RAADSELS ROND VERMISTE ZEEZEILER-DOKTER Hartmassage-met-een-apparaat JOSEPHINE z X a X O O JOSEPHINE erkelijk proeft, dus prettig draaien. Ikerste shag!< Blsap kerd jij en u jlsap r,.. Stille i ''Oceaan surs Utrecht Wedstrijd (I) Wedstrijd (II) Hoogst Ontwikkeling 13 WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 lu lu L/t Cl Me. DE NASPORINGEN naar de vermiste „atol dokter" werden al een jaar geleden gestaakt. Maar toch geloven vrienden en vroegere patiënten van dr. Al- phonse M. van Schoote dat hij terug zal keren. De 43-jarige Belgische dokter rjjg de bewoners van Micronesië medische hulp verleende, verliet in juli 1969 aan boord van zijn tien meter lange zeilboot Goeam met bestemming Japan. Hijzelf en de mede-opvarende Amanto zijn se dertdien nooit weergezien. Ook van hun boot werd nooit meer een spoor gevonden. Toch geloven de inwoners van I het eiland Truk dat dokter Van 1 Schoote nog in het land der leven den is. „Er is al een lange tijd verstreken maar op Truk willen de mensen zichzelf niet toegeven dat hij dood is. De een of andere dag ral hij weer komen opdagen", zei dokter Ngas Kansou, een der lei ders van het door de vermiste dokter georganiseerde medische project. Van Schoote die in België en de VS voor arts studeerde arriveerde in 1964 in het Truk-district van Micronesië en begon als arts te werken in het hospitaal van Moen, het districtscentrum. Hij sloot zich aan bij de groep die om de drie of vier maanden per copraschip de verder verwijderde eilanden be zocht. De groep bestond onder meer uit een rechter en enkele handelaren. Op een van deze reizen stapte Van Schoote af op de Punlap atol waar ongeveer 300 mensen wonen. Dik wijls begaf hij zich ook per in heemse kano naar naburige atollen am aldaar zieken te behandelen. Hij droeg dan al zijn bezittingen op zijn rug mee een microscoop, chirurgische instrumenten, een pe troleumlamp en een petroleum koelkastje voor vaccins. De rijzige, atletische blonde dok ter werd een bekende verschijning voor de eilanders in zijn witte overhemd, witte short en slippers. Van Schoote keerde naar Moen terug maar zijn kanotrip bracht hem op het idee met een eigen hospitaalboot het gebied te berei zen. In 1966 kocht hij de boot een ketch (de naam was „Kate") en leerde zichzelf zeilen. Het bestuur zag zijn plotselinge reizen niet zonder bedenkingen aan maar ga ven uiteindelijk toch hun goedkeu ring aan het drijvende hospitaal. Van Schoote bracht een half jaar op de eilanden door. medische bij stand verlenend aan de bewoners. Hij vond dat medische faciliteiten in de afgelegen gebieden dringend nodig was en besloot kleine apo theken te bouwen. In 1967 gaf de hoge commissaris van het gebied opdracht tot een campagne voor betere gezond heidszorg (HELP). Van Schoote ging een wereldreis maken om gelden bijeen te brengen. Afdelin gen van HELP werden opgezet in ie VS, België, Italië en Japan. De eerste kliniek werd gebouwd op Punlap, een gebouwtje onge veer als de kanobergplaatsen waarin Van Seb.'ote zijn patiënten behandelde en dikwijls ook over nachtte. Begin 1969 besloot Van Schoote naar Japan te gaan om iets over diesel-motoren te leren in de hoop te zijner tijd een grotere hospitaal boot te kunnen kopen. Ook wilde hij materialen kopen voor de vol gende kliniek die op de atol Lamo- trek zou worden gebouwd. Eind april zeilde hij naar Goeam. Hij wilde aldaar zijn boot laten repa reren maar dat kon niet op korte termijn. Op 11 juli vertrok de ongeduldige toen maar uit Goeam met bestemming Japan. Kort voor zijn vertrek zei Van Schoote in een interview: „Ik wil naar Japan om verstand van die selmotoren op te doen. Misschien ga ik een maand of twee in een fabriek werken, zodat ik scheeps motoren zelf kan repareren als het moet in het donker of onder water". Richard F. Taitano, voorzitter van HELP voor Goeam en voorma lig plaatsvervangend hoge commis saris van het gebied, was bijna -net Van Schoote meegegaan. Maar toen hij zag hoezeer de „Kate" verwaarloosd was kreeg hij beden kingen. En toen hij de weerkaar ten goed bekeek en zag dat de koers die Van Schoote had uitgezet door een tropische storm liep, vond Taitano het zelfmoord om de reis te maken. Van Schoote was van plan op weg naar Japan Saipan aan te doen, maar veranderde klaarblijke lijk van gedachten. Hij deed Sai pan namelijk niet aan en stuurde evenmin een radioboodschap. Toen de „Kate" tegen september niet in Japan was aangekomen ging men met vliegtuigen en met schepen op zoek uit. Na een maand staakte het Japanse bureau voor de veilig heid ter zee haar pogingen. Wel verzocht men vissersboten naar de ,Kate" te blijven uitkijken. De inwoners van Truk zijn niet de enigen die geloven dat de dok ter nog leeft. Tony Mondello, een voormalig lid van het vredeskorps op de Marshal] eilanden, zei: „Ik denk toch dat hij niet dood is en lij levend en wel ergens zit". Mondello