V 4 r GENEZERS" VOOR 100.000 NEDERLANDERS GEMEENTEN KUNNEN IN 1971 EISEN: Per gezin f 33 meer voor belastingen BRITSE INDUSTRIE PROFITEERT VAN HERFSTBEGROTING „Berg de bejaarden niet op Studio Verlate eer voor Hugo de Groot DODENCIJFER NU 15 Patiënte stak gordijnen in brand KRITIEK OP MOTOR: Bloembollen nu gepfeflfo vallen indebeste aarde MILITAIRE ALARM OEFENING GESLAAGD Van de Poel: „Geen aparte groep* Chronisch Introverten Man dood: ingeslapen met brandende sigaret Commentaar Redelijk, maar onbegrijpelijk Consumentenbond wil prijzen aan banden Onroerend goed Automatisering Brand aan boord Jumbo-Jet Rotterdam: kans op miskleun 7 van f17,8 milj. Werkgevers in kappersbedrijf: geen 400,- Defensie kost Israël per dag 14 miljoen biedt meer.Mveelmeer! 15 WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 oen dan moet u bij Met benelux eikenhout. (Indezeadver- r honderden, oordelig, bij r de helft L palissander, 3316 Imsteen naar gesloten, (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het maand blad voor de Geestelijke Volksge zondheid wijdt in zijn laatste num mer een uitvoerig artikel aan kwakzalverij. De auteur is dr. L. F. Bakker. Hij is huisarts te Voor burg en chef van de militaire ge neeskundige polikliniek te Den Haag. Hij is gepromoveerd op het proefschrift „Kwakzalverij en on bevoegd uitoefenen der geneeskun de". De auteur schrijft onder meer dat ruim 100.000 Nederlanders ge bruik maken van de diensten van kwakzalvers, onbevoegde genezers, paranormale genezers en dergelij ke. Een derde van het aantal pa tiënten vindt bij onbevoegden ge nezing en een derde ondervindt verbetering van klachten. De au teur onderscheidt allereerste para sitaire kwakzalverij, die hij liever met oplichterij aanduidt. Daarnaast is er een vorm van kwakzalverij, waarbij wel degelijk de intentie bestaat, verbetering te brengen in de gezondheidstoestand van ande ren. Hier laat zich een onderscheid maken in kwakzalverij, bedreven door bij de wet bevoegde beoefe naars van de geneeskunde en de kwakzalverij, bedreven door onbe voegden. Over het algemeen mag gesteld worden, dat de onbevoegden al of niet in combinatie zich be dienen van geneesmethoden, als het zogenaamde magnetiseren, de krui dentherapie en de gebedsgenezing. Voor Nederland geldt, dat het me rendeel van de onbevoegden van de kwakzalvers magnetiseur is. Het hele probleem van de zoge naamde onbevoegde genezers cul mineert dan ook in Nederland in 't zogenaamde magnetiseursvraag- stuk. Over het aantal onbevoegden zijn geen exacte cijfers bekend. Het wordt geschat tussen de 500 en 1000, welk laatste getal waar schijnlijk aan de hoge kant is. Vaststaat, dat Nederland ongeveer 350 genezers kent voor wie het genezen hoofdberoep is. Met betrekking toj de aandoe ningen, waarvoor men bevoegde kwakzalvers raadpleegt, zegt dr. Bakker, dat men zich in hoofdzaak met chronische aandoeningen tot de kwakzalver wendt, en wel met aandoeningen van 't bewegingsap paraat, van de organen, het zenuw stelsel en de psyche (nerveuze en psycho-somatische aandoenin gen). Het feit, dat het overwegend chronisch zieken zijn, die uit op portunistische overwegingen ge bruik maken van de diensten van onbevoegden, en het percentage genezingen en verbeteringen, dat daarbij bereikt wordt (9 procent) roepen bij de auteur de vraag op, waarom de kwakzalver blijkbaar wel in staat is bij een niet onbe langrijk aantal patiënten succes te boeken in tegenstelling tot de ver tegenwoordigers van de officiële geneeskunde. Hij verklaart dit uit het feit, dat de mens uit zijn eerste levensfase een hunkering naar lichamelijk contact houdt. Vanuit deze visie geeft de magnetiseur op een gele galiseerde wijze respons aan „hon ger naar fysieke prikkels". Over kruidendokters, zegt dr Bakker: „Alhoewel het directe be wijs niet geleverd kan worden, wijzen