GEHANDICAPTEKIND VAN BEDRIJFSREKENING EGYPTE-ISRAESL e verwijten ver en weer ^Commentaar ltkZ&AJ^V „Koperen spoorlijn" HAVEN NEDER LANDERS BERGEN PACIFIC GLORY Playboy ontkent schuld aan riviervervuiling Beets loopt blauwtje Bod verwacht op Lips en Gispen N.V. l/ffschieter Beheer Uit? Feestje? Doe het in maxi. EYO waarschuwt vrachtrijders tegen cholera TOTAAL 14 DODEN Nog 3 vrouwen bezweken aan brandwonden Woefs en Lamaars bijna aanleiding tot gezinsmoord Twee Zuidmolukkers m arrest: diefstal tijdens bezetting Mr. E. Sassen nieuwe EEG- man in Brussel Ontsnapte roof overvaller nog voortvluchtig Montreal herkiest burgemeester MÊ DINSDAG 27 OKTOBER 1970 13 DEN HAAG (ANP) Uit een onderzoek, dat het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid l,eeft laten uitvoeren door het In stituut voor Psychologisch Markt onderzoek te Schiedam, is geble- lon, dat er een zeer ongenuan ceerd oordeel bestaat over de ge handicapte als potentiële werkne mer. Het gevolg van een dergelijk oordeel is een dikwijls zakelijk ongegronde weerstand tegen het plaatsen van gehandicapten. Een andere opvallende uitkomst van het onderzoek was het constateren van een gebrek aan kennis over de mogelijke maatregelen, die er be staan om de inpassing van gehan dicapten in de arbeid te bevorde ren. Het wordt van oudsher als een belangrijke sociale taak gezien ge handicapten indien nodig aan een passende plaats in het arbeids proces te helpen. Om deze taak te kunnen vervullen heeft het minis terie van sociale zaken en volksge zondheid een onderzoek laten in stellen naar de ideeën en het be leid van het bedrijfsleven ten aan zien van de tewerkstelling van ge handicapten. Hierbij kwam naar voren, dat de tegemoetkomingen van de overheid voor de bedrijven, die gehandicap ten in dienst nemen, bij vele on dernemers onbekend zijn. Veel on dervraagden bleken bezwaren te hebben tegen het in dienst nemen van debielen. Ze menen, dat dezen meer toezicht nodig hebben en dat zij zich nooit bewust zijn van ge varen. Ook bleken er velen be zwaar te hebben tegen het in dienst nemen van ex-psychiatri sche patiënten. De belangrijkste reden hiervan is de vrees, dat ze onverwachts agressief zullen wor den en dat zij niet geaccepteerd zullen worden door hun collega's in het bedrijf. In bedrijven zonder ervaring met gehandicapten is de waarde ring van de werkaspecten van de gehandicapten veel lager dan in de bedrijven, die gehandicapten in dienst hebben of hebben gehad. Deze conclusie is gebaseerd op ge gevens over de categorieën debie len, rolstoelpatiënten en auditief gehandicapten. Debielen en ex- psychiatrisch patiënten worden in het algemeen het minst positief beoordeeld. De Nederlandse bevolking be staat voor ongeveer een kwart uit mannen tussen 15 en 65 jaar. Drie procent van hen is lichamelijk of zintuigelijk, 2,5 procent is geeste lijk gehandicapt. Tussen 150.000 en 200.000 mannen tussen 15 en 65 jaar zijn dus gehandicapt. (Van onze red. buitenland) NEW YORK/JERUZALEM De Egyptische minister van uitenlandse zaken, Mahmoed Riad, heeft gisteren in de alge- ene vergadering van de Verenigde Naties herhaald, dat zijn and absoluut vastbesloten is elke centimeter door Israël in 'e zesdaagse oorlog bezet Arabisch gebied te bevrijden. Minister Biad, die met zijn toespraak het eerste algemene debat V CrpicLfltSlllg ver het Midden-Oosten sedert juli 1967 opende, zei dat de algemene ergadering nooit een ernstiger aanvechting van de beginselen van 'et VN-handvest, noch een ernstiger bedreiging Van de vrede had ekend dan nu. plaatsing van raketinstallaties. Vol gens generaal Yariv stelde deze ook vast, dat er geen militaire emplace menten