BO remfeer Examen werd voor een jaar uitgesteld SCHENK VERKOOS ROEM EN SCHAATSEN BOVEN STUDIE LASTIGE WEDSTRIJDEN VOOR DE KOPLOPERS Olympus favoriet in duel met GSC Nederlandse en Belgische top in cross Oirschot ikamp vergadering topsport contact tommissie Topduel in Oosterhout Sv$?c£Si.-a& X Steeds meer actieve voetballers Amstel Gold Race 3 april Toch jammer 15 7.50 i van ann van. Farinette haarversteviger in 135 cc.flacon Leen Pfrommer: „jammer, maar begrijpelijk" ACHTERZAKJE VAN RIVERA'S VOETBALBROEK m NIJMEGEN Voetbal Handbal Hockey De nieuwe Philishave 90 Super. Voelbaar veel beter! DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 lik- n- in ke ed n- en )er MAXI SHAWL (16 x 195 cm.) in leuk streepdessin. U kunt kiezen uit zeer mooie kleurenkombi- naties. OOSENDAAL bij een bus Farinette golden hairspray van f3.60 TER INTRODUCTIE TIJDELIJK VOOR DE HALVE PRIJS DEN WAARD 1 VOORBEHOUDEN ip katalogus nog nveloppe zonder ïkamp, 555, Zwolle, ïoek het woord ven, op de jk uw naam en DERS 1 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De vijf toppers uit de schaatskernploeg, die Nederland begin dit jaar weer op het niveau van de leidende schaatsnatie brachten, zijn al weer een flink eind op streek met juin voorbereiding op het seizoen 1970/1971. Naast Jan Bols, Peter Nottet en Jappie van Dijk dus ook Ard Schenk, die zijn studie als fysio-therapeut (4e jaars) voorlopig onderbrak en ook Cees Verkerk die na een wat mislukt seizoen sterk is gebrand op nieuwe successen. Vanaf augustus werd er iedere week hard aau de conditie gewerkt tjjdens zaterdagse bijeenkomsten die onder leiding stonden van de Arnhemmer Henk Gremser. En ruim een week geleden heeft Leen Pfrommer het sein kunnen geven voor de ijstraining, die in december gevolgd wordt door een trainingsperiode in Noorwegen, waarna de eerste wedstrijden (o.a. de traditionele nieuwjaarsontmoeting in Odo) zullen volgen. Wel beseffend dat een herhaling van het succes van dit jaar, toen Ard Schenk zowel de Europese als je wereldtitel greep, niet zo eenvou dig zal zijn temeer omdat de Noren met Dag Fornaess, grote ver liezer van 1970, aan het hoofd erg belust zijn op revanche-waarschuwt Leen Pfrommer nu al voor een te groot optimisme. Stelde de Bredase ofticier vorig jaar om deze tijd dat er na de jaren van Noorse hegemo nie (Maier, Fornaess), „maar eens titels naar Nederland gehaald moe ten worden", nu zegt hij voorzich tig" de concurrentie heeft echt niet stilgezeten. We zullen het heel erg (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Nijmegen heelt er sinds enige tijd een bezienswaardigheid bij. Het achterzakje van Gianni Rivera's voetbalbroekje. De Italiaanse stervoetballer heeft dit broekje gedragen in de wedstrijd tegen Cagliari van twee seizoenen ge leden hij scoorde toen drie maal. Het achterzakje is te be wonderen in de bar van Hans Verhagen, de 34-jarige midden velder van FC Den Bosch, die vorig jaar in Nijmegen een café begon dat hij San Siro noemde. Waarom San Siro? „Ik vond het een leuke naam en het elftal van AC Milan dat in het San Siro-stadion speelt, is gewoon heel erg goed". Hoe komt u aan het achter- atkje? „Een jaar geleden heb ik een brief gestuurd naar AC Milan met een foto erbij van het café en de letters San Siro. Ik heb toen om een paiar relikwieën vam AC Milan gevraagd. Zoals een paar oude voetbalschoenen van Rivera, een paar niet meer ge bruikte handschoenen van doel man Cudicini". En wanneer heeft u daar ant- woord op gehad? Acht maanden later. Ik was de hele zaak alweer vergeten, maar toen kwam die brief. Ze hadden er alleen een luchtfoto bij gedaan van het stadion en dat achterzakje en een begelei dende brief". Wat stond daar in? „Dat ze er niet aan konden beginnen om alle fans van AC Milan een relikwie