kinder De L00 vragen van de amstenaar-arbeider Leer en water voortaan vrienden Snacks (S)limmerick Drugs Motorfietsen Instant credit luke Lucky suske en wiske JOSEPHINE g X X O O JOSEPHINE taltons [op vrije voeten twee toffe totems VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 LU I Q. LU l/"> Q. LU on jflJ begrijpen dat het contra- estatieprobleem een vette kluif voor sociologen en financiële ikundigen. Of meent u dat het zaak is ook voor de volksver- genwoordigers?" Dat is één de honderd vragen, die de 'erkgroep Belangenbehartiging reatieve Kunstenaars bij de ilksvertegenwoordigers van de jrste en Tweede Kamer op het ireau gedeponeerd heeft. Een rdig stukje huiswerk voor de irste en Tweede Kamerleden et de begrotingsbehandeling CRM in het vooruitzicht. De oep heeft een gesprek gehad bet Binnenhof en is van de t verbazing in de andere ge ilen over de misverstanden bij ze volksvertegenwoordigers, et name over de contrapresta- regeling (BKR) en hun cul- rele werkbank-prestatieplan, it uitgaat van een basis leefbe- en een basis werkbedrag or creatieve kunstenaars. Dat klinkt allemaal heel parle- intair vergeleken met de woor- i, waarmee Henk Willemse op Binnenhof een groep parte sntariërs toesprak: „Wij hebben It op ons kont van het onder de ichtwacht zitten en van de trap- ii van de musea geslagen te irflen. Wij menen dat u en wij schokt dienen te zijn door datge- waarin wij bleken onmachtig te n. Wij moeten daarom Communi- ile met elkaar bedrijven om het lenlijk menselijk belang te die- Vij stikken in de stank van het h vermaterialiserende leven, wijl wij overgoten worden met zen als welvaart en welzijn, g constateren dat de creatieve mens meer crepeert dan creëert. Wij zijn ons bewust geworden dat de problematiek va nhet politiek bestel meer omvat dan wij in het begin van de kunstenaarsactie heb ben vermoed. Wij menen dat onze benadering van de problematiek NU de bijl aan de wortel van de zieke boom kan leggen". Aan de hand van honderd vragen, waarvan er 38 gaan over het huidige falen de cultuurbeleid en 62 over een mogelijk toekomstig cultuurbeleid heeft er toen een gesprek plaats gevonden over het zogenaamde Plan 2. Daarbij is een begroting ingediend voor 2.000 creatieve kunstenaars a f 20.000 per jaar. Dat is te zamen veertig miljoen gulden. „Wij eisen niet, maar wij verwachten dat u deze eis ter ver wezenlijking van P2 als uw eis op de begroting van het ministerie van cultuur zult willen plaatsen", zei Henk Willemse, mede namens Carel Kneulman en Flip van der Burgt. Maar wat bleek? Niettegen staande de goede wil van de volksvertegenwoordigers werd ge sproken over de contraprestanten als kneusjes en kunstenaars-stra tenmaker-straatveger. De groep: „De feiten en de werkelijkheid wijzen anders uit. Wel staat onom stotelijk vast dat deze regeling dag in dag uit slachtoffers onder de kunstenaars maakt. Wij zien even wel het nut van bovengenoemde arbeiders wel degelijk in en stel len ons dan ook op naast deze mensen als onze gelijken. Zij im mers en alle andere arbeiders we ten wij nuttig in deze maatschap pij en wij zijn ons wel bewust dat het zeer noodzakelijk is je straatje schoon te vegen". Daarom kregen nu de kamerleden allen hun hon derd vragen thuis gestuurd. „Wij vragen naar uw standpunt in onze onverkwikkelijke zaken en hopen van u wèl antwoord te mogen ontvangen. De minister van Sociale Zaken meent aan zwijgen genoeg te hebben", stellen zij erbij. Fei ten. Op 16 december '69 zonden meerdere kunstenaars rekeningen aan de minister van Sociale Zaken, omdat zij van mening zijn dat bijstand een recht is van iedere Nederlander die buiten zijn schuld niet in staat is, of niet in staat gesteld wordt zijn beroep uit te oefenen. Voorbeeld van één dei- rekeningen: voor geleverde kunst werken gedurende de periode van 12-7 '65 tot 27-10 '69 voor een totaal bedrag van f 29.880; op 31-8 '70 volgde een tweede rekening t.b.v. f 7.500 voor geleverd kunst werk en via de bijstandregeling voor beeldende kunstenaars. „Immers het recht op bijstand rechtvaardigt de overheid niet de inbeslagname van zijn beste