P. C. HOOFTPRIJS SNEUVELDE OP EEN STEM >(OU GO. J Stuyvesant Drents dorp in verzet tegen NSB-reünie Per dag 9 doden bij 2000 verkeersongevallen Sabotage Wat is dat? Ervaringen van jurylid dr. Cornelis Verhoeven HOTELDEUREN BLIJVEN POTDICHT: Diplomatiek contact Italië-Mongolië Allessandri liever rust dan stemmen Dynamisch. Modem. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Variant Bijstand ONTKEND TOENAME WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 (Van onze kunstredactie) DEN BOSCH. „Ik vind het jammer, dat de Staatsprijs voor Letterkunde (P.C.Hooftprijs) dit jaar niet wordt toegekend. Maar er is weinig aan te doen. Niemand kan de jury deze uitslag ver wijten. Zij heeft geen fouten gemaakt; geen vriendjespolitiek be dreven. Evenmin was er sprake van twee partijen of van een tegen stelling tussen oudere en jongere leden. De vergaderingen waren prettig en er is helemaal niet gekonkeld of geruzied; ook niet op het eind." Aan het woord is het jurylid dr. C. Verhoeven uit Den Bosch. Voor degenen die het nog niet duidelijk is waarover het hier gaat: De P.C. Hooft prijs (groot f 8000,-) is de jaarlijkse literaire staatsprijs met een zeer hoge note ring. Het vorig jaar werd deze toegekend aan Gerard van het geve, die door de Marga-kus en de campy-achtige show in een Amsterdamse kerk deze prijs meer in het nieuws bracht dan hij ooit tevoren geweest is. Cornelis Ver hoeven is wel bereid iets over zijn ervaringen in de jury '70 met het negatieve resultaat te ver tellen. Hoe komt een dergelijke jury tot stand? „Dat weet ik niet. Ik geloof, dat de namen geadviseerd worden door de Kunstraad. maar van die raad weet ik verder niets. Ik ge loof wel, dat onder voorzitterschap van C. Dinaux zeven mensen bij elkaar gebracht zijn, die redelijk kunnen oordelen. Zeven vriendelij ke individualisten, waarbij het ac cent noch op oud of jong, noch op rechts of links lag. Je kwam al direct met een wat wereldvreemde ambtelijke taal in aanraking. Be kijk deze zinsnede eens uit een brief van CRM aan ons: „De reis- en verblijfkosten, die u in deze hoedanigheid zal dienen te maken, kunt u volgens het reisbesluit 1956, categorie A declareren"???? Je krijgt dan het gevoel: Ben ik zo'n hufter, dat ik het reisbesluit, categorie A niet eens ken. Nog zo'n mooie zin: „Voor uw werk zaamheden als jurylid kan ik u een tegemoetkoming van f 250,- in uitzicht stellen".... Heeft de jury voldoende vrij heid tot handelen? ,.Er is een Reglement Staatsprijs, dat inspeelt op een mogelijke on macht van de jury. In een CRM- brief van 27 mei 1.1. werd ons meegedeeld: „Ik voeg hier wel licht ten overvloede nog aan toe, dat de jury, indien het resul taat van de beraadslagingen daar toe leidt, kan afzien van het doen van een voordracht. Voorts moge ik verzoeken het door de jury te voe ren overleg en de resultaten daar van als vertrouwelijk te beschou wen, zulks overeenkomstig het ge bruik de resultaten geheim te la ten blijven totdat dezerzijds een persbericht terzake is uitgegeven". Dat persbericht is nu uitgege ven. „Ja wat die vertrouwelijkheid en dat geheim betreft, strikt geno men ben ik daarvan nu ontslagen". Wie stonden er dan bijvoor beeld kandidaat voor deze prijs? „Ik heb er wel bezwaar tegen allerlei namen te noemen. Iedereen kan ze wel raden! Ik zou alleen die namen willen noemen, die drie jaar geleden toen Van Duinker ken de prijs kreeg ook al ge noemd zijn. Maar die ken ik niet. Wel weet ik dat één van mijn kandidaten, een bekend metablgti- cus, zeker niet voor het eerst op het lijstje stond. Maar in gezel schap van academici, waarin die naam genoemd wordt, trekt altijd ongeveer de helft wit van woede weg. Dat is heel vermakelijk." Mag ik dan eens raden? Het ging dit jaar om een staatsprijs van het Reve...., Sierksjna, Rudy van namen als Hillenius, Karei van het Reve....Rierksma, Rudy Kousbroek... „Ik kan alleen maar