Zeeuwse bakkers worden tot actie aangespoord De Jantjes: geweldige opvoering van stuk uit voorbije tijd GROOTSTE BALLONHAL VAN NEDERLAND GEOPEND PvdA-Middelburg voelt weinig voor gesprek met KVP Wethouder Don vindt gymnastiekzaal ZUID-MOLUKKERS OP WALCHEREN IN KERKENSTRIJD SITUATIE IS ONHOUDBAAR Encjuête Grote Markt in Goes krijgt nieuwe verlichting Inspraak van middenstand in Borsele Welvaart Westkapel Ie Discussie „Spes Nostra" schoot op liggende wippen papier oor uw pen Geen begrip Protestactie (apelle 7 DE STEM VAN DONDERDAG 15 OKTOBER 1970 7 (Van een onzer verslaggevers) GOES. Bij de opening van de elfde provinciale Zeeuwse bakke rijwedstrijden (een tweedaags evenement, dat om de twee jaar wordt gehouden en resulteert in een landelijk kampioenschap, dit jaar op 21 oktober in Wage- ningen) in Goes zijn de Zeeuwse bakkers door diverse sprekers aangespoord om zich landelijk eens te gaan roeren in verband met hun penibele situatie als zelf standige. De rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme in Zeeland, de heer A Korstanje, legde tijdens een toe spraak in de Julianazaal in Goes een plan op tafel om onder de 355 in Zeeland nog bestaande parti culiere bakkerbedrijven een en quête te houden. Burgemeester Huber van Goes spoorde tot actie aan en de voorzit ter van de Zeeuwse bakkerijten- toonstellingscommissie, de heer J. de Jonge Mzn. uitte zijn grieven over het „grote sociale onrecht", dat de bakkers wordt aangedaan. „We moe ten blij zijn over het grote aantal deelnemers aan de wedstrijden, we moeten blij zijn dat het midden- en kleinbedrijf zich hier zo manifes teert in deze tijd van mammoetbe- drijven", aldus de heer Korstanje. Terwijl de kleine bakker niet alle nieuve apparatuur, die op de markt komt kan aanschaffen, staat de in dustriële bakkerij intussen niet stil. Daarom deed de heer Kortanje het concrete voorstel aan de bakkerij- commissie en de federatie van le vensmiddelenorganisaties in Zeeland om een enquête te houden. „We moeten horen, hoe de zaak reilt en zeilt. Er zijn toch andere mogelijk heden dan sanering!" De heer Korstanje vroeg de bak kersautoriteiten, te bestuderen of dit op korte termijn zijn „beslag" zou kunnen krijgen. Hij zei, te verwach ten dat de afdeling Ambacht van (Van een onzer verslasgevers» GOES Er komt een nieuwe ver lichting op de Grote Markt in Goes. De PZEM heeft aan de kant van d» Korte Kerkstraat een lantaarnpaal voorzien van een groene HBL-lamp. terwijl aan de zijde van de Lang» Kerkstraat oranje-kleurige Son-ver- lichting werd aangebracht. Dit geldt nog slechts als proef, maar de keus is bijna zeker gevallen op de sfeer voller Son-lampen, aldus deelde d» dienst gemeentewerken van Goe» gisteren mee. Wanneer deze vetiüichitinjg definitief zal worden aangebracht, is nog niet zeker omdat de lampein nog moeten worden besteld. De reden van d.e ver vanging was de ontoereikendheid van de openbare verlichting tot nu toe. Ten eerste was het licht te plaatselijk zodat de rijbaain onigetij-kmaitdg ver licht werd en ten tweede was het cen trale gedeelte van de parkeerplaats op de Grote Marfct slecht verlicht. Tegelijkertijd met de boofdvenlich- ting heeft men proeven genomen met de feestverlichting aan dezelfde lan taarnpalen. De schijnwerpers die ge bruikt worden voor taptoes en andera evenementen, zullen vervangen wor den door sterke hagofeeniampen die vanuit het stadhuis bediend kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers). BORSELE