ELEMANS Mogelijk andere functie voor „bietenlijntje" BUYSSE 14 SPOORLIJN NU ONRENDABEL Sinterklaas komt op 21 november in Goes V olkssterreii wacht Middelburg houdt tentoonstelling Vakbeurs voor aannemers in Goes Je mooiste dag at mooiste 3broken Kruik" s-maatkonfektie sstoffen enheidsstoffen :apes sjonkerpakjes shoeden >sende schoenen LES EK VAN oekt u een estelijk cadeau? 'Slijter AANSLUITING KOSTEN r uw en glasserviezen cassettes itvrijstalen Ten B. en w. Goes onderzoeken subsidiëring verenigingen opnieuw Activiteiten van carnavalsverenigin g te Stoppeldijk Burgemeester Wolters reikte medailles uit Uitslagen ballonactie Vredesweek Yerseke Noodoplossing papfer uw pen Eigen schuld SCHIETINGEN IN 'S-HEERENHOEK, KAPELLE EN YERSEKE Schietingen Victoria en Vooruitgang BEKERSCHIETING KWADENDAMME DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 iden u keuze uit: suite bruid en haar gevolg telefoon 01140-3082 iiiiiHigiMiiiiaiiiiaiiiiiBiiiiBiiüiHiimniiiBiiiiiaiMiifi SLIJTER heeft 'T (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het is nog helemaal niet zeker of het bietenlijntje in de zak van Zuid-Beveland wordt opgeheven", aldus de voorlichtingsdienst van de Ne derlandse Spoorwegen. „Wél hebben wij onlangs de minister verzocht de kwestie te onderzoeken, omdat de lijn onrendabel is". leend, aldus de heer Van 't Zant. Het zou echter tonnen kosten om het lijntje weer helemaal op te knappen. Voortaan gaat men op grotere auto's de bieten laden en rechtstreeks naar de fabriek rijden. Tot nu toe moesten de kleinere bedrijven zelf hun bieten naar de laadplaatsen brengen, maar voortaan zal ook daar de waar door de fabriek worden opgehaald volgens het uniforme tarief per ton lading. De kleinere bedrijven blijven ech ter wel de vrijheid behouden om zelf het tijdstip van levering te bepalen. Dat betekent dat men deze bedrijven tussendoor kan helpen, aldus de heer Van 't Zant, die verder stelt, dat de sterk gedecentraliseerde ontvangst tot nu toe erg onvoordelig was en ook onjuist uit uniformiteitsoverwe- gingen. De minister van Verkeer en Water staat heeft nog geen uitspraak ge daan over het ai dan niet voortbe staan van de lijn. De kans is echter groot dat de Ujn een andere (indu striële) functie gaat krijgen. De Spoorwegen hebben in hun verzoek aan de minister ter overweging ge geven: sluiting of financiële onder steuning uit speciale fondsen. Volgens de Spoorwegen is het ring- lijntje door Zuid-Beveland dat slechts tijdens de bietencampagne wordt ge bruikt, een zeer zorgelijke lijn die in de huidige vorm niet meer op het verkeer van vandaag de dag is af gestemd. (De lijn loopt op verschil lende plaatsen over de wegen in Zuid-Beveland heen.) „De bietenlijn was ons bij de landelijke doorlichting van de landelijke goederenlijnen al opgevallen. In ongunstige zin dan. Het is niet onze bedoeling om ver liesgevende activiteiten te blijven uit voeren". Volgens de spoorwegen moet het lijntje, wil het een nieuwe functie krijgen en bijvoorbeeld aansluiting gaan geven op het Sloegebied, niet alleen verlengd warden, maar ook in kwaliteit verbeterd. In het kader van de herverkaveling in de Poel van Heinkenszand en in het kader van de aanleg van rijksweg 58 en de Sloeweg zijn een aantal kunstwerken (voornamelijk viaduc ten) in het bietenlijntje aangebracht. „Daarom verwondert het ons wel iets als inderdaad het besluit zou vallen het lijntje helemaal op te heffen", aldus een woordvoerder van de Zeeuwse landbouwmaatschappij ZLM. „Het opheffen van de lijn zou even wel voor ons geen koude douche zijn omdat er toch al een plan bestond om bietenlaadplaatsen op te heffen". De Suiker Unie en de C.S.M. had den ml, al besloten -gezamenlijk alle vervoer over de weg in plaats v. peT rail te gaan uitvoeren. „Wij hebben dit voorjaar van de N.S. het aanbod gehad om een nieuwe regeling te treffen, volgens welke de suikerbie ten door de suikerindustrie centraal in Goes zouden warden opgehaald. We zouden dan een contract moeten sluiten voor tien jaar. Bovendien wa ren we verplicht om in Goes de outil lage aan te passen aan het nieuwe systeem". Aldus de heer J. van 't Zant van de Goese dependance van de Centrale Suiker Maatschappij. „Alles bij elkaar zou dat voor ons een investering van 200.000,bete kenen en dat terwijl je nu niet kunt overzien hoe de zaken er over een paar jaar voor zullen staan". Op het ogenblik worden veertig wagons per dag beladen. Volgens de C.S.M. maken vooral de hoge kosten van onderhoud, dat de bietenlijn zeer onrendabel is. Zo is aan het eind van de vorige campagne in Borssele de rail over een lengte van 200 meter onklaar geraakt en werd in Baarland een wissel vernield. AHes werd pro visorisch hersteld en de nodige ser vice werd door de spoorwegen ver- irles Heirman iNHANDEL enstraat 15 iiiimiiiimiiiwuiiiiMi hulst nieuwstraat 16 >n 01140-2381 (Van een onzer verslaggevers) GOES B. en w. van Goes hebben esloten, de subsidiëring voor het jaar 1970, zoals die was voorgesteld ^°«r de afdeling financiën van de G°ese secretarie, opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. Zoals be end, had de afdeling financiën voor gesteld einge tientallen verenigingen en nndere instanties op het gebied van sociaal-cultureel werk en derge '®e dit jaar geen subsidie te verle- wii omdat zij geen rechtstreeks be kt? vormden voor de gemeente Goes. u' e.n w- hebben nu besloten, eerst I 7nai„ ian de subsidieverordeningen God plden in de oude gemeente «mij van toepassing moeten verklaard op groot-Goes. irrU j k* de bedoeling, als n vSf z°u besluiten tot het „in y*n de oude Goese verorde- de de" de kernen, dat steM^iiil6 afdelm| financiën oro. Wordt uaast de verordeningen wethoud gd' "Dari za' er"> uMus graaf Van financiën drs. J. Dijk je „U' ye?1 overblijven, waarvan san de hij ken of ze al dan niet leed tlraa? moeten worden voorge lijk' tapping van de subsidie- «fiSÏÏ*» Gegraaf verwacht Wood ?bat raet meer in de novem- doelitv? (z°als aanvankelijk de men de 7 t?'i te hopen v<mdiat doeenaberraad wel haalt. diere«oii?° ?n de definitieve subsi- oBïJ,J®n ln de begroting worder) (,Zna? ien' die in februari of maart drs rS,"et er nu voor staat", aldus aal moid i aan de gemeenteraad den aangeboden dan opge- (Van onze correspondent) STOPPELDIJK De carnavals vereniging Vo-gelpiek te Stoppeldijk organiseert op zaterdag 14 en zondag 15 november twee aimusemenitsavon den in carnavalsstij-1, in de versierde hal van de firma Scheerders, 's Zaterdags vindt de verkiezing plaats van Miss Carnaval 1971. De jury wordt gevormd door boetiek Chickens Place uit Terneuzen, ter wijl het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de groep The Con cords. 