Hinderwetvergunning laan Hoechst verleend LOTTO bel de 'Hotline'van OX Y- olie voor meer warmte en service ïulst >rt hal vanus assess. Voorstel om tol Haringvlietbrug per 1 jub '71 op te heffen „Schone" paddestoelen Chemie de redder van onze buitenlucht? BRIEF BURGEMEESTER VAN ZIERIKZEE AAN MINISTERS EN G.S. nstuif zeeland mad Vhssingen akkoord 0t tweede fosforoven bezichtiging agere school Ir. Demoen pro Progil, m rkoop Commentaar rward diensten OW c Reine lucht Spontaan in brand Suggestie nu in het nieuwe nummer losse nummers 90 ct W.Ni]zinkn.v. Frans den HoIlanderlaan14 Goes VAN MENSEN DINGEN EN DADEN de stichitinig de gi steum te geven. ZATERDAG 31 OKEOBER 1970 puint van bespreking tat van Sint Jansteen, WJ leringsleidinig doorheen moeit worden. De ra^r na enige aarzeling en ttemmen tegen goedkeus s het ook duidelijk niet, mededeling dait de belt en jaar meekom. De j gelegen aan de rand Vai Sint-Jansteen en zorgt der. Het ziet er verder in de gemeente Hulst t enbare tijd uitverkoop ide gemeentehuizen worden. De gemeentejj |e waarschuwingen van al of niet u .1 leskundigen tegen de gevaren van voor behoudt, ch uitgesproken n de voormalige yan Ze hebben huis in Steen e meer. ussieerd werd verder niet uniform invoeren vr ■rdening vermakelijkheid^ toot het gehele gebied vi esloten werd van „ja", lie raad zijn goedkeuring] k-steü tot restauratie van ntale Asisehepoort. De |ie is nodiig in verbaayj tri Kórden geslikt? iet leefmilieu staan diametraal te- geen eniBjenover evenzoveel opvattingen van 'xperts en leken, die alle protesten ■n waarschuwingen als zijnde stem- lingmakerij, te emotionele benade len paniekzaaierij kwalificeren, je verwarring is groot. Wiens be- moet men nu op zijn woord "geschrift geloven en wiens be oog moet met een grove korrel zout KATHOLIEKE KERK H Gregorius de Grote, 12 zaterdag 19 uur. zond' en 11 uur i-382. zondag 9 uur, is: H Barbara, tel Oil? terdag 19 uur. zondag id: Toeristenkerk, ;ondag 10 uur Parochie H Henricus, jnd om 19 uur, zondag 7, uur Dorpsplein, 0 uur. 3 terdag 19 uur, zondag R K h.h.8. Fruitlaan: uur. H Bavo, tel. 01171.241 19 uur. zondag 9 uur. ndijk: H Martmus, zaterdag 18 30 uur, z« 9 10 30 en 17 uur ;ert: O.L Vr OnbevL Ont 18 uur. zondag 8 uur en 11 15 in Kruiningen). e meningen en betogen voor en tegen de vestiging van een „ravelkoolstoffabriek van Progil bij .ntwerpen stapelen zich op. Ernsti- oog »ak van een aangrens De Terneuzense gemeenteraad roeg in zijn vergadering van don- erdagavond op zijn manier een teentje bij tot deze uiterst verwarde tuatie. De heer Huijbrecht (PvdA) iende namens zijn en andere frac- .burg: O.LV Ten hernel, es, met uitzondering van de VVD zaterdag 19 zondag 7,1 en motie in waarin grote veront- vsfing wordt uitgesproken over de oorgenomen vestiging van Progil waarin „deze vestiging zonder verleg met de bevoegde Neder et: o1 ®nt indse instanties strijdig wordt ge fit met de wil tot goed overleg oalsditwel bij Belgisch-Nederland- samenwerkingsprojekten ver- zatetdi |ngd wordt". Mevrouw Van der l«s (KVP) reageerde met de opmer- ing «(at niet alle leden van haar actie met de motie instemden zon- er erbij te zeggen wie er nu wel nwie niet voor waren. De heer Van Breda Vriesman l/VD) motiveerde het feit dat hij Ie motie niet steunde met het argu- lent dat hij over te weinig kennis 'an zaken betreffende Progil be- shikte. Mogelijke calamiteiten door jrogil vergeleek hij met gevaren die ok sluimeren bij het gebruik van elektriciteit