Alle middenstanders van de gemeente Borsele zijn door de Stichting Opbouw West-Zuid- Beveland uitgenodigd om de proble men rond de binnenkort daar in te voeren uniforme winkelsluiting te bespreken. Tevens is het de bedoe ling dat de Borseler middenstand zijn gedragslijn bepaalt ten aanzien van de voortschrijdende industriali satie. De sectie Middenstand van de stichting heeft de vergadering op donderdag aanstaande (15 oktober) in de foyer van de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek belegd. B. en w. van Borsele zijn van plan, op grond van de winkelsluitingswet, voor de win kels in de kernen van de gemeente sluiting gedurende één halve dag per week voor te gaan schrijven. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit voorstel in de december-raadsverga- dering ter tafel worden gebracht. Tijdens de vergadering van de Stichting Opbouw zullen voorname lijk de praktische problemen daar omheen worden aangeroerd, zoals met name het verschijnsel van de „rijdende winkel". Het tweede punt van bespreking zal de industrialisatie betreffen. De problemen van de middenstanders en zelfstandigen in de vergrijzende en met vernietiging door oprukken de industrialisatie bedreigde kernen zal hier het kernthema zijn. Boven dien zal men zijn standpunt bepalen ten aanzien van de „immigrerende" middenstand in de ontwikkelings kernen. het departement van Economische Zaken medewerking aan 'n enquê te zou geven. Tevens wees de heer Korstanje op het gevaar van het verliezen van het „bindmiddel" van de bakkersklanten: de broodbezor ging aan huis. 75 van de consu menten krijgt broed thuis. „Dit is een enorme prestatie, die internatio naal uniek is. De bakkers moeten proberen dit bindmiddel vast te houden, hoe moeilijk dit ook is". Hij noemde twee voorbeelden van bak kers, die hun bedrijf hadden moeter opgeven, nadat zij de broodbezor- gingsservice hadden opgegeven. ..Wij moeten ons ervan bewust zijn, dat het onze levenstaak is, gezamenlijk de mensen te dienen. Wij mogen geen brood lenen, maar als warme bakker hebben wij een taak in dit leven", aldus de voorzit ter van de tentoonstellingscommissie van de federatie van bakkers in Zeeland, de heer J. de Jonge Mzn. uit Ellewoutsdijk. „Er moet een groot sociaal onrecht worden opge heven. Er moet voor gezorgd wor den, dat men ook in het zakenleven op eerlijke wijze kan profiteren van de welvaart". Nadat de bakkers en andere genodigden in „Juliana" hun kopje koffie met... sprits uit blik (-) hadden genuttigd, verrichtte burgemeester mi\ F.G.A. Huber van Goes met het doorknippen van een rood lint de officiële opening. Hij sprak zijn grote bewondering uit voor de organisatie van de wed strijd. „Er is liefde van het publiek voor het produkt dat u levert. Maar het moet ook sociaal en economisch kunnen! Daarom moet u bij volk, parlement en regering duidelijk ma ken, dat voorwaarden moeten wor den gesteld opdat zelfstandigen ver antwoord kunnen blijven doorwer ken. U bent tenslotte het zout in de samenleving. U moet niet alleen op technisch terrein activiteiten ont plooien, maar u moet ook uw orga nisatie erachter zetten, en ze daarin steunen, om op sociaal economisch gebied maatregelen te eisen". De tentoonstelling is vandaag nog van 10 tot 10 uur voor publiek te bezich tigen. Men kan er behalve de fraai uitgedoste en uitgestalde bakkers- en koksassortimenten, ook de nieuwste snufjes op het gebied van bakprocedés