Zeeland houdt enquête over bescherming tegen atoombom Meet- en kamer bij regel- Kallo I m E. J. Prins voorzitter P.v.d.A.- fractie Eén aardappel is 2 gulden waard nstuïf zeeland Honoré komt morgen Heipaal in buisleiding belangstelling Stichting pleidingen sme ïcreatie 80 mensen zonder werk Vier van zes verdwenen kinderen zijn terug Loodsen willen strenge vaarvoorschriften iden bruiloft ardenburg [eilanders r beroepen- strijden fokio WERKWIJZE COMMISSIE Plaatselijke regen bevolux nederland n.v. j Zeeuws Brass bandfestival ürs. Wolff sprak over milieuhygiëne VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Huwelijk van kaas en wijn 3 b:\ onze correspondent). )ENBUEG Het echtpaai jo-van Cuijck in de Appel. De Platluis) heeft zijn vijf. huwelijksfeest gevierd. In iddag werd in de parochie- in Aardenburg een mis uit irheid opgedragen. Ten huize gouden bruidspaar maakten an de gelegenheid gebruik citaties aan te bieden. Onder ngstellenden bevonden ziek burgemeester, de heer G. F. en gemeentesecretaris J. M, namens de gemeente. een onzer verslaggevers) iA Op zondag 1 november een vanaf Schiphol dertij nders naar Tokio, waar zij leeinemen aan de Internatio- eroepenwedstrijden. Daaron- n drie Westbrabanders: M, (20) uit Roosendaal, 19) uit Bergen op Zoom en (20) uit Galder. Zij zullen m hun kunnen op het stuk spectievelijk autogeen lassen, aken en plaatwerken tonen, ie behoren, zoals wij destiji rrichtten, tot de winnaars van tionale beroepenwedstrijden, :ele maanden geleden onder 'n van het Nederlandse Co- or Nationale en Internationa- epenwedstrijden werden ge- (ederlandse delegatie bij de tonale wedstrijden zal uit IS n bestaan. Behalve door de ïers zal die groep worden d door juryleden, waarne- vertegenwoordigers van het rie van Onderwijs en Weten- ln en van het Nederlandse igswezen. De laatsten zullen io nog deelnemen aan drie igen over het Japanse onder- ;eem. De Nederlandse dele- ■ordt op 22 november terug it. ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) .MIDDELBURG In hel provinciehuis le Middelburg is ouder leiding van de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J, van Aartsen, een vergadering'gehouden over een in 1971 in geheel Zeeland in te stellen enquête over de bescherming tegen „fall out", radio-actieve neerslag na kernexplosies, in wonin gen en overige gebouwen zoals scholen, kerken, fabrieken enz. Deze grootscheepse enquête, die in andere delen van het land al op gang is, of zelfs hier en daar reeds is voltooid, zal waarschijnlijk na afronding in 1972 een inventarisatie bieden van de schuilmogelijkheden voor de Neder landse bevolking tegen fall out-straling. Het is de bedoeling, dat met de re sultaten van de enquête als uitgangspunt te zijner tijd gemeentelijke fall out- beschermingsplannen tot stand zullen worden gebracht. een onze verslaggevers) A - Het besluit tot het i» en roepen van de Sticntffls -idingen Toerisme en ^etTL. ïationaal niveau, dat dow or het Nederlands Wet' lijk Bur. v. Toerisme met ig van de participanten, dig werd gemaakt, bw. elangstelling te trekken n> van het Nederlandse toer en recreatieve bedrijfslef wordt er van de zijde v '-I.T. te Breda, dat voorlopj» linatie verzorgt, nog uitt»® >p gewezen, dat instellio? streven van de she" rijven en die cursussen ein van toerisme of ree -reatie ingericht of willen in ligd worden zich bij richte11- het Se' initiatief aan te sluiten. j kan zich daartoe met te Breda in verbind»1» De instellingen die tot o de lamde-liike Stichting v gen Toerisme en Re2*Lr. ken zijn: Algemene "e Vereniging van Reisbur® emene Nederlandse vei |or Vreemdelingenverkeer, Vakopleiding WV-»gJ. de Koningkhjke L" jlte Iaatschappij. de Konir^-vVB, ndse Toeristenbond «is se Onderwijsinstellingen, ,e al Bureau voor Toerisme, ndse Gidsen OrSan' „j, de Nederlandse SpoorW g derlandse Wec^nschapP t voor Toerisme de Stic e. de Vereniging van Recre- In een inleiding voor de bijeen komst zei de heer Van