te sturen, maar dat ze dit toch zo leuk vonden, dat ze mij dat achter takje stuurden". Wat hebt u ermee gedaan? „Ik heb de luchtfoto en het takje boven de julke-lbox gbeam- gen". Hoe lang voetbalt u zelf al in clubverband? „Al vanaf mijn achtste jaar. hat mocht toen nog niet eens: je moest negen zijn om in com petitieverband mee te kunnen spelen, maar ik heb toen een "l' dlegaal meegespeeld. En Z j Dien Bosch ig diit mijn <®rde seizoen. tiek r mklijke Nederlandse Atle- van j n,,e' waarin de internationals tiin Pn'i.atste drie .war verenigd Delf'. - zaterdag 28 november in zlJn eerste jaarvergadering. opvol a* verSadering waarin o.a. een der tt voor vo°rzitter Piet van volsorT- gekozen moet worden, jen mletdmg en door KNAU Heek !mingscoordinat°r Jan van De u.n Psycholoog drs. Grunwald. met ei ?komst wordt afgesloten zittino v. t?^um waarin onder meer van He!ïb^n: drs- Grunwald, Jan medisch t'oa De Jon8ste (chef arts beer H v VOor Munchen) en de de oivmr,°OI?en' chef d'equipe van tounchetT e atletiekPloeê voor moeilijk krijgen". In november vo rig jaar was ook Ard Schenk het grote probleemkind voor Pfrommer die toen zei: „Hij heeft tengevolge van zijn studie een forse achterstand in de conditie. Ik vraag me af of dat nog goed te maken valt". Schenk logenstrafte de twijfels van Pfrom mer door grote successen in Inns bruck en Oslo, maar nu aan de vooravond van het nieuwe seizoen maakt Leen Pfrommer zich opnieuw bezorgd over de regerende wereld kampioen. Niet om zijn conditie - die is uitstekend, zoals trouwens ook van de andere kernploegleden maar om het besluit dat Schenk onlangs nam om zijn studie voor enige tijd te onderbreken. Leen Pfrommer: „Uiteraard ligt de beslissing bij Ard zelf, maar ik vind het toch wei jammer dat het zo gelopen is. Ik ga er altijd van uit dat de maatschappelijke carrière be langrijker is dan het leveren van sportprestaties. Daarom betreur ik deze beslissing". Hetgeen niet weg neemt dat Pfrommer wel begrip heeft voor deze stap van Schenk. „Nadat bij wereldkampioen is ge worden, werd hij de afgelopen tijd voor allerlei dingen gevraagd. Ope ningen verrichten, feestavonden bij wonen en noem maar op. Veelal voor een goed doel en dan is het moeilijk te weigeren". Ard Schenk, die nu niet zal deel nemen aan het in januari geplande examen, noemt evenals Pfrommer de vele festiviteiten en acties („alle maal erg vermoeiend) waarvan hij het middelpunt was als eerste oor zaak van zijn studie-achterstand. Maar er zijn er meer. Schenk: „Ver geet niet dat waar anderen een vol jaar voor hebben, ik met een half jaar moet volstaan omdat er in de winter van studeren niets terecht komt. Toch heb ik dat drie jaar volgehouden. Mag ik dan misschien ook eens een wat minder jaar hebben. Vergeet niet dat maar de helft van het aantal dat aan deze studie be gint, afstudeert". Een derde oorzaak is, dat Ard Schenk toch wel heel graag zijn twee titels (in Heeren veen en Gothenburg) verdedigt, maar dat alleen kan doen als hij over ruime trainingstijd beschikt. „Je moet op vier afstanden trainen, waarbij voor mij nogeens een extra accent ligt op de veel oefentijd vra gende tien kilometer: een afstand waarmee ik de meeste moeilijkhe den heb". Het uitstellen van zijn examen is overigens maar een tijde lijke zaak. „Volgend jaar sta ik weer voor dezelfde opgave", aldus Ard Schenk. „Maar er is een be langrijk verschil. In begin 1972 wor den er in Sapporo de Olympische Winterspelen gehouden, waarbij ik me maar op enkele afstanden (1500 en 5000 meter) hoef te concentreren. Succes in Sapporo zou voor mij toch een goed schaatsjaar betekenen, daar hoeft dan geen Europese of wereldtitel bij te komen". il.I'.j J?rèÊk Ard Schenk hier op wég naar hot wereldkampioenschap 1970, met op de achtergrond coach Leen