OUl orS^7 SPECIALE BEROEPSOPLEIDING TOT HUISARTS Naast lonen vrije ook vrije prijzen ENGELS PLAN KAN TOT CRISIS LEIDEN nmssios NS Minitrips 8 27 OM GELD VERLEGEN? M bisschoppen vragen aandacht hun problemen iii eigen land -BREDA Utrecht bijt spits af SER TEGEN GEDETAILLEERD REGERINGSTO Literaire Francaise eze t lend ekenaar Troepen naar Reggio HEMSp Volledig verzegde Mr. Klaasesz voorzitter van Itijnmond- saiieriiigscommissie Evenwichtig Moeite Villot hoofd curie Dodelijke schoten op campus niet berecht Wapenleveranties aan Z.-Afrika: Kleinzoon in arrest SCHRIJFSTER IN VS VERMOORD Bejaardenpartij pensioen gelijk aan minim urn loon Turkije wil kapers asiel verlenen de hele familie geniet ervan voordelig uit roet NS PROF. ARIENS Softdrugs niet ongevaarlijk' Dordts bedrijf - 460 man - lonkt naar OGEM ga met uw tijd mee - ga naar de nmb! 1 IL 3 1 1/ «f 1 19 1 ORONA1500 el. BTW f 8.499,- CROWN 2000 incl. B.T.W. f9.999,- •loon 01761-6911 TILBURGS NATU URDIERENPARK het gehele jaar geopend ige indiensttreding H.T.S.-opleiding ge- r. Jing van genoten op- ring te richten aan: 247, Breda. D-47358. 4 ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een aparte be roepsopleiding tot huisarts bestond tot nu toe alleen nog maar als wensdroom. Utrecht start dit jaar als eerste Nederlandse universiteit met deze speciale opleiding. De an dere universiteiten zullen na drie jaar volgen. Elk universiteitsjaar in Nederland telt ongeveer 1500 medische studenten, van wie er niet minder dan telkens 500 huisarts willen worden. De Utrechtse universiteit was ook de eerste met een aparte hoogleraar voor het onderwijs in de huisarts geneeskunde: prof. dr. J. C. van Es, die in 1968 met zijn colleges begon. Hij en zijn Instituut voor Huisarts geneeskunde hebben nu de voorbe reidingen voltooid voor de realise ring van een zevende jaar, waarin de medische studenten, die huisarts willen worden, een praktische en theoretische beroepsopleiding krij- huisartsgeneeskunde. Volgend jaar wordt dit nog uitgebreid tot het tweede jaar en in de toekomst ook tot het zesde. Na het zesde studiejaar ontvangt de afgestudeerde student zijn be voegdheid als medicus, zij het ook, gen. Daarvoor hebben ze al in het derde en vierde jaar van hun stu die colleges gevolgd over enkele ge selecteerde hoofdstukken uit de dat hij dan alleen maar mag wer ken onder toezicht. De toekomstige specialist, begint nu met zijn spe cialisme, terwijl degene, die huis arts wilde worden, nu aan zijn spe cifieke vakopleiding begint, deels in een huisartspraktijk, deels in een klein ziekenhuis. De toekomstige huisarts begint dan met een cursus bij het Instiuut voor Huisartsgeneeskunde, die voornamelijk is gericht op de ma nier waarop een aantal gewone of heel ingewikkelde problemen van behandeling kunnen worden aange pakt: het gehele proces vanaf het eerste contact met de patiënt tot de beëindiging ervan. Na deze cursus wordt de zevendejaars als assistent toegevoegd aan een huisarts, geko zen uit hen, die bereid zijn als op leider te fungeren. Men verwacht in Utrecht ongeveer 40 van die op leiders nodig te hebben voor jaar lijks 70 tot 80 zevendejaars. Tenslotte volgt een verblijf van zes maanden als co-assistent in een zogenaamd perifeerziekenhuis (250 tot 400 bedden), waar de assistent verbonden is aan een bepaalde af deling. Gedurende dit gehele jaar brengt de student één dag in de week op het instituut door en wordt hij on der andere ook via groepsbespre kingen en speciaal onderwijsmate riaal voortdurend geconfronteerd met patiënt, familie en samenle ving, zoals hij die in de huisarts praktijk zal ontmoeten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De sociaal-economische raad (SER) heeft gisteren in een unaniem advies de regering gevraagd te stoppen met een gede tailleerd toezicht op lonen en