bevestigend knikken en eraan toevoegen, dat er bijvoorbeeld ook namen uit de theologische hoek gevallen zijn". Schillebeeckx? „Nee, het literaire aspect speelde ook een rol mee". ....Miskotte? „Ik kan alleen maar „ja" knik ken.... Hoe werkt de jury concreet? „We zijn op 18 juni en 20 augus tus in Utrecht bijeen geweest. Op de eerste samenkomst kon ieder lid namen (met motivering) noe men. Er ontstond toen een lijst met 30 namen. Op verschillende criteria werd deze verder geselec teerd. Kandidaten met minder dan 5 boeken (vooral jongeren dus) vielen bijvoorbeeld af. Anderen werden weer als te wetenschappe lijk voor een literatuurprijs be schouwd. Er bleef een lijst met 11 namen over. Daardoor zijn ver schillende. zeer goede essayisten meteen onder tafel terecht geko men, maar het is vrijwel zeker, dat die daar bij een volgende ge legenheid weer onder vandaar ko men. In de vakantietij d hebben we toen alleen tientallen boeken als „huiswerk" moeten lezen en rap portjes gemaakt. Van de eigen favorieten natuurlijk het meest. Als jouw kandidaat gekozen wordt moet je namelijk zelf het rapport maken. Er stonden ook namen bij, die ik alleen maar kende van ho ren zeggen. Toevallig ik zeg dit niet zonder enige trots waren de kandidaten die het langst op de lijst bleven door mij voorgedra gen". Waarop is de keuze gestrand? „Het reglement eist dat de kan didaat met 5 van de 7 stemmen gekozen wordt. Maar geen van de kandidaten kreeg er meer dan vier. Zo ging het met mijn meta- bleticus. Zijn voorstanders waren heel wat minder fanatiek dan zijn tegenstanders. Er werd zelfs met een minderheidsrapport gedreigd voor het geval hij de vereiste 5 van de 7 stemmen zou krijgen. De weerstand was echter bij telkens drie leden tegen een paar kandida ten tè groot. Dat is niemand kwa lijk te nemen. Deze uitslag bete kent niet dat, volgens de jury, geen enkele Nederlandse auteur in aanmerking komt voor deze prijs. Het betekent alleen, dat déze jury aan de hand van dit regelement niet tot overeenstemming kon ko men. Dat is heel iets anders. Ook m '65 is de prijs niet toegekend. Maar toen was er, meen ik me uit berichten te kunnen herinneren, onenigheid in de jury. Er waren twee partijen, die ieder hun eigen kandidaat hadden (Wolkers-Her mans). Nu waren er zeven indivi duen, die ieder een aantal kandi daten hadden". Passen literaire prijzen nog wel in het hele literaire bestel? „Zo'n prijs heeft natuurlijk wel iets feodaals. Ik kan me voorstel len, dat trotse mensen ineenkrim pen onder zo'n schouderklopje. Maar zuiver als waardering en be loning gezien stelt hij toch wel iets voor. Ons literaire bedrijf is bo vendien economisch nog niet rond. Een prijs is een vorm van subsi die; een additioneel honorarium. Er zijn inderdaad tientallen prijzen zo langzamerhand. Dat betekent een niet ongunstige devaluatie. Er is dan ook geen reden om na een prijs met opgeheven hoofd rond te lopen. De relatie tussen verdienste en succes is bovendien niet zo duidelijk, anders was het probleem opgelost. Kapitalistisch blijft deze instelling nog wel een beetje". Zou er een andere procedure rond de Literaire Staatsprijs moge lijk zijn? „Ik blijf het jammer vinden, dat nu iemand die deze hoge prijs van f 8000 en deze grote eer bijna reglement voorziet natuurlijk reglement denken dat deze moge- wel in deze mogelijkheid en het geld dat er blijkbaar is zal wel niet weggegooid worden. Maar bevredigend vind ik het niet. Ik kan me niet voorstellen wat daar aan te doen is. Ik kan me geen regelement denken dat deze moge lijkheid zonder meer uitsluit en evenmin een jury waarvan tevoren vaststaat dat ze tot overeenstem ming zal komen. De auteurs zelf laten kiezen, wat heel democra tisch lijkt, zou waarschijnlijk tot een veldslag leiden. Want er is, meen ik gemerkt te hebben, nogal wat haat en nijd, vooral onder die serene academici. Moet het publiek dan kiezen? De