Trainer Vaclav Jezek, vakman en psycholoog: SPANNING IN ZUIDELIIKE HOOFDKLAS De Wit ernstig gewond zegev Optimale conditie sterk punt NA V OETB AL VELDSLAG IN ROTTERDAM Geen enkel team meer zonder verlies JO SCHOl SPURT G Ickx won GP Monaco NüRBURGRINCl NIET VEILIG VAN MIEGHE1 EERSTE BIJ DE SENIOREN Dispensatie Philippine en RIA wachtter tevergeefs SCHRIK VERTROUWEN NOG BETER PRIKKEL Niet aansprakelijk Dank Nieuwe trainers basketballbond 14 DINSDAG 27 OKTOBER 1970 ADO IS MAAR VOOR VIJFTIG PROCENT 'N ECHTE PROFCLUB (Van onze sportredactie) DEN HAAG Vaclav Jezek, in Den Haag bekend als „de voetbalkluizenaar van het Zuiderpark", algemeen bekend als de succesvolle trainer van het als een komeet omhoog geschoten ADO, dat de ranglijst in de eredivisie aanvoert, was afgelopen week niet op zijn post. De man met de bemin nelijke glimlach, die zich bijna dag en nacht inzet voor de Haagse club, zat op het Praagse sportbureau te onderhandelen over zijn toekomst. Terwijl buiten op de stoep van 't regerings gebouw de opdringerige jongelui bedelden om een hand tekening, bepleitte de gentleman onder de in Nederland werkzame trainers zijn voorkeur om nog minstens één seizoen na 1971 in Den Haag te kunnen blijven leven en werken. mogelijke medewerking verlenen. „Het is mijn wens om zoveel spe lers als mogelijk is af te leveren aan het Nederlands elftal. Dat is in het belang van ADO en van de spelers." Hoewel ADO van het begin af aan duidelijk heeft gewezen op de be perkte mogelijkheden in Den Haag voor een eerzuchtige trainer, die in West-Europa naam probeert te ma ken, leek de bestaande situatie de Tsjech Jezek aanvankelijk toch tegen te vallen. Hij was in Praag als hoofd trainer van Sparta-Praag uitsluitend gewend om de hele dag met spelers te trainen en moest zich in dit op zicht omschakelen, dat was een heel moeilijke periode. Jezek kende de spelers niet en de spelers kenden hem niet. „Ik kan niet zeggen, dat ik in het begin teleurgesteld was. Maar ik had wel moeite om dat allemaal te verwerken." Zijn acclimatisering luk te en toen leerde ADO pas de echte Jezek kennen. Ambitieus, voortva rend en kundig. De man met de glimlach werd ook strenger. Forse boetes maakten het vorige seizoen duidelijk dat er met hem niet te spotten viel. Dat bracht wel even de schrik in de ploeg. Jezek: „Ik be gon voorzichtig en keek de kat wat uit de booan. De spelers hadden alle maal een andere mentaliteit en die kan je slechts geleidelijk leren ken nen." Een eerlijk standpunt, waar voor de spelers later begrip opbrach ten. Vanaf dat moment groeiden ADO en Jezek naar elkaar toe. ADO heeft de „top" van de ere divisie bereikt. Dacht Jezek zich met zijn ploeg lang op die plaats te kun nen handhaven? Allereerst dit: „Ik ben er zeker van, dat de spelers van ADO stuk voor stuk nog niet aan hun top staan. Er is dus uit deze ploeg nog meer te halen. Alleen: al les heeft zijn tijd nodig." Trainer Jezek bouwt daarom geen luchtkas telen. „Als we de zaak reëel bekij ken zou het voor ADO al een prach tig resultaat zijn als we als vierde eindigen." In ieder geval dus een plaats in de Runners Upcup. „Ja". Ondanks de nuchtere kijk van Je zek op de ontwikkeling in de nabije toekomst wordt het wel een „pres tigekwestie" voor hem om ADO zo lang mogelijk aan de leiding te hou den. Zijn vertrouwen is in dit opzicht zeer groot. Hij heeft voor het begin van deze competitie al verkondigd, dat ADO vooral fysiek harder gaat spelen. En dat past nu uitstekend in zijn strijdplan voor de komende maanden. „Ik verwacht niet, dat