S DEZE WEEK brief plaat mens van jan kreet grap mix vrij uit stelling #deze .weet# van de week van de week van de week van ae week van de week van de week van de week van de week L. ..Ju. .vö,^tvL Üt S1EM/24 OKTOBER 1970 - -j, met medewerking van Jas Ahlers Jan Koesen Boet Kokke Jan van Leeuwen (foto) Paul C. Pet (foto) Lex van Voorst (illustraties) De historie heeft uitgewe zen dat het doen van voor spellingen een griezelige aangelegenheid is - hoe veel geniale mensen heb ben er in de loop van de tijd niet volkomen naast gezeten? Toch waag ik het erop. Binnen niet al te lange tijd (sombere ecologen houden het op tien jaar, optimistische op dertig jaar) zal het leven op de ze planeet niet meer moge lijk zijn, omdat atmosfeer en water tot op het bot vervuild zullen zijn en de hoeveelheid zuurstof te ge ring om menselijk, dierlijk en plantaardig leven nog een kans te geven. Op die allerlaatste dag dat wij ons over het verdorde oppervlak van de derde satelliet van de zon zullen verplaatsen, strompelend en hijgend, zal er ergens een officiële bijeenkomst plaatsvinden. Op die bijeenkomst zal een zeer hooggeplaatst per soon, een president, een premier of de voorzitter van een internationale po litieke federatie, het woord voeren. Hij zal een slok nemen uit het glas voor hem (waar in voorheen water placht te zitten) en hij zal zeggen "Er wwwordt vvvvolko- men ten onrecht onrecht onrechte pppaniek ge- zzaaid over de miljeu pardon.mmiljeuveront- rrei-niWaarop de hooggeplaatste onder het laatste applaus ter wereld dood ineen zal zakken. E. Annema Er bestaat een verband tussen de volgorde der personen tot wie de promovendus zich richt in zijn dankwoord, en de tarieftabel van de inkomstenbelasting. Promovendus A. H. Verdonk Een ruimterace ontstaat als twee automobilisten dezelfde parkeermeter trachten te bereiken. Sunday Times Als je al die gediscrimi neerde minderheidsgroe pen, zoals de jeugd, de be jaarden, de huisvrouwer en de negers, bij elkaai optelt, dan zijn zij dc meerderheid. En helemaal geen zwijgende Cor van de Poel Jeugd is geen periode van het leven, maar een geestesgesteldheid. Samuel Ullman Als de berin jongen werpt en het zijn er drie en het zijn niet alle drie mannetjes of wijfjes, dan zijn het steeds twee man netjes en één wijfje of twee wijfjes en één man netje. Johan Georg August Galetti (1750—1828) Ik heb altijd tegen Her- mien gezegd: als ik in de auto zit ben ik voor twee dingen bang: dat ik een kind onder de wagen krijg of een oud persoon. Gert Timmerman Verspil je tijd niet met het lezen van dingen die anderen gepresteerd heb ben. Aristoteles Onassis Links scheidt utopieën af zoals de alvleesklier in suline afscheidt. Leszek Kolakowski (Pools filosoof) Hoe lang mag de Por tugese hond eigenlijk nog met de NAVO-staart kwis pelen? SPD-minister Eppler „Gevallen meisjes" zijn eigenlijk omver geduwd. Drs. W. ter Horst En denkt U daarmee F C Basel in de volgende ronde te blazen, Herr Gruber JAN VAN DER SCHAAFP Spectaculair? Wel nee, ik rijd desnoods met mijn fiets over de overspan ning van de brug. Het is er toch net zo breed als op een fietspad? Wacht, ik loop er even over heen, maar blijft u wel bij de treinen uit de buurt? Denk aan de veilig heid. Wij mannen van N S stellen de veiligheid altijd voorop. Foto graaf waar wilt u me hebben? Ho ger, die kant op? Zeg het maar, alles kan. Of zo'n brug erg trilt? Ach, er zit wel wat werking in, maar dat merk je bijna niet. Als je in de verbanden zelf zit, dan wel. Hoe hoog ik boven het water liep? Dat zou ik na moeten meten, maar ik schat dat het een kleine veertig meter was. Kijk maar, hier kunt u aflezen dat het water 25 meter onder de brug staat en de brug zelf is gauw 15 meter hoog. Nee, het is eigenlijk niets bijzonders hoor. Kijk, als het nou windkracht zeven wordt dan doe ik het niet meer. Je kan er dan nog best over lopen hoor, maar er gaan andere factoren