Doek die mini-kleren niet op DE TANDARTS, DIE BOEMAN Stuur- vrouwen Warme soep Ont wapening Laatste stukje Nagelbijten josephine qjosephini suske en wiske twee toffe totems lucky de daltons °p vrije voeten DE STEM VAN DONDERDAG 15 OKTOBER 1970 EE ZITTEU OVEIZAL. coyotes!wM* zullen wu lek- KEE BIKKEL).1.. W O*ot» oHoa..., O Hou oHOUt'U- otoa OUOUCJ- •lüSjM mu DE MODE draait, precies zo als allerlei gebruiksgoederen, op het principe van waste-eco nomy": gooi de boel maar in de vuilnisbak en koop nieuw. Je zou het aan de kreten en leuzen niet zeggen, maar er bestaan nog mensen wie dat nieuw-kopen niet schikt. Zijn daarbij vrouwen die nog enigszins met naald en draad kunnen omgaan, dan zijn hun korte kleren aan te passen bij midi-lengte zonder dat er een kapitaal mee gemoeid is. Uiterst korte manteltjes kunnen deel gaan uitmaken van een ..nieuw" broekpak met lange pan talon of pofbroek in afstekende kleur. Desnoods mag de mantel iets korter gemaakt worden en wat getailleerd, om meer op een jasje te lijken. Zulke broekpakken kwa men in de grote modecollecties niet veel meer voor. Maar de prak tijk wijst al uit dat mode pas mode wordt wanneer vooraan staande vrouwen die dragen. Op een der eerste grote Parijse fees ten van dit seizoen droeg Annabel- le Buffet (vrouw van de beroemde schilder) een lange zwart fluwelen pantalon, met getailleerd colbert jasje van lamé. Wat de pofbroeken aangaat: de Parijse „knickers" sluiten wei onder de knie, maar poffen niet. (heel goed te maken van een lange pantalon waar je op uitgekeken bent), ze zijn zelfs soms heel strak en worden ook „fietsbroek" genoemd omdat ze lij ken op de broek waarin overgroot moeder leerde fietsen. De mantel op knielengte heeft wellicht een zoom die uitgelegd kan worden. Mocht zelfs na sto men, de oude vouwen zichtbaar blijven, dan is die weg te werken door er een sierstiksel op te ma ken. De uitgelegde zoom moet te- g'engevoerd worden met een vals stuk voering. Verlengen met bont- randen is het gemakkelijkst; zo'n rand mag 50 em (of meer) breed zijn, maar 10 cm is ook al goed. In warenhuizen is het per meter te krijgen vanaf imitatie tot aan het kostbare bever toe. Rand met be leg voor kraag en manchetten hoeft nog geen f 50,- bij elkaar te kosten (in imitatie). Van de mantel kan een mouwlo ze tuniek gemaakt worden. Haal de mouwen eruit, maak de schou ders smaller, knip eventueel uit de mouwen een valse zoom die zo lang mag worden als maar kan. Stik weer een siernaad of meerde re naden onder elkaar op de aan- zetnaad en de tuniek mag er we zen. Koordgarnering of tressen die zo „Russisch" heten, verbergen ook uitstekend de aanzetnaden. Zulk een tuniek staat weer best over een minijurk. De kortste jurkjes staan natuur lijk weer goed op broeken, niet-zo- korte zijn te verlengen als de man tels. Maar bovendien is hier een moderne oplossing te vinden in dikke, al of niet geknoopte franje. Een valse zoom, eventueel een ge watteerde zoom van afstekende kleur is de volgende mogelijkheid. Dit contrast hoort terug te keren in een ander detail, b.v. de strik- das, ceintuur of kraag en manchet ten. Mini-jurkje als tuniek boven pantalon is duidelijk. Waar boven de rok, een heel lange rok zelfs, wordt het een blouse, vooral wan neer het met een strikceintuur is omgord. Een klokrok voor het smalle jurkje, een smalle rok voor de wijde hes. Alle mantels, jurken en tunieken kunnen verlengd en belegd worden met imitatie-leer en lak. Zomen, zakken, schouderstukken, kragen, manchetten, het mag allemaal van leer zijn. Oude(re), hier en daar sleetse bontjassen kunnen er let terlijk mee opgeknapt worden. Het ligt maar aan de vaardigheid en inventiviteit