Gaat en vermenigvuldigt u alve liter Pleidooi voor „slechte" huizen Tragische operatie Lawines 34238 Musicali" E TENOR JOSEPHINE g X X Q. O O JOSEPHINE LUKE LUCKY SUSKE EN WISKE Luister even Uasih-i1o$mar, hunnen wj ervaren, evenuichfye en rijpe ou- deren niet beter de uereld verbete- j$\j^ ren dm die jon^esnaken die...} tlomentje hé,Uasik-t\o$ Mar.. HU bedoelL'diejon <je5nsken die meel dyna mischer, intelligenter i en doordrijvendervjnl\ 7 droefheid in mjjn houten harf heerst, hen ik niet antyoordenEen boie tovenaar heeft mij van Uasih-ilaral $e - scheiden! daltons °P vrije voeten twee toffe totems Dan is er maar één mid del om een antuoord te kr^en f De totems sa- ~X men brengen !y^ koffiemelk is nig en toch aromSantornel ïelkleverancief- 'n ffi-product WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 15 tor koor vraagt :zen is een vereiste) in s.v.p. bellen of schrijven: V. FRANSSEN Breda Tel. 39195 CL LU GO IS de woning een verbruiks- «oed! Deze vraag stelt zich de ■Lr Gérard Blachère, directeur |ïan het „Centre" scientifique et Itechnique du batiment" in het tijd- I schrift „Revue politique et Parle- I mentaire". Hij vraagt zich af of thans niet Ihet ogenblik is gekomen om de ■woning als een consumptiegoed te I beschouwen en derhalve m onze I moderne maatschappij te bouwen Ivoor een periode van twintig jaar. De korte duur van een construc tie biedt volgens hem enkele voor telen. Vooreerst zal naar zijn me ug het kapitaalverlies, ontstaan ■Hoor afbraak voor stedebouwkun- redenen, geringer zijn. De ei- ...aar van een kortstondige wo- IJjng zal meer volgens de mode I van de dag gehuisvest zijn als hij de twintig jaar een nieuwe Iwoning koopt. I Vanuit economisch oogpunt stelt (de heer Blachère de vraag welke prijs is die zou moeten worden Jtaald voor een constructie die [vijfentwintig of tien jaar zou du- ■ren. Vergeleken bij een traditionele woning, dient de prijs van een woning die slechts 25 jaar haalt, een besparing van ongeveer 30 te bieden en een woning met een levensduur van tien jaar een be sparing van 60 Momenteel zijn er aldus de schrijver echter geen construc ties op de Franse markt, die 60 of 30 goedkoper zijn dan de duur zame bouwwerken. Gelet op de thans bestaande prijzen is het dus noodzakelijk dat alle bouwwerken meer dan 25 jaar duren. Uit een onderzoek rond Ameri kaanse woningen trekt de heer Bla chère de conclusie dat de Ameri kanen met een individueel inko men dat meer dan tweemaal zo groot is als van de Fransman, ook tweemaal meer kan besteden aan huisvesting. Zij kunnen zich ont doen van woningen waarmede de- Fransen nog gelukkig zouden zijn. In feite wordt het klassieke Amerikaanse huis gekenmerkt door de eenvoud van zijn ruw bouw, de maatafstemming, de kwaliteit en de overvloed van zijn uitrusting. De heer Blachère is van oordeel dat deze Amerikaanse pro- duktiviteit ook het doel van Frankrijk zou moeten zijn. Het groeiend succes van het „mobil home" in Amerika dient volgens de schrijver eveneens ver- me' Dit mobile huis is geen cara van maar een verplaatsbaar of lie ver verplaatst huis, gebouwd door de samenvoeging van verscheidene lichte elementen. Deze woningen zijn goed be woonbaar, hebben een kortere be- staansduur dan de traditionele wo ningen en zij zijn interessant van wege de prijs. Deze systemen waaien over -naar Europa. Wanneer deze woningen verkocht worden tegen dezelfde prijzen