F rits Hogerheide rooit het we! SPORTTOTO PIET KEIZER WIL WEER IN 'T ORANJE „Ook voetballers drogeren zich" CRUYFF SPEELT VANDAAG DIRK CLASING DOPINGJAGE „Geruchten niet te bewijzen GEWOON WAT ANDERS GAAN ZOEKEN Beveren Waas won in Spanje N.A.C. - A.Z. '67 Van Grimbergen coach van hockeyteam N.A.C- STADION BREDA N.A.C. B-FORTUNA S.C. B Kindercrèche voor ADO'ers (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT Ze zeiden van hem „het is een laatbloeier". Maar Frits Hogerheide uit het Brabantse Ossendrecht, op een steenworp af stand van Jan Janssens Putte, heeft nooit de tijd gehad om deze belofte waar te maken. Hij is er 27, heeft nauwelijks een jaar de professionele wielertrui aangehad en zal deze over enkele maanden definitief moe ten uittrekken. Net als de blauwe overal, die hij destijds aan de kap stok hing. Hij was toen automon teur, nu is hij niks. Wielrenner zon der fiets. Hij heeft er lang over gedaan om zijn hobby in brood om te zetten, het heeft lang geduurd voor hij zijn overal definitief vaar wel durfde- te zeggen. De droom, die werkelijkheid werd. Als een kaar tenhuis is nu alles in elkaar gedon derd. Na een jaar fietsen zit Frits Hogerheide tussen de bieten.... „Och, je moet wat doen". Hij gooit de suikerbiet weer terug in de immense berg met veldgewassen en leunt achteloos tegen een grijper, die er gaten in graaft. „Wij noemen het peeën", wijst-ie. „Daar is het nu de tijd voor. Een seizoen van drie maanden. Ik moet monsters nemen om het suikergehalte te bepalen en de vrachten wegen. Geen zwaar werk. En ik heb toch niks te doen...". Die laatste zin komt er een beetje triest uit. Ondanks de bedrij vigheid rondom hem, ondanks het feit dat hij het „geen zwaar werk" noemt klinkt er ergens een heimwee naar de fiets, de fiets, die in de s tal ligt. Net als zijn overal.... „Nee, dit werk wil ik niet blijven doen. ïk doe dit maar erbij. Ik wil zo vlug mogelijk weer op de fiets. Maar ik geloof dat het een loze kreet is. In de praktijk zal dat niet te verwezenlijken zijn. Mijn ploeg, Willem II-Gazelle, is eraan. Tot de cember loopt het contract nog, daar na is het voorbij. En ik zie nog geen wielerploeg komen, ondanks alle op timistische kreten. Van nature ben ik optimist, maar wel zo mogelijk veëel". Ze noemden hem „het ach terlicht van de Tour", maar hij zal nooit de tijd krijgen om koplamp te worden. „Daar heb ik ook geen ca paciteiten voor", geeft Frits eerlijk toe. „Ik was geen grote, ben het niet en zou het ook nooit geworden zijn. Ik heb 'niet de klasse van een Jan Janssen, niet het talent van eten René Pijnen, nee, ik moet het heb ben van mijn karakter. Veel meer niet en dat is niet genoeg om in de top mee te draaien. Maar dat is ook nooit mijn streven geweest. Ik weet voor mijzelf heus wel wat ik kan en wat ik niet kan. Daarom heeft het ook zo lang geduurd voordat ik prof werd. Dat was in augustus vorig jaar Te midden van de bieten, hotsende karren, die af en aanrij den, loopt Frits door een modderig karrespoor naar zijn houten kan toortje. Daar, waar het geraas van de landelijke nijverheid slechts door de spleten heendringt, grijpt hij ver terug in zijn verleden. „Ik heb altijd willen wielrennen" zegt hij. „Maar ik vond het te ris kant als beroep en haalde de papie ren voor automonteur. Het fietsen bleef ik als hobby zien. Vorig jaar echter werd ik prof. Zo maar, zon der sponsor. Ik trok oen trui aan van Willem II en in augustus bood Ton Vissers me een contract aan. Niet geweldig, maar ik ben ook geen grote. Het was te doen en ik dacht; grijp die kans. Weg die ouer- al. Toen Ton Vissers me dat contract aanbood was ik ontzettend blij, het was een erkenning voor mijn werk. Ik heb daarna het eerste jaar willen gebruiken om te acclimatiseren want ik weet dat een eerstejaarsprof het ontzettend moeilijk heeft. Maar het is me goed gelukt. Echt, Sc was dik tevreden over het eerste jjaar. Ik had bijna alle grote wedstrijden ge reden, vanaf Andalusië tot de Tour en al boekte ik geen geweldige re sultaten, ik reed ze allemaal uit en stelde me