuit, ver de vaak harde tackles en de trappen die zijn uitgedeeld zei Dndscoach Fadrhonc: „Ik kan ook iet zeggen waar dat aan ligt. Als er streden wordt binnen een wed- rijd dan komen er vanzelf botsin- :n. Beide ploegen hebben zich het terste gegeven. Op sommige mo- enten ging het wel eens wat te tr. maar dat kan ik wel begrij- Pleun Strik vond dat Oranje ten- inste een gelijkspel had verdiend, olgens de centrale verdiger van SV waren de spelers van de DDR lorm opgepept in de rust. Strik: ik geloof dat nummer 9 sterk on er de dope zat. Iedereen heeft wel en klap van hem gekregen. Hij mugde naar alles wat bewoog. En eel komedie maken. Hij liet zich instant vallen als er niets aan de and was". Drost: „Die negen was heie niet gek. Hij moet wel iets 1 hebben, want het kan niet om 1 zo'n veld twee maal drie kwar- achter elkaar te blijven dra len". Drost had vooral voor rust pi last gehad van de harde schuin per het veld staande wind. Drost: We kon de bal niet hoog krijgen, pt alleen door de wind die we ffen hadden op dat moment maar fik door de conditie van het veld. e stond tot je enkels in de modder Rinus Israel gaf toe dat de DDR fer het geheel genomen sterker geweest dan het Nederlands 1 Israel: „Volgens mij had het een 00 wedstrijd kunnen I(Van i worden. Ik had er ook op gerekend. Voor rust heb ik het nogal moeilijk gehad met hoge ballen door de wind. Ze vlogen als gekken rond je oren. Maar toch heeft Oost-Duits land me' een hoge voorzet geen goal kunnen maken". Wim Suurbier, die nogal vaak ge prikkeld raakte: „Het hele elftal van de DDR was moeilijk te bestrij den. De Oostduitsers waren zeer be dreven in geniepig spel. Ze spuug den, ze knepen en ze trapten waar ze konden. Vooral in de tweede helft was dat erg. Ik geloof dat ze in de rust aardig opgepept zijn. Jan Klijnjan: „Dit was belache lijk. We draaiden maar in de buurt van een bal. Voor een bal kwam lag je onderuit. Op het laatst durfde ik niet zo goed meer. Ik moet ook aan mijn club denken". De Oostduitse trainer Georg Busch- ner, voorzien van zijn onafschadelij- ke pet, toonde zich tevreden. „Ik ben blij dat we hebben kunnen winnen tegen die goed georganiseerde ver dediging van Nederland, met Israel als beste man. Voorts vond ik Keizer erg goed". Of wij nu favoriet zijn in de groep voor het Europees kam pioenschap? „Begrijp me goed, wij moeten ook nog naar Nederland en vergeet de Zuidslaviërs niet". AMSTERDAM (ANP) D leden raad van Ajax heeft een vergade ring gehad met het bestuur van de Amsterdamse eredivisieclub naar aanleiding van de moeilijkheden die zijn gerezen met Johan Cruyff. Na afloop van de bijeenkomst gaf Ajax het volgende communique uit: „De ledenraad van Ajax heeft inzake de gerezen moeilijkheden met Johan Cruyff zijn volledige vertrouwen uitgesproken in het beleid van het 'bestuur in deze". Aan dit duidelijke vertrouwensvo tum werd het verzoek aan het be stuur toegevoegd om te trachten als nog met Cruyff tot overeenstemming te komen. Daartoe zal een commis sie uit het bestuur en de ledenraad alsmede trainer Michels en dokter Rolink op korte termijn een bespre king met Cruyff hebben, die daartoe ook zijnerzijds de wens te kennen heeft gegeven. De Oostduitse keeper Croy redt hier voordat de aanstormende Jan Klijnjan gevaarlijk kan worden. DEN HAAG (ANP) Gisteren hadden zich bij de sporttoto voor toto nummer 16 28 deelnemers ge meld met 13 goede oplossingen. Voor de tweede prijs komen in aan merking 530 oplossers en voor de derde prijs hadden zich 6300 deelne mers gemeld. Voor de extraprijs ko men 480 man in aanmerking. Voor toto nr. 17 zijn er twee deelnemers met dertien goed. Zes entwintig man hadden 12 kruidjes op de goede plaats gezet en 285 man komen in aanmerking voor de derde prijs. Voor de extraprijs hadden zich 220 man gemeld. De stand in groep 7 Zuidslavië 2 110 3 3-1 O.