zien. TERNEIJZEN. Er is maar een woord dat de lading dekt voor de op voering van „De Jantjes" van het Amsterdams Volkstoneel: geweldig. In ruim twee uur werden dinsdag en woensdagavond in het Terneuzense Zuid- landtheater brokken vitaliteit over het toneel gestrooid, dat het weinig scheelde of brokstukken van het decor (een barokke Jordaan en een heus varend schip) waren de bomvolle zaal in gevlogen Puur toneel, zonder franje, om met Paul van Vliet (Brammetje) te spreken. „Reoht voor zijn raap". Weg toneel anno 1970 waarin oijna niets zijn oorspronkelijke waarde meer mag behouden, zeggen de me dewerkers van de Jantjes. Laat je toch gaan, wat heeft het voor zin alle sentimenten te cultiveren. Lach, huil, anders ben je een stakker; een variant op een van de toppers van Herman Boubers volkse drama, waarvoor Louis Davids de liedjes schreef. Ze draafden in al hun onschuld weer op. Dolle Dries, de Schele, blauwe Toon, de Mop, ome Gerrit, blonde Greet en toffe Jans Onze kolonialen, die Holland in het verre Indië wel eens even zouden verte genwoordigen en „die lui daar onze cultuur inslaan". En ook de arme jongens die via het KNIL hogerop wilden en op die manier de sorres in eigen land achterlieten. Betreurd door de Jordaan vertrekken zij Maar ach, ook in Amsterdam gaat het leven verder, zes jaar is een lange tijd en in Indië zijn van die mooie vrouwen en het gaat daar allemaal zo gemakkelijk. Trouwens hoefde niet. Goed beschouwd was Bouber een groot filosoof. Alleen liepen wij in Holland een aantal jaren achter. Pure gein en ongein in 1970 uit de twintiger jaren blijkt er nu uitste kend in te gaan- Al ligt het senti ment er nog zo duimen dik boven op, de vitale groep van Beppie Nooy (Rooie Sien) laat geen moment ee" onjuiste traan vallen. Tot in het uiterste wordt consequent de over drijving in al haar geledingen gebot- vierd, waardoor het geheel net niet melodramatisch wordt Ook m de liedjes die zo bekend zijn als de meeste moderne songs wordt een maximum aan sentiment gelegd. Wie kent niet het lied draaien, nou tabé dan, als de tros wordt losge- smeten en omdat ik zoveel van je hou. Vooral de laatste „smartlap" werd een persoonlijk succes voor Johnny Jordaan die zioh overigens als echte Jordaner een vis in het water voelde. Samen met Beppie Nooy si. sta] hij de show. Hoewel blonde Greet voor schrijver Herman Bouber de hoofdfiguur was trok tof fe Jans, Carry Tefsen, alle aandacht tot zich. Terecht overigens- Wat een brok levenslust heeft deze vrouw. „De Platzak" jubileert De hen gelsportvereniging „De Platzak" uit Westdorpe bestaat 25 jaar. Het be stuur onder voorzitterschap van de heer Lucien Vandevijver, heeft daarom voor de leden een interes sant feestprogramma samengesteld. Zondag 18 oktober wordt een groots jubileumconcours gehouden op de Molenkreek, tussen half twee en vier uur. De inschrijving voor deel name aan deze wedstrijd is vanaf 12 uur 's middags in het clublokaal bij M. Pluijm. Zaterdagmiddag (24 ok tober) wordt van half twee tot drie uur een hengelwedstrijd gehouden voor de jeugd, eveneens op de Mo lenkreek. Ook hiervoor zijn mooie prijzen beschikbaar, en een beker voor de winnaar. Zaterdag 24 okto ber wordt een grote jubileumfeesta vond gehouden in Het Oud Raed huys Ook de dames van de leden en de donateurs, van de vereniging zijn hiervoor uitgenodigd. Zaterdagmiddag (24 oktober) wordt van half twee tot drie uur een hen gelwedstrijd gehouden voor de