LIEFDE IN BOTSING MET WET Pastoor van de ,Lief deskerk' blij et roces an orgen Ulster lijkt meer op weg naar kookpunt Paniek? Ach kom Londenaren kregen te weinig bloot te zien RESOLUTIE VRAAGT SCHORSING FORMOSA Een op veertig scholieren neemt drugs 'GEORGANISEERDE TERREUR' VS bepleit samenwerking auto-research errassingen Dicht net Onbegrip Motieven Liefde PSP: volkstelling- nieuwe-stijl tast privé-sfeer aan Weer oproep voor militaire oefening Lichte sigaartjes. Zacht prijsje. In verpakking van 10,20 en 50 stuks. Tijdelijk bovendien: gezellige old-timer bokaal a 50 stuks. Zacht en hééééél veel papier. Loe Maas overleden WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 15 Artikel 30 van het Nieuw Burgerlijk Wetboek stelt, dat de wet het huwelijk alleen „in zijn burgerlijke betrekkingen" beschouwt, d.w.z. alleen in zijn familie- en vermogensrechterlijke aspecten. Het kerkelijk huwelijk vyordt door de wet een „godsdienstige plechtigheid" genoemd, die pas verricht mag worden na de sluiting van het burgerlijk huwelijk. Het paar en de getuigen die dit gebod overtreden, worden door de wet met straf bedreigd, in tegenstelling tot de „bedienaar van de eredienst", die gestraft kan worden met een boete van 600 gulden, welke kan worden vervangen door een hechtenis van twee maanden. Het is niet de eerste keer, dat deze „dualiteit van het kerkelijk en burgerlijk huwelijk" speelt. In de vijftiger jaren was er ook beroering rond het „Haarlemse huwelijk". Hier zegende een kapelaan het kerkelijk huwelijk van een paar in, dat krachtens de burgerlijke wet niet met elkaar kon trouwen, maar wel volgens de canonieke wet. De verontwaardiging was vooral daarom groot, omdat de bisschop van de kerkelijke inzegening op de hoogte was. De beschuldiging van „zie je wel, dat de katholieken de kerkelijke wet boven de burgerlijke stellen", werd in die tijd veel gehoord. Ook in Arnhem heeft zich een soortgelijk geval voorgedaan. Het betrof hier het kerkelijk huwelijk van een sergeant, die door de krijgs raad was veroordeeld wegens mishandeling van zijn wettige vrouw, toen deze haar intrek wilde nemen in de woning waar de sergeant samenleefde met een andere vrouw Laatstgenoemde vrouw verzorgde de vier kinderen uit het wettig huwelijk van de sergeant en verwachtte een kind van hem Aangezien het echtpaar nog niel was gescheiden, kon geen tweede burgerlijk huwelijk plaatsvinden In het belang van de kinderen en om een einde te maken aan een voor de kerk zondige verhouding gaf de aartsbisschop van Utrecht toestemming tot een kerkelijk huwelijk overeenkomstig art. 1098 van de canon, het kerkelijk wetboek. Een dergelijk huwelijk kan alleen in noodgevallen worden gesloten en houdt in, dat er geen priester bij de kerkelijke huwelijkssluiting aanwezig is, alleen twee getuigen Omdat de wet alleen de „bedienaar van de eredienst" met straf bedreigt, ging in het Arnhemse geval iedereen vrijuit, omdat er hier geen sprake was van een „bedienaar" (Van een onzer verslaggevers) WANSSUM Pastoor Jean slots, al vijftien jaar zielzorger van Wanssum, zal zich morgen voor de Roermondse rechtbank moeten verantwoorden wegens overtreding van de wet, die de ting van het burgerlijk hu welijk regelt, door de kerkelijke verbintenis in te zegenen, nog voordat het burgerlijk huwelijk Hoe het tot die aanklacht is ekomen: begin dit jaar vond in Je parochie van pastoor Slots een huwelijksinzegening plaats, twee bejaarde mensen lkaar het jawoord gaven. officier van justitie te Roer- ond is op de hoogte geraakt van tee plechtigheid. Hij stelde een nderzoek in, waarbij kwam vast staan, dat pastoor Slots in strijd gehandeld met het bekende a®fel 499. Hij was dus in over- "drag. De