Feijenoord pakt zakenlieden aan OPPOSITIE TEGEN GEESINK GROEIT c Comité Topsport en YYCS willen samenwerken „Papendal,het eerste nationale sportcentrum open Oudere speler kan zich geen fouten veroorloven Sport op radio en t.v. Post/Pijnen eindigde 2e Ellende Verschueren rijdt in Gent LOF VOOR VAN RAVENS Caballero: van wielrennen naar voetbal Van Gemert vervanger Dorpmans Santos stopt met voetbal Waden RECTIFICATIE CONSUMENTENMARKT „HET" GOEDKOOPTE EILAND SUPER GOLD MENGBENZINE maar 71 VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 1» (Van onze sportredactie) BOTTERDAM „Of het nou peijenoordfans zijn of niet, wij ivillen er een eind aan maken dat je goegemeente belazerd wordt". Krachtige woorden van admini strateur Phida Wolff van Feijen oord om het onderzoek te motive ren dat momenteel wordt ingesteld naar de handel in Feijenoord-attri- buten. Lange tijd heeft het bestuur van Feijenoord de handel in talrijke prullen met rood-wit embleem j0W de vingers gezien. Immers, die business kon toch alleen maar uitbreiding van het legioen in de hand werken? Daarom lag nie mand er van wakker, dat talrijke geslepen ondernemers gebruik maakten van de faam van de Rot terdamse voetballers om hun pro- dukten te slijten. Naarmate echter het assortiment prullaria groter werd en de kwaliteiten van de spullen afnam, groeide de argwaan en de ergernis bij het Feijenoord- bestuur. De bekende druppel die de emmer deed overlopen was het verschijnen op de vaderlandse markt van een „duurzame herinne ring aan de wereldbeker": een van satéstokjes en karton in elkaar ge knutseld voorwerp, dat vergeetach tige Feijenoord-fans op de schoor steenmantel konden zetten, zodat ze nimmer zouden vergeten dat hun club de wereldcup mee naar huis nam. De Apeldoornse „zaken man", die op dit idee kwam op deze wijze fortuin te maken (het prulding kwam voor een kolossale prijs in de handel), deed de Feijen- oord-bestuurders de knoop door hakken. Phida Wolff: „Natuurlijk willen wij wel reclame. Maar het moet geen janboel worden. Jan Boezeroen wordt er het slachtoffer van". Het Feijenoord-embleem is wettig gedeponeerd. Dat wil zeg gen dat iedereen, die het embleem voor handelsdoeleinden wil gebrui ken, daarvoor toestemming moet hebben van het bestuur. Degenen, die dat inderdaad doen, moeten een bepaald bedrag storten. Wolff: „Dat bedrag staat in geen verhou ding tot de enorme sommen die ze eraan verdienen. Maar het gaat ons niet om de centen. Het geld dat we zo binnenkrijgen gaat trouwens toch naar liefdadigheidsinstellin gen". Maar het overgrote deel van de pientere handelslieden die de ge vleugelde naam van Feijenoord ge bruiken, vraagt de vereiste toe stemming niet. Met enige verwon dering zullen deze ondernemende lieden zich afvragen waarom Feij enoord zo gezapig toeziet, terwijl Nederland bedolven wordt onder toeters, klompen, paraplu's, stic kers, wimpels, vlaggen, jassen, dassen en tassen met de hoofdlet ter F in een rood-wit vlak. De eerder genoemde reclame die deze stortvloed Feijenoord oplevert is een van deze redenen van die welwillendheid. Een andere is het feit dat de controle van de markt voor Feijenoord grote kosten met zich brengt. De excessen hebben het bestuur van de Rotterdamse club echter tot de overtuiging ge bracht, dat de consument en de verkoper bescherming behoeven. Vandaar het onderzoek. Feijenoord heeft een rechtskundig adviseur gevraagd zich in de affaire te ver diepen. Phida Wolff sluit niet uit, dat het onderzoek tot een proef proces zal leiden. (Van onze sportredactie) MAASSLUIS