Canada geschokt door moord op Pierre Laporte „Rif if i''-kraak in Breda: buit ruim twee ton DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND MOHAMMED HEIKAL Vertrouwensman van Nasser treedt terug CROSS NOG IN LEVEN Zes kinderen ontvoerd uit kindertehuis Twee olie concerns hebben interesse voor Sloe Regering wil 18-jarigen meerderjarig maken VIER RAFFINADERIJEN „IN BEELD'' Ajax en PSY vrijwel zeker niet op de t.v. MAN SCHIET VROUW DOOD INBREKERS VIA PLAFONDS IN JUWELIERSZAAK Alarmdraadjes Vakmanschap Au Lorij schoo üiou ders willen j opheffing prijsstop Georganiseerd Wescon Amsterdam gaat sluiten 10e jaargang - no. 16559 ditie voor [EELAND jirecteurs Dr. W. A. J. M. Harkx footdredacteur: L. Lei|endekker jootdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 'elefoon 22341, Postgiro 1114111 Maandag 19 oktober 1970 WEERBERICHT Vrij koud Half tot zwaar bewolkt in de loop van de ochtend kans op regen. Vrij harde aan de kust stormachtige wind. ANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 sautomobielen omen en gunstige en. D bureau van dit De Canadese regering zal tot na de begrafenis van de vermoorde minis ter Laporte (foto hiernaast) aan staande dinsdag geen verklaring geven over de situatie in Quebec. De speurtocht naar de ontvoerde Britse handelsattaché James Cross door 15.000 politie-agenten en sol daten wordt normaal voortgezet en de noodtoestand in het land blijft gehandhaafd. Dit maakte minister van buitenlandse zaken Mitchell Sharp gisteren bekend na afloop van een spoedbijeenkomst van het Canadese kabinet. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Eerste klas vakwerk" uoemt hoofdinspecteur mr. F. Ja cobs van de Bredase politie de in braak die in de nacht van vrijdag op zaterdag is gepleegd in de juwe lierszaak van Segers-Jonkers in de Bredase Karrestraat. Daarbij is ze ker voor ruim tweehonderdduizend gulden aan gouden en zilveren sie raden en horloges gestolen. Dc daders moeten de situatie in de juwelierswinkel en in de aan- Srenzende boetiek tevoren goed Lebben bestudeerd. Zij zijn n.l. door het zagen van twee mansgrote ga- 'en tot de etalage doorgedrongen, zonder dat daarbij een afsluithek een alarminstallatie werd ver broken. De Bredase politie heelt uog geen enkel spoor van de da ders, die zo goed als geen vingeraf drukken hebben achtergelaten. De daders, waarschijnlijk twee wun, hebben in de late nacht van vrijdag op zaterdag eerst een poort je geforceerd van de btfetiek Kar- restore, waarna zij via een daar achter gelegen steegje in de aan grenzende boetiek terecht zijn ge komen. Daar hebben zij een kassa geforceerd, maar daarin bevond zich geen geld. Vanuit bet dak van de boetiek zijn zij naar de boven ste verdieping van de juwelierszaak geklommen. Door een lang niet on gevaarlijke klauterpartij over een dakgoot, kwamen zij op een balkon terecht, waar zij een deur forceer den. Daar bevonden zij zich precies boven de etalagekast. Met behulp van een breekijzer en een houtboor maakten zij vervolgens een gat in de vloer van de eerste verdieping en zo belandden zij achter de etala ge, die zij volledig leeghaalden. Bo- van het deurtje naar de etalage in de winkel zaagden zij een tweede gat, waardoor zij ontkwamen, zon der een alarmdraadje te hebben ge raakt. Het gat in de vloer van de eerste verdieping waardoor de daders in de etalagekast konden komen. uitgevoercj. een breekijzer, een houtboor en een touw in de winkel hebben achtergelaten, blijkt dat hier zware jongens aan het werk zijn geweest. De daders hebben kennelijk met handschoenen hun werk verricht. Er werden n.l. geen vingerafdrukken aangetroffen. De inbraak moet in de nanacht zijn gepleegd, want om twaalf uur is een zoon van de heer Segers nog in de winkel geweest. Volgens hoofdinspecteur Jacobs is de inbraak een