Toename gebruik hard drugs SCHIP AHOY" IN ZEELAND fp Is herindeling wel nodig geweest de heerlijke, nieuwe smaak volop verkrijgbaar lift ZAAMSLAG VRAAGT ZICH AF: VOORLICHTING EN AD VIEZEN VAN ZEEUWS CONSULTATIEBUREAU II de dubbel-lekkere vruchtenlimonade met 't zuivere sap van ananas en. grapefruit 'n hele liter slechts 85 ct. PIANO PER CENTIMETER Postduiven Contactraden in Terneuzen: vrijblijvend meedenken van inwoners Zaamslag: één geheel Wat en waar Mosselrit Zaamslag Axel Zaamslag VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater Beroepingen Meer muziek in St.-Jansteen DONDERDAG 15 OKTOBER 1970 bezit), m dat het dcrachten gaat. ■flerlanders zjjn bejaag ;ing Ideële Reclame (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het geloei van scheepsirenes leidde in Terneuzen de [start in van de actie „Schip Ahoy". Honderdtien collectanten gingen in Terneuzen en Sluiskil de straat op om langs de huizen geld op te halen voor een nieuw Roode Kruisschip. In hoofdzaak waren de collectanten scholieren en leden van sportvereni- l gingen, zoals bijvoorbeeld ook in j Breskens. In Sluiskil luisterde het I majoretten peloton de inzamelimgs- 1 aktie op. Over het algemeen werd met gulle hand gegeven. Briefjes van J 25,en 10,waren geen zeld- I zaamheid. In Terneuzen fungeerde de Amro Bank aan de Nieuwstraat als I centraal telbureau. Employ's van de I bank hadden zich als vrijwilliger op- j gegeven om de binnenkomende col- I lectebussen te ledigen en de inhoud te tellen. Om negen uur gisteravond bedroeg de voorlopige oogst uit Ter neuzen en Sluiskil rond 2100. In Breskens heeft men ook deelge nomen aan deze actie. Het bedrag dat in enkele uren werd opgehaald, be draagt 1495,A.s. zondag zal er nog een voetbalwedstrijd worden ge houden ten bate van dit doel. GOES Actie Schip Ahoy De Rode Kruis- afdeling Zuid-Beveland West had reeds een spontane bijdrage ontvan gen voor deze landelijke actie Schip Ahoy. Er werd door de Interkerkelij ke Commissie Kerkdiensten Geeste lijk Gehandicapten tijdens een kerk dienst 125,86 voor dit doel bijeen gebracht. Te Hansweert bedroeg de opbrengst 1451,—. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/MIDDELBURG Het verbruik van zoge noemde hard drugs in Zeeland neemt toe. Ook het aantal mensen dat voorgelicht wil worden en om advies vraagt over het gebruik van deze middelen beweegt zich in stij gende lijn. Dat zegt de heer R. Visser, directeur van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme en Drugs te Middelburg. Medewerkers van het bureau houden op gezette tijden spreekuur in Middelburg, Goes, Hulst, Oost burg, Terneuzen, Tholen, Vlis- singen en Zierikzee. Hoewel de heer Visser niet over concrete cijfers beschikt (die zijn nu eenmaal moeilijk te achterha len") zegt hij de stellige indruk te hebben, dat de ovengang van „soft drugs" (marihuana en hasjiesj) naar „hard drugs" (o.a. LSD 25 en mescaline) ook in Zeeland aan het toenemen is. Een positieve kant van deze, ook door de heer Visser be treurde, ontwikkeling is de groeien de vraag naar voorlichting en advie zen die het consultatiebureau te ver werken krijgt. Veel aanvragen ko men binnen van scholen en vereni gingen, maar ook individuele ver zoeken om voorlichting en consult worden in behandeling genomen. „Sinds augustus van dit jaar is onze voorlichtende taak toegenomen. Er zijn duidelijk meer mensen in het gebruik van drugs geïnteres seerd. Desgewenst aanvaarden wij de anonimiteit van degene die op ons spreekuur komt", aldus de heer Visser. (ADVERTENTIE) Muzikale