boekhandel? Moet het hele bestel dan weer eens op de helling? Ik weet het allemaal niet". HENK EGBERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland moet dit jaar rekening houden met een gemiddelde van 2000 verkeersonge vallen per dag. Hierbij worden da- seWiks 210 personen gewond, waar van 9 dodelijk. De schade als gevolg van verkeersongevallen is voor 1970 te sfellen op twee miljard gulden. Deze cijfers produceert de stich ting wetenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid en zij zegt er zelf bij, dat ze gebaseerd zijn op voor zichtige ramingen. Het verkrijgen van exacte cijfers wordt steeds moei lijker omdat de politie steeds min der wordt betrokken bij botsingen, terwijl ook niet elk verkeersgebeu- ren ter kennis komt van een ver zekeringsmaatschappij. Maar aan de hand van vroegere ervaringscijfers, Seprojecteerd op 1970, statistieken van ziekenhuizen, geneeskundige diensten, politie en schadeverzeke raars meent de SWOV bovenstaande prognose te mogen maken. „En het zal wel blijken dat we met die voor spelling in elk opzicht onder de rea liteit blijven, zei een woordvoerder van de SWOV met grote stelligheid. ROME (AP) Italië heeft diplo matieke betrekkingen aangeknoopt met de republiek Buiten-Mongolië. De Italiaanse president, Giuseppe Saragat, heeft de benoeming van Giuni Hosbaiar als ambassadeur van Mongolië in Rome aanvaard. SANTIAGO (AP) Jorge Alessandri, die verleden maand bij de Chileense presidentsver kiezingen als tweede eindigde, heeft zijn aanhangers verzocht om in de verkiezing in het con gres, waardoor zaterdag de nieu we president moet worden aan gewezen, niet voor hem te stemmen. „Ik verzoek de leden van het congres die mij met hun steun hebben vereerd, in de verkiezing- niet voor mij te stemmen zodat Salvador Allende het hoogsté ambt in de staat kan aanvaarden in een zo rustig mogelijk kli maat.... en tot voordeel van alle Chilenen." (ADVERTENTIE) PEIBISIUYVESANT (Van een onzer verslaggevers) ANNEN. In het Drentse dorpje Anncn woont een vreem de vogel. Hij heet Henk Knigge (6<i jaar), dierenarts en is voor zitter van de Jan Hartmanstich ting, welke op 14 en 15 novem ber oud-NSB-ers, collaborateurs en ander pluimage met een oor logsverleden in Donderen, drie heidevelden van Annen verwij derd (tegen de grens met Gro ningen), wil verzamelen. Het doorgaan van deze curieuze bijeenkomst hangt echter aan een zijden draadje. Burgemeester De Jonge, die in Donderen de scepter zwaait, heeft voorzitter Knigge la ten weten, dat hij geen heisa in zijn gemeente wenst. Ook hotelier Doedens, waar de reünie van zwart en bruinhemden aanvanke lijk zou plaatsvinden, wast zijn handen in onschuld en zegt zijn deuren potdicht te zullen houden. Voorzitter Knigge betreurt deze gang van zaken. Zijn „club" komt al sinds 1951 in de zaak van kame raad Hoving, die thans door schoonvader Doedens is overgeno men „Hij is natuurlijk bang ge worden", zegt de heer Knigge, „Het bestuur van de stichting zal zich moeten beraden wat we gaan doen. Eerst ga ik evenwel nog met de burgemeester praten". Een radioverslaggever vraagt of de Jan Hartmanstichting de Neder landse variant op de Von Thad- den-beweging is. De heer Knigge, in 1948 voor zijn oorlogshouding tot 14 jaar gevangenisstraf veroor deeld, ontkent heftig, maar in de dorpskroeg weet eigenaar Boelens te vertellen hoe rijp men in het Drentse veengebied de tijd acht voor een nieuwe sterke man. Zegt Boelens: „Ik heb vertegenwoordi gers hier horen vertellen: Hitler is te vroeg geboren. In de oorlog waren, hier in deze streek (Noord- Drente) vele NSB-ers. De boeren hadden het erg slecht, maar men zegt wel, dat de communisten in Finsterwolde gemaakt zijn, maar hier geld dit voor de NSB-ers. Ook nu zijn de boeren weer erg onte vreden. In de omgeving staan overal protestborden langs de weg. Van de Boerenpartij moet men hier niets meer hebben, maar