T n Begrotingstekorten gemeenten gestegen kamer wil betere regeling gemeentebelastingen Huiswerk voor bewindslieden Studio erew :n Grimmige bewaking Tito in Amsterdam Onrust in haven Verbetering salarissen gezinszorg Hagenaar (38) door vrouw doodgestoken Commentaar Brazilië I Brazilië II Geen vergunning meer voor Holland Pop Festival biedt meer.«yeel meer! Brief aan Tonnaer Bogaers niet langer eens met grondslag van PPR Nieuw van Edet. WOENSDAG 21 OCTOBER 1970 DEN HAAG (A.N.P.) De om- vang van de totale tekorten op de ge meentebegrotingen is van ƒ277,9 min. in 1969 Seste6en naar ƒ339,1 min. in 1970. Van het tekort 1970 ne men Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ƒ215,7 min. 64 pet., vorig jaar 66 pet.) voor hun rekening, alle overige gemeenten dus 123,- min. Het aantal gemeenten met een tekort is gedaald van 278 naar 267. gen en ander staat te lezen in de rcsultaten van de door de raad voor ie gemeentefinanciën gehouden „en quête gemeentebegrotingen 1970", welke minister Beernink van Bin nenlandse Zaken dinsdag in een no ta aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. Wat de drie grote steden betreft: het tekort van Rotterdam steeg met 27,2 min. tot 95,2 min., dat van Den Haag kwam van 10,3 min. op 19,2 min., een stijging dus met ƒ8,9 min. Amsterdam evenwel zag zijn begrotingstekort dalen met ƒ3,4 min van 104,7 naar 101,3 min. De overige gemeente laten een stijging van ca.j 135 min. en ca. 200 min. van de enquête hebben betrekking op 843 gemeenten die te zamen 97,8 procent van de totale bevolking uit maken. Na aftrek van o.m. de voor aan vullende bijdragen beschikbare mid delen en van de reserveringen op de algemene uitkering in verband met correcties in de verdelingsmaatsta ven, zou voor de jaren 1969 en 1970 per saldo een begrotingstekort resten van ca. 135 min. en caj 200 min. Het aantal gemeenten met een be grotingstekort is dus ten opzichte van 1969 licht gedaald. Het gemid delde tekort van de tekortgemeenten is echter aanzienlijk gestegen, te we ten van ƒ1 min. in 1969 naar ca. 1,27 min. in 1970. Worden de drie grootste gemeenten buiten beschou wing gelaten, dan zijn de cijfers resp. ca. ƒ0,35 min. in 1969 en ca. 0,47 min. in 1970. De tekorten van de gemeenten in Gelderland, Zuid-Holland en Noord- Brabant vertonen relatief sterke stij gingen, terwijl alleen in Limburg een lichte daling wordt waargenomen. Verdeling van de tekorten per pro vincie over resp. 1970 en 1969: Gro ningen 10,2 9,7, Friesland 4,5 en 3,2, Drente 7,6 en 6,6, Overijssel 3,0 en 2,4, Gelderland 2,7 en 1,1, Utrecht zonder de hoofdstad Utrecht 3,9 en 3,6 Noord-Holland zonder Amster - dam 19,3 en 18,2, Zuid-Holland zon der Den Haag en Rotterdam 22,5 en 13.7, Zeeland 2,4 en 1,2, Noord-Bra bant 11,1 en 7,6 en Limburg 15,5 en 15.8. Voor Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht komt het to taaltekort op 236,4 tegen 194,8, alles in miljoenen guldens. ds grootste warenhuis, n er in hout en in staal, r en oneindig uitbouw- jwsystemen en stalen kan snel worden ge- elfs al een winkelier bij' (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De regering zal voor de volgende week dinsdag een aanzienlijk aantal wijzigingen in haar wetsontwerp tot rege ling van de gemeentelijke en provinciale belastingen moeten aanbrengen, als zij de instemming van de Tweede Kamer met een nieuwe regeling wil verwerven. Het wetsontwerp, zoals het er thans ligt, kon gisteren in de Kamer in beginsel wel, maar in zijn uitwerking geen genade vinden. Ook de regeringspartijen hadden nog vele verlangens. Ten dele werden die tot uitdrukking gebracht in amendementen, deels werd de regering in overweging gegeven zelf met wijzigingen te komen omdat het jilemaal te technisch werd om van de zijde van de Kamer te amenderen. Het wetsonitwenp wil de gemeen ten en oak de provincies een eigen belastinggebied geven. De gemeen ten zouden belasting mogen heffen op onroerend goed. een baatbelasting mogen hanteren, een bouwgrondbe lasting, een hondenbeiasting, een reclamebelastirag, een