alle beschikbare gegevens in een richting, die bijna dwingt tot de uitspraak, dat geneeskundi ge kruiden bij bepaalde patiënten waarschijnlijk introverten een veel groter psycho-dynamiscli effect kunnen ontplooien dan de produkten uit de chemische indus trie". Dr. Bakker erkent, dat vele kwakzalvers in bepaalde opzichten positieve bijdragen hebben gele verd aan de volksgezondheid en dat zij zeker niet gezien moeten worden als oplichters, bedriegers of geestelijk gestoorden: „Ze heb ben een ingeboren drang om zie ken te genezen maar hun onkunde op medisch gebied werpt een scha duw op hun werk. Naast het per centage lichamelijk schadelijke ge volgen zijn zeker de nadelige ge volgen van psychische aard niet te veronachtzamen". Gezien de omvang en de gevaren van het zelfstandig beroepsmatig optreden van onbevoegde genezers, wordt het volgens dr. Bakker de hoogste tijd dat, met behoud van het goede, de gevaren geëlimi neerd worden. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De 71-jarige heer I. Binnendijk is gisteren bij een brand in zijn woning te Leiden om het leven gekomen. Bij een voorlopig onderzoek is ge- Weken dat de heer Binnendijk met een brandende sigaret in de handen in slaap is gevallen. Het beddegoed is gaan smeulen en de man is door de enorme rook in de beperkte ruim te. (hij sliep in een bedstee) gestikt. ziet het er op 't eerste gezicht nog zo onredelijk uit: de staats ecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Heeft het for- gelijk aan zijn kant als hij stelt ™de als vakantiegeld bestempelde zomeruitkering voor bejaarden in mindering wordt gebracht op de wak kolentoeslag genoemde win stuitkering als uitvloeisel van de ü'jstandswet. Bijstandswet verzekert immers aanvulling op het vaste inko- en van al die Nederlanders die e' in de gelegenheid zijn een be- d bestaansminimum te bereiken. is dus een eenvoudige reken- '7'' Wordt het uit anderen hoofde repen vaste inkomen hoger, dan ®''stanc's"aanvu"'n9 'a9er ln het menselijk leven is hef twee- e. 9®zicht ten minste even belang- tL j ^et eerste- De bejaarden ver- tden in de veronderstelling dat "zomeruitkering als een extraatje ,i°,s gedoeld: ze voelen zich nu be- tisrl "bedeling vsn de secreta- at er advies is gevraagd om een ering ineens mogelijk te maken onW ana'°9ie van de vierhonderd :0 en.voor de werkenden) zal wel :„;°fti6f worden ervaren als ze is- De staatssecretaris heeft r hjkelijk onvoldoende beseft bin e6n overrnaat van psychologie erzijds maar nauwelijks voldoen- b<JS 0rn .c'e °P 9rens van het „e sansm'nimum verkerende land- 'sdeliT ^e9r'P k'i te brengen voor 'I e, maar ingewikkelde rege- zoeen no9 minder om ze te ver- om,.en,rnet h1"1 povere materiële handigheden. Voor het stadhuis aan de Coolsingel in Rotterdam heeft burgemeester Thomassen gister middag een standbeeld van Hugo de Groot onthuld. Het monument is een schepping van de beeld houwer Auke Hettema. De plan nen voor een beeld van Hugo de Groot in Rotterdam ontstonden tien jaar geleden binnen het his torisch genootschap Roteroda- mum. Hugo de Groot is na 1613 enkele jaren pensionaris van Rotterdam geweest. (Van onze correspondent) WAGENBORGEN Het aanvan kelijke vermoeden dat de brand in de psychiatrische inrichting Groot Bronswijk in Wagenborgen door een van de patiëntes werd aangestoken is bevestigd. Met het overlijden van een 72-jarige vrouw uit Marum steeg het dodencijfer gisteren tot 15. De brand werd zaterdagavond ge sticht door een jeugdige patiënte. Zij stak met een lucifer de gordij nen aan. Als motief gaf de patiënte op dat zij met vakantie wilde. Dat het meisje in het bezit was van lucifers is niet abnormaal. Roken is de patiënten in de inrichting toege staan. De politie gaat niet tot aan. houding over. DEN HAAG (ANP) De Consu mentenbond heeft aan de minister van Economische Zaken te kennen