De Nederlandse judowereld wacht binnenkort waarschijnlijk nog hevigere con- licten dan de meest recente „rel" tussen de nieuwe adviseur Anton Geesink en bondscoach Koos Hen- neveld. Tot een andere conclusie kan men bijna niet komen als men weet dat achter deze emotio nele affaire, die onverwachts in de publiciteit kwam, veel meer steekt dan alleen maar een per- ilijke controverse. Henneveld stelde daarom per telegram zfin functie beschikbaar aan het hoofdbestuur. Wie dieper spit dan via de bekende kanalen Die opzet was een oplossing. De onmiskenbare kennis van Geesink, waarvan Japan, Oostenrijk, Schot land en Frankrijk inmiddels dank- profiteren, zou in de toekomst dan ook door Nederlandse judoka's lenut kunnen worden. Maar de hui- judoleiders hielden echter on voldoende rekening met het feit, dat de Utrechtse „methodist" niet ge- ichikt is voor een baan met keurs- ijf. Dat kwam nauwelijks drie maanden na zijn benoeming tot ad viseur-topsport van de NJJB al tot uitdrukking. Koos Henneveld was !e eerste die botste met zijn gel dingsdrang. Het vervelende is, dat n de altijd roerige judowereld vele udoleraren het evenmin kunnen 'erkroppen dat Geesink weer aan e macht is. Mensen, die het kunnen eten, zeggen, dat bij ongeveer weederde van het huidige instruc- eursbestand de afgelopen jaren evel is ontstaan tegen de Utrech- er. Het is daarom logisch te ver achten, dat het laatste woord in de aak-Henneveld nog niet gevallen is. ondsvoorzitter Methorst, die de vopagandist van het adviseurschap- eesink is, heeft dat inmiddels al egegeven. Hij vindt ook, dat de trechtse ex-wereldkampioen zijn oekje te buiten is gegaan, maar oekt momenteel naarstig naar een ogelijkheid om het bijna opsteken- e grote conflict voorlopig de kop in drukken. aan de oppervlakte komt, ontdekt dat het bestuur van de NJJB voor de meer „harde en professio nele koers", die men wil volgen, een moeilijk man in de arm heeft genomen. Niemand zal in deze za kelijke sportsector namelijk kunnen en durven ont kennen, dat Geesink niet de man is die internatio naal van alle mogelijke ontwikkelingen in het ju dorijk beter op de hoogte is dan wie anders. Zijn ondiplomatiek optreden, dat in het verleden al heel veel soesa veroorzaakte, dacht de bond echter tot een verantwoord minimum te beperken door hem geen uitvoerende maar slechts een adviserende functie toe te kennen. Anton Geesink ondervindt steeds meer tegenstand in de Nederlandse judowereld. Be mk-Henneveld, de Maassluise structeur die zich nu verraden voelt door de NJJB, is een diepte punt van een ontwikkeling, die men il maanden zag aankomen. Toen Geesink zijn leerplan, dat internati- «>le roem verwierf, in 1968 voor- Me aan de NJJB, die het prompt mees als zijnde niet doelmatig en i riskant voor de jeugd, ontstond m status-quo, die dat achteraf niet Het bleef weliswaar lange tijd al rond Geesink, maar die rust was ™jn. Onderwijl ging de onverzet- iujke Utrechter frequent door met 1 Propageren van zijn leerplan, waarvoor hij ook in ons land steeds feei' ™ora' jonge, voorstanders ™j. Zij, bijeen vormen momenteel ""1 machtige en eerzuchtige groep. smk staat dus in tegenstelling Wt vroeger niet meer alleen in zijn pwtaties. Hij zal nu de bond hem jeer m genade heeft aangenomen, moeilijk van zijn voetstuk i'te brengen zijn. Uat beaef dringt nu pas door tot Judowereld. De oppositie groeit °r- De felste is uiteraard de eest benadeelde - Koos Henneveld. hoed vier ^aar in de T?M8heid van verzorger moest bon? voor ki) zÜn kans kreeg als ttscoach en