klassiek staaltje van vakmanschap. De mannen moeten zowel in de boetiek als in de juwe lierszaak de indeling, alarmering en afsluiting goed in zich hebben op genomen. Ook uit het feit dat zij hun zo goed als nieuw werkmate riaal, waarmee de inbraak werd De familie Segers is tot gister avond laat bezig geweest met het opnemen van de schade. De zaken van de firma Segers-Jonkers lijken bijzonder in trek bij de goud- en zilverdieven, want het is al de der de keer dat bij deze firma wordt in gebroken. In februari van dit jaar haalde een onbekende voor een bedrag van ongeveer twintigduizend gulden aan goud en zilver weg uit de eta lage van de winkel aan de Ginne- kenstraat. „Dat was", zegt de heer J. Segers, „duidelijk klungelwerk vergeleken bij deze inbraak, waarbij men zelfs de alarmdraadjes in de poort heeft weten te vermijden. Er iag het bes te van het beste", aldus de heer Se gers, „want we hadden de etalage net voor St.-Nicolaas ingericht". Voor de opsporing van de daders is Interpol ingeschakeld, omdat de mogelijkheid niet wordt uitgesloten dat de heren met hun buit over de grens zijn gevlucht. eindhoven (ANP) De aut0_ Schoolhouders willen opheffing van fin 'iri''ss'?D' °P een protestvergade- S in Eindhoven hebben ongeveer vwtegen\voordigers van autorij- I, "jen uit verschillende delen van ?ii !an" een telegram opgesteld dat i ministers Nelisscn (Economi cal n) en Bakker (Verkeer en v «nat, hebben toegezonden. Zij zoeken daarin de bewindslieden rii. "ï'oed de prijsstop inzake auto- Ntasen 0p te heffen". nnn r n'et Sleurt zullen zij „ge- tai-p aa 2Ün tot buitenparlemen Wn acties over te gaan". Een vra guurder verduidelijkte desge- is om verSadering van plan uitai,Wanneer na 1 november geen kant ,Se' te§emoetkoming van de van de regering is gekomen, het o0saut0's uit het hele land naar testa jnnenhof te gaan voor een pro- (Van onze redactie buitenland) Mohammed Hasa- nein Heikal heeft aan de nieuwe pre sident zijn ontslag aangeboden. Sadat heeft het ontslag aanvaard en in de opengevallen functie benoemd Mo hammed Fayek. Heikal was een van de beste vrien den en tevens vertrouwensman van de overleden president Nasser. Als hoofdredacteur van het blad Al Ach- ram verkondigde hij vaak Nassers standpunten. Volgens de Washington Post zijn de afgelopen drie weken in het geheim nieuwe Amerikaase F-4 Phantom -straaljagers naar Israël overge bracht. Volgens 't blad gaan deze leveringen uit boven de 50 Phantomgevechts - vliegtuigen die de regering-Johnson in 1968 aan Israël heeft toegezegd. Regei'ings- en defensiekringen in Washington weigerden commentaar op het bericht te geven. Zoals gemeld heeft minister van buitenlandse zaken Mahmoed Riatl van Egypte in een toespraak tot de algemene vergadering van de V.N. gezegd dat Amerika Egypte had be loofd geen vliegtuigen meer aam Isra ël te leveren, maar dat de regering- Nixom op haar belofte was terugge komen nadat zowel Israël als Egypte het bestand langs het Suezkanaal hadden a-an-vaard. Hoge kringen rond het Witte Huis bevestigden eerder deze week dat de V.S. Israël tijdens de bestandsperiode van voldoende wapens hebben voor zien als compensatie voor de beweer de Russisch-Egyptische raket-ver - sterkimgen in 't gebied van het Suez kanaal. Vliegtuigen werden echter niet speciaal genoemd. (Van onze correspondent) MONTREAL Voor een stad, waar de noodtoestand is af gekondigd om een opstand te voorkomen, is Montreal ver dacht lustig. Alleen de strakke gezichten van de militairen die belangrijke gebouwen en huizen van vooraanstaande functio narissen hij temperaturen maar net boven nul bewaken, wij zen op een crisistoestand. Deze bedrieglijke kalmte begon opnieuw de kritiek van oppositie leiders, voorstanders van vrijheid en vakbondsbestuurders uit te lok ken, dat de regering overdreven