Ver. Milieuhygiëne wil niet in raad luchtverontreiniging rvindt er ONDANKS UITNODIGING UIT STATEN Blazen bedrijven 's-nachts vuil af Een raad of een college van milieu regenten? Progil doorgedrongen tot provincieraad Oost-Vlaanderen Vis houdt fit T3 Middelburg krijgt grootste klapbrug Europa GEEN EXTRA VUILE LUCHT BOVEN SLOE ikkelijke Ivan ilo Openbaarheid vragen D "66 Gouden Delta goed vertegen woordigd op Europort 3ek van arde na eer open jolleybal Hulst Provincie wil versterking van afdeling I voorlichting Kegenaclilig TWIJFEL VERTALING OPENBAAR Heel spoedig uitspraak in geschil met Woes ten berg éSk- Geslaagd wieJ erf eest in IJzendijke FRANSMAN VALT VAN VIJFTIEN METER HOOGTE INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER DINSDAG 27 OKTOBER 1970 an de toestand, want •kocht blijft nog steeds ieneden de kostprijs, de beste kwaliteiten oererassen als Beurre iference trad een prijs- or vraag voor export. onzer verslaggevers) )E Met ingang november zal de bibli- Vogelwaarde weer open |tellenden kunnen er in sdere zondagmorgen te- j.OO tot 12.00 uur. De I gevestigd in de oude Stoppeldijk. sportmedewerker) In de bedrijfsvolley- van het rayon Hulst klas heren behaalde een gemakkelijke 0- ig op een verzwakt yperend was eveneens .•winning die PMC op llde. In voorgaande sei- door het PMC-team I duidelijke zege op de behaald. Deze neder- .or de Clingse textiel- aan, want het gevolg Jt dezen zich nu wel als voor de titel kunnen :de klas heren blijven is 1, Ambuio-2 en Ly- eten elkaar weinig toe tgenoemd team kwam riet binnen de lijnen szins een vals beeld in ring is ontstaan, nu de ielmensen twee wed der speelden dan htt. j ende KPJ 2. De nitsla- '.las luiden: Cactus 2- 2 3-1, GVC—Ambulo. ilencomb. 1WC 4— 1 T-Thor 2—2, KPJ 2- I 1 30, Clitex 2Am- dageraadCactus 1 0- de eerste klas hadden T een en twee van de en Clitex een dagje j van KPJ greep die te rukken naar de door een overwinning p Milco met 3-1. Met iden minder dan MA- :hts twee punten min- de KPJ-dames nog ip de titel. De andere sen Dageraad en Scho- 1 eindiede in een 1—2 ïolencomb. In de twee- Is maakten de kopploe- Morres en GVC geen won van Combo met bond Seholencomb. 2 kar met 3—1, terwijl douwers nog vaster op pats duwde door even overwinning te beha- J om de vijfde plaats pn GVC werd door de nes met 3—1 gewon- j gemeentelijke dames gwse van plaats verwis- in de diverse klassen ïenteel als volgt uit' Jas: 1 Ambulo 6—-llr 3. Clitex 5—5, 4. Bol -1, 6. CVC 4—0. _PJ 2 6—12, 2. Cactus ,nbulo 2 6—10, 4. L>" Cactus 2 6—7, 6. Thor \encomb. 76, 8 GVO aio 3 8-5, 10. CVC 2 lx 2 5—4, 12. Scholen- 13 Clemavo 5—1. Dageraad 50. 1-rlas: 1. MAVO 6—9, 2. Clitex 5—7, 4. Scholen- 5. Dageraad 52, ybeert Verstr. 59, Morres 69, 4. P'°' GVC 5—6, 6. PVH |—4, 8. MAVO 2 5—*. -2, 10 Seholencomb- - pouwers 50. Donderdag bog®* JO-cursus, die bestap Isehe lessen. De m®1' Ivoor de cuesus is Is dokter Casparie en Iter Niesten. De de heren Remorie I De collecte voor het ft f. 241,- opgebracm- In café R- ®°e :r is een prijskaart' s Iraan 40 kaarters de plag is als volgt: yw fA. Hulshout, Terhoie keierus, Stoppeldijk. f Terhole - R- van t, 3. J. Hulshout, e Ld, Terhole, 4. T- d E. de Mfe* [Schauwaert, Hulst ilst. Verliezersronde. St. Jansteen terhoie, 2. F. de 0°°»' leve, Terhole. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Is het juist, dat enkele grote industriële be drijven in Zeeland 's nachts vuil afblazen?. Dit was een van de vele vragen, die het nieuwe PvdA-statenlid A. C. van Over- beeke gisteren op gedeputeerde A. Kaland afvuurde. Het statenlid had het vooral gemunt op de summiere infor matie welke vanuit de raad in zake de luchtverontreiniging tot de statenleden was doorgedron gen. „Maakt de vergaderingen van deze raad openbaar", zei hij. De rapportage van de raad voor de luchtverontreiniging werd door de heer Roodenburg (D'66) „een résumé der eenzijdigheid"' genoemd. „Werkelijk belangrijk nieuws", zo zei hij, „betreffende industria lisatie, vernemen wij per traditie uit de pers. Dat was zo met Hoechst, met Péchiney en met Total als met de nieuwe raffina derij, die belangstelling voor het Sloe heeft, de UK Wesseling". De heer Landheer (VVD) „Kunnen de diverse meetnetten in de provincie niet gecombi neerd worden tot een geïnte greerd meetnet?" ,Ik ben benieuwd of er in de vestigingsvoorwaarden, die aan Péchiney worden gesteld iets 1 over groengordels staat", zei de 1 lieer Van Bennekom (AR). De meeste van deze concrete vragen, die gisteren werden ge steld, zullen in de afdelingsver slagen verwerkt worden, waarna zij schriftelijk door GS van ant woord zullen worden voorzien. (Van een onzer verslaggevers) I MIDDELBURG - Mr. J. Sehlinge- I mann tot wiens verantwoordelijkheid 1 'Is geduputeerde ook provinciale I voorlichting behoort, heeft gisteren I® provinciale staten verklaard, dat I "ij bereid is te bezien of de afdeling I voorlichting van de provincie zou I "weten worden uitgebreid. De heer Schlingemann toonde zich I erkentelijk voor de lof die de staten I toezwaaiden aan de voorliehtings- I toactionaris de heer J. Tevel. .Evenmin als in de fractie van de JVan Bennekom", zo merkte mr. IMnhngemann onder luid gelach op, |"isde afdeling voorlichting een one- I"ton-show". Hij maakte duidelijk dat I toKmensen waarmee het bureau 1 voorlichting eventueel zou worden I l,-re2d inzicht moeten hebben in I public relations. I Ju een van de nieuwe taken waar- Id x bureau voorlichting zal wor- I on belast behoort waarschijnlijk het I orvaardigen van een folder waarin I d! 0ntw''5'vèlingsproblematiek van lip jr.ov'nc'e °P begrijpelijke wijze I dienste van de bevolking uiteen 1 wordt gezet. V Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Enige tijd regen I normal- en ongeveer I a'e temperaturen, I itiiÜTi1'?vooruitzichten in cijfers ge- I "toeld over Nederland. lol0;' woensdag: aantal uren zon: Ihoven min--temp.: 0 tot 4 graden normaal; max.-temp.: om- I Perms" normaal; kans op een droge minstens 12 uur: 60 pro- I haai. Sns °P een geheel droog et- I 30 procent. ^t°r donderdag: aantal uren zo.-i: "ormaal i !"iMemp.: van ongeveer Itoax-t 4 graden boven normaal; 1 ®P eè j1'' omstreeks normaal; kans In droge periode van minstens pet: kans >p een geheel (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland peinst er niet over om een of meer bestuursleden te laten deelnemen aan de provinciale raad inzake de luchtveront reiniging." „Onze deelname aan deze raad zal pas mogelijk worden als de provinciale raad wordt omgebouwd, tot een lichaam dat in de vol ledige openbaarheid werkt en dat zijn leden niet verplicht om tegen over hun eigen achterban het stilzwijgen te bewaren." „Onze deelname aan de raad inzake de luchtverontreiniging zou dezelfde figuur scheppen, als wanneer de consumentenbond deel ging uitmaken van de keuringsdienst van waren." Aldus het commentaar van de voorzitter van de vereniging Milieu Hygiëne Zeeland, mevrouw mr. T. Kannegieter, op een gisteren veelvuldig in de Staten van Zeeland geplaatste uitnodiging aan haar adres. Verschillende fractievoorzitters, die gisteren in provinciale staten het woord voerden, toonden hun onbe hagen over de wijze waarop de pro vinciale raad inzake de luchtveront reiniging aan de staten rapport over haar werkzaamheden uitbrengt. De twee resumés, die men over het werk van de raad over de laatste zes