M PLANNEN MIDDELBURG \Vellicht geen ineao- schopl in Goes ictiefonds Vlissingen leeft veel geld nodig GOESE RAIFFEISENBANK WORDT EEN „OPEN" ONTMOETINGSCENTRUM ZEEUWSE VROUWENRAAD MOET ZICH BEZINNEN OP HET DRUGPROBLEEM ORDIGER VOORDIGEI ^girmriftcr Aannemerscursus Breda landelijk gezien de beste geslaagden VLISSINGEN TREEDT IN HAVENSCHAP KWJ Zeeland voert vandaag grote actie WONINGEN 04192-2931-rosma1 ;hri]ving te koop taris VAN DISSEL Eervaring Leerlingenaantal Landelijk presidente p'tfeeliers Kapelle lelden feestavond Prov. Staten: V erontreiniging Westerschelde kan normen te boven gaan Merison neemt Troostwijk over Dit jaar geen wijziging subsidiebeleid gemeente Goes Zeeuwse landbouw Leidingen door Schouwen- Duiveland Hoek Vlissingen Terneuzen Opperwachtmeester J. Mieras begraven Wasserij DE DAGERAAD wij verzorgen en bezorgen uw was keurig netjes BINNEN 1 WEEK Overbruggingsregelmg financiering fruitteelt wordt voortgezet PZEM WIL VAN BUITEN BEREIKBARE METERKASTEN Brommer tegen auto in Terneuzen ZATERDAG 31 OKTOBER 1970 mers, worden door Leenhof Fortrapastraat. opp. eetkeuken met o.a. aan- taal 9 kasten douchecel met berging 2.75 a 3 m centrale en achtertuin. 1G WORDEN OP AANVRAT van elfkelt J HOEKWONING MET SDE OPRIT EN GROTE ft IWEG no. 68, ROOSENDAAL, [te aan de Gastelseweg 18 metet de Chr. Huygensstraat 90 Heleinden geschikt, jk leeg te aanvaarden. 11 bezichtiging op zaterdag 31 v. op adres GASTELSEWEG 68 iur. LING KOORNPOLDER. te GOES 12 november 1970 te 14.00 uur" i-Gravenpolder, t.v.v. de C, UBLIEK VERKOPEN: FRTJITTEELTBEDRI.1F ipolder" aan de Weeldijk 1tti tande uit woonhuis, schuren, en dijken, groot 23.01.40 ha, kavel. betaling der koopsom; wat jk 1 december 1970. overleg met de bedrijfsleider dijk 1, 's Gravenpolder (tel ijn verkrijgbaar ten kantore i Kleine Kade 45, Goes, (teL gen ten kantore van de no' I(Van een onzer verslaggeefsters) GOES Op het scholenplan \an de christelijk/ detailhandel- school te Middelbdrg is een chris telijke meao-schoól geplaatst voor je cllrsusjaren 1971 tot en met J9J3. „Een typische zaak", vindt je Goese wethouder van onder- de heer J. H. Roose. Er be- plannen in de gemeente goes ook 'een meao-school te itichten, maar dan op basis van ien samenwerking tussen r.-k., irot. chr. en openbaar onderwijs. Wanneer het tijdstip van de aan jaag beslissend zou zijn geweest, an zou Goes, waar men al in 1965 aanvraag heeft ingediend om openbare meao-school bij de toenmalige van Dusseldorpschool te .stichten toch zeker in aan merking komen, meent de heer loose. „Die aanvraag", zo vertelt— M 'werd toen echter geweigerd Sat volgens de toenmalige opvat ingen en prognoses er slechts vol- [oende leerlingen zouden zijn wan ner een samenwerkingsschool zou „rden gesticht". Tot die samen werking besloot men in Goes en in pril van dit jaar sprak de Goese aad haar afkering uit over het oornemen van het ministerie een instelijke meao op het scholenplan Middelburg te plaatsen. „De Eaatssecretaris moet geweten heb- iHi dat er in Goes plannen waren oor een samenwerkingsschool", al as de heer Roose. Behalve het feit at hij deze toestemming voor een itsluitend christelijke school onbe- rijpelijk vindt, wijst hij er op dat ik gezien het aantal leerlingen een nenwerkingsschool in Goes toch eerst in aanmerking zou moeten Iomen. „Ik zie niet in", zegt hij, lat wanneer de staatssecretaris lestemming geeft om bij een chris- •lijke detailhandelsschool een meao stichten met een kleiner aantal klingen, hij die toestemming zal fithouden aan een school met een jrotere groep potentiële leerlingen, moet daarom aannemen