jeugd, eveneens op de Molenkreek. Ook hiervoor zijn mooie prijzen beschik baar, en een beker voor de winnaar. Het maakt begrijpelijk dat De Jan tjes zoveel succes in den lande heeft Dit muzikale drama is zo volkome" anders dan datgene wat wij de laat ste jaren hebben gezien, dat het een verademing is naar iets echt volksl te kijken, het te ondergaan om daar na te zeggen: „Ja leuk, maar zullen we ons "u weer eens bezig houden met problemen van deze tijd". Vanavond en morgenavond wordt dit stuk in de Middelburgse schouw burg opgevoerd. ALEX SCHELL (Van onze correspondente) MIDDELBURG De grootste op blaasbare bollonhal van Nederland staat in Middelburg aan het Kanaal door Zuid-Beveland. Burgemeester P. A. Wolters verrichtte gisteren de opening van de hal. Met een druk op de knop bracht hij contact tot stand tussen de scheepstoeter van het schip van ontvangst, dat afgemeerd lag aan de kade en een druksluis in de hal, eigendom van de scheep vaart- en expeditiemaatschappij Au gust de Meijer. De hal heeft een overdekt vloeroppervlak van 9300 m2. Een drie centimeter waterkolom zorgt met 31000 atmosfeer voor een lichte overdruk. Het gevaarte is 1714 meter hoog en het heeft buiten de vloerplaten, die per stuk zo'n 1200 kilo wegen een ballast van blokken van 480 ton- Zou dat niet zo zijn, dan zou door de lichtwerking van 100 ton, de hal de lucht ingaan. De heer H. C ter Weer directeur van het bedrijf te Vlissingen schetste de bij zonder gunstige ilgging van de ha) in de nabijheid van spoor- water- en wegennetten. Hij stelde dat de hal in de paar maanden dat hij nu in gebruik was, volkomen aan de ver wachtingen had voldaan, Enkele grote bedrijven gebruiken hem als opslagplaats. De directeur van de firma in Ter- neuzen, de heer J- Jonkheer plaatste enkele opmerkingen over de eigen functie die de kleinere havens in het grote verkeer hebben. Hij pleitte voor 'n nationaal zeehaven overleg, maar dan op ondernemers niveau. Hem stond een nationale scheepvaartvereniging voor ogen. die als kenmerk een aantal objectie ve beginselen en disciplines zou moeten hebben. Naast een sociaal- economische zou dit ook een techno logische begeleiding moeten inhou den. Hij verwachtte concentratie van belangen voor de kleinere ha vens binnenkort dringend gewenst Ook vond hij dat de loonspiraal fu nest werd voor de dienstverlenende bedrijven. Burgemeester P. A. Wolters felici teerde het bedrijf met de nieuwe hal- Hij richtte tegelijkertijd echter een oproep aan de aanwezige kop stukken van de industrie vooral de milieuhygiënische aspecten scherp in het oog te houden. Hij had met ontsteltenis kennis genomen van de voorgenomen vestiging van het che misch bedrijf Progil in België, 15 kilometer verwijderd van Hulst en Ossenisse. „Als Nederland nu toch weigert Progil een vestigingsvergun ning te verlenen dan moet het toch niet kunnen voorkomen, dat hetzelf de bedrijf 15 kilometer verderop in België te kans krijgt onze lucht te vervuilen! zo stelde de heer Wol ters. (Van een onzer verslaggevers! MIDDELBURG De afdeling Middelburg van de P.v.d.A. voelt er voorlopig weinig voor in te gaan op de suggestie van D' 66-Ieider Hans van Mierlo, om plaatselijke bespre kingen te beginnen over samenwer king met de K.V.P. Tijdens een dinsdag te Middelburg gehouden ver gadering werd duidelijk dat men niet veel vertrouwen in een ver nieuwde K.V.P. heeft. Zelfs indien het K.V.P .