DE JACHT OP AMERIKAANSE DESERTEURS IS OPEN Verslaving maakt van pillen „killers" Uwleven met Barwick TJARWKK IHIHIZïïnAPUI POKON Engelse regering verleent „alle medewerking" Zeg, géliiidS'gek, Nou, gekruikian óók Agfa Magneton band Proces tegen Ambonezen duurt vijf dagen Drie procent minder veroordelingen verkeersmisdrjjven Asiel Tragisch Vijf divisies Heimwee IS APC GEVAARLIJK? NIEREN „Opper" beboet voor doodschieten hond van Ss SE - V gv^pS; '- kt. Wijers staat er achter Grote schade door storm op Texel Rudi Dutschke hoogleraar? Kouder weer na depressiestroom „Wassenaar" DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 LONDON De jacht op Amerikaanse deserteurs en dienstweigeraars, die in Groot-Brittannië ondergedoken zijn, is nu officieel open. Washington heeft druk uitgeoefend op de regering-Heath om tot „volledige samenwerking" te ko men tussen de Britse Politie en het departement van bin nenlandse zaken. Groot-Brittannië kan een dergelijke steun niet weigeren, omdat het met handen en voeten gebonden is door de z.g. „wet van be zoekende strijdkrachten", die uit 1952 dateert en het ter beschik king stellen van deserteurs aan bevriende naties regelt. In Engeland zijn de Amerikaanse soldaten, die hun leger verlieten, niet langer „veilig". Dit in tegenstelling tot (bv.) Zweden, dat de deserteurs een gastvrij onthaal biedt. Niemand weet precies hoeveel Amerikaanse deserteurs en dienst weigeraars zich momenteel in Groot- Brittannië bevinden, maar hun aan tal wordt op tenminste 100 en maxi maal 1000 geschat. Vorige maand maakten enkele socialistische parle mentsleden bekend, dat zij een voorstel zouden indienen om de „wet van bezoekende strijdkrach ten" te wijzigen. Als gevolg van de ze onthulling verscherpten Ameri kaanse geheime agenten, die het staatsdepartement, het Pentagon en het FB.I. vertegenwoordigen, in Engeland onmiddellijk hun opspo ringen. Het Pentagon loofde een beloning van 25 dollar uit voor iedere deser teur of dienstweigeraar die in Groot-Brittannië aan de Amerikaan se militairen uitgeleverd wordt. De ze premie daalt tot 15 dollar voor iedereen, die een vluchteling ge vangen houdt, tot de militaire poli tie opdaagt. (In West-Duitsland, waar zich nog veel meer Amerikaanse deserteurs en dienstweigeraars schuilhouden, betaalt het Pentagon voor iedere uitlevering 100 dollar aan de politie.) binnenlandse zaken zijn aanwezig heid door de vingers. Aan deze rust is nu een einde gekomen, omdat de F.B.I. en de Amerikaanse militaire overheid een grootscheepse gecoör dineerde operatie op touw gezet hebben om alle deserteurs en dienst weigeraars, die ondergedoken zijn, te pakken te krijgen. De Britse re gering. buitenlandse zaken en bin nenlandse zaken en Scotland Yard ver tenen zonder voorbehoud hun medewerking. Als een deserteur ontdekt wordt, zorgt het ministerie van binnenlandse zaken voor een arrestatie-bevel en uitlevering in de geest van de wet van 1952. Als het een dienstweigeraar is trekt de Amerikaanse ambassade in Londen zijn paspoort in. Daarna maakt het Britse ministerie van binnenlandse zaken zijn verblijfsvergunning on geldig en wordt hij uitgewezen, wat automatisch zijn uitlevering aan de Verenigde Staten inhoudt. Haygood had 15 maanden in En- Vietnam en een gedwongen kennis making met het z.g. „laarzenkamp" van de mariniers achter de rug. In dit militaire kamp worden de man schappen gedwongen op handen en voeten te lopen en de laarzen van officieren schoon te likken. Vietnam is de belangrijkste oor zaak van de desertie en dienstwei gering. Volgens de Amerikaanse overheid zijn deze deserteurs en dienstweigeraars ofwel ,rood' (com munisten) ofwel ,geel' (lafaards), maar dit lichtvaardig oordeel stemt in de praktijk nauwelijks met de werkelijkheid overeen. Na de deportatie van Richard Haygood heeft het groepje socialis tische parlementariërs, dat de wet van 1952 wil wijzigen, een beroep De computers van het ministerie van defensie in Washington hebben berekend, dat elk uur 5 Amerikaan se militairen deserteren- Vorig jaar deserteerden 81.000 soldaten en ma riniers of de getalsterkte van 5 di visies. Ter vergelijking: het Britse Rijnleger in West-Duitsland bestaat uit ongeveer 32.000 manschappen. Groot-Brittannië is al