flatbewoner 'of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons in Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. CJw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. Breda, van Coothplein 12- tel. 30164 Amsterdam - Arnhem - Leiden - Rotterdam Over de publiciteit die vooral de laatste tijd het drugverbruik krijgt, zegt de heer Visser: „Wijzen op de gevaren van drugs is natuurlijk goed, maar men moet ook niet over drijven. Dat schept een verkeerd klimaat. De zaak wordt mijns in ziens te zwart-wit getekend en te emotioneel benaderd". In een stencil, dat door het Zeeuws Consultatiebureau voor Al coholisme en Drugs is verspreid, worden als gevaren van het gebruik van bewustzijnsveranderende mid delen als marihuana en hasjiesj ge noemd: angst, depressie en achter docht met sociale gevolgen, aanra king met de justitie en moeilijkhe den in gezins- en schoolverband. Verder: geestelijke afhankelijkheid en mogelijk op de duur longbescha diging door het roken. Het lijstje van gevaren bij ge bruik van hard drugs (LSD 25, mes caline, DMT, DET en DPT) ver meldt: acute angsten, opwinding verwardheidstoestanden, verlies van realiteitsbesef, langdurige psychi sche klachten, sociale gevolgen en lichamelijke en geestelijke gevolgen bij combinatie met andere middelen. Ook hoofdinspecteur E. Hubregt- sen van de Terneuzense gemeente politie is van mening, dat er van een toeneming van het gebruik van hard drugs in Terneuzen kan wor den gesproken. De aanvoer van deze middelen gebeurt volgens hem niet via de schepen die Terneuzen aandoen. Vlissingen en Amsterdam zijn vol gens de heer Hubregtsen de belang rijkste „handelscentra" voor hard drugs. De Terneuzense korpschef zegt reikhalzend uit te zien naar duide lijke richtlijnen van de justitie aan de politie met betrekking tot de vervolging van druggebruikers en bandelaren in deze middelen. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De eindstand van de Kampioenschappen jonge duiven 1970 bij de postduivenhoudersvere- niging „De Eendracht" te Terneuzen zijn: Vitesse Aangeduid; 1 A. Van- houdt 1325 punten, 2 W. de Kraker 749, 3 M. A. de Roo 720, 4 A. van Tricht 664, 5 A. Verpoorte 659. Vi tesse Onaangeduid; 1 J. Wisse en zoon 2223 punten, 2 A. Vanhoudt 2173, 3 F. van Meir 2141 4 A. de Meijer 2010, 5 S. Prince en zoon 1977. Duifkampioen Vitesse; A. Van houdt. Fond Aangeduid; 1 P. van de Bulck 1652 punten, 2 H. Koch en zoon 1184, 3 H. de Boevere 1144, 4 C. Oppeneer en zoon 1128, 5 L. Koeman 1034. Fond Onaangeduid: 1 P. van de Bulck 2740 punten, 2 H. de Boevere 2202, 3 F. van Meir 1762, 4 H. Koch en zoon 1638, 5 A. Bril 1602. Duifkampioen Fond. P. van de Bulck. Navluchten, Aange duid; 1 H. de Boevere 437 punten, 2 M. A. de Roo 328, 3 Jos. Koch 303, 4 C. Rouw 252, 5 G. Vanhoudt 251. Navluchten Onaangeduid; 1 J. van de Graaf 966 punten 2 A. de Meijer 733, 3 M. A. de Roo 590, 4 H. de Boevere 561, 5 Jos. Koch 527. Na vluchten duifkampioen. G. Van houdt... (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Een paar I weken nadat de herindeling 1(1 april j.l.) een feit was, I gingen burgemeester en wet- I houders de boer op om per- Isonen te interesseren voor de contactraden. Direct is men Ier vanuit gegaan dat wijkra- I den een onhaalbare kaart Izouden zijn. Dit blijkt uit ge sprekken met de verschillen de voorzitters van de contact- raden. In Zaamslag b.v. Ikwam de klap van het verlie- Izen van de zelfstandigheid ■hard aan. Bijna tot op het laatste moment hebben de in- Iwoners van het gave