gegeven ,dat de bond bezwaar heeft tegen het advies van de SER om art. 2 van de prijzenwet buiten werking te stellen (d.i. een adviesprijsvor ming vrij te laten) De Consumentenbond acht de hui dige prijsontwikkeling ernstig ge noeg om alle instrumenten tot prijs- beheersing beschikbaar te houden. De bond dringt voorts aan op verdergaande maatregelen ter be vordering van de concurrentie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De invoering van een nieuw belastinggebied voor de gemeenten kan de drie miljoen Nederlandse gezinnen gemiddeld elk 33 gulden per jaar gaan kosten. Deze schatting „maar meer dan een schatting is het niet" maakte minister Witteveen van fi nanciën gisteren bekend in de Tweede Kamer, waar het wetsontwerp tot invoering van een eigen belastinggebied voor gemeenten en pro vincies opnieuw aan de orde was. Deze nieuwe regeling zal volgend jaar geleidelijk ingaan als de kamer er zich mee verenigt. Volgens minister Witteveen wordt door de wet voor de gemeenten als totaliteit een „ruimte" van circa 300 miljoen gulden geschapen. Daar staat echter tegenover, dat de centrale overheid de personele en grondbelasting afschaft, wat voor haar een „offer" betekent aan belastinginkomsten van 200 miljoen. De zwaardere belastingdruk kan dus gemiddeld op 33 gulden per gezin uitkomen, wat de bewindsman geen exorbitante drukverzwaring noemde. Behalve Witteveen betoogden ook zijn onderminister Grapperhaus en minister Beemink (Binnenlandse Zaken) dat een eigen belastinggebied een verlengstuk is van het handha ven van de autonomie van de ge meenten. Die gemeenten zullen het meren deel van hun inkomsten uit het gemeentefonds blijven krijgen, maar daarnaast hebben zij behoefte aan een „vrije zoom", een eigen inko mensbeleid afgestemd op de eigen noodzakelijke voorzieningen. Hoofdelement voor de gemeente lijke belastingen vormt de belasting op onroerend goed, zowel voor de eigenaar als voor de gebruiker. Er werd op gewezen, dat aan tal van bezwaren van de kamer tegen de nieuwe regeling tegemoet is geko men, onder meer door de maatstaf waarnaar geheven kan worden, te beperken en door de heffing en inning centraal te laten geschieden. Er werd voorts op gewezen, dat de gemeente niet móéten heffen, ze mogen. Dat sloeg dan vooral ook op gemeentelijke belastingen als recla mebelasting, hondenbelasting en toe ristenbelasting. Wat betreft de centrale heffing en inning van de gemeentebelasting nadat de gemeenten zelf de nor men hebben vastgesteld kon staatssecretaris Grapperhaus mede delen, dat de rijksbelastingdienst de zaken eerst in handbewerking zal moeten regelen, ondanks het feit dat de grond-en personele belasting verdwijnen, zal er (netto) 100 ad 150 man meer nodig zijn voor dit werk. Pas iin 1975 is automatisering mo gelijk, waardoor men 300 man kan besparen. Met betrekking tot de vermakelijkheidsbelasting, die voor ■bioscopen en andere vermakelijkhe den over een aantal jaren zal wor den afgeschaft, zei dr. Grapperhaus, dat deze niet meer past in deze tijd. „Ze dateert uit de vorige eeuw, toen men vermaak nog als luxe be schouwde. Nu is recreatie levensbe hoefte geworden, die men niet moet belasten". „Wel valt nog te denken", zo zei mr. Beernink, „aan 'n soort verma kelijkheidsretributie als verhaal van de kosten, die een gemeente moet maken om een vermakelijkheid mo gelijk te maken, zoals wegenaanleg, politietoezicht e.d. later nog gere geld kan worden. De beslissingen worden volgende week woensdag genomen. LONDEN (AFP) Direct na de landing op het Londense vliegveld Heathrow is gistermiddag een van de motoren van een Boeing 747 Jumbo-Jet van Pan American Air ways in brand gevlogen. De gezag voerder had juist omgeschakeld op afremmen met de motoren. Een van de 89 passagiers van het toestel verklaarde: „Uit een van de ramen zag ik een steekvlam