verscheide ne jaren een toevluchtsoord van Amerikaanse deserteurs, die aange trokken worden door verhalen over de traditionele gastvrijheid van En gelsen voor politieke vluchtelingen. Voor sommigen loopt het slecht af. In plaats van politiek asiel te krij gen, worden zij gedeporteerd of uit geleverd aan de in het Verenigd Koninkrijk sterk vertegenwoordigde Amerikaanse overheid. Toch werd lange tijd algemeen aangenomen, dat iedere Amerikaan se deserteur of dienstweigeraar rus tig in Groot-Brittannië kon verblij ven, als hij er eenmaal ongemerkt binnengekomen was. Zolang hij zich koest hield, zag het ministerie van Een dienstweigeraar, die in de Engelse stad Leeds ondergedoken was, werd wekenlang geschaduwd. Een andere, die in Oxford studeer de, miste zijn eindexamen omdat hij hals over kop op de vlucht moest slaan, toen de ambassade zijn pas poort wou intrekken. Sommige ach tervolgden pleegden zelfmoord. Het meest tragische geval is dat van de Amerikaanse marinier Ri chard Lee Haygoud, die in septem ber door de politie van Londen ge arresteerd en aan de Amerikaanse militaire overheid uitgeleverd werd. Haywood had 15 maanden in En geland achter de rug en was er met een Engelse getrouwd. Na zijn ar restatie bracht hij twee dagen door in een politiecel. Hij verscheen voor een speciale rechtbank en mocht geen beroep doen op een advocaat. Een militair vliegtuig bracht hem te rug naar de Verenigde Staten. Zijn vrouw Mary, die geen gelegenheid kreeg om afscheid te nemen, heeft sindsdien niets meer van hem ge hoord. Zij kan niet aan de weet komen waar hij gevangen zit. Al haar brieven blijven onbeantwoord. Dat haar man niet doodgeschoten wordt, heeft zij enkel te danken aan het feit, dat de Verenigde Staten niet officieel in oorlog zijn. HEATH medewerking gedaan op de regering-Heath om te bewerkstelligen, dat Amerikaanse deserteurs en dienstweigeraars poli tiek asiel zouden krijgen. Deze Lager- en Hogerhuisleden wezen hier op het voorbeeld van Canada, Zweden en Frankrijk. De conserva tieve regering ging hier echter niet op in. Een lid van de groep, lord Gifford, verklaarde nadien: „Het optreden van de Amerika nen verwondert mij niet. Zij maken gebruik van het feit dat hier nu een andere partij aan het bewind is. Toen Labour meester was, durfden zij geen mensenjacht te beginnen, omdat toen een storm van veront waardiging zou opgestoken zijn." De Amerikaanse geheime agenten hebben het in ieder geval niet ge makkelijk om deserteurs en dienst weigeraars te ontmaskeren. Over het algemeen zijn zij zo goed onder gedoken, dat slechts enkele ver trouwelingen hun ware identiteit kennen Vluchtelingen hebben een „Vereniging van Amerikaanse ban nelingen in Groot-Brittannië" opge richt, die bestuurd wordt door de veteraan Harry Pincus, een deser teur uit New York. Volgens Pincus heeft zijn vereniging tot doel: „Het Britse geweten wakker te schudden t.a.v. een oorlog die door de meeste Britten scherp afgekeurd wordt". Bovendien wil de Vereniging Groot-Brittannië laten weten, dat het door de uitlevering van deser teurs en dienstweigeraars zijn neu traliteit schendt als mede-voorzitter van de Geneefse conferentie over Vietnam. De leden Van deze sociëteit vor men een troosteloos groepje dat niet militant is en dat bovendien over geen geld beschikt om protestacties te financieren. Kortgeleden werd op een vergadering voorgesteld naar ieder lid van het Lagerhuis een brief te sturen. Maar Harry Pincus zei, dat de vereniging de postzegels niet kon betalen. De rest van de bijeenkomst was gewijd aan enkele treurige protest gedichten en gesprekken over thuis. Want het enige wat deze onderge doken vluchtelingen verlangen, is zo spoedig mogelijk weer naar huis gaan. (Van onze correspondent) UTRECHT. Enige tijd geleden hebben, zoals gemeld, enkele Belgische professoren hun mening uitgesproken over het gebruik van phenacetine in a.p.c.