mix DEZE brief kreet plaat mens vrij WEEK stelling en visst '¥aii jan „Fietser GERRIT SC van de week van de week van de week wide week van de week van de week van de week ;R 1970 uit ZATERDAGBIJLAGE STOF We wentelen ons in jeugd sentiment. Betty Furness doet in "McCaÜ's" flink mee, als ze herinneringen ophaalt aan de tijd dat on ze grootmoeders te maken hadden met een paar soor ten textiel. Op het ogen blik zijn er zoveel synthe tische procédé's, dat het aantal verschillende tex tielsoorten zeer ruw ge raamd wordt op...tien mil joen. Schrijft Betty Furness: "De fabrikanten hangen er een kaartje in met was voorschriften. Als de huis vrouw gewetensvol te werk zou gaan, zou ze een kamer moeten inrichten alléén voor het archiveren van wasvoorschriften, en zelf zou ze een volledige taak als administratrice hebben". Waarom, zo vraagt ze zich af, wordt niet elke fabrikant ver plicht een behandelings voorschrift in het kledings stuk te naaien dat niet ver bleekt, verdwijnt en bo vendien de waarheid spreekt inplaats van pro paganda te maken? Is het niet zo dat men achter de zin "Behoeft niet te wor den gestreken" vaak zelf dient toe te voegen "als het U niet kan schelen er gekreukt bij te lopen"™ LICHT "Zo hard als Krupp-staal" is een uitdrukking die, als we Neue Revue mogen ge loven, binnenkort plaats gaat maken voor "zo licht als Krupp-staal". De fa briek met de voor velen minder prettige klank heeft namelijk een staal soort ontwikkeld die de constructeurs in staat gaat stellen gebitten te maken die stukken lichter zijn dan de huidige. Het staal kan minder dan 1 mm dik zijn en toch de gewenste stevig heid bezitten. Een aardig bericht - zolang Krupp geen fijne lichtgewicht ka nonnetjes gaat maken die door een kind van vijf in stelling kunnen worden ge bracht. COLLEGA'S EDDIE In Twen een voortreffelijk interview van de jonge filmer Wim Wenders met bioscoopheid Eddie Con- stantine. Het slot is zó: "Hij zegt plotseling dat hij een eenzaam mens is. Hij zegt het nuchter en van zelfsprekend. Ondanks zijn leven is hij altijd eenzaam geweest. Er komt een stal jongen binnen, die iets over een van Eddies paar den wil weten. Eddie wendt zich tot hem, en vraagt hem te bevestigen dat hij, Eddie, eenzaam is. De man zegt: ja, dat weet hij. Ze weten toch allemaal dat hij eenzaam is. Hij zegt het met dezelfde ernst als Eddie Constantine". Reportage GERARD JO SAMSON Merkwaardige partners in de strijd tegen het vrijge ven van pornografie zijn de mensen die bezwaren heb ben tegen zedeloos gedoe enerzijds en de fabrikanten van pornografie anderzijds. Dat blijkt uit de bittere klachten van Deense han delslieden, wier markt in razend korte tijd volstrekt ineengestort is. Een fabri kant die kort na de "vrij lating" in het binnenland voor miljoenen omzette, raakt nu nog slechts voor enkele duizenden kwijt. Een tijdschriftenverkoop ster die twee jaar geleden honderden exemplaren van een bepaald tijdschrift afzette, verkoopt er nu nog met pijn vijf in de maand. Voor de Deense specialis ten is nu voornamelijk de Duitse markt interessant. Zegt een van hen, groot pornograaf Leo Madsen: "Soms word ik badend in het zweet wakker - dan heb ik gedroomd dat de bondsrepubliek de porno grafie vrij heeft gegeven. Het zou betekenen dat de markt in een paar weken kapot zou zijn" met medewerking van Jas Ahlers Jan Kassen Boet Kekke Jan van Leeuwen (foto) Paul C. Pet (foto) Lex