dat de tavraag van Goes nog in behande- ook de voorlopige cijfers van het te verwachten aantal leerlingen kan noemen. Wanneer algemeen en rk. onderwijs in Goes een meao-school stichten, dan kan een leerlingenaan tal worden verwacht van 96 uit de omgeving van Goes, Middelburg en Zierikzee, omdat Goes een centrum plaats inneemt. De protestants chris telijke school in Middelburg staat echter maar een leerlingenaantal van 66 te wachten. Werken prot. christelijken echter samen met r.k. en algemeen onder wijs voor een school in Goes, dan is het te verwachten dat het aantal leerlingen over de 200 komt. Dit omdat Middelburg slechts een be perkt aantal leerlingen kan berei ken, maar Goes met een groter voe- dingsgebied ook leerlingen uit eigen streek en uit Zierikzee en Middel burg kan aantrekken. „Onze erva ring is", zegt de heer Boomsma, „dat een groot aantal ouders van middelbare schoolleerlingen er voor voelen hun kinderen op een algeme ne school te plaatsen, waar zij over onderricht geïnformeerd worden. Mijn grote grief is dat ook die leerlingen worden meegeteld, die prot. chr. ouders hebben die er ech ter niets aan doen. Wat de katholie ken betreft hebben we in Brabant en Limburg bijvoorbeeld alle mede werking. Men hecht daar geen waarde aan het bordje r.k. Mijn ervaring is dat de protestants-cnris- telijken pas willen samenwerken wanneer ze zelf geen voet aan de grond krijgen. Zij willen eerst zelf proberen en dan pas verder kijken". Een werkcommissie bestaande uit vertegenwoordigers van r.k. alge meen en openbaar onderwijs, gaat over enkele weken in Goes opnieuw vergaderen over de mogelijkheid tot het stichten van een meao-school te Goes. [De samenwerking in Goes was al Vii feit voor wat betreft het r.k. jderwijs het openbaar en het bij- fcnder neutrale, ook wel algemeen (iderwijs genoemd. Woorveorder i deze laatste groep is de heer J. jomsma van de vereniging voor jroepsonderwijs te Den Haag, die (Van onze correspondente) MIDDELBURG „De Zeeuwse vrouw moet betrokken raken bij het maatschappelijk gebeuren. Ze moet als het ware het venster openzetten voor dingen, die buiten plaatsvin den. Het drugprobleem begint zich nu in de provincies te manifesteren. Ook in Zeeland hebben we verslaaf den. Het wordt tijd dat wij onze zelfingenomenheid afleggen. Dat we ons gaan bezinnen op dingen die komen gaan. Je kimt van je eigen kinderen wel denken dat ze niet aan verdovende middelen verslaafd zul len raken, maar je kunt dat nooit met zekerheid zeggen. We moeten ook eens ophouden te zeggen dat de tegenwoordige jeugd zo moeilijk te hegrijpen is. Als je er geen moeite voor doet, dan zal dat inderdaad dikwijls het geval zijn. Daarom zal er in Middelburg bin nenkort een vrouwenraad samenge steld worden die zich over deze problemen gaat buigen. Het drug probleem zal daarbij een belangrijk jid-Nederlandse Melkindustrisl kprodukten zoals, koffiemelk,! ©condenseerde melk en cara-l koop-team vraagt zij voor b«J etaillisten in de melkhandel en f ibant en Zeeland, ng van deze interessante en J len wij aan kandidaten de vol' ULO-niveau r>gen woonplaats 3ring als vertegenwoordig®'' >emde branche (Van onze correspondente) VLISSINGEN „Er is iets groots gaande in de toeristische sfeer p Walcheren. Deze toename van activiteiten zal Vlissingen zeker iet voorbijgaan. Daarvoor is echter geld nodig. Heel veel geld zelfs", (it zegt de heer C. Janssen, oud-hestuurslid van de stichting Vlis- jögs Actiefonds naar aanleiding van vragen of het Vlissings Actie- |nds niet kon zorgen voor een passend kerstsfeertje in de binnen- lad. Ook werd gevraagd of uitbreiding van het evenementenboekje in het actiefonds mogelijk was, en of er ge enbraderie kon wor- p georganiseerd. reid zijn ter assistentie van de! tijdelijk in verschillende rayon!j (en. m wij 2 jaar s gelijkstaand diploma coop-ervaring genieten de vo bieden wij ons bedrijf kende secundaire voorziening® nsioentonds, gunstige bedri p'. scheidende bestuurslid Jans- i, die vanaf de oprichting van het ssings Actiefonds bergen werk eft verzet in het bestuur, en die J lid van verdiensten benoemd zal jraen, meent: „Als wij bij de ge- paite komen om subsidie, die mo- pteel 12.000 bedraagt, dan ge ler ik'me als ze vragen: Wat bren- de leden dan zelf in. Dan moet 8000, heren. U kunt jrijpen wat de reactie is van de [tore kant van de tafel. Want, (we eerlijk zijn: we hebben 103 n, die een jaarlijkse contributie pen van 75. Een belachelijk Prijs. In 1952 betaalden onze fto al 100. In plaats van de JfPare tendensen te volgen, en de te verhogen, hebben we ze T S" Dat is dan nog tot daar aan Met ergste van de hele zaak is K jat er in Vlissingen zo'n 300 Tangen min of meer van de listen profiteren, maar dat er 103 zakenmensen wat ptjes voor over hebben. Als wij in [toekomst activiteiten willen orga- p dan zullen we over geld (Van onze correspondent) ischikbaar gesteld en vaste Oir I n bovengenoemde voorwaar I jit hun sollicitatie met d^)81 en persoonlijke gegevens - dustrie N.V., ELLE De grote zaal van vroone" was donderdagavond lie ,atfte plaats bezet toen de winkeliers uit Kapelle-Bieze- klanjen £eestavond gaven voor Le.'„ Prpgramma werd voor het 1 va r? ®evu'W met het optre- i Ple' Bambergen en René (ü-ti ',e!L. beter bekend als de lid» jL optreden werd een bij- Vom j' succes. Frans Vrolijk hér ,7» -i inferences en Roni i biidra„ nde met zün zang ook J*age aan het slagen vin de luiend Ce Wüüams bracht ver- Woo-j Soochelnuminers. |.'rio Bakken316 omli-'stinig zorëde to-wbkoii!' L®,ys die namens de avond AIS leidillg had °P 1 aan het Y^handigde de arties- toet i van dc avond een met Kapelse aPPelen. moeten beschikken. Daar zullen we wat voor over moeten hebben. Het gaat niet aan alleen maar commen taar te leveren, en te klagen over activiteiten, die er hadden moeten zijn. Ma'ar niet alles is voor ons financieel haalbaar". Toch heeft het actiefonds weer een groot aantal evenementen op het programma staan voor het seizoen 1971. En ook ondanks het feit dat de financiële middelen maar zeer beperkt zijn, zal het handjevol actieve bestuursleden weer proberen met een acceptabel programma te komen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN BOSCH Behalve het wa ter uit de afvalwaterleiding Moer dijk-Westerschelde komt in de Wes terschelde nog het water uit de ge bieden Antwerpen, Zeeuwsch-Vlaan- deren, Zuid-Beveh-nd en Walcheren. Als minstens een van deze gebieden niet via controleputten de verontrei niging in 't water meet, zal ondanks individuele juiste maatregelen in de andere gebieden de verontreiniging n de Westerschelde de normen te boven kunnen gaan. Met andere woorden: de som der aparte veront reinigingen zal moeten voldoen aan de wettelijke normen. Dit is het antwoord van de Provinciale Staten op 14 september over de waterver ontreiniging direct na de lozing door de afvalleiding Moerdijk-Wester- schelde. punt moeten zijn. Want zou het niet goed zijn dat ouders, die een ver moeden hebben over een eventueel druggebruik bij hun kinderen, zich eens behoorlijk kunnen informeren over deze zaak. Hoe vang je ze op, wat is in zo'n geval de eerste ver eiste? Op deze manier kan een vrouwenraad zijn dienst dubbel en dwars