daarna zonder twij- jtwhenstelijk resultaten behaal- liep het bondsbureau uit. Zijn con clusie luidt: „De splitsing tussen de twee kampen in de judorwereld wordt verontrustend groot. Door de bomen ziet men het bos niet meer. Ik- veronderstel dat het bondsbe- stuur daarmee ook moeilijkheden heeft. Anders is deze houding niet verklaarbaar. Op de bijeenkomst van maandagmorgen zat namelijk ook hoofdbestuurslid Luyten. Hoe wel hij mocht interrumperen, dat was van te voren afgesproken, zei hij geen woord, toen Geesink dic teerde hoe het moest. „Over een adviseur gesproken, zeg". HANS DE BRUYN (Jp resultaten uenaai- in iw Nederlandse ploeg (o.a. hp» j 100 en bi Oost-Berlijn) wordt i» ,üo?r 6e terugkeer van Geesink "JJB alle grond onder de '«Men weggehaald. iaat un.d gaat niet vrijuit in deze coart u heeft vellicht opzettelijk ,.iHenneveld in het onzekere ll? 0ver de bedoelingen voor de met name voor de Olym- tdp Spelen van München 1972, en pkhej] k uiteindelijk enige duide- riep men zonder ïsfWt ,rvan in kennis te stellen i. tan'en op voor de functie van hem 'efle. hond: tan rv?ach" die zesjarenplan veesmk zou moeten uitwerken. Was nie - om. ™as "iet zo elegant. Maar nog heiinev m was het van de bond om ink flat geen vrien<i van Gees- htiè-be ls "eljend - naar een oriën- zet te frP,k'n8 voor de nieuwe op- 8®e j hen" door in de uitnodi gt hii ^°°-r de ,ndruIc te wekken Vergade—1zou hebben in de ®oraB?rc(lmm'ssie' Toen maandag- ill t in totaai\lie handidaatleden (negen 91op het bondsbureau aan- (Van onze sportredactie) HILVERSUM In „Studio Sport' het sportprogramma van de NOS- televisie, dat zondagavond 1 novem ber van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland 2 zal worden uitgezonden, bevat naast een aantal voetbalwedstrijden, beel den van het het concours hippique ping Amsterdam en het sprinters- jum-toeniooi in het sportpaleis te Gent. Het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio, dat zondag 1 november van 14.02 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 13.05 tot 18.30 uur via Hilversum 2 wordt uitgezonden, zal een aantal versla gen bevatten van voetbalwedstrijden bij de amateurs en in het betaalde voetbal. Daarnaast komen in het programma voor het concours hippi que Jumping Amsterdam, het natio naal zwemtoernooi te Amsterdam, de paardenkoersen op Duindigt en in Groningen, en overzicht en uitsla gen van zaalhandbal, hockey en korfbal. Wo0n .Waren. werd Henneveld ge- dlencl "Bedeeld bij de anderen. De viseur p ®°n daarna pas god. Ad- rnnjj Geesink bracht zijn voorne- hat w»zÜnde zaligmakend over. spron»S veel voor Henneveld. Hij 6 °P van verontwaardiging en VOETBAL Het Spaanse voetbalelftal heeft in Zaragoza Grie kenland met 21 verslagen. Bij de rust was, de stand 10 voor Spanje, Rechtsbinnen Luis opende de score in de 21ste minuut en in de 13de minuut na rust scoorde spits Quino nummer twee voor Spanje. Grieken land kreeg vier minuten voor tijd een tegengoal door midvoor Papaio- na'u. (Van onze wielermedewerker) SINT JANSTEEN Theo Ver schueren, de derny-specialist uit Sint" Jansteen, zal zaterdag aanstaan de in het „Kuipke" te Gent achter derny's de strijd aanbinden tegen de gebroeders Eric en Roger de Vlae- minck, Jean Pierre Monseré en Dirk Baert. Ogenschijnlijk een gemakkelijke opgave voor Verschueren en de bloemen zullen dan ook wel mee naar St.