-Duitsland 110 0 2 1-0 Nederland 2 0 11 1 1-2 Luxemburg 10 0 1 0 0-2 (Van onze speciale verslaggever) DRESDEN Nederlands kansen op een eerste plaats in poule zeven voor de voorronde van het Europees voetbalkampioenschap voor landenteams zijn gisteravond tot bijna nul gereduceerd. Daar voor zorgde het fysiek enorm sterke Oost-Duitsland, dat in een uit verkocht stadion van Dresden 32.000 toeschouwers het Neder lands elftal met 1-0 versloeg. Een doelpunt van Peter Ducke, met Vogel en Frassdorf de ge vaarlijkste aanvaller van de elf staatsamateurs van coach Georg Buchner, in de tiende minuut na rust gescoord maakte een einde aan de illusies van bondscoach Frantisek Fadrhonc. Fadrhonc mik te na het gelijke spel tegen Zuidslavië in Dresden op 0-0. Dat zou de kansen op een finaleplaats doen stijgen. Maar het lukte niet. Op een zwaar bespeelbaar terrein, ging Nederland in een bikkelharde wed strijd die soms meer op een prutrace leek, verdiend met 1-0 ten onder. lerde onze speciale verslaggever) DRESDEN De statistiek van de landenwedstrijd tussen de Son van Oost-Duitsland en Ne- in het Rudolf Harbi-stadion 'en gespeeld is: Hoekschoppen: Oost-Duitsland 3, Iwerland 3. Overtredingen: Oost-Duitsland 29 «te helft 17, tweede helft 12); Ne- wtfiV,23 (eerste helft 12, tweede u>- Oost-Duitsland: Kurbjuweit ™ek 2, Sammer 4, Ganzera 4, iüK 3' Kreische 4, Ducke 2, X 3' VoSel 2, Irmscher 2. Ne at Suurbier 2, Strik 3, Israël 1, Jansen 1, Neeskens 3, Rijn- &er4 Hanegem 5- Klönjan 2, Aantal ingooien: Oost-Duitsland 16 Ae Deift 7, tweede helft 9); Ne- 17 (9 en 8). Doelverdedigers tojz ,al.: Cr°y: 26 (eerste helft 10, 16 Van Beveren: 34 jWte helft 22, tweede helft 12). Ge- van buitenspel: Oost-Duits- 3 1tlweede helft), Ganzera, Kei- 'i,l PUcke; Nederland 6 (2 en 4) >nwLi en, Kl'jnjan 1. Balans lan- wedstnjden Nederland—O.-Duits- nnen n4 Se?Peeld' 1 ge legen' verloren, 5 voor Nand prost Spelmoment uit de wedstrijd Oost-DuitslandNederland. Hier de Oost duitser Sammer in duel met Jan Klijnjan. De opzet van bondscoach Fadrhonc was duidelijk. Ten koste van alles de stand op 00 houden, het op pa pier beste resultaat dat er voor Ne derland weggelegd was. Hij had daarvoor het accent sterk op de ver dediging gelegd. Vier verdedigers (Suurbier, Israel, Strik en Drost), vier middenvelders (Jansen, Nees kens en iets meer naar voren ge schoven Rijnders en Van Hanegem; en twee spitsen (Keizer en Klijnjan). In de eerste helft slaagde het Oranjeteam cum laude in zijn op zet. Er werd keurig vertraagd vooral Van Hanegem en Suurbier waren er op het loodzwaar bespeel bare terrein in Dresden meesters in en de elf van Fadrhonc hadden vrij snel vat op het van raffinement gespeende spel van de Oostduitsers. De Oostduitse bondscoach Kurt Buchner had verklaard dat elke uit slag naast een overwinning verlies zou betekenen en zijn eiftal besefte de opdracht dan ook maar al te goed. Al wat het aan raffinement in de aanval tekort schoot, compenseerde het met een grandioze inzet. De fy sieke kracht, waarom de Oostduit sers zo bekend staan, was buiten gewoon groot. Tel daarbij op het fel le verdedigen van Oranje en men heeft alle ingrediënten voor een bik kelhard voetbalgevecht. Bikkelhard werd het dan ook. Ach tereenvolgens de Oostduitser Sam mer en de Nederlanders Van Hane gem en Keizer de Ajacied gaf zijn tegenstander een fikse draai om zijn oren kwamen voor de eerste keer in het boekje van de laconiek optre dende Zweedse scheidsrechter te staan. Het regende vrije trappen, maar dat was niet zo erg, want daarmee