Zukllandtlieater is erg in trek B. en w. staan frisse aanpak voor bij instelling van contactraden Burgemeester Aschoff contra Gents plan voor nieuw kanaal van Terneuzen naar Gent 369,- Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten WETSONTWERP HAVENSCHAP TERNEEZEN INGEDIEND Beroepingen WEES MAAR BLIJ MET JAC. HERMANS PRIJSSLAG IN DE BUURT Wat er» waar VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater CONSTANT VOLLE ZALEN l. Bescherming. Het IVM Gulden Plan biedt uw gezin financiële zekerheid in geval van overlijden 2.Kapitaalgroei. Het IVM Gulden Plan maakt u deelgenoot in de groei van het internationale bedrijfsleven. 3. Reserve. Het IVM Gulden Plan garandeert u ten alle tijde contant geld voor noodgevallen en onverwachte situaties. Het IVM Gulden Plan. hel of schrijf voor inlichtingen IVM, Karei Doormanstraat 6-8, Rotterdam, tel.; 010-146222 DE INSPRAAK EN FINANCIëN VAN DE „GEMEENSCHAP SLUISKIL" De buitenkeriien en de kern Terneuzen Sluiskil Contactraden in Terneuzen vrijblijvend meedenken van inwoners I Ontstaan Opkrikken Sas van Gent schiet beter dan Terneuzen Bureau Arbeidsrecht J. Hamelink 25 jaar correspondent Terhole (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen voelt op dit ogenblik zeer weinig voor de Belgische plannen voor de aanleg van een nieuw kanaal van Terneuzen naar Gent. Dit kanaal zou vol gens een plan van burgemeester van den Daele van Gent geschikt moeten zijn voor schepen tot 125.000 ton e in Terneuzen zou daarvoor een nieuwe zeesluis gebouwd moe ten worden. Burgemeester Aschoff vindt het „onzin" om schepen tot 125.000 ton zo ver landinwaarts (tot Gent dus) te brengen. „We zullen deze schepen aan de kust van de Westerschelde moeten kunnen laden en lossen". Volgens burgemeester Aschoff moeten eerst allerlei Nederlandse plannen voor havenaanleg in ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen van de grond komen." Daarna kan pas ge sproken worden over de Gentse voorkeuren", aldus de burgemeester. De kwestie van het nieuwe kanaal is weer actueel geworden door het wetsontwerp voor het havenschap Terneuzen, dat begin deze week aan de Tweede Kamer is aangeboden. Volgens een toelichting op het wets ontwerp krijgen de havens van Terneuzen en Sas van Gent een veel ruimere functie door: de economi sche samenwerking in Benelux- en EEG-verband; de nabijheid van Gent en Antwerpen en de vestiging van basisindustrieën in het kustge bied van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Uitbreiding van het havenareaal (waar ruime mogelijkheden voor zijn) en het aanpassen van de huidi ge accommodatie aan de toekomst is noodzakelijk", zo staat in de toelich ting van de betrokken bewindslie den. Voor het havenschap Terneuzen zijn er ambitieuze plannen. Een van de twee belangrijkste plannen is de aanleg van een insteekhaven in het bestaande kanaal Gent-Terneuzen, waar schepen tot 50.000 ton kunnen meren. Op de begroting is een be drag van 5 miljoen gulden gereser veerd en volgend jaar zou er al met heit graafwerk begonnen kunnen worden. Op dit ogenblik kunnen er in het havengebied van het kanaal schepen tot 20.000 a 25.000 ton ont vangen worden. De grotere schepen varen door naar Gent Met de nieu we insteekhaven zal Terneuzen deze grotere schepen zelf kunnen hebben. Het tweede belangrijke plan is de aanleg van een geheel nieuw haven en industriegebied van 2500 ha, langs de Westerschelde. Volgens burgemeester Aschoff moeten daar alle schepen kunnen komen die de Westerschelde bevaren (tot 80.000 a 90.000 ton). In dit gebied kunnen zich ook chemische industrieën ves tigen, want problemen met luchtver vuiling zouden er gezien de af stand tot Terneuzen niet zijn. Volgens burgemeester Aschoff heeft het pas zin om over de Gentse plannen te praten, wanneer al deze zaken tot stand zijn gebracht. Behal ve het argument dat er rond Ter neuzen grotere schepen kunnen la den en lossen, voert burgemeester Aschoff nog aan, dat het nieuwe kanaal volgens de Gentse plannen, ook de aanleg van bruggen en tun nels op Nederlands grondgebied noodzakelijk maakt. HANSWEERT Ned. herv. kerk voor Sleeuwijk B. van der Lelie te Hansweert. (ADVERTENTIE) Want wij hebben zoveel klanten, die het de moeite waard vinden om er minstens 30 kilometer voor te rijden; meestal nemen zij dan de buren mee. 't Komt er dik uit Films ANTWERPEN Rex: Rendez-vous hotel van Sankt Pauli Kinderen n.t. Odeon: La Horse, kinderen n.t. Astrid: De lummels van de eerste rij. Savoy: Een man paajrd genoemd kinderen n.t Ambassades: Caindy. Kinderen n.t. Capitole: Commando van de dood. Astra: De zeven huurlingen. Vendome: Thérèse en Isabelle. Kinderen n.t. Rubens: Woodstock. Metro: Sartana. Kinderen n.t. Pathe: Duivel doet al. Quellin: Paniek in het wasmuseum. Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM Hofplein-theater, 20.15 uur: „Spring uit het raam schat, we gaan trouwen" door Luc Lutz en Trudy Labije. TERNEUZEN Zuidland-theater, 20 uur: „De Jantjes" door de Stichting Het Amsterdams Volkstoneel. ANTWERPEN Sportpaleis, 20 uur: Wiener Eisrevue. Diversen NW. EN ST. JOOