Binnenmeren zullen veranderen in groene drabbige poelen China wil weer contacten met buitenland DRS. H. TER HEIDE ZWIJGT (NOG) OVER ZIJN PROGRAMMA Vijandige houding in buitenland Uwbaden met Barwkk TkRWKKINTHffSnAPUT ALS KWIKVERGIFTIGING VOORTGANG VINDT III - Kandidaat-opvolger Kloos Precedent I Precedent II Reizen NU OOR BISSCHOP IN ARREST IN BRAZILIË soi OECUMENICA BOOR DS. R. E. SNOW Ontsteltenis Afwijkingeix Mgr. Lorschneider I Vyers staat er achter TiietdjaarslytagegamiÉie Monteur (17) valt dood op Schiphol 15 DONDERDAG 15 OKTOBER 1970 (Van onze redacteur wetenschappen) DELFT. Tweehonderd mensen in Japan zijn gestorven door het eten van met kwik vergiftigde vis. De visvangst in een deel van de wateren van Zweden is verboden, omdat de vis tezeer met kwik is vergiftigd; aangeraden wordt zelfs om slechts één keer per week vis te eten, omdat ook de vis uit alle andere wateren in Zweden te veel kwik bevat. Via de Rijn wordt per dag gemiddeld 274 kilogram kwik naar Nederland gebracht. In het IJsselmeer komt daarvan tien ion per jaar terecht. Straks als het Haringvliet is afgesloten, zal ook het noordelijk deel van de Delta gaan fun geren als vergaarbak van met kwik vergiftigd water. 4|«44.< Binnenmeren in Nederland. Nu nog recreatiecentra, maar om met de dienstplichtige te spreken hoe lang nog? De paling in het IJsselmeer be vat thans reeds hoeveelheden kwik, die de grens van het toelaat bare hebben overschreden; het zal niet lang meer duren, voordat ook de vis in andere wateren in Wes- europa's meest gemdusta-ialiiseeirde Delta letterlijk niet meer om te eten is. Nog even en Hollandsch Diep, Biesbosch, Grevelingen en later ook de Oostersehelde zijn veran derd in de „koele meren des doods". En de televisieserie, die dain onder de titel op het beeld scherm te zien zal zijn, is dan géén literair meest ar werk Ook al zal de toeschou wer zich realiseren, dat he: aan de kleine zielen van zijn ouders te danken is, dat de meren zijn ont staan. Deze generatie immers heelt het nog in zijn vermogen om in te grijpen. Om de dreiging (voor het eerst) van de dood door een speci fieke vorm van milieuverontreini- gig te bezweren- Voor de volgende generatie zal het zeker te laat zijin Cijfers, feiten, verwachtingen, gedachten, die op de lezer afko men uit het schokkende rapport „Milieuverontreiniging met kwik en kwikverbindingen" van het In stituut voor gezondheidstechniek van het TNO in Delft. Dr. ir, W. Scholte Ubing heeft het geschre ven. Sinds de openbaarmaking er van heeft he-t grote ontsteltenis teweeggebracht, ook bij de over heid. En niet ten onrechte. Kwik, zwaar metaal, evenais lood zelfs in zeer kleine hoeveel heden levensgevaarlijk voor de mens, wordt gewonnen in een tota le hoeveelheid over de hele wereld van iets meer dan 10 000 ton- Het is gemeen spul. Heimelijk vergif tigt het moeder, zonder dait zij er iets van merkt. Maar duidelijk manifesteert zich de verwoensten- de werking in de kinderen van die moeder: onomstotelijk is aange toond, d at achterlijkheid, mongo- loiditeit, bepaalde aangeboren ver lammingen van het centrale ze- nuwstelstel, een rechtstreeks ge volg zijn van de vergiftiging met kwik van de moeder. Kwik, in eindeloze variëteiten toegepast in industriële processen: chemische inidiusitrie, verfindustrie, pulp- en papierindustrie, genees middelenindustrie, textielindustrie, elektronische industrie. Restanten van dit kwik en van de kwikver bindingen verdwijnen met het af valwater in kanalen en rivieren. Kwik, in nog veel meer variëtei ten, verwerkt in bestrijdingsmid delen in de agrarische sector. Zes tig merken, jazeker, 60 merken van kwik-bevattende bestrij dings- middelen zijn er. In 1960 werd van dit pure vergif rond de 125 ton gebruikt in Nederland- Alleen al voor de bloembollenteelt betekent dit, dat er drie ons kwik per ha in de grond komt, dat is in totaal voor het Nederlandse bolleareaal bijraa vijf torn.En dait zijn dan alleen de bollen. Via het voorbehandelde pootgoed wordt nog eens 4 ton kwik de bodem ingewerkt, en met de lozing van gebruikte