kunst werken", zo wordt erbij genoteerd. Zoals bekend is de kunstenaars, die bijstand via de bkr-regeling wil hebben, per maand verplicht aan de overheid een aantal van zijn beste kunstwerken af te staan.... Iets waartoe geen enkele burger, die bijstand krijgt gedwon gen wordt. Waar vindt de kunstenaar o.a. z(jn werk terug? Op de „grote" tentoonstellingen dikwijls. In het Van Abbe-museum hing bijvoor beeld eens werk, wat de overheid voor een habbekrats (dat wil zeg gen de kunstenaar kreeg toen f 70.18 per week voor zijn gezin van drie personen) verkregen had, tus sen werken van b.v. Mare. Rou- ault, Schmidt-Rotluff, Chagal, Buf fet, Beckmann e.a.. die voor kapi talen werden aangekocht. Het wordt inderdaad tijd, dat kamerleden eens serieus gaan stu deren op deze problematiek. De 100 vragen, die ze nu thuis hebben liggen stellen hen in staat tot een redelijke bezinning. Het zal daar bij zaak zijn om niet alleen de vraag: hoe houden wij de kunste naar behoorlijk aan het eten, be antwoord wordt, maar dat zowel vanuit de kunstenaar als vanuit de overheid zal gezocht worden naar een nieuwe plaatsbepaling van de kunstenaar in ons maat schappelijk bestel. De noodzakelij ke integratie zal van beide zijden offers vragen. Het statussymbool van „vrije-kunstenaar" zal bijvoor beeld op veel minder kunstenaars van toepassing kunnen zijn in de naaste toekomst, dan velen zich nu aanmeten. HENK EGBKRS LAARZEN poetsen met water en een spons? Waarschijnlijk lopen de igen u over de rug als u dit leest. Water is immers de vijand an leer. Dat weet u al van indsbeen af, toen u uw schoenen 1 moest volstoppen met kranten als u door de regen had gelopen. En 'an maar goed invetten met ihoensmeer, en boenen tot ze lommen. Zo ging dat vroeger en zo gaat [dat eigenlijk nu nog. Behalve in Frankrijk. Enkele jaren geleden stelde de Franse fabrikant van le- [deren meubelen, Robert Louis Ba- [ranne, vast dat leer net zo'n be- Ihoefte heeft aan een cosmetische- Everzorgmg als de huid van ons |gezicht. En nu gebruikt 51% van to Franse vrouwen voor haar karzen, haar leren kleren, haar meubelen de Baranne-methode. |Water speelt hierbij een grote rol. Om te beginnen wordt ervan uit gegaan, dat leer alleen maar met resultaat kan worden onderhouden, net als bij de huid de »tIen schoon zijn. Vandaar, dat net leer eerst met water en een jspons moet worden afgenomen. Sa- r® nact het in en op het leer "™terblijvende water vormt de prvolgens aangebrachte Baranne- ereme een emulsie, die ver in de lorien doordringt, het leer diep reinigt, het leer diep voedt. Water is niet de vijand van leerleeft heeft vocht nodig, neemt vocht op en staat het weer af. Leer leeft, zoals iedere huid. Leer kan blijven leven. Op voorwaarde dat het op de juiste manier wordt onderhou den. „Baranniseren", de behande ling, die als het looiproces het leer in zijn natuurlijke soepelheid con serveert, is hiervoor de meest sim pele en effektieve methode. Sinds kort kunnen wij ons leer net als de Fransen behandelen. Het is misschien even wennen. Maar leer en water kunnen voortaan vrienden zijn. IN West-Europa (EEG enEFTA) heeft zich in de afgelopen 10 jaar het aantal personenauto's meer dan verdubbeld, in de Ver. Staten nam het aantal personenauto's over de ze periode met ongeveer 1/3 toe. Per gezin telt Amerika nu één personenauto en elke 3e familie heeft een tweede auto ter beschik king. In Europa heeft Zweden, in verhouding tot het aantal inwo ners, de meeste personenauto's. In absoluut cijfer echter bezit W. Duitsland het grootste aantal met meer dan 12 miljoen personenau to's. De Sowjetunie telt voor elke autobezitter 177 inwoners die géén auto bezitten. De grafiek laat dui delijk zien hoe de wereld van de nietautobezitters verdeeld is. IN de herfst wordt het weer de reistijd voor enorme aantallen trekvogels. Meer dan 1/3 van de vogelsoorten op de wereld behoren tot de trekvogels. Een groot aantal van hen leggen tijdens de trek gigantische afstanden af. Op de kaart zijn enkele van deze wereld omspannende trektochten gete kend. Aangezien de trekvogels hun tocht twee keer per jaar