van Voorst (illustraties) Je kunt vandaag geen krant of tijdschrift open slaan of je leest een arti kel over vrouwen, die zich niet langer als onwaardig laten beschouwen, die er genoeg van hebben als speelgoed voor de man te fungeren, die gelijke be loningen eisen voor gelijk werk, enzovoorts enzo voorts. Nou, ik vind dat prachtig hoor. Maar er gebeuren toch ook dingen die me aan het twijfelen brengen. Ik zie bijvoorbeeld als maar advertenties over onderdingetjes voor de moderne vrouw, waarvan in de advertenties gezegd worden dat ze a) eruitzien of de draagster ze niet draagt en b) aanvoelen als of de draagster ze niet draagt. De prijs is dan ne gen en vijftig gulden vijf en negentig of daarom trent, want het is ontwor pen door een of andere in het modevak befaamde sexgenote. Laten we nou afspreken wat we willen. Vrouwen dragen die dingetjes en ze zijn leuk speelgoed of ze zijn het niet. Maar dan willen wij wel die 59.50 in de zak houden. J. Janssen De Nederlandse samenleving kenmerkt zich momenteel door het bevoordelen van het vooroordeel boven het oordeel. Weet zo'n jongen véél Hoort-ie iets over baas in eigen buik en dan denkt-ie dat het ook voor hem bedoeld is. Binnenkort beslist Fahdronc welke club landskampioen wordt - hij nodigt gewoon een heleboel spelers van de concurrenten uit voor het nationaal elftal. Gerrit Sohulte, vooral grc daagsen, en wel eens de o noemd, met wie hij ook n gevormd, doet er op drie f: blijven. Hij zegt: „Fietsen, het jachtseizoen weer is g Ook een vorm van trimn steeds in beweging. Met vis het geval, maar je ontspar wielrennen kan ik niet late tje toelaat, dan ga ik zo'i fiets om samen met Jan zo'n piepjonge meer met z te fietsen. En niet zomaai babbeltje te maken. Verge aan getrokken. We rijden moeten we daarbij niet v( meer zijn. Maar als we ee fietst hebben, dan willen w< als de keer daarvoor. En halve dat je de vijftig al vo eindigen van je carrière o leven. Dat is logisch. Toen wel sober leven, omdat het conditie. Maar nu wil je to tig leven. Maar ik voel me last van. Gelukkig niet". jaren pas goed tot een af geronde, sentimentele pe riode zullen maken. Aloha TVE man in de groene jas zei tegen zijn collegae, ook nog in het groen gestoken: „Buitengewoon in teressante operatie, zeg, buitenge woon" „Ik dacht dat het een ge wone blindedarm was, recht toe, rechtaan" zei een van de collegae. „Ja, verdomd, dat dacht ik ook. Nou, ik snij die buik open, en on dertussen denk ik aan de 10.000 ki lometerbeurt van mijn Volvo en of mijn vrouw spruitjes of bloemkool klaarmaakt." zei de man. „En ik denk, effen opensnijden, deruit met die hap en dicht die buik, maar net als ik bezig ben, verdomd zeg, zie ik dat die blinde darm helemaal Weggekropen zit achter de dikke darm en ik denk: weg die beurt. Dat wordt nachtwerk, Henk." Hij zweeg en zijn collegae knikten in stemmend. „Ik denk eerst, laat ik de prof halen, m,aar onder ons, zo goed ziet die ook niet meer en bo vendien kreeg ik, hoe moet ik het zeggen, een vlaag van inspiratie, zeg. Ik denk, ik haal die appendix eruit en al moet mijn vrouw met eten wachten, het kan me niet ver dommen. Want je weet het, als je in ons vak bij moet blijven, moet je af en toe iets publioeren. En ik kijk om me heen. Ik denk: zuster Louise voor het bloeden, dokter Van Gasteren voor de narcose, Piet voor de watten en Marietje voor het aanreiken van de pincetjes wat doet dat