maanden heeft ontvangen, wer den algemeen te summier bevonden. Aan tal van concrete vragen, die bij de staten leven, gingen de resu més voorbij, zo werd opgemerkt. Men wilde meer openheid en zo mogelijk volledige openbaarheid rond het inhoudelijke werk van de raad. De heer Van Bennekom (AR) beloofde zelfs op dat punt bij de behandeling van de provinciale be groting met een motie te zullen komen, als het punt openbaarheid intussen niet bevredigend zou zijn geregeld. In hetzelfde verband kwam het onderwerp „beleidsvoorlichting" op het tapijt. Algemene waardering voor het werk van het bureau voor lichting van de provincie, maar daarnaast de vraag: „Moet de pro vincie niet meer aan public relations ((PPR) gaan doen? vormden de teneur van hetgeen er over dit on derwerp werd opgemerkt. WW: 10 H to etmaal: 40 procent. Gedeputeerde Kaland, die zei zijn antwoord niet te willen uitstellen tot de schriftelijke voorbereiding van de begrotingsbehandeling, speel de in het bijzonder in op een op merking van de heer A. C. van Over- beeke (PvdA). „Er is twijfel bij het publiek aan de wijze waarop het provinciaal bestuur de milieuzorg uitoefent" „Deze twijfel is niet ge rechtvaardigd!", riep de heer Ka land uit. „Wij doen wat we kunnen om onaangename situaties voor de Zeeuwse bevolking te voorkomen. Wat de milieuverontreiniging betreft kan ik dit stellen: a. We zitten er voortdurend boven op, b. het college is bereid tot elke informatie die men wenst, op een zo objectief mogelijke wijze. Wat het bureau PPR (provinciale public relations) betreft (deze initi alen wekten telkens als zij genoemd werden de nodige lachlust op) zei de heer Kaland dat er een kleine werkgroep bijeen is, die tracht na te gaan hoe men de ontwikkelingspro blematiek van de provincie bij de bevolking bekend zou moeten ma ken, of daarbij de scholen kunnen worden ingeschakeld en hoe men met name de jeugd het best kan bereiken. Op dit punt had de heer Dusarduijn een suggestie gedaan om de onderwijscommissie van de sta ten bij dit probleem in te schakelen. „De grote moeilijkheid", zo zette de heer Kaland uiteen, „ligt in het vertalen van de technische vaktaal der deskundigen in begrijpelijke termen, zonder dat daarmee de wer kelijk informatieve waarde van de voorlichting wordt aangetast". Zijn verschrikkelijke glimlach opzettend ging hij in op enkele concrete vra gen: „Er is geen reden om wegens vermeende grensoverschrijdende luchtverontreiniging een meetpunt bij Rilland Bath te vestigen". Tijdens de mist van enkele we ken geleden hebben zich nergens in Zeeland verontrustende SO-2-con- centraties voorgedaan (wij verwij zen voor dit punt naar een hierop betrekking hebbend bericht elders in dit blad), De technische werkgroep voor de raad van de luchtverontreiniging houdt zich bezig met de mogelijk heid voor de aanleg van groengor dels rond de industriecomplexen in Zeeland. Het staat vast, dat de reeds gevestigde bedrijven in Zeeland rechtens niet verplicht kunnen wor den om aan de aanleg van deze groengordels mee te betalen. Nog te vestigen bedrijven zullen wellicht wel voor de financiering kunnen worden gewonnen, mits het haven schap Vlissingen, dat de industrie- gronden uitgeeft, de kosten van de groengordels omslaat op de grond prijzen. De voorwaarden in de aan Péchi ney af te geven hinderwetvergun ning kunnen alleen door b. en w. van Vlissingen openbaar worden ge maakt, omdat Vlissingen deze ver gunning moet afgeven. Een studie rapport van de technische werk groep van de convenantspartners in zake Péchiney is binnenkort gereed en zal volledig openbaar worden ge maakt. GEDEPUTEERDE A. J. KALAND Met Hoechst en Péchiney wordt een schaderegeling ten