officier probeerde de 'k onder de dekmantel te hou- i door de pastoor een schikking te bieden. Slots weigerde. Hij "nste een openbare behandeling zijn zaak. Pastoor Slots: „Ik ben blij, dat zover is. Het was een schan- dat we zoiets altijd in het oeirn hebben moeten doen en tegens, nog doen. Artikel 449 - verdwijnen. Het is te gek, ,een kerkelijke plechtigheid «^bonden aan een wettelijk JfMt Kerk en staat zijn ja- ang twee grootmachten naast geweest. Dat is volgens mij «n k meer het Beval. De kerk is 's* zetel afgedaald Ze nu midden tussen de mensen. at, 1 een heel andere taak dan -eri™'- en ook 6en heel andere tijd'126' ^at fvtikel 449 is uit niet, dat ik voor de en it ?onder meer zal toege- de iustitil .,mc verdedigen. Voor J*!dat kan ik u al vast !en in' petto 'k n°S Wat vermssin" Üor4,ielienS tegen de verte' at zii 1 ,3 van d'e wet gezegd, 449 JL vinger op artikel J niet kunnen overtuigen van m'n schuldigheid. Ik was ge wetensvol bezig mensen te helpen en te dienen. Ik meende niet an ders te mogen handelen. De weit verbiedt mij gewetensbezwaren van anderen op te ruimen, zij be perkt mijn vrijheid als pastoor. De wet (en zij, die ze onderhouden) zijn oorzaak van kerkelijke concu- binEften en van gewetensnood". In zijn tweede argumentatie zegt pastoor Slots te ontkennen, dat hij een geldig wettig kerkelijk huwe lijk heeft gesloten. „Woorden als rechtens, wettelijk en geldig staan niet meer in mijn woordenboek. De pastoor is niet legaal, maar sacraal bezig. Het kerkelijk trou wen is een heilige zaak, het bur- gelijk huwelijk niet meer dan een contract, een overeenkomst tussen man en vrouw, zonder de vraag naar liefde". lèn van hen wezen beschuldigend naar pastoor Slots en noemden zijn trouwpartijen overbodig en daarom zinloos. ,31 die mensen begrijpen me niet. Ze denken, dat ik niets an ders doe dan bejaarden, die bang zijn hun oudedaguitkeringen te zien verminderen, in de echt te verbinden. En dan komen ze met deskundige verklaringen dat zoiets zinloos en overbodig is. Twee be jaarde mensen, die met elkaar trouwen, houden ook na hun hu welijk elk hun vrijgezellenuitke- ring, schrijven ze dan. Dat pastoor Slots zo dom is, om dat niet te begrijpen, lees je tussen de regels door. Zelfs minister Polak is er van uitgegaan, dat het om die AO- W-ers begonnen was. Ik kan het de mensen maar niet duidelijk ma ken, dat de financiële achtergron den van de mensen, die me om hulp vragen, me geen barst inte resseren. Het gaat mij om de ge wetensnood waarin die personen verkeren Daar wil ik als pastoor iets aan doen. Dat is mijn plicht, zo zie ik het tenminste" Jean Slots, vijftien jaar pastoor in Wanssum, heeft van zijn pasto rie een Nationaal Centrum voor Trouwlustigen gemaakt Hier ont vangt hij de brieven van al diege nen. die om hulp vragen, hier ont- vangt hij ook vertegenwoordigers van persmedia en regelt hij de contacten tussen priesters in alle delen van het land en de mensen, die hem schrijven. Zijn actie om mensen kerkelijk te trouwen, zon der dat daaraan een burgelijk hu welijk is vooraf gegaan, heeft lan delijk nogal wat stof doen opwaai en. Tal van deskundigen zijn in de rechtsboeken gedoken en hebben gezocht naar jurisprundenties Ve- „Nationaal Centrum voor Trouw lustigen". Het is een actie van pastoor Slots, Via het Centrum treedt hij op als een soort van huwelijksmakelaar. Niet, dat hij via gerichte acties vrouwen aan mannen of mannen aan vrouwen tracht te koppelen, hij zorgt er voor, dat een paartje, dat kerkelijk wil trouwen zonder een burgerlijk huwelijk aan te gaan, daartoe de gelegenheid krijgt. Of hijzelf ze gent de verbintenis in, of een an dere pastoor op een of andere plaats in Nederland. Pastoor