's Zondags treeds op de groep The Sheiks. Beide avonden beginnen om half acht. (Van een onzer verslaggevers) GOES Sinterklaas zal dit jaar op zaterdag 21 november in Goes ar riveren. In enkele boten zal het Spaanse gezelschap aanleggen aan de Van der Goeskade tegenover het huis van burgemeester Huber. Tijd van aankomst: half drie. Te «paard zal de goedheiligman en zijn twaalf zwarte Pieten dan naar de Grote Markt rij den, begeleid door de muziekvereni ging Euphonia. Het gezelschap zal rond half vier op de Grote Markt zijn, waar burge meester en wethouders de Sint en (Van onze correspondente) MIDDELBURG „Het i3 wel eens goed in deze tijd vain welvaart, welzijn en vrede, terug te denken aan de gevaren die ons in de donkere dagen van veertig bedreigden. Het goed functioneren van een maat schappij en een bedrijf, nu, kan al leen maar gebeuren als we ook voor bereid zijn op eventuele gevaren en calamiteiten die ons kunnen bedrei gen". Met deze woorden legde bur gemeester P.A. Wolters nog eens de nadruk op de belangrijkheid van een bedrtjfsbeschermm-gsapparaat. Dat hij deze activiteiten vanuit de bedrijven geweldig apprecieerde bleek uit het feit dat hij de onder scheidingen, verbonden aan een der gelijk langdurige vrijwillige dienst eigenhandig bij de betreffende per sonen opspeldde. Van de n.v. Vitrite uit werden vier personen onderscheiden. Dat wareni mejuffrouw A. Haan, EHBO-ster (door ziekte afwezig), de heer H. van Heuven, ook EHBO, G. Schaalje, brandwacht, J. Schuilimg, redder. Voor de PTT waren het: W. van de Garde ordedienst, (15 jaar), Th. Jansen, brandwacht (15 jaar), j. Joosse, redder (15 jaar), J. den Hol lander, brandwacht (10 jaar). Zij mochten allen uit handen van de burgemeester een medaille, res pectievelijk het aanvullend jaarteken ontvangen, Ir. G. Kranen, directeur van de Vitrite, overhandigde de boutons aan de acht vrijwilligers. Hij richtte een oproep tot het vrouwelijke personeel zich ook voor de diverse activiteiten in te zetten, omdat deze groep tot nu toe eigenlijk schittert door af wezigheid, terwijl ze toch in de maatschappij vrijwel gelijkgescha keld zijn. (Van onze correspondent) WEMELDINGE De vertegen woordigers van schoolbesturen „ou dercommissies" en onderwijzend per soneel van de Wemeldingse scholen hebben in een korte bijeenkomst de resultaten van de ballonnenactie „Verenig de Naties" besproken. De ballonnen waren tijdens de vredes week door de kinderen opgelaten met de tekst „Verenig de Naties" erop. Voor het kind wiens ballon de verste reis had gemaakt waren een aantal geschenkbonnen beschikbaar- gesteld. De gelukkigen waren le prijs: Rieki van Berkel (Cenigallia- Italie), 2e prijs: Jacko Nieuwdorp (Trento-Italie), 3e prijs: Coby de Leeuw en 4e prijs: Karei Vergou wen (Beide in de omgeving van München), terwijl de 5de en de 6de prijs gedeeld werd door Thea Kole in Lauwingen aan de Donau terecht in Lauingen aan de donau terecht waren gekomen. ZOWEL DE V.S. als de Sovjet-Unie hebben de sterkte van hun Middel landse Zeevloot weer teruggebracht tot het peil van voor de crisis in Jor danië. zijn knechten op het bordes van de Korenbeurs officieel zuilen verwel komen. Door 'n geluidsinstallatie zul len van half drie tot half vier Sinter klaasliedjes ten gehore worden ge bracht. De Goese Middenstand Centrale, die een en ander organiseert, heeft besloten af te zien van een aparte St.-Nicolaasactie, „omdat alle acties waaraan prijzen zijn verbonden, op moeilijkheden stuiten in verband met de wet op de kansspelen". De G.M.C. zal zich in de Sinterklaas- en Kerst tijd laten horen (c.qu. zien) door middel van een speciaal G.M.C.