-partijcongres het kern programma Steenkamp als richtsnoer zou aanvaarden, dan nog zou de P.v.d.A. moeite hebben met zijn ge loof in een vernieuwde K.V.P, aan gezien het behalve om een program ma ook om de mensen gaat die dit programma waar maken. De berich ten dat de V.V.D. bereid is tot sa menwerking met de K.V.P.. ook op basos van het rapport-Steenkamp, heeft de P.v.d.A. wantrouwig ge maakt. Meer heil verwacht men. zoals voorzitter J. Gillissen het noemde: van een samengaan der progressieve krachten in Nederland, waardoor het misschien mogelijk zal worden vol gend jaar een alternatieve regering te laten aantreden. „Voor ons is al leen een K.V.P. die breekt met de V.V.D aanvaardbaar", meende de voorzitter, en de P.v.d.A.-fractievoor- zitter in de Middelburgse raad. W. Don, zei: „Zoekt D' 06 met zijn be middelingsvoorstel soms een wagen met voldoende trekkracht??" Lang werd er gesproken over het al dan niet wenselijk zijn van een progressiev werkende vermogensbelas ting en over het al dan met hand haven van 65-jarigen m vertegen woordigende lichamen. Een artikel op basis waarvan 65-t-'ers uit raads- en statenfracties kunnen worden ge weera dat vijf jaar geleden in de statuten werd opgenomen, werd nu onder algemene instemming ge schrapt. Aan het slot van de vergadering ontstond er een discussie over wel en wee van de industriealisatie. waarbij drs. M. C. Verburg een bewering, dat de industrie slechts 2.2 arbeids plaatsen per hectare zou opleveren, kon bestrijden. „Het zijn er niet da 15 geworden, die ik in 1963 in een prognose noemde." zei hij „maar tot 7 a 10 arbeidsplaatsen per hectare komen we beslist." Prof. Herebout, die die 2,2 per hactare gekomen is. heeft het totale aantal hectaren met een industriële bestemming omgeslagen op het aantal arbeidsplaatsen. En zo kwam hij tot zijn lage gemiddelde" Voor er een echt industriedebat kon ontstaan hamerde voorziter Gil lissen onder protest van enkele aan wezigen de discussie af. Op 18 no vember gaat de P.v.d.A. Middelburg een hele vergadering aan het voor en tegen van de industrialisatie in Zeeland wijden, waarbij de leden van de P.v.d.A.-statenfractie als toehoor ders zullen fungeren en drs. Ver burg als inleider. (Van onze correspondente). DOMBURG De gemeente Dom burg kampt met ernstige kapitaals moeilijkheden. Dit deelde burge meester F. Sprenger de heer S. Lous mee, die vroeg of er aan de toestand van de straten op en rond het Ca- sembrootplein geen verbetering kon worden aangebracht. De heer Sprenger deelde de raad voorts mee, dat de gang van zaken bij de financiering van dit soort zaken, waaronder ook bij voorbeeld de rioleringswerkzaamheden het het bouwrijp maken van bouwgrond val len, steeds moeilijker wordt stappen te ondernemen. Het financieringssy- teem staat centraal in de gemeente Domburg- Onlangs deed een beleg ger de gemeente een aanbod voor een geldlening van vijf ton, maar G.S. houden vast aan het idee dat de gemeente slechts een lening mag opnemen bij de Bank van Neder landse Gemeenten Voor ons is dat een trieste zaak, aldus de burgemeester. Door deze be perking komt onze kapitaalspolitiek volledig op losse schroeven te staan Het waren echter niet alleen som bere geluiden die er vielen te be luisteren. Wel verilep de vergade ring, in tegenstelling tot vroeger, zonder emoties. Dat ligt mogelijk aan het feit dat de grootste oppo sant, de heer A- Don, per één sep tember tot wethouder werd be noemd. In zijn hoedanigheid als wet houder van onderwijs had hij