onderne men leggen de vogels jaarlijks duizenden en duizenden kilometers af. Geen mens zou het in zijn hoofd halen om zonder kaart en kompas van Europa naar het zuidelijk half rond te gaan, en weer terug, zon der de richting en de weg te vragen. De trekvogels echter vol brengen dit kunststuk jaar na jaar. De witte ooievaar legt voor zijn „enkele" reis ruim 12.000 km af. De stormvogels komen van zo'n afstand allerminst onder de indruk want die verzamelen zich ergens tussen Australië en Nieuw-Zeeland en vliegen dan uiteindelijk de hele Stille Oceaan over om in augustus bij de kust van Canada aan te komen en vervolgens via Hawaii weer naar hun vertrekpunt terug te keren. Een reis van maar liefst 35.000 kilometer vrijwel helemaal boven zee. Het is nog steeds een raadsel welke routeaanwijzingen deze vogels gebruiken om de enorme afstanden steeds zo zeker en koersvast te overbruggen. Kam pioen onder de trekvogels is de kustzeezwaluw. Regelmatig trekt deze vogel van pool naar pool. In negentig dagen leggen de dieren 15.000 km af! Vanuit China en N. Azië vliegt de Kleine Koekoek hele maal naar het zuiden van Afrika of naar Indonesië. Het opmerkelij ke daarbij is dat de kleine vogel tjes de berggiganten van de Hima- laja moeten overwinnen. HET vertrouwen dat de slimme- rickers van Zuidwestvaderland in de Tussen Haakjes redactie hebben lijkt af en toe niet erg groot te zijn. Erg veel mensen veranderden deze keer de beginregel, omdat ze dach ten dat het wel weer een drukfout zou zijn. Maar nee, het moest toch echt een zeemeerman zijn en geen zeemeermin. Het merendeel van het overigens zeer grote aantal inzendingen liet de zeemeerman uit Stavenisse naar een zeemeermin visse. Het meest origineel werd dat nog gedaan door I. Manders-van Rooij: Een zeemeerman uit Stavenisse zei: „Jullie kunnen slechts gissen hoe een zeemeerman mint en zijn zeemeermin wint. Probeer dat maar eens uit te vissen Veel fantasie toomde O. de Kleyn: Een zeemeerman uit Stavenisse heeft een sex-shop voor koudere vissen. Een walvis brak in 't. was zonder meer min. Maar ook daar kan men de wallen niet missen. Ook deze keer geven we de prijs weer aan iemand die niet alleen een goed lopende limmerick ge maakt heeft, maar ook nog wat actualiteit erin heeft weten te stop pen. L. v. d. Beek-Snijders uit Etten-Leur: Een zeemeerman uit Stavenisse die met een gasmasker op zat te vissen zei. „Onder water is 't huilen, door al dat vervuilen, maar hier boven zijn het ook al geen frisse. De regel voor de volgende week luidt: Een loestandsverklaarder in Bergen. miimiiiiiMUMÊiMUMmmmmmmiiiimmmmMmmmmiiimimiimiiiiiMiiiimsiMsmiiiimiiumiiiiMmMnBiiiiit 31 oktober t/m 7 november De jong gestorven Duitse schrijver WILHELM HAUFF (1802- 1827) heeft bekendheid gekregen door een aantal tot liederen verwerkte ge dichten, de historische roman Liechtenstein en zijn sprookjes. ZES van deze SPROOKJES zijn in een vertaling van Kees Walraven verschenen bij uitgeverij Deltos Elsevier te Amsterdam/Brussel. De in Nederland weinig bekende sprookjes zijn oorspronkelijk en on derhoudend. Ze zijn doorspekt met die nuchtere wreedheden, die men in heel veel sprookjes terugvindt en die kinderen zo voortreffelijk als van zelfsprekend weten te verwerken. De sprookjes zijn luisterrijk geïllustreerd door de Pool Janusz Gra- biansky Geweldig wat deze man met kleur en waterverf weet te bereiken. In dezelfde uitvoering en met dezelfde illustrator zijn bij Deltos Elsevier reeds verschenen sprookjes van Grimm, Andersen en Moeder de Gans, sprookjes uit 1001 nacht en sprookjes naar vertellingen van Shakespeare. Een waardevolle serie. Prijs van de Sprookjes van Hauff15,90. MIKE CURB, 25, president-direc teur van MGM-records heeft be kendgemaakt dat zijn maatschappij voortaan geen platen meer zal ma ken waarvan de tekst op een of andere wijze over drugs gaait en ook niet meer van groepen die ge bruik maken van drugs. Hij noemde de groepen die van verboden middelen gebruik maken de kanker van de platenindustrie. „Als deze groepen optreden en on der invloed van drugs zijn maken ze reclame voor het drug-gebruik