Aartsen het van het hoogste belang te achten dat op korte termijn nauwkeurige infor maties worden verkregen over de beschermingsmogelijkheden tegen fall out. „Zolang niet met redelijke zekerheid het te verafschuwen ge bruik van kernwapens onmogelijk is gemaakt, zal er naar gestreefd moe ten worden de gevolgen daarvan te voorkomen. Mogelijk", zo zei de commissaris, „zullen de resultaten van het onderzoek verontrustend zijn, maar het is beter de werkelijk heid onder ogen te zien, dan zich te vleien in gerustheid", zo voegde hij eraan toe. ■Va de commissaris sprak de heer H'O.R.fi. Aêrnout, rijksinspecteur- zelfbescherming van het ministerie van binnenlandse Za'kert, die. ten be hoeve van de Zeeuwse burgemeester en een aantal functionarissen die bij de organisatie in Zeeland betrokken zijn, een algemeen overzicht gaf van de planning, die aan de enquête ten grondslag ligt en van de werkwijze, die zal worden gevolgd. In 12 BB- gebieden (waaronder de twee Zeeuwse BB-gebieden) omvattende 206 gemeenten met tezamen 2.890.141 inwoners, zal worden geën quêteerd. In alle woningen en grote gebouwen zal aan de hand van vra genlijsten worden nagegaan welke ruimten al dan niet als schuilplaats tegen fall out kunnen dienen. Aan gezien het om diverse redenen nood zakelijk is (grotere) gemeenten in wijken in te delen, is voor een reeds bestaande adequate indeling geko zen, namelijk die van de kiesdistric ten, hetgeen een aanzienlijke, werk- uesparing oplevert. In elke gemeen te zal naar gelang van het inwoner tal een aantal enquêteurs aan het werk gaan, die alvorens hun werk zaamheden te beginnen voor hun taak zullen worden geïnstrueerd. De gebouwen, voorzover het geen woningen betreft, zullen niet door individuele enquêteurs, maar door eei1 speciale commissie worden be oordeeld. De onderzoekperiode loopt ™jl 1 januari 1971 tot 1 september 1971. De gegevens die op speciale rmulieren worden geregistreerd, 2ullen door de computer worden wrwerkt. Bij het begin van het onderzoek zullen door de gemeenten nadere inlichtingen worden ver trekt door middel van persberich- en-of huis-aan-huis-verspreiding an folders en dergelijke. Het on- eizoek in Zeeland wordt begeleid oor mr. L.A. Kakebeeke, provinci- commandant van de BB, die ordt bijgestaan door de twee 'hghoofden van de BB in Zeeland, heren H.B. Pilaar van de kring «eland A (Zeeland Noord) en W.I. tsman van de A-kring Zeeland C eeuwsch-Vlaanderen). Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door liet K.N.M.I. op vrijdag om 18.00 uur: Plaatselijk ,ch regen en uren vooral in de nacht bo- lei-> fen normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge beld over Nederland. zondag: aantal uren zon: 1) v min.-temp.: 1 tot 5 graden bo- Ve normaal; max.-temp.: van onge maal.n?rtnaa' 3 graden boven nor- minst op een dvoge periode van een o £S uur: procent; kans oo scheel droog etmaal: 60 procent, Vo°r maandag: aantal uren zon: 0 Ven min,"temP-: 1 tot 6 graden bo stfeeks°r™aal' ™ax--temP-: van om normaal tot 3 graden boven rnemers en de Verenig V-directeuren. Van 'ians °P een droSe periode kans minstens 12 uur: 80 procent; Ufo n? een geheel droog etmaal: 50 E. J. PRINS nieuwe voorzitter j J. STENVERT oude voorzitter (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens een vergadering van de leden der sta tenfractie van de Partij van de Ar beid, welke donderdagavond in Goes is gehouden, heeft de heer J. Sten- vert, voorzitter van de fractie, zijn al eerder bekendgemaakte besluit om als voorzitter af te treden, be krachtigd. Tot zijn opvolger kozen de aanwe zigen met algemene stemmen dr. E, J Prins, die sinds juni van dit jaar tot de statenfractie toetrad. De heer Prins is wethouder te Goes De heer Stenvert heeft zijn functie om persoonlijke »denen neergelegd. Zijn voornemen daartoe dateert van voor de laatste statenverkiezingen die dit jaar werden gehouden. DE GEDEPUTEERDE Staten van Friesland hebben goedgekeurd dat het