tij dens een inspectietocht langs de twee plaatselijke scholen geconsta teerd, dat het met de gymnastiekles sen een „doffe ellende" was Als het mooi weer was, mochten qe kinderen de beentjes nog wel eens strekken op het schoolplein, maar met slecht weer werd de gymnastiek les vergeten. Met een voortvarend heid de heer Don eigen, diende hij plannen in teneinde de oude, open bare lagere school te verbouwen tot gymnastieklokaal, waarin ook de korfbalclub en de plaatselijke gym club activiteiten kunnen ontplooien. De totale kosten zullen zeven dui zend gulden bedragen De heer Don dankte het college en de ambtenaren voor het vele, en vooral snelle werk, dat door hen in deze kwestie was verzet. De gemeenteraadsleden vonden de oplossing bijzonder bevredigend. Vooral ook omdat het Dorpshuis, annex gymzaal, niet eerder over on geveer vier jaar gebouwd kan wor den. (Van onze correspondent). OVEZANDE De handboogsocië teit „Spes-Nostra" uit Ovezande hield haar schieting op de liggende wippen bij de Wed. C. Verbeek. Dit was de tweede klasseschieting waar aan door 64 schutters van 16 vereni gingen werd deelgenomen. De uit slag van de eerste wip. Hoofdvogel Jae. Doene van Victoria uit Kwa dendamme, 1ste zijvogel: H Koens van Spes-Nostra uit Ove zande, 2de zijvogel: H. Rentmeester van Willem-Tel] uit Ovezande, lste bovenhal: Bas de Jonge van Spes- Nostra uit Ovezande, 2de bovenkal: J. Boonman van Vios uit 's Heeren- hoek, lste onderkal: J. A. Rijk van A.D.L.M. uit Kwadendamme, 2de onderkal: W. Verbeek van Spes-No stra uit Ovezande, lste klep: J. F. de Rijke van Edele-Handboog uit Oudelande, 2de klep: J- Rentmeester van Willem-Teil uit Ovezande, 3de klep: P. Rijk van Vios uit 's-Hee renhoek. Meeste kleine vogels: J. v Iwaarden sr. van Victoria uit Kwa dendamme. 5 stuks Uitslag var, de tweede wip. lste hoofdvogel: Jac. Doene van Victoria uit Kwadendamme, 2de hoofdvogel P. Rijk van Vios uit 's Heerenhoek lste zijvogel: C. Westdijk van Vios uit 's Heerenhoek, 2de zijvogel: J Rentmeester van Willem-Teil uit Ovezande, 3de zijvogel: A. v Zun deren van Spes-Nostra uit Ovezan de, 4de zijvogel: F. v Loenhout van Jacoba van Beieren uit Goes (bi) loting), lste kal: P- Traas van Vios uit 's-Heerenhoek, 2de kal: B. Looy van Victoria uit Kwadendamme, 3df kal: A A. Martens van Vios uit 's Heerenhoek. 4de kal: J. Rijk var Eensgezindheid uit 's Heerenhoek de laatste drie bij loting Meestf kleine vogels: J. Boonman van Vios uit 's Heerenhoek, 5 stuks De vlie gende vogelprijzen waren voor G Geeve van Diana uit Yerseke en J Boonman van Vios uit 's-Heerenhoek (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Zuidmoluk- se gemeenschap op Walcheren staat te schudden op haar grondvesten- Oorzaak is hiervan de kwestie over het al of niet voortbestaan van de Christen-Zuidmoiukse Kerk. Deze CZK die op haar beurt als moeder kerk de Molukse protestantse kerk op Ambon heeft. Vorig jaar novem ber werd in Oost-Souburg de CZK voorganger de dominee P. Fader als predikant bevestigd. Dit gebeurde door dr. J. C. Hooijkaars van de Ned. Herv. Kerk uit Den Haag. Op 24 oktober 1969 werd door het mi nisterie van justitie de ontvangst bevestigd van de mededeling van de CZK dat het nieuwe kerkgenootschap onder nummer 206 was ingeschre ven. Dr- Hooijkaars legde destijds een schriftelijke verklaring af, waarin stond, dat hij dominee Fader als predikant en voorzitter van het nieuwe kerkgenootschap erkende, In de nieuw gevormde