en on middellijk daarna kwam er een zee van vuur uit een van de motoren'. De passagiers haastten zich naar de nooduitgangen en kwamen via glij- sleuven veilig op de begane grond terecht. Hoewel de oorzaak van de brand, die als hij tijdens de vlucht was uitgebroken een ware ramp had kunnen betekenen, nog niet is vast gesteld verwacht men, dat het inci dent voedsel zal geven aan de controverse over de motoren van de Jumbo-Jet. Deskundigen in de Ver enigde Staten hebben onlangs beves tigd dat ze vaak de kritische tempe ratuur benaderen en die zelfs over schrijden. ROTTERDAM (ANP) Rot terdam zit voor f 17,8 miljoen „in de boot" als de stad zelf beslist, dat Hoogovens-Hoesch geen Hoogoven- bedrijf op de Maasvlakte mag vestigen. Wethouder Worst (bedrijven) van Rotterdam zei gistermiddag: „Als het niet doorgaat, dan hebben we misgekleund. „Rotterdam heeft reeds voor f 17,8 miljoen besteld aan technische uitrusting voor het gebruik van Hoogovengas in de nieuwe elektrische centrale op de Maasvlakte. Dit bedrag is nutteloos geïnvesteerd, als er geen hoogoven- bedrijf komt. DEN HAAG (ANP) Het be stuur van de federatie van werkge versorganisaties in het kappersbe drijf zal de werknemersorganisaties in dit bedrijf meedelen, dat het niet van plan is zijn leden te adviseren een uitkering ineens van f 400,- te geven. TEL AVIV (RTR) Israël be steedt bijna 14 miljoen gulden per dag aan de defensie, aldus een woord voerder van het Israëlische ministe rie van defensie DEN HAAG (ANP) De alarm oefening voor reserve- en dienst' plichtig personeel, die maandag werd ingezet met als voornaamste doel na te gaan hoe snel, via radio en t.v. opgeroepen militairen op hun plaats van bestemming zijn, is volle dig geslaagd. Van de 143 met klein verlof zijn de militairen van het elfde pantser infanteriebataljon hebben er zich 140 binnen de gestelde termijn in de Saksen Weimar kazerne te Arnhem gemeld. Slechts van drie man werd niets vernomen. Van de 140 man, die zich hebben gemeld, zullen er 129 daadwerkelijk aan de driedaag se oefening deelnemen. Elf man kre gen om redenen van uiteenlopende aard vrijstelling. (Van onze correspondent) LONDEN Het anti-inflatieplan van de Britse minister van financiën, Anthony Barber, is een maxi- in plaats van een mini-herfstbegroting ge worden. De minister maakte gisteravond maatregelen bekend, waarmee de regering-Heath in het financiële jaar 1971/72 een besparing van omstreeks 330 miljoen pond op de openbare uitgaven hoopt te kunnen doen. Barber's plan voorziet ruime finan ciële voordelen voor de industrie, maar de gewone man moet het weer bekopen. De huishuren van gemeen tewoningen zullen nogmaals worden verhoogd. Op school krijgen de kinderen van af 7 jaar geen kosteloze melk meer. Schoolmaaltijden worden duurder en de toegang tot de nationale musea blijft niet langer gratis. Ook zullen de Britten meer betalen voor genees middelen. Tandverzorging en het ko pen van brillen wordt eveneens duurder. De armen krijgen echter meer officiële hulp. Als troostprijs voor degenen, die „gemolken" worden, belooft de re gering, dat zij vanaf 5 april 1971 de inkomstenbelasting een heel klein beetje zal verlagen. Wat de militaire strategie betreft heeft de Britse regering gisteren de plechtige verzekering gegeven, dat Engeland zijn militaire aanwezigheid in Zuidoost-Azië zal handhaven. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Bejaarden zijn geen aparte groep. Het zou onjuist zijn om de ou derdom zodanig te culti veren, dat men maatschap pelijk beschouwd in een uitzonderingpositie komt te verkeren. De gedachte om oude mensen op deze wijze te isoleren of „op te bergen" om geen last meer van hen te hebben is zelfs al worden zij niet uitgesproken beslist on aanvaardbaar", aldus staatssecretaris mr. H. J. van de Poel, van C.R-M. gistermiddag bij de ope ning van een nieuw be jaardentehuis in Velsen. „Overheid en maatschappij moeten samenwerken om de problematiek rond de bejaarden tot een oplossing te brengen", aldus de staatssecretaris, die er op wees dat de overheid in de komende vijf jaren f 359 miljoen wil besteden aan de uitbreiding van het open bejaardemverk. „Ook het cultureel pas poort zal niet beperkt moeten blijven tot het deelnemen aan culturele manifestaties (musea, con certen, toneel), doch eerder een algemeen dienstverle nend karakter dienen te dragen". Mr. E. N. Schneyder van liet Centraal Bureau voor Afgifte Rijvaardigheidsbe wijzen vindt het een wei nig bevredigende situatie, dat van bejaarden alleen op grond van een vermoe den dat zij door hun leef tijd onbekwaam tot het besturen van een auto zijn, kan worden gevorderd dat zij opnieuw een rijexamen afleggen. „Deze vordering komt herhaaldelijk voor", aldus mr. Schneyder. Goed, goed, het is bekend dat de heren vrachtwagenchauffeurs zeer tot tamelijk voorzichtige lieden op de weg- zijn, maar een klein verzoek om het in het „Nauw van Rijsber- gen" waar het zeer kan spoken wat rustiger aan te doen kan er toch wel af, meen ik. En met mij (om met een tv-commentator te spreken, nietwaar heer Verhoeff) enige Rijsbergenaren, die hun boel tje nu al voor de tiende keer of zo in elkaar geramd zagen. Rijsbergen: een drive-in-shop. We wippen nu pijlsnel over naar San Pietro, een plaats(je) in Italië, waar arts Angela Zampolla zich met vier doehteren gelukkig, edoch niet helemaal „compleet" voelde. Toen zijn vrouw hem zeer onlangs een zoon baarde, kende de vreugde van Angela geen grenzen. Hij heeft nu al z'n 2.000 patiënten uitgenodigd te drinken op de ge boorte van des artsen zoon, zoveel zij maar willen en uiteraard op kos ten van de dokter. De dokter behandelt ook de katers (niet gratis). U herinnert zich ongetwijfeld nog wel het rumoer dat ontstond toen de Brabantse gemeenten het nieuwe provinciehuis in Den Bosch een bronzen deur wilden schenken. Dat plan kostte een dubbeltje per Bra bantse hoofd en daar is veel kritiek op geweest. Maar de zogeheten dik ke deur moest er toch komen en drie december wordt nu het eerste deel gegoten. Tot zover de geschie denis. Merkwaardig genoeg zal de deur het volgende opschrift dragen: „Uit voor en tegen". Maar waar blijft het woordje „In"? Want je zult het pro vinciehuis toch ook binnen moeten. •ir Oplossing: De dikke deur is waar schijnlijk de achterdeur... Een goede raad van het Duitse comité voor economische voorlich ting in Keulen, waar ik het geheel en al, volledig, mee eens kan zijn: „Als huisvrouwen zuinig willen in kopen moeten ze man en kinderen thuis laten". En waarom dan wel? Bij het zien van gevulde rekken krijgen mannen en kinderen een „spontane kooplust, die grotere uitgaven tot gevolg heeft, dan voorzien zijn", zegt de Duitse consumentenbond. Het ver schilt iets met onze interpretatie, maar ik ga gaarne akkoord met de raad. De ups-en-downs uit het leven van een politicus: Biesheuvel op, Biesheuvel af. Ter overpeinzing: „Als mensen aan mij vragen wat hun kansen op overleving zijn, antwoord ik dat er op het ogenblik twee procent kans is. En als we er echt hard aan gaan werken misschien drie procent" (prof. Paul Ehrlich, deskundige mi lieubescherming) Tot de overige 98 (of 97) procent. Gegroet. MERIJN. (ADVERTENTIE) In elke aflevering van het steengoeie radio/tv-magazine Studio swingen de knetterhippe camera- en microfoon- nieuwtjes de pan uit! Iedere week knalvol informaties over radio- en tv-stenen, interviews en kleurrijke reportages. Studio biedt meermeer popnieuws, meer sport, meer aktualiteit! Ook kunt niet zonder Studio. Stuur daarom ml een kaart zonder postzegel met uw naam en adres aan ons antwoord nummer te Amsterdam. het dynamische radio/tv-magazine van de KRO

de Stem | 1970 | | pagina 13