dorp ge- I tracht onder het zwaard van J Damocles uit te komen. Het is Iniet gelukt, maar wat nu in «Zaamslag een geluk bij een ongeluk wordt genoemd is het feit dat de gemeente niet Iwerd verdeeld tussen Axel |en Terneuzen. Zaamslag is altijd een rustige I gemeente geweest zonder dat er lach grote problemen voorde- la ij was. meestal voldoende geld aanwezig om het verzor- gingspeil behoorlijk op te vljze- len. En ook wat betreft allerlei I vo°rzienmgen hoefde men niet achter te blijven bij de grotere I gemeenten. Een fraai zwembad, II -, misschien straks een duik- |4uil (tijdens een van de laatste I m ?rgse raadsvergaderin,gen I® ^"gekeurd) een behoorlijke I reldsportaccommodatie en twee entllsoanen zijn voorradig. De oninSbouw nam de laatste j-a- lAlj "a enige tijd van stilstand I 7o kortom zelfs voor „import I ieeuwsch-Vlamingen" werd het I nteressant zich in Zaamslag te vestigen. ..De gedachte aan een overleg- orgaan speelde al in Zaamslag voordat b. en w. van Terneuzen met het verzoek kwamen een voorbereidingscomité voor een contactraad te formeren. Goed, wij kwamen bijeen, waar ook oud-burgemeester De Pree bij was en deze heeft in die eerste periode geholpen bij de tot standkoming van het orgaan". Aan het woord de voorzitter van de Zaamslagse meedenkor- ganisatie, de heer P. de Leeuw, hoofdonderwijzer. „Het is ons niet opgedrongen. Beide partij en zagen de wenselijkheid in. Onze voorbereidingen hadden wij vooruitlopend op de her indeling al getroffen." „Van te voren wisten wij dat er geen enkele bevoegdheid af kon. Daarom zijn wij geen klachten bureau en ook geen politiek samengesteld orgaan. Uit alle maatschappelijke richtingen samen zijn er in ons bestuur 17 mensen vertegen woordigd". „De vrijblijvendheid bij de opzet en mogelijkheden van onze organisatie hebben wij geaccepteerd, omdat er toch een zeker vertrouwen moet zijn in het gemeentebestuur. Wanneer dat actief is, zal het zelf veel zien en gedeeltelijk ons werk overbodig maken", aldus de heer De Leeuw, die en met hem alle inwoners van Zaam slag nog steeds het nut van de herindeling niet inziet. „Kijk maar naar de overkant (de Be- velanden) daar komen de grote nieuwe gemeenten moeilijk op gang. Er is geen geld om aan redelijke wensen tegemoet te komen. Daarbij kun je je afvra gen of de bestuurskracht zoveel groter is geworden dan vroeger. Een van de argumenten voor herindeling. Een betere verzor ging via de grote gemeente?. Wij hebben er nog niets van gemerkt. Al deze opmerkingen getuigen niet van en kwa de trouw aan ons nieuwe ge meentebestuur maar wel tegen de beleidsvormers in Den Haag, die op papier iets uitdokteren zonder de uitwerking financieel mogelijk te maken", aldus de heer De Leeuw. De verkiezing in Zaamslag voor de contactraad is, althans binnen het raam der mogelijk heden, vrij democratisch ge schied. Nadat 17 personen zich als bestuurslid hadden laten strikken, werd in een stencil verspreid onder de Zaamslagse bevolking instemming met de keuze gevraagd. Tevens konden ook eventuele tegenkandidaten worden opgegeven. Tot nu toe heeft de contactraad Zaamslag geen officieel contact met b. en w. van Terneuzen gehad. Dat gebeurt pas op 31 oktober, hoe wel reeds op 25 juni jl. alles in Zaamslag wat betreft de contact raad voor elkaar was. De heer De Leeuw hoopt dat aan het eind van deze maand tot een duidelijke taakafbakening kan worden gekomen. Het wensen- lijstje ligt ai klaar. Hij ver wacht verder een juiste infor- matie van de zijde van b. en w. De contactraad op zijn