-tabletten. Zij kwamen zelfs tot de conclusie, dat het beter was de verkoop van deze tabletten geheel te stoppen, om dat juist de phenacetine tot zeer ernstige nierklachten aanleiding zou gieven. Het ministerie heeft in Nederland hierop geantwoord, dat overmatig ge bruik van welk geneesmiddel dan ook, schadelijk is ais het in overmaat gebruikt wordt. De Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst, heeft nog geen bepaalde mening uitgesproken ten aanzien van het gebruik van de apc-tabletten. Dit is een medisch- wetenschappelijke zaak, waarover in vakbladen reeds de nodige publikaties zijn verschenen. In ae wetenschappelijk-medische wereld leeft echter de overtuiging, dat overmatig gebruik van de a-com ponent, een salicyl-zuurverbinding, irritatie en lichte bloedingen van het maagslijmvlies kan geven. Dit in het bijzonder bij mensen, die reeds maag slij mvhesontstekingen of maagzwe ren hebben, of bij mensen die hier aan hebben geleden of hiervoor ge predisponeerd zijn. De a-component kan uitgebreidere maagbloedingen of maagzweren doen ontstaan. De p-component van genoemde ta bletten bestaat meestal uit phenace tine. Overmatig gebruik door kinde ren b.v- door „snoepen" kan vergiftigingsverschijnselen geven, waarbij veranderingen in het bloed optredc-n Belangrijker is echter de werking bij regelmatig chronisch ge bruik. Dit is vaak het geval bij men sen, die geneigd zijn niet snel naar de dokter te lopen en dan tot zelf medicatie overgaan. in de vorm van een ontstekingsachtig proces in de nieren. Bepaalde publi katies stellen, dat deze phenacetine- nier bij voorkeur ontstaat in combi natie met de a-component uit de ta bletten. De ontstane afwijkingen zijn meestal irreversibel of hebben de nei ging ook na het staken van het ge bruik nog min of meer langzaam voort te schrijden. De omvang van het gebruik is moeilijk na te gaan. Uit bepaalde Ne derlandse onderzoekingen wordt een gemiddelde van ongeveer 15 tablet ten per persoon per jaar geconclu deerd. Andere onderzoekingen komen tot een getal van 50 tabletten per persoon per jaar. De spreiding in het gebruik is echter zeer groot. Zo is bijvoorbeeld in een bepaalde plaats waargenomen, dat het gebruik bij personen wonende langs een belang rijke verkeersweg ongeveer vier maal zo hoog lag als bij personen wonende in de rustige buitenwijken van de zelfde plaats. Ook de internationale publikaties over het gebruik lopen sterk uiteen. Daarbij ligt het verschil in gebruik bij onderzoekingen in de verschillen de landen in de orde van 1 5. Als belangrijkste aanwijzing voor het ge bruik var dit soort tabletten wordt hoofdpijn aangegeven. (ADVERTENTIE) Het gevaar is vooral gelegen in het feit, dat pas na diverse jaren ver schijnselen kunnen optreden. Sommi ge daarvan b.v. slapeloosheid, ver moeidheid en hoofdpijn kunnen het gebruik weer stimuleren, waardoor een vicieuze cirkel ontstaat. De ont stane afwijkingen uiten zich vooral (ADVERTENTIE) HEERLEN (ANP) De Roer- mondse rechtbank heeft de opper wachtmeester bij de rijkspolitie N, de Jong uit Herten veroordeeld tot 50 gulden boete wegens het dood schieten van de hond van een buur man met een dienstrevolver. Op 15 juli j.l. De rechtbank verwierp het beroep van de „opper" op artikel 4 van de wet op de direnbescherming, dat bepaalt, dat een bezoldigd politie ambtenaar honden en katten, die een bedreiging vormen voor andere dieren op een besloten erf, mag vangen en eventueel afmaken. In zijn verweer had opper De Jong betoogd, dat een marmotje op zijn erf door de vreemde hond werd bedreigd en dat zijn eigen hond door de andere hond gedekt is. De rechtbank vond dat de opperwacht meester er een andere politieman bij had moeten halen als hij van mening was geweest, dat de vreem de hond een bedreiging vormde voor andere dieren en dus gedood kon worden. Ci-- .v IB Ih C" (ft - 501 - -\;n 'i -v--. - - - - - - Waar leeft u het meest met tapijt? In uw woonkamer. Leg daar dan Barwick neer! Voor u iedere dag opnieuw een vreugde. Waarom? Want Barwick tapijt behoudt zijn frisse kleur en zijn pool blijft veerkrachtig. Natuurlijk heeft Barwick ook tapijt voor de slaapkamer, voor de badkamer en zélfs voor de keuken...! Barwick, daar kunt u mee léven! Overal in uw huis. En... Barwick tapijt bezit schoonheid die blijft. Wilt u het bewijs? Het is een eerlijk bewijs! Vijfjaar Intertest slijtage-garantie! Er is vlakbij u vast wel één van de 4000 winkels in Nederland, waar uw Barwick-tapijt verkrijgbaar is. DEN BURG (Texel) (ANP) Tijdens de hevige noordwesterstor men van vorige week is aan de Noordzeekust van Texel grote scha