zeilde naar Goeam met Van Schoote maar kon toen niet verder mee. „Ik geloof niet dat er hem op zee iets is overkomen om dat hij met de „Kate" gewend was geraakt aan plotselinge ongewone situaties", zei Mondello. Joseph van Schoote, een broer van de dokter in België, zei tegen Mondello dat hij het niet uitgeslo ten acht dat zijn broer rond Zuid- CH1NA w^4* MIDWAY EILO O - - - 0- km 5000 „j|J Amerika zeilt. Maanden nadat Van Schoote als vermist was opgegeven gingen op Goeam geruchten dat hij en Amanto zich met de 10.000 dollar van de hulporganisatie uit de voe ten hadden gemaakt. „Dit gerucht is een gemene leu gen", zei Taitano. „Er is geen cent van dit geld aangeraakt. In feite staan de 10.000 dollar nog steeds op de bank plus de rente die er bij komt". Intussen tracht de leiding van de organisatie een opvolger te vinden en beraadt men zich over de vraag wat er met de 10.000 dollar moet gebeuren. Taitano zei dat hij zou proberen het project op gang te krijgen indien het bestuur over het eilandengebied tegen het eind van dit jaar nog niets zou hebben ondernomen. lijks geopend van 9.30-17.30 uur. Duitse hartpatiënten kunnen weer iets meer opgelucht ademhalen. Een grote Duitse firma heeft een apparaat op de markt ge bracht, dat het mogelijk maakt op mechanische wijze hartmassage en kunstmatige ademhaling toe te passen. Ook ziekenauto's kunnen ge bruik maken van het apparaat, waardoor men bij hartaanvallen sneller en doeltreffender kan ingrijpen. IN HET KADER van de 26e Inter nationale Huishoudbeurs, die van 26 maart tot en met 4 april 1971 plaatsvindt in de RAI te Amster dam, wordt wederom een Natio nale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding gehouden. Deze 14e landelijke krachtmeting in handvaardigheid is opgezet in de volgende categorie- en: haken, breien, kantklossen; we ven, en borduren; wandkleden; poppen maken (mens- en dier vormen); houtarbeid (meubels, speelgoed); boetseren en kera miek: werken met diverse mate rialen; inleg-, fineer- en mozaïek werk; snijden, gutsen en beeld- OVERIGENS HERINNEREN wij u ook nog graag aan DE Doe- het- zelf wedstrijd, die De Stem heeft uitgeschreven In ons nummer Vrije tijd vrij vertaald was de opgave te vinden. Er wer den vier voorbeelden genoemd: maak zelf een wielerplakboek, bouw instrumenten voor een eigen huisorkest, maak eens een krant zoals u die graag zou zien, en tenslotte: maak een maquette van een eigen woning. Voor de winnaar(s) van elke categorie ligt een bedrag van vijf tig gulden klaar, terwijl de beste inzending van het geheel met 150 gulden wordt beloond. Tot 28 fe bruari 1971 kunnen inzendingen worden opgestuurd aan alle kanto ren van De Stem. houwen in hout en steen; model bouw (schepen); modelbouw (treinen en bijbehoren); model bouw (andere modellen); werk stukken van metaal; schilderen (olieverf en aquarel); teken werk. hout- of linosnede); foto werk. Deelname aan meerdere catego rieën is moeglijk, doch per cate gorie kan slechts één werkstuk worden ingezonden. Inschrijfformulieren voor deze wedstrijd, waaraan men gratis kan deelnemen, zijn verkrijgbaar bij het bureau van de Internationale Huishoudbeurs. Gerrit van der Veenstraat 94, Amsterdam. HET WERELDHANDELSCEN TRUM dat in Manhattan in aan bouw is, heeft maandag een hoogte breikt van 382 meter. Daarmede is het thans het hoogste gebouw van de wereld. Een stalen plaat van 4 ton werd op zijn plaats gebracht en daarme de werd de hoogte overschreden van het Empire State Building, dat 381 meter de lucht insteekt. Het Empire State Building is 40 jaar lang het hoogste gebouw van de wereld geweest. Het wereldhandelscentrum wordt in totaal 411 meter hoog. Uit het jaarverslag van de We reldbank over 1970 blijkt dat de waarde van de wereldhandel met maar liefst 13% is toegenomen, daarmede werden de hoge toene mingspercentages van 1964 en 1968 overschreden. De uitvoer van de industrie-landen steeg met ca 15%, de zich langzamer ontplooiende ex port van de ontwikkelingslanden steeg in 1969 met 9%. De wereldexport bedroeg 270 miljard dollar waarvan 48 miljard op rekening van de ontwikkelings landen. Wanneer de tekenen niet bedriegen, wordt 1970 het derde opeenvolgende jaar met een duide lijke uitbreiding van de export- handel der ontwikkelingslanden. Deze uitbreiding is opgestuwd door het hoge economische niveau van de industrielanden, wat tot uitdrukking kwam in de hogere prijzen die werden betaald voor de ingevoerde grondstoffen uit de ontwikkelingslanden. De goederenstroom uit de ont wikkelingslanden is in toenmende •«•waarvan grondstoffen -i-i-i-i-Toto!e wereidexporf-fln lümiljard dollar) mate op de indsutrielanden ge richt. Industrielanden met een vrije markteconomie importen rond 3^4 van de uitvoer der ont wikkelingslanden. Het aandeel van de uitvoer van ontwikkelingsland naar ontwikkelingsland loopt ech ter langzaam terug.

de Stem | 1970 | | pagina 19