ontsmettingsbaden ook nog een ton. Over de vraag waar het kwik blijft in spuitmid- delen is te weinig bekend om er iets zinnigs over te zeggen. Denk vooral niet, dat het alle maal zo'n vaart niet lopen zal. Dat in palingen en snoeken vangen in die Annia Paiuiowmiapoldier een con centratie kwik werd aangetroffen, die bijzonder riskant voor de mens was, zal u een koude zorg zijn. Evenls het feit, dat een aantal kranten vorig jaar in Groningen waarschuwden geen vis te eten, die in bepaalde wateren was ge vangen. Dat uilen en roofvoels sterven bij bosjes door een te gro te kwikophoping in hun lichaam zal ook niet zoveel indruk maken. Het wordt al wat anders, wan neer men weet, dat in 1969 126 nieuwe chemische industrieën in produktie kwamen of werden ge bouwd- De tweehonderd doden in Japan zijn ver van huis, niet waar, maar de vele mensen met aangebo ren afwijkingen, die in Volendam rondlopen (volgens prof. dr. R. Zselhui-s ,lid vam een staatscommis sie die de nevenwerking van be- strijddmgsmMideleti bestudeert kuin - n-ein deze afwijkingen heeil goed het gevolg zijn van het eten van kwikvis uit het IJsselmeer) wonen vlak naast de deur. En dr. ir.SchoIte Ubing is nog veel pessimistischer. De door de Delta-werken ontstane binnenme ren zullen veranderen in groene drabberige poelen, waarin behalve God-weet-wat voor stoffen ook kwik in steeds groter concentraties zal voorkomen", zegt hij. Sterfhui zen voor het leven in dat water; en straks wellicht ook voor de mensen, die het drinkwater, dat uit deze meren zal worden gewon nen, krijgen voorgezet- „Het vervelenden is namelijk", zegt de heer Scholte Ubing, „dat je van stank niet doodgaat. Je moet er alleen maar van hoesten of je krijgt er zere ogen van. Maar van kwik ga je onherroepelijk dood. En daar is maar heel weinig voor nodig. Het is niet nodig, zoals de biologen vragen, om terug te keren naar de natuurlijke staat van le ven. In Nederland zou dat beteke nen, dat we zouden leven op regel matig onder water lopende eilan den, in een groot moeras. Want heel Nederland is een kunstmatig gevormd land. Industrieën zijn no dig voor de welvaart in dit land- Maar we moeten dat giftige braak sel van industrieën van o-ns zelf (huisvuil), van bestrijdiggsmidde- len opvangen er er het vergif ui- hailen. Daarvoor is onderzoek no dig. Maar daarvoor is voor alles geld nodig. Geld, dat ons burgers nog nooit is gevraagd door de overheid. Wedden, dat de Neder lander er wel geld voor over heeft om te leven in een land, waar hij niet bang hoeft te zijn om vergif tigd eten te nuttigen? Waar hij niet bang hoeft te zijn, dat zijn nageslacht onherstelbaar verminkt ter wereld komt?" Hij schrijft niet voor niets aan het eind van zijn rapport: „Het vrijkomen van kwik in het buiten milieu in Nederland moet met alle kracht worden voorkomen. Kwik, in welke vorm dan ook, dient uit water, bodem en lucht te worden geweerd". En daarvoor is krachtig ingrij pen, nu en niet morgen, noodzake lijk. HANS LUTZ (Van onze redactie buitenland) TOKIO. Met de Canadese er kenning van communistisch China heeft Peking een groot succes ge boekt in zijn nieuwe campagne, die gericht is op uitbreiding van zijn contacten met het buitenland. Na het negende partijcongres, in april van dit jaar gehouden, is China langzaam maar zeker uit zijn isole ment gekomen. Het heeft al diplo matieke betrekkingen met 45 lan den, waaronder acht in het Westen, Engeland, Denemarken, Frankrijk, Finland, Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. China zou tevens van plan zijn binnenkort in de Sovjet-Unie een ambassadeur te vestigen, in navolging van Rusland, dat er weer een in China heeft. Sovjetrussisclie en Chinese troepen hebben vorig jaar nog aan de grens hevig gevochten, maar de oorlogs psychose die hierdoor in China was ontstaan schijnt geluwd te zijn. Onlangs werd de buitenlandse po litiek van Peking nog in een com muniqué uiteengezet, dat werd uit gegeven na een voltallige vergade ring van het centrale comité van de Chinese communistische partij. „Wij streven naar vreedzaam naast elkaar