Zeeuwse broers 25 actief in jaar muziekwereld Gegrepen door het ongrijpbare Goese groothandel Merison gaat weer uitbreiden VERANDERING IN DE WATERBEWEGING MUZIKALE EIGENSCHAPPEN Jeugdsociëteit „De Pijp stopt activiteiten Hoe de Nolin Hoek ontstond MAATSTAF9 'JM 39.75 iuts 4.95 8.95 Volksconcert Hulster gemengd koor Woonwagenkamp Goes Familievete met schietpartij uitgevochten Dilettanten Opera Efficiënter Verlichtingscontrole in Middelburg zeer streng AANRIJDING IN DICHTE MIST VERMIST MEISJE IN MIDDELBURG GEVONDEN Arrestatie van bromfietsdief I 5 Schoolbestuur werd „onthuld' DE STEM VAN WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 meisjes willen een warm zijn, ok mooi. Van dit winterjasje met bontrand de geruite mooi om te nohairsjaal met. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Hulster ge mengd koor zal vanavond onder leiding van dirigent Jo Ivens in de sporthal van Hulst een volks concert geven. Het concert wordt in het kader van de viering van het vijftigjarige bestaan van de huidige Jansenius-scholenge- meenschap in Hulst aangeboden aan de bevolking van het ves tingstadje. De toegang is gratis en alle mensen, die daarvoor be langstelling hebben, kunnen ko men. Het Hulster koor heeft voor deze gelegenheid een groot aantal populaire werken op het programma staan. Dirigent Ivens heeft hoge verwachtingen van deze geste van het bestuur van de scholengemeenschap. Het con cert duurt in totaal twee en een half uur. In die tijd zal de heer Ivens onder meer een toelichting geven op de ten gehore gebrach te werken. De muzikale begelei ding wordt verzorgd door de Bredase pianist Tijn van Eyk. Er zijn in totaal dertienhonderd plaatsen beschikbaar. (Van een onzer verslaggevers) GOES In het Goese woonwagen kamp aan de Westhavendijk is een 4 jaar oude familievete met een korte schietpartij uitgevochten. Naar het parket van de officier van justitie te Middelburg ons gisteren meedeel de, heeft men daar de 29-jarige Goe se koopman P. de V. in het hius van bewaring opgesloten. De man ,die al is voorgeleid, wordt verdacht van het opzettelijk van het leven willen be roven, c.q. zwaar lichamelijk letsel willen toebrengen aan zijn tegenstan der en zwager F. van P. Dezer dagen schoot hij met een jachtgeweer naar F. van P. tijdens een ruzie over een strooppartij. Bei den hadden elkaar beschuldigd, dat zij de ander hadden gehinderd. De hagelkorrels brachten Van P. won derlijk genoeg geen verwondingen toe. De eigenlijke aanleiding van de ruzie was een familievete, die sinds 4 jaar (toen beiden op het woonwa genkamp in Hulst ook bij een schiet partij betrokken waren) woedt. Naar de politie in Goes meedeelde, gebeurt het wel meer dat er schiet- en vecht partijen plaatsvinden in het Goese kamp. De politie wordt dan echter nooit ingeschakeld. Dat dit deze keer wel is gebeurt, dankt men aan het feit, dat F. van P. het voorval zelf heeft aangegeven. (Van een onzer verslaggevers) GOES. „Een paar apart": Adriaan en Jan Kousemaker, twee bekende Zeeuwse dirigenten en musici, die het zeldzame feit produceren dat zij beiden dit jaar hun vijfentwintigjarig jubileum als dirigent van een muziekver eniging vieren. Adriaan (61) geeft •morgen zjjn jubileumuitvoering 'met de Christelijke Oratorium Vereniging Willem 't Hooft in de Grote Kerk van Goes. Jan (55) heeft zijn huldiging net achter de rug. Wonderlijk is het dat de oprichter van de Christelijke Oratorium Vere niging Willem 't Hooft zelf. ook vijfentwintig jaar dirigent is ge weest: de C.O.V. bestaat nu al ruim vijftig jaar. Adriaan Kousemaker werd in 1909 in Hansweert geboren. Zijn ouders hadden een brood- en