Slots bemiddelt dan. Hij verklaart: „Ik beschik op dit moment over een dicht net van priesters, die, net als ik, bereid zijn, mensen, die in gewetensnood verkeren, te helpen. Ze zegenen huwelijken in, zonder zich te sto ren aan de wet. Als ik zou willen, kon ik de justitie op dit moment wel aan 100 overtredingen van ar tikel 449 helpen. Het gebeurt over al. Zelfs de meest conservatieve pastoors doen het. Uit alle delen van Nederland, en zelfs uit België en Duitsland, be reiken hem verzoeken om huwelij ken in te zegenen. Er schijnen erg veel mensen te zijn die we] met elkaar willen trouwen, maar om welke reden dan ook hun huwelijk niet wettelijk bevestigd willen zien. In pastoor Slots zien ze een mogelijkheid 't wettelijk huwelijk te ontlopen. (Van onze correspondent in Londen) LONDEN Volgens de Britse militaire overheid is de situatie van het door onlusten geteisterde Noord-Ierland een nieuwe fase ingetreden. Tijdens het afgelopen weekeinde werd deze ongunstige evolutie gekenmerkt door het geratel van machinegeweren en het ontploffen van zgn- spijkerbommen. zegde hij, „en wij zijn dag en nacht op onze hoede". (ADVERTENTIE) De motieven zijn van de meest uiteenlopende aard. Ze variëren van het missen van pensioenuitke ringen- en we denken dan niet aan de AOW, maar aan bedrijfspensi- oenen via weduwen-uitkeringen tot erg persoonlijke motieven. In tal van publikaties is de indruk gewekt, dat de actie van pastoor Slots vooral was bedoeld om be jaarde mensen aan een dubbele AOW-uitkering te helpen. Dat een dergelijke bewering nonsens is. is zo langzamerhand bekend. Twee bejaarde mensen, die met elkaar trouwen, houden ook na hun hu welijk elk hun vrijgezelienuitke- ring. Er zijn daarentegen gevallen, waarin een wettelijk huwelijk niet mogelijk is en daardoor ook geen kerkelijk huwelijk. Pastoor Jean Slots: ,31s ik zie, dat er liefde is, mag ik mijn zegen niet onthouden". Een voorbeeld vinden we in een van de aan pastoor Slots gerichte brieven, afkomstig van een vrouw, die op achttienjarige leeftijd een wettelijk huwelijk aanging met een man omdat ze in verwachting was. De verhouding tussen de jon ge echtelieden was allerminst goed. Het leidde tenslotte tot een scheiding van tafel en bed. De vrouw vond een nieuwe le vensgenoot, met wie ze ging sa menwonen. Ze vroeg aan haar eer ste man mee te werken aan een echtscheiding. Hij weigerde, 'n Nieuw wettelijk huwelijk was daardoor onmogelijk geworden, 'n Kerkelijk huwelijk eveneens. De vrouw verzoekt in haar brief aan pastoor Slots de verbintenis van haar met de nieuwe echtgenoot in te zegenen. Hun eigen pastoor had, denkend aan artikel 449, een der gelijk verzoek afgewezen. Er is ook een brief van twee studenten. Een vrouwelijke en 'n mannelijke, die met elkaar op ka mers wonen. Ze willen geen wet telijk huwelijk voordat ze zijn af gestudeerd. Hun geweten wordt echter bezwaard door hun samen wonen. Ze vragen pastoor Slots hun verbintenis in te zegenen. Een pastoor Slots wil. Al zegt hij dan: „Ik verwijs aile gevallen eerst terug naar de eigen pastoor of kapelaan. Zij kunnen het beste beoordelen of een huwelijksinzege ning gewenst is of niet. Het gaat niet van „u belt", wij draaien. Elk geval dient behoorlijk bekeken te worden. Voor mij is doorslagge vend of er liefde aanwezig is. Hierin verschil ik van mening met mijn officiaal. Die is er voor om alle gevallen ook financieel te be kijken. Hij zou willen weten of de mensen alleen een kerkelijk huwe lijk willen om er financieel beter van te worden. Ik ben geen financieel deskundi ge. Ik kan zo iets dus niet bekij ken. Ik probeer alleen te ontdek ken of er sprake is van waarachti ge liefde tussen man en vrouw. Meen ik, dat