Pfrommer. Schenk bereidt zich nu in aUe ernst voor om zijn titel te kunnen verdedigen. (Van onze medewerker) BREDA In de derde klas Zuid van het zaterdagvoetbal staan de leidende clubs voor moeilijke uit wedstrijden. Het is niet denkbeeldig dat er na zaterdag weer koplopers enkele punten verspelen en een plaats op de ranglijst moeten prijs geven. Roda Boys gaat naar BVC in Oosterhout en de mannen van voor zitter van Erven willen van die onderste plaats af. Het zou geen verrassing zijn, als de Oosterhouters met volledige inzet, het hoger geno teerde Roda Boys tenminste een punt ontnemen. Good Luck krijgt het al even moeilijk bij Smerdiek, dat vorige week bij Wit Zwart liet zien dat het niet met zich Iaat spotten. (Van onze medewerker) BREDA Na de overwinning op Zeeburg van de dames van Walche ren in de hoofdklas zaalhandbal moet het aanstaande zondag voor de Vlissingse dames niet moeilijk zijn om van Verburch in Poeldijk te winnen. Verburch had vorige com petitie slechts vier punten voor sprong op Hygiëa dat degradeerde. Ook deze competitie begon Ver burch met verlies tegen Hellas. Reeds de tweede zondag van de zaalhandbalcompetitie komen de twee grootste rivalen tegen elkaar in de zaal. Het zijn de dames van Swift (Roermond) en Niloc (Am sterdam) die vorige competitie een beslissingswedstrijd moesten spelen voor het kampioenschap. De dames van het Middelburgse EMM, die in de landelijke eerste klas debuteren, krijgen zondag Beatrix uit Vlodrop op bezoek. Dit kan een spannende wedstrijd worden omdat ook Beatrix in deze klas debuteert. De heren van EMM krijgen het in de landelij ke eerste klas erg moeilijk. Zondag komt het sterke Stratum Meteoor uit Eindhoven naar Middelburg. Vorige competitie werd Stratum Meteoor kampioen. In de landelijke tweede klas moeten de dames van Were Di tot winst kunnen komen tegen Ra pid. De dames van het sterke Vlis singse Olympus krijgen het Goese GSC op bezoek en moeten rekenen op behoorlijke tegenstand. De dames van het Tilburgse Boemerang zullen het beslist niet cadeau krijgen van EW( Rijen). En Volt zal vermoede lijk de winst moeten laten aan EBHV. Bij de heren in de landelijke tweede klas moet Olympus kunnen winnen van het Goese GSC. De Goese ploeg wist echter zondag jongstleden Volt te verslaan met 1711. Dongen - Were Di wordt een strijd waarbij een gelijkspel niet is uitgesloten. Dit geldt ook voor de wedstrijd tussen Volt en EBHV. De blauw-zwarten van voorzitter A. Hage (vader van de wielrensters Keeitie en Beilla) zullen alles im het werk stellen hun derde'kfasserschaip te prolongeren. Wit Zwart treft het ook al niet dat het naar Sleeuwijk moet, na zijn eerste nederlaag. In Sleeuwijk winnen is altijd nog een aparte opgave. De snelle Dekker zal men niet te veel vrijheid moeten geven. Van deze moeilijke opgave voor het leidend trio kan Dinteloord profiteren, maar dan zal er gewon nen moeten worden bij Rillandia. En dat zit er in als het dezelfde vecht lust ontplooit als tegen Smerdiek. Terneuzense Boys zal weinig kans krijgen bij NOAD '32 in Wijk en Aalburg, dat na een zwak begin, de aansluiting bij de leiders kan ver krijgen. In de vierde klas A doet Zwaluwse Boys weer volop mee en zaterdag kan er de tweede plaats inzitten, als het Beatrix uit Den Bosch niet onderschat. Seolto kan misschien de laatste plaats over doen aan Tricht, maar dan moeten de Zevenbergenaren winnen van de butant Heukelum en Tricht zelf punten verspelen aan Veen hetgeen wel in de lijn der verwachting ligt. PTT Breda zal zijn leidersplaats niet uit handen geven nu het bij Wilhelmina uit Aalburg op bezoek gaat, al zijn de Aalburgenaren op eigen veld moeilijk te kloppen. De Bredanaars kunnen waarschijnlijk profiteren van het feit dat naaste concurrent Nivo Sparta de banden vol krijgt aan Altena. In 