prijzen. Daartoe moeten artikel 8 van de loonwet en artikel 2 van de prijzenwet huiten werking worden ge steld. Als regering en parlement zich hiertoe op zeer korte termijn bereid verklaren, is het centrale overleg van het hedrijfsleven en van dat bedrijfsleven met de regering hersteld. Medio november zal de SER, zich dan in volledige samenstelling gaan beraden over wat er in 1971 moet gebeuren om onze economie in (ADVERTENTIE) JAGER GEZOCHT! Partner gezocht om gezellig mee op safari te gaan. Jachtterrein: mijn zitkamer. Jachtdoel: natuurlijk gezellig genieten van zo'n zuivere zachte Olifant-borrel. Het puikje uit Schiedam. Olifant jenever. Een weldaad. Proost! T)arti]-politiek steekspel vormde tij- dens het marathondebat van deze week in de Tweede Kamer het voorhoedegevecht voor de verkie zingen van volgend jaar. Het aftas ten van eikaars posities verdrong ve le malen de landspolitiek en het financieel-economisch beleid. Met de uitvallen naar eikaars partij-poli tieke burchtjes, afgewisseld met soms langdurig gekrakeel, gaven de politici premier De Jong intussen een paar rustige dagen. De Tweede Kamer heeft het hem niet moeilijk gemaakt. Aan het eind van de de batten kon hij vriend en vijand dan ken voor de vele waardering die hij inzake zijn standpunt over gezag, vrijheid en vedraagzaamheid, ook van de oppositie, had gekregen. Die waardering was terecht: met vele politici zijn we gelukkig met de op roep van de premier om verdraag zaamheid tegenover minderheden met afwijkende normen en gedrags regels. Het betoog van De Jong over deze materie was gematigd, verstan dig en evenwichtig. De premier za er hopenlijk mee bereiken dat de gehele „law and order"-kwestie geen inzet zal worden van de ver kiezingsstrijd. evenwicht te houden. Het compro mis houdt in, dat voorshands beide artikelen buiten werking zouden moeten worden gesteld in afwach ting van een definitief advies van de SER over een conjunctureel-poli- tiek instrumentarium. De vertegenwoordigers van het NW hadden met die compromis de grootste moeite. Zij zijn sinds h-et bestaan van dit beruchte artikel 8 uit het overleg getreden en stelden steeds, dat zij niet zouden terugke ren voordat het geschrapt was. Bui ten werking stellen vonden zij on voldoende, zo stelde vice-voorzitter De Boon, aanvankelijk, omdat dit inhoudt dat het ook weer van kracht kan worden. Uit de discussie bleek evenwel, diat de SER zich tegen deze schrapping niet verzet en er wel bereidheid is, dit tot uitdrukking te brengen in het komende .dieper gra vende advies. Dit stelde de heer De Boon dan ook tenslotte als voorwaar de. Zou het niet gebeuren, dan zou althans zijn vakcentrale het overleg opnieuw de rug toekeren. Dit grote advies, zo sprak de SER zich uit, zal in december, uiterlijk januari tot stand komen. Prof. Van den Beid, directeur van het ceniraal planbureau, bepleitte een geleidelijke bevriezing van arti kel 2, omdat hij van abrupte, volle dige bevriezing een golf van prijs stijgingen vreesde. ROME (DPA) Paus Paulus heeft gisteren de Vaticaanse staatssecreta ris kardinaal Villot benoemd tot ca- merlengo Hij is opvolger van kardinaal Aloisi- Masella, die onlangs is overleden. De camerlengo staat bij de -dood van een paus aan het hoofd van de curie, tot dat de nieuwe paus gekozen is. De Franse journalist Fransoise Parturier van het Parijse dag blad Le Figaro is sinds 1883 de eerste kandidate voor de Acade mie Francaise, de Franse litera tuur- en taaiacademie. De kan didate van 1893, Pauline Savary, is indertijd niet verkozen, dus als mevrouw Parturier het wél zover brengt, mag dit een uniek gebeuren worden genoemd. RAVENNE (Reuter) Een spe ciale „grand jury" is gisteren tot de slotsom gekomen, dat de leden van de nationale garde van Ohio, die in mei bij demonstraties op het terrein van de staatsuniversiteit van