toeristenbelas ting alsmede leges en andere rechten mogen heffen. Daarentegen zouden de vermakelijkheidsbedastirvg in die nabije toekomst en personele - en grondbelasting tegelijkertijd wor den ingetrokken. Knelpunt in de discussies van gis teren bleek te zijn de belasting op onroerend goed. Vrijwel alle spre kers erkenden de wenselijkheid die gemeenten zelfstandig te laten opere ren, ook wat betreft het heffen vam belasting naar lokale behoefte, maar die autonomie zou ook weer niet' grenzeloos mogen zijn. Anders zou den de verschillen in belastingdruk FJE Braziliaanse regering komt u met de dag in een moeilijker parket te zitten. President Medici en de zijnen zullen niet erg wakker liggen van een telefonade op de Braziliaanse ambassade in Den Haag. Maar wanneer kardinaal Alfrink zegt dat er wel degelijk priesters in Brazilië gemarteld worden om po litieke redenen, en bijna gelijktijdig het beleid van de Braziliaanse re gering wordt veroordeeld in de officieuze Vaticaanse spreekbuis Osservatore Romano, wordt het anders. Deze twee verklaringen be tekenen een onverdachte steun aan de Braziliaanse bisschoppen. Zoals Bekend is het Braziliaanse episco paat er onlangs eindelijk toe geko men zich openlijk te verzetten tegen de wijze waarop de regering (en niet alleen toevallige instanties, al dus hun verklaring) de vrijheid van de burgers en die van de kerk on derdrukt. De verhouding tussen kerk en staat verslechterde door die verklaring aanmerkelijk, maar er zijn aanwijzingen dat de regering Medici haar optreden wat tempert (o.a. de vrijlating van enkele KWJ'ers). Dit laatste is begrijpelijk, want dictatoriale regiems zijn nogal gevoelig voor hun image in het buitenland, en bovendien is de Bra- zdiaanse (en de hele Zuidameri- kaanse bevolking) grotendeels raoms-katholiek, althans in naam. Openlijke kritiek van twee zulke katholieke exponenten in de we reld (het Vaticaan, wat de behou- dende, en kardinaal Alfrink wat de progressieve richting betreft) is dan ook iets wat de Braziliaanse rege- ""g onmogelijk kan negeren. uitspraken van kardinaal Alfrink en van de Osservatore "omano zijn ook om een ander» reden belangrijk. „De kerk" is nu ooos niet blijven zwijgen, noch ee" zij diplomatiek gemanoeu vreerd om, zoals wel gebruikelijk, e kool en de geit te sparen. „De erk", hoewel ook dat begrip be trekkelijk is, heeft in de ogen van Mr eigen gelovigen en van de wereld gesproken, partij gekozen '°or de slachtoffers van een oli- Sarchie, die gesteund wordt door "onomische machten (in de VS, maar ook in Nederland). Stoutmoe- - '9everklaringen uitgeven is na- 'uurlijk niet de enige taak van een maar zonder de wereld te e9gen waar het op staat, is haar ^odschap niet meer geloofwaar- Alf'- l ,rom z'in woorden van nn< én die van de Osservatore "^gevend. tussen de gemeenten te groot kun nen worden, wat voor de burgers rechtsongelijkheid beitekenit en die burgers ook wel eens tot verhuizen kan dwingen at tudincre». Wat de Kamer dan ook wilde, in het kort weergegeven, was het aan geven in de wet van een aantal nor men en limieten, terwijl ook duidelij ker aangegeven zou moeten worden, wie of wat van de belasting is vrijge,- steld; minder draagkrachtige» bij voorbeeld, en monumenten en ker ken. Een ander moeilijk punt bleek de opheffing van die vermakelijfcheida- belastinig (voor de bioscopen meteen, voor de overige vermakelijkheden iin 1979) te zijn. Voor de gemeenten zoiu dit een verliespost zijn, die compen satie behoeft, zo meenden velen. Er werd ooik gesteld dait er toch ook vermakelijkheden zijn waarvoor de gemeente zich kosten getroost, bij voorbeeld in de vorm van wegen aanleg of andere voorzieningen. Li dit verband werden de TT-races en De Efteling genoemd. De ministers Beennink (Binnen landse Zaken) en Witteveen (Finan ciën) en onderminister Grapperhaus (fiscaal experit) hebben, kortom, heel wat huiswerk meegekregen dat zij keurig moeten afhebben als zij vol gende week dimsdiag, wanneer zij hun antwoord mogen geven, nog enige buit willen