had gehandeld door het opschorten van de burgerlijke vrijheden en het opdracht geven tot massa-arresta ties. Gisteren is al deze onenigheid echter tot bedaren gekomen door de ontdekking van het bebloede lichaam van Pierre Laporte, minis ter van arbeid van Quebec. De wrede moord onderstreept tot welke wanhopige uitersten de leden van het front voor de bevrijding van Quebec (F.L.Q.) bereid zijn te gaan. Afgezien hiervan zijn er maar weinig dingen zeker. De regering en de politie hebben oin bet gebruik van de speciale noodwet voor oorlogstijd te rechtvaardigen, maar weinig details gepubliceerd. Het weinige dat is gezegd, is alarmerend. Trudeau's plaatsvervanger Jean Marehand, zei de volksverte genwoordiging dit weekend in een koele verdediging van de wijze van han delen van het kabinet, dat het FLQ tot in de sleutelposities door heel Quebec was doorgedrongen en nu overwoog de regering te vernietigen. Politiemannen halen het stoffelijk overschot van Pierre Laporte uit de kofferruimte van de auto waarin het lijk gevonden werd. De auto was in de nabijheid van Montreal neergezet. De ontvoerders hadden Laporte een kogel door het hoofd geschoten. De moord werd in de vroege ochtend via een anoniem telefoontje bekendgemaakt aan een Franstalig radiostation. Daarop waren politie en militaire eenheden naar de aangegeven plaats, het vliegveld St. Hubert ten zuidoosten van Montreal, gegaan. Hef duurde echter nog enige uren voordat men de kofferruimte durfde openen omdat de vrees bestond dat in de auto een bom was verstopt. „Als we niet gehandeld hadden", beweerde hij, „zou de afscheiding van Quebec binnen een maand of een jaar een feit zijn geweest". (Van onze redactie buitenland) MONTREAL. De ontvoerde Britse handelsattaché James Cross is nog in leven. In een brief aan de politie van Montreal heeft hij alle bange vermoedens omtrent zijn lot na de dood van minister Laporte doen verdwijnen en heeft hij gezegd dat zoeken naar zijn verblijfplaats nutteloos is omdat men hem toch nooit zal kunnen vinden. De brief werd zondagmiddag ge vonden in een kerk in het oostelijk stadsdeel van Montreal. Bij dé brief van Cross bevond zich een communiqué van het front voor de bevrijding van Quebec waarin de ontvoerders verklaren dat aan hun eisen (losgeld van 1,8 miljoen gul den en de vrijlating van 23 politie ke gevangenen) niets is veranderd en dat Cross hetzelfde lot zal tref fen als Laporte als ze niet snel wor den ingewilligd. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Gistermiddag om streeks drie uur zijn zes minderjarige kinderen door hun ouders, die uit de ouderlijke macht zijn ontzet, ont voerd uit het kindertehuis „De Beu ken" in Nijmegen. De ouders hebben dit zelf bij de politie in hun woon plaats St. Willebrord aangegeven, maar wilden niet vertellen waar zij de kinderen hadden ondergebracht. Volgens de politie is het al de derde keer dat de ouders hun kinderen uit het tehuis hebben gehaald. Zondag middag mogen de ouders hun kinde ren in het tehuis komen bezoeken en eventueel even met hen de stad in. Op het afgesproken tijdstip keer den de ouders en de kinderen echter niet terug. De premier van Quebec, Robert Bourrassa, beschreef een al even grauwe situatie. Hij verklaarde, dat hij de federale regering gevraagd had tussenbeide te komen, om een plan van de terroristen voor selectieve moordaanslagen te voorkomen. Deze overwegingen waren er de oorzaak van, dat de regering de onderhandelin gen met de kidnappers afbrak en op dracht gaf tot massale arrestaties. Het was bekend wat voor risico de levens van de gijzelaars bij zo'n beslissende actie zouden lopen. Dat is nu tragisch genoeg gebleken. Gezien de aard van de rapporten, die door de autoriteiten van Quebec aan Ottawa zijn ver strekt, kan men zich echter moeilijk indenken, hoe