Kent vier studenten doodschoten, zich niet voor de strafrechter behoeven te ver antwoorden. De vijftien leden van de jury wa ren van oordeel, dat de betrokken gardisten hebben geschoten „in de eerlijke en oprechte mening, dat zij ernstig letsel zouden oplopen, als zij niet zouden vuren". (ADVERTENTIE) REGGIO Dl CALABRIA (Reuter) Op last van de Italiaanse autoritei ten zijn gisteren meer dan 3.000 mili tairen overgebracht naar het gebied rond Reggio di Calabria en in de stad werd opnieuw fel gevochten tussen demonstranten en de politie. Pelotons zwaar bewapende oproer politie ginigen in het offensief tegen de demonstranten. Met bulldozers, pneumatische hamers en vrachtwa gens baanden de veiligheidstroepen zich een weg door brandende barrica des op de wegen naar het vliegveld. SUXBURY (RTR) D, Ameri kaanse schrijfster Cid Ricketts Sum ner is vermoord aangetroffen in haar woning in Suxbury (Massachu setts). De politie heeft haar 16-jarige kleinzoon op verdenking van moord op zijn grootmoeder gearresteerd. De 80-jarige mevrouw Sumner was de weduwe van dr. James Sumner, die in 1946 de Nobelprijs voor schei kunde kreeg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De landelijke partij voor bejaarden heeft gisteren in Den Haag haar voorlopig verkiezingspro gramma gepresenteerd. Samen met de partij 65+ in Rotterdam en de be jaardenpartij in Hilversum, rekent ze op 10 zetels. Het voorlopig programma wil de pensioen-wetgeving voor alle burgers gelijk maken en de AOW-uitkeringen optrekken tot de hoogte van het mi nimumloon. Geschat wordt, dat dit alleen al een kleine 4 a 5 miljard zal moeten gaan kosten. Voor de dekking van die kosten zouden de algemene middelen moeten opdraaien ANKARA (AP) Een functiona ris van de Turkse veiligheidsdienst heeft gisteren meegedeeld dat de vader en zoon die donderdag een Russisch vliegtuig hebben gekaapt niet aan de Sovjet-Unie zullen wor den uitgeleverd als zij een geldige politieke reden naar voren kunnen brengen waarom zij politiek asiel hebben gevraagd. De beide kapers, Brazinskas Koro- jero, 46 en zijn zoon Algedas, 18, hebben Turkse beambten in Trab- zon, waar het vliegtuig landde, mee gedeeld dat zij politiek asiel willen. (ADVERTENTIE) COUpOtl l/N" Het brengt U winst om Classics Lektuur in Uw zaak te verkopen. Stuur voor inlichtingen j deze bon op. Naam Branche... (ADVERTENTIE) 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelfiks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. I Adres I j Plaats*...Tel.. Classics Naarden - Antwoordno.30, I __S_J j_GEEN POSTZEGEL! DEN HAAG (ANP) De staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. R. J. H. Krui- singa, heeft de commissaris van de koningin van de provincie Zuid-Hol land mr. J. Klaasesz, bereid gevon- d enhet voorzitterschap op zich te nemen van de commissie „Rijn mondsanering". De betreffende particuliere orga- nisatiese n overhedenh ebbenreds e nisaties en overheden hebben reeds een uitnodiging ontvangen in deze commissie zitting te nemen. n VI (Van onze correspondent) NIJMEGEN „Door het gebruik van alcohol en het roken van siga retten zaten we ai met één been in het moeras. Door de marihuana drei gen we nu helemaal de vaste grond onder de voeten te verliezen. Hoe veel gelijkenis er ook bestaat tussen beide, men mag stellen, dat versla ving aan alcohol zeker niet minder desastreus is dan de verslaving aan marihuana". Aldus prof. dr. E. Ariëns, hoogle raar in de pharmacologie aan de katholieke universiteit te Nijmegen gisteren tijdens zijn rede „drugge bruik". Bijna 50 zenuwartsen en art sen uit Rotterdam en omgeving, me rendeels verbonden aan instituten belast met de behandeling van ver slaafden aan zogenaamde drugs, hebben een verklaring ondertekend tegen „ongenuanceerde opmerkin gen" van staatssecretaris Kruisinga over hennepprodukten