-em- bleem, dat de aangesloten winkeliers op de ruit kunnen plakken. Boven dien besloot men tot het instellen van speciale G.M.C. - geschenkenbonnen. Deze zulllen binnenkort op een neu traal punt in het centrum van de stad verkocht worden aan verenigin gen, organisaties en particulieren. De route die Sinterklaas en zijn knechten zullen volgen op 21 novem ber, is als volgt: A. v. d. Goeskade, Oostsinigel, Gasthuisstraat, Oude Vis markt, Lomlbardtstraat, Grote Markt Opril, Koningstraat, Bierkade, Turf- kade, 's-Heer Hendrikskinderenstraat, Stoofstraat, Nieuwstraat, Beesten markt, Waterstraat, Vlasmarkt, Reif- felstraat, Grote Markt, Korte Kerk straat, Singelstraat, Klokstraat, Gan- zepoortstraat, Stenen Brug, Voorstad, Kamperfoeliestraat, Zonnebloemstr., Oostsingel, Beatrixlaan, Anjelier- straat, Magnoliastraat, Gasthuisstraat, Lange Voorstraat, Klokstraat, Lange Kerkstraat, Grote Markt, hotel De Korenbeurs. Het bietenspoorlijntje hij 's-Heer Arendskerke. Vaardigheidsproeven In de ge meentelijke turnzaal hebben 31 turnsters en turners het examen af gelegd voor het •vaardigheidsdiplo ma. Alle deelnemers slaagden. Lei ding had de directeur, de heer P. J. van Boven. Juryleden waren de he ren De Ridder en Kole, beiden uit Vlissingen. Turnsters 3e klasse B: M. Janse, J. Verwijs 62,6 pnt., J. v. Stee 62,2, C. Harthoorn 61,9, J. Hout 61.1, M. Kennes 60,6, J. Koole 60,4, J. Zoetewey 60, D. Kooman en J. de Munck 59,9, C. v. d. Vrede 59,8, J. Dingemanse 59,4. Turnsters 2e klas se: G. v. Kruiningen 65,3 pnt., J. de Koeyer 64,5, J. Sanderse 64,3, C. Bol 63,4, J. Christiaanse 63,3, J. Stobbe laar 63,1, M. Snoep 62,1, S. Paauwe 61,9, A. Duinkerke 61,8, A. Koster 61.2, F. de Koeyer 60,8, P. Leender- tse 60,7, A. Koeman 59,5. Turners 3e klasse B: W. v. d. Plasse 60,6 pnt., W. Koeman 58,5, L. v. Ast 54,3, P. v. d. Have 54,2, M. Goeman 54. Turners 2e klasse: C. de Blaey 62,2 pnt. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Morgen wordt in de Vleeshal te Middelburg een grote tentoonstelling van de Volks sterrenwacht Middelburg officieel geopend door de wethouder van cul turele zaken, mr. J. J. van der Weel. De tentoonstelling wordt van 6 tot en 'met 10 november gehouden. De maan zal op de tentoonstelling uit voerig aan zijn trekken komen door middel van opnamen, gemaakt uit diverse maanlandingsvaartuigen. Op 25 borden met foto's en tekeningen van de maan, de planeten, de zon, sterrenstelsels, nevels, instrumenten en opnamen van amateurfotografen, alles voorzien van tekst, wordt deze materie uiteengezet. De begeleidende teksten maken een rondleiding over bodig. Veel instrumenten, waaronder de Newton-kijkers uit Amerika, een (Van een onzer verslaggevers) GOES De Zeeuwse vakbeurs voor aannemers in de bouwwereld is sinds gisteren te bezichtigen in de schouwburg Juliana aan de Beesten markt in Goes. Totaal 25 fabrieken van grondstoffen en materieel pre senteren zich in 14 stands. De expo sitie, die tot en met zaterdag duurt, omvat bouwmateriaal vanaf fraze- apparatuur en cementmolens tot aan schrijfmachines en tekenmateriaal toe. Ook is er een stand van de stich ting vakopleiding bouwbedrijf, die in samenwerking met de Goese depen dance van helt leerlingstelsel van het bouwbedrijf in De Zoutkeet op de Grote Maitkf van Goes die leerlin gen van diverse scholen in. Zeeland heeft uitgenodigd. Het is de tweede maal dat in Goes een dergelijke vakbeurs wordt ge houden. „Na het succes van het vorig jaar, hebben de Zeeuwse aannemersbon den besloten het dit jaar weer te doen", aüdus de heer J. Meyler (70), Leerlingen van de Vlissingse LTS, de Ir. Groote-school bezochten de beurs. de man achter de schermen („Het is mijn hobby"), de secretaris van de tentoonstellingscommissie Goes, die ook in Juliana de horeca-vokbeurs, de bakkersivakbeurs, en (vroeger) de skgersvakbeurs heeft georganiseerd. De Zeeuwse vakbeurs van aanne mers is vandaag en morgen van 2 tot 10 uur geopend, en zaterdag van 10 tot 6 uur. spectroscoop (met dit instrument kan bijvoorbeeld de chemische sa menstelling van de