kind dat geweldig zeg! Hoe ze je aankijkt, ha, ha. Je zou bijna je eed van Hippocrates vergeten. Maar waar was ik? O ja. Ik denk, Henk, denk ik, moeilijke klus, eigenlijk iets te veel voor je. Maar ik zie die publikatie in de vakbladen voor me, niet waar, we zijn toch allemaal mensen, wat jul lie jongens en ik denk: waarom ik niet, ja, waarom ik niet?" Hij keek instemming vragend rond. „Ik zit dertien jaar in het vak, blinde- darmpje zus, partusje zo, af en toe een niersteen of een verstopte gal en een mens wil ook es wat van zijn leven maken, nietwaar. Dus ik haal diep adem, en daar daalt de kalmte over me neer. En ik geef hem een jaap." Hij haalde adem. „En Henk?" vroeg een collega. „Pre cies goed, zeg. Mooi recht. Geen millimeter te lang. En ik denk, goed voorteken. Dus ik ga erin, trek de boel van mekaar. En het was net, of het exact volgens het instructieboekje ging. Ik denk, Henk, het is je dag. Dus ik ga door. Ik denk: dit wordt misschien méér dan een publikatie. Er zit een proefschrift ie. En ik ga door. Voor m'n ogen zie ik me als Barnard persconferenties geven en met een mooie vrouw twintig jaar jonger, poseren voor de camera's en tjoep, zeg, verdomd wat een pech. Daar schiet mijn mes uit. Nou, ik als een gek aan het werk. Van Gasteren houdt de nar- cosekraan wat langer open, zuster Louise dept wat ze deppen kan, Piet rent met watten en Ma- rietje grijpt geen kéér verkeerd. En verdomd zeg, na twee uur haal ik die blindedarm eruit. Zeg. Ge weldige operatie, jongens." „En de patiënt, Henk?" vroeg een collega. „Die werd 37" zei Henk. (JK) Het is en blijft een partij waar men ondanks grote meningsverschillen over de te volgen politieke lijn, lekker bij elkaar blijft zit ten. W. Fiege, De Haagse D'66 voorzitter Nee, geloof me, we staan aan het begin van een reeks sterfgevallen, die de popgolf van de zestiger Persoonlijk vind ik wel dat een kastelein een pilsje mee moet drinken. Ik heb mezelf wel eens een week drooggelegd, maar het werk gaat dan niet zo ge makkelijk dan wanneer je rustig een pilsje meedrinkt. Ik drink zelf gemiddeld zo'n twintig pilsjes per dag. Maar ik zwem veel. Hoeveel? Nou een kastelein die twee keer per week zwemt, dat vind ik veel. Op zaterdagmorgen ga ik trimmen en ik voetbal. We hebben thuis ook een café. Nee, het is helemaal geen ellende om in een café op te groeien. Mijn vader was er vroeger wel op tegen dat zijn vijf zoons ook in het be drijf gingen. We kregen allemaal de gelegenheid te studeren, maar al leen de oudste is het echt gelukt. De andere vier kwamen toch in het horecabedrijf en drie zitten er nog in. Als jongen was het trouwens mijn droom om vliegenier te worden, maar dat is wegens gedeeltelijke kleurenblindheid niet doorgegaan. Nadat ik de mulo afgemaakt had ben ik op de binnenvaart gaan va ren en daarna kwam ik toch in de horeca. Vervolgens ben ik in dienst gegaan, bij hét korps, de mariniers. Ik heb daarna nog twee en een half jaar thuis gewerkt en nu heb ik al weer tien jaar mijn eigen café. De vorige kastelein is nog eige naar van dit pand. Hij is nu zelf concierge op een huishoudschool. Ik heb alleen de inventaris en de goodwill gekocht. Ik was 26 toen ik voor mezelf begon. De gemiddelde leeftijd van het publiek lag toen veel hoger dan nu. Als jong kaste lein is het prettiger met jonge men sen om te gaan. Daarom ben ik met studenten begonnen, vaste dispuut avonden en zo. Dit café