ADO veel punten zal laten liggen bij te genstanders, die niet van allure van Feijenoord en Ajax zijn. Voor een verklaring kom ik terug op het the ma wat ik al eerder aanroerde. De spelers werken momenteel stuk voor stuk veel beter en harder dan vroe ger. Dan wordt je concentratie voor de wedstrijd vanzelfsprekend ook groter. Daarom ben ik ervan over tuigd, dat de spelers zich de komende weken voor de volle honderd pro cent zullen blijven inzetten, ongeacht welke tegenstander het. is. Onder schatten doen wij niemand meer." Geen opzienbarende zaak misschien voor de buitenwacht. Men redeneert gemakshalve toch: Vaclav Jezek, die de onwennige Haagse ploeg deze competitie brutaal naar de top van de eredivisie stuurde, heeft volop succes in Nederland, wordt daarvoor be loond met nóg meer pecunia en zal dus daar zeker wel blijven. Maai- de reis naar Praag is wél opzienbarend. Het merendeel van de spelers, en misschien ook een deel van het be stuur, wist kort geleden niet zeker of trainer Jezek zich wel helemaal gelukkig voelde in ons land. Twee maanden terug nam ADO's voortref felijke doelman Ton Thie, die zijn re cente selectie als reserve van het Oranje-elftal minstens voor zeventig procent het werk van trainer Jezek noemt, geen blad voor zijn mond: „Hij is mijns inziens de beste trainer, die ADO ooit heeft gehad. Maar hij heeft het wel moeilijk. Volgens mij dacht hij van ADO méér te kunnen ma ken." Amper na deze uitspraak kwam de zegeroes op gang in de ADO-gelede- ren. Het respect van de spelers groei de door de successen, die zich opsta pelden. Iedereen raakte er in een minimum van tijd heilig van doordrongen, dat Jezek misschien wel een nog betere trainer was dan Ernst Happel, zijn Oostenrijkse voorganger, die zoveel sympathie in Den Haag achterliet. Aanvoerder Aad Mansveld: „Je hebt het gevoel alsof Jezek hele dagen ach ter' elkaar over voetbal karn praten. Zoveel weet hij ervan". Het succes, dat ADO's trainer wilde bereiken, was schokkend. Over het verschil tussen het ADO van nu en dat van het vorige seizoen zegt de openhartige trainer: „Iedereen werkt momenteel veel harder en verstandi ger. Al vanaf het begin. Dat bleek al in de zeer geslaagde voorbereidings periode voor deze competitie. Door dat van dit seizoen de resultaten goed waren kreeg het elftal meer zelfver trouwen. Na bijna elke wedstrijd zag je ADO geestelijk sterker worden". Manager Eddie Hartmann benadrukt, onmiddellijk daarna, een ander as pect: „Trainer Jezek heeft de spelers ook meer verantwoordelijkheidsge voel bijgebracht. Steeds heeft hij er met ze over gesproken waarom ze betaald voetbal moeten spelen en wat ze ervoor moeten hebben." Opzienbarende conclusie van Jezek: „Als ik de omstandigheden en de mogelijkheden van de andere topver- enigingen in Nederland, zoals Feijen oord en Ajax in aanmerking neem, zeg ik dat ADO momenteel nog maar voor vijftig procent een échte prof club is." Aan een optimale conditie hecht trainer Jezek grote waarde. Daarop wordt dan ook mede sterk de nadruk gelegd. Daarom dreigde ADO voor de komst van Jezek een prooi te worden van de middelmatigheid. Krachten als Thie, De Zoete, Mansveld, Ver- burch en Schoenmaker zagen door hun ervaring wijzer geworden bij voorbaat het nutteloze van hun eer zucht in. Psycholoog Jezek, een men senkenner eerste klasse, prikkelde echter de ambitie van de spelers weer. Hij overtuigde ze ervan dat een plaats in het Nederlands elftal voor de meesten haalbaar was en sprak af, dat ze er alles voor zouden overheb ben. In tegenstelling tot