bestaan met landen die andere so ciale systemen hebben en keren ons tegen de imperialistische politiek van agressie en oorlog." De nieuwe impuls in de Chinese politiek blijkt ook duidelijk uit het feit dat een groot aantal buitenland se delegaties naar Peking wordt uit genodigd en dat het land steeds meer buitenlandse hulp verleent. Onlangs bracht de Franse minister André Bettencourt een officieel be zoek aan China en momenteel is Couve de Murville in Peking. In januari maakte de Italiaanse regering bekend China te willen er kennen. Een overeenkomst is echter nog niet bereikt. Italië onderhoudt diplomatieke betrekkingen met na tionalistisch China, hetzelfde pro bleem dat de onderhandelingen tus sen China en Canada bemoeilijkte. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Aldo Moro, zei echter dat de besprekingen met China voortduren en dat tegen het eind van dit jaar Italië eveneens diplo matieke betrekkingen met China zal aanknopen. Ook de Oostenrijkse regering heeft contact opgenomen met China, met het doel diplomatieke betrek kingen aan te knopen. (Van een onzer verslaggevers) DüSSELDORF. Als drs. Harry ter Heide (zoals algemeen ver wacht wordt) op 9 januari komend jaar het NVV-roer van de hui dige voorzitter André Kloos overneemt, dan zal blijken dat er een man op de brug komt die weet wat hij wil, maar dat graag voor zichzelf houdt. Deze plotseling voor het voetlicht gekomen vakbondsman kient onder het mom van terughoudendheid zijn zaken goed uit. In het majestueuze vakbondsgebouw van de DGB (het Duitse NVV) te Düsseldorf liet hij weten ambitieus genoeg te zijn om voorzitter van het NVV te willen worden. „Als de kandidaatsstelling door gaat (van het NVV zelf verna men wij dat „alleen heel gekke dingen" dat nog zouden kunnen ver hinderen) is dat in ruim overleg met mij gebeurd". Nu nog onder de hoede van voor zitter Kloos deelnemend aan een vakbondscongres te Düsseldorf wil hij het beleid van zijn chef niet met eigen uitspraken doorkruisen. De 42-jarige doctorandus economie in welhaast obligaat blauw pak met grijswitte das zegt het „klappen van de publiciteitszweep" te ken nen. ,In mijn huidige functie die ik redactiewerk voor het orgaan „De Vakbeweging", zei hij. Daarnaast was hij vooral belast met algemene, politieke en EEG-vraagstukken. Drs. Ter Heide is al gekenschetst als een diplomatiek onderhandelaar, eerder dan als een vechter op de barricaden. Toch zal zijn tegenstan der drs. S. C. Bakkenist (voorzitter van ae werkgevers) geen „zacht ei tje" aan hem hebben. Langzaam en vooral behoedzaam formulerend weet drs. Terheide precies te zeggen wat hij kwijt wil en geen streep meer dan dat. „Ik ga na dit congres een week op vakantie. Dat doe ik speciaal om de pers te ontlopen „buitenlands". Hij beroept zich daarbij op een afspraak binnen het NW pas in de openbaarheid te treden op een algemene persconfe rentie. Hij wil voorkomen dat de „pers" hem bij stukjes en beetjes een beleid ontfutstelt dat hij liever goed voorbereid uit de doeken doet. Hij verschuilt zich vooralsnog ach ter voorzitter Kloos, de regerend vorst, als ware het ongepast reeds in dit stadium over zijn opvolging te praten. Eén ding staat wel vast: hij zal zijn uiterste best doen het grote gat op te vullen dat Kloos in de Nederlandse sociale politiek achter laat. Alleen zijn programma daartoe staat nog niet vast, is kennelijk nog in studie. Aan de wieg van zijn nieuwe (zo veel hogere functie) staan overigens enkele optimistische feeën. CNV voorzitter Lanser: „We hebben groot vertrouwen in hem. Hij is een po tentieel zeer bekwaam voorzitter". En oud NVV-voorzitter D. Roemers (nu burgemeester van Vlissingen): „Ik zag jaren terug in hem al een goed voorzitter". Hij voegt daar aan toe begrip te hebben voor het be sluit van Kloos naar de VARA over te stappen om zoals gezegd wordt gezondheidsredenen. „Het is een slopend beroep dat je niet lang kunt uitoefenen". Zelf heeft hij om die redenen ook de voorzittershamer neergelegd terwijl ook de eerdere kandidaat voor de opvolging van Kloos, de metaalman