helemaal in dienst van de ploeg. In Uluenhout, enkele weken later boekte ik zelfs mijn eerste overwinning. En toen kwam die klap: Willem II-Gazelle gaat stop pen. Dag vogels, dag profcarrière, dag fiets. Het was een geweldige teleurstelling voor mij". Frits is getrouwd en heeft twee kinderen. Die gaan voor alles. In die wielrennerij ziet hij geen brood meer. „Ik zal alsnog proberen een sponsor te vinden", zegt hij, „maar dat zal erg moeilijk zijn. Want ik ben nu eenmaal geen grote. Ik zal trouwens niet de enige zijn. Voor de meeste Nederlandse renners is het gedaan. Ik zal weer ander werk gaan zoeken. Tot december zit ik goed, want Willem II-Gazelle is een prima werkgever. Niks van te zeg gen. Alleen lof. Maar daarom werk ik nu in de bieten wat bij, om straks voor mijn gezin de overstap naar ander werk mogelijk te maken. Want op het moment dat het con tract afloopt is er niemand, die mij betaalt en toch zullen wij moeten leven. Nee, ik zie dat niet zo zwaar i~.i. Ik denk ojjjn een baantje als vertegenwoordiger of zo. Dat lijkt me wel iets. Of ik daar geschikt voor ben? Weet ik niet, afwachten, uitproberen. Kijk, ik kan natuurlijk weer als automonteur beginnen, maar dan heb ik een paar jaren stil gestaan. En bovendien valt het niet mee om die overal weer op te pak ken. Ik heb er zo lang over gedaan om hem uit te trekken...". JO SIMONS. (Van on/e sportcorrespondentie) AMSTERDAM Piet Keizer wil zich weer beschikbaar stellen yoor het Nederlands elftal. Hij vindt de tijd gekomen om zijn bezwaren tegen een selectie voor de nationale ploeg op te geven „al blijft", aldus Piet Keizer, „de Europa Cup van Ajax voor mij belangrijker dan de Europa-Cupwedstrij den van het Nederlands elftal Logisch dacht ik, want Ajax is mijn werk gever". Piet Keizer speelde zijn laatste interland in 1967. Hij werd toen tegert Joegoslavië naar de kleedkamer gestuurd, er volgde een schorsing en Keizer bedankte voor verdere oranje-eer. Officieel heeft Keizer zijn veranderde standpunt nog niet kenbaar gemaakt, maar dat zal binnenkort wel gebeuren. Of hij denkt meteen gekozen te worden voor de wedstrijd tegen Oost-Duits- land (11 november)? „Er zal eerst wel een gesprek plaats moeten vinden, denk ik". De laatste foto van Piet Keizer in het oranje-shirt dateert van 1 november 1967. Toen vertrok hij met een somber gezicht zoals men op bovenstaande opname ziet van het veld. Weggestuurd door scheidsrechter Tschenscher in de wedstrijd tegen Joegoslavië. AMSTERDAM (ANP) Johan Cruyff speelt vandaag weer voor Ajax. Hij begint zijn tweede compe titiewedstrijd van dit seizoen in het B-elftal, dat in Amsterdam tegen de reserves van FC Twente speelt. Cruyff, die deze week zijn training heeft geïntensiveerd, zou pas worden opgesteld, wanneer hij zelf zei geen hinder meer te hebben van zijn bles sure. Trainer Michels besliste dat Cruyff (die sinds zijn liesblessure zich voor het begin van dit seizoen openbaarde, uitviel in de competitie wedstrijd tegen DWS en de vriend schappelijke ontmoeting tegen Blauw Wit) zijn eerste fitheidstest zou moe ten afleggen in het B-elftal. i Dr. Dirk Clasing: „Topsporters kunnen niet meer zonder stimulerende middelen". (Van onze- sportredactie) MUNSTER Bij het leger van fanatieke internationale dopingjagers heeft zich nu ook een Duitser gemeld: dr. Dirk Clasing (35) uit Munster. Prof. Schobert, sportarts van het Duitse nationale voetbalelftal, zegt dat Clasing volkomen geschift is. Helmuth Johannsen, trainer van Hannover '96, noemt hein waanzinnig. Otto Knefler, oefenmeester van Eintracht Braunschweig, vergelijkt hem met een onbeschaamde vlerk en de voorzitter van de Duitse voetbalbond heeft al officieel beloofd hem voor dé rechtbank te;zullen slepen. Clasing zelf, die al dat liefs grinnikend heeft aangehoord, wordt' er niet heet of koud van, maar ze moeten natuurlijk niet zeggen dat hij een broekie is op het gebied van stimulerende middelen, want tijdens pogingen de sportwereld een helpende hand te bieden slikte hij zelf pervitin, een medica ment waaraan de bokser Jupp