zoals het nu gaat, holt het wel hard terug naar de tijd van Colijn". Dierenarts Henk Knigge uit Annen, 14 jaar wegens „landverraderlijk gedrag". Even verderop, aan de mooiste brink van Nederland (aldus een bereisd journalist), zwaait in een wit herenhuis Hendricus Knigge trots met de stichtingsacte, welke eind vorig jaar rechtsgeldigheid heeft gekregen. Doel van de stich ting is blijkens de statuten, bij stand verschaffen aan personen, wier gedrag in de tweede wereld oorlog vatbaar was voor berech ting, en het bevorderen van de levensvreugde van deze personen, hun vrouwen en "kinderen. Die bij stand kan bestaan uit het verstrek ken van geld, goederen, prothesen en psychiatrische hulp. Leden kent een stichting niet. Wel heeft het bestuur de beschik king over een „(groot?)" aantal vrijwilligers. Hoeveel? Voorzitter Knigge zegt het niet te weten. Wel geeft hij ietwat terughoudend toe. dat voor de „a-politieke reünie" te Donderen enkele honderden uitno digingen zijn verzonden. In 1968 werd de laatste feestelij ke bijeenkomst in Donderen ge houden. De belangstelling was in de loop der jaren wat teruggelo pen, tot nog geen 20 aanwezigen. „Men zag elkaar vaker, zodat de noodzaak niet meer zo speelde", aldus de voormalige Ober- sturmführer van de S.S., Knigge. Knigge heeft 14 jaar gevangenis straf opgelegd gekregen wegens „landverraderlijk gedrag tot het eind van de oorlog toe, dienstdoend in het Duitse leger en het aange ven van mensen in april 1945, die na spertijd op straat liepen. „Dat was de gewone geng van zaken", zegt hij nu. Ook zijn vrouw is voor activiteiten binnen de NSB („sociaal werk" noemt zij het) ver oordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. „Tot op he den hebben we nog niet veel voor onze mensen kunnen doen", zegt dierenarts Knigge. „We hebben nog geen gelden, maar we zijn beslist van plan door te gaan. En dan op charitatief terrein, aan poli tiek doen we niet. U moet het zo zien: over 20 jaar is de stichting doodgebloed. De meesten zijn na melijk ouderen". Dat er een politiek geïnteres seerde penningmeester van 33 jaar is (L. Logger) en dat de bijeen komst ook door jongere familiele den wordt bezocht, mag volgens hem geen naam hebben. „Dat telt niet aan", rekent ons voorzitter Knigge van de Jan Hartman-stich ting voor. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het Nederlandse leger weet niet wat sabotage is. Zelfs de militair juridische dienst weet er geen raad mee. Zowel in het militair als in het burgerlijk strafrecht be staat de term niet eens. Over het onderwerp bestaat nauwelijks juris prudentie en rechterlijke instanties tasten volkomen in het duister. Niemand kan er een zinnig woord over zeggen, rechtbanken en krijgs raden moeten zich behelpen met wetsartikelen waar men weinig hou vast aan heeft. „Om te weten te komen wat sabo tage nou eigenlijk is, kan men het beste de dikke Van Dale naslaan", zegt een woordvoerder van de mili tair-juridische dienst. Het wetboek van strafrecht kent een hele reeks artikelen, die zich bezighouden met wat heet: zaaksbe schadiging", het vernielen van ander mans- of rijkseigendommen. Als door vernieling levensgevaar optreedt zijn de straffen niet mis en kunnen zij oplopen tot 15 en soms 20 jaar. De uffwier van justitie moet zich dan bedienen van het artikel dat het vergrijp het dichts benadert. Dit le vert in de civiele rechtspraak door gaans geen grote moeilijkheden op. De krijgsraden zijn tenminste in vredestijdvolkomen onthand. Er bestaat in het zg. wetboek van militair strafrecht een pracht artikel tegen „obstructie", maar de militaire gerechtshoven hebben er niets aan. Het artikel geldt alleen in oorlogstijd. Het artikel 160 luidt als volgt: „De militair tot een op voet van oorlog gebrachte krijgsmacht behorende die wederrechtelijk en opzettelijk enige oorlogsbehoefte vernielt, be schadigt, onbruikbaar maakt of weg