de trainers Michels (Ajax) en Happel (Feijen oord), die met tegenzin hun spelers afstaan aan bondscoach Fadrhonc, wil hun Tsjechische collega juist alle Excelsior hoopt op een geste van FC Utrecht (Van onze sportredacteur) UTRECHT-ROTTERDAM De gevolgen van de opzienbarende voetbal-veldslag rond Excelsior - FC Utrecht zijn nog niet te overzien. Het Excelsior-bestuur is druk in de weer met het vaststellen van de juiste schade, de Rotterdamse politie wist gisteren nog niet of de vier Utrechtse arrestanten voorgeleid zullen worden, het bestuur van FC Utrecht zoekt naar de mogelijkhe den om het legioen te benaderen voor een correctere houding, de sup portersclub doet hetzelfde en tot slot is het afwachten wat de strafcom- missie van de KNVB onderneemt. Ofschoon de visite van de Utrechtse voetbalfans duidelijke sporen van verwoesting naliet, dis- tancieert de supportersclub zich van de chaos in Rotterdam. „Die zaak is door de publiciteitsmedia opgebla zen", meent vice-voorzitter A. Kop pen. Nochthans spreekt Excelsior- secretaris A. Libregts van de groot ste rel, die hij in zijn voetballeven meemaakte, noemt FC Utrecht-coör dinator C. van Riet de houding van de supporters „beschamend' en zegt FC Utrecht-secretaris E. Veen dat er in ieder geval maatregelen genomen moeten worden. Maar de heer Kop pen ziet het anders, ook al werden er auto's vernield op de parkeer plaatsen, ook al werden er snoep- tentjes geroofd, ook al vlogen er projectielen vanuit de tribune de grasmat op, ook al betraden suppor ters het veld, ook al werden er loketten ingeslagen, ook al sail lant detail van de heer Libregts knipten Utrechters met een beton- sehaiar de afrastering door en ooik al ontstond er 's avonds een café-ruzie (vijf Utrechtse arrestanten, van wie er een na verhoor naar huis mocht) zoals Rotterdam die in jaren niet meemaakte". „Wij zijn niet aansprakelijk", zegt de heer Koppen en dat klopt, want een supportersvereniging is voor el ke instantie een moeilijk grijpbaar instituut. Zelfs voor de vereniging, wat er buiten de wedstrijd gebeurde, is on ze zaak niet", aldus de heer Koppen. „En de incidenten tijdens de wed strijd bleven beperkt tot wangedrag van twee dronken kerels. Daar kan men toch moeilijk de hele suppor tersclub voor verantwoordelijk stel len. Moeten ze bij Excelsior maar melk verkopen en geen bier. Of drasik in plastic flessen in plaats van glas. Bovendien deugt de afras tering bij Excelsior niet en hebben ze een waardeloze geluidsinstallatie, want toen Koos Verstegen, onze voorzitter, de supporters toesprak en ze tot kalmte maande was hij nau welijks te verstaan. „Dat het impo sante legioen (aangevoerd iin 12 bus sen en honderden auto's mét een totale lading van ongeveer 3500 mensen) zich minder netjes gedroe gen dan de heer Koppen wil doen geloven moge blijken uit de woor den van FC Utrecht-coördinator Van Riet, die zegt: „Ik heb zelf gezien hoe er met flessen is gegooid". Overigens is de supportersclub wel van mening dat een vermanend woord tot het Utrechtse voetbalpu bliek op zijn plaats is. „Deze week zullen we de plaatselijke kranten een open brief sturen, die gericht is aan de supporters", zegt de heer Koppen. Intussen vraagt het bestuur van FC Utrecht zich af wat er te doen vajit aain dit soort uitwassen. Secretaris Veen: „Het beroerde is dat een supportersclub niet onder het beleid van een vereniging res sorteert. Maar we zullen de zaak in elk geval moeten oplossen. Straks gaat iedereen schrikken als de FC Utrecht op bezoek komt". Coördina tor Van Riet heeft