-Jansteèn komen. Naast de verschillende contracten voor zes daagsen, die Theo reeds tekende, heeft hij nu ook nog verbintenissen aangegaan voor de zesdaagse te Münster en Zürich. DEN HAAG (ANP) Hoewel Re- al Madrid vorige week woensdag een teleurstellende nederlaag (01) op eigen terrein leed tegen Wacker Innsbrück in het kader van het toer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, heeft de befaamde Spaanse club dit niet aan de scheidsrechterlijke leiding geweten Integendeel. Het bestuur van Real heeft een telegram naar de KNVB gezonden, waarin het zijn bewonde ring uitspreekt over het optreden van Lau van Ravens. (ADVERTENTIE) Kost niet, zoals gisteren abusievelijk in dit blad werd vermeld, 79 cent Dus toch plm. 5 centen per liter goedkoper dan andere benzines van dezelfde kwaliteit. Natuurlijk wordt 't tanken bij AUTORAMA, Trainsingel 74, Breda. DEN HAAG (ANP) Tijdens een vergadering van de besturen van de Vereniging Van Contract Spelers (VVCS) en het Comité Top sport is besloten in de nabije toe komst tot een nauwe samenwerking van beide groeperingen te komen. Tijdens de bespreking kwam men tot de conclusie dat de belangen van de beroeps- en de amateursport op basis van de NSF-Nota Sport '70 nagenoeg overeenkomen. In het bij zonder geldt dit voor de hoofdstuk ken over sportontwikkeling en ka- dertraining en over ruimte en ac commodatie. Zowel de VVCS als het Comité Topsport is ervan overtuigd dat de aanstelling van een bewindsman voor sport, recreatie en lichamelijke vorming een absolute noodzaak is met het oog op een effectief sport beleid. Men wil voorts streven naar een administratief en sporttechnisch in stituut met een professionele opzet. Het begeleidend kader dient uit be zoldigde functionarissen te bestaan. Ook de behartiging van de belangen wel men in handen geven van be roepsmensen. De besturen van de VVCS en het Comité Topsport hebben besloten een onderzoek in te stellen naar een mogelijke samenwerking in federa tief verband met als doel onder meer de activering van het pro gramma van de Nota Sport '70 en het vervaardigen van een aanvul lend rapport, met daarin vervat de meest urgente problemen (inclusief een prioriteitenprogramma). (Van onze sportredactie) DEVENTER Door het wegval len van de publiciteit rondom de wielerploeg Caballero, die niet in gang van 1 januari wordt opgehe ven, zoekt de sigarettenfabriek Lau rens in Den Haag nar nieuwe recla memogelijkheden in de sport. Caballero wil met ingang van het voetbalseizoen 1971-1972 voor enke le clubs in het betaalde voetbal als sponsor optreden. Tegen en nog onbekende vergoe ding, volgens insiders zou deze ver goeding voor een club als Feijenoord kunnen oplopen tot ruim 100.000 gulden per seizoen, wil Caballero de fabrieksnaam op de shirts laten dra gen. De uitkering zou per wedstrijd aan de clubs, dus niet aan de spe lers, worden vergoed. De Haagse eredivisievereniging ADO zou als eerste club zijn benaderd. Naar ver luidt zou de KNVB de Haagse club voorlopig geen toestemming hebben gegeven deze reclame op de shirts aan te brengen. Lof voor Lau van Ravens. DEN HAAG (ANP) Op ver zoek van de Europese Voetbal Unie (UEFA) zal Arie van Gemert als scheidsrechter fungeren bij de wed strijd Wales - Roemenië (voor het Europees kampioenschap), die op 11 november in Cardiff wordt gespeeld. Van Gemert, die op de Europese lijst de geblesseerde Dorpmans ver vangt, komt in de plaats van Van Ravens. Grensrechters blijven de heren Godding en Klaassens. (Van onze sportredactie) ARNHEM Drie jaar geleden werden woorden gesproken, die op vrijdag 23 oktober historische waar de kregen. Toen werd gezegd dat in oktober ,1970 het Nationaal Sport centrum Papendal van de Neder landse