Het nieuwe padvindershuis PIETER- PAUL POTLOOD iizorgsters mm PIM EN PAM De domme cowboy DE POES EN DE MUIS Mm %r kmmm> m imargpiBt Udu$h. de scalp vanhefYM Een scalp zotP bleekfezicht l'jhtmaar A derhaar.Miseen r, Enif voor je verzameling Blinhend.MHanfharlp... örote vaarde op ruilbeurs rEn je kriitf er m'jn pistool ah preY mie bil als je de kinderen vrijlaat! J ;HSt stmt- ïrix JOSEPHINE X X O O JOSEPHINE MENHOOP METSELEN wsm MK13M UCKY ■UKE SUSKE EN WISKE de daltons °P vrije voeten twee toffe totems ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 iër ng en verdere voor den volgens de salaris van de Contactcom- le van Landelijke Orga- les. vesting geschiedt in- Indiensttreding om- ks lanuari 1971. jerige schriftelijke solli- les aan de algemeen lomisch directeur direc- iet-nieuwbouw Fl. v. chemlaan, Haarlem- alkwijk. 2al ons nieuwe hoofd industrieterrein Noord - in gebruik worden Financiële- en Inkoop- t moderne kantoorpand nog een vakature voor te voeren afwisselende ijgt. een ULO-opleiding of Itieve ervaring gewenst, tot aanbeveling. itgenodigd schriftelijk of en bij KEMPER BETON N.V. Oostdijk 27 Rotterdam-27. Tel. :010-194455 ;he inrichting id Bath (Z.) geopende nieuwe ervaren verplegenden iet diploma a en/of b tsen als j plaats voor enkele leen eigen geregelde Bergen op Zoom. der bezwaar in deze stad gaan wonen. staan er gunstige ijkheden in eengezins- n te Rilland-Bath. jhten aan het bestuur lus stichting, Henric e 's-Hertogenbosch, an vacature no. 1003. UNIEK. ken kontakt met kandi- oor de funktie van t wordt aan een be- le jonge vrouw met een algemene ontwikkelingi persoonlijke eigen en bezit welke nodig de mentrix bij te staan odig te vervangen in ik. 'keur gaat uit naar kan met een sociaal-cultu- eiding en ervaring (b.v. Hof of Kinderbescher- et ervaring). rden uitgenodigd hun ie met personalia en Iding en ervaring 'e d van de Verplegings- iberg, Galderseweg 81. lu r cl LU uo Cl LU c/i De wekker bij de burgemeester van Halvedam liep af om half ze ven. Dat was heel bijzonder, want de burgemeester sliep altijd uit tot negen uur. Maar vandaag was het een grote dag, dè grote dag voor de burgemeester. De minis ter zou namelijk komen om de eerste steen te leggen voor het nieuwe padvindershuis. De bur gemeester greep naar de wekker om hem af te zetten, maar hij gaf er een klap tegen en op de grond ratelde het ding verder. Toen moest de burgemeester zijn _ed wel uit. Met zijn blote voeten stond hij op het koude zeil. „Jans, waar zijn mijn pantoffels?" riep hij tegen zijn vrouw, die nog sliep en die alleen maar riep: „Kijk maar in de ijskast". „Jans, wordt wakker", bulderde de burgemeester, „je weet dat het vandaag de dag van mijn leven is, èn van het jouwe." Dat hielp. Jans deed één oog open en voelde aan haar hoofd, dat vol krul spelden zat, ter ere van de grote dag. „0 ja", zei ze toen, „wat zalig". „Ja zeker zalig", zei de burgemeester zenuwachtig, „en waar zijn mijn pantoffels nou?" „Onder het bed, Eeve", zei Jans en met een „zeg- dat-dan" haalde de burgemeester zijn pantoffels onder het bed van daan. „Moet je een bruine of een witte boterham?" vroeg Jans, terwijl ze een kopje thee inschonk. Maar de burgemeester hoorde haar niet. Hij dacht alleen maar aan de toespraak die hij straks tegen de minister moest houden. En daarom zei hij alten maar: „Graag, excellentie". Het was net een mierenhoop op het kleine stationnetje van Halve- i, De burgemeester liep heen en peer en prevelde voortdurend: „Wij zijn verblijd o nee... blij zijn we vandaag..." Dan was er de commis sie van ontvangst: zes heren in een zwart pak en een hoge hoed, die door elkaar riepen: „Waar is Karei, ivaar is Jopie?" Ze hoorden elkaar bijna niet, want de fanfare van het dorp was „Turf in je Ransel" aan het repeteren en de grote hoorn speelde alsmaar vals. En dan waren er nog de kinderen van Halvedam, die maar rondrenden over het stati onnetje en iedereen voor de voeten liepen. De hopman van de padvinders werd er wanhopig van. Het was ook een beetje zijn grote dag, want zijn padvinders zouden een nieuw huis