en de aanwe- gheid van kruitfabrieken. „Als die niploffen worden ze immers ook Maria Magd., tel. 011K enhoek: Sint-Willibrord' teer herbouwd?" De wethouder -264, zaterdag 19 uur, 9 10 en 10 30 uur nszand: H Blasius tel. 111 rdag 19 uur. zondag 7.30, uur. laat: H Eligius, zaterdag I ag 9 uur. H Willibrordus, tel 0114 en 17 uur. and: (Molenhoek), zondi :ht: H.H. Philippus en 1 01146-360. zaterdag 19 en 10 uur. en idamme: H. Bonifatius, tej zaterdag 19 uur. zondag uur. rp: H Eligius, tel OU" •dag 19 uur, zondag 81 oor milieuhygiëne, de heer R. Hol, ei persoonlijk bezwaar te hebben ïgen de motie omdat deze naar zijn lening overbodig is na de door Jrovinciale Staten van Zeeland aan aarde motie betreffende Progil. Ook waarschuwde de heer Hol erdaji 19 uur. zondag 8.31 «gen een ,te paniekerige stemming' angaande Progil. „Deze kwestie loet men maar aan deskundigen Jj« ,ïer'aten", vond hij. Burgemeester "schoft maakte aan het debat een lind door met de andere leden van ndijke: Cultureel Centred el college van b. en w. in besloten 0 15 uur kerkdienst voJ aad te gaan. Terug in de raadzaal ei de heer Aschoff dat het college Ie motie-Huijbrecht, op een kleine edactiewijziging na, overnam. Op fin vraag of de gehele raad daar- iee kon instemmen reageerde nie mand met de kennisgeving dat hij 2'i geacht wilde worden te heb- n tegengestemd. Aanvankelijke izwaren legden plotseling geen [gewicht meer in de schaal. Het was nogal verwarde eenstemmig- eid. Dat wel. lurg: Par. H Petrus zaterdag 19 uur, zo: 19 uur. g: H Eligius. tel 811! rdag 19 uur, zondag JUT. Ie: O.L.V Hemelv., zondag 8 en 10 uur. West Souburg St Mal zaterdagavond 19 t® 1.15 uur en 17 uur. Gereformeerde Kerk. f uur en zondag 9 uur. Gent: H Maria Hemelt- -1661 zaterdag 191' 10 9 30 en 11 uur. ijke: Dorpsplein, zaterdal 10 uur »t: Hulpkerk, zaterdag uur i -Jan de Doper, tel 911 dag 19 uur, zondag ö- H Ant v Padua, f zaterdag 19 uur. 0 45 uur en. H Willibrordus. 'e Binnenstad zaterdag ïdag 7 30 en 11 99 UUJ; erk zat 1915 uur. Kruiste" zondag en 17 uur aterdag 19 uur De verrezen enn- ooi „De Zeemeeuw uur- zondag 9, 10 1, ®j in: Parochiekerk ob zaterdagavond 10.30. 12 en kerk Paauwenourg- 19 uui en zondag Joseohziekenhuis 7li Mil Tehuis: zondag 19 uu' 19 zate'' zondag ie: H Maria Vis. zaterdag 19 uur. z' ;e: O.LV TenhemeldP'fo 01176-284, zaterdag g 8 30 en 10 30 UUT H Anna. zaterdag g 9 uur informatie t) jj. it: H Pastoor v jut zondag 10 u1' 01138J (Van een onzer verslaggevers) kloosterzande Voor be llenden is er maandag gel- 1 de nieuwe openbare lagere "°1 in de Pastoor Smuldersstraa't bezichtige». Van 18.30 tot 19.30 ij '3 het hoofd der school, de heer oe Zwart, aanwezig om de be- rond te leiden. """tregen. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I. op vrijdag om 18.00 uur: Vrij zacht met tijdelijk regen itó£V00vu'tz'chten in cijfers ge- Voor -°Ve-r Nederland- 3- aantal uren zon; 0 1 n.'"temp.: 3 tot 7 graden bo- «snwÓ max--temp.: 1 tot 5 gra- en normaal; kans op een dro- Periode van minstens f2 uur: 60 op een geheel droog ia!-' 3Qans - iai- 30 procent. tot4lmaandag: aantal uren zon: 0 2 tot 7 graden bo- ®B"'en k 3 max.-temp.: 1 tot 5 ooven normaal; kans op een '"Prockm.0?6 van toinstens 12 uur; 'taaal- ün' s op een geheel droog Tl) Drnrve procent. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN B. en w. van Vlissingen hebben gister avond de hinderwetvergun ning voor het in bedrijf stellen van een tweede fosforoven door Hoechst-Vlissingen ver zonden. In tegenstelling tot beweringen, in een landelijk dagblad, is er aan de vergun ning wel degelijk een voor waarde verbonden wat betreft de door het bedrijf te veroor zaken geluidshinder. De voor waarde geldt in het bijzonder geluid van een frequentie van 250 Herz. Er wordt in de voor waarden niet over een bepaald vereist niveau van lawaai ge sproken. Wel wordt gezegd: „De geluid dempende constructies (bijvoorbeeld op het dak van het sintergebouw) moeten zodanig zijn ingericht, dat zij het uittredende geluid doelmatig dempen". Deze omschrijving houdt een waarborg in, dat te allen tijde naar klachten over geluidshinder van omwonenden, bij het betrokken bedrijf op maatregelen kan worden aangedrongen. De (811) bezwaar schriften, die tegen het in bedrijf brengen van de tweede fosforoven zijn ingediend, hebben niet geleid tot een wijziging van voorwaarden. Wat de uitstoot van industriële afvalgassen betreft, legt 'n aparte bij lage bij de hinderwetvergunning de maximumhoeveelheden vast, welke niet mogen worden overschreden. Tenminste eenmaal per jaar moet een algehele veiligheidsinspectie in het bedrijf worden gehouden, ter wijl voor de diverse afdelingen van de fabriek een volledig noodplan moet zijn opgesteld. Vaste en vloei bare fosfor (zelfontbrandend) moe ten, aldus een andere voorwaarde, onder een laag water worden be waard en de opslagtank voqr fosfor moet geplaatst zijn binnen een vloeistofdichte, betonnen put, welke in geval van breuk van de opslag tank de gehele inhoud daarvan kan bevatten. Van de uitworp van luchtveront reinigende stoffen zegt een voor waarde: „Deze dient met alle dien ste staande technische hulpmiddelen zoveel mogelijk beperkt te worden. Storingen, waardoor het toegestane maximum aan uit te werpen stoffen wordt overschreden, dienen onmid dellijk te worden gemeld bij de bevoegde instanties en te worden opgeheven" In de raadsvergadering van Vlis singen kwam de hinderwetvergun ning voor de tweede fosforoven van Hoechst ter sprake. Burgemeester D. Roemers deelde toen mee. dat de vergunning intussen verleend was. De convenantspartners waren daar van op de hoogte. Het provinciaal bestuur heeft er zijn goedkeuring aan gehecht. Van de zijde van het rijk, de derde partner in het con venant, hebben b. en w. van Vlissin gen geen reactie gekregen op hun mededeling dat de vergunning zou worden verleend. Dit is uitgesteld als een vorm van goedkeuring. De heer Bannink (D'66) infor meerde naar het merkwaardige ver schijnsel, dat zo zei hij Hoechst zowel als Hercules Mid delburgs afval storten op een Vlis- singse vuilstortplaats, waar de afval stoffen spontaan in brand vliegen. „Kan dat geen gevaar voor de volksgezondheid opleveren?", vroeg de heer Bannink. „Ik ga maandag meteen kijken", beloofde een ge schrokken wethouder Smit. Burge meester Roemers zei: „We laten u zo gauw mogelijk het resultaat van ons onderzoek weten". (Vervolg van pagina 1) Begin september begon het aantal lege brieven echter op te lopen. Het liep op van 50 tot 90 brieven. Op het ogenblik is 90 van de brieven geleegd. In het begin maakte ik ze nog open, al kon je duidelijk zien dat er mee geknoeid was. Later heb ik toen de mensen van het postkan toor van Huisfoeetk erbij gehaald. Zij hebben toen het districtskan toor in Viersen gewaarschuwd. De volgende week waren er mensen van de postale recherche aanwezig bij het ophalen van de brieven. Zij hebben toen zo'n 90 brieven, in be slag genomen en proces