binnenhalen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De organisators van het Holland Popfestival 1970, dat in juni 1970 in het Kralingse Bos is gehouden, hebben gisteren offi cieel bericht gekregen van de ge meente Rotterdam dat voor een pop festival volgend jaar geen vergun ning wordt gegeven. Als reden heeft de gemeente op het feit dat de grasmat in het bos moest worden opgehoogd en opnieuw inge zaaid. De tienduizenden bezoekers brengen bovendien een groot risico met zich aldus de gemeente die concludeert dat het Kralingse Bos niet geschikt is gebleken voor een popfestival. Een conclusie die de organisators intussen hebben getrok ken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van de Poel (CRM) heeft besloten met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari jl. de salarissen voor gezins verzorgsters en gezinshelpsters te verbeteren. Het gaat om de laatste fase van de indertijd beloofde struc turele salarisverbetering. De salarissen in de gezinszorg zijn nu op hetzelfde niveau gebracht als de ambtenarensalarissen voor verge lijkbare functies. De instellingen voor gezinszorg ontvangen voortaan een salairis, voor de gezinshelpsters die bij hen in dienst zijn: 3,90 per uur voor tijdelijke krachten en 4, voor krachten met een full-time dienstverband. Dit zijn de maximum subsidiabele bedragen. Uitgegaan is van een minimumloon voor 23-jarige gezinshelpsters op 157,50 per week. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) AMSTERDAM Onder de grim mige herfsthemel en een even grim mige bewaking (800 militairen langs het kleine stukje route van Munt tot Dam) zijn president Tito, zijn echt genote Jovanka Broz en zijn elfkop- pige gevolg, gistermorgen in Am sterdam gearriveerd, waar het ko ninklijk paleis als pleisterplaats zal fungeren (tijdens het staatsbezoek, nadat hij eerder op de morgen op vliegveld Ypenburg was aangeko men. Nadat Tito samen met koningin Juliana de erewacht had geïnspec teerd, werden enkele autoriteiten voorgesteld, waaronder de commis saris der koningin van de provincie (VERVOLG VAN PAGINA 1) haven riskeren een nieuwe grote havenstaking als het roer niet om gaat, zo schreef de heer Jentjens in Ruim Zicht, het orgaan van het NKV. Volgens de heer Jentjens heeft de vakorganisatie tijdens de recente gebeurtenissen in de Rotter damse haven duidelijk ontbroken aan een actiemodel. Reden om zo snel mogelijk richtlijnen op te stel len voor het voeren van actie (lees staking) om dit wapen weliswaar naast onderhandelingen te kunnen hanteren als de situatie dat vereist. De eisen die de havencommissie, geformeerd uit 22 havenbedrijven en derhalve bijzonder goed bekend met de gebruiken in de haven, .in een eigen eisenpakket hebben sa mengebracht gaan op enkele punten bepaald verder dan de stellingen waarmee de erkende vakorganisaties in het slagveld zijn getreden. Enkele van deze punten zijn: een zoge naamde 10,2 wekenuitkering, geba seerd op het werkschema twee we- ken dag, een week vroege nacht en een kloszaterdag. Verder een vaste vuil werk toeslag, waardoor een loonsverhoging van f 15,80 verkre gen kan worden. Tenslotte geen zes werkschema's waaruit gekozen kan worden maar vier. Over één punt hebben de vakbonden en de haven commissie in elk geval wel overeen stemming bereikt en dat is het punt van de ploegensterkte. En juist deze ploegensterkte is op diverse bedrij ven al aanleiding geweest om op eigen houtje ai veranderingen door te willen voeren hetgeen tot strub belingen op kleine schaal aanleiding heeft gegeven. De bedrijvencommis sie, waarvan CPN-er Flip Schulz woordvoerder is, wil na dit eisen pakket verdere onderhandelingen voeren over onder meer de verla ging van de pensioenpremie en de pensioengerechtigde leeftijd, een be taalde vakantie van vier weken en enkele belastingverlagingen. Al met al een zich toespitsende situatie in de Rotterdamse haven waarvan het niemand nog duidelijk is hoe het zal aflopen, at echter wel duidelijk is, is het feit dat als er onverhoopt een staking uit zal breken deze zeer ernstige