dagblad VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Stankmeters in Zeeland en lest-Brabant (n koelbus GESPREK TUSSEN BONN EN DDR WEER OP GANG kill ijl Ikind stikt „Doorgaan winter- uitkering DE STEM Ex-burgemeesters gaan hun huis niet uit BETOGING VOOR 4 MILJOEN JODEN f m0 \f—\ «randaag in AR-commissieBaas in eigen buik biologisch en ethisch onjuiste slogan |j0urmust met ^ndgranaat Bijna 200 nian uit Z.-Vlaanderen Beslissende dag voor 3500 stakers in Zelzate ]]Ce SNEL BESLUIT DOOR PROGIL: den haag/bilthoven/st. VLERICK Nieuwerkerk Poor controle [Vliegvelden mm Kamerlid Egas Denkpauze HUURCONFLICT MET RAAD REIMERSWAAL Compromis Nodig? Burchts bedrijf laagste inschrijver bouw zeesluizen Kallo „Huur' foto- en elektronische apparaten levert tonnen op Hulsi ng - no. 1Ó559 LQITIE VCCR zeeland I Directeur Dr W A. J. M Hsrkx IHoofdredacteur L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda. Reigerstr. 16 I Telefoon 223-11 Postgiro I 114111 Vrijdag 30 oktober 1970 WEERBERICHT Vrij zacht Overwegend droog, maar later op de dag veel bewolking met kans op regen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Vrij zacht. KANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van onze verslaggevers) [niklaas. Op korte termijn I zullen in West-Brabant, en zo dat I nodig is op grote schaal, S02- J monitoren worden geplaatst, die I de luchtverontreiniging gaan me- ten. In Zceuwsch-Vlaanderen zul- Jen in de komende weken vijf van J deze monitoren (kosten f 25.000,- I pe rstuk) worden neergezet. De opdracht hiertoe is uitgegaan van staatssecretaris Kruisinga van I Sociale Zaken en Volksgezondheid. I Een en ander is gisteren in Den Haag I lekend geworden. De meetappara- I zuur wordt met spoed geplaatst in 1 verband met de vestiging van een liwavelkoolstoffahriek van Progil in (Hallo. De meetapparaten zullen op pro- leescomputers van het Rijksinstituut Ivoor Volksgezondheid in Bilthoven (worden aangesloten. De monitoren (geven telefonisch hun bevindingen I aan het Utrechtse instituut door. (Mocht de luchtverontreiniging in I Zuidwest-Nederland door de vesti- I ging van Progil in Kallo toenemen. I dan zal niet alleen de staatssecretaris [daarvan onmiddellijk op de hoogte I worden gebracht, maar ook het insti tuut voor luchtverontreiniging in de hoofdstad. Tijdens een excursie van een twin tigtal bij de EEG in Brussel geaccre- Jditeerde journalisten gisteren aan (bet instituut in Bilthoven, werd nog (eens op het grote gevaar van zwavel- ■koolstof gewezen. Deskundigen ver- (klaarden dat zwavelkoostof zeer snel (ontbrandt tot een gevaarlijk prikke lend gas. „Het is onverantwoord om (ondernemingen als Progil in de buurt jvan een dichtbevolkt centrum te (stichten", aldus deskundigen van het (R.I.V. In ons land staan op dit moment leen dertigtal S02 momtoren opge- (steld waarvan de meeste in het Rijn mondgebied. Men verwacht dat dit (aantal spoedig tot 150 zal worden (uitgebreid. Het Progil-dossier is het zuiverste, («aarmee de Belgische regering de tijd is geconfronteerd. Dit (Van onze correspondent) MEUWERKERK Op het erf van «boerderij aan de Steenzaanweg - nieuwerkerk is het bijna 2 jaar ™o jongetje Wim Op 't Hof, gestikt «n koelbus. Terwijl zijn moeder v telefoneren was stapte hij B?ia en "hide in een koelbus, nn 15 meter water stond gaan JlJS®- Normaliter worden in deze L'bus de met melk gevulde melk- etl gekoeld. Het jongetje heeft J-venwieht verloren en is recht- op zijn hoofd in het omhulsel laag water van 14 centimeter lent«. 6 Toen de moeder bui- LJJ1- was het reeds te laat, want 'nd was in het water gestikt .'"