gebouwd mochten worden, geen voorbereidend werk voor nieu we terreinen mocht worden gedaan en geen verbeteringen aan bestaan de terreinen mochten worden aange bracht. Hij noemde het een voortdurende litiek van Israel „het gezag en de 'j van de Verenigde Naties" te geren. Door zich terugtrekken van vredesbesprekingen onder leiding bemiddelaar dr. Jarring onder- eept Israel zijn besluit de pogin- n om tot vrede in het Midden sten te komen, te ondermijnen". „Om zijn houding te rechtvaardi- n, nam Israel zijn toevlucht tot gens door te beweren dat de (érenigde Arabische Republiek de ndsregelingen had geschonden", "us Riad. Het Israëlische leger heeft giste ren nieuwe details van de bestands overeenkomst en van de schending ervan door Egypte onthuld. Generaal Aharon Yariv, de directeur van de militaire veiligheidsdienst, verklaar de, dat de bestandsovereenkomst veel verder was uitgewerkt dan tot nu toe openbaar was gemaakt. Hij beweerde, dat het aantal raketbatte rijen dat in de verboden zone klaar stond van 16 in de nacht van 7- augustus was toegenomen tot min stens 40 a 50. De overeenkomst ver bood niet alleen de bouw of ver- welgemeend excuus voor deze nare uitschieter geen enkele moeite zal hebben. e breuk van oud-minister Bogaers mef de PPR is voor Erik Jurgens, -voorzitter van die partij, een ere teleurstelling geweest. We jnnen ons voorstellen dat hij dit 'reden als een soort verra'ad heeft voeld aan ideaal en idealisme van I partij, aan hart en vurigheid ook van de KVP-dissidenten, die het na da nacht van Schmelzer over een tere boeg wilden gooien en niet jer geloofden in de inspirerende :ht van het centrum. Op 7 augustus bevond zich slechts één van de 16 batterijen in de vooruitgeschoven zone van 30 km. Op dit moment was dat met 30 tot 40 batterijen het geval. Ongeveer eenderde van de raketten waren SAM-3 raketten met Sovjet-beman ningen en toezichthouders. De gene raal schatte, dat er nu ongeveer 3000 Russische militairen in de bestands zone zijn, tegenover een paar hon derd voor het „staakt het vuren". De raketbatterij, die zich het dichtst bij de Israëlische stellingen bevindt, stond slechts op 12 km ten westen van het Sues-kanaal. in hun nieuwe posities konden de raketten de Is raëlische vliegtuigen tot 20 km ten oosten van het kanaal aanvallen. Hij beweerde, dat er allerlei soor ten vergunningen waren uitgevoerd om deze informatie te verzamelen, ie teleurstelling is verklaarbaar, goed als het verklaarbaar is dat i man als Jurgens daar lucht aan wijze waarop hij dit heeft ge- te, begrijpen we minder goed. Of er: we hebben daar geen enkel l'ip voor. De rondweg botte ma- t waarop hij de houding van drs. teers associeerde met de geestes- teldheid van een Spiro Agnew, s niet alleen bijzonder onelegant, ar ook bijzonder onlogisch. Jur- 15 kan namelijk weten dat een slist als Bogaers gemoed en ka ter niet als een afgedragen jasje 1 be kapstok kan hangen en dat "s beweegredenen niet minder sectabel hoeven te zijn naarmate er zelf meer moeite mee heeft. 15 maar één politieke partij wie 1 a'tijd bijzonder gemakkelijk is Begaan politieke „afvalligen" van II we dag op de andere in de est grove termen te verketteren te verguizen. En dat was niet de waarvan we dan ook maar zul- ver°nderstellen dat zij met een Tn hoeverre moet de gemeenschap zichzelf verzaken om willekeurige particulieren een aardige winst toe te spelen? Dat is de vraag die zich opdringt wanneer men het antwoord van de staatssecretaris van Financiën aan een kamerlid leest dat vragen heeft gesteld over de pachtprijzen van domeingronden die voor de bloembollenteelt worden gebruikt. De Staat der Nederlanden rekent 250 gulden