zich voorgeno men deze week contact op te nemen met het college van b. en w. de gemeentepolitie en het bureau sport zaken en niet te vergeten het be stuur van de supportersclub. „Er zal iets moeten gebeuren, hoe dan ook. Wat zich in Rotterdam afspeelde was ronduit beschamend. Trouwens, bij thuiswedstrijden gebeurt er ook nogal eens wat. Maar tja, het is wat de heer Van Veen zegt: „Je hebt zo moeilijk greep op een supporters vereniging. We zijn dolblij, met zo'n grote groep aanhangers, want welke vereniging krijgt er zoveel mee bij een uitwedstrijd? Alleen is de vraag: hoe hou je zo'n groep in toom? Waar ze gisteren mee bezig waren is geen passieve recreatie meer, maat een bedenkelijke actieve recreatie". De erfenis daarvan, kreeg Excelsi or dat vandaag of morgen de scha de-balans hoopt rond te hebben. „We likken nog steeds onze won den", klaag secretaris Libregts. „Ik heb er geen idee van wat de ravage ons precies gaat kosten, maar het zal niet mis zijn". De schade komt geheel voor reke ning van Excelsior. „Maar", hoopt de heer Libregts, „misschien voelt FC Utrecht zich moreel verplicht een deel van de kosten te betalen. We stellen ze niet aansprakelijk, maar we hopen op een gebaar van hun kant. Ik zou in een omgekeerd geval zeker doen. En dan komt er nog iets bij: FC Utrecht moet be grijpen dat wij de fusie mede moge lijk maakten. Alle verenigingen de den dat door twee jaar lang geld van de toto af te staan. En dan krijg je dat als dank" PETER HEERKENS. (Van onze volleybalmedewerker) BREDA Blokkeer opende het eredivisie-seizoen volleybal met een 3o zege op Libanon. Een goed begin, maar de Hagenaars zullen zeker niet tevreden zijn over het spelpeil in deze wedstrijd. Zo spe lend is het zeker geen Eminent- Blokkeer, Ook Valuas, dat nogal in het nieuws wist te komen door zijn voorbereiding, opende het seizoen niet zo heel erg denderend. Na een 20 voorsprong, kwam de winst tegen HML eerst in de vijfde set. De strijtd bi de Zuidelijke horafd- klas heren, belooft diit jaar span nend te worden. Door de verrassen de mede: laigen van Hevok bij Rapid en Tupos tegen Petrus en Paulus is er nu geen enkel team meer zonder verlies. Voor een derde verrassing had Bermi kunnen zorgen. In de derde set konden de Roosendalers een 1412 voorsprong tegen Oodiul- phuis nieit in winst omzetten. In plaats van 21 werd het nu 12 en deze teleurstelling wist Bermi in de vier de set niet te verwerken. Een zelfde geval deed zich voor bij Were Di MOLLER. In een enorm spannende tweede set ging de winst met 1715 naar Were Di en dat bracht de Bergenaren een 20 achterstand. Met 1315 wist Moller de achter stand te verkleinen, maar toen bleek Mie energie te zijn verbruikt. Bij de dames werd het sterk debuterende Roermond hardhandig tot de orde geroepen door Valuas. Bekkerveld 2 dat Set Up versloeg, Theresia dat de volle winst haalde bij VCT en ORa- wi dat bij PSV zijn vijfde zege boekte prijken nu ongeslagen aan de leiding. lm de ovemganigslklasse diames boaa-d MOC nu het Bredase Lyceum aan de zegekar. De leidersplaats van het Bergen op Zoomse team wordt ai- leen bedreigt door Sarto dat Set Up terug wees. Op een gedeelde derde plaats staat nu Marathon, dat er in slaagde om Bermi in eigen huis een 32 nederlaag toe te brengen en LVC dat in Vlissingen EVVC met 31 versloeg. Bij de heren zette Lyceum zijn zegereeks voort tegen AMVJ 2 (30). Als een schaduw blijft Tornado 2 volgen. De TiAbur- gers gaven nu Flits geen schijn van kans. Op de derde plaats staat LVC dat een tegenvallend Matador in drie sets