meespelen. Er zou een windstoot kunnen ko men. Als je hoogtevrees hebt moet je dit natuurlijk niet doen. Mijn ingenieur durft nauwelijks gewoon over de brug te lopen, dus die blijft wel van de overspanning af. Mensen die zoals ik het wel dur ven zijn geen roekelozen hoor, ze zijn voorzichtig. Op één ding moet je heel goed letten, je moet vol doende afstand van de bovenlei ding houden. Daar staat 1500 volt gelijkspanning op. Die bovenlei ding en het treinverkeer zijn de risico-factoren. Vergeet niet dat hier elke twee minuten een trein langs komt. Er komt er achter ons nou ook weer eentje aan, kijk maar. 1500 volt dodelijk? Ach 220 is ook dodelijk als je er maar lang genoeg aan blijft hangen. 1500 volt hoeft niet dodelijk te zijn, maar de klap van de stroom is wel erg en door die klap donder je naar beneden en je valt nogal hard. Ik ben hier toezichthoudend, maar van origine ben ik tekenaar- constructeur. Ja hoe kom je in dit werk terecht? Hoe komt een jon gen aan zijn broek? Ik heb in Am sterdam op de ambachtsschool ge zeten en ik heb verschillende ba zen gehad. Maar je blijft een me taal-man. Ik heb wat bijgeleerd, maar ik heb nooit het specifieke verlangen gehad om dit of dat te gaan doen. Je komt erin terecht. Ik had familie bij het spoor. Zo gaat dat. En tenslotte kwam ik bij de afdeling bruggenbouw of eigen lijk de afdeling kunstwerken. Ik kom net van de Moerdijk-brug, daar heb ik hetzelfde karwei op geknapt. Dat is helemaal een brug, 1100 meter lang. Deze is 700. De vloer voor gewoon rijver- keer halen we uit de brug. Die ligt erin omdat het van defensie moest, maar ze verwachten zeker niets meer uit het oosten, want de vloer mag er nu uit. Dat is voor ons een stuk gemakkelijker, want zo'n vloer is lastig bij het onder houd. Zag u dat ik even van de ene naar de andere kant liep? Dat was over een balkje van een centimeter of twaalf, dertien. Maar je stelt je erop in. Het kan best zijn dat als ik eens een keer gevallen ben de schrik in de be nen krijg. Maar daar voel ik he lemaal niets voor, ik heb al moei te om uit mijn bed te springen. Nou ben ik al eens gevallen, toen ik in Amsterdam nog bij het dok werkte. Ik viel een meter of tien en toen het water in, maar daar ben ik zeker niet zo van geschrok ken. (J.A.) Waggelend schoof hij de keet binnen, de zwarte hoed met touwtjes op het achterhoofd, een si garet ter hoogte van de stoppelkin, en twee gehand- sehoende handen gekromd boven de Colts op linker- en rechterdij Hij liet de klapdeurtjes stil worden en zei met neusstem, terwijl zijn koude ogen de keet op vijanden testten: "Is er nog werk voor een revolverheld?" De man achter het bureau keek hem aan. "Draai je eens om. Hmm Zeg eens A. Hoe oud ben je eigen lijk"? "Drieëndertig", zei de revol verheld. "Dan zal het moeilijk zijn om in jouw branche nog een plaats je te vinden", zei de man achter het bureau. "Laat me je gereedschap eens zien." Met een soepel gebaar, sneller dan de bliksem trok de man zijn Colts, liet ze twee secon den wervelen in zijn handen, en legde ze toen op het bureau. De man achter het bureau bekeek ze nauwkeurig. "Hmm, Zes ke.rven links, twaalf kerven rechts." "Ik heb altijd vakwerk afgeleverd, me neer", zei de revolverheld. "Dat kan wel wezen, maar ik vind dat je kerven tamelijk oud zijn. Wan neer is de laatste erbij gekomen"? "Drie maanden geleden, meneer." "Drie maanden geleden! En in die tijd heb je niks meer gedaan. Hoe heb je kunnen leven in die tijd"? De revolverheld bloosde. "Ik heb eh een tijdje geholpen bij een goudtransport, maar het was nog al rustig. En toen mocht in de bank bewaken, maar er kwam geen kip. Maar als u mij de kans geeft me neer Zijn stem zwierf weg. De man achter het bureau Keek hem koud aan. "Sorry, jongen. Maar ik heb niks voor je." Hij nam de Colts ter hand en keek er peinzend naar. "Maar ik heb wel een goede af vloeiingsregeling voor je. Helemaal in stijl." "En wat