banketbakkerij. De muzikaliteit hebben beide broers van hun over grootvader, die hoofdonderwijzer en organist in Nisse was. De Kousema kers stammen overigens uit een be kende Goese regentenfamilie. Na drie jaar H.B.S. en zes jaar werken bij de notaris Verbist, ging Adriaan nar het conservatorium in Amsterdam, waar hij weer, na een half jaar, verdween omdat hij be noemd was als vaste organist in Goes. Veel muziekkorpsen in Zeeland hebben onder zijn leiding gestaan. Op het ogenblik heeft hij de meeste van zijn in de loop der jaren in aantal groeiende functies afgestaan en is hij nog slechts organist en koorleider in Goes en directeur van de streekmuziekschool voor de Al- blasserwaard en de Vijfherenlan- den in Gorkum. Hij is een van de mede-oprichters van deze, met de Zeeuwse muziek school, vergelijkbare school. De school telt 1500 leerlingen uit 33 gemeenten. Het koor, aat morgen zijn jaar lijkse uitvoering geeft met werken van Teleman, Haydn en Bach, zal worden begeleid door het Barok En semble. „Dat is ook niet altijd zo geweest",zo vertelt dirigent Kouse maker. „In het begin werden we steeds begeleid door een dilettanten- orkestje van ons zelf. Pas de laat ste paar jaar huren we beroepsor kesten". Het koor is nu aangezocht om mee te werken aan een NCRV-televisie- programma in november, waarin ko ren uit Brabant, Zeeland en Limburg gecombineerd zullen optreden. De enige hobby van de heer Kousema ker is componeren. Op dit gebied heeft hij verscheidene landelijke wedstrijden gewonnen. Hoewel hij verscheidene beiaard-composities op zijn naam heeft staan, is er nog niet een op het Goese klokkenspel gespeeld. „Concerten geef ik niet meer. Doordat het Goese orgel zolang uit de roulatie is geweest door restaura tie, ben ik nu ook uit de roulatie. Ik ben er uit. Mijn taak is nu voor de jongeren weggelegd", ning heeft Adriaan Kousemaker in Dat kan want per slot van reke ning heeft Adriaan Kousemaker in Zeeland veel organisten opgeleid. Jarenlang heeft hij ook een cursus voor koordirigenten geleid. Jaren- (Van een onzer verslaggevers) GOES Zeeland, dat Is voor de meeste Nederlanders een hele boel water en wind, daarboven de lucht en hier en daar beneden wat land. Er zijn er ook- die het associëren met oude, verstilde steden, met veel kleine kerken en Valeriusgedenkklanken. En voor een enkeling beperkt Zee land zich tot prijshouder Hein- kenszand. Nederland duldt aat provincie- dingskracht en op het sentiment, werk, Het werkt op de verbeel dingskracht en op het sentiment, ook van degenen, die er niet vandaan komen. Collega G. A. de Kok zinspeelt daarop in zijn bij drage in het dezer dagen ver schenen aan Zeeland gewijde nummer van het litteraire tijd- schrijf Maatstaf, Hij geeft even eens te verstaan, dat het Zeeland, zoals de minnaars het zien. on merkbaar in de tijd is vergleden De vele paarse industrievlekken op de streekplankaarten bewijzer het. Die aflevering is in feite een posthume hulde aan Bert Bakker, oprichter en redacteur van dat maandblad. Deze in zijn jonge jaren uitgever van christelijke en stichtelijke lectuur, werd pas op latere leeftijd een Zeeland maniak, bezeten van Veere. Het was daar dat vele nummers van Maatstaf werden geboren. De liefde was daaraan even weinig vreemd als de wijn. Want Bert Bakker was een legendarische le vensgenieter. Voor hem was Zee land nog steeds het land van de stoombootdiensten tussen de ei landen en de stoomtrammen erop. Merkwaardig: bij de meeste me dewerkers van dit „Zeeland. Waarom, Daarom" blijkt dat het geval te zijn. Voor de dichter J. G. Elburg schuiven schelpen, meeuwenvleugels en Bevelandse kappen nog