maaktof die zich opzettelijk en eigendunkelijk ontdoet van enig hem van rijkswege verstrekt wapen, mu nitie, krijgstoerusting of voedings middel, of hij die opzettelijk en zon der daartoe bevoegd te zijn enige daden in het belang van de krijgs macht heeft ondernomen verijdeld of tegenwerkt, wordt bestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste vijftien jaren". Een verandering hieromtrent in het militair strafrecht acht de juridische dienst dringend noodzakelijk. Moei lijk is dat niet. Men kan een heel oud wetsartikeltje opduiken, dat han delt over het toebrengen van letsel aan een rijdier, dat staatseigendom is. Dit is artikel 159. Hierop staat 4 jaar celstraf in vredestijd en 10 jaar in oorlogstijd. Paarden worden dan wel niet meer „onklaar gemaakt", maar des te meer is dat het geval met de moderne stalen strijdrossen en -rosjes. De juridische dienst zou niets liever zien dan dat het woord „rij dier" zo snel mogelijk door „trans portmiddel" of iets van dien aard vervangen wordt. In dat geval is men uit de nood en is er een wets artikel geproduceerd, dat helemaal aangepast is aan de tegenwoordige situatie De bewering dat een groot deel van mogelijke, als sabotage aan te duiden daden, wel disciplinair door de brigade-commandanten zou wor den bestraft, wordt door de juridi sche dienst ten stelligste ontkend. Bepaald niet", aldus de woordvoer der, „dit kan alleen als het een zo genaamd feit van voldoende lichte aard betreft". De brigade-comman danten moeten dan beslissen of een compagnies-commandant een derge lijke straf op mag leggen, en ze halen zich niet in hun hoofd om dit zomaar af te doen. Bovendien zou ik hiermee zelf, als verwijzingsofficier (naar de krijgsraad) beslist geen genoegen nemen". Toch schijnt het aantal gevallen van sabotage toe te nemen. Onlangs onthulde KRO's actualiteitenrubriek Brandpunt een staatje dat een enorm verschil laat zien met voorgaande jaren. Deze cijfers zouden ontleend zijn aan een geheim sabotage-rapport. Er waren in 1970, 350 gevallen waar bij sabotage vermoed werd, 127 ge vallen werden aangetoond en 33 be wezen. Het is zelfs indien deze op- gave een kern van waarheid bevat wel onduidelijk hoe al die gevallen dan wel afgedaan zijn. Tekenend zijn ook de conclusies, die de opperbe velhebber van de landmacht de lui tenant-generaal W. van Rijn in AVRO's Televizier trok. Hij zei dat dit jaar 75 gevallen van opzettelijke vernielingen in het leger zijn gere gistreerd, waarvan 11 zonder meer in de rubriek sabotage kunnen wor den ondergebracht. De generaal acht te de BVD (bond van dienstweige raars) een potentiële bron van on dermijning. Diezelfde BVD ontkent dat met klem: „Vorige week donderdag al hebben wij ons van sabotage of po gingen tot sabotage gedistantieerd. We kunnen het begrijpen maar we vinden het toch een kwalijke zaak. „In sabotage zien we geen oplossing meer, alhoewel dat vroeger anders is geweest", aldus de BVD. In BVD- kringen bestaan blijkens enige uitlatingen van de zegsmanwel plannen om de twee gearresteerden in Assen van rechtskundige hulp te voorzien. Ook de vereniging Van Dienst plichtige Militairen (VVDM) uit Utrecht wil er niets mee te maken hebben „Wij veroordelen sabotage ten sterkste. We bewandelen uit- sluitena de weg van het overleg en zeker geen illegale paden. Wij gelo ven ook niet dat sabotage bedreven wordt door grote, georganiseerde groepen. Het zijn incidentele geval len' aldus de VVDM. De legervoorlichtingsdienst kon er helemaal geen zinnig woord over zeggen Het verschil tussen vernie ling en sabotage kon men niet aan geven ..Een chauffeur, die suiker in zijn tank doet, maakt zich schul dig aan vernieling van rijkseigendom. Een man die dat om ideologische redenen doet. pleegt sabotage". Hier mee zal men het voorlopig moeten doen. in ieder geval tot „het paar- denariikel" van stal is gehaald. I

de Stem | 1970 | | pagina 15