per hectare. Maar de eerste pachter verpacht de grond door aan een tweede, die er bollen op gaat telen. Hoogte van de onder pacht: drieduizend gulden! De bol- lenkweker betaalt dat grif, want in de nieuwe polders brengt een hec tare tulpen achttienduizend gulden (of meer) op. Nu zou men denken dat de beheer der der domeingronden of wel een grens stelt aan het bedrag van de doorverpachting er is immers sprake van een arbeidsloos inkomen of wel in het algemeen belang een graantje meepikt van het hogere rendement dat uit het gebruik als bollenland voortvloeit. De staatsse cretaris van Financiën denkt er an ders over. Hij neemt met driehon derd gulden meer bij doorverpach ting genoegen. Voor de eerste pach ter resteert dan altijd nog een voor delig verschil van een kleine 2500 gulden. En dan nog alleen als de Centrale grondkamer met zo'n clau sule akkoord gaat. En wij maar den ken dat ons gemeenschapsbezit op timaal wordt beheerd. (ADVERTENTIE) Neem een van onze maxijaponnen. Neem er een met een capuchon, een kraag of een col. Neem er een in de nieuwe kleuren en in een van de nieuwe wondermooie dessins. Trek hem aan voor uw feestje. Dat zit wel goed dan. Breda - Tilburg - Roosendaal - Middelburg DEN HAAG (ANP) Het uit breiden van de maatregelen tegen cholera door de nationale gezond heidsorganisaties in een aantal Zuid- en Oosteuropese landen heeft ook consequenties voor het Nederlandse internationale goederenvervoer. De op het buitenland rijdende vrachtwagenchauffeurs dienen er volgens de algemene verladers- en eigen vervoerdersorganisatie (EVO) rekening mee te houden dat zij niet toegelaten worden in de betrokken landen tenzij een internationaal in- entingsbewijs tegen cholera kan worden getoond. De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren de wereldgezondheids organisatie meegedeeld, dat in het dorp Vojany in Slowakije drie ge vallen van cholera zijn geconsta teerd. Bij identificatie in het labora torium bleek het hier te gaan om het type „El Tor". (Van onze correspondent) WAGENBORGEN Het aantal slachtoffers van de brand die zater dagavond in het paviljoen Salem van de psychiatrische inrichting Groot Bronswijk in Wagenborg bij Delfzijl heeft gewoed is tot veertien gestegen. Gistermiddag bezweken in het St.- Lucasziekenhuis in Winschoten een 72-jarige vrouw uit Burum in Fries land en een 54-jarige vrouw uit Am sterdam aan de bij de brand opge lopen verwondingen. In de nacht van zondag op maan dag was ad het twaalfde slaohtoffer van de brand overleden. Het was een 15-jarige patiënte uit Leeuwarden die eveneens in het Sinit-Lucasziekenhuis in Winschoten was opgenomen. Door met een „beeld" van Ni- colaas Beets op een bakfiets naar Madame Tussaud in Am sterdam te rijden hebben stu denten van het Amsterdams Stu dentendispuut Beets gisteren ge protesteerd tegen het feit, dat hun naamheer niet in het pas- geopende wassenbeeldenmuseum is opgenomen. De bedrijfsleider van Madame Tussaud, de heer T. J. Krol, nam het beeld in ontvangst, waarna twee leden van het dispuut Beets Hildebrandt tot leven wekten. ,3eets" verhief zich van zijn zetel en declameerde een van zijn gedichten. „Groot papa" van de Nederlandse let terkunde werd daarna weer in zijn bakfiets gezet en wegge bracht (foto). DAR ES SALAAM Gisteren is een officieel begin gemaakt met de aanleg van de bijna 1700 kilometer lange spoorlijn tussen Zambia en Tan zania. Deze spoorlijn, die over ongeveer 5 jaar klaar zal zijn, zal Zambia een nieuwe verbinding met de zee geven en zal vooral van belang zijn voor het vervoer van het Zambiaanse koper (jaarproduktie 750.000 ton) naar de havenstad Dar-es-Salaam in Tanzania. Voor het