werd tevens de vaart uit de Oostduitse aanval gehaald. Oost-Duitsland was meer in de aanval, maar het kwam tot weinig werkelijk gevaarlijke ac ties. Het kwam in feite niet verder dan enkele schoten van de lieveling van het 32.000-koppige Oostduitse publiek, Vogel, en aanvoerder Frass dorf. Schoten die overgingen of waar Van Beveren weinig moeite mee had. De meest gevaarlijke momenten ont stonden nog als keeper Croy een van zijn verre uittrappen loste, die met de harde wind mee in het strafschop gebied van Van Beveren belandden. Maar Nederland klaarde het. Het bleef overeind tegen de stormlopeu van de energieke pupillen van Buch ner. Grote verrassing in de Oranje-ver- dediging was ongetwijfeld Epi Drost, die het met de zelfverzekerde Israel af en toe aandurfde mee naar voren te gaan. Maar daar had Nederland in de figuur van Keizer en soms Klijnjan te weinig mankracht. De Oostduitsers in de rust nog eens extra opgepept zetten met een na de aftrap een groots offen sief in. Nederland werd met alle beschikbare mankracht in de verde diging gedrongen. In de vierde mi nuut zag Van Beveren een vuurpijl van Vogel rakelings naast gaan, maar zes minuten later kwam dan einde lijk de knock out. Een voorzet van de mee opgerukte Sammer werd door de actieve Peter Ducke op su blieme wijze langs Van Beveren ge werkt. De druk bleef aanhouden, ter wijl het voor Nederland een bittere noodzaak werd een meer aanvallen de tactiek te gaan hanteren. Oranje deed dat ook. Het viel meer aan, onder leiding van de voor treffelijk spelende Epi Drost en Wim Jansen werden meer goede acties on dernomen. Kansen kwamen er zelfs voor Oranje. De eerste was voor Klijnjan, die in het strafschopgebied goed werd vrijgespeeld door Keizer, maar de keiharde inzet van Klijnjan werd keurig gestopt door Croy, de man die enkele minuten later een formidabele vrije trap van Keizer keerde. De Oostduitsers, dik tevre den met het 10 resultaat, moesten zich in de slotfase bepalen tot uit vallen, want Nederland bleef aan dringen. Maar de elf van Fadrhonc misten de nodige snelheid en conditie in dit modderballet. Vreemd genoeg wacht te Fadrhonc tot zeven minuten voor het einde voordat hij eindelijk een verse kracht in het veld liet komen. Juist op het moment dat het voor Nederland een kwestie van alles of niets werd, had hij er wellicht ver standiger aan gedaan eerder gebruik te maken van zijn recht om twee wisselspelers in te zetten. Pas zeven minuten voor tijd kwam Wery de vermoeide Van Hanegem aflossen. Tijd om in te spelen had hij nauwe lijks. Vraag is waarom Fadrhonc ADO-topscorer Wietse Couperus niet in het veld bracht voor Jan Klijnjan, die duidelijk aan het eind van zijn krachten was in de slotfase. De komst van Wery op een zo'n laat tijdstip kon ook niet meer voor de puur noodzakelijke aanvalskracht zorgen in het Oranjeteam. De Oostduitsers speelden de wed strijd plichtmatig uit. Vertragend, zo als de Nederlanders dat in de begin fase deden. De 10 was genoeg. Buchner kon tevreden zijn. (Van onze speciale verslaggever) DRESDEN Over liet de buut van Johan Neeskens zei bondscoach Frantisek Fa drhonc niet veel. Slechts: „Jo han heeft goed gespeeld. Ik hen ervan overtuigd, dat hij in de toekomst wel uit zal groeien tot een hele grote middenvelder. Deze jongeman heeft naar zijn vermogen zijn uiterste best gedaan. Hij was zelfs op sommige momenten zeer geroutineerd". Johan Neeskens zelf was ook tevreden rnet zijn de buut in de oranje-elf. Nees kens: „Ach in het begin was het wel moeilijk. Ik had wat moeite om me aan te pas sen bij de rest van het team. Maar na een kwartier was dat gauw over. Ik dacht dat ik wel goed gespeeld had".

de Stem | 1970 | | pagina 21