«ni'alkï'^D-(RTR) De Engelse l'trcn ;'iard Shears heeft gis- iMaan "Pa'ly Sketch" verslag (kin ov„- r Zi|" vliegreis van 2.000 ""'Pa en Afrika met een I ""granaat i„ zijn bagage. ibzoni?0nclP?r'aal> zonder ontstekmg ij, fading, had Shears verbor- n v,„ JTn aktentas. Op de vliegvei- l#tn 'verrf kos' Kano, Rome en Lon- 1e handm. J we' onderzocht, maar Ia pan anaat werd niet gevonden. eet> comr- - veiligh Pïettr mo I '"kapingen voorkomen. I 6Pn n IUCI gcvuuucii. «aimentaar meent Shears 'ïr zulipk g 'dsmaatregelen stren- moeten worden, wil men Me heeft de staatssecretaris van streék- economie, dir. A. J. Vleriek, gister avond tijdiens een persconferentie in het stadhuis van Sint Niklaas ver klaard. Het Progil-dossier zou vol gens de Belgische bewindsman „geen negatieve elementen" bevatten. Stank en luchtverontreiniging zijn volgen hem in vergelijking met de bestaande Antwerpse situatie te ver waarlozen. De uitstoot van zwavel- oxide door Progil zal zes ton gaan bedragen tegenover een totaal van hondierdvijftig ton voor het Antwerp se., (Vervolg op pagina 2) Bij de Russische ambassade in Londen hebben honderden gedemonstreerd voor een billijke behandeling van vier miljoen joden in de Sovjet-Dnic. Dit gebeurde tijdens een diner op de ambassade dat bijge woond werd door de Russische minister Andrei Gromyko van buitenlandse zaken. (Van onze redactie buitenland) BONN/BERLIJN De dialoog tussen Oost- en West- Duitsland is vrij onverwacht weer op gang gekomen. Ver tegenwoordigers van beide landen zullen binnenkort op offi cieel niveau bijeenkomen om te spreken over „vermindering van de spanningen in Centraal Europa", zoals de DDR gisteren officieel liet weten. 1 i STOPH Het nieuws wérd in Bonn en Oost Berlijn bekendgemaakt. In Oost-Ber. lijn kwam de bekendmaking enkele uren na de aankomst van de Sovjet- russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, die onder meer met president Nixon en premier Heath van Engeland gesproken heeft over het viermogendhedenoverleg met betrekking tot Berlijn. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Aan een sinds vorige week woensdag durende sta king, die het hoogovenbedrijf Sid- mar in Zelzate (B) geheel plat heeft gelegd, komt vandaag mogelijk een einde. Aan de staking doen alle 3500 werknemers mee. De eisen van de stakers, die door de Belgische me- taalwerkersbond wordt gesteund zijn een loonsverhoging van 7 frank (ongeveer 50 cent) per uur en een verbetering van de menselijke be trekkingen binnen de onderneming. Volgens de directie kost de sta king het hoogovenbedrijf ongeveer twintig miljoen frank (f 1,4 mil joen) per dag. Onder de stakers bevinden zich tussen de 150 en 200 werknemers uit Zeeuwsch-Vlaande ren, voorzover zij lid zijn van een vakorganisatie krijgen zij gedurende de staking een ondersteuning uit de stakingskas van de Belgische me- taalbedrijfsbond. De directie van Sidmar heelt zich inmiddels in principe akkoord verklaard met de eisen van de sta kers Vandaag komen de directie en vertegenwoordigers van de vakbond bijeen om het voorlopige akkoord te bekrachtigen. Van vakbondszijde is men optimistisch ten aanzien van het resultaat van de besprekingen. Intussen heeft de Sidmar-directie toegezegd zo spoedig mogelijk te zullen beginnen met het tot stand brengen van betere interne verhou dingen in het bedrijf tussen werkge ver en werknemers. De grootste klacht van de werknemers was dat. hoewel Sidmar een ondernemings raad heeft, de besluiten van de raad op de lange baan worden geschoven. Aan het gesprek van vandaag tus sen directie en vakorganisatie, dat