provinciaal electrieiteitsbedrijf Friesland, bij Stork, een ketelinstal latie, voor de in aanbouw zijnde centrale Bergum, bestelt. (ADVERTENTIE) BEUGllSX warme dranken service de oplossing van uw koffieprobleem i vraag vrijblijvend documentatie 'Jj j SRST-tJ Q at"'1"of"1 -v A U; -A bernard loderstraat 39-41 tilburg telefoon 04250-74915* (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL/OSSENDRECHT/ KIELDRECHT Staatssecreta ris Kruisinga heeft gisteren op Schiphol meegedeeld dat in de omgeving van Kallo een meet- en regelkamer zal worden ingericht voor de controle op de luchtver ontreiniging. Een dergelijke ka- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een commissie van voorbereiding voor een Zeeuws brassbandfestival heeft een pro gramma gereed gemaakt voor een feestelijke en muzikale bijeenkomst die op 31 oktober wordt gehouden in de St.-Jacobskerk te Vlissingen, aanvang 19.30 uur. De deelnemende orkesten zijn: Excelsior uit Kloetinge, onder lei ding van Ko den Toonder, Excelsior uit 's Heer Arendskerke, onder lei ding van Daan Burger, het Leger des Heils muziekkorps uit Goes, on der leiding van Peter Moens, ONDA - Middelburg onder leiding van Cees Cevaal, St.-Cecilia uit Vlissingen, onder leiding van Jan Meliefste en het Zeeuws Koper-ensemble onder leiding van Paul C. van Belzen. De presentatie wordt verzorgd door de heer G.C. van Loo. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Belangrijke pro blemen met betrekking tol de mi lieuhygiëne (landbouw) vergiften in het water, vloeibare metalen en lood in benzine moeten worden opgelost om verdere ontregeling van het mi lieu te voorkomen". Dit zei tlrs. VV. Wolff, secretaris van de Stichting het Zeeuwsche Landschap, tijdens een bijeenkomst in de burgerzaal van het Oostburgse stadhuis, waar hij sprak voor ongeveer 20 toehoor ders. Drs. Wolff ging in op het ontstaan van de milieuverontreiniging, die volgens hem al zo'n honderd jaar geleden in Zeeland begon toen via kunstmest, zich nieuwe technieken in de landbouw voordeden. Ingewik kelde biologische eenheden werden versimpeld, doordat planten-soorten verdwenen. Op dit moment worden vogels zoals: schoolekster, de strand- loper en de rotgans, die in de Oos- terschelde en Grevelingen voorko men, bedreigd door het Deltaplan. Het voedsel voor de genoemde dier soorten gedijen uitstekend in de zee armen, die straks worden afgesloten, waardoor die bepaalde planten af sterven. Dia's onderstreepten het be toog van drs. Wolff. nier bevindt zich ook in de Rijn mond. De staatssecretaris, die terugkeer de uit Genève waar hij met de secretaris-generaal van de wereldge zondheidsorganisatie had overlegd over een versnelling van het Europe se programma ter bescherming van de milieuhygiëne, bevestigde onze berichten van gisteren dat hij een gesprek zou hebben met de Belgi sche minister Namèche over de ves tiging van Progil. Het gesprek zal plaatsvinden op 20 november. Volgens de heer Kruisinga had secretaris-generaal Halter van het Belgische ministerie van Volks gezondheid hem op vragen zij nerzijds geantwoord dat de Belgi sche regering nog geen beslissing heeft genomen over de vestiging. Er zou ook nog geen formele aanvraag zijn ingediend door de Franse fa briek. De uiteindelijke beslissing zou, aldus de heer Kruisinga, geno men moeten worden door het Minis terie van Arbeid. Daarvoor zal men eerst advies inwinnen hij de inter departementale groep voor milieu hygiëne. In België is men bevreesd dat de felle reacties in Nederland tegen de eventuele vestiging van Progil ge volgen kan hebben voor de voortgang van de onderhandelingen over de aanleg van het Baalhoekplan en de door Antwerpen gewenste afsnijding van de Bocht van Bath. Met name de Antwerpse schepen voor Havenbelangen L. Delwaide heeft zich daarover ongerust ge maakt. Zei hij vorige week nog tegen ons niet te begrijpen, waarom er in Nederland zoveel ophef over deze zaak werd gemaakt, nu heeft hij verklaard dat de Belgische rege ring vóór het nemen van een beslis sing, alle dossiers voor iedereen zou moeten openleggen. Burgemeester A. van Gils van Os- sendrecht heeft gisteravond in een raadsvergadering verklaard ver heugd te zijn dat er in brede kring gediscussieerd wordt over de vesti ging van Progil. B en W zijn van mening in deze en andere zaken van gemeenschappelijk belang, waarbij stellig het leven van mens, dier en gewas de meeste aandacht moet krijgen. Burgemeester Van Mieghem van Kieldrecht, een plaatsje op enige kilometers van Kallo, heeft zich tot de goeverneur van Oost-Vlaanderen, de heer De Kinder, gewend om van hem nauwkeurige inlichtingen te verkijgen in verband met de moge lijke vestiging van Progil bij Kallo. In de brief wijst hij erop dat de vestiging van een dergelijk be drijf geen rekening zou houden met de tijdige waarschuwing van de gouverneur aan de hogere overheid i.v.m. de bedreiging van het leefmi lieu. VEENDAM (ANP) De tricota- gefabriek F. B. Wilmink N.V. te Veendam gaat sluiten. Door de steeds hogere lonen en verdere kos ten ziet de directie zich hiertoe ge noodzaakt. Aan de collectieve over eenkomsten zal worden voldaan. In het bedrijf, waar kousen en sokken worden gefabriceerd, wer ken ongeveer 80 personen, waarvan 30 mannen en de rest meisjes. De sluiting gebeurt op zeer korte ter mijn. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Een patat van een kilo is geen enorme uit schieter, maar behoort toch ook niet tot de geneugten van de familie der nachtschaden (aardappels, tomaten enz.), die iedere dag in dat volle gewicht op de tafel pronken. Laat staan vijftig aardappels, die het ge wicht van 51 kilo halen. Bij een boer. ergens in Zuid- West-Nederland behoren die reuze- produkten niet tot de uitzonderin gen. Maar hij is allerminst te reke nen tot het genus der contente agra riërs. „Want", zegt hij en hij maakt zich hiermede tot tolk van 'vele boeren, om voor agrariërs een ouderwets woord te gebruiken „ik krijg voor een kilo goeie aar dappels, bintjes bijvoorbeeld, negen, soms tien cent. Bij grote superbedrijven is een aardappel te koop voor een cent of achttien per kilo. Elders variëren de prijzen tussen twintig en 25 cent per kilo. Dat is meer dan honderd procent winst. We hebben bovendien rot, nat weer. Veel aardappels blij ven in de grond zitten, zodat we per hectare minder opbrengst hebben dan in andere jaren. Een hectare is aan kostprijs voor wat het bepoten en rooien van aardappelen betreft, ruw weg geschat, te zetten op ruim drieduizend gulden. Dus moet er voor ons geld bij". Dat dan ondanks het feit', dat het prachtige zwaarge wicht knollen zijn. Maar dat moch ten we van de vrouw van deze agrariër niet schrijven. „Wij zeggen: 't zijn rot-patatten en ze leveren niet veel op. Anders komen ze van de belastingen", zei ze. De boer zelf besluit: „En dan te weten dat uit die ene patat van mij van een kilo, die tien cent kost, de frites-boer nog altijd vier zakjes frites haalt van vijftig cent". De foto laat dit zien. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/NIJMEGEN De vier jongste van de zes kinde ren De B. uit St.-Willebrord zijn terug in het tehuis „De Beuken" te Nijmegen. Zondag waren ze door bun oudere weggenomen. De kinde ren zijn donderdagavond met hun ouders in een caravan aangetroffen, die in de nabijheid van het woon wagenkamp le Bergen op Zoom slaat. De heer De 3. had de caravan, naar zijn zeggen, voor enige tijd gehuurd. Het echtpaar is gearres teerd en naar Nijmegen overge bracht. Het is ontzet uit de ouderlij ke macht. Volgens de hoofdinspecteur van politie in Nijmegen zullen de ouders in ieder geval in hechtenis blijven totdat de twee oudste kinderen (meisje van 10 en 12 jaar) ook weer in het kindertehuis terug zijn. De ouders zitten vast op verdenking van het onttrekken van hun kinde ren aan het toezicht -an de rechter lijke macht. Een misdrijf. Het terugvinden van de kinderen is te danken aan een goede samen werking tussen de rijkspolitie in St.-Willebrord en de gemeentepolitie te Bergen op Zoom. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE De eerste Moerdijk-secretaris van Zuiddor- pe, voor zover dit in hel archief van Zuiddorpe is na te gaan dat is vanaf 1183, bad een salaris van f 300,- per jaar. Dat lijkt niet veel, maar als men in de bevel schriften van dat j aasrnuffelt, schriften van dat jaar snuffelt, kan men lezen dat de jaarwedde van de gemeenteveldwachter f 30,- bedroeg. Deze kreeg welis waar een stukje grond dat hij mocht beboeren met aardappelen en groenten om in zijn dagelijks onderhoud te voorzien en vrij wonen in de gemeentelijke veld wachterswoning. Tot 1900 waren de Moerdijk- secretarissen er ook koster-orga nist bij; een was zelfs geslaagd als landmeter. Rood 1900 was Aliphomse Moer dijk ongetwijfeld de merkwaar digste gemeentesecretaris aller tijden van heel Nederland. Hij was n.l. naast gemeentesecretaris, gemeente-ontvanger, ambtenaar vain de burgerlijke staod, ont vanger-griffier van ongeveer tien Zeeuwsch-Vlaamse polders, waarvan hij van enkele zelfs dijkgraaf was. Hij was lid van de provinciale staten van Zeeland, lid van de raad van beroep voor de persone le belasting in Zeeland, koster en organist, secretaris-penningmees ter van het r.-k. armbestuur, agent van een brandverzekering en zaakwaarnemer. Hij had een drukkerij, werkte daarin met elf knechten, gaf de eerste „Zeelan- dia" uit en had een postorderbe drijf in kantoorartikelen. Dat al les was ondergebracht in het grootste gebouw van Zuiddorpe, dat er nu nog steeds staat en thans de naam draagt vain „Café Centraal". Wekelijks ging er een adver tentieblad de deur uit: de ene week naar alle pastoors, de ande re week naar alle notarissen, dan weer naar alle dokters, aan alle advocaten, onderwijzers enz. enz, van heel Nederland. Iedere dag moest de P.T.T. van Axel met paard en kar de postpaketten va'n Zuiddorpe komen ophalen, die de „Firma A. Moerdijk" aan de klanten toestuurde. Hij had voorts een bloeiende wijnhandel, sigarenhandel en boekhandel. De bestellingen van de ,wjjn werden afgeleverd per voerman, per trein en per schip per. De wijn werd per vat uit Frankrijk betrokken. De aan komst van zo"n bestelling was telkens een grote gebeurtenis voor Zuiddorpe. Daarvoor werd de hulp ingeroepen van de boe ren om het aantal vaten dat per trein tot Axel was verzonden, af te halen. Heel het dorp stond dan op de uitkijk. Op een keer toen het een bij zonder wijnjaar was 1911, moes ten dertig grote vaten wijn van de trein worden afgehaald. Zo wa't alle boeren waren geregi streerd om met alle beschikbare wagens, deze bijzondere zending af te halen. Moerdijk, die deze grote ge beurtenis wilde vereeuwigen, maakte een alspraak met een goede deskundige fotograaf uit Sas van Gent „Honoré" genaamd, om, wanneer al die met wijnva ten volgeladen boerenwagens op net dorpsplein waren aangekomen, daarvan voor reclamedoeleinden, een grote foto te maken. Honoré verzekerde op het eerste sein per fiets naar Zuiddorpe te komen. De boeren waren bereid mee te werken en voor dat doel oij de aankomst een uurtje te wachten tot de fotograaf, na te legrafische oproep, aanwezig zou zijn, want het tijdstip van aan komst kon van tevoren niet'be paald worden. Toen het ogenblik was aange broken dat de boerenwagens met de dertig vaten wijn op het dorps plein in een lange rij stonden opgesteld, werd volgens afspraak een telegram naar de fotograaf gestuurd: „Kom terstond wij wachten". Prompt werd een hajlf uur nadien een telegram terugontvangen: „Honoré komt morgen". Jarenlang werd bij feestelijke gelegenheden waaraan een foto graaf te pas moest komen, de spreuk herhaald: „Honoré komt morgen!". (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Wie WD-raadslid G. J. van Welbergen in zijn gewone doen ontmoet, weet dat hij vele uren kan besteden aan spreken over de door hem gevoerde pro- dukten wijnen en gedistilleerd. Enkele tientallen huisvrouwen uit Goes en omgeving hebben daar in Slot Ostende een en ander van gemerkt. Op uitnodiging van de bekende slijter en import-Goesenaar heb ben zij geproefd van produkten van eigen land en van het zonnige Spanje en Frankrijk. Jost Baljé zoals Van Welbergen door de Goe- senaar wordt genoemd omdat hij verkoos zijn zaak onder de naam van de vorige eigenaar te blijven voeren) had namelijk in samen werking met het Nederlands Zui- velbureau waarvoor mevr. T. A. Sijmons en J. Jungerius in Goes waren en de heer P. Godijn van de wijnhandel Van Lennep, de leden van de vereni ging voor huisvrouwen uitgeno digd om kennis te maken met het gelukkige huwelijk dat wijn en kaas al vele eeuwen onderhou den. In Slot Ostende leerden he vig geïnteresseerde dames meer van de verschillende soorten, wijn en kaas. Leerzaam, en bovenal smakelijk. Leerzaam was dan de uitleg van de heer Godijn over de produktie van de wijn, de wijze van behan delen en de druivenpluk, waar van vooral de mededeling dat Middelburg in allereerste instan tie in de vroege middeleeuwen een belangrijke rol speelde in de wijnimport erg aansloeg. Wat mevrouw Sijmons over kaas ver telde, bleek ook alleszins de moeite waard. Eind vorig jaar werd enthousiast een betonnen heipaal (40 cm x 40 cm) door de buisleiding van de afvalwaterleiding geheid; op het terrein waarop nu de nieuwe Terneuzense sporthal staat. Een behoorlijke schadepost. De kosten waren te hoog om de sporthal iets op te schuiven en men besloot de afvalwaterleiding om te leggen. In het jaarverslag van de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen staan enkele foto's (waarvan de hierbij afge drukte er een van is)die duidelijk aangeven wat er precies aan de hand is geweest. De fotograaf moet een moedig man zijn geweest om zich in het inwendige van de buis te begeven. Al levert het natuurlijk een uniek plaatje op. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In het orgaan van de vereniging De Nederlandse Loods gaat men in het jongste num mer dieper in op de toenemende gevaren, die varen met mist met zich meebrengen. Vooral nu zich op de drukke binnenwateren steeds meer vaartuigen bewegen waarvan sommige met zeer gevaarlijke stof fen zijn geladen. Zelfs wordt een van de belang rijkste zaken van het loodswezen, namelijk het bevorderen van een veilige scheepvaart, al jarenlang te kort gedaan op de Westerschelde, waar het thans nog steeds kan voor komen dat in de put van Terneuzen overslag van gevaarlijke ladingen plaatsvindt. Verder worden van overheidswege voorschriften gege ven met betrekking tot het transport van gevaarlijke ladingen. Geen voorschriften betreffende de kennis van degenen die met het transport belast zijn over: het te bevaren water, de aard der ladin gen, de eventuele gevolgen van on gelukken, aldus het orgaan van de Nederlandse Loods. Zij vervolgt dan met het opstellen van enkele zeer gevaarlijke stoffen die dagelijks over de Westerschelde worden ver voerd. Bijvoorbeeld pentachlorophenol cn geconcentreerd zwavelzuur. En wat er kan gebeuren als er bij een aanvaring zo'n 400.000 liter in liet vaarwater terecht komt? En da. oij mensen te water raken? Het is, aldus het orgaan, zonneklaar dat door het groter en sneller worden van de schepen de risico's tijdens het mistvaren eveneens vele malen groter zijn geworden. Deze veran derde situaties vereisen duidelijke nieuwe voorschriften. Zoals bijvoorbeeld: le geen scheepvaart bij een zicht van dui zend meter of minder, 2e schepen met gevaarlijke ladingen dienen di rect te ankeren buiten het vaarwa ter bij een zicht van minder dan 3000 meter, geen vertrek van dit soort schepen, 3e geen overslag van gevaarlijke ladingen in of aan de rand van een hoofdvaarwater, over slag kan zonodig geschieden in een diep nevenvaarwater dat tadj een zicht van minder dan 3000 meter gesloten dient te worden voor overi ge scheepvaartverkeer.

de Stem | 1970 | | pagina 3