Zondervan het om gezondheidsredenen heeft laten afweten. (ADVERTENTIE) RIO DE JANEIRO (KNP). De secretaris van de Braziliaanse bis schoppenconferentie mgr. Aloysio Lorschneider, bisschop van Santo Angelo, is door de Braziliaanse po litie gearresteerd. Hij is de eerste bisschop, die in de strijd tussen gees telijkheid en burgerlijke overheid gevangen genomen is. Alle vijf de Braziliaanse kardina len hebben bij de regering een pro testnota ingediend, waarin zij de mi nister van justitie opheldering vra gen. De arrestatie is geschied toen de bisschop een bezoek wilde brengen aan het instituut voor ontwikkeling van Brazilië, dat door de jezuïeten wordt geleid. Ook de jezuïeten wa ren reeds in moeilijkheden met de politie geraakt. Tevoren had mgr. Lorschneider contact gehad met enige andere bisschoppen en met twee vertegenwoordigers van de KWJ, n.l. de internationale voorzitter En rique del Rio uit Spanje en secreta ris Brian Burke uit Australië, die naar Brazilië gekomen waren om een onderzoek in te stellen naar de arrestatie van 20 leiders van de KWJ Reeds vele malen hebben gouver neurs van provincies en hoofden van de geheime politie gedreigd bisschop pen te arresteren, doch tot nog toe was dit achterwege gebleven. BRASILIA (AFP/ANP/AP) De De Braziliaanse delegatie op de in terparlementaire conferentie in Den Haag heeft tijdens haar reis door Europa „de grootste vijandigheid" ontmoet, zo heeft de leider van deze (ADVERTENTIE) Uw leven met Barwick. Lekkere zeep verrukkelijke badzoutjesheerlijke handdoeken en nog steeds geen Barwick badkamer tapijt? Dan mist u tóch dat vleugje luxe, dat uw badkamer volmaakt maakt. Nat worden mag ook. 't Is zó weer droog en u ziet er niets van. Natüürlijk heeft Barwick ook tapijt voor de woonkamer, voor de slaapkamer en zélfs voor de keuken... Barwick, daar kunt u mee léven. Overal in uw huis! En... Barwick tapijt bezit schoonheid die blijft. Wilt u het bewijs? Een eerlijk bewijs! Vijf jaar Intertest slijtage-garantie! Er is vlakbij u vast wel één van de 4000 winkels in Nederland, waar uw Barwick-tapijt verkrijgbaar is. delegatie, Flavio Marcillo, bij zijn terugkeer in Brazilië verklaard. Hij zal bij president Medici een verslag uitbrengen waarin hij wijst op het voortdurend vijandige klimaat in Den Haag en verscheidene andere Europese landen. „Hier in Brazilië weten wij nog geen vijfde deel van wat er in de wereld over ons land wordt gezegd", aldus Marcilio, die voorzitter is van de commissie van buitenlandse za ken van de Braziliaanse kamer van afgevaardigden. Hij noemt daarvoor twee oorzaken: de „in ballingschap levende Braziliaanse opstandigen en bepaalde grote internationale econo mische groepen die gekant zijn te gen de ontwikkeling van Brazilië". De vijandigheid tegen Brazilië is volgens hem niet alleen te vinden in pers en radio maar ook „in de Europese katholieke scholen, waar Brazilië in de schoolboeken wordt voorgesteld als een wrede dicta tuur". De Braziliaanse delegatie kreeg tijdens de conferentie, die begin de ze maand in Den Haag werd gehou den, scherpe kritiek te verduren van het Nederlandse socialistische Twee de Kamerlid Dankert en van een lid van de Franse delegatie. De heer Marcilio had tijdens zijn toespraak gezegd dat „zijn land niets te ver bergen heeft." Tijdens een door de Brazilianen georganiseerde coctailparty in het Kurhaus, waar een tentoonstellink je was ingericht dat een gunstig beeld gaf van Brazilië, klonk op nieuw een kritisch geluid. De voor zitter van de Katholieke Werkende Jongeren, Wim Bos, sprong op het podium en zei de waarheid over Brazilië te zullen vertellen. Hij werd echter met geweld uit de zaai verwijderd. Bij de ingang deelde de KWJ pamfletten uit waarin werd beschreven aan welke martelingen volgens hen politieke gevangenen in Brazilië worden onderworpen. Terwijl heel kerkelijk en zelfs onkerkelijk Nederland in beroe ring raakte over het voorgaan van gehuwde priester Oosterhuis, riep, tijdens het Septmgintcongres, de Spanjaard Alberto Prades de Neder landers op vooral door te gaan en niet te