behoeve van door luchtverontreiniging gedupeer de landbouwbedrijven in de omtrek uitgewerkt. De discussie over de vraag wie de kosten van onderzoeken die niet tot een schadeclaim leiden moeten betalen, is nog gaande. O (Van en onzer verslaggevers). BREDA Verwacht wo dt dat de Kroon een dezer dagen uitspraak zal doen in liet geschil tussen liet Bre dase gemeenteraadslid J. Woesten- berg en de gemeente Breda over de uitslag van de gemeenteraadsverkie zingen. Als de Kroon de gemeente Breda in het gelijk stelt, dan wordt nog deze week een extra-raadsver gadering uitgeschreven voo de in stallatie van de nieuwe gemeente raad en de verkiezing van de nieu we wethouders. Door het onderzoek dat door de heer Woestenberg is geëist, is de oude gemeenteraad van Breda bijna twee maanden langer in functie ge bleven waardoor ook het college van b. en w. op zijn post bleef. Drie wethouders in het Bredase college, t.w. mr. R. Gielen. de hee J. M. van Bijnen en de heer J. Vermeu len, zullen zeker niet meer in dit college terugkeren. Na een van de vele milieudebat ten die sinds goed twee jaar in de staten van Zeeland worden ge voerd, hebben wij in een commen taar eens de vraag opgeworpen, of bet niet zinnig zoa zijn om binnen de provinciale raad inzake de luchtverontreiniging, een democra tisch spanningsveld te scheppen, door bijvoorbeeld bestuursle den van de vereniging Milieuhy giëne Zeeland in deze raad op te nemen. Gisteren werd een overeenkom stige vraag door verschillende le den van provinciale staten aan bet college van G.S. van Zeeland ge steld. Een concreet antwoord kwam er van de zijde van G.S. (vertegenwoordigd door de heer A. Kaland) op deze vraag niet uit. De heer Kaland meende wellicht, dat een lang geleden door hem afgelegde verklaring nog wel in de achterhoofden van de statenleden zou zitten. Het betreft hier zijn uitspraak: „De vereniging zal er wel geen behoefte aan hebben om zich met het establishment te ver eenzelvigen door zich bij het be leid te laten betrekken. Die behoefte heeft de vereniging inderdaad niet, zoals men elders in deze krant kan iezen. Daarmee blijft echter nog altijd de vraag overeind slaan (en ook die vraag hebben wij al eerder opgeworpen) of de provinciale raad inzake de luchtverontreiniging in het oog van de bevolking, nu wei zo'n ideaal forum is voor !aa( ons zeggen: „Milieuproblemen'. Hel is (Wij hebben er gisteren weer het nodi ge over horen mopperen in de staten) een besloten club, wier voorzitter tevens voorzitter is van de technische commissie uit de zelfde raad, en bovendien het aan gewezen lid van G.S. bij wie de milieukwesties tenslotte belanden de heer Kaland. Wij vinden het aannemelijk, dat de raad voor de luchtverontreini- aangaande het industrie- en mi- ging niet in staat is de twijfels lieubeleid van het provinciaal be stuur bij de bevolking weg te ne men. Zij zou dat wellicht beter (of wie weet: totaal!) kunnen doen, als zij de functie van een „milieu- parlement,kon waarmaken, met aan deze kant van de tafel de vertegenwoordigers van de bevol king en aan de andere zijde: de vertegenwoordigers van „het be leid", inclusief de deskundigen wier spraakzaamheid gelijk be kend omgekeerd evenredig is aan hun kennis van zaken ....he laas! Vergaderingen van een raad in deze democratische vorm, mits maar dat is vanzelfsprekend in volledige openbaarheid zouden een bres kunnen vormen in het afgesloten front dat het Zeeuwse publiek terecht of ten onrechte nog bestuurders het over de industria- altijd bevroedt ais de provinciale lisatie hebben. Men kan tegenwer pen dat een „milieu-parlement" iets nieuws zou zijn en preceden ten kan scheppen. Wij kunnen ant woorden: „Blaar