zon gemeten worden en een Geiger Mühlertel- ler, waarmee de kosmische straling geregistreerd wordt, zullen opge steld staan. De technische bibliotheek, die on dergebracht is in de Vlissingse HTS, krijgt een eigen stand op de ten toonstelling. De leerlingen krijgen hiermee de kans hun veelzijdigheid te tonen. De carrouselprojector zal ongetwijfeld veel bekijks trekken. Met deze ronddraaiende projector worden dia's vertoond. Dankzij de aangesloten bandrecorder wordt de toeschouwer ook van tekst voorzien. De radio-sterrenwacht uit Dwingeloo heeft ook enig materiaal afgestaan. De jongerengroep van de Neder landse vereniging voor Weer- en Sterrenkunde is ook goed vertegen woordigd op deze expositie met een serie kleurenopnamen van de maan landingen. De tentoonstelling kan een mooi overzicht geven van alle beschikbare materialen en onderzoe kingen van de Middelburgse volks sterrenwacht. Dat lukte niet zo best meer in het oude onderkomen, de voormalige christelijke kweekschool aan de Herengracht. De voorzitter de heer Sohier vertelde, dait al jaren naar een betere -behuizing wondlt uit gezien. „Een geweldige oplossing leek een oude, leegstaande molen. De ge meente stemde wel in met deze plannen. Maar achteraf viel dit wel tegen. De verbouwingskosten bedra gen ruim 300.000 gulden. En dan is het eigenlijk nog maar een noodop lossing. Het meest ideale zou na tuurlijk nieuwbouw zijn. Het grote voordeel van dit pand is wel dat de sterrenwacht eventueel op een dus danige plaats neergezet kan worden, dat het gelegen is in een storings vrije zone, zodat overgegaan kan worden tot de aanschaf van eeri radiotelescoop. Is het ministerie van CRM nu een beetje scheutig met het toekennen van subsidie, dan zou deze droom werkelijkheid kunnen worden. „De planologische dienst kijkt", volgens de heer Sohier, „wel uit naar een geschikte plaats. Voorlopig is het echter nog behelpen op de Heren gracht, waar zich inmiddels een tweede gebruiker in de vorm van een kunstschilder heeft gemeld. Aan hem werden twee lokalen door de gemeente afgestaan, zodat de ruim tespoeling wel wat dun wordt. Wordt het enthousiasme gewekt van de Middelburgers door deze tentoonstelling, dan zal het voor al lemaal woekeren worden met de ruimte. „Eigenlijk jammer, want de volkssterrenwacht heeft uit weten schappelijk oogpunt ook waarde. Herhaaldelijk worden op de instel lingen een beroep gedaan door ster renwachten uit de gehele wereld om bepaalde waarnemingen te verrich ten. Voor de mensen die astronomie beoefenen als hobby, schijnt het een dusdanige plaats in hun leven te gaan innemen, dat ze er bezeten van wordien", adidus de heer Sohier. Maar ook een leek kam genieten van deze tentoonstelling iin de Vleeshal te Middelburg. DE DAVID Roellprij3, groot 10.000,- zal dit jaar worden toegekend aan Otto Treuman, als bekroning van zijn prestaties op het gebied van de af fichekunst. Vers van de tv het gekwats over water en milieuverontreiniging ge hoord. Allen deden een duit in het zakje. Gaven de industrie de schuld. Denk aan verbeter de wereld en begin bij je zelf. Kijk bij de patat- kraam of ijskar, de lege zakjes en bekers worden op straat gegooid. Kijk in bos en hei, overal papier en plastiekzakken, zelfs de visser langs de waterkant laat de zak waarin hij zijn voer heeft meegenomen liggen of schopt die in het water. De auto mobilist gooit onder het rijden zijn asbak leeg, opgeruimd staat netjes. STEENBERGEN A.P. 