van de naaister. Vanuit de voor-vorige mode stammen de rokken met splitje middenachter. We dragen ze nog, maar nu wordt dat wel erg achter lopen. Als er nog een uit te leggen zoom inzit, kunt u hem wel om draaien, zodat het splitje midden voor valt. Torn de voornaad open, zet er een rits in die tot op, of boven de knie mag reiken en u bent heel up-to-date. Chanel vindt dat net over de knie de goede lengte is voor dit Bedrukt ottoman manteltje (dat zónder vos evengoed een kort zomerjasje kon zijn) boven paarse orepe georgette. Uit de laatste col lectie van Dior. Zwarte jersey verlengd met wollen franje voor een jurk uit de twenty-seven collectie van Dick Holthaus. seizoen. Velen die in het modevak zitten, voorspellen deze lengte al voor komende zomer. Als dit geen goede troost is voor allen die het niet verder kunnen schoppen met uitleggen en aanzeten dan is hier nog een pleister op de wonde. Jackie Onassis huppelt nog door Parijs met mini-kleren, als ze ten minste niet officieel uit gaat. Zij heeft haar wintergarderobe besteld bij Venet en de Givenchy die haar al kleedde toen zij presidentsvrou- we van Amerika was. „Hij maakt tenminste een redelijke lengte", zegt zij, „hoogstens halverwege de kuit". Maar ze betreurt het einde van de korte rok en zal in het komend seizoen sportieve kleren tot op de knie dragen bij platte hakken, jurkjes en mantels een goede handbreed langer bij laar zen. De maxi-lengte die in New York opgang maakt vindt zij af schuwelijk. Ten slotte: Vrouwen als Jackie en meisjes die zich in mini geluk kig gevoeld hebben geven te den ken of de volgende zomer op strand en camping, bij sport en pret-maken mini niet herleeft. DE vereniging van koopvaardijof- ficieren vindt de vrouwelijke stuur man of stuurvrouw welkom mits er op geen enkele wijze wordt gediscrimineerd. „Wij kun nen niet gaan onderscheiden in mannen- en vrouwenschepen". Ook zal volgens de vereniging van koopvaardij officieren de vrouwe lijke stuurman, bij voorbeeld op de kust van Afrika varend, het ruim in moeten met alle risico's hieraan verbonden. „Het gaat niet aan het onaangename of riskante werk voor de man te bestemmen, ook als het werk wellicht voor de vrouw grotere risico's oplevert". DE Europese commissie in Brus sel heeft een indeling van wijnstok- soorten gemaakt, een indeling die is voorgeschreven in de verorde ning die de gemeenschappelijke wijnmarkt regelt. Van 1 september van het volgende jaar af mogen hij aanplant, herbeplanting of overen- ting slechts aanbevolen of toege stane wijnstoksoorten worden ge bruikt. Tafelwijn zal dan alleen die wijn zijn die komt van de wijnstokken die een plaats hebben in de ge noemde indeling. DE TANDARTS is voor vele kin deren en levensgrote boeman, die er genoegen in schept hen pijin te doen, een vreesaanjagend monster. Dat is tenminste de conclusie uit een studie die 289 kinderen van een voorstedelijke openbare school in Melbourne betrof. Aan de kinderen die van vijf tot twaalf jaar oud waren, werd verzocht een tekening te maken van „een bezoek aan de tand arts" en zij brachten het vol gende in beeld: Aanvallen op kinderen door monsterachtige tandartsen. Boormachines die op dieren leken. Praktijkruimten van tand artsen, welke op gevangenis sen leken. Massa's bloed en kinderen die gilden van angst. De studie werd op verzoek van de lector aan de faculteit voor tandheelkunde vain de universi teit van Melbourne, John L. Godfrey, ondernomen door on derwijzers. „Kinderen gebruiken verf en potloden om uiting te geven aan ervaringen, die zij niet in staat zijn te beschrijven," zegt God frey. Twee kinderpsychiaters van het Prince Henry's Hospital in Melbourne hebben de