dat zo is. dan mag ik dat paar mijn zegen niet onthou den. Ik ben de bedienaar van een „Liebeskirche" en ni.et van een kerk, die louter uit wetten en voorschriften bestaat. Zo zie ik het zelf tenminste". (Van den) onze correspondent in Lon- het Sadler's Wells wrh is maandag- 'teaière ,mIe .ontetaan tijdens de „an de moderne balletten Nederi, ,en. "twice", die door Voe'lichf Danstheater voor het «aakte ha„ ,racht werden. De vijf fokten ?ers in ..Mutations" niet omH,,, 001 van protesten, 'vel Z1' bloot waren, maar Jtechouu,»-eeD- 51004 deel van de ktee? niet genoeg te zien Voor de voorstelling van het Ne derlands Danstheater werd het podi um speciaal verbouwd. Wat op het verlengstuk gebeurde, konden talrij ke toeschouwers niet zien. Terwijl de naakte dansers ronddartelden, gaf het publiek uiting van zijn on genoegen dopr voortdurend in de handen te klappen en te jouwen. De directie van bet Sadler's Wells Theatre verklaarde nadien, dat een dergelijk protest hoogst ongewoon was voor haar theater. Besloten werd de leden van de Nederlandse balletgroep meer op de achterzijde van het podium te laten dansen, zodat alle aanwezigen de voorstel ling kunnen volgen. Het Nederlands Danstheater dat voor de derde maai optreedt in Groot-Brittaninië, blijft drie weken in Londen. De ontevredenheid van sommige toeschouwers kon niet camoufleren dat een groot dee) van het publiek over de première in de wolken was. Na de voorstelling mocht de ballet groep 7 „open doekjes" in ontvangst nemen. In de kranten zijn de Lon- densen critici het niet helemaal eens over de kwaliteiten van het Neder lands Danstheater. The Guardian noemt het verlengstuk van het podi um „een onnodige gimmick" en voegt daar onmiddellijk aan toe „Het wordt vanzelfsprekend duide lijk, dat naaktheid de dansgimmick van het komende jaar zal zijn. Of om het op een andere manier t( zeggen, naaktheid zal als nuttige camouflage van choreografie, die voor het overige niet zo heel inte- rassant is, gebruikt worden, tot het publiek er genoeg van'heeft". De generaals noemen het „georga niseerde terreur" en stellen het ille gale Ierse republikeinse leger (IRA) aansprakelijk voor de incidenten. Generaal-majoor Tony Farrar-Hock- ley, commandant van de landstrijd krachten, zei maandag: „het is een wonder dat er geen soldaten gesneu veld zijn" Eenenveertig van zijn manschappen liepen min of meer ernstige verwondingen op. De militairen geloven niet, dat de tegenstanders sterk zijn. Sir Ian Free- land. opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in Hulster, verklaarde in eer tv-interview: „ze trachten ooze soldaten te terroriseren'. Tijdens het weekeinde werden tus sen de menigten, die de troepen aan viel, weinig volwassenen opgemerkt. Het leger stelde bovendien vast, dat de „terroristen" herhaoldelijk een be roep deden op kinderen om de aan dacht van soldaten te trekken, zodat deze militairen dan onverwacht zij delings of in de rug onder vuur ge nomen konden worden. Generaal Freeland voorziet tijdens de komende maanden toenemende onlusten, met de mogelijkheid van steeds meer slachtoffers. „Leiders van het Ierse republikeinse leger hebben in het openbaar bedreigingen geuit", Da commandant herhaalde gister avond de ernstige waarschuwing, dat zijn soldaten hardhandiger zouden optieden en dat zij zouden schieten als hun leven bedreigd werd. „Wij zullen gebruik maken van ons recht op zelfverdediging", zei hij. Het verbodenIers-republikenise leger zegt dat Groot-Brittannië een terreurtactiek toepast. Dit dreigement onderstreept de vrees van de autori teiten, dat na twee jaar van rellen en brandstichtingen thané een nieuwe en bloediger periode begint. NEW YORK (RTR) Achttien landen