4 B blijft Hoek mee aan de leiding, hoe jammer dat ook is voor het dappere maar onderaanstaande AZW. Chrislandia is bedenkelijk afgezakt naar de onderste regionen en dat geeft de pupillen van trainer Van Nassau een extra impuls om te laten zien dat men voor een top- ploeg als Yerseke niet onder wil doen. WN gaat steeds beter draaien en VCK kan dat zaterdag ondervin den al staat men gelijk op de rang lijst. WHS dat al een paar steken liet vallen, krijgt de handen vol aan Kapelle, dat maar twee punten on der de Tholenaren staat. Nieuwland krijgt debutant Nieuw- dorp op bezoek en het klasseverschil zal hier niet groot zijn. In de twee de klas A gaat het leidende NEO uit Sprang zijn positie weer verbeteren. Het is niet aan te nemen dlat Rijsoord daar iets aan kan veranderen, al heeft het in doelman Henk Schouten een moeilijk te nemen hindernis, Arnemuiden en De Meeuwen staan voor zwaardere opgaven, respectie velijk uit naar 's-Gravezande en thuis tegen CSVD. In 2 C is de wedstrijd tussen SSC en WOG een gevecht om de bovenste plaats. Wie verliest komt voorlopig op het twee de plan. De geel-zwarte Capellena- ren zijn thuis echter favoriet. (Van onze sportredactie). BREDA Opnieuw is een stij ging geregistreerd van het aantal elftallen, dat aan de competitie zon dagamateurs en zaterdagamateurs deelneemt. De volgende cijfers zijn op zich zelf belangwekkend, tevens vergelijkend. Seizoen 1967-1968: 1620 zondaga mateurs; 396 zaterdagamateurs; en 114 betaald voetbal, in totaal 2130 elftallen. Seizoen 1968-1969: 1632 zondaga mateurs; 427 zaterdagamateurs en 108 betaald voetbal, in totaal 2167 elftallen. Seizoen 1969-1970: 1636 zondaga mateurs; 451 zaterdagamateurs en 106 betaald voetbal, in totaal 2167 elftallen. Seizoenl970-71: 1656 zondagama teurs; 451 zaterdagamateurs en 102 betaald voetbal, in totaal 2233 elftal len. Opmerkelijke feiten: Het steeds dalend aantal elftallen in betaald voetbal; het toenemen van het aantal zaterdagamateurelftallen in vier seizoenen van 396 naar 476 teams en de stijging van het aantal ploegen in de competitie der zondagamateurs. Martin van de Boer, één van de grootste kanshebbers in deze laatste motor cross van het seizoen. (Van onze motorsportmedewer ker). OIRSCHOT De traditionele af sluiting van het motorcross-seizoen te Oirschot die is uitgegroeid tot een der klassiekers van het Nederlandse en Belgische cross-seizoen, brengt dit jaar een programma dat alles wat tot nu toe op de Oirschotse heide te beleven was verre in de schaduw stelt. Omdat er geen renners naar het buitenland zijn afgevaardigd ko men zondag zowel België als Neder land met de sterkste coureurs naar het 1700 meter lange circuit aan de Wintelresedijk. De duizenden Ne derlanders en Belgen die Oirschot nooit overslaan, krijgen zondag bo vendien de gelegenheid om de Ne derlandse toprijders aan het werk te zien. Voor het eerst starten zij in de klassen waarin zij voor 1971 zijn ingedeeld. Men heeft namelijk de 250cc- en 500 cc klassen weer samengevoegd. Aan de start komen nu de internati onale 250cc-500cc, senioren 250cc- 500cc- en junioren 250cc-500cc klas sen. Bij de internationalen komen uit de nieuwe Nederlandse kampioe nen Frans Goossens (eindhoven 250cc) Theo van Kasteren (Veldho ven 500cc) Gerrie Franken (Zegge) M-artin Vam de Boe-r (Breda) en Ad van Meel (Prinsenbeek), Maar ook België komt met zijn toprijders, zo- (Van onze medewerker) BREDA Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van de KNHB om komende zondag aan de bekerwed strijden besteden. Deze zijn echter verschoven naar 15 november, waar door er thans inhaalwedstrijden op het programma staan. Voor de eerste klas heren is echter een volledig wedstrijdprogramma vastgesteld waarin weinig top-ontmoetingen voorkomen. Lijstaanvoerder HTCC