als in Amerika, zullen ze volgens de heer Blachère de eerste economisch verantwoorde wonin gen zijn met korte duur. (Uit „Volkshuisvesting, tijdschrift van het Christelijk Sociaal Cen trum voor Volkshuisvesting). EEN SCHRIJVER kon het ballet- mogtepunt van de dit jaar gehou den „Festwochen" in West-Berlijn voor zich opeisen. Günter Grass. ':èn van de bekendste auteurs van de Duitstalige naoorlogse literatuur '„Die Bleehtrommel", „Hundejah- 'e") otving voor zijn ballet „Vo- iêlverschrikkers" (zie foto) lof en :nthousiaste bijval van critici en een deskundig publiek. De jonge Beriijner Ariibert Reimann in gesprek met Grass) componeer de de muziek bij de duistere han deling (choreografie: Marcel Luit- pard), waarin vogels en vogelver schikkers een verbond sluiten te gen een tuinman. De imaginaire wereld van de vogelverschikkers wint de strijd de tuinman ver andert zichzelf in een van hen, zijn dochter wordt in triomf ont voerd naar de groteske toversfeer van de lompenachtige figuren. Reeds op de dag van de première in de Duitse Opera in Berlijn wa ren de experts het erover eens, dat de „Vogelverschikkers" van Grass en Reimann spoedig tot het inter nationale repertoire zouden kunnen behoren. WERELD zal in 2006 twee maal zoveel mensen tellen als op tat ogenblik ook al lopen zowel let geboorte- als het sterftecij- terug, zo staat te lezen in het [ste demografische jaarboek Van de V.N. De wereld telde in juli 1969 miljoen mensen en dit zal als huidige groei voortduurt over ■s meer dan dertig jaar meer dan miljard zijn. 1.988 miljoen of 56 procent van a wereldbevolking woont in Azië E, a. v°lgen Europa, Afrika. La- £SAmerika. Sovjet Unie en "in •Amerika' respectievelijk 345, 276, 240 en 224 miljoen. ue laatste drie jaar is de we reldbevolking jaarlijks met 1.9 procent toegenomen of van medio 1968 tot medio 1969 met 69 mil joen. De grootste vruchtbaarheid on der vrouwen vindt men in Jorda nië en Bahrein aan de Perzische Golf gemiddeld vijf kinderen. De Zweedse en Nederlandse vrouwen hebben een gemiddelde levensduur van 76.5 jaar, hetgeen een record in de wereld is. In slecht^ vijf landen hebben mannen een langere gemiddelde levensduur dan de vrouwen. Het zijn de ontwikkelingslanden, Op per Volta, Ceylon, India, Jordanië en Pakistan. Uit de cijfers blijkt verder dat in sommige Zuidamerikaanse lan den en in West-Indië meer dan 70 procent van de kinderen onwettig is. Het percentage ongehuwde moeders in Israël en Egypte is daarentegen een stuk lager dan één. Het aantal levend geborenen op duizend mensen is teruggelopen van 35 a36 inl960 tot 33 nu. Het teruglopende sterftemcijfer is echter verantwoordelijk voor het gelijk- blijven van de bevolkingsgroei. Het sterftecijfer liep terug van 16 per duizend mensen in 1965 tot 14 in 1969. Nog even de rangorde van de grootste steden: Tokio 9 miljoen, New York 8 en Londen 7.8 miljoen inwoners. En van de landen: China 740 miljoen, India 537 miljoen, de Sovjet-Unie 240 en de V.S. 203 miljoen. MET TWEE MENSEN moet men diep medelijden hebben: met professor André Quenee uit Bethune in Noord-Frankrijk en met één van zijn patiënten die een operatie niet heeft over leefd. Wat is er gebeurd? De hoogleraar, een radioloog, had in het noorden een uitstekende naam als chirurg. Door zijn vak was hij zo gepassioneerd, dat hij meer dacht aan al zijn patiënten dan aan zichzelf. Hij nam te veel risico en