in een tv- uitzending op 6 oktober. En zo beste mensen zijn we toch weer aan het einde van deze we mogen opnieuw zeggen: rumoerige week gekomen. Soms zijn er van die wekten waaraan nooit een eind lijkt te komen, maar dat kan van deze moeilijk beweerd worden. Ge lukkig is het 's nachts van fris tot nachtvorsterigwaardoor de verhitte gemoederen (ook die van mij) kans krijgen om wat af te koelen. Want alleen dat kan ons redden. En we moeten even helemaaal eerlijk zijn en een klein pluimpje steken op de hoed van premier De Jong, die de hele week het hoofd al koel heeft gehouden en de zaken wat duidelijker heeft gesteld tijdens de algemene beschouwingen, dan enkele van zijn collega-ministers in de afgelopen weken hebben gedaan. Deze zin is te lang. Overigens pakken we nu de draad weer op van onze serie „buitenland se huwelijken", die zo lang uit ons midden is weggeweest. Deze keer wel een zeer sterk staaltje. 8? De 53-jarige taxichauffeur Denis Spinks gaat het nu over een andere boeg gooien. Drie keer is hij ge trouwd én weer gescheiden van één en dezelfde vrouw en nu zien zowel hij als zijn vrouw (ex-vrouw?) Ed na er werkelijk niets meer in. De huwelijksdata vielen in de jaren 1942, 1960 en 1966. Toevallig waren ze iedere keer in den huwelijksen staat verbonden door dezelfde ambtenaar. Toen ze voor de derde keer verschenen ver zuchtte dezj» goede man: „Grote god, zijn jullie daar nu al weer!" Maar het is afgelopen. Denis gaat waarschijnlijk weer trouwen. Met een andere vrouw dan Edna. „Veel succes", zei deze. Elke week ministerraad(sel). Doordraver van de week Petrus Pelser komt uit Zuid-Afrika. Hij is daar minister van justitie en zijn medewerkende ondergeschikten hebben vorig jaar 40.000 mensen tot zweepslagen veroordeeld. Uit naam van de blanke beschaving. 5$C* Ontvoerders: voor Trudeau-ve- mans oren spreken. 8? We stoppen er voor vandaag maar mee, want de ruimte is uiterst be perkt op deze pagina. De adverten ties vliegen de pan uit. Prettig week einde. MERIJN DORDRECHT (ANP) De n.v. Technische installaties Visser en Van der Giessen te Dordrecht, (warmtetechniek, 460 man) zoekt aansluiting bij het OGEM-concern te Rotterdam. De ondernemingsraad en de vak organisaties zijn reeds ingelicht en zullen worden betrokken bij het verdere overleg. (ADVERTENTIE) fiederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Ook als het om een per soonlijke lening gaat, Kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te belpen. Om maar een bedrag te noemen: 5000,— kunt o aflossen in 24 x 238,09. Veel formulieren komen er "iet aan te pas. Op elk NMB-kantoor is vlotheid on plezierige behandeling net wachtwoord. LONDEN (AFP) De Britse re gering zal met haar plan wapens aan Zuid-Afrika te leveren, het hoofd moeten bieden aan verzet van drie kanten, namelijk uit het Geme nebest, van de Afrikaanse en niet- gebonden landen en van een groot deel van de publieke opinie. Het plan kan tot een ernstige crisis leiden, die het uiteenvallen van het Gemenebest tot gevolg heeft, alsmede boycot van de handel op Zwart-Afrika en ernstige onenig heid in het binnenland. Verrast als zij waren door het onverwacht hevi ge verzet, hebben de conservatieve leiders de mening een hardere hou ding aan te nemen. Pemier Heath en minister van buitenlandse zaken Douglas Home hebben ferm ver klaard dat Groot-Brittannië even goed als de andere landen van het Gemenebest wel degelijk recht heb ben op een eigen „onafhankelijke" politiek. De regering zou echter nog geen definitief besluit hebben genomen. Zij is nog steeds bezig te peilen hoe sterk het verzet zal zijn. Voor overleg over de wapenleve- rancies kwam gisteren president Kaoenda van Zambia aan in Lon den. Hij was vergezeld van 30 leden van de Organisatie Afrikaanse Een heid. De Nederlandse regering meent, dat de bevolking van de Portugese gebieden in zuidelijk Afrika zelfbe schikking moet worden verleend en dat Zuid-Afrika niet langer het recht heeft Zuidwest-Afrika te besturen. 