terugwees. Twee kostbare punten haalde VC Breda binnen. De nieuwe Bredase combinatie had daar echter nog 5 sets voor nodig tegen een zwak Delta 2. EGVC had tegen Juliana lange tijd goede winstkan sen. Het verlies van de derde set met 1315 betekende de beslissing. Voor een goede prestatie zorgde Olympus dat na twee gelijk opgaan de sets duidelijk afrekende met Sar to 2. In afdeling 7 had Atak alle moeite met VC Breda 2, dat zich hevig verweerde. VC Breda wist twee maal een'voorsprong te nemen, maar in de slotfase hield Aitak de touw tjes in hainioken. ROTTERDAM Het gemak waarmee supporters van de FC Utrecht tijdens de wedstrijd te gen Excelsior het speelveld kon den betreden, lag in het feit dat de Rotterdamse vereniging een afzetting heeft, die niet aan de ItNVB-eisen voldoet. Excelsior kreeg uitstel van plaatsing van de voorgeschreven afrastering omdat het binnen kort een verbouwingsplam gaat uitvoeren. Dan over een half jaar, verwacht secretaris Li bregts wordt een hek van de voorgeschreven afmetingen aan gebracht. Of er na de gebeurte nissen van zondag een eind komt aan die dispensatie, is een vraag waarop de voetbalbond nog niet ka-n antwoorden. Volgens bonds- functionaris Huybregts hoeft dat („voor zover ik het nu kan be kijken tenminste") niet meteen het gevolg te zijn. „Maar de thuisclub blijft natuurlijk wei verantwoordelijk voor ongere geldheden. Ook al is er dispen satie verleend". DORTMUND (ANP) Bij «j valpartij in de vierde nacht vanj,| zesdaagse van Dortmund werd o landgeno'ot Piet de Wit ernstig wond. Hij kreeg tevens een nieraïl val waardoor de koers voor hemel zijn partner Bennewitz geneutrïj seerd moest worden. Schulze-F gen wonnen een „uur-race", bleven aan de kop van het pelotoj De stand op maandagmorgen wal 1 Schulze-Peffgen (Wdl) 325 pnj ten, 2 Bugdahl-Tsohan (W.Dld) M punten, Op een ronde: 3: Altig-FtiJ (W.Dld.) 290 punten, 4 Serc«.| Seeuws (Belg) 208 punten, 5 Pijnen (Ned) 200 punten, Op (1 ronden: 11 De Wit-Bennewitz (Keil W.Dld.) 191 punten. NüRBURGRING (ANP) - D sportcommissie van de Internatte le Automobiel Federatie heeft s een officiële inspectie van Nürburgring een verbouwing!]» gramma van 104 punten opgesteli In het programma zijn ook opgei» men de 18 punten, die de Graal Prix Divers' Association heeft aar gevoerd voor de boycot van Nürburgring. Zoals bekend ia 4 Grote Prijs van Duitsland dit jar verreden op het circuit van Hocka heim. Het is nog allerminst zeker i de Nürburgring gereed zal zijn vot de Grote Prijs van Duitsland die voor 1 augustus op de a. staat. AMSTERDAM (ANP) Het 1* stuur van de Nederlandse Basketti Boud heeft de training van de nat» nale teams voorlopig in handen jt geven van een driemanschap omè leemte op te vullen die was ontstal na het terugtreden van Egon Sten# Jan Burgert en Cees Burgert, nieuwe „troika" bestaat uit Harr Kippers, die zich voornamelijk de heren zal bezighouden, Kof Pouw (jongens) en Dick de Liefè (meisjes). De benoeming van ee coach voor de dames is, na I» onlangs gehouden toernooi om K Europese kampioenschap niet zo f gent. De onderhandelingen met de Bf gische coach René Mol hebben M! niet tot een resultaat geleid. Dt besprekingen zullen echter wel wffl den voortgezet. De NBB heeft - heer P. van de Boom, op dit Bt ment werkzaam in Schiedam, be noemd tot directeur van het bond: bureau. Hij zal op 15 januari werkzaamheden beginnen. Van lArnol (Van onze i NIEUWKERKEN - WAAS -| seizoen begonnen in de Bel) werd namelijk onder auspicië Niklaas de tweede grote veldl< De atleten startten op een w