wat wil men dan?" De formele commmunicalie- kanalen blijken ofwel onduidelijk ofwel ongeloofwaardig te zijn, zo als men uit vele felle reacties op hetgeen er uit die kanalen naar de bevolking doorsijpelt, kali afleiden. De ambtelijke kanalen, zoals het Provinciaal Opbouworgaan er een is (in feite heeft de provincie in dit orgaan een welzijnsdeparle- ment, ook al waardeert ze dat blijkbaar niet) dreigen op te dro gen; niet omdat de bron (de Zeeuwse samenleving) niet meer werkt, doch omdat degenen voor wie het kanaal is gebouwd, in casu de provinciale overheid, geneigd is alleen te luisterren naar dat wat haar aangenaam in de oren klinkt. De politieke kaders dan? Verte genwoordigen die een werkelijk gezag en zijn die bij machte om de „milieu-fobie" te bezweren? Hier van willen we zeggen: laat ons niet lachen! Toen staatssecretaris Kruisinga, een der weinigen in ons land bij wie men met al zijn kan aankloppen, in Middelburg benarde vragen over ons milieu een lezing kwam houden, luister den 22 aanwezigen naar zijn be- hartenswaardige woorden. En die 22 waren lid van de C1IU, die nota bene huil eigen Kaland al lieb- Op een afdelingsvergadering van de PvdA, kortgeleden ook in Mid delburg gehouden, sprak het nieu we socialistische statenlid Don op niet mis te verstane wijze over zijn opvattingen aangaande indus trialisatie. Hoewel naar buiten toe de indruk overeind wordt gehou den dat de PvdA omwille van de werkgelegenheid geen twijfels over de industrialisatie heeft, bleek er een nieuwe vergadering te moeten worden georganiseerd, waarin men het dan maar eens echt zou kunnen hebben over die industrialisatie... Een vergadering min of meer afgedwongen door een groep jonge PvdA-leden. Maar tegelijkertijd krijgt een bijeen komst in Sas van Gent, waarvan men verwacht dat zij sprekers zal opleveren die nu eens de ongerust heid van argumenten kunnen voor zien, coirca drielianderd bezoekers. Tegelijkertijd moedigt een zwij gende discussiefilm „In de ban van liet gebeuren" tientallen men sen, vooral jongeren, tot actie aan. De ingezonden stukken in de dag bladen liegen er al evenmin om. Er is een grote ongerustheid, er bestaan grote twijfels. Het beleid en de bevolking zo menen wij voorzichtig te mogen opmerken lijden aan een com municatie-defect, hetgeen feitelijk hetzelfde betekent als dat zij op voet van oorlog met elkaar leven. Wellicht is ook dc veronderstelling gewettigd, dat liet grote publiek op milieuvoorlichting afkomt, mits te voren vast staat, dat er liefst van bevoegde zijde paniek zal worden gezaaid. Het is dan meer de paniek, of zo u wilt: de sensa tie, die de eigenlijke interessefac tor uitmaakt. Dit is een uiterst gevaarlijke zaak, waaraan de over heid alles moet doen, zelfs door om in een jagersterm te spreken: Het hart vooruit te werpen. Om bouw van het college van milieu- regenten in casu de Raad voor de Luchtverontreiniging, tot een ver tegenwoordigend lichaam, is slechts een van de mogelijkheden die er lijken te zijn. Tweeëntwintig mensen voor de staatssecretaris... Driehonderd voor dokter Stum- phius (de Asbestos-dokter, zoals men hem noemt).... Het verschil is te groot om onopgemerkt te kun nen blijven.... T. K. (Van een onzer verslaggevers) HULST-KALLO De dreigende Progil-vestiging op de linker-Schel- de-oever bij Kallo is de afgelopen week voor het eerst ter sprake ge bracht in de provincieraad van Oosl- Vlaanderen. De heer R. van Gerven, lid van de fractie van de Volksunie in de provincieraad en inwoners van Kallo, heeft naar aanleiding van de persberichten uit Nederland zijn be zorgdheid uitgesproken over de con sequenties, die de Progil-vestiging (Van een onzer verslaggevers) 