krijgen. Hij keek zijn padvinders aan. Ze hadden allemaal hun mooiste uniform aangetrokken. „Nog een keer", riep de hopman. „Een padvinder is moedig, een padvinder is trouw", riepen de padvinders, een padvinder is..." „Stop", riep hopman, „een beetje gelijk alsje blieft, verder... „rein in gedachten, woord en daad". En toen kwam het bericht uit Den ■aag: „De minister is zojuist ver hakken. Over een half uur is hij bij P Iedereen op het kleine station werd nog zenuwachtiger en deed '"es nog meer verkeerd. Even later "as de rookpluim van de locomotief Jl te zien. De burgemeester rende 'aar het stationsgebouwtje, waar sin vrouw aan het koffie zetten was „Jans, is de koffie klaar?" hulde hij, „hij is er zo". Een paar kinderen gingen op de 'ails staan. „Kom terug", schreeuw- hun angstige moeders en ze sleurden de kinderen weg van de 'ails. Hierop begonnen de kinderen j® joelen, dat ze het daar veel beter konden zien. En toen drong plotseling de hop- 'an door de menigte. „Burgemees- !t", stamelde hij, „alles is in orde... er is een emmertje met cement en..." „Non, dat is toch keurig", zei de burgemeester. „Ja, maar", huilde de hopman bijna, „er is geen eerste steen." „Waaat?" riep de burgemeester, „hoe kan dat nou, we hebben hon derden stenen besteld bij de fa briek". „Ja", zei de hopman, „maar er is een staking op de fabriek. De stenenmakers willen meer geld. Ze hebben met grote spandoeken ge zwaaid en ze hebben geroepen: „Geen geld, geen werk". „Oooo", kreunde de burgemeester, „wat moet ik nu dadelijk tegen de minis ter zeggen: „Excellentie, hier is het emmertje met cement, maar een steen, nee, die hebben we niet. Laat een van de padvinders ogenblikke lijk een steen gaan zoeken". „Ja, maar waar?" huilde de hopman weer. „Weet ik veel", schreeuwde de burgemeester, „breek het raad huis maar af, of wacht... misschien weet mijn vrouw raad". Zijn vrouw wist altijd raad als haar man pro blemen had. Ze konden het gefluit van de loco motief al horen. De burgemeester stormde het stationsgebouwtje weer binnen. „Jans", riep hij, „Jans, er is geen steen". „Geen wat?" zei Jans en goot de koffie op. „Geen eerste steen voor de minister om te metse len, weet jij niets?" „Ik heb geen stenen", zei Jans, „ik heb alleen maar kopjes en schoteltjes". „Dan nemen we tnaar een kopje en een schoteltje", zei de burgemeester ra deloos. De trein stopte en de minister stapte uit. De burgemeester rende naar buiten en gaf de minister een hand. „Wilt u een kopje koffie?" vroeg hij. „Eh ja", zei de minister, „graag". „Wilt u mij dan maar vol gen?" vroeg de burgemeester en liep naar het stationsgebouwtje. „Dit is mijn vrouw, excellentie", zei de burgemeester. „Ah, tot genoegen", zei de minister en kuste Jans de hand. „En nu koffie", riep Jans, „alstublieft excellentie". „Ah, dank u", zei de minister, „wat een enige Pim gaat op stap. Hij gaat naar reus Boem. „Ik ga mee," zegt Pam. „Dat mag," zegt Pim," maar dan moet je wel goed uitkijken." Daar komt haas Hop aan. Haas Hop is een goede vriend van Pim en Pam. Het is een goede vriend hoor. „Hé, haas," zegt Pam, „let je op ons huis?" „Waar gaain jullie heen?" vraagt haas Hop. „Wij gaan naar reus Boem," antwoorden Pim en Pam. „O, dan is het goed," zegt haas Hop, „dan pas ik wel op jullie huis." kopjes heeft u, mevrouw". „Ja hè", zei Jans „dat is echt Halvedams aardewerk". De koffie smaakte de burgemees ter niet, zijn hart bonsde en U bent wat stil, burgemeester", zei de minister, „voelt u zich niet lekker?" „Eh ja", schrok de burgemeester, „ach ja, het gebeurt niet iedere dag dat er een minister in Halvedam komt...." Die een eerste kop en scho teltje metselt, had hij willen zeggen, maar hij bedacht zich. „Eh", zei de minister, „waar moet het nieuwe padvindershuis komen?" „Achter het station, excellentie", zei de burgemeester, „zullen we maar gelijk gaan?" „Wat een haast", zei de minister. „Ja, maar het ziet er naar uit dat het gaat regenen", zei de burgemeester zenuwachtig „O", zei de minister, „dan ziet u meer dan ik". Maar hij stond toch op en alle andere mensen stonden ook