verbaal op gemaakt. Op het ogenblik zijn ze druk bezig de dader te zoeken. Het gekke is dat het om de ande re week gebeurt. Ze vermoeden dan ook dat het iemand moet zijn die wisselende diensten heeft. Het zijn allemaal brieven die in het beigin van de week al in Hinsbeck hadden kunnen zijn, maar daar pas vrijdag in de bus komen. Ik weet niet wat er nu moet gebeuren. Al kunnen ze te weten komen wie het gedaan heeft, dan ziet het er voor mij toch wel heel beroerd uit. Zoals u stukjes schrijft voor de krant om er uw brood mee te verdienen, zo verdien ik met het bemiddelen voor de Lot to". De Stem: „Alleen loopt u het risi co om daarvoor een jaar hechtenis of 10.000 boeite te krijgen. Maxi maal". „Ja, dat weet ik, hoewel ik niet zie wat er nu zo erg aan is. Maar ik denk dat dat wel zal meevallen. Ik heb trouwens al een vestigingsver gunning aangevraagd in Duitsland. Daar ben je tenminste niet straf baar". Bij het postkantoor in Hinsbeck mocht men niet zeggen of het juist was dat er een onderzoek werd ingesteld naar het openmaken van de brieven. De postbeambte wist er wel van af, maar verwees ons naar het districtspostkantoor in Viersen, dat de zaak in behandeling heeft. Op dat kantoor was gisteravond ech ter alleen een portier, want het weekeinde begint in Duitsland al op vrijdagmiddag. Bij het politiebureau in Duiken, waar een gedupeerde Bredanaar een aanklacht heeft inge diend, wist men niets van een on derzoek naar het openen van de brieven. Wel was er volgens een rechercheur een aantal aanklachten bijgekomen. Hoeveel precies kon hij niet zeggen. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De burgemeester van Zierikzee, tevens commissaris van de n.v. Haringvlietbrug, de heer D. W. Kastelein, heeft in een brief die o.a. was gericht aan de minis ters van Verkeer en Waterstaat en van Financiën en aan g.s. van Zeeland voorgesteld de tol voor de Haringvlietbrug per 1 juli 1971 op te heffen. Het rjjk zou met in gang van dezelfde datum, in plaats van de overeengekomen uiterlijke datum van 1 juli 1975, de brug over het Haringvliet over moeten nemen. Volgens de overeenkomst tussen het rijk en de n.v. Haringvlietbrug zal het rijk uiterlijk 1 juli 1975 de brug overnemen voor de boekwaar de die op die datum 41,2 miljoen bedraagt, verhoogd met de boete voor extra aflossing van de geldle ning. Het aantal auto's dat tol be taalt, stijgt enorm. Van 1 juli 1969 tot 1 juli van dit jaar was het aantal auto's 440.000 of 21,4 pet hoger dan de twaalf maanden daarvoor. Van 1 juli tot 30 september 1970 (3 maan den) waren er 172.000 of 21,3 pet meer dan dezelfde maanden in 1969. Het is dan ook redelijk te verwach ten dat in het boekjaar 1970-1971 275.000 of 15 pet auto's meer de brug zullen passeren dan in het boekjaar 1969-70. Dit betekent een tolopbrengst van 5,75 miljoen of 0,9 miljoen meer dan geraamd was. Ook de rentepost zal twee ton meer op brengen. dus 1,1 miljoen hogere winst dan de geraamde 0,9 miljoen, zodat de winst over 1970-71 min stens twee miljoen zal bedragen, aldus de Haringvlietbrugcommissa- ris. De algemene reserve op 1 juli 1971, in de begroting geraamd op 4,3 miljoen, zal als gevolg van het vo renstaande 6,3 miljoen bedragen. Daarnaast is er nog een onderhouds- reserve die naar raming 1,5 miljoen zal bedragen op 1 juli 1971. „Deze cijfers overziende rijst de vraag, of het niet de hoogste tijd wordt, dat de n.v. Haringvliet een concreet voorstel op tafel legt voor overname van een tolvrije