beurt wil trachten dat b. en w. niet eenzijdig (ambtenaren) worden voorgelicht en denkt daarbij aan een wisselwerking ook bij het afwegen van prioriteiten. De raadsleden in Zaamslag (vier) zijn wel gevraagd verga deringen van het Zaamslagse orgaan bij te wonen. „Wij kun nen hen echter niet voor ons karretje spannen. Ook hier is een juist samenspel noodzake lijk. De tijd moet het leren of deze werkwijze bestaansrecht kan verkrijgen". Tot zover de heer De Leeuw. ALEX SCHELL Zaamslag is een van die Ter neuzense kernen, waar een di recte „behoefte" niet aanwijs baar is, Er bestaat een licht gevoel van onbehagen onder de inwoners van dit rustige dorp, dat eeuwenlang een protestantse enclave is geweest, waar vooral in de laatste jaren een aantal uitstekende voorzieningen zijn getroffen, die ook aantrekkelijk zijn voor voormalige randstad bewoners. De herindeling in Zaamslag is nog steeds een on begrepen zaak. Het contact kie zer gekozene is weg. Vroeger konden bij wijze van spreken op straat gemeentezaken wor den behandeld en afgehandeld. Er bestaat een lichte angst om de eerste vorm van communica tie met het nieuwe gemeentebe stuur te verliezen, waardoor el ke hand hoe vrijblijvend uitge stoken, in dank wordt aanvaard. De heer J. de Leeuw, voorzitter van het contactorgaan Zaam slag, geeft in dit tweede verhaal over de betrokkenheid van in woners van Terneuzen bij het dagelijks bestuur, zijn visie. NÓ een produkt van The Coca-Cola Company - voorlopig alleen verkrijgbaar in literflessen. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De Zeeuwsch- Vlaamse Automobielclub (ZEVAC) hield een zogenaamde „Mosselrit" over een afstand van 60 kilometer, met als start en finish Zaamslag. Er werd gereden in twee klassen. De uitslagen: A-klasse. 1 C. Verploeg Aardenburg 67 strafpunten. 2 Th. Rodrigo, Terneuzen 87. 3 A. van Tiggelen, Biervliet 96. 4 J. G. Haze- lager, Koewacht 131. 5 H. J. Houg, Terneuzen 158. 6 E. Lauret Terneu zen. 7 W. de Bruijn, Terneuzen 169. 7 D. C. Houg, Terneuzen 191. 9 J. de Putter Terneuzen 197 10 M. Deve- neijns, Sas van Gent 292 B-klasse: 1 E. Poppe 121 strafpunten, 2 J.Thuy 124. 3 F. Stevens 124 allen te Sint- Jansteen. 4 P. Boekhorst, Zaamslag 130. 5 M. Ysebaert, Terneuzen 158, 6 A. du Puy, Biervliet 162. 7 J. van Drongelen, Axel 176. 8 H. Mieras, Axel 183. 9 P. van Waes, Westdorpe 192. 10 L. Brood, Terneuzen 197. De prijsuitreiking was in het ver enigingsgebouw „De Rank" te Zaamslag, waar de deelnemers kon den deelnemen aan een mosselmaal tijd. COLLECTE De in september in de Gemeente Axel gehouden collec te ten behoeven van Poolse invalide oud-strijders bracht in totaal bruto op f 1864,38, waarvan in de kern Koewacht f 539,77 en Zuiddorpe en Overslag f 147,10. Kaartcompetitie In de Zaam slagse kaartcompetitie van de vereni ging „DVV" heeft H. van de Voorde na het wegwerken van zijn achter stand in wedstrijdpartijen de leiding genomen met een totaal van 296 punten. Met nog drie ronden te spe len is de spanning in de kopgroep nog meer toegenomen, en is in de komende maanden een harde overigens sportieve strijd om de titel te verwachten, waarvoor momenteel nog een groot aantal kandidaten zijn, getuige de verdere stand. 1 H. van de Voorde 296, 2 Jaap van Doorn 293, 3 Jac. van Doorn 284, 4 C. A. de Zeeuw 281, 5 J. de Koeijer 280, 6 P. Bakker 258, 7 H. Schoonakker 251, 8 P. Missu 245, 9 M. Hamelink 240, 10 A, C. de Zeeuw 238. Een overzicht van de gevaarlijke kruising bij Hulst. Films MIDDELBURG City, 20 uur: The Graduate 18 j. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Easy rider 18 j. ANTWERPEN RexRendez-vous hotel van Sankt Fauli Kinderen n.t. Odeon: La Horse, kinderen n.t. Astrid: De lummels van de eerste Savoy: Een man paard genoemd kinderen n.t. Ambassades: Candy. Kinderen n.t. Capitole: Commando van de dood. Astra: De zeven huurlingen. Vendome: Thérèse en Isabelle. Kinderen n.t. Rubens: Woodstock. Metro: Sartana. Kinderen n.t. Pathe: Duivel doet al. Quellin: Paniek in het wasmuseum. Toneel - Muziek - Dans GOES Grote Kerk, 20 uur: Concert door de Chr. Oratoriumvereniging „Wil lem 't Hooft" m.m.v. Het Eindho- vens Barok Ensemble en solisten, MIDDELBURG Schouwburg, 20 uur: „De Jantjes" door de Stichting Het Amsterdams Volkstoneel. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur: Rott. Philharmoniseh Orkest o.l-v. Jean Fournet, m.m.v. het Groot Omroepkoor en het Jeugdkoor van de St.-Willibrorduskerk te Amster dam. Grote Schouwburg, 20.13 uur: „De Kleine Parade" met Joost Prinsen en Leen Jongewaard. Hofplein-theater, 20.15 uur: „Spring uit het raam schat, we gaan trouwen" door Luc Lutz en Trudy Labij. Rott. Schouwburg, 20.15 uur: Voorstelling door de Haagse Comedie. ANTWERPEN Sportpaleis, 20 uur: Wiener Eisrevue. GENT Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: „Don Carlos". Diversen AXEL De Halle, 20 uur: Lezing door Dr. Tom de Booy over „Onze pla neet, verleden, heden en toekomst" OOSTBURG Gemeentehuis, 19.30 uur: Raadsvergadering. IJZEN DIJKE Café Meert, 20 uur: Dorpsraad. ZIERIKZEE Foyer Concertzaal, 20 uur: Lezing door Dr. W. Lignac over „Natuur reservaten in de U.S.A.". Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 ia Middelburg. HULST Boekhandel van Geyt: Expositie „Het kind in de kunst" (t.m. 29 okt.) Werkd. 912 en 1318 uur. Zon. gesloten. ZIERIKZEE Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m. 30 okt.). Ma. t.m. zat. 10—12 en 13.30—16.30 uur Morgen, vrijdag 16 okt. Bergen op Zoom 4.23 en 16.38; Hansweert 3.40 en 15.46; Made-Drimmelen 7.03- 19.08; Terneuzen 3.02 en 15.06; Vlis singen 2.27 en 14.35; Wemeldinge 4.13 en 16.28. DEN HAAG Ned. herv. kerk bedankt voor Vrouwenparochie J. L. Ravesloot te Veen (N.-B.). Gerefor meerde gemeenten bedankt voor Zoetermeer J. C. Weststrate te Me- liskerke, voor Apeldoorn W. Suyker te Lisse, vroeger te Krabbendijke. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN In het Vereni gingsgebouw is een bijeenkomst ge houden naar aanleiding van een en quête over een te vormen dependance van een muziekschool. Dr. L. A-dri- aansens opende, in zijn functie van voorzitter vain de oudervereniging, de bijeenkomst. Het doel van deze bij eenkomst was, de kinderen van St.- Jansteen van de muzikale vorming te laten profiteren en eventueel aan te vullen met instrumentaal onderricht. Teneinde iets te laten horen en zien vam het muziekonderwijs gaf de heer de Kort met een vijfentwintigtal leer lingen van zijn muziekschool een de monstratie. Daarna zette de heer Bergman, di- rekteur van de Zeeuwse muziekschool een en ander uiteen. Hij zei dat er in Nederland ruim honderd muziek scholen zijn en dat als methode ge bruikt wordt de Gehrels-methode. De prijs per leerling zal negenendertig gulden per jaar bedragen voor één wekelijks lesuur, dat gegeven zal worden bij deelname van minstens vijftien leerlingen in het vereni gingsgebouw te St.-Jansteen. Tot twintig oktober bestaat de gelegen heid om zich als leerling van deze muziekschool op te gev-en bij me vrouw A. Neve-Menu in St.-Jansteen.

de Stem | 1970 | | pagina 5