op, natuurlijk. „Hier", siste Jans en drukte de burgemeester een kopje en een schoteltje in de hand De burge meester werd even heel bleek, zuchtte toen en zei tegen de minis ter: „Gaat u mee?" Erica Kieboom, 7 jaar, Sas van Gent Ze liepen achter het stationnetje om naar het veld waar het padvin dershuis moest komen. „Wel nu", zei de minister, „waar moet ik de eerste steen metselen?" „Eh, excel lentie", stamelde de arme burge meester, „het is geen steen, het is..." hij slikte even, „...het is, het zijn... een kopje en schoteltje..." „Een kop en schoteltje", herhaalde de minis ter, en trok even zijn wenkbrauwen op. „Ja", zei de burgemeester. Hij haalde eindelijk zijn handen achter zijn rug vandaan en liet de minister het kopje en schoteltje zien. „Eh, het is iets nieuws", zei hij toen. „O", zei de minister, „nou, ik moet zeggen, het is wei origineel, hoor, een padvindershuis van echt Halve dams aardewerk. Ik zou haast zeg gen: er was geen steen in voorraad en daarom hebben jullie besloten dan maar een kop en schoteltjes huis te bouwen, ha, ha, ha". Het hele gezelschap brulde van het la chen. Ook de burgemeester. „Hoe, hoe kon u dat nou denken", hikte hij. „Nou goed, even ernstig", zei de burgemeester. Hij pakte het em mertje met cement en metselde het eerste kopje en schoteltje. Alle men sen klapten en iedereen was vrolijk. Een jaar later opende de minister het nieuwe padvindershuis. Het was helemaal gebouwd van kopjes en schoteltjes. Het staat er nog steeds in Halvedam. Iedere zomer komen er honderden mensen naar kijken. En naast het padvindershuis staat een stalletje. Daar verkopen ze prentbriefkaarten van het kopjes en schoteltjes-huis en daar staat op: „Groeten uit Halvedam". ELS SMIT p- e j Hetty Bouwens, II jaar, Breda. Er was eens een cowboy, die zat op zijn paard. Er kwamen negentien in dianen van achter een rots vandaan. Een indiaan trok de cowboy aan zijn been. Een ander schoot hem een pijl door zijn hoofd. Ineens kwamen er wel twintig cowboys op hun paarden aangereden. Ze schoten alle negentien indianen dood. En hoe gaat het nu met die domme cowboy? Nou, die zal voortaan wel een beetje beter oppassen. Jos van Daele, 7 jaar, Koewacht Er waren eens een muis en een poes. De poes zag de muis. En piep, piep, piep. De poes hoorde het en ging op de muis af. Hap, hap, hap, wat smaakte dat lekker. Hugo Renne, 8 jaar, Dorst. Een poosje geleden liep Pieter-Paul Pot lood eens langs een kazerne. Hij zag daar een sol daat op wacht staan en dat bracht hem op een idee voor een tekening. Julie zien het resultaat Doen julie mee Het vernieuwde Belgische dames blad MIMO (voorheen Mimosa) brengt deze week een uitgebreid verhaal over de nieuwste Holly- wood-ontdekking Ali MacGraw. Een naam die nu nog onbekend is, maar dat zou in de toekomst wel eens kunnen gaan veranderen, meent het blad. In Mimo is deze week ook een, wat men noemt „spelletjeswedstrijd" opgenomen, „Ontmasker beroemde vrouwen". Aardige opgaven, die met een beetje geduld en wat goede wil goed oplosbaar lijken. Veel bleef by de „vernieuwde" Mimo hetzelfde. Nieuw is echter de vaste rubriek van Mies Bouw man, waarin zij „voor de vuist weg" wat grappige verhaaltjes vertelt. Mies saras-gêne blijkt gewoon een gezellige praatrubriek. Gebleven zijn de modereportages, weekmenu.s, feuilletons en de nog altijd boeiende. Marsupilami-strip. „Kamp Vucht laten we de benaming „woonoord" maar gauw schrappen is een plaats om als Nederlander hard vandaan te lo pen" constateert de LIBELLE deze week in een goed opgezette repor tage over jonge Ambonezen. „Heimwee is mijn metgezel" laat het blad de 17-jarige Sutia zeggen. Maar als men verder leest onder welke onvoorstelbare omstandig heden vele Ambonezen in ons land Koningin Wilhelminawoud, een woud van majestueuze cederbo men. Men kan daar zelf ook een boom laten planten, door simpel weg een bedrag van 7,50 over te maken. In de loop der jaren zijn in ons land al heel wat van deze boom-acties gehouden, maar op het hoofdkantoor van het Joods Natio naal Fonds te Amsterdam, ver wacht men, dat déze actie alles gaat slaan. Dat