heeft nu een heel eigen karakter, het is in de loop der jaren echt een gezellig café geworden. Ik heb nooit moeilijkheden. Een goed kastelein zorgt dat hij geen moeilijkheden krijgt. Ja, wat is een goed kastelein? Hij is in de aller eerste plaats eerlijk wat afrekenen betreft. En hij moet de gesprekken in de hand houden. Vooral als het over geloof of politiek gaat moet hij zorgen dat er zo gauw mogelijk van onderwerp veranderd wordt. Mensen kunnen elkaar op die ter reinen gauw grieven. Nee, mijn vrouw staat nooit ach ter de bar. Ze heeft haar handen wel vol. We hebben drie kinderen. Ik vind trouwens, dat in een café een kastelein beter op zijn plaats is. Je hebt wel mensen die liever een leuke juffrouw achter de bar zien, dat noemen we in vaktaal de jagers. Juffrouwen zijn meer geschikt voor de speciale avondzaken, voor men sen die echt uit zijn. In een café als dit willen de mensen gewoon even hun pilsje drinken en wat praten over hun werk of over het voetbal len. He aantrekkelijke van dit café is ook dat er van alles komt: fa brieksarbeiders, studenten, midden standers, kunstenaars, vertegen woordigers en journalisten. Ik zou echt geen ander werk willen. De sfeer is nu zo, dat sommige klanten zeggen: als ik een café begon zou ik er net zo'n café van maken als dit. Dat is logisch, want die mensen komen hier, omdat ze het gezellig vinden. Slechte dingen voor een café zijn ruzies en goede teeveeprogramma's. Alleen met voetbalwedstrijden zet ik een tv-toestel in de zaak, want ik ben zelf ook een groot liefhebber. Ik ben een ontzettende Ajax-fan. Ik heb een seizoenkaart van Ajax en ik ga naar alle Europacup-wed strijden. Uit en thuis. Ik vind dat Ajax het aantrekkelijkste voetbal speelt. Bij de gesprekken in een café springt voetbal er echt uit, er wordt voor niet-voetballiefhebbers wel eens té veel over gepraat. Je hebt geloof ik twee catego rieën drinkers: mensen die thuis drinken en mensen die liever naar een café gaan om daar een pilsje te drinken en wat te relaxen. Die zien het café als een verlengstuk van de huiskamer. Nu veel mensen afknappen op de tevee, gaan ze er ook weer meer uit. Mensen die thuis drinken, drin ken misschien wel uit verslaafd heid, mensen die een café bezoeken zijn meestal mensen die een praat je willen maken, die wat gezellig heid zoeken. Ik hoor zo vaak: we hebben thuis nog drie liter whiskey staan. Al drie maanden. Maar ik heb helemaal geen behoefte om thuis te gaan zitten drinken (J.A.) Het besef dat elke bo dem in principe een dub bele bodem is, wint lang zaam terrein. Wim de Bie Er zijn nog steeds ou ders die hun kinderen niet kunnen laten studeren. Er gaan in 1970 nog veel Shakespeares en Beetho- vens verloren. Henri de Greeve Het onbegrijpelijkste menselijk mysterie is dat wij de werkelijkheid kun nen zien en toch optimist kunnen zijn. Shair Rasul Zeer intens heb ik mo gen ervaren, hoe kostbaar de tijd is die wij aan el kaar in droeve en moei lijke dagen besteden. J.B. Midi en maxi moesten er wel komen omdat zich op het minimale terrein tussen schouders en bo venbenen niet veel mode meer kon afspelen. Catherine Deneuve Verlangens hebben een oneindige bron; de mens leeft in een oneindige jacht. Dr. C.J. Schuurman U heeft er geen begrip van wat bij de KVP "nest- warmte" betekent. Je ziet nu alweer dat afgescheiden radikalen toenadering zoe ken tot de moederpartij. f N

de Stem | 1970 | | pagina 18