steeds door elkaar: Isaac Faro vindt Zeeland een verpest paradijs, maar brengt er nog steeds zijn vakantie door: voor Willem Brakman is Zeeland nergens nders te vinden dan in zijn hoota voor dr. P. J. Bouman is daarentegen het nieuwe Zeeland wel een realiteit, maar een waar voor een hoge prijs is betaald. Terwijl voor Vrij Nederland-re dacteur Rinus Ferdinandusse Zeeland met geweld Zeeland moet blijven. Annnie M. G. Schmidt herinnert zich de pro vincie als een domineesland, waarvan ze wellicht afstand heeft genomen, maar niet gedaan. En dan is er Marko Fondse, die wel getuigt dat Haarlem hem het licht heeft gebracht, maar die Zeeland dankbaar is voor de landschappelijke achtergrond waarin hij zuiverder kon gedijen. Uit al die schrijfsels blijkt dat Zeeland gevoelige naturen weet te grijpen, omdat het zelf on grijpbaar blijft, even wazig als de einders boven zijn eindeloze schorren en slikken. lang was hij bestuurslid van de koordirigentenorganisatie Alveko van de Nederlandse Organisten Ver eniging. Daarbij komt nog dat de heer Kousemaker ook veel leerlin gen heeft opgeleid aan de Zeeuwse Muziekschool waarvan hij van 1957 tot 1964 directeur is geweest. Broer Jan heeft de viering van het jubileum al achter de rug. Af gelopen zondag is hij met het Goese operettekoor en orkest naar Antwer pen geweest, naar de opera. „Ik hou het meest van opera. Het is jammer dat we hier nooit een opera hebben. Een oDera-comique moest toch zeker mogelijk zijn?! Ik zou het graag doen maar in het al gemeen staat men daar sceptisch te genover. Ze zijn bang dat de Zee wen niet van opera houden en i zaal niet vullen". De Goese operette-verenigir (van alle gezindten) trekt bij har uitvoeringen volle zalen. Er kon meer publiek uit geheel Zeelan dan bij welk ander koor of orkes ook. Jan Kousemaker is toevalligerwijs en door toedoen van zijn broer in het dirigentenvak geraakt. Hij moest een keer voor zijn broer invallen bij het Nederlands Hervormde Kooi van Yerseke en daar is hij twaali jaar dirigent gebleven. „De heer J. P. Kousemaker is muziekleraar, on der meer aan de Zeeuwse muziek school in Goes en aan de Goese nijverheidsscholen. Hij is nog diri gent van het Middelburgs vrouwen koor. Het Goese groothandelsbedrijf Merison N.V. ondergaat op korte termijn een uitbreiding. Naast de reeds jaren bestaande vestigingen in Goes en Rotterdam wordt ook be gonnen met een vesting in het Noord-Brabantse Veghel. Daar zal dit bedrijf de leeggekomen kantoor- en magazijnruimten van Slippens Groothandel N.V. gaan betrekken. In 1896 begon de heer M. Merison een winkel in Ijzerwaren in Goes, die zich langzaam uitbreidde waar door men ook met een groothandel begon. Na 1950 werden de activitei ten als detaillist beëindigd en legde men zich geheel toe op de groothan del in verwarmings-, kook-, koel- en wasapparaten, huishoudelijke artike len en sinds kort ook televisietoes tellen. Sinds het afstoten van het winkelbedrijf heeft Merison een stormachtige ontwikkeling doorge maakt, die nog steeds volop gaande is. In Rotterdam startte men in het Groothandeisgebouw, maar daar was de ruimte spoedig te klein en men ging naar een andere behuizing. Ook daar groeide het bedrijf en toen werd in RotterdamZuid een grotere behuizing betrokken. Ook het hoofd kantoor in Goes breidde zich in deze jaren steeds verder uit, niet alleen wat betreft oppervlakte, maar ook qua assortiment en het gebied waar in wordt gewerkt. Deze groei was vooral t° danken aan de wijze waar op dit bedrijf de grossiersfunctie wist te erkennen en waar te maken door zich steeds aan te passen aan de veranderende distributie- en ver