mogelijk een eind zal kunnen ma ken aan de algemene staking, wordt ook deelgenomen door een rijksbe middelaar. De Westduitse regeringswoordvoer der Ruediger von Wechmar zei gister middag in Bonn dat de hervatting van het contact met Oost-Duitsland het gevolg is van een bezoek van twee Oostduitse regeringsfunctionarissen aan Bonn De vertegenwoordigers van de DDR waren prof. dr. Herbert Bertsch en Rolf Muth. Bertsch is plv. hoofd van de Oostduitse persdienst, Muth is eveneens aan dit bureau verbonden. Zij zijn woensdag in Bonn aange komen en hebben onder andere met kanselier Willy Brandt een onder houd gehad voordat zij donderdag weer naar Oost-Duitsland terugkeer den. BRANDT .11 (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid voor de PvdA, de heer C. Egas, is van mening dat de bijstands trekkers onvoldoende zijn voorgelicht over de halfjaarlijkse uitkering die zij hebben ontvangen. Daardoor kon den betrokkenen terecht veronder stellen dat deze uitkering, de zgn. 3-procents-vakantie-uitkering, naast de zgn. winteruitkering zou worden verstrekt. Nu dit met het geval blijkt, vindt de heer Egas het billijk, dat staats secretaris Van de Poel (crm) de ge meenten alsnog aanbeveelt voor dit jaar de zgn. winteruitkering te ver strekken. Binnenkort zal de heer Egas in de Kamer over deze kwestie een aantal vragen stellen. Inmiddels hebben b. en w. van Amsterdam al besloten de winteruit- keringen wel te verstrekken De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met de motie-Boot (KVP) waarin de regering gevraagd wordt haar oordeel kenbaar te ma ken over de inbouw van het AOW- pensioen in het pensioen van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De Kamer verwierp de motie-Gort zak (PSP), waarin de regering ver zocht werd de dit jaar verleende AOW-vakantietoeslag aan ambtena ren niet in mindering te brengen op de ambtelijke pensioenen. De Kamer verwierp ook de motie- Laban (PvdA), waarin gepleit wordt voor een overzichtelijker en met na me voor de laagstbetaalde ambtena ren ook tot een billijker inbouwrege- ling van de AOW- en AWW-uitke- ringen in de ambtelijke pensioenen. In de motie-Laban wordt de regering gevraagd deze aangelegenheid op zo kort mogelijke termijn verder te be spreken in het georganiseerd over leg. De eerste twee ontmoetingen tus sen de regeringsleiders van Oost- en West-Duitsland volgden na briefwis seling tussen beide leiders. Brandt is in maart naar Erfurt in Oost-Duits land gereisd, Stoph kwam in mei naar Kassei. Na de besprekingen in Kassei wees niets erop dat Oost-Duitsland zijn „harde lijn" zou willen veranderen. De regering in Bonn verklaarde na deze tweede ontmoeting dat een „denk-pauze" nu wenselijk was voor verdere contacten over vermindering der spanningen tussen de beide Duits- landen zouden plaatsvinden. Von Wechmar verklaarde dat de nieuwe ronde van besprekingen niet op het niveau van de regeringsleiders zal worden gevoerd. Lagere functio narissen zullen de mogelijkheden na gaan voor verbetering van de betrek kingen. Tijd of plaats van de komen de besprekingen kon Von Wechmar niet noemen. De aankondiging van de hervatting van het contact met Bonn betekent het eerste bemoedigende teken uit Oost-Duitsland na de ontmoeting in Kassei en de ondertekening van het Russisch-Westduitse niet-aanvalsver- drag in Moskou, augustus van dit jaar. Binnen vijf jaar geen auto's meer in Middelburgse binnen stad. Pagina 7 De Gruyter: een verlies van ze ven miljoen gulden in zes maan den. Pagina 9 Kwart Hoger Philips-personeel onder te zware psychische druk. Pagina 13 (Enige) duidelijkheid