de aangericht. Vastgesteld is nu dat in totaal zeven hectare duinterrein verloren is gegaan. Het grootste verlies werd aan de zuidwestkant geleden, waar de duinen over een breedte van wel tien meter werden weggeslagen. Bij badplaats De Koog, waar het in een dal gelgen kampeerterrein door een niet zo brede duinrichel van de zee wordt gescheiden, viel de schade mee. Wat te danken was aan het feit dat daar in de loop van de laatste twee jaar het strand aanmer kelijk opgehoogd is. KOPENHAGEN (AFP). De Westduitse linkse studentenleider Ru di Dutschke heeft een aanstelling ge kregen aan de Deense universiteit te Aarhuus, waar hij historische ideolo gie zal doceren. Dit althans meldde het Deense dagblad „Aktuelt' Eerdere berichten over deze aanstel ling van Dutschke, die uit verschei dene kandidaten zou zijn gekozen, werden tegengesproken door de di recteur van het Clare Hall Graduate College in Cambridge, waar Dutschke studeert. De Britse regering heeft evenwel geweigerd zijn verblijfsver gunning te verlengen. Een besluit, waartegen Dutschke in beroep is ge gaan. (Van onze weerkundige medewerker) BREDA Bij het overzicht van september spraken wij al het ver moeden uit dat deze herfst nat zou gaan worden, nu is dat al zo goed als zeker. In de eerste plaats was oktober regenrijk met een gemiddel de over het hele land van 95 mm (normaal 73 mm.) maar ook het begin van november kenmerkt zich door veel depressies en veel regen. Op een aantal stations viel in tien dagen al 60 a 70 mm. regen, bijna het normale voor de hele maand. Al verwacht Engeland wel een gemiddeld zachte en onbestendige november, toch volgt er na een zo grote activiteit van stormdepressies dikwijls een periode van belangrijk kouder weer. Een doorstoot van poollucht met sneeuwbuien en 'snachts lichte vorst is dikwijls het sluitstuk van een periode van grote depressieacti-viteit in deze tijd van het jaar. In onze omgeving gaf oktober de vol gende regencijfers te zien: Breda 110, Heiningen 110, Klundert 93, Gilze 95, Roosendaal 92, Kapelle 113, Goes 110 mm. is uw kamer minder dan de studio's van Hilversum I Hilversum H Hilversum EI Hadio Luxemburg Radio Veronica R.T.B. B.R.T.? AG FA-G EVAERT (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Het is thans vrij wel zeker, dat de Haagse rechtbank maandag 14 december een aanvang zal maken met de behandeling van de strafzaak tegen totaal 35 Zuidmo- lukkers, die betrokken zijn bij de bezetting van de residentie van de Indonesische ambassadeur te Wasse naar, in de ochtend van 31 augustus, waarbij de hoofdagent van politie J. Moolenaar werd doodgeschoten. Aanvankelijk bestond het voorne men dat de rechtbank dinsdag 15 december met de behandeling van de zaken zou beginnen, doch omdat de mogelijkheid aanwezig is dat het proces vijf dagen in beslag zal ne men, werd het wenselijk geacht daarmee op maandag aan te vangen. Naar de officier van justitie mr. dr. H. van 't Veer ons meedeelde, is hij van plan zijn requisitoir in alle zaken tegelijk te houden, indien de rechtbank zich ermee zou kunnen verenigen. Uiteraard geldt dit niet voor de verdachte die ten laste wordt gelegd het dodelijke schot op de politieman te hebben gelost. Het aantal getuigen in de zaak zal, naar het zich laat aanzien, zeer beperkt zijn. De verdachten zouden van plan zijn zich collectief verant woordelijk te stellen voor het ge beurde. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Volgens een voor lopige telling van het Centraal Bu reau voor Statistiek bedroeg het aantal onherroepelijke veroordelin gen wegens verkeersmisdrijven in de eerste helft van 1970, 7400. Dit is 3 procent minder dan in de eerste helft van 19G9. Wegens rijden onder drankinvloed met een motorrijtuig werden 2600 veroordelingen onherroepelijk. Voor bromfietsers en fietsers liep het cij fer, in vergelijking met 1969 terug van 1080 tot 870. Doorrijden na'een ongeval leidde tot 2250 veroordelin gen en veroorzaken van dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld tot 600 (in 1969 500); van de laatste gevallen waren er 56 waarbij de veroordeelde onder invloed van drank was geweest. (ADVERTENTIE) ook in de winter kunnen uw planten niet zonder H. P. BENDIEN N.V.- NAARDEN

de Stem | 1970 | | pagina 19