Elze overleed. Met doping belegt dr. Dirk Clasing zijn dagelijks brood. Dr. Dirk Clabing, sportarts, heelt het verbruid bij bovengenoemde Personen toen hij afgelopen zater dag tijdens een tweedaags con gres in Ludwigshafen voor collega's zou hebben verklaard, dat „de mees- Ie voetballers in de Duitse bundes- en oberliga doping gebruikten, om hun sportieve prestaties op te schroeven". In de dagen dat dr. Clasing be wijsmateriaal bijeen zoekt om zich hij voorbaat te verdedigen tegen alle soorten van verdachtmakingen waaronder die als zou hij jong en onervaren naar middelen hebben ge zocht om zijn marktwaarde te ver hogen, gaat hij energiek verder de dopingdraak te doden. „Daar is alles uiteindelijk ook om gegaan. We heb ben daar in Ludwigshafen met zijn allen over doping gesproken omdat wij, de sportartsen, van mening zijn, bat er in de Bundesrepubliek veel te weinig wordt gedaan om doping- gebruik te voorkomen. Ik heb het gehad over de gewichtheffers en hun spierpillen, ik heb gepraat over wielrenners. Toen ik een samenvat- 'ing gaf heb ik gesteld dat alle topsporters niet meer zonder stimu lerende middelen kunnen. Ook voet ballers niet". Blinden konden plotseling weer hen, want wat dr. Clasing in zijn jeugdige onbevangenheid aan de grote klok hing, was door gerouti neerde artsen angstvallig in de ver- bandtrommel gehouden, omdat voet hal toevallig een van de sporten Was. die nog geen injectie behoefde. Clasing: „Maar hoeveel geruch ten waren er niet. I k spreek hier over geruchten, omdat het niet be wezen kan worden. Helaas niet zou moeten zeggen. Op Italië na voert geen land dopingcontrole uit op v°etballers". Die geruchten zijn: 1' Na de Europacupfinale ReaJ •MadridBenfica op 2 mei 1962 in 5e' Olympisch stadion van Amsler- oam gedraagt Eusebio zich zo merk waardig dat zijn gedrag direct in een woord wordt genoemd met do ping. Het duurde een hele avojid voordat de Portugees weer zichzelf was. 2. Gerrit Borghuis, destijds uit komend voor DWS brengt Neder land aan het schrikken als perspu- blikaties' melding maken van een geva' van doping. De zaak wordt met veel kunst en vliegwerk in de doof pot gestopt. 3. In Italië, het land dat a's oerste ('956) stringente con trole toepast en een verbeten jacht uitoefent op overtreders van de do- pingwet, wordt op het hele elftal vp- a» AC Bo'ogna duideliike spo ren van amphitemine gevonden Het mes van de straf snijdt de club finaal uiteen. 4. Halve finale Euro pacup. Ajax houdt in Tsjechoslowa- kije met pijn en moeite tegenstan der Spartak Trnava van het lijf. De Tsjechen blijken het te kunnen op- uur met, 'n onver minderde energie te blijven gaan Doping zegt men beslist. 5 De Zuid- Amerikanen (Uruguay) Cortes en Ceatano worden vlak voor de we reldkampioenschappen gesnapt op verboden middelen Voor beiden volgt een schorsing. „Die lijst", zegt Clasing,. die hei hem nog onbekende geval van DWS er prompt bij schrijft, „is nog lang niet compleet. Ik heb een fotocop.e van een rapport dat een collega van mij, Manfred Steinbach heeft ge schreven. Hij zegt: in Italië worden 27 procent van de voetballers gedro geerd en we kennen nu alleen maar het geval van Bologna. Ik heb een verklaring van een Franse professor ^die kan bewijzen dat een kennis van hem, een voetballer, ongeveer 150 gulden per maand uitgeeft aan stimulerende middelen. In Ludwigshafen heb ik niet beweerd dat Duitse profvoetballers doping gebruiken. Ik heb een dekwoord benut: topsporters. Toen vroeg ie mand me „ook voetballers?" Ik heb ja gezegd. En als het niet waar zou zijn, had ik allang een telefoontje gehad. Van de Duitse voetbalbond. Dat is nog niet gebeurd. Waarom niet? Ik heb alleen in de Bildzei- tung gelezen dat de voorzitter me een proces wilde aandoen, maar de Bildzeitung kan me nog meer ver tellen. De eerder geciteerde Manfred Steinbach (van wie Jo Viellvoye in Sport Illustrierte citaten gebruikt in een verhaal dat als titel draagt „Do ping: het spel met de dood"). Die Manfred Steinbach beweert nu aan een journalist van de Sportliche Be- obachter: „Onzin wat Clasing zegt. Uit de vele gesprekken die ik heb gehad met Duitse topvoetballers moet ik gewoon concluderen dat het onmogelijk is. Een voetballer leeft in een geheel ander klimaat dan een wielrenner of een atleet. Het kan gewoon niet". Dirk Clasing: „Ik zal die man vandaag of morgen eens opbellen. Ik heb een rapport van hem, waarin hij zwart op wit verklaart, dat wat ik gezegd heb, volkomen aanwijsbaar is. Hij hoeft onze spelers niet in bescherming te nemen. Diezelfde Steinbach heeft gezegd dat hij be wijzen kan dat kinderen doping hebben gebruikt bij schoolwedstrij - den. Ze zeggen van hem toch ook niet dat hij gek is". Een vraag die Clasing zich in deze periode dikwijls stelt en die ook nu weer klinkt: waarom zou het niet zo zijn? „Ik heb proeven gegeven. Kij ken wat de uitwerking was. Ik heb literatuur van collega's gelezen, ik heb me georienteerd en ik zeg: ook voetballers drogeren zich. Wat wij hier doen op de universiteit is meet bare arbeid. Ik kan me best voor stellen dat ze zich gepikt voelen, die voetballers. Ze zullen zich beroepen op de zinvolle training die ze volgen en hun strenge levenswijze. Ze zul len ook zeggen dat ze daardoor zo'n goede conditie hebben. Dan pak ik weer het Steinbach-rapport, daarin staat: „Door amphitemine wordt we liswaar het uithoudingsvermogen groter, de coördinatie wordt echter benadeeld. Ik ken gevallen van mannen die gingen slaan en trappen en die niet meer wisten wat ze deden. Nou DEN HAAG (ANP) Voor sport- toto twaalf he'bben zich drieëndertig deelnemers met dertien goed .voor spelde uitslagen gemeld. Zij .ontvan gen per kolom bruto ruim zevendui zend gulden. De cijfers van sporttoto twaalf zijn: aantal deelnemers: 755.465; bruto in leg: 1.559.002,50; prijzembedrag: 701.551,12. Eerste prijs: 245.542,89. Er waren 33 meldingen van dertien juiste uit slagen. Uitkering per kolom bruto 7.440,Tweede prijs: 175.387,78. Er waren 723 meldingen van 12 goe de uitslagen. Uitkering per kolom 242,Derde prijs: 245.542,89. Er waren 6.192 meldingen van elf goede uitslagen. Uitkering per kolom ƒ39,—. Extra-prijs: 35.077,56. Er waren 3.924 meldingen van de eerste acht goed. Uitkering per kolom 8,—. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De 40-jarige Ab van Grimbergen, de voorzitter van de Eindhovense hockeyvereniging HTTC, is benoemd tot opvolger van Jules d'Ancion als coach van het Ne derlands hockeyteam. Van Grimber gen heeft twintig interlandwedstrij den op zijn naam, die dateren uit de periode van 1955 tot en met 1957. Van Grimbergen speelde in zijn ac tieve tijd voor EMHC en HTCC. VALENCIA (ANP) De Belgi sche club Beveren Waas heeft in Va lencia de eerste wedstrijd in de twee de ronde van het toernooi om de run- ners-up cup tegen FC Valencia met 10 gewonnen. De ruststand van de ontmoeting, die door 45.000 toeschou wers werd bijgewoond, was 00. De Belgen kwamen het furieuze openingsoffensief van Valencia goed door, niet in het minst door het uit stekende werk van doelman Pokle- povic. Tot ver in de tweede helft gin,g de strijd daarna gelijk op, tot tenslotte De Raeymaker veertien mi nuten voor tijd de Spaanse keeper Adelardo versloeg: 01. (ADVERTENTIE) ZONDAG A.S. AANVANG HALF DRIE Een wedstrijd die gewonnen moet worden. ZATERDAG 24 OKTOBER AANVANG HALF DRIE No. 1 tegen no. 3 van de ranglijst. Een wedstrijd van groot belang (Van onze sportredactie) DEN HAAG Door een unie ke stunt in Nederland wil het voortvarende ADO-bestuur de zorgen van de meeste spelers vrouwen wegnemen. Met ingang van zondagmiddag, wanneer MVV zal trachten de bedreven Hagenaars van hun troon te sto ten, wordt bij het amateurge bouw in het Zuiderpark een kin dercrèche geopend. De kinderen van de ADO-spelers zullen daar door een kleuterleidster ver zorgd worden. De vrouwen zullen door dit gebaar van ADO dus in het ver volg het succes van het team kunnen meevieren. Als het experiment goed uit pakt, bestaat de kans dat de kin dercrèche ook toegankelijk zal worden voor de kinderen van de toeschouwers.

de Stem | 1970 | | pagina 27