over (even tuele) vestiging van VW in Til burg. Pagina 15 Groeiende oppositie tegen Gee- sink in judo-wereld. Pagina 17 Ray Charles: „Je moet als ar tiest steeds beter worden. Al leen dan blijf je aan de top." Pagina 21 Bier bestaat niet uitsluitend uit mout en hop. Tussen Haakjes. Pagina 23 (Van een onzer verslaggevers) KRABBENDIJKE RILLAND BATH De oud-burgemeesters van de opgeheven gemeenten Krabbendijke en Rilland Bath, respectievelijk de heren L. Cnos- sen en J. Jobse, hebben zich heilig voorgenomen voorlopig geen hogere huren voor nun hui zen, de vroegere ambtswoningen, te betalen. Ze zullen zich ook niet zonder meer uit hun wonin gen laten zetten, waarmee de raad van Reimerswaal dinsdag avond heeft gedreigd. In feite lap pen ze het besluit van de raad aan hun laars. Oud-burgemeester Cnosscn van Krabbendijke verklaarde gisteren tegenover ons: „Ik moet nog zien, dat het college van b. en w. het besluit van de raad onverwijld gaat uitvoeren. Mocht het er wel van komen dan is er nog altijd zoiets ais de huurbescherming. Dat wil zeggen, dat we een uit spraak van de kantonrechter over de zaak zullen uitlokken". Oud burgemeester Jobse van Rilland- Bath is het helemaal met zijn „collega" eens. Toen de heren Cnossen en Job se nog de burgemeesters waren van de in het nieuwe Reimers waal opgenomen gemeenten Krabbendijke en Rilland-Bath, betaalden ze bedragen van onge veer 200 gulden per maand voor de huur van hun ambtswoningen. Enkele maanden geleden ver hoogde de raad van Reimerswaal de huren tot respectievelijk f 390,- en f 340,-. Ze baseerde zich daarbij op een taxatie van de huuradviescommissie. De heren Cnossen en Jobse had den ernstige bezwaren tegen de huurverhogingen. De eerste sug gereerde bij wijze van compro mis een nieuwe huurprijs te la ten vaststellen door ambtenaren van de ministeries van Volks huisvesting en Binnenlandse Za- OUD-BURGEMEESTER J. Jobse: dan maar naar de kantonrechter. ken. B. en w. van Reimerswaal voelden wel voor dat idee. De raad echter besloot, zoals wij reeds berichtten, de huurprijzen te handhaven op de enkele maan den geleden vastgestelde bedra gen. „Dan zullen we de heren Cnossen en Jobse per deurwear- derexploot moeten vragen hun huizen te verlaten", was de spij tige reactie van burgemeester mr. C. Pijl Hogewcg van Reimers waal op het raadsbesluit. Kortom: de huurkwestie was op de spits gedreven. Dat verdriet de twee oud-bur gemeesters zeer. „Het is natuur lijk helemaal niet leuk in zo'n nare kwestie verzeild te raken als je hier zo lang burgemeester bent geweest", aldus de heer Jobse. En de heer Cnossen: „Afgezien daarvan: ze raken onze huizen voor die nieuwe huurprijzen nog niet aan de straatstenen kwijt. Als ze me één man kunnen aan wijzen, die bereid is voor mijn huis een huurprijs van f 390,- per maand neer te tellen, ben ik bereid onmiddellijk te vertrek ken". Hoe het ook zij: de heren Cnossen en Jobse willen de zaak dus tot voor de kantonrechter met de raad van Reimerswaal uitvechten. Maar misschien zal dat niet eens nodig zijn. De heer Cnossen, die na de gemeentelijke herindeling op wachtgeld is ge steld, hoopt binnenkort te worden benoemd tot burgemeester van een andere gemeente. En de heer Jobse, die is gepensioneerd, zal in mei of juni van het volgend jaar verhuizen naar Vlissingen. Hij is daar al een nieuwe woning aan het bouwen. (Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS Tien aanne mingsbedrijven uit België hebben de Belgische regering een offerte aangeboden voor de bouw van de zeesluizen bij Kallo. De aanbeste ding had gisterochtend plaats in het gebouw