'Ik sta er ais bisscoop eerst en vooral voor*, zegt bisschop P. Koop uit Brazilië, 'dat mijn medewerkers persoonlijk ge lukkig zijn in hun werk. Ik heb hun persoonlijke belangen te behartigen, en dat zijn: hun gezondheid en moreel; hun be huizing en voeding; hun reizen en trekken; de arbeidsvoor waarden en hun rust; en de ruimte, die ze moeten krijgen om te werken, initiatieven te nemen, iets te beginnen op kleine schaal, onvoorziene no den van hun mensen het hoofd te bieden. Natuurlijk kan ik deze persoonlijke belangen al leen maar behartigen met hulp vau buitenaf." 'Ik kom nier bij U, op het PlvIW-bureau in Den Haag, nie: praten over grote projek- ten', zei bisschop Mkoba van Mogoro in Tanzania, 'want mijn medewerkers lijden soms gebrek, terwijl zij in de scha duw van een groot ontwikke- lingsprojekt wonen. Hoe kan ik blijven voorzien in het le vensonderhoud van al mijn medewerkers? Hoe kan het mogelijk worden, dat wij jonge mensen kunnen laten studeren, zodat ze in de toekomst de bui tenlandse missionarissen kun nen vervangen. Kortom: hoe moet het met de dagelijkse las ten van zo'n jonge kerk als de onze?' Wij moeten deze bis schop helpen! Voor de bisschop van Manado in Indonesië, mgr. Th. Moors, is het meest knellende pro bleem: het gewone onderhoud van zijn priester-medewerkers. 'Ik kan hen met moeite 35, per week geven. Daarvan moeten ze dan eten, hun huis houden draaiend houden, rei zen en trekken.' De bisschop hoopt, dat de christenen van Manado voor hun priesters 23,— kunnen gaan bijdragen. 'Dan komen mijn medewerkers tenminste aan een minimum van f 58,per week om daar van te leven en te werken. Zo ver is het nog niet. Daarom heb ik nog extra hulp nodig. Bisschop G. Sillekens van Bor neo: 'Mijn zorgen? Het onder houden van onze 46 scholen, met de maandelijkse salaris uitkeringen aan onze meer dan 120 onderwijzers, waarvan maar een gedeelte door de re gering wordt betaald. Verder het levensonderhoud van mijn 35 katechisten. Ik hoop. dat de PMW me extra gaat helpen. 'Ik heb een bisdom van 9 mil joen mensen', zegt mgr. W, Schoemaker van Purwokerto, 'en ik sta voor enorme proble men. Mijn medewerkers moe ten leven; de mensen moeten kunnen kerken. Maar ik wil meer doen: financieren van huis-industrietjes; een radio studio opzetten voor ons ge bied; goedkope lectuur ver spreiden met voorlichting op allerlei terreinen van de ont- ontwikkeling; de start van een katechisten - vormingscentrum, om zo plaatselijke leiders te krijgen in de vele dorpen. Voor dat alles doe ik een be roep op de PMW en wacht. 5 van de 827 bisschoppen van de arme kerken in de ontwikkelings landen delen U hiernaast iets van hun ontelbare problemen mede. Zij maken allen grote ernst met hun taak om dienstbaar te zijn aan de mensen; zij hebben allen hoopgevende programma's voor hun missie- en ontwikkelings werk; maar zij kampen ook allen met personeelstekorten en met grote financiële problemen. Eén dag per jaar wordt bijzonder uw aandacht gevraagd voor de zorgen van deze bisschoppen van de kerken in de ontwikkelings landen. Dat is op Wereldmissie dag; dat is dus morgen, 18 okto ber! Het is de dag van onderlinge solidariteit van onze Nederlandse kerk met die van andere landen. De 827 bisschoppen van de ker ken in de ontwikkelingslanden verwachten dan vanuit deze on derlinge solidariteit onze extra hulp. Daarom i;-,- vanavond op de tV meer. in formatie: 22.45 uur,op 2e net; vanavond en morgen een kol- lekte In de-kerken; eerV giro-aktie: giro 8725 t.iRV. PMW - Den Haag. Nadere inlichtingen: PMW - Laan Copes van Cattenburch 127, 's-Gravenhage; teL 070-112343. giro 8725 PMW - Den Haag

de Stem | 1970 | | pagina 9