duelleert in de plaatselijke derby met Oranje Zwart, waaruit weer de volledige winst kan worden vero verd. MEP zal zijn bezoek aan Ven-lo met een kleine zege afsluiten, 's Hertogenbosch is zeker op eigen ter rein een moeilijke tegenstander, wat Tilburg kan ondervinden. Omdat Eindhoven mogelijk in de uitwed strijd tegen MOP zal struikelen, is het niet uitgesloten, dat de Eindho- venaren weer naar de laatste plaats op de ranglijst verhuizen. In de lichtstad moet Breda de sticks krui sen met EMHC. Merkwaardig is dat de Bredanaars in uitwedstrijden al tijd in hun beste vorm steken en daarom zou het niets verwonderlijk zijn als de beide winstpunten wor den vergaard. De streekderby in de tweede klas A is Warande - Liberty, die veel spanning in Oosterhout zal brengen. Het is de strijd tussen de twee degradatiekandidaten waarin het terreinvoordeel van beslissende betekenis kan zijn. als Lekens (Zolder), Renders (Ant werpen), Briers (Nieuwerkerken) Marlage (As) en Deckers (Over- pelt). Zij zijn belust op revanche voor de wedstrijd van vorig jaar te Lommei. Met een zo sterk deelnemersveld is het moeilijk te voorspellen wie uiteindelijk zal zegevieren. Insiders vragen zich nu reeds af wie er toch in staart moet zijn de talentvolle Martin van de Boer, een op en top acrobaat, van de zege af te houden. Als een komeet verscheen deze jon ge Bredanaar aan het motorcross- firmament door zijn overwinningen van de laatste weken. Alleen al voor deze rijder is het de moeite waard om een uitstapje naar Oirschot te ondernemen. In de seniorenklasse zal de strijd ook zeer fel worden als men bedenkt dat ook zij die vooraan eindigen promoveren naar de inter nationale klasse. Onder hen zijn Cy- riel Daelman (Dorst) Jan Deckers (Breda) en Ton Vink (Dorst). Vink heeft dit seizoen nog al wait pech met zijn machine gehad. Daarom zal hij in deze laartste officiële wedstrijd, die wordt georganiseerd door AMCO Oirschot, onder auspiciën van de NMB en BLM alles op alles zetten de bloemen in deze klasse mee naar huis te nemen. Ter aanvulling vas heitp rogramma komen er verder nog de kwart- en halve liters junioren aan bod. Het zit er dik in dat Oirschot meer, nog meer strijd gaat bieden, dan ooit het geval is geweest. De eerste start is om 1 uur. PARIJS (ANP) Op een verga dering van de internationale bond van organisatoren van wielerwed strijden, die maandag in Parijs heeft plaatsgevonden, is de agenda van het seizoen 1971 vastgesteld. Deze agenda moet nog worden goedge keurd door de internationale federa tie van profrenners, die 25 novem ber in Genève bijeen komt. De Am- stel Gold Race is voorlopig op 3 april gepland. De voornaamste datams zijn: 28 fe bruari t.m. 4 maart: Ronde van Sar dinië, 6 maart: Omloop van het Volk (België), 11 t.m. 17 maart: Parijs - Nice, 19 maart: Milaan - San Remo, 31 maart: Gent - Wevelgem, 3 april: Amstel Gold Race, 4 april: Ronde van Vlaanderen, 11 t.m. 15 april: Ronde van België, 18 april: Parijs - Roubaix, 22 april Waalse Pijl, 25 april: Luik - Bastenaken - Luik, 30 april t.m. 16 mei: Ronde van Spanje, I mei: Rund um den Henninger Turm (Frankfurt), 5 t.m. 9 mei: Ronde van Normandië, 5 t.m. 9 mei: Vierdaagse van Duinkerken, 19 t.m. 25 mei: Criterium van de Zes Pro vincies, 20 mei t.m. 10 juni: Ronde van Italië, 3 t.m. 6 juni: Midi Libre, II t.m. 18 juni: Ronde van Zwitser land, 11 t.m. 14 juni: Ronde van Luxemburg, 26 juni t.m. 17 juli: Ronde van Frankrijk (of 27-6 t.m. 18-7), 26 t.m. 29 aug: Parijs - Luxemburg, 5 sept.: Wereldkampi oenschap, 12 sept.: Bordeaux - Parijs, 15 t.m. 19 sept.: Ronde van Catalo- nië, 18 t.m. 25 sept.: Criterium der Azen, 3 oktober: Parijs - Tours, 9 okt.: Ronde van Lombardije, 17 okt.: Grand-Prix des Nations. (ADVERTENTIE) Je moei in vóelen

de Stem | 1970 | | pagina 21