sportfederatie, dus van de gehele vaderlandse sportwereld, ge reed zou zijn. Vorige week vrijdag zwaaiden de poorten open omdat de eerste fase was bereikt. Een grandioos centrum, gesitueerd te mididen van de rijke natuur om Arnhem, staat de sportwereld ter beschikking voor training, opleiding en wetenschappelijk onderzoek. Een complex van 125 hectaren, waar de bosschages z-ongivu'idig uitgespaard zullen blijven. Directeur Huub Her mans zei met gerechtvaardigde trots: „In de periode van december tot mei zullen ruim 7500 personen gebruik maken van Papendal". Louter uit de toto-gelden zijn de 16 miljoen tevoorschijn gekomen, die zijn omgezet in grond, gebouwen en inventaris. Directeur Hermans: „Soberheid, doelmatigheid en deug- j dielijkheid lopen als een draad door de gehele organisatie". Hij toonde gisteren het bezit van de nationale sportwereld, waarover hij met zijn, tot nu toe, 40 medewerkers het be heer zal uitoefenen. Papendal is nog niét geheel ge reed, er staan nog wensen op de lijst, waarvan een zwembad een van de voornaamste en belangrijkste is. Dit is reeds tot stand gekomen: een immense sporthal van 80 meter lang, 24 meter breed en 9 meter hoog. Door twee schuifwanden kan de hal in drie kleinere ruimten worden verdeeld. In het gebouw bevinden zich voorts een dokterskamer, lei derkamer, kleedkamers, bergruim ten, een ruimte voor krachttraining en een kleine toeschouwersaccom modatie. In het plafond zijn 44 ca mera's gemonteerd, zodat films kun nen worden opgenomen van training en opleiding op video-recorders, een primeur in de geschiedenis van de Nederlandse sporthialUenibouw. Een logiesgebouw met 120 bedden, verdeeld over vier afzonderlijke af delingen voor 30 personen, onderge bracht in „eenhedten" van twee maal twee-persoonakarnersgecbediden dioor een zitruimte, een hoofdgebouw met een retaiuramt voor honderd en twin tig personen, twee lounges, re- crealtiemoigeOiijldheiid, een win keltje met onder andere dagbladen, tijdschriften en souvenirs, een direc tie- en administratieve ruimte en een receptie. Vijf grasvelden, een geheel ver hard veld, een half verhard veld, vier tennisbanen, een commodatie met een sintelbaan van rekortan. alles met kleedgebouwen. Een paviljoen voor sportgeneeskun- dige begeleiding, ingericht met de modernste apparatuur, waarover dr. De Jongste de scepter zwaait. Een proefstation voor grassen en grasloze oppervlakten. Een kampeerterrein met eigen materiaal, tenten en eet zaal zodat verenigingen er onder andere hun sportkampen kunnen opslaan. Accommodaties voor trim men en zwaardere conditietraining, velidloopcircuit, een opblaasbare sporthal, basketbalvelden, een wie- Iercircuit en een bibliotheek, die reeds 3000 boeken en 1000 jaargan gen van tijdschriften bevat. Het was een goede gedachte om met ingang van vorige week vrijdag een proefmaamid in te stellen. Een- enitiwinitig sportorganisaties zullen er gebruik van maken. Hun ervarin gen en eventuele opbouwende kri tiek zullen ten dienste komen van de directie die zeer bewust het hoogst mogelijke rendement na streeft. DORTMUND (ANP) Het West- duitse duo Rudi Altig en Albert Fritz heeft de zesdaagse van Dort mund gewonnen. Tweede werd het Nederlandse paar Peter Post-Renè Pijjnen. Altig en Fritz eindigden met een puntentotaal van 651. Voor Post- Pijnen, die in dezelfde ronde waren gebleven, was dat totaal beduidend minder: 396 punten. Pas vier minu ten voor het einde van de wedstrijd viel de beslissing. Vijfduizend toe schouwers hadden tot dat moment in spanning gezeten. De eindstand: 1 Altig-Fritz (Wdl) 651 punten, 2 Post-Pijnen (Ned) 396, op een ronde: 3 Schulze-Peff- gen (Wdl) 584, 4 Bugdahl-Tschan (Wdl) 396, op twee ronden: 5 Sercu- Seeuws (Bel) 362, op drie ronden: 6 Renz-Gilmore (Wdl-Aus) 327, op vier ronden: Pfenninger-Rudoiph (Zwi-Wdl) 396, op vijf ronden: 8 Kemper-Bölke (Wdl) 365, op zes ronden: 10 Van Lancker-Muddeman (Fra-Wdl) 264, op tien ronden: 11 De Wit-Bennewitz (Ned-Wdl) 360, op 30 ronden. 