brug door het rijk op 1 juli a.s.". De heer Kastelein doet hiervoor de volgende suggestie: het rijk be taalt op 1 juli 1971 aan de n.v. Haringvlietbrug de boekwaarde van de brug en de boete van aflossing van de geldleningen, dezelfde bedra gen, die het rijk op 1 juli 1975 zou betalen of: de verplichting om rente en aflossing van de geldleningen, jaarlijks 3 miljoen, te betalen, 'hei restant van die geldlening is vrijwel gelijk aan het restant van de boek waarde. De Zierikzeese burgemees ter pleit voorts voor het toekennen van een „redelijke wachtgeldrege ling" gedurende enkele jaren aan het tot 1 juli 1975 in dienst genomen vast personeel. Voor het rijk bete kent dit voorstel dat het een bedrag van 41,2 miljoen en de boete voor vervroegde aflossing vier jaar voor 1 juli 1975 uitkeert. Daar staat, volgens de heer Kastelein in zijn brief tegenover, dat het rijk een goedkope brug krijgt, die wanneer zij in deze jaren zou zijn gebouwd, volgens recente cijfers, 25 miljoen meer zou kosten. Bovendien ont vangt het rijk dan de op 1 juli 1971 aanwezige onderhoudsreserve. Het gaat, aldus de commissaris van de n.v. Haringvlietbrug, niet langer aan, nog langer tol te heffen voor dekking van rente, innings- en be- stuurskosten en verzekeringspre mies. De n.v. die het initiatief voor de bouw heeft genomen en het risi co heeft aangedurfd, dient iii boven genoemde gedachte haar reserves van bijna acht miljoen ter beschik king te stellen en met het voren staande akkoord te gaan, aldus de heer Kastelein. „Laat het rijk bij zijn beslissing ook ernstig in over weging nemen, dat door de Zeeland- brug - eigendom van de provincie Zeeland en de Volkerakdam, hier sprake is van een brug, niet alleen van belang voor de inwoners van Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland, maar ook voor de dui zenden toeristen en recreanten van elders en voor doorgaand econo misch en toeristisch verkeer". (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL —Ir. J. de Moen, ad junct-kabinetschef van minister De Saeger heeft verklaard tot de con clusie te zijn gekomen, dat de in houd van de in 1969 rond Progil verschenen rapporten in Nederland ten onrechte in een kwaad daglicht is gesteld. Hij zegt, dat met name het rapport van de coördinatiecom missie pleit voor toelating van Pro gil. De heer Demoen heeft toegegeven daarin een bevestiging te zien van de theorie van enkele Belgische be windslieden onder wie minister Vle- rick, die de weigering van Progil toeschrijven aan beslissingen op po litieke gronden. Het rapport, waaro ver de heer Demoen sprak, is het rapport van de Coördinatiecommis sie voor Milieuhygiëne op 12 maart 1969 uitgebracht in Amsterdam. In de commissie had onder meer een aantal doktoren zitting. Ook bij een bezoek aan de zwavelkoolstoffenfa- briek van Progil in Condrieu, aldus ir. Demoen, is de Nederlandse dele gatie indertijd niet tot negatieve conclusies kunnen komen. De ad junctkabinetschef bleek evenwel niet op de hoogte te zijn van kritiek van wetenschappelijke zijde op ver schillende van de in Amsterdam verschenen rapporten. Hij gaf te vens toe niet op de hoogte te zijn van de argumenten, die ook in Rot terdam, Moerdijk, Gent en Zeeland hebben geleid tot weigering van Progil. (ADVERTENTIE) Christy Brown, verlamd ge boren maar begenadigd schrijver, beziet het leven met de ogen van een worm. Willie van der Kuylen, de man met het hardste schot van de eredivisie, bekent in een diepgaand interview: ■;,lk