vervoer van het koper naar de kust is Zambia tot nu toe voor namelijk afhankelijk van de spoorlijn naar Mozambique, die door Rhodesië loopt. Zambia staat op gespannen voet met dit buurland. De aanleg van de spoorlijn is in feite reeds enige tijd geleden begonnen. Het project kost anderhalf miljard gulden, dat wordt betaald door China. Dit land zorgt ook voor technische hulp. DORDRECHT (ANP) Lips en Gispen n.v. (veiligheidswerken) voert besprekingen met Shubb and Son ltd. te Londen, die naar wordt verwacht zullen leiden tot een bod van Shubb and Son op het aandelen kapitaal van Lips en Gispen. De laatste gepubliceerde jaaromzet van Chubb and Son ltd, een van 's werelds grootste ondernemingen op het gebied van beveiliging tegen brand en inbraak, waarmee Lips en Gispen reeds vele jaren vriend schappelijke relaties onderhield, be draagt ca f. 360 min. Lips en Gispen is de grootste Nederlandse producent van veilig heidswerken kluisdeuren, brand kasten, bankinstallaties) en sloten en de tweede Nederlandse produ cent van stalen kantoor- en woning meubelen. De onderneming heeft o.m. een dochterbedrijf in Ooster hout. In 1969 werd een omzet be reikt van f. 71 min. Er werken ca. 2000 mensen. De heer W. Bod, districtshoofd van de metaalbedrijfsbond N.V.V. in Dordrecht, heeft inmiddels verklaard dat Lips en Gispen, voor zover hij heeft kunnen nagaan, de fusieco de van de S.E.R. volledig in acht heeft genomen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Een wat over zijn toeren geraakte huisvader in Hatert heeft gisteravond gedreigd zijn vrouw en vier kinderen met een bijl te zullen afmaken. De 44-jarige man die al zes maan den thuis is vanwege een hernia aandoening, had eerst enkele pilsjes gedronken. Rond zeven uur ontston den er moeilijkheden, toen hij op Duitsland naar het voetballen wilde kijken. Zijn kinderen prefereerden de Woefs en de Lamaars. De man dreigde hierop de boel kort en klein te slaan en zijn vrouw en kinderen te zullen vermoorden met een bijl, die fiij in de gang klaar had staan. De politie, die door de buren werd gealarmeerd, heeft de gemoederen weer tot bedaren gebracht. Om kwart over ach) echter kwam het tot een nieuwe uitbarsting waarop de politie de man meenam naar het bureau. DEN HAAG (ANP) Op last van de officier van justitie in Den Haag zijn gisterochtend in Rotter dam twee Zuidmolukkers aangehou den die ervan verdacht worden een aandeel te hebben gehad in de ont vreemding van een bedrag van rond 22.000 uit de residentie van de Indonesische ambassadeur op de dag van de bezett-ng door de 33 Zuid- molukkers. Het zijn de 28-jarige J.K.N. uit Krimpen aan de IJssel en de 41- jarige E.G.P. uit Moordrecht. Zij zijn op hun werk aangehouden. DEN HAAG (ANP) Binnen kort is de benoeming te verwachten van mr. E. M. J. A. Sassen (foto) tot permanent vertegenwoordiger bij de Europese gemeenschappen in Brus sel, aldus heeft het Ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Hij volgt de heer D. P. Spieren burg op, die voor een anidore bestem ming in aaramenkimig zal worden ge bracht. De thans 59-jarlge mr. Sassen heeft bekendheid gekregen als minister van Overzeese Gebiedsdelen in het ministerie Drees-Van Schaik. Hij trad als zodanig kv 1949 af, wegens me ningsverschillen in het kabinet over de Indonesische kwestie. Mr. Sassen is ondermeer commissaris van de N.V. Audet. (Vervolg van pagina 1) Er zaï een speciale commissie in het leven worden geroepen die het pro bleem van de ploegensterkte zal gaan begeleiden. Het rapport voorziet ver der in nog enkele commissies. Om tot betere inspraak te komen zal een werkgroep Sociaal Beleid worden in gesteld. Daarnaast zullen de vakbon-1 