gevolgen zal kunnen heb ben omdat de havenarbeiders zich niet voor de tweede keer met een kluitje in het riet zullen laten stu ren. Bij het opnieuw beginnen van het werk in de haven richtte men zich immers geheel op het eisenpak ket dat per 1 november de leefbaar heid in de haven hoger zal moeten stellen. Mocht dit om welke reden dan ook verkeerd vallen dan is een nieuwe en langdurige staking zonder twijfel het directe gevolg. Noord-Holland, mr. F. Kranenburg en burgemeester Samkalden van Amsterdam. Vervolgens legde Tito een krans met een lint in de kleuren van Joegoslavië bij het nationaal monument en bracht hij een ere saluut van een minuut. Er viel een stromende regen. De president had over zijn lichtblauwe uniform een regenjas aangetrokken. Uit veiligheidsoverwegingen was het hele middenterrein ontruimd. Pu bliek werd slechts toegelaten op de trottoirs. De belangstelling was ove rigens gering. Ei waren hoofdzake lijk kinderen, die herfstvakantie hadden. Op de daken van de gebou wen rondom de Dam stonden gewa pende agenten en rechercheurs die zich nauwelijks op de been konden houden in de felle windstoten. In de zijstraten hielden zich honderden marechaussees en leden van de mo •biele brigade schuil. Er deden zich overigens geen incidenten voor, be halve dan dit, dat per ongeluk op het paleis de standaard van prinses Beatrix naast die van de Joegoslavi sche president werd gehesen. Na vijf minuten bemerkte men de vergis sing en werd haastig de standaard van de koningin gehesen. Na de lunch te hebben gebruikt in het paleis begaf het gezelschap zich naar de ambtswoning van burge meester Samkalden. De ruimte was daar krap men had de ontvangst graag in een groter gebouw willen houden maar president Tito had het op prijs gesteld, een van de be roemde grachtenhuizen van Amster dam eens van binnen te kunnen be kijken. Na deze ontvangst keerde het gezelschap terug naar het paleis op de Dam, waar gisteravond een gala diner werd gegeven. President Tito en koningin Julia na hadden alle moeite met hun hoofddeksels op het winderige Ypenburg, kort na de aankomst van de Joegoslavische gasten. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 38-jarige Hage naar S. H. W- Pfeiffer is door zijn ex-echtgenote met een knipmes om het leven gebracht. Het slachtoffer werd bebloed op zijn bed in een pension in Den Haag door een van de pensionbewoonsters aange troffen. Een uur later meldde de 35- jarige ex-echtgenote zich bij de po litie en bekende de man te hebben gedood. Sinds november van het vorig jaar woonden de man en vrouw geschei den. Een van de redenen van deze scheiding zou zijn dat de man vol gens de vrouw zich aan een over matig' gebruik van alcohol schuldig maakte. Ondanks de scheiding ont moetten de twee elkaar nog geregeld en tijdens een van die ontmoetingen vorige week zou de man, die tever geefs vocht tegen drankgebruik, in een neerslachtige bui gezegd hebben dat hij liever dood zou zijn. Dit werd voor de vrouw zo'n ob sessie dat ze besloot hem daarbij te helpen. Toen ze haar woning in Den Haag verliet, stak ze een knipmes in haar handtasje. Met een plotselinge steek in de hartstreek bracht ze de man, die met ontbloot bovenlichaam óp het bed werd aangetroffen, om het leven. Daarna sloot ze de kamer deur af, nam de sleutel en het mes mee en vertelde het gebeurde aan een vriend. Samen keerden ze naar het pension terug. Een bewoonster hoorde gestommel, zag wat er ge beurd was en alarmeerde de politie. Van camera- en microfoonaktuali- teiten op of buiten onze aardbol geeft het dynamische radio/tv-magazine Studio de boeiendste informatie. Heet van de naald in wekelijkse reportages de opwindende achtergronden van de belangrijkste sportgebeurtenissen. Studio biedt meermeer aktuali- teit! Ook kunt niet zonder Studio. Stuur daarom nu een kaart zonder post- zegel met uw naam en adres V-Y aan ons antwoord- -'ifft' nummer te Amsterdam. het dynamische radio/tv-magazine van de KRO Gisteren had ik het al even over Sint-Nicolaas, of Sinterklaas, zoals u wilt, en ik ga