's-HEERENHOEK —Bij de heer Waterreus waren vier verenigingen bijeen om de jaarlijkse koningschie- ting op de liggende wip te houden. De oude koning van Concordia, de heer J. Boonman werd Keizer en de heer Bas de Jonge voor 1970 koning. Bij de Vrije-schutters was het de heer Adi Boonman die koning werd dit was in 1969 Cor Boonman. Eens gezindheid zag Jac. Traas als de nieuwe koning, de oude was C. Westdorp. Bij Vios was het P. Rijk die de oude koning Jac. v.d. Dries onttroonde en tot slot werd de heer L. Verdonk algemeen koning van alle verenigingen. Met een mossel maaltijd en een samenzijn werd de ze koningschieting besloten. KAPELLE Bij Gerda in café Sport hield de handboogvereniging Willem-Teil haar koningschieting op de liggende wip. In de eerste tien ronden wist niemand de vogel te treffen. Vijf ronden voor het einde en in de voorlaatste ronde was het de heer C. Brandt die de vogel vol trof en voor 1970 koning werd. YERSEKE Bij de heer J. v.d. Blieck hield de sociëteit „Diana" haar koningschieting op de liggende wip. Het was de alom bekende schutter P. de Koeyer die de eer voor zich opeiste en als koning op 14 november zijn vereniging op de schieting van de keizers en konin gen van de bond mag vertegenwoor digen. KWADoNDAMME Bij P. Doe ne hield de vereniging Victoria de jaarlijkse koningschieting op de lig gende wip. Over de tien te schieten ronden werd de vogel 12 maal afge schoten. De oude koning Jac. Doene schoot de vogel drie keer af en aangezien hij al twee jaar achtereen koning was werd hij keizer van Victoria. Na een langdurige kamping tussen de heren P. Doene en P. Peeters was het Peeters die in dé 24ste ronde de vogel trof en voor 1970 koning van Victoria werd. Ook de sociëteit Vooruitgang hield een sohieting en wel op de kleine vo gels. Deze was bij de heer W. Huige in café 's Lands-Welvaren. Over 10 ronden wist W. Huige drie vogels af te schieten en werd koning voor 1970. Met twee vogels werd de heer O. Steenaert eerste minister. (Van onze correspondent) KWADENDAMME De hand boogsociëteit „Vooruitgang" gaf een schieting op de liggende wippen bij de heer W. Huige. Deze had voor een beker gezorgd, die op punten moest worden verschoten. Uit de 70 schutters van 16 verenigingen was het C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme die met 4 punten beslag legde op deze prijs. Uitslag van de eerste wip. Hoofdvogel: J. Remijn van Eens gezindheid uit 's-Heerenhoek. 1ste zijvogel G. M. Geense van Eensge zindheid uit 's-Heerenhoek, 2de zij vogel' A. Geys van A.D.L.M. uit Kwadendamme, 1ste bovenkal: C. Bek van Soranus uit Heinkenszand, 2de bovenkal: A. Geys van A.D.L.M. uit Kwadendamme, 1ste onderkal: A. v. Loo van Doel-naar-Hoger uit Wolphaartsdijk, bij loting, 1ste klep: C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamme, 2de klep: W. de Jonge van A.D.L.M. uit Kwaden damme, 3de klep Jac. Traas van Uitslag van de tweede wip: 1ste Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek, Uitslag van de tweede wip: 1ste hoofdvogel: W. de Jonge van A.D.L.M. uit Kwadendamme, 2de hoofdvogel C. D. Raas van Vooruit gang uit Kwadendamme, 1ste zijvo gel A. v. Loo van Doel naar Hoger uit Wolphaartsdijk, 2de zijvogel: Jac. Traas van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek, 3de zijvogel A. A. Martens van Vios uit 's-Heerenhoek, bij loting, 4de zijvogel: Tonny de Jonge van Soranus uit Heinkens zand, bij loting, 1ste kal: A. v. Loo van Doel naar Hoger uit Wol phaartsdijk, 2de kal: Math. Koens van Spes-Nostra uit Ovezande, 3de kal: P. Rijk van Vios uit 's-Heeren hoek, 4de kal: C. Westdijk van Vios uit 's-Heerenhoek. De vliegende vo- gelprijs was voor de heer A. A. Geense van Zorgvliet uit Ellewouts- dijk.

de Stem | 1970 | | pagina 7