12 Porter-Johnson (Gbr-Aus) 263. Zijvleugel van het unieke nationale sportcentrum Papendal in de bossen nabij Arnhem. RIO DE JANEIRO (AP) Jjal- ma Santos, die gedurende zijn 22 jaar als prof een parel van het Braziliaanse voetbal is geweest, heeft meegedeeld dat hij zich als speler terugtrekt en coach wordt van Atletico Paranaense, de club waarvoor hij het laatst heeft ge speeld. Op 41-jarige leeftijd heeft hij' bij na 2.000 profwedstrijden achter de rug en verder heeft hij in 1968 zijn 100ste wedstrijd voor het Brazili aanse elftal gespeeld. Slechts drie andere spelers kunnen op een der gelijke prestatie wijzen: Billy Wright en Bobby Charlton van En geland en koning Pele van Brazilië Santos heeft verteld dat zijn va der gewild had dat hij een militaire loopbaan zou kiezen en dat hij toen zijn vader maar verteld had dat sport een goede manier was om „mijn lichaam voor te bereiden op een uniform". Maar in 1940, toen hij slechts 11 jaar was, stond het voor hem vast dat voetballen zijn leven zou vullen. Door de week werkte hij in een schoenenfabriek en in het weekeinde speelde hij in Sao Paulo voor Internacional in een lagere af deling. In 1948 stapte hij over naar het plaatselijke Portuguesa de Des- portos. Elf jaar later kwam hij bij Palmeires, Waar hij tot twee jaar gelden bleef toen hij naar Parana overging. In 1952 heeft hij voor het eerst tijdens de Pan-Amerikaanse spelen in de groen-gele nationale trui ge speeld. Hij heeft in 1954, 1958, 1962 en 1966 voor Brazilië gespeeld in de eindtoernooien om de wereldvoet- balbeker. Brazilië won de wereldbe ker in '58 en '62. Santos, die getrouwd is, heeft zelf geen kinderen, maar wel een aange nomen dochter, Lucia. Toen hij de vorige week in Curiti- ba zijn heengaan bekendmaakte zei hij dat hij dit deed voordat hij zichzelf op het voetbalveld belache lijk zou gaan maken. Hij wees er op dat een oudere speler zich niet kan veroorloven fouten te maken. „De supporters vergeven het niet en ook de journalisten, die nog scherper toekijken. Zij wijten alle fouten aan de leeftijd. Pele is ongetwijfeld de grootste speler, die ik ooit in actie heb meegemaakt. Hij is volmaakt, schiet met beide voeten, kopt beter dan wie ook en is zeer uitgekiend". Maar de zwaarste tegenstander die hij zich als back kan herinneren was de Uruguese linksbuiten Pelai, die in 1953 meegespeeld heeft in de Zuidamerikaanse kampioenschappen. Hij vindt dat de Brazilianen hun eigen stijl moeten blijven spelen en niet de Europese moeten imiteren. „Met onze eigen stijl konden wij de Jules Rimet-beker weer winnen", zo stelde hij. Ofschoon hij niet rijk is heeft Santos voldoende geld opzij gezet voor de toekomst. Hij heeft een tankstation in Curitiba en verschei dene appartementen in Sao Paulo. Santos was de enige Braziliaanse speler, die in 1953 bij de viering van het eeuwfeest van de FIFA meegespeeld heeft in de „rest van de wereld" tegen het Engelse elftal. In 1968 heeft hij zijn laatste wed strijd voor Brazilië gespeeld. Het was zijn 100ste interland en het werd in Rio de Janeiro een 40 zege op Uruguay,

de Stem | 1970 | | pagina 17