er vandaag over door, omdat ons uit het Amsterdamse hui veringwekkende berichten bereiken over de komst van die man. De intocht des Sinis is daar ver vroegd vanwege een groots congres en vindt nu op 7 november plaats. Een raadslid voor de PvdA, mevr. Kool-Smits heeft b. en w. van cle hoofdstad daarover verdrietige vra gen gesteld. Had nou maar eerst overleg gepleegd met de ouderraad en met de onderwijswereld, ver zucht zij. X Wat immers wil het geval? Mevr. Kool zegt dat de tijd tussen de intocht van Sint Nicolaas en de vijf de december voor gezinnen met jon ge kinderen en voor het onderwij zend personeel een periode van gro te psychische druk is. Voor de ouders lijkt het overigens meer een periode van grote finan ciële druk. X Dezer dagen stapte de heer Renier Monster naar het bevolkingsregister in Port Elisabeth (Z-Afrika) met het verzoek om een andere achter naam. Ik zou een andere voornaam wil len hebben. X Spirow Agnew kent u inmiddels wel. De man van „Hoezee, mijn vaderland, houen zo"!" En dat op z'n Amerikaans, natuurlijk. Nou, niet iedereen is gelukkig (2x) met die man. Zo reed in Rome een Amerikaanse student rond met op zijn auto deze latijnse woorden: „Dum Spiro, non spero". X Dat is een geweldige, echt waar, een hele goeie. Voorzover u het niet weet, moet u weten dat dat ongt- veer betekent: zolang Spiro er is, heb ik geen hoop meer. De Amerikaanse vice-president, dat is Spiro's baan, praat ontzettend veel. Maandag zei hij nog: „Ik ben er niet op uit, mij de haat van wie dan ook op de hals te halen, maar er zijn een paar politieke vijanden die ik met trots de mijne noem". X Dat is een enorme open deur, hoor. Want dat kan iedereen zeggen, gen. X Het scherpzinnig oog van de geoe- fende lezer zal reeds hebben opge merkt dat ondergetekende niet zi honkvast blijkt te zijn, dan de afge lopen jaren leek. Nee, nee, ik ben best een keer bereid mijn plaatsje af te staan en een kolommetje op te schuiven. X Maar dan wel naar Ivnks, hoor ik al iemand venijnig roepen! Inder daad, vriend. Ik kan toch niet meer naar rechts? Zo, mag ik besluiten met de beste herfstvakantiewensen aan het on derwijzend en het te onderwijzen deel van ons volk!. MERIJN (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Drs. Bogaers heeft de mede door hem opgerichte Poli tieke Partij Radicalen verlaten, om dat hij het niet langer eens kan zijn met de grondslag en doeleinden van de PPR, de door deze partij gevolg de inehoden en haar houding in de huidige gezagscrisis. In een brief aan PPR-voorzitter Tonnaer heeft drs. Bogaers aan deze bezwaren de volgende uitwerking gegeven. Hij meent dat de PPR geheel is afgeraakt van de op het grote con gres in Dronten geformuleerde grondslagen. „Na medio 1968 is zel den maar iets van deze grondslag vernomen en heeft de partij de facto steeds meer het pragmatisme tot grondslag gekregen", aldus drs. Bo gaers. Terzake de doeleinden van de PPR schrijft hij, dat men in Dron ten „elke mens meer ruimte wilde geven om mens te zijn". Hij vindt dat de PPR in strijd daarmee han delt door zich geen zorgen te maken over „de dehumanisering van de menselijke verhoudingen die heden ten dage helaas op meerdere terrei nen snel veld wint ondermeer op seksueel gebied het gebruik van drugs, het ontbreken van eerbied voor bepaalde vormen van menselijk leven, het gedrag in het verkeer, op sport en recreatieterrein". Over de houding der PPR op het stuk van de gezagscrisis zegt drs. Bogaers, dat men grenzen moet dur ven stellen voor wat betreft het ageren tegen het gezag. Men zou veel voorzichtiger moeten worden met buitenparlementaire acties. Nu zaterdag j.l. in Nijmegen dui delijk is geworden dat „Dronten voor de PPR althans voltooid verle den tijd is" was voor drs. Bogaers het moment aangebroken om met de PPR te breken. (ADVERTENTIE) zacht Dublet is de naam. Zes rollen dubbel toilet- i, papier in handige plastic draagtas. Allemaal dubbel tissue papier, dus dubbel absorberend en dubbel zacht. Heerlijk zacht! dubbel toiletpapier

de Stem | 1970 | | pagina 13