is die afvloeiingsregeling, meneer"?, vroeg de revolverheld "Dit", zei de man achter het bureau en de twee lopen braakten kogels in snelle opeenvolging totdat de revolverheld geperforeerd m de hoek lag, een blik van opperste ver bazing op zijn gezicht. De man ach ter het bureau nam de telefoon op en draaide een nummer. "Ja, hallo daar. Zeg, ik heb Wild Bill Jonhson afgevoerd van de lijst van arbeids reserves. Ja? Nee, de vakbonden zullen niks aan te merken hebben. Hij hing de hoorn op, nam een mes en sneed een kerfje op de eerste en een kerfje op de tweede Colt erbij, waarna hij de wapens in de holsters van de revolverheld stopte: "Het is niet helemaal O.K.", mompelde hij "maar je moet ook mens blijven." (J.K.) Als er nou nog iemand komt die beweert dat aardappels en brood óók heel slecht zijn voor de gezondheid, sterven we allemaal de hongerdood. „Is dit uw eerste apoca- lyps (uit PUNCH) FEEST Vroeger las je nog wel eens verhalen over de wre de feesten in verre, hei dense landen. Een feest bijvoorbeeld, dat begon met een godsdienstplech tigheid, waarna een leven de gans door het dorp werd rondgedragen. Die gans werd vervolgens aan de poten opgehangen, en alle jonge krijgers werden ge blinddoekt. Om de beurt mochten zij dan een haal met een mes geven, en de gene die - vaak na uren - de kop van de gans geheel van de romp scheidde, werd als overwinnaar ge vierd. Je hoeft er overi gens niet voor naar de bin nenlanden van Afrika. Het bovenbeschreven feest wordt elk jaar gevierd in het Westduitse dorp Lücht- ringen, en georganiseerd door de plaatselijke chris telijke Kolpingvereniging. De dierenbescherming is nu in verzet gekomen, maar de Kolpingmensen begrijpen er niets van: "Het is toch een onschul dige wedstrijd, en de kin deren die komen kijken vinden het geweldig JAMMER De niet alleen fraaige- vormde maar ook talent volle Britse actrice Diana Dors stort in Punch haar hart uit over de mannen mode: "Door de eeuwen heen hebben mannen zich stijlvol gekleed, kleurig en zwierig. Ze mogen dan niet zo vooruitstrevend, straalaangedreven of mis schien zelfs intelligent ge weest zijn als wij, maar op kledinggebied waren zij de mannen van nu eeuwen vooruit. Zonde: in de ko mende tijden zullen da mensen terugzien op de twintigste eeuw en vast stellen dat het de saaiste is geweest. Goddank ben ik een vrouw. Als ik een man was zou ik liever het zwarte schaap van de fa milie zijn dan het grijze. Dat is in elk geval inte ressanter!" ADVERTENTIE Hoe krijg je de mensen in de bioscoop? Een theater in Los Angeles meent het antwoord gevonden te heb ben door het lanceren van de volgende aanbeveling: "Aanranding, moord, fas cisme, drugs, pornografie, sex, Black Power, revolu tie en wreedheid, en alle andere dingen die het le ven de moeite waard ma ken." AUTO Het is ons Nederlanders niet geheel vreemd van tijd tot tijd iets tegen te hebben op Duitsers in gro te Mercedessen. Maar als we Der Stern mogen gelo ven - en waarom zouden we dat niet eens doen? - zullen we toch een stuk op die opvatting moeten te rugkomen. Het blad onthult namelijk dat van de acht tien met de hand gemaakte exemplaren van het duur ste type, de Mercedes Lan- daulet (ruim zes liter cy- linderinhoud, 250 pk, ma ximum snelheid 205 km, kosten ruim twee ton) er niet één in de Bondsrepu bliek loopt. De eigenaars vormen een merkwaardig gezelschap: van Paus Pau- lus, via de koning van Thailand en de Sjah van Perzië, tot president Tito en.voorzitter Mao. BRIL In Engeland worden bril len gratis verstrekt door de National Health Service Maar het moeten wel bril len zijn. De éénogige Ce- dric Burton verzocht te worden voorzien van een monocle, maar de NHS zei néé. De heer Burton legde de zaak uit, betoogde dat ?en monocle minder kwets baar is dan een rondslin gerende bril, maar zijn ar gumenten maakten geen indruk. Twee glazen of geen een, zei de NHS.

de Stem | 1970 | | pagina 18