wachten op de wereldkerk. „Wij hebben precedenten nodig en wij zijn blij dat u die schept. En daarmee is het zo zwaar aangevoch ten gebeuren in Amsterdam tot zijn ware proporties en juiste betekenis teruggebracht. De kerk, onherroepe lijk gevangen in haar traditie en structuren, moet het voor haar toe komst hebben van moedige prece denten. De hele oecumenische bewe ging b.v. is in haar ontwikkeling afhankelijk gebleken pan zulke moedige „precedenten. Tegelijker tijd moet men dan opmerken, dat, wil zo'n precedent werkelijk effect scoren, het deel moet uitmaken va.n een doordachte strategie. Wij zijn bang, dat dat in Amsterdam niet het geval is. Een in alle universiteiten gelijktijdig precedent was na goed vooroverleg zeer wel mogelijk ge weest en het effect daarvan veel groter. Een internationalisering had kunnen plaatshebben door eerst het Septuagintcongres af te wachten. Hoe dan ook, het is nu aan de kerk om dit gebeuren tot een maxi mum uit te buiten. Een simpelweg buiten de kerk plaatsen lijkt voor alsnog op een zondig gehoorzamen van de regel en veronachtzamen van de leer. Bovendien zou het getuigen van een slordig omspringen met de gave, welke de charismatische dich ter Oosterhuis aan de kerk van Eu ropa is. Het beschikbaar stellen van zij het nauwelijks meer dan smbolyi- sche bedragen aan groepen, die om reden van hun ras onderdrukt worden, heeft de wereldraad van kerken tot het middelpunt van een ware storm gemaakt. Reeds eerder berichtten wij in deze rubriek over dit politiek zeer geladen besluit. En wat wij toen als een vermoeden uitten is werkelijkheid geworden. Groot is de verontwaardiging bij velen. Dat de heer Vorster van Zuid-Afrika het de Wereldraad niet in dank afneemt, dat in zijn ogen subversieve groepen in zijn land gesteund worden, laat zich even goed begrijpen als dat men zijn mentaliteit niet begrijpt. Maar dat velen in het westen en ook in Ne derland groot bezwaar maken, noe men wij ronduit verontrustend. Ker ken, zo redeneert men, behoren geen geld te geven aan gewelddadige groeperingen. En daarmee zijn wij het van harte eens. Maar de vraag is: wie gebruikt er nu geweld? Is het juist de opstandelingen in Mo zambique, Rhodesië en Zuid-Afrika terroristen te noemen? Of zou het zo zijn, dat deze mensen zich alleen schuldig maken aan contra-geweld? Wij hebben het de ondergrondse be weging nooit euvel geduid, dat zij in het verzet ook geweld gebruikte'. Integendeel, het leek ons juist dat de kerken toen het verzet steunden. Of maakt het misschien toch wat uit dat het ene verzet blank en andere zwart is? Wij blijven bijzonder dankbaar voor dit precedent. Evenals presidenten en staats hoofden bereizen kerkelijke leiders de wereld. En ook zij ontkomen niet aan de holle show en het gevaar van politieke en sociale stellingname. De reis van paus Paulus naar Zuid- Amerika is daarvan een sprekend voorbeeld. Hoopvol lijkt ons de ge plande reis van dr. Carson Blake, algemeen secretaris van de Werels- raad pan Kerken, naar Ierland. Hoofddoel van zijn reis n.l. is de opening van een oecumenisch theo logische school, welke onder leiding zal staan van een jezuïet en de onofficiële zegen heeft zowel van de r.-k. kerk als van de protestantse kerken aldaar. Hoge internationale aandacht hiervoor zal wellicht een bijdrage kunnen betekenen ter ver lichting van de godsdienstige span ning in Hulster. SCHIPHOL (ANP). De 17-jari- ge monteur J. H. van Opstal nit Rot terdam is bij een val van 20 meter op Schiphol om het leven gekomen. Het slachtoffer was op de zesde etage van het in aanbouw zijnde nieuwe kantoorpand van Transavia Holland bezig met laswerkzaamhe- den voor de installatie van verwar mingsbuizen Hjj voerde deze uit op 40 cm afstand van de rand van de niet beveiligde etage- Wel was er een zware ijzeren balk van 15 meter langs de rand op hou ten schragen gelegd. Vermoed wordt dat de monteur tegen de losse balk is gaan leunen, die vervolgens sa men met hem 20 meter naar bene den viel. De monteur kwam op dp grond terecht en was op slag dood.

de Stem | 1970 | | pagina 15