koopmethoden. Daarbij beschikt het over een grote staf van bekwame medewerkers, waarvan velen reeds meer dan 10 jaar bij het bedrijf werkzaam zijn. De reden om in Veghel een nieu we vestiging te beginnen is, dat men op deze wijze beter in staa tis de steeds groter wordende klantenk ring op snellere en efficiëntere wij- (Van onze correspondent) MIDDELBURG In het kader van de „Algemene Verlichtingscon trole" zal van 19 oktober tot 20 de cember 1970 door de gemeentepolitie een stringente controle worden uit geoefend op fietsen, bromfietsen, auto's, enz. Ook het onverlicht staan op de weg van objecten als zand- en betontrechters en containers zal niet worden getolereerd. De ouders wordt erop gewezen, dat zij verantwoorde lijk zijn voor de goede verlichting van de fietsen, respectievelijk brom fietsen van hun kinderen en dat ook tegen deze kinderen bij onvoldoende verlichting van hun voertuig proces verbaal zal worden opgemaakt. ze kan bedienen. De N.V. Merison beschikt nu met haar drie vestigingen over achtdui zend vierkante meter bebouwde be drijfsruimte, waarin 125 man persO' neel werkzaam is. Bij elke vestiging bevinden zich ruime toonzalen, waarin de detaillis ten en hun klanten alle informatie kunnen krijgen over het assorti ment, dat daarin staat opgesteld. Het bedrijf dat in 1971 het vijfen zeventigjarig bestaan hoopt te vie ren maakt nog steeds een dynami sche ontwikkeling door en hoopt deze bij te houden door een tijdige en gezonde aanpassing aan de zich steeds wijzigende functie van de groothandel. In de uitoefening van deze functie is de groothandel niet alleen voor de detaillist, maar even zeer voor de consument van zeer groot belang. (Van onze correspondent) SLUISKI1 Tijdens de zeer dichte mist dinsdagmorgen is een vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door J.J.S. uit Yerseke, op de oostelijke oprit van de brug nabij Sluiskil tegen de achterzijde van een personenauto, bestuurd door L. van H. uit Zaamslag gereden. De personenauto werd aan de linke rachterzijde zware schade toege bracht. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De politie heeft aan het Molenwater te Middelburg een 14-jarig meisje L. A. G. O. uit Geleen kunnen arresteren, dat sedert 3 oktober van huis was weggelopen en waarvoor de ouders een opspo ringsbericht via de politie hadden doen uitgaan. Het meisje bevond zaeh te Middelburg in zogenaamde hippe kringen. Ze is aan de kinderpolitie te Geleen overgedragen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De politie heeft de 20-jarige los-werkman E. C. de C. uit Middelburg gearresteerd op verdenking van diefstal van een bromfiets te Oostburg. De jongeman heeft kort na zijn arrestatie bekend en is overgeleverd aan de politie te Oostburg. ;:a ji'ï "1; '~v"r-li- (Van een onzer verslaggevers) GOES Aan de rand van de vijver aan de Bergweg in Goes heeft een happening plaatsgehad. Doel van de gebeurtenis was het stuivertje wisselen van de schoolbesturen van het christe lijk lyceum. De nieuwe bestuurs leden werden daartoe in een rij als standbeelden met een jutezak over het hoofd aan de rand van het water neergezet en de oude bestuurderen van de leerlingen vereniging moesten deze beelden „onthullen". Toen men de laat ste „zak" wegtrok, bleek even wel hieronder niet de verwachte nieuwe praeses te zitten. Aan de grote consternatie die hiervan het gevolg was kwam een einde toen even later met luid geclaxoneer een auto aan kwam „scheuren" en de vermiste jongeman als pakketje in een postzak werd aangesleept. Het nieuwe bestuur onderging later een doop met karnemelk die over hun hoge hoofden werd uit- gesprenkeld. „Vorig