van de dienst voor de ont wikkeling van de linker-Scheldeoe- ver (ministerie van openbare wer ken) in Sint Niklaas. De drie laatste inschrijvers zijn de algemene aannemingsmij. P. V. B.A. van Laere uit Burcht met 88.610.698 gulden, de n.v. Ondernemingen J. de Nul uit Hofstade bij Aalst met 92.710.497 gulden en de Veremgiug Compagnie International Pieux Franki met 96.635.802 gulden. De definitieve toewijzing wordt over enkele weken verwacht Het is de bedoeling, dat eind dit of begin volgend jaar met de bouw begonnen wordt. Met de aanleg van het slui- zencomplex is vier jaar gemoeid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Baas in eigen buik", is een slogan die biologisch en ethisch onjuist is en waarin tc gemakkelijk en ten onrechte bij voorbaat gekozen wordt voor het belang van de moeder. Dat staat in een nota-zedelijk heidsvraagstukken van een com missie uit de anti-revolutionaire partij, die bedoeld is als aanzet tot verdere discussie in de A.R. De commissie zegt abortus pro vocates op medisch-somatische in- ducatie, als het leven van de moe der direct wordt bedreigd, te aan vaarden. Een beroep op de per soonlijke vrijheid van de vrouw als rechtvaardigingsgrond vooi abortus wordt evenwel afgewezen Dat geldt ook voor de sociale indicatie in zijn algemeenheid Omdat daarbij het gevaar van een gebrek aan verantwoordelijkheid te duidelijk aanwezig is. Men dient steeds van geval tot geval te oordelen. Het zal daarom ook uiterst moeilijk, zo niet onmo gelijk zijn in een wetstekst aan te geven wannneer wij abortus wel en niet verantwoord achten, aldus ie commissie Een nieuwe regeling moet. aldus te commissie, wel voldoen aan de volgende criteria: de wil van de vro-uw is niet alleen beslissend: verplichte inschakeling van abor tus-werkgroepen met wettelijke geregelde status: sociale indicatie is niet aanvaardbaar; alleen een medisch bevoegde mag ingrijpen (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase politie stond gistermorgen wat raar te kij ken bij een telexbericht van de gemeentepolitie Rotterdam, waarin werd gevraagd gevallen van ver duistering bij fotohandelaren en winkels voor elektronische appara tuur door te geven. De Bredase poli tie heeft nl. geen onopgeloste zaken staan, die dergelijke verduisteringen betreffen. Navraag leerde ons, dat in Rotter dam de 43-jarige J.C. is aangehou den. Hij heeft bekend in 54 gemeen ten in ons land bij fotohandelaren en zaken in elektronische apparatuur dure toestellen gehuurd te hebben, die hij later verkocht in Amsterdam en Rotterdam. Van het bedrag dat hij op die manier verdiende en van de periode waarin hij zijn verduis teringen pleegde kon de Rotterdam se politie nog geen opgave doen. Als J.C. iets ging huren gaf hij steeds andere namen op. O.a. liet hij voorkomen, dat hij Rosmalen, Luy- ken, Kraus, Peters. Klomp, Vos, Kling. De Jager, De Bont, De Haan en Van Ingen heette. Hij legitimeer de zich steeds met een identiteits kaart van de Nederlandse Spoorwe gen. De Bredase politie vraagt win keliers die mogelijk door J.C. bedro gen zijn zich alsnog te willen mel den De Rotterdamse politie coördi neert deze grote zaak, die mogelijk een buit van in de tonnen opgele verd heeft. De 32-jarige D.E. uit Huizen wordt er samen met drie Amster dammers van verdacht sinds najaar 1966 voor meer dan 100.000 guiden aan geld en goederen te hebben buitgemaakt bij inbraken in negen N.S.-stations. enkele villa's in Laren en Huizen, twee kruideniersbedrij- ven in Amsterdam en bij diefstallen uit drie kerken: in Eindhoven, Maas tricht en Hulst.

de Stem | 1970 | | pagina 1