op een gegeven dag bleek, dat zijn hand door radio- stralen was aangetast. Hij liet zich onderzoeken in het Parijse Foch- ziekenhuis en daar luidde het on verbiddelijke vonnis: de arm moest worden geamputeerd om de rest van het lichaam te redden. Dat betekende vanzelfsprekend het einde van zijn carrière als chirurg. Voor de amputatie werd een af spraak gemaakt in het Parijse zie kenhuis. Maar op 27 mei 1967 verscheen in de particuliere kliniek van pro fessor Quenee een glazenmaker, Jean Vanbergue, 24 jaar, die klaagde over pijnen in de rug. De hoogleraar onderzocht hem en con stateerde nierstenen. Hij stuurde hem terug naar zijn huisarts met opdracht zich te laten doorlichten. Jean kwam terug met de foto's en daar bleek uit, dat de diagnose van de hoogleraar goed was geweest. Jean, die in de professor een onge; kend vertrouwen had, wilde door niemand anders dan alleen door professor Quenee worden geope reerd. „Dat is volstrekt onmoge lijk", zei de hoogleraar, „want over twee dagen moet ik naar Parijs voor de amputatie van mijn arm". Maar omdat Jean niet tot rede was te brengen, zwichtte de hoogleraar en de dag voor zijn vertrek 's morgens om half tien lag Jean op de ►peratietafel. Tijdens de operatie deed zich een bloeding voor, die pas laat gestuit kon worden, omdat er in de kliniek geen bloedflessen waren en men ook de bloedgroep van Jean niet kende. De hoogleraar na de bloedtransfusie menend, dat de pa tiënt buiten gevaar was, nam nog diezelfde middag de trein naar Pa rijs voor zijn amputatie. Maar on derwijl stierf de patiënt aan een tweede bloeding. De familie dien de een aanklacht in en een eis tot schadevergoeding. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en de hoogleraar veroordeeld tot vijfduizend frank boete en tot een schadeioosstelliinig vam hooderd- tieaiduizend framik. De hoogleraar beriep zich op de aandrang van zijn patiënt, maar de rechtbank overwoog, dat zelfs bij een over haaste operatie alle voorbereidende maatregelen moeten worden geno men wat in dit geval, door het ontbreken van bloedplasma en de onbekende bloedgroep niet het ge val was. MENIGEEN laat zich weerhou den mee te doen aan wintersport uit angst voor lawines. Het is een feit dat elke winter hier of daar slachtoffers vallen. Soms een enke le of een paar uit een groep waar van de rest ongedeerd bleef, of sneller werd gevonden. Wanneer de plaats waar zij bedolven liggen maar vlugger bekend was, zou er veel gewonnen zijn. Een Britse firma gaat een appa raat op de markt brengen dat het skiërs en sneeuwliefhebbers ge makkelijk zal maken, snel precies vast te stellen waar mensen door een lawine zijn verrast (slachtof fers van een lawine hebben gemid deld twee uur onder de sneeuw te Leven). Het gaat om een micro electroniscb apparaatje met twee elementen. Dank zij deze vinding kunnen leden van het gezelschap of Lieden uit de buurt de getroffe ne al te hulp snellen zonder de aankomst van reddingsploegen af te wachten. Aangezien het appa raat maar 130 gram weegt en ge makkelijk in de zak van een ano rak of pantalon past, kost het niet de minste moeite het mee te ne men. Zodra het bedolven wordt onder sneeuw begint het golven met een lage frekwentie uit te zenden die een electrisch veld creëren dat in een sonoor signaal wordt getransformeerd. Proeven, in de Alpen genomen, hebben aangetoond dat het appa raat onder een sneeuwlaag van6 