jaar deden we het nog in de vijver met wa ter maar dit jaar wilden we een andere vloeistof gebruiken. Bo vendien bestaat het nieuwe be stuur geheel uit geheelonthou ders was het commentaar. (Van onze correspondent) HOEK Hoewel de grond nog niet van een goede kleilaag voorzien was, heeft men in het jaar 1911 toch de Van Wijckhuysepolder ingedijkt. De laatste fase van het indijken ging niet van een leien dakje. Door de opzichter van het werk was een ver keerd tijdstip gekozen om het sluit gat te dichten. Er was wel enig ver weer geweest, maar dit mocht niet baten. Met man en macht werd er gewerkt om het opkomende water de baas te blijven. Helaas mocht dit niet waar zijn. Had die opzichter nu maar naar zijn ondergeschikte ge luisterd die, zonder rekensommetje, uit ervaring zagen aankomen dat het mis zou lopen, dan was dit niet ge beurd. Nu kwam er zo'n druk van het water op de aangevoerde grond, dat deze lietb egaf. Ale werk was te vergeefs geweest. Het spoelde let terlijk weer weg. Op dat moment ontstond de z.g. „Nol". De foto is ge nomen bij het sluitgat. Voor de oude re „Hoekenezen" staan daar nog be kenden op zolas vrouw But en vrouw Keijzer. De omgeving van dit plaats je is onherkenbaar veranderd. De wallen van het Mauritsfort, die er sinds de tachtigjarige oorlog lagen zijn geheel geslecht. Van „de Nol" is ook weinig meer over omdat er zand in gespoten is. En het vroegere ha ventje van het fort, waar vele mand jes met bieten op scheepjes gela den zijn, is verdwenen. Vele jaren terug was dit al onbevaarbaar door verzanden. Dit was al voor de Braakman ingedijkt is. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE. Jeugdsociëteit „De Rijp" in Vogelwaarde gaat er mee stoppen. Het bestuur van de soos heeft deze beslissing afgelopen week end genomen, nadat weer slechts een bijzonder klein aantal belangstellen den was verschenen op dc in de soos-ruimte opgezette pop-avond. Evenals de voorlaatste bijeenkomst werd de jongste dansavond een financiële strop. „De Pijp" heeft bijna vijf jaar gebrand. In het begin fel met grote rookwolken, maar later steeds zach ter. Het bestuur heeft getracht di- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Op 2 november 1970 zal tussen ca. 14.00 en 16.30 uur de spuisluis in het Haringvliet in bedrijf worden genomen. Onver wachte omstandigheden samenhan gend met de veiligheid van het ach terliggende gebied of de waterhuis houding kunnen een vervroegd in gebruik nemen noodzakelijk maken Wanneer de omstandigheden een dergelijke vervraegde inbedrijfstel- ling nodig maken, zal dit via de ra dio en andere publiciteitsmedia be kend worden gemaakt. Door de afsluiting van het Haring vliet en het in gebruik nemen van de spuisluis zal het Deltagebied ten noorden van de Volkerakdam (het zogenaamde noordelijke deltabek ken) aanzienlijk beter dan voor heen beveiligd zijn tegen stormvloe den. De waterbeweging in dit gebied zal ingrijpend worden gewijzigd. De vloed kan alleen via de mond van de Nieuwe Waterweg vrij in het benedenrivierengebied binnendrin gen. Tijdens de hoogwaterpioden op zee blijft de spuisluis gesloten, ter wijl de afvoer van opperwater naar zee zal plaatsvinden tijdens de laag- waterperioden op zee. De mate waarin de spuisluis gedurende deze perioden zal worden geopend, wordt afhankelijk gesteld van de aanvoer van water door Rijn en Maas en de getij beweging op zee, waarbij reke ning wordt gehouden met diverse belangen, zoals de zoutwaterbestrij- ding op de Nieuwe en de Oude Maas, de scheepvaart en watervoor ziening van de bevolking, de land bouw en de industrie. Na het in bedrijf nemen van de spuisluis