synode van deze kerk vroeg dominee Fader in dertijd zich te willen onthouden van het voorgaan in de CZK-gemeenten Souburg. Middelburg en Koudeker- ke. De synode van de Middelburgse evangelische kerk, de Geredja Indji- li Maluku schreef aan de kerkera den vorig jaar. dat dominee Fader geen predikant was De protestantse kerkeraden werden op de hoogte gesteld, dat dominee Fader geen of ficiële theologische studie had ge volgd. Hij heeft namelijk college gevolgd aan het Johannes Chrysosto- muscollege te Rotterdam. De drie plaatselijke afdelingen van de CZK verklaarde zich echter solidair metl dominee Fader en er werd gesteld, dat men zich distantieerde van de! MEK. Ekele maanden later volgde l de installatie van de christen zuid- molukse kerk op Walcheren door di I Hooijkaars. Om deze twistpunten I draait nu eigenlijk de hele zaak De controverse binnen de CZK liep zo hoog op, dat er een breuk ont stond. Dat resulteerde in het bestaan van twee dezelfde kerkgenootschap pen. Dominee Fader werd van zijn functie ontheven. Dr Hooijka'ars be vestigde in juli j.l- weer een nieuwe predikant namelijk dominee L. Wonmaly. Er werden twee verga deringen belegd door de vice-voor- zitter S. Tahitu van de afdeling van dominee Wonmaly. Bij de eerste was dominee Fader zelfs niet uitge nodigd. Op deze eerste vergadering werd dominee Fader verboden om voor te gaan in de kerkdienst Bo vendien werden hem later al zijn bevoegdheden en al zijn rechten op inkomsten ontnomen Dominee Fa- der doet echter sinds 7 juni gewoon weer dienst. Momenteel wordt er strijd gevoerd over de eigendommen van het kerkbezit. Dominee Fader overweegt eer) klacht in te dienen tegen de CZK van dominee Wonma ly omdat hij meent recht te hebben op tenminste de helft van de 4100 gulden kasgeld en de kerkbezittin gen. Dominee Fader wil ook gederfd loon ontvangen. De hervormde pre dikant D- J. Baars uit Groede. die goede contacten heeft in de Zuidmo- lukse samenleving tracht als bemid- dellaar op te treden. De meerderheid van de raad van Fijnaart realiseert zich blijkbaar nog niet, dat een gemeentelijk bestem mingsplan geen natuurramp, maar ren gewoon menselijk stuk bureau cratie is, dat herzien behoort te worden, zodra dit in strijd komt met het bestemmingsplan van de wetti ge eigenaar, tenzij de gemeente kei harde redenen van algemeen be lang aanvoert, waardoor de ge meente (helaas) gedwongen wordt, om aan het gemeentelijk bestem mingsplan prioriteit te verlenen bo ven dat van de wettige eigenaar. Dit is geen verzinsel van schrij ver dezes maar dit is de geest van de wet op de ruimtelijke ordening en de woningwet, al schijnen diver se gemeentebesturen hiermee moeite te hebben. Uit niets is gebleken, welk algemeen belang geschaad wordt door de bouwerij van de he ren De Rooij, Masseurs en Van Dorst, terwijl het bouwsels betreft die overal voorkomen en die de be treffende bewoners nodig hebben. Deze heren hebben gebouwd zonder vergunning? Welnu, dat is een goe de reden voor het gemeentebestuur om te pogen een beter contact met de burgerij te krijgen (zoals raads lid Van Dis betoogde), omdat geen weldenkend mens deze frauduleuze bouwerij zal willen aanmerken als een misdadige gedraging. Intussen echter is de meerder heid van de raad van mening, dat op grond van deze formele overtre ding in Uithoorn noemde men het een procedure-fout het ge bouwde afgebroken dient te wor den, desnoods met geweld. Dit laat ste is uitermate ernstig, dat