den speciale medewerkers in de bui tendienst aanstellen die moeten wa ken tegen het koppelbazenprobleem. Ook de oudere en mindervalide ha venarbeiders hebben een punt van overleg tussen de ZVS en de bonden gevormd. Ook hier komt een speciale commissie die de hegeleiding en plaatsing van deze arbeiders op zich gaat nemen. Behalve de erkende organisaties heeft ook de commissie uit de bedrij ven, die eerder al had laten weten niet achter het eisenpakket van de bonden te staan, gisteren een pam flet uitgegeven. Hierin wordt een aantal punten aangesneden die niet in het rapport is verwerkt. De heer Backx zei hierover dat er geen sprake van kan zijn, dat ook maar aan een van deze punten zal worden toegege ven. Tenslotte verduidelijkte de voorzit ter van de Scheepvaart Vereniging Zuid dat een en ander onvermijdelijk tot gevolg zal hebben dat de tarieven in de haven opnieuw omhoog zullen moeten. Dat is de tol die betaald zal moeten worden om het werkmilieu in de Rotterdamse haven op te vijzelen. Zoals bekend hebben de bedrijven kortgeleden al een verhoging -doorge voerd die overigens de nodige kritiek heeft ondervonden. (Van onze correspondent) LONDEN De uitgebrande Libe riaanse tanker „Pacific Glory" (42.000 ton) zat gisteren nog steeds muurvast op een kiezelbank ter hoogte van het eiland Wight. Het wrak had de storm van gisternacht goed doorstaan en er was geen ruwe olie ontsnapt uit de vijf tanks, die een lading van ruim 60.000 ton be vatten. Het gevaar van waterveront reiniging en vervuiling van de En gelse zuidkust blijft echter acuut zolang het wrak niet geborgen is. De grote Nederlandse bergingsmaat schappij L. Smit en Co. uit Rotter dam gaat zich met deze moeilijke taak belasten. Zij zal daarvoor gebruik maken van vier sterke sleepboten, een Ne derlandse, twee Belgische en de bij zonder krachtige motorboot „North- sea" (11.000 pk) die van de Azoren komt. Uit Nederland worden specia le pompen aangevoerd om eerst on geveer 20.000 ton ruwe olie uit de Pacific Glory te kunnen verwijde ren, wat het wrak aanmerkelijk zal verlichten. Wanneer dit doel bereikt is, kunnen de pogingen om de Paci fic Glory op sleeptouw te nemen, beginnen. IN NEW YORK zijn het afgelopen weekeinde uit een luxueuze woning acht schilderijen van moderne mees ters gestolen, die een totale waarde vertegenwoordigeen van 1,2 miljoen gulden. De buit bestaat o.a. uit twee Picasso's. DE VENEZOLAANSE politie heeft de universiteit van Caracas bezet. On-1 langs trad de rector Jesus Maria Bianco af die meende dat door nieu we wetten van de regering de uni versitaire autonomie werd aange tast. Door de universiteit te bezetten tracht de politie demonstraties van linkse studenten te voorkomen. (Van onze correspondent KLEEF Voor het kantongerecht te Kleef is gisteren het proces begonnen tegen de 36- jarige reder dr. Juergen Bernhold, enige eige naar van de rederij „Hamburger Lloyd". Bernhold, vroeger verscheidene malen we reldkampioen stijldan sen, wordt met 13 van zijn personeelsleden be schuldigd van het clan destien lozen van afge werkte chemicaliën. De schepen van Bern- bold, die deze afval stoffen van de Caltex- raffinaderij in Raun- heim naar een stort plaats in de Noordzee moesten vervoeren, zouden van 1965 tot 1968 minstens 25 maal de stoffen in de Rijn, de Elbe en de Eems hebben gepompt. Dr. Bernhold wees op het proces elke ver antwoordelijkheid voor deze vroegtijdige lozin gen af. Naar zijn zeg gen had hij in zijn be drijf alleen toezicht op de commerciële activi teiten. Hij betoogde, dat hel verdrag met Caltex, om voor 14 Mark per ton afval van Raunheim naar Rotterdam te ver voeren, indertijd afge sloten was door