51IDDELBURG De volledige openbaarheid van en rond de be leidszaken die door nieuwe partij groeperingen als D'66 en de PPR worden beleden, blijkt - althans door de provinciale partijformaties - serieus te zijn bedoeld Gisteren, voor de aanvang van de afdelings vergaderingen van provinciale staten van Zeeland, werd ons de volledige serie vragen die D'66 in het afde- lingsberaad ter voorbehandeling van de provinciale begroting wil inbren gen, overhandigd De complete vra genlijst bestaat uit 66 schriftelijke verzoeken om informatie. Hoewel publicatie van de door D'66 te stel len vragen uitdrukkelijk door de vertegenwoordigers van deze partij in de staten was bedoeld zijn wij om puur technische redenen genood zaakt, ze onze lezers te onthouden. De billijkheid zou namelijk gebie den dat wij ook de schriftelijke vragen van de andere statenfracties, wier medewerking aan openbaarma king na het door D'66 geschapen precedent buiten kijf is, in ons blad zouden opnemen, waarmee dan in totaal ongeveer een pagina gemoeid zou zijn. Uiteraard een onhaal bare zaak. Bij de indiening van de vragen door de afdelin gen (waarbij naar aloud gebruik wordt vermeden de partijen te noe men die de vragen hebben inge bracht) komen wij uiteraard zo uit voerig als maar mogelijk is, op deze materie terug, evenals wij dat ge wend zijn te doen met de antwoor den die het college van G.S. bij de schriftelijke voorbereiding van de begrotingsbehandeling pleegt te ge- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/BERGEN OP ZOOM/ROTTEKDABI Zuidwest-Nederland laat ook dit jaar geen verstek gaan op de internationale tentoonstelling Euro port '70, die van 10 tot 14 november in de Amsterdamse RAi wordt gehou den. Onder de vierhonderd exposanten uit alle delen van de wereld zijn ook de havenbedrijven van Temeuzen, Vlissingen en Bergen op Zoom ver tegenwoordigd. Van de scheepswerven is er niet alleen de Rijn-Schelde, maar bijvoorbeeld ook de Gebroeders Van der Sande uit Breskcns, die het model van een door hen gebouwde kotter laten zien. Maar ook de nabije concurrentie ontbreekt niet. De haven van Antwerpen mag men op deze manifestatie dan missen, Gent, Brugge en Zeebrugge vul len die leemte met succes op. Uit Antwerpen is de werf Cockerill vertegen woordigd, uit Gent komt dc baggercombinatie Valiaiy. Niet uit de Gouden Delta, maar toch interessant belooft de inzending van een werf uit Asperen te worden, die een compleet luchtkussenvaartuig zal tonen. Tegelijk met de tentoonstelling vindt een congres plaats dat aan mari tieme problemen is gewijd, zoals de vraag „Moet het schip aan de haven worden aangepast of omgekeerd?", veiligheid op zee en technische ontwik kelingen. De opening wordt verricht door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. II. A. BI. Luns. ook voor Oost-Vlaanderen zal kun nen hebben. In zijn betoog heeft de heer Van Gerven met name op de volksgezondheid gewezen. Hij vreest dat deze door de Progil-vestiging in gevaar gebracht zou kunnen worden. In de algemene bespreking is Pro- gil in de provincieraad aan de orde gesteld door de heer Temmerman van de CVP. Hij vestigde de aan dacht van de deputatie op de „in planting van een Hinderlijk bedrijf". De heer Van Ooteghem van de Volksunie deed hetzelfde, maar noemde het „beestje" bij de naam en wees er op dat Progil toch maar aan een betrekkelijk klein aantal mensen werk zou kunnen bieden. Ondanks de vragen met betrek king tot deze zaken heeft de „depu tatie" van de provinciale raad zelf met nog geen woord over Progil gerept en dat heeft de heer Van Gerven tyeer ongerust gemaakt. In zijn rede in de jongste provinciale raadsvergadering zei hij onder meer: „Intussen