besef fen deze raadsleden misschien ook. Realiseren de heren zich, welke geestesgesteldheid er momenteel in ons keurig gereglementeerde land rondwaart, een geestesgesteldheid die behalve passief, zich o.a. actief demonstreert d.m.v- ernstige sabo tage bij ons zo broodnodige verdedi gingsapparaat, of zien de heren het verband niet? Vermoedelijk zien de heren ook het verband niet, wanneer ik beweer dat er in onze uiterst to lerante maatschappij geen plaats meer is voor het vernielen van iemands eigendom op grond van een procedure-fout; dit wordt eenvoudig niet meer genomen, u kunt hiervoor „geen begrip" verwachten, zolang u niet met degelijke argumenten komt en een bepaling uit een bestem mingsplan, waarvoor de één wel en de ander geen ontheffing krijgt, maart geen aanspraak op degelijk heid. Laten de heren goed beseffen, dat net kwaad, dat zij bezig zijn op te roepen, onberekenbaar, maar aan zienlijk is. Bergen op Zoom. P. BROUWER. De Stichtimgg voor Economische Automobielclubs (E.A.C.) uit De venter is van mening dat de auto juist in het gezin met een beschei den inkomen een dusdanige plaats inneemt dat het uit sociale overwe gingen onverantwoord is de kosten van het autorijden zo sterk op te voeren dat het voor velen niet meer mogelijk zal zijn de hogere lasten nogte dragen- Ze gaat derhalve een protestweek organiseren. Een zeer lofwaardig streven, hetwelk wel weer geen effect zal hebben. Aange zien de E-A.C. uit 30.000 leden be staat kan zij wellicht in samenwer king met de A.N.W..B de volgende stap gaan ondernemen: hun leden om te beginnen bijvoorbeeld ertoe te bewegen 1 (één) weekend niet uit te gaan. Stel dat een lid gemid deld f. 10 per weekend uitgeeft aan benzine, dan zal deze maatregel voor de regering financieel een strop betekenen. Ik denk dat een soortgelijke maatregel zonodig ge volgd door meerdere keren effectie ver zal zijn dan met bepaalde op schriften op hun wagen te rijden. Ik oen zeli lid van de ANWB en ben gaarne bereid hieraan mee te doen. Heeft de regering er trouwens ook ian gedacht om b.v. de wegenbelas ting te calculeren in de prijs van de benzine? Deze wegenbelasting wordt dan m.i eerlijker verdeeld, want noe meer men rijdt, hoe meer men wegenbelasting betaalt. Ik zal het met een gemakkelijk voorbeeld dui- (elijk maken: Stel dat een gezin met een be scheiden inkomen 1000 km per maand rijdt in een auto die 1 op 12 rijdt Per laar betekent dat een uitgave van 12.000 12 is 1000 liter a f 0,60 is f. 600 Aan wegenbelas ting betaalt het gezin jaarlijks f. 130, totaal een bedrag uitmakende van f 730 Als de regering de benzineprijs verhoogt tot f. 0,73 per liter en de wegenbelasting afschaft za] dit gezin jaarlijks hetzelfde be drag (1000 liter a f. 0,73 is f. 730) blijven uitgeven. Degenen die het zich kunnen per- mltterev meer kilometers te rijden betalen dan ook meer wegenbelas ting. met andere woorden, hoe meer men rijdt en hoe meer men gebruik maakt van de wegen, des te meer wegenbelasting betaalt men. Het controleren middels fotografie en ook de kantoren met hun dure com puters in Apeldoorn zijn dan ook overbodig Immers, wie zich met een vervoermiddel op de weg be vindt betaalt automatisch wegenbe lasting. BREDA H. S. Schip Ahoy Tijdens een beata- vond in „De Vroone" heeft de jeugd het initiatief genomen om een inza meling te houden voor de actie Schip Ahoy Het resultaat was dat er f 98.72 bijeen werd gebracht.

de Stem | 1970 | | pagina 7