bewijzen", aldus mevrouw M. van de Boogerd-Selhorst, lande lijk presidente van de nationale vrouwenraad vrijdagavond tijdens een lezing voor de Zeeuwse vrou wenraad in de schouwburg te Mid delburg. „Eerst dacht ik", aldus mevrouw Van de Boogerd, dat vrouwenraden overbodig waren", maar dat is per tinent niet waar. Er blijven zoveel problemen liggen. Waar de man niet agn toekomt. Bijvoorbeeld de bui tenlandse gastarbeiders. Er zal een vrij verkeer van arbeiders binnen Europa moeten komen. Wil een der gelijke opzet volledig slagen dan zullen ook de vrouwen mee moeten kunnen komen naar het nieuwe land Er ligt voor de vrouw een terrein zo groot als de wereld, verzuchtte mevrouw Van de Boogerd,. De Zeeuwse vrouwenraad kreeg Vrijdag avond min of meer te horen dat er aan de zoetsappigheid en oppervlak kigheid, die momenteel de vrouwen raden in Zeeland beheersen een eind moet komen en dat er eindelijk spijkers met koppen moeten worden geslagen. GOES (ANP) Merison n.v. heeft het aandelenpakket van de meer dan 60 jaar bestaande groothandel in huishoudelijke artikelen Arthur Troostwijk n.v. in Zwolle overgeno men. Merison is een soortgelijk be drijf doch voert naast huishoudelij ke artikelen ook verwarming en elektrische huishoudelijke apparaten. Naar Merison mededeelt komt er geen verandering in de personeelssi- tuatie. De vakorganisatie is van dit samengaan van tevoren op de hoogte gesteld. Merison beschikt nu over vier vestigingen, nl. in Goes, Rotter dam. Veghel en Zwolle. (Van een onzer verslaggevers) GOES Jlet lijkt ons dubieus om nog dit jaar drastische veranderingen aan te brengen in het subsidiebeleid. Het is immers al eind 1970. Het jaar dus waaróver de verenigingen en or ganisaties de nu besproken subsidies zoudeUijkrijgen. Als ze tenminste tot nu toe subsidie kregen van de ge meente". Dit is de eerste indruk van de Goese wethouder voor financiën, drs. J. Dijkgraaf, over het voorstel van de afdeling financiën van de ge meente, om stevig het mes te zetten in de bijdrage van Groot-Goes aan diverse verenigingen, organisaties en instellingen op het gebied van vrije tijdsbesteding, belangenbehartiging of liefdadigheid. Zoals het zich niu laat aanzien, zal het gemeentebestuur zich in zijn ver gadering van aanstaande dinsdag niet achter de voorstellen van zijn finan ciële ambtenaren scharen en zal het de subsidies die vorig jaar werden verleend, ook dit jaar nog handha ven. De gesubsidieerde instellingen hebben er in het algemeen op gere kend, dat ze hun--- hMnage over dit jaar zouden krijigef®De heer Dijk graaf zegt, het op zichzelf wel terecht te vinden dat het mes drastisch wordt gehanteerd. Het begrote tekort voor de gemeente over het jaar 1970 be draagt ongeveer 500.000 gulden en het volgend jaar zal dit, aldus de wethouder, nog veel meer zijn. (ADVERTENTIE) de borrel voor klinkklaar genot - ijskoud Meestermixture van 35 alcolhol en 56 exotische kruiden. Niet zoetig, maar pittig-fris en lekker-apart. Gezondheid hele fles f. 14.95 halve fles f. 7.95 1110 fles f. 2.55 (Van een onzer verslaggevers) GOES De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap heeft zich in principe kunnen verenigen met het voorontwerp van een leiding ten behoeve van de Total-raffinaderij vam Rotterdam naar Vlissingen-Oost via Schouwen- Duiveland naar Zuid- en Noord- Beveland. Alvorens een definitieve beslissing te nemen zal de raad de resultaten van de besprekingen over de bun deling van leidingen en/of leiding straten afwachten. Mogelijke voorstellen voor een leidingstraat door Oost-Zuid-Beve land zijn naar de mening van de raad niet acceptabel, daar in dit gebied, gezien de reeds aanwezige leidingen, geen ruimte meer is voor een dergelijk object. Slechts indivi duele leidingen zfjn daar nog aan vaardbaar en dan slechts onder be paalde voorwaarden. Als opvolger van mr. E. Wage, die het Landbouwhuis in Goes heeft verlaten, werd tijdens de vergade ring als lid van de Provinciale Raad voor de Recreatie aangewezen de heer A. J. G. Doeleman te Nieu- werkerk. Auto tegen lichtmast. In de nacht vain donderdag op vrijdag is de automobilist F. J. T. uit Hoek bij het -namen vam de bocht aam de Mo lendijk te Hoek tegen een lichtmast gereden. De bestuurder werd Hcht- gewixnid. Auto en lichtmast werden flink beschadigd. ONGEVAL In de Bonediijke- straat viel de 62-jarige wdelrijdster mej. S. M. B. zodanig met haar fiets dat zij met diverse verwondingen, onder andere een vleeswond boven het rechteroog, een hersenschudding en een gebroken arm en gebroken duim naar het St.-Jozefziekenhuds moest worden overgebracht. Het on geluk ontstond doordat kinderen een bal op straat schopten en de vrouw hier zo van schrok dat zij kwam te vallen. t Lichtbak beschadigd Een vracht auto met opbouw, bestuurd door J. V. uit Nieuw-Vennip, reed in verkeerde richting door de Schooiwag. Hij be schadigde daarbij de reclamalichtbak van de sex shop Meita. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Mr. K. A M. Bastiaensen, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Breda heeft donderdagavond in het Provoosthuis in Bergen op Zoom de diploma's uitgereikt van aannemerscursussen in Breda en Bergen op Zoom. In totaal slaagden 34 cursisten uit Brabant en Zeeland, waarvan 22 afkomstig van de Berg se cursus en 11 van de Bredase. Voorzitter P. de Kok van de regi onale commissie van toezicht stelde dat dit diploma geen eindpunt is. Hij vertelde ook dat de cursus Bre da landelijk gezien de beste ge slaagden heeft opgeleverd. De heer M. Bekker van de raad van bestuur bouwbedrijf die ook wees op het belang van verder doorstuderen, verguldde de pil voor Bergen door te stellen dat Bergen op Zoom het hoogste lag voor wat betreft het puntengemiddelde. Mr. Bastiaensen constateerde on der meer dat de tijden aan het keren waren en dat Brabant steeds minder achterblijft bij het westen van het land. „Ondernemers en rijks instellingen wagen de stap over het water om zich aan de zuidelijke oevers te vestigen" zei hij. Belang rijk noemde hij het zich aansluiten van de aspirant-aannemers bij een goede organisatie, een stokpaardje van hem. Hij vertelde dat dit de laatste keer was, dat hij diploma's uitreikte, waarop de heer De Kok de hoop op een goede opvolger uit sprak. Nadat de directeur van de cursus, de heer J. Snoek zijn grote voorganger de ir. A. Juten had her dacht, verklaarde de heer Vriens, examinator en lid van de commissie ermee op te zullen houden in ver band met zijn leeftijd. De heer Bek ker overhandigde hem een boeken bom De namen van de geslaagden zijn: Cursus Breda: De Bont Etten- Leur, J. van Boxtel Helvoirt, J. Brouwer Prinsenbeek, C. Dam Ou- denboseh, J. Dekkers Etten-Leur, P. Eikhout Oosterhout, H. Engelen Dor drecht, rl. Krijnen Wagenberg, J, Soffers Hoogerheide, G. van der Ven Breda en M. Visker Tilburg. Cursus Bergen op Zoom: J. de Bruijn Hulst, A. Groffen Woens drecht, A. Hoefnagels Oudenbosch J. Jansen Bergen op Zoom, J. Kil Hoogerheide, J. de Kok Bergen op Zoom, C. Konings Roosendaal, C Kuij stermans Bosschenhoofd, M. La ban Tholen, P. Plevier Huijbergen, A. Plompen Oudenbosch, J. Prinse Haamstede, J. Quirijnen Hoeven, A. van der Reest St. Philipsland, A. Rodrigo Hulst, J. Roosendaal