hebben bij de algemene ver gadering van de Verenigde Naties een resolutie ingediend waarin ge vraagd wordt Formosa als lid te schorsen en de regering in Peking als de vertegenwoordigers van China toe te laten. Men verwacht dat het debat over de resolutie op 12 november zal be ginnen. De resolutie is ingediend door Algerije. Dit laod heeft de leiding van de actie om communistisch China in de Verenigde Naties te krijgen, overgenomen van Cambodja. UTRECHT (ANP) Uit een door het criminologisch instituut van de rijksuniversiteit in Groningen uitge voerde enquête onder 11.659 leerlin gen op in totaal 156 middelbare scho len, kunstacademies en hts-en is ge bleken dat 11,15 pet. (1.300 personen) wel eens een of andere drug heeft gebruikt. Eén op de 40 schollieren gebruikte drugs regelmatig (meer dan 20 keer). Op de middelbare scholen werden alle eindexamenklassen op de kunst academies en hts-en de eerste klassen geënquêteerd. Twee keer zoveel jongens als meis jes hamen drugs. DEN HAAG (ANP) Het PSP- bestuur wil dat de Tweede Kamer de „volkstelling-nieuwe stiji", waarin men verplicht wordt te antwoorden op een honderdtal vragen, „waarvan vele diep in de privé-sfeer van ie dere Nederlander doordringen", op nieuw onder de loep neemt. Daarbij dienen volgens het bestuur voorop te staan garantie van vol ledige anonimiteit; geen verplichting tot beantwoording en besnoeiing van de vragenlijst tot zakelijke persoons gegevens. ANTWERPEN (AP) De Ameri kaanse minister van verkeer John A. Voipe heeft gisteren gezegd, dat miljoenen dollars bezuinigd kunnen worden door meer internationale sa menwerking bij de ontwikkeling van nieuwe transportmiddelen. Hij wees er op, dat als gevolg van een overeenkomst tussen de NATO landen één Duitse firma (Volkswa gen) reeds heeft bekend gemaakt dat zij een experimentele veiligheidswa gen van 900 kg. gaat ontwikkelen. Hij voegde hi er aan toe. dat als hij de volgende week Tokio bezoekt hij zal proberen Japan te bewegen mee te helpen aan dit project, waardoor 20 miljoen dollar bespaard zouden kunnen worden doordat doublures bij het onderzoek worden vermeden. DEN HAAG (ANP) Deze maand zal weer een militaire oefening wor den gehouden, zoals dinsdag 27 okto ber plaats had en waarvan het doel was te onderzoeken hoe snel de mili tairen zouden reageren op de op komstmededeling. In een officiële publicatie in de dagbladen en via de radio wordt maandag bekendgemaakt dat „een klein deel van het reserve en dienst plichtig personeel van de Koninklijke Landmacht dat met groot verlof is en in het bezit van een R— of R2 lastgeving" op een nog nader bekend temaken datum in november voor enkele dagen voor oefening onder de wapenen zal worden opgeroepen. (ADVERTENTIE) Bosjes. 15ct Waarom paniek? Zo'n lege rol maakt ons niet bang meer vandaag de dag. We pakken gewoon een nieuwe. Uit het vierrolpak, dat Edet zojuist heeft uitgebracht. Heel slim natuurlijk, zo'n voorraadje. Dit is dan dat Edet-altijd- papier-in-huis-pak. Inhoud vier rollen, oftewel 1600 zachte, luxueuze, comforta bele, hygiënische Edet veile* tjes. en dat is heel wat meer dan in bijna alle andere vier- rolpakken. Een rustig idee, nietwaar? En n<jg voordelig ook. Alles bij elkaar kost het maar f 1.85. In groen of geel of rose. Als U een rustig gebruiker bent en vier rollen ineens te veel van het goede vindt, ligt de Edet King Size wellicht wat beter voor U. "Vijfhon derd vel voor 58 cent. MAASTRICHT (ANP) In Maas tricht is na een langdurige ziekte de dichter en journalist Loe Maas overleden. Loe Maas, geboren in Maastricht, is 59 jaar geworden, Loe Maas was als kunstcriticus verbonden aan het dagblad De Nieuwe Limburger.

de Stem | 1970 | | pagina 13