zijn toenmalige compagnon Karl Bolle. Deze is se dert 1966 voortvluchtig. Hij wordt door de justi tie verdacht van andere vergrijpen. Een frisse morgen beste mensen, zift gij vief uit de veren gekomen, of drukt het bestaan op dit onder maanse zwaar op uw nauwlijks recht getrokken schouders op dit (vroege"!) uur van de dag? Ik hoop het eerste, maar afgaande op per soonlijke ervaringen vrees ik voor het tweede. De Zwitserse vrouwen hebben van de laatste gemoedsgesteldheid bij hun mannen trouwens driftig gepro fiteerd. In het kanton Luzern (dat is iets als een provincie) moest er gestemd worden over het actief en passief kiesrecht voor vrouwen. Nou, de vrouwen hebben het gewon- Opvallend was de geringe op komst van de mannelijke kiezers. De stembureaus waren - dit even ter verduidelijking en verdediging - wél ontaard vroeg open. Vandaar, natuurlijk. De Griek Papanicolaou heeft in dit weekend het wereldrecord pol- stokhoogsoringen verbeterd. De man zweefde over een lat die op bijna vijfeneenhalve meter was geplaatst. Een formidabele prestatie. Maar de man heeft in zijn eigen land voldoende gelegenheid om te trainen; het barst daar al drie jaar van het kolonels-prikkeldraad en daar moet je toch overheen. Wil je er niet onderdoor gaan. De vorige recordhouder was trou wens een Oostduitser!. Pro-gil in Ant(i)werpen. „Ik begrijp niet recht waarom ik altijd zoveel felle tegenstand en te genspraak oproep. Ik zeg toch altijd alleen maar heel gewoon waar het om gaat in Amerilfa" (S. Agnew, politicus van beroep). UitgeDOSt in hun favoriete kleu ren hebben de supporters van FC Utrecht in Rotterdam huisgehouden. althans dat heb ik begrepen uit de verslagen. De grootste horeca-vecht- vartij sinds jaren, zeiden ze zelfs in Rotterdam en daar is men toch wel iaat gereend, meende ik. Voetballen en supporters: een Eot- ter-ramp. Een andere asiecdote van de groe ne grasmat (uit de Rac-ker overi gens), waar een speler bij een bles sure van een tegenstander de scheidsrechter vroeg op de tijd te letten. Zei de ref: „Meneer, als u altijd zo'n man van de tijd bent, dan moet u zich nu (er was nog een half uur te spelen, M.) gaan omkleden. Dan bent u zeker om kwart over vier klaar!" Waarmee maar gezegd wil wezen dat er met scheidsrechters niet te spotten valt. Want zij verenigen de politieman en rechter in één per soon. (Ze zijn ook in het zwart gekleed, symbolisch weet-u-wel). •Ar Gegroet en laat u niet uit het veld sturen. MERIJN ROERMOND (A.N.P.) Enkele uren voor hij terecht moest staan voor de rechtbank te Maastricht is de 18-jarige automonteur J. P. uit Apel doorn gistermorgen gevlucht uit het huis van bewaring te Roermond. Omstreeks half tien moest hij, onder toezicht van een bewaarder, iets op bergen, maar hij zag kans op de luchtplaats over een muur te klaute ren. Eerst nam hij een fiets weg maar later sprong hij in een onbeheerd staande bestelwagen. Met deze wa gen reed P. weg, vermoedelijk in de richting Arnhem. Gisteravond was P. nog voortvluchtig. P. moest met de 21-jarige schüder J. V. uit Haarlem terechtstaan, om dat zij verdacht worden van een roofoverval in Heerlen. Hierbij werd een bedrag van ruim 10.000 gesto len. MONTREAL (AFP) De burge meester van Montreal, Jean Dra- peau, is herkozen voor een nieuw mandaat van vier jaren. Drapeau is sinds 1954 burgemees ter van Montreal. Bij de gemeente lijke verkiezingen, die zondag ge houden werden, hebben zich geen incidenten voorgedaan. De herverkiezing van Drapeau wordt beschouwd als goedkeuring van de noodmaatregelen die de Ca nadese regering na de ontvoering- van de Britse diplomaat Cros* en minister Laporte had genomen.

de Stem | 1970 | | pagina 11