tekenin gen geïnspireerd op hun be tekenis. De uitslag was een verhande ling, getiteld: „Uit de kinder mond", voorgelezen op een ver gadering van de International Association for Dental Research" in het ziekenhuis voor tandheel kunde te Melbourne. „Het doel van de studie was. vast te stellen of kinderen al dan niet van nature en in hun diepste innerlijk bang zijn voor tandartsen en waarom," zei God frey. „Er bestond ook een mo gelijkheid, dat de een of andere methode zou worden gevonden om aan deze angst het hoofd te bieden." Godfrey verklaarde dat de re sultaten „verhelderend" waren omdat de kinderen blijk gaven van een natuurlijke angst voor de tandarts. „De tandarts was daar om hem aan te vallen en daarom werden hij en zijn stoel getekend in diep zwart, de kleur waarmee het kind angst weergeeft." zei hij. Als de tand arts hier rekening mee houdt en zegt: „Ik weet dat je bang bent, maar ik zal voorzichtig zijn," dan is er vooruitgang. Deze be nadering is veel beter dan dat de tandarts zegt: „Nou, het zal geen pijn doen" enz. enz...." „Wij moeten eerder invloed uitoefenen op de houding van de tandartsen dan op de kinde ren," zei Godfrey. „Zij moeten leren hoe belangrijk de mond is voor het kind. Dit lichaams deel moet bij kinderen niet al leen technisch bekwaam, maar vooral psychologisch voorzichtig behandeld worden. In de oplei ding voor tandartsen zouden eigenlijk een serie lessen over benaderingstechnieken gegeven moeten worden. HET LEVEN voor rekruten in het Amerikaanse leleger gaat „gemak kelijker wond«n. Isn een boekje van 16 bladzijden staat hoe het leger een aantel voorschriften gaat verzachten niet in een poging om de nieuwelingen „in de watten te leggen" maar om er door een .„gemakkelijker" behamideüiing toe bij te dnaigem er beter gedicipld - neerde en beter gemotiveerde mannen v«un te maken. Tot de veranderingen behoren: er zal warme soep worden ver strekt als er op de schietbanen wordt geoefend, de nachtrust zal acht uur duren, het kader zal geen profanne taal meer gebruiken en- men zal niet meer en bloc worden gestraft of „afgemat". HET VATICAAN zal de komende dagen 500 geweren uit het jaar 1891, waarmee de pauselijke pa leisgarde was uitgerust aan Italië teruggeven. Na de „vrede" van 1929 tussen het Vaticaan en de republiek Italië waren deze wapens door het Itali aanse leger aan het Vaticaan gela ten. De „ontwapening" is het gevolg van de door paus Paulus afgekon digde afdanking van de uit 500 uit vrijwilligers bestaande pauselijke garde, met uitzondering van de Zwitsersen. De beide oude kanon nen van de paleisgarde blijven als museumstukken in het Vaticaan. Zo zie je maar weer, ook met oorlogstuig kun je seculariseren. IN DE CRAZY HORSE SALOON, die Parijse „Tempel vam de strip - tease" hebben de dames thans het laatste kledingstuk of wat daarvoor doorging, op het toneel afgewor pen Ei- was geen mens die erover kraait oiolk niet die drie agenten van de zedienbrigade, diie n a afloop fijn bleef plakken toen de directie rondjes weggaf. NAGELBIJTEN komt het meest voor bij jongelui tussen de 10 en 19 jaar, maar tegen de tijd dat zij veertig zijn zijn de meesten van de gewoonte af. Op grond van gesprekken met 2.042 nagelbijters komt dr. Brian Ballinger van de psychiatrische dienst van Dundee tot de conclusie dat één op de vier Schotten nagel bijter is. Het komt meer voor bij vrouwen dan mannen. In British Journal of Psychiatry schrijft hij dat nagelbijten niets te maken heeft met zenuwspanningen en geen verder onderzoek vereist. I Cl uj W) O 32SO Ben je$ek,Jerom LmI het bmden..Suske en Uiske hun nenden niet door en uijijn eerst bij de 6eestenber$ i

de Stem | 1970 | | pagina 23