weët het wel, ik ben te lief". Als Dolle Mina eerder was opgestaan, werd ons land geregeerd door mevrouw De Jong en andere dames plus de heer Klompé. Op pagina 60 een tekening van deze Vroede Moederen. (ADVERTENTIE) B(j een dikke boom tussen Draaiburg en Aardenburg groeien ondanks uitlaatgassen en andere vervuiling, zeer fraaie padde - stoelen. Dat is fijn, want dat bewijst groot. dat men geen groot bos nodig heeft om te weten dat het herfst is. Ze hebben de vorm en de kleur van eierkoeken en zijn net zo I MIDDELBURG „Als je praat over een tak van bedrijvig heid waar groei inzit, dan heb je het over de chemie", Is dat voor Zeeland, waar het vooral de che mische bedrijvigheid is, die zich ontpopt, een schrikbeeld? Zal er rondom die vele, alsmaar groei ende chemische bedrijven niet een toestand ontstaan waarin je als mens, dier of plant eenvoudig niet meer kunt bestaan" Misschien heeft die vraag ook de Westduitse geleerde dr. Wer ner Willenberg door het hoofd gespeeld, toen hij na een congres van futurologen (toekomstkundi- gen) te hebben bijgewoond, schreef „de snelle ontwikkeling waarin wij ons bevinden, vormt op zichzelf een dwang tot plan ning. Zij is als een steeds sneller rijdende trein, die hoe dan ook onder controle moet worden ge bracht om niet ergens uit de lucht te vliegen. De vraag „hoe dan wel?",vormt de kern van onze vrees voor toekomstig wel zijn. Het is daarom nuttig om eens meer te kijken naar de ver gezichten die dr. Willenberg voor ons openlegt. Dat hij dit doet in het officiële blad van de Farbe- werke Hoechst is onder de huidi ge omstandigheden wel vermel denswaard. „De mens van vandaag is zich sterker van de toekomst dan van het verleden bewust", schrijft dr. Willenberg, „Projecteerden wij de gouden eeuw vroeger in een ver verleden nu hopen wij die gouden eeuw door onze vinding rijkheid zelf te kunnen scheppen. Is het waar dat de gouden eeuw nog vóór ons ligt?" De schrijver gaat dan van drie stellingen uit. De eerste betreft onze energiebe hoefte. „Bij een jaarlijkse stij ging van het energieverbruik met minstens 4 procent is een totale uitputting van de wereld-olie en kolenvoorraad binnen afzienbare tijd aannemelijk. De exploitatie mogelijkheden van de atoomener gie openden echter volkomen nieuwe perspectieven. Aangeno men wordt, dat bij de huidige stand van zaken 3,5 maal zoveel energie uit de thans bekende uranium- en thoriumvelden ge wonnen kan worden als uit de nog beschikbare reserves aan fos siele brandstoffen, kolen en oiie. Dat klinkt bescheiden, maar eens zal de mens in staat zijn om ook de nu nog niet-exploitabele ura- niumvelden aan te pakken. Daar mee wordt een energie-reserve aangeboord, die het vijftigvoudi- ge van de conventionele be draagt. Dat betekent, rekening houdend met een voortgaande groei van de wereldbevolking en een daarmee gepaard gaande energiebehoefte, dat wij weer voor 25.000 jaar vooruit kunnen. Maar wij sleutelen al aan het allerheiligste van de energie schatkamer: de kernfusie. Als de mens erin slaagt de kernfusie te beheersen zoals dat nu a! met de kernsplijting gebeurt, dan is de energiebehoefte van de mensheid voor geologische tijdperken tege lijk gedekt. Brengt het kernspkj- tingsproces nog het probleem van het onschadelijk maken van stra lende afvalstoffen met zich mee: kernfusie heeft dat probleem niet, al geldt hier wel, evenals bij kernsplijting de ongewenste nevenwerking van een geweldige hitte als „afval-stof". Energie, zo concludeert