komen dagelijks tamelijk beroerde geluiden naar voren in de pers. De stad Hulst dreigt met te genmaatregelen ingeval Progil toe gelaten wordt te Kallo. De burge meester van Kallo richtte aan de regering een schrijven, waarin ook gewezen wordt op de negatieve hou ding van de Kallose bevolking tegen over deze vestiging" Over de economische aspecten merkte de heer Van Gerven op: „Er is een economisch belang, dat alleen in positieve zin spreekt in het voor deel van de groot-industrie. Er is het sociale belang, dat negatief uit valt op de arbeidsbezetting. Er is de goede verstandhouding met onze noorderburen, die zeer terechtwij zen op de noodzaak van een geza menlijke planning inzake milieube heer". Tot slot van zijn betoog heeft de heer Van Gerven aangedrongen op een duidelijke standpuntbepaling van de „deputatie". „Een negatieve stelling van de deputatie tegenover de vestiging van Progil te Kallo zou een duidelijk manifest zijn van de Oost-Vlaamse wil inzake Oost-Vlaamse belangen", aldus het provincieraadslid R. van Gerven. (ADVERTENTIE) SCHOL, SCHAR OF TONG^ A LA MEUNIÈRE 1 kg vis, zout, 1 ei, 1 lepel melk, bloem, boter of margarine, 2 citroenen, peterselie. De vis met wat zout inwrijven en 20 minuten laten intrekken. Door losgeklopt ei met melk en vervolgens door bloem wentelen. Bakken in veel gebruinde boter of margarine op niet te fel vuur. Wat citroensap, fijn gehakte peterselie en de overgebleven boter over de vis doen. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het produktschap voor Vis en Visprodukten, .Wassenasrseweg 20, Den Haag. (Van onze wielermedewerker) IJZENDIJKE Grote deelname, ca. 100 waaronder een twintigtal Belgen, flinke publieke belangstel ling, enthousiaste strijd en een lawi ne van premies waren de elementen welke de geslaagde volkskoersen kenmerkten. Deze wedstrijden inge deeld in 4 categorieën werden in het kader van de winkelweek georgani seerd door winkeliersvereniging „Ons Belang" in samenwerking met het VVV. De uitslagen cat. 1: tot 9 jaar: 1 A. Verweire Watervliet, 2 L. van Tiggelen, 3 F. de Dobbelaere, 4 Mare de Dobbelaere, 5 Willy Wieme, 6 Jan de Dobbelaere, 7 Benny Ver- savel, 8 Gerard Willems, 9 Petrus van de Hemel, 10 P. Calon. Cat. 2 t.m. 12 jaar: 1 Vincent Hendrikse. 2 A. Boerman, 3 R. Claeys, 4 H. de Dobbelaere, 5 George Hendrikse. 6 Fr. Haverbeke, 7 J. Boerman, 8 A. de Smet, 9 T. Kiewit, 10 P. de Smet. Cat. 3 t.m. 16 jaar: 1 H. Morriks Bassevelde, 2 E. Verweire Watervliet, 3 F. de Brouwer B es- kens, 4 W. van de Bunder IJzendij ke, 5 P. Calseyn Watervliet, 6 A. Boer jan 7 C. Impens, 8 B. Ockéallen IJzendijke. Cat. 4 boven 17 jaar: 1 A. van Poucke Koewacht, 2 Mark Groosman IJzendijke, 3 A. Soleron Kieldrecht, 4 W. Verbeke Water vliet, 5 W. van de Bunder IJzendij ke, 6 W. Soleron Koewacht. 7 E. Daniel Graauw, 3 A. Sobero Heikant, 9 R. Scheyvink Ertvelde, 10 A. van de Bunder IJzendijke. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Gisteren is een begin gemaakt met het plaatsen van de grootste klapbrug van Europa, die over liet kanaal door Walcheren in de gemeente Bliddelburg komt. Biet behulp van de bok „Kolossus van Van der Tak en onder technische leiding van de lieer Bosman van de firma Kloos te Kinderdijk lag om even drie uur de eerste bascule-arm op zijn pijler Blorgen zal de tweede arm op de kant worden gelegd en wordt de klapbrug zelf op zijn plaats gebracht In die tijd wordt de hulpsteiger verplaatst waar de bascule-arm op moet rusen zolang deze geen stang- verbinding heeft met de brug. Deze bascule-armen wegen per stuk 91.000 kg. en de klapbrug zelf 112.000 kg. Deze brug krijgt in feite een tweedelige functie: Ten eerste een directe