anders gehandeld zou moeten zijn Onder de documenten die door het kabinet gepubliceerd zijn, bevindt zich een brief van de commissaris van politie van Montreal. Maurice St. Aubin, die vraagt om fe deralc- hulp: „Een uiterst gevaarlijke subversieve beweging heeft al enke le jaren een gestadige groei doorge makt met de bedoeling door opruiing en eventueel een gewapende opstand de rechtsorde omver te werpen. De recente kidnappingenmarkeren de lancering van een nieuw opstan dig plan van deze beweging. Deze daden duiden rechtstreeks op een opstand en de omverwerping van de staat. Daarom staat er veel meer op het spel dan de bedreiging van één individu". De schok die de in koelen bloede op Laporte gepleegde moord heeft te weeggebracht, heeft het debat voor het ogenblik stil gezet. Over deze rapporten zuil enechter onvermijde lijk vragen worden gesteld. Is het FLQ werkelijk in de positie dat het de parlementaire democratie in Quebec kan vernietigen of is het een geïsoleerde groep terroristen met weinig publieke aanhang? De opzet en de executie van de kidnappingen wijzen erop, dat het front goed geor ganiseerd is en bereid is tot het uiter ste te gaan. Verder kan men maar weinig details als zeker aannemen. Schattingen over het ledenaantal variëren van 5.000 tot 130.000, waar van de laatste schatting uit een poli tierapport stamt. Stilzwijgende steun voor het FLQ is ongetwijfeld groter dan een van deze beide cijfers doet veronderstellen. De Frans-Canadezen in Quebec hebben immers zware grie ven: grote werkloosheid, economische discriminatie en slechte huisvesting. Bij de laatste verkiezingen kreeg de Parti Québecois 23 pet. van de stem men. Deze party streeft net ais het FLQ naar een onafhankelijk Quebec, maar is het niet eens met de terroris tische tactiek en de marxistische slo gans van_ het front. De leider van de partij, Réné Lévesque, schilderde de leden van het front vorige week af als „het type rioolrat, waardoor elke maatschappij in haar partijpolitieke achterbuurten geteisterd wordt". Het is zeker, dat de moord op Laporte el ke gematigde steun die het front van separatisten had kunnen krijgen, van zich vervreemd heeft. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Vier grote olie maatschappijen hebben in de afge lopen maanden bij bet ETI informa ties ingewonnen betreffende moge lijke vestiging in Zeeland. Twee olie maatschappijen worden beschouwd als min of meer serieuze kandidaten voor de bouw van een olieraffinade rij in een van de Zeeuwse industrie gebieden, waarschijnlijk het Sloe, Het zijn, naar wij uit goede bron vernemen, de „Union Rheinische Braunkohl Kraftstoffag uit Wesse- ling, welke N.V. nauwe relaties on derhoudt met Hoechst-AG, en de firma „Amoco" een dochteronderne ming van Standard Oil. De derde kandidaat is de Rotterdamse N-V. Euromin, die echter nog geen afge ronde plannen voor de bouw van een raffinaderij heeft. Met name de „Rheinische Union' heeft voor een eventuele vestiging, een terrein van circa 200 hectare in het industrie- en havengebied in het Sloe op het oog. De vestiging houdt nauw verband met de toekomstige uitbreidingsplannen van Hoechst- Vlissingen, welke industriële reus zich ook wil gaan bezighouden met nieuwe takken van chemische be drijvigheid, naast die welke reeds worden voorbereid door de bouw van een fabriek voor Trevira-grondstof- fen, naast de fosforfabriek in het Sloe. De capaciteit van de nieuwe raffinaderij zou ongeveer 5 miljoen ton aan grondstof per jaar bedra gen, evenveel als de raffinaderij die de Franse oliemaatschappij Total in het Sloe gaat bouwen. De belangstelling van bedrijven met een grote terreinbehoefte maakt het noodzakelijk, nieuwe reserverin gen voor industrievestiging in het Sloe te treffen. Om die reden wordt er met voortvarendheid gewerkt aan een herziening van het streekplan Midden-Zeeland, met name waar het betreft: de reservering van terrein voor de aanleg van een industrie complex annex havenbekken ten oosten van het dorp Borsele. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Er mag als vaststaand worden aangenomen dat de wedstrijd AjaxBasel noch de ontmoeting PSV-Steaua Boekarest op het televisiescherm komt. Vanavond reeds valt de definitieve beslissing. Indien voor het Olympisch Stadion min der dan vijftigduizend kaarten zijn verkachi, komt de wedstrijd beslistniet op de televisie. Tot nu toe zjjn ongeveer dertigdui zend kaarten verkocht. Voorzitter Jaap van Praag zei hierover: „Ik kan rustig stellen, dat er geen uitzending komt. We hebben een keer ellende gehad door op het laatste moment toe stemming te geven maar dat doen we nooit meer. Daarvan maken we een principe. En als onze wedstrijd niet doorgaat, dan komt natuurlijk ook PSV niet op het scherm, hoewel het stadion daar wel uitverkocht zal raken, neem ik aan." FC Basel heeft voor suppor ters tweeduizend kaarten ge vraagd en gekregen. VUGHT (ANP) Gisteravond heeft zich in Vught een echtelijk dra ma afgespeeld, dat aan een 27-jarige vrouw het leven heeftgekost. Haar 49-jarige echtgenoot, die van haar gescheiden in Den Haag woon de, bracht de vrouw een bezoek in het huis van haar ouders, waar zij haar intrek had genomen. Volgens het eerste politieonderzoek trok de man tijdens een woordenwisseling in de huiskamer een pistool van klein kaliber, waarmee hij enkele schoten op zijn vrouw loste. Deze vluchtte zwaar gewond de straat op, en werd vervolgens naar een ziekenhuis in Den Bosch overgebracht, waar zij even later aan haar verwondingen bezweek. De man meldde zich na zijn daad met het wapen bij de politie in Vught. AMSTERDAM (ANP). Wescon- Werkspoor in Amsterdam, een con structiewerkplaats voor geprefabri ceerd ieidingwerk, zal eind 1970 wor den opgeheven. Het personeel circa zestig werknemers is aan geboden om in de montagesector te gaan werken, maar het staat even wel vast dat een deel zal moeten af vloeien. AMSTERDAM De regering wil 18-jarigen meerderjarig maken. Mi nister Polak (Justitie) heeft dit ge zegd op het jongerencongres „de be zem door de leeftijdsgrenzen", dat de Nederlandse Jeugdgemeenschap (NJG) zaterdag in Amsterdam had georganiseerd. De commissie-Wiar- da heeft, zo vertelde de heer Polak, onlangs een tussenadvies aan de re gering uitgebracht. Aan de hand van dit advies heeft het kabinet in beginsel besloten de leeftijd van meerderjarigheid voor civiele recht spraak en liet kiesrecht te verlagen van 21 naar 18 jaar. Het zal echter nog wel enkele ja ren duren voordat de meerderjarig heid bij 18 jaar ingaat, aldus dc minister. Er zijn nogal wat ingewik kelde wetswijzigingen voor nodig, onder meer van de grondwet. Niet temin zei minister Beernink (Bin nenlandse Zaken), die samen met staatssecretaris Wiersma (Justitie) eveneens volop aan het jongeren- congres meedeed, dat hij zou probe, ren al bij de komende kamerver kiezingen in april de jongeren tus sen 18 en 21 „medezeggenschap" te geven. Maar hierover zei later mi nister Polak: „Hoe hij (minister Beernink) dat wil doen, weet ik ook niet. Maar het lijkt me een nuttig proces om erover na te den ken". De definitieve adviezen van de commissie-Wiarda zullen komend voorjaar, voorzien van concrete voorstellen voor de nodige wetswij zigingen, bij de regering op tafel komen, zo wist minister Polak nog te vertellen. De NJG had de bedoeling dat er uit het congres een aantal concrete eisen en plannen voor acties zouden rollen, maar op dit punt bleek de oogst erg mager. Wel werd er veel en vaak fel gediscussieerd, en gin gen de meeste deelnemers volge stouwd met stencils vol „alternatie ve informatie" naar huis.

de Stem | 1970 | | pagina 1