genomen, om vervolgens op ei Aangezien ook in het nabur: het aantal deelnemers, met uil dig te noemen. Ook de kwalitei niveau. Dit alles doet natuurli de Hulster-atleten in Nieuwkei De pupillen gingen als jongste tegorie het eerst van start om ineter af te leggen. Het werd overwining voor het Belgische pertje Karei van Hese. Op de twi afkomstige Leon Paelinck. Bij de plaats finishte de uit Heik: afkomstige Leon Paelinck. Bij kadetten besliste Haeck van A Waasland de strijd in zijn voorde,! sDe Hulster-atleten Magnus en Lf nout eindigden respectievelijk vierde en zesde. Bij de scholieren, die daarna al de beurt kwamen om vier rond' (2400 meter) moesten afleggen, ul een aardig stukje teamwork te zie Reds na de eerste ronde wel constateren dat de Nederland kampioen Jo Schout en de comir man Van Duysse, beiden aangeslot MEXICO STAD (ANP) - Belgische coureur Jackie Ickx heil in Mexico Stad de Grote Prijs vu Mexico voor formule 1 wagens F wonnen. Ickx beheerste met Ferrari de 325 kilometer lange stnjlj volkomen. De race begon ruim een uur f' laat, omdat duizenden toeschouw® het circuit bevolkten. De wedstrijd- leiding durfde niet krachtig int' grijpen uit vrees voor rellen. V Mexicaanse coureur Pedro Rodrigt® slaagde er tenslotte iin zijn OT; porters achter de omheining te diri geren. De Brit Jackie Stewart door dit incident zo geïrriteerd dal hij pas na herhaaldelijk aandring® van de officials besloot te starten Zijn optreden duurde 33 ronden, motor van zijn Tyrrell-Ford werd t' heet, nadat hij een hond had aange reden, die het circuit overstak. W Zwitser Clay Regazzoni, even® Ickx in een Ferrari, lag de gehele race op de tweede plaats zonder zijn ploeggenoot overigens te kunnen be dreigen. De gemiddelde snelheid die Irts bereikte, was 171,847 km per u® Regazzoni reed gemiddeld 170,71* per uur en nummer drie, Dew® Hulme uit Nieuw Zeeland, 170,6*" km per uur. De uitslag is als volgt: 1 Jac^'' Ickx (Belg) in Ferrari, 2 Clay gazzoni (Zwits) in Ferrari, 3 Den®; Hulme (N. Zl.) in McLaren fora, Chris Amon (N. Zl.) in March Fort 5 Jean Pierre Beltoise (Fr) in F™' Simca, 6 Pedro Rodriguez (Mex) BRM. Aangezien de Grote Prijs v? Mexico de laatste van dit seizoen JJ die meetelt voor het klassement het wereldkampioenschap voor for mule 1 wagens, werd na deze r® het eindklassement opgesteld, als volgt luidt: 1. -'Postuum wereldkampioen) chen Rindt (Oost), Lotus Ford, punten 2. Jackie Ickx (Belg), lc j rari, 40 pnt., 3. Clay Regazz»® Zwits), Ferrari, 33 pnt., 4. Den® Hulme (N. Zl.), McLaren Ford, pnt., 5. Jack Brabham (Aus), ham Ford en Jack Stewart (Gj"- Tyre U Ford, 25 pnt., 7. Pedro J»' driguez (Mex.), BRM en C» Amon (N.Z1.), March Ford, 23 P" 9. Jean Pierre Beltoise (Fr), PA Simca, 16 pnt., 10 Emerson FittJjb" di (Braz.), Lotus Ford, 12 pnt. (Van onze voetbalmedewerker) WESTDORPE Op het voetbar terrein en vooral in de kleedkamei fan RIA Westdorpe hebben zonda; veel mensen min of meer zenuwacb t'g zitten wachten op heit beginsig naai van de streek-derby in de eerst Was van de afdeling Zeeland -I ussen RIA en Philippine. Uiteraarc| waven beide ploegen zo sterk moge ujk opgesteld.. De scheidsrechte:j me voor deze ontmoeting was aan gewezen, bleek tevoren van een or n|tnnde een telefoontje te hebbë ItefSen met de mededeling, dJ ite. "prein "f Westdorpe was afgö hoewel daar van RIA-zijd v™,"ekend was- (-)ok voor de ma; nr»«- loketie was bet allermins J/fS' want hij moest aan de sup porters al het entreegeld, waar h' zo trots op waa terugbetalen. (AD VI

de Stem | 1970 | | pagina 14