meter, duidelijk kan gehoord wor den in een radius van 6 meter. De schrijfster van de cabaretteksten en kinderboeken, Annie M. G. Schmidt, heeft opnieuw een boek, MINOES, gebaard, dat zonder enige moeite geschre ven schijnt te zijn, zeer geslaagd derhalve door soepele hantering van de taal, luchtig uitgesponnen fantasie en grappige kijk van zaken op de overigens zeer onwerkelijke geschiedenis van een poes, oie als gevolg van een verkeerd gevallen consumptie verandert in een meisje maar nochtans de kattegewoon- ten niet aflegt. Dit leidt tot gecompliceerde situaties, waarmee alleen een schrijfster als Annie M G Schmidt zeer geloofwaardig weet te spelen. Hoogst vermakelijke en verteerbare kost van kinderen rond de 8 jaar. Een heel fijn cadeau voor de categorie tussen vijf en acht jaar is Richard Searry's „MIJN LEUK ABC". Vooral een zalig kijk-boek met talrijke plaatjes waarin telkens dezelfde dieren in telkens andere, meestal erg grappige, situaties verkeren. Maar heel bescheiden, en toch heel essentieel, is er een knap verwerkte pedagogische ondertoon die de allerjongste lezers niet alleen helpt spellen, maar ook spelenderwijs vertrouwt maakt met allerlei begrippen. Kinderen uit de eerste twee klassen van het lager onderwijs zullen er enorm veel plezier aan beleven Wat jongeren ook, want het is een voortreffelijk kijk'-boek, dat erg aantrekkelijk is uitgegeven door N.V. Centrale Uitgeverij Harderwijk. Uitgeverij Cantecleer heeft Lea Smulders de eer van een „Omnibus" aan gedaan. Uit het omvangrijke oeuvre van de schrijfster, die al jarenlang niet van de kinderboekenmarkt is weg te denken, heeft de uitgeverij een keus gedaan van vijf werkjes gebundeld in een 222 pagina's tellend boek, prettig leesbaar en verzorgd uitgegeven met tekeningen van Wim Bijmoer en vooral van Coby Krouwel, die ook het vrolijke fleurige bandontwerp voor haar rekening heeft genomen. De vijf verhaaltjes bijeengebracht onder de titel „GEEF ME DE VIJF" zijn Brammetje Beer in het dierenbos, Meneertje Verkeerd, Tijntje Toverschaar, Stapvoet het ezeltje in liet Pannenkoekenhuis en Stappertje Step. Beproefde en door de tijd gestaalde lectuur kennelijk. Vooral de jongens zullen bijzonder genieten van het boek „PJOTR" door Jan Terlouw. Het is een verhaal van een Russische jongen, die kort voor de revolutie in Rusland als halfwees zijn vader in de gevangenis ziet ver dwijnen en later naar Siberië De man heeft zijn zoon, die aangevallen werd door een marskramer, willen beschermen en daarbij de marskramer gedood. Als zijn vader veroordeeld is, gaat Pjotr op voetreis naar Siberië, een tocht van ongeveer vier jaar. De jongen is dan ai opgegroeid tot een bijna vol wassene, die heel wat avonturen achter de rug heeft tijdens ^eze voetreis. Volgens ons is dit boek het beste van de eerste vier in een nieuwe Regen boog-serie. (Uitg. Holkema en Warendorff.) Alet Schouten dook voor „DE MARE VAN DE WITTE TOREN" ver in de geschiedenis van Europa, toen dit werelddeel nog beheerst werd door Romei nen, Germanen, Kelten en andere stammen, met alle strijd die toen gaande geweest is. Toverkracht, slimheid, brute overheersing en overwinning spelen een grote rol in dit spannende verhaal, dat tenslotte uitmondt in heldendaden van de jonge Kelt, bijna te ongeloofwaardig >m waar te zijn. De spanning is er overigens niet minder om (Uitg. Holkema en Warendorff.) Ook het boek „GEEN MELK