zullen de getijverschillen in vergelijking tot de huidiige toe stand in het gehele noordelijke del- talbekken afnemen. Deze afname is het sterkst op het Haringvliet, het Hollandsch Diep, de Amer en in de Biesbosch. Het hoogwater zal in dit gebied meestal tussen NAP 0,30 m en NAP 0,70 m blijven, terwijl het laagwater gedurende een groot deel van het jaar niiet beneden NAP zal vallen. In de omgeving van Dor drecht zal het hoogwater in het algemeen tussen NAP -f 0,60 m en NAP plus 1,00 m blijven terwijl het laagwater in het algemeen tus sen NAP 0,20 m en NAP - 0,20 m zal komen. In de omgeving van de Nieuwe Waterweg en de de Nieuwe Maas zullen hoogwater en laagwater slechts weinig verande ren. Op de Noord, het Spui en de Dordtsche Kil zal in het algemeen de vloedstroom van noord naar zuid en de ebstroom van zuid naar noord gericht zijn dat wil zeggen veelal tegengesteld aan de huidige stroom richting. De maximale stroomsnelhe- den treden hier op tijdens de ebpe- riode en kunnen plaatselijk respec tievelijk 4 km/uur. 4 km/uur en 6 km/uur bedragen. Het eerste et maal na de sluiting zullen in ver band met de dan verwachte afvoer deze maxima waarschijnlijk optre den. Op het Haringvliet, het Hol landsch Diep, de Nieuwe Merwede en de Amer zal de vloedstroom ge heel wegvallen. Bij een Boven-Rijnafvoer groter dan circa 4500 m3/sec. overeenko mende met een waterstand te Lobith hoger dan NAP 13,00 m, treedt op het Spui en de Dordtsche Kil geen ebstroom meer op en blijft de stroom gedurende het gehele getij van noord naar zuid gericht. Op het Haringvliet dient de scheepvaart bij een grote Boven-Rijn-afvoer tijdens de ebperioden rekening te houden met een krachtige spuistroom in de omgeving van de spuisluis. In verband met het spuien kan de Ottersluis tiidens hoogwater te Dor drecht gestremd zijn voor de scheepvaart Op 2 november 1970 kan dit van ca. 16.30 uur tot ca. 22.00 uur het geval zijn Zout water uit het Haringvliet en/of de Nieuwe Waterweg kan tijdelijk landinwaarts binnendrin gen. Het verdient daarom aanbeve ling gedurende en direct na de tweede november voorzichtigheid te betrachten bij het inlaten van zoet water via langs de Oude Maas en het Spui gelegen inlaatpunten. Over de lichten en betonning op de Dordtsche Kil en het Spui volgt nog bekendmaking aan de scheepvaart. verse malen het vuur wat op te stoken, soms door hevig aan „De Pijp" te trekken met grote halen (betere programma's), soms zelfs door een andere pijpzak (nieuwe behuizing) te zoeken. Niets heeft echter mogen baten. De Pijp was niet meer in trek en is afgelopen zaterdag dan ook definitief „ge doofd". Eind 1965 bleek er in Vogelwaar de een duidelijke behoefte te be staan aan een bepaalde vorm van vrijetijdsbesteding voor jongeren van vijftien jaar en ouder. De heer Vosveld. toen als maatschappelijk werker, belast met de zorg voor de vrijetijdsbesteding in Vogelwaarde, gaf de stoot tot de oprichting van de genoemde iongerensoos. Men begon met de wekelijkse bij eenkomsten in de vier verschillende dorpen (Boschkapelle, Hengstdijk, Ossenisst en Stoppeldijk). Latei- ging men er toe over ze alleen in Boschkapelle te houden, daar de meeste leden uit die omgeving kwa men. Afgelopen zaterdag heeft het be stuur na de pop-avond een nachte lijk spoedberaad gehouden. Besloten werd definitief een streep onder de soos te zetten, omdat het financieel niet verantwoord was door te gaan. Wat er met de soos-ruimte gaat gebeuren is niet bekend. Er wordt gezocht naar een andere bestem ming, in de hoop dat „Het Fuikske" wel voor activiteiten voor jongeren beschikbaar kan blijven.

de Stem | 1970 | | pagina 7