Steen bergen, P. Schoonen Roosendaal, J Slager Brouwershaven, A. Strijdonk Terneuzen, C. Uijt Den Haag, J Visser Bosschenhoofd en A. Marij nissen Oud-Gastel. YERSEKE Na 'in korte herdien kinigsdienst in het gebouw vam de gereformeerde kerk te Yerseke is op de Bagraaiiipllaaits te Kraibbendijike ter aarde besteld de opperwacht meester J. Mieras, rayoncommamdamjt der Rijkspolitie te Yerseke. Bij het graf werden herdenikingBiwoorden uitgesproken door d>e burgemeester vam Reimerswaal, mr. C. Pijl Hooge- weg, de waarnemend groepscomman dant der Rijkspolitie, majoor Borra uiit Middelburg en de ooanmamidamt van de Rijkspolitie Reimerswaal, ad judant J. H. Velidimeijer. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeenteraad van Vlissingen toonde zich gister middag unaniem tevreden over het feit dat voor het Havenschap Vlis singen i.o. de eindstreep bereikt is. Verschillende raadsleden formuleer den wensen met betrekking tot het volwaardig lidmaatschap van de zus terstad Middelburg en uiteraard van Borsele in het havenschap, terwijl anderen de wenselijkheid van een havenschap voor het gehele Wester- scheldebekken bepleitten. PvdA' fractieleider De Priester bood zelfs aan om terwille van het volwaardig lidmaatschap van Middelburg nog eens met een motie te komen van gelijke strekking, als een motie wel ke de vorige Vlissingse raad heeft aanvaard. „Niet nodig", vond burgemeester Roemers. „Wij kunnen op de wet tot instelling van het havenschap Vlis singen nu toch geen amendementen meer indienen. Als de wet eenmaal in het staatsblad staat, dan kunnen we meteen voor onze wensen gaan ijveren. „Informeel", aldus de burge meester, „is mij bekend dat Terneu zen veel voelt voor een samenvoe ging van twee havenschappen in het Westerscheldegebied. Maar principe- uitspraken hierover moeten van de burgemeester van Terneuzen komen en niet van mij". Een korte discussie werd er gevoerd over een voorstel om een burgerzin-lening van een miljoen gulden aan te gaan met de stichting Zeeuwse Nutsspaarbank te gen een rente van 8% procent per jaar. Wethouder Filius deelde mee, (ADVERTENTIE) BEESTENMARKT 14 Telefoon 01140 - 2813 HULST dat het miljoen bestemd is voor scholenbouw in Souburg-Noord. De raadsvoorzitter maakte de waarde ring van het college voor het aanbod van de geldgever kenbaar. De gemeente zal financieel gaan deelnemen in de stichting wijkcen trum Paauwenburg, waarvoor me vrouw Scheepers-Voet (CCP) een vurig pleidooi had gehouden, vooral waar het betrof het werkzaam aan deel van de kruisverenigingen en de gereformeerde kerk in de totale ex ploitatie. Veel bijval kreeg een voor stel tot de gemeentelijke medewer king aan de stichting van een com plex van 196 bejaardenwoningen, an nex dienstencentrum door het be jaardencentrum „Ter Reede'. Een vraag of Vlissingen geen ver- keerstuin nodig heeft, is inmiddels, naar de raadsvoorzitter verklaarde, in onderzoek genomen. DEN HAAG (ANP) De regering heeft besloten de overbrug gingsregelmg financiering fruitteelt voor het seizoen 1970-1971 voort te zetten. Dit betekent dat fruittelers, die als gevolg van lage fruitprijzen met liquicuteitsmoeiiijkheden hebben te kampen, voor de opheffing daarvan een aanvrage op grond van deze regeling kunnen indienen. De rege ling komt in grote trekken overeen met de overbruggingsregeling van het vorig jaar, met dien verstande, dat de financiering zich thans be perkt tot bepaalde bedrijfsuitgaven. Voor de voorziening in het levens onderhoud zal men een beroep kunnen doen op de rijksgroepsrege ling zelfstandigen voor een uitkering gedurende 26 weken. Het bestuur van het Borgstellings fonds voor de Landbouw zal, met instemming van de minister van Landbouw en Visserij, weer garan ties verlenen voor de financiering van perspectief biedende fruitteelt- bedrijven, die op andere wijze niet in him kredietbehoefte kunnen voor zien. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft, korte tijd na het opzien- en onrustbarende besluit om de boeten op niet tijdig betalen van verbruik- kerskosten te verhogen van 3 tot 15 gulden, een tweede controverse ver oorzaakt. In een brief aan gemeente besturen, directies van gemeente werken en allerlei andere functiona rissen (particulier of in overheids dienst), die iets te maken hebben met woningbouw, heeft de PZEM" aangekondigd dat binnenkort alle meterkasten in Zeeland van buitenaf bereikbaar moeten zijn. Een aantal van degenen aan wie de brief is gericht, heeft al aangekondigd tegen dit plan actie te zullen opnemen, omdat naar hun mening hier sprake is van inbreuk op privé-Ieven. Volgens de aankondigde nieuwe gang van zaken, moet voortaan bij nieuwbouw de meterkast vlak ach ter de voordeur zijn aangebracht. Aan de buitenkant van het huis moet de controleur van de PZEM ongevraagd de meterstand kunnen controleren. De energiemaatschappij vindt het bezwaarlijk als haar con troleurs aan een dichte deur komen. De PZEM heeft dan ook de moeder sleutel van het meterskastslotje, dat zij zelf bij de bouw van het huis le vert. Een staffunctionaris van een van Zeelands grootste gemeenten: „Ik snap niet waar ze zich zo druk over maken, nu ze nog maar eenmaal per jaar de meters controleren. Ze kun nen ook een briefje in de bus gooi en, waarin ze hun komst ruim van tevoren aankondigen zodat je daar mee rekening kunt houden. Een an dere mogelijkheid is het systeem van de belastingen. Dan kun je zelf de stand opnemen en opgeven". De woordvoerder zei niet met name ge noemd te willen worden, uit angst voor repercussies. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op de mr. F. J. Haarmainweig te Terneuzen zijn de bromfietser R. H. uit Westdorpe en een auto bestuurd door P. P. uit Af snee (B) met eitoaar iin botsing ge komen. De bromfietser kwam uit de richting Sluiskil en stak de rijweg over om het terrein vam de N.V. Gebrs. Vain der Poel op te rtjden. Uit dezelfde richting kwam op dat ogen blik de automobilist, die door krach tig remmen een aanrijding trachtte te voorkomen, waarin hij echter niet slaaigde. De bromfietser werd iddht gewond, de auto sloeg over de kop. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het district Zeeland van de KWJ voert vandaag (zaterdag) een grote actie met kraampjes in verschillende plaatsen in de provin cie, met brieven, affiches, communi qués en een extra maandblad, „Oei Foei", gedoopt. Aan gedeputeerde staten, provin ciale staten, de gemeenten, leerlin genstelsels, vakbonden, vormingsin stituten, arbeidsbureaus, arbeidsin specties en grote bedrijven in Zee land heeft men „de rekening ge stuurd" voor een naar de mening van de katholieke werkende jongeren op allerlei punten falend beleid. Daar bij worden zeven eisen gepresen teerd. De rekening moet zo snel mogelijk worden betaald, „zoals dat behoort in een zakenwereld. Graag binnen acht dagen", aldus de KWJ- Zeeland, die vandaag Goes (Grote Markt) Middelburg (Markt) Vlissin gen (Lange Zelke) Sas van Gent, Axel, Hulst en Terneuzen in stands uitvoerige informatie aan de bevol king zal verschaffen over de situatie van de werkende jeugd in Zeeland en Nederland. Vannacht zijn overal in Zeeland affiches aangeplakt. In de kraampjes zijn stencils en Oei Foeis beschikbaar. Er is een nieuw affiche, waarop een grote lans (het kapitalisme) de werkende jongeren vertrapt en waarop een vergelijking wordt gemaakt met wat de werken de ieugd vorig jaar heeft geëist en wat er is bereikt, wat de regering aan de student uitgeeft en aan de werkende jongeren, en worden alle politieke partijen aan de kaak ge steld omdat hun plicht hebben verzuimd. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Toen we het oude pand van hotel Centraal aankochten, besef ten de dat we Goes wat aandeden en dat er iets dat zeer geliefd was, verdween. Het betekende een gemis voor de Goese burgerij", aldus schetst Raiffeisenbankvoorzitter J. Oudkerk de moeilijkheid waar plan nenmakers voor het bouwen van een mei" e Raiffeisenbank aan de Grote Markt in Goes zich al dadelijk mee geconfronteerd zagen. Men vreesde zelfs dat men onbewust de bank de schuld zou geven van het verdwij nen van het hotel Centraal dat in derdaad een centraal ontmoetings punt voor vele Zeeuwen is geweest. Daarom is met de bouw rekening gehouden met de wens op de hoek van de Grote Markt en de Papegaai straat, een bank neer te zetten die tevens een nieuw soort ontmoetings centrum zou zijn en een open huis waar men door kan lonen om de hoek tussen Grote Markt en „Het Papegaaitje" af te snijden. Architect J.D. Poley van het Goe se architectenbureau Rothuizen en 't Hooft heeft voor de nieuwe bank een gebouw van drie lagen ontwor pen. waarvan de derde laag voorlo pig niet nodig zal zijn en waar schijnlijk verhuurd zal worden aan derden. Als uitvloeisel van de ge dachte dat de bank beoordeeld zal worden naar het horecabedrijf dat er daarvoor stond, heeft wethouder dr. E.J. Prins op een gegeven moment aan de bouwplannenmakers voorge steld on, een coffeeshop in de ont vangsthal te vestigen, vertelt de heer Oudkerk. Hij voegt er spijtig aan toe, dat voor dit object nelaas geen ruimte is. Wel zal de hal gesierd worden door zitbanken en veel groen. Met de sloop van het oude hotelpand is men twee weken geleden al begonnen. De Goese fir ma C. Westdorp hoopt over twee weken hiermee klaar te zijn. Nog voor Kerstmis hoopt men de bovenbouw te kunnen aanbesteden Daarna pas zal de verkoop van het oude bankgebouw aan de Vlasmarkt. dat nog maar tien jaar in gebruik is. maar al jaren geleden ondanks uit breiding in aangrenzende panden veel te klein bleek, plaats vinden Nog voor de bouwvakvakantie van 1972 hoopt men de nieuwbouw gere aliseerd te hebben. In de kelder van de nieuwe bank zullen de kluis, het brandvrije ar chief, de nachtkluis (inworp echter op de begane grond), de safeloket ten en de berging worden gesitu eerd. De begane grond zal een grote praktisch ongedeelde ruimte zijn met balie, kas, verzekeringsbemid deling en ontmoetingshal. Ook zul len daar doorzichtige (om het „o- pen" idee niet te doorbreken) spreekkamers en een reisbureau (met etalage aan de Marktzijde) worden ingericht. Architect Poley ziet het zo: „Het moet een soort bmnenpleintje aan de Markt en het Papegaaistraatje worden. Ei is een toegang aan de Grote Markt en een toegang in het straatje. Er zijn geen stoepen of drem- e's Is het slecht weer is, kun je hier aan de ene kant inschie ten en aan de andere kant er weer uit". In de Korte Voorstraat heeft men een klein pand aangekocht, dat plaats zal bieden aan een perso- neelsfietsenstalling en een nieuw transformatorhuis van de PZEM. Dit transformatorhuis za] dienstbaar zijn aan de gehele binnenstad De PZEM zal er ongeveer een jaar over doen om alle kabels van de binnenstad naar dit punt te leiden. l

de Stem | 1970 | | pagina 7