VANDAAG' van E. W. Hildick is uit het Engels vertaald. Het wijkt sterk af van de drie voorgaande boeken. Het is namelijk een nogal humoristisch gegeven over een paar jongens die een melkboer helpen in zijn wijk. Natuurlijk maken ze hierbij van alles mee, gekke en vreemde dingen Het boek doet ons denken aan een toneelstuk, soms aan een film-scenario. Het is nu en dan ook in dialoogvorm geschreven. De typische Engelse padvinderssfeer verloochent zich in „Geen melk van daag", niet. (Uitg. Holkema en Warendorff.) Een boek waar de zogenaamde oudere jeugd (inclusief de ouderen) plezier aan kunnen beleven is HET TEKEN VAN FÜHLA van Alan Garner, die in '68 de begeerde Carnegie-Medai won voor het beste jeugdboek. Deze jonge auteur heeft zich bijzonder verdiept in oude legenden en volksverhalen van Keltische oorsprong en die zijn de moeite waard In dit decor plaatst hij het verhaal van enkele stadskinderen, die in Wales een van de weinige streken in het Westen waar de toverkracht zijn macht wist te behouden verstrikt raken in een vervaarlijke wereld. „Het teken van Fohla", een armband die zij als geschenk kregen, redde Susan en hoar broer Colin tenslotte uit de gevaren. De Nederlandse vertaling van dit uit '63 stammende boek (The Moon of Gomrath) door Snya des Tombes, tracht zoveel mogelijk aan te sluiten bij de authentieke sfeer, waarbij het soort dialectisch taalgebruik daarbij gehanteerd niet over is te brengen en nogal geforceerd aandoet. Overigens spanning in een leefwereld, die nog- bestaat, maar wel ver afligt van de onze. Daarom waarschijnlijk zo boeiend. (Uitg. Lemniscaat, R'dam.) BULLETJE EN BONESTAAK hebben bij verschillende generaties ouderen een bekende klank. De dikke (Bulletje) en de lange (Bonestaak) beleefden hun avonturen tussen 1921 en 1935 in een stripverhaal in het dagblad Het Volk. Vanaf 1924 tot in de oorlog waren de belevenissen van het tweetal ook in boekvorm verkrijgbaar. De serie werd onderbroken door de geweld dadige dood van de schrijver: A. M. de Jong uit Nieuw Vossemeer: de man, die ook Merijntje Gijzen tot leven bracht. De Jong werd door SS-ers dood geschoten. Twee jaar geleden werd een deel van de oorspronkelijke tekst en tekenin gen herdrukt in twee boekjes. De uitgever rekende er natuurlijk op dat veel ouders, die de avonturen van Bulletje en Bonestaak destijds verslonden hebben, de boekjes voor hun eigen kinderen zouden aanschaffen. Dat is prompt gebeurd. De boekjes waren ai gauw aan hun tweede druk toe. We zouden A. M. de Jong echter ernstig tekort doen wanneer we er niet onmiddelijk aan toevoegden dat het verhaal van Bulletje en Bonestaak levendig, fantasievol en nu en dan bizar genoeg is om ook de jeugd van deze tijd aan te spreken. De jeugd zal ook de tekeningen van de in 1966 overleden George van Raemsdonck zeker leuk vinden maar we vermoeden dat de hernieuwde kennismaking voor veel ouderen op dit punt zal tegenvallen. Dat is niet zozeer de schuld van Van Raemsdonck dan wel het gevolg van de sterke ontwikkeling in het striptekenen r,a 1945. Na het succes van de twee boekjes die in 1968 zijn uitgebracht zijn nu de deeltjes 3 en 4 op de markt verschenen: „Uuwe Hein onder de zeerovers" en „Avonturen in New York". Ze zullen wel niet de laatste zijn. Bulletje en Bonestaak zijn wel erg duur geworden: 5.90 per deeltje (Uitgeverij De Arbeiderspers). hé .'wat e CM" ND' 39

de Stem | 1970 | | pagina 17