en brengen honderden en honder den jonge mensen ertoe om met drugs te beginnen." MGM-records is de eerste grote platenmaatschappij die heeft aan gekondigd dat ze een anti-drug- politiek zullen gaan volgen. ND de vrouwen in Ouagadougou, de hoofdstad van Opper-Volta, steeds duurder worden, achten vele jongemannen een motorfiets een be tera investering. Dit schrijft het nationale week blad „Carrefour Africain" deze week. „Zeventig procent van de mannen in Ouagadougou zijn thans vrijgezel len omdat de ouders van jonge vrou wen van huwbare leeftijd tegen woordig teveel geld vragen van hun vrijers." aldus een artikel. „Ontmoedigd komen jongemen- sen, die een gezin willen stichten, dikw ijls tenslotte tot de conclusie dat de aanschaf van een motorfiets voordeliger is dan die van een vrouw Dat betekent echter niet dat zij de meisjes niet het hof en «oms ook zwanger maken." WAT bijna iedereen wel eens klaargemaakt heeft zijn snacks. In de eerste plaats vragen ze niet veel tijd, zijn eenvoudig klaar te maken en zijn ze uitstekend geschikt om een borreluurtje op te vrolijken. Wat er alleen al met toastjes ge daan kan worden is nauwelijks in één alinea tekst te vangen: Toastjes besmeren met ansjo vispasta. Leg op elk toastje een plakje ei en garneer met kapper tjes. Toastjes bedekken met een kipperagout en bestrooien met ge hakte hardgekookte eieren en pe terselie. Toastjes besmeren met boter. Leg er een paar puntasperges op en schenk er een kaassaus over. Laat het in de oven gratineren. Toastjes besmeren met boter. Leg er een plakje ham op, een half ei, wat zuurkool en als laatste een plakje ossetong. ij' Toastje besmeren met 'jotor. erop: een blaadje sla, een plakje ei en een stukje gekookte kip. Over het geheel wat kerriesaus schen ken en garneren met een stukje ananas. Toastje besmeren met boter, leg er een half hard gekookt ei op, daarop een plakje ham en een plak kaas. Zet het in de oven en laat het gratineren. Toastjes besmeren met boter, leg er een plak ham op, een halve tomaat, 2 puntasperges, kleine reepjes sla, en plakjes ei. Afma ken met een beetje mayonaise. Toastjes besmeren met boter. Een salade maken van stukjes kip, appel, knolselderij, radijs kom kommer, stukjes ei en wat mayo naise. Door elkaar roeren en op smaak brengen met zout, peper en aroma. De toastjes besmeren met de salade en bestrooien met gehak te walnoten. Toastjes besmeren met boter. Een salade maken van stukjes mandarijn, gesneden augurk, ap pel, komkommer en kip en het geheel aanmaken met piccalilly. Besmeer hiermee de toastjes en strooi er verse tuinkers over. Toastjes besmeren met boter. Een crème maken van 100 gram Roquefort en 100 gram boter. De Roquefort door de zeef wrijven. Vermengen met de boter. De crè me op de toastjes smeren en deze bestrooien met gebruneerde ge snipperde amandelen. Toastjes besmeren met boter. Leg op ieder toastje 2 ansjovisjes, wat garnalen, in stukjes gehakt ei en als laatste wat gebakken cham pignons. Toast besmeren met boter. Leg op ieder toastje een plakje tomaat, een half ei en er over heen een plakje bacon. Plaats op het bak blik in de oven en laat het bruin en knappend worden. DE winkelende mens zal wellicht binnenkort geen contant geld en zelfs geen betaalcheques meer nodig hebben wanneer hij zijn inkopen doet. Alan Duncan, het hoofd van de computerafdeling van Barclays Bank in Engeland, is van mening dat de klant van de toekomst alleen een klein magnetisch idantiteits- kaartje bij zich zal hoeven te heb ben. De winkels zullen dan recht streeks met de bank verbonden zijn en in plaats van met contant geld of een cheque te betalen, steekt de klant zijn kaartje in een apparaat en tikt daarop het door hem ver schuldigde bedraig uit. Nadat de computer de klant heeft geïdentificeerd controleert de ze zijn bankrekening en geeft daar op onmiddellijk te kennen of hq de voorgestelde crediettransactie goed- of afkeurt, waarna het bedrag van de aankoop van de rekening van de klant wordt afgeschreven. (LPS) ALFDNSlNO GROET SALUUT ALFDW U.&IEEKGEZICHT/ yélUO. IK KEKEN 1 OP .1FS

de Stem | 1970 | | pagina 29