dr. Willenberg, biedt voor de verdere toekomst feite lijk geen probleem. Moeilijker ligt het met de grondstoffen voos de produkten die een steeds groeiende en steeds meer ver bruikende bevolking nodig heeft. Hoelang zal men de wedloop lus sen de uitputting van minerale rijkdommen en verbeterde explo ratie van armere winningsgebie- den kunnen volhouden? „De che mie kan hier hulp bieden", zegt dr. Willenberg. „Zij kan door haar eigen methoden, de traditio nele ontginningstechniek verbete ren of zelfs vervangen, maar wat meer zegt: zij is zelfs in staat om minerale grondstoffen, die schaars beginnen te worden, te vervangen door betere toeganke lijke, en wellicht nog beter bruikbare materialen. De chemie, begonnen als vervaardigster van verfstoffen, daarna groot gewor den als producent van medicij nen, zal op den langen duur een massaproducent van grondstoffen en voorprodukten worden. Een voorbeeld van de enorme groei van de chemie in dit opzicht vinden wij in de kunststoffen. Tien jaar geleden was een plastic emmer nog een vrij schaars arti kel. Nu staan zinken emmers in de antiekwinkel. Nog in de jaren 80 zal het verbruik van kunst stoffen dat van staal voorbijstre ven. De chemie staat voor nieuwe opgaven, waaraan zij zich moet aanpassen. Haar grote kracht ligt hierin, dat zij uit relatief weinig grondstoffen talloze, zeer uiteen lopende voorprodukten voor de be- en verwerkende industrie kan vervaardigen. Er zijn thans al meer dan drie miljoen ver schillende scheikundige verbin dingen bekend, waarvan de meeste nog nooit industrieel zijn toegepast, terwijl het aantal che mische processen dat men be heerst op honderdduizenden moet worden geschat. Dit enorme re servoir aan kennis en mogelijk heden, naast het aanpassingsver mogen van de chemie aan nieuwe eisen en nieuwe situaties, maakt dat zij zich zeker voelt van de toekomst. Bijna geluidloos ver liep haar fundamentele omscha keling van steenkoolchemie naar petrochemie. Terugkeer naar de steenkoolchemie is overigens al lerminst uitgesloten. Bij voort gaande daling van de prijs van elektrische energie, door opwek king daarvan in atoomcentrales, wordt het rendabel om uit cokes, via calciumcarbid acetyleen te winnen, als grondstof voor de organische chemie, het zal ten slotte hoe vreemd het ook klinkt de chemie .zijn, dis de beslissende bijdrage gaat leveren aan het schoonhouden van de buitenlucht. Dr. Willenberg ziet dat gebeuren door een totale ver vanging van steenkool en aardo lie (en daarmee van de benzine), door ammoniak-hydrazine meng sels als voor de aandrijving van onze verbrandingsmotoren. Deze nieuwe brandstof kan in atoomre actors worden gewonnen. Er zal, om in de geest van dr. Willen berg voort te denken, een tijd kunnen aanbreken waarin het be grip SO-2-verontreiniging (ver oorzaakt door verbranding van o.a. olie in zijn diverse soorten voor verwarming en aandrijving van machines, tot bromfietsen toe) onbekend zal zijn. Als dit, wat nu theoretisch al mogelijk is, werkelijk gebeurt, dan zal de ge schiedenis éèn van haar vreemd ste grappen hebben uitgehaald. Dan immers zal „de chemie" aan wie nu het milieubederf verwe ten wordt, de dank oogsten voor het weer in zuivere staat terug brengen van onze atmosfeer. Maar ongetwijfeld zullen wij dan weer wat anders hebben om er protesten tegen aan te neffen. De chemie mag dan tot de vreemdste omzettingen in staat zijn; de mens past zich heel wat moeilij ker aan....

de Stem | 1970 | | pagina 3