verbinding mei Rijksweg 58 en ten tweede een betere verbin ding tussen het oude en het nieuwe Middelburg De oude brug heeft een capaciteit van 1200 voertuigen per uur, terwijl het aanbod in de spitsuren to 1500 oploopt. De nieuwe brug heeft een capaciteit van 3000 voertuigen per uur Men hoopt de brug op 19 december open te stellen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Van een in aan bouw zijnde silo van Péchiney aan de Sloehaven is de 20-jarige in Vlis singen woonachtige Fransman Y. B. van 15 meter hogte komen te vallen. De man kwam in het rule zand te recht. Me enkele verwondingen moest hij per ambulance worden overgebracht naar het St. Joseph - ziekenhuis. De Fransman was bezig planken op een steiger te leggen en heeft waarschijnlijk bij deze werk zaamheden zijn evenwicht verloren (Van een onzer verslaggevers) BIIDDELBURG De afdeling „buitenlucht" van het instituut voor gezondheidstechnïek TNO te Delft, lieeft een tussentijds rapport ver vaardigd over de mate van luchtver ontreiniging in het Sloegebied in de periode 10 tot en met 14 oktober 1970, toen, zoals bekend in het ge bied van de Nieuwe Waterweg rond Vlaardingen een verhoogde, zelfs gevaariijke hinder door luchtveront reiniging optrad. Uit de onderzoekingen op een achttal meetpunten in de omgeving van het Midden-Zeeuwse industrie gebied is gebleken, dat alleen op het meetpunt ter hoogte van de brand weerkazerne te Vlissingen de ver ontreiniging door SO-2 was toegeno men tot 93 microgram per kubieke meter lucht. Op het meetpunt C. van Perestraat, te Oost-Souburg bedroeg de luchtverontreiniging door SO-2 op het moment, dat IGT al zijn metingen uitvoerde 75 microgram per kubieke meter lucht. Het instituut voor gezondheids techniek TNO vestigt er de aan dacht op, dat bij vergelijking van de meetuitkomsten van de periode van 10 tot en met 14 oktober jl. met die van het vorige meetjaar, wat SO-2 betreft, blijkt dat de gevonden waar den niet of nauwelijks boven het (toch al lage) kwartaal- en jaarge middelde komen. Van een vorm van extra veront reiniging is volgens IGT op geen enkel meetpunt sprake geweest. De uitkomsten van standaard rookmetingen zijn wel hoger uitge vallen dan de gegeven gemiddelden. Dit is, aldus IGTNO niet zo verwon derlijk. aangezien mist en een ver hoogde stofconcentratie vaak samen gaan De gevonden concentraties zijn echtei waarden, die regelmatig in dit gebied gemeten worden. Sa menvattend. aldus IGTNO kan men stellen, dat er gedurende de periode 10 tot en met 14 oktober jl. die zoveel ongerustheid teweegbracht in het waterweggebied in Zeeland geen enkele hoge concentratie van lucht verontreiniging is gemeten en dat er derhalve geen reden tot bezorgd heid was Middelburg In het handelsre gister van de kamer van koophandel en fabrieken voor midden- en noord-Zeeland werden de volgende ondernemingen ingeschreven: 17833: Drainage-reinigingsbedrijf A. Ver wijs leig.), Hengelosestraat 8 St.- Philipsland. 17837: Kleinh. in prui ken W.J. van den Bergen-Van den Hoek. Kramerspolder 3 St. Philips- land 17841: Schildersbedrijf A. IJ- zelenberg. Kerkstraat 14 Bruinisse. 17840: Autorijschool „Naerebout", Midrien hofsingel 41, O.-Souburg. 17838: Techn Teken- ontwerp- en adviesbureau C. Sinke, Oostkilstraat 16 Rilland Bath. 17836: Kleinh. in koeltechn. art. „Aurora", Kruinin- gerpolderweg 3 Nisse. 17839: Ambu lante (markt) handel in zuivelpro- dukten L. Wouters, Mariekerkse- weg 2 Meliskerke. 17843: Handel in oude materialen en afvalstoffen S. H. Bos Jr. Woonwagenkamp Nieuwe- landseweg Middelburg. 17842: Grooth en import van Vis. kaas „Bambino", eig, L.P.J. Koster, Hen drikstraat 20, Vlissingen.

de Stem | 1970 | | pagina 3