Prinses de actie warm aanbeveelt behoeft geen be toog. Dat James Last verstand heeft van muziek weten de meeste men sen wel. Maar dat hij van het huwelijk nog meer verstand heeft, zal volgens Prinses niet zo bekend zijn. Vandaar een complete kleu- renreportage over het huiselijk ge luk van de familie Last, de musi cus die ook van zijn huwelijk een evergreen maakte. Mia Stollman, de moeder-overste van Limburg genoemd, heeft er zo'n 25 jaar pionieren opzitten in de Limburgse Katholieke Arbei dersvrouwenbeweging. Sinds kort heeft zij ook zitting in de Provin ciale Staten van Limburg. Hoe zij aan haar bijnaam komt wordt dui delijk bij het doorlezen van het vraaggesprek dat Prinses met haar had. Mia Stollman komt daaruit tevoorschijn als een moderne kriti sche vrouw, die echter het wezen van het vrouw-zijn nog altijd be langrijker vindt dat het emancipa- tiegedoe! Dat er voor de vrouwen nog heel wat moet veranderen staat voor haar wel vast. Een zeer interessant artikel. Verder in Prinses deze week buiten de vaste rubrieken de nieu we Primeur-quiz, Prinses-reizen en voor de kinderen Polletje Pluim. moeten leven, kan men zich goed voorstellen wat een jong meisje bezielt een stengun te willen dra gen, te vechten voor wat zy als haar recht ziet. „Dag vogels, dag bloemen, dag vissen" is het motto van een tweede actueel verhaal. De schoolplaten van vroeger zijn jammerlijk ver ouderd, want op de serie „In sloot en plas", „In de weide" of nog enger „In de rivier" staat nog veel afgespeeld, dat weldra niet meer te vinden zal zijn. De mens is hard op weg om zijn wereld onleefbaar te maken. „Maar met ach en wee roepen kunnen we de natuur niet redden" stelt Libeles Paul Man. De moderedactie heeft deze week het wit wat meer kleur gegeven. Het traditionele bruidssuikerwit van wiraterbruidjes stak tegen de sneeuw niet zo goed af, meent het blad. Vandaar iets meer dan zes volle pagina's nieuwe bruidsmode, variërend van paars tot toch weer wit. Niet alleen voor de- cemberbruidjes een aardig over zicht. Verder in deze Libelle handige tips voor een fonduemaaltijd; de Libelle-gezondheidsgids; de ver volgverhalen en natuurlijk de vaste mode- en receptenrubrieken. Heeft u konmgjn Juliana al eens met een sigaret in de mondhoek afgebeeld gezien? Deze week kunt u dat bekijken in het „weekblad voor de vrouw var nu" zoals PRINSES zich graag noemt. Een grandioze foto-serie van Koninklij ke reacties bij de wedstrijd Feijen- oord-Estudiantes. „Een levend monument voor Wilhelmina" is de titel van het openingsverhaal. Israël krijgt een „In deze tijd van koele, zakelij ke architectuur waartussen zich het nuchtere, nerveuze leven van alledag afspeelt, manifesteert de mode zich plotseling op een nieu we, romantische manier. De vrouw mag zichzelf zijn, zich uitleven, en ze geniet ervan". Aldus luidt de inleiding van de grote wintermo de-reportage in de MARGRIET. Veel kleurenfoto's illustreren het lange, puur vrouwelijke silhouet, dat de modekoningen voor deze winter hebben voorgeschreven. Pruiken zijn tegenwoordig een mode-artikel zoals een handtasje of een paar schoenen. Toch zijn er pruiken en pruiken: pruiken die u kunt kopen voor zo'n vijftig, zestig gulden, maar er is ook de pruik van prinses Ira von Fürstenberg, die zo'n 3000 gulden heeft gekost. Kortom een hele pruikenparade. Margriet biedt een heel aardig overzicht van wat er zoal te koop is. In de serie lijn'70 opnieuw een aantal praktische tips: het zondaars dieet gunt u één dagelijkse zonde, baden steunt uw dieet en het blijkt mogelijk van het werk van een huisvrouw gymnastiek te ma ken. Juist huisvrouwen, die er ei genlijk nooit tijd voor hebben, kunnen van deze tips profiteren. Deze achtste aflevering van „Lijn'70" staat weer boordevol nuttige informatie. Verder in Margriet een heel fij ne reportage over een onbekend facet van de dierentuin „Artis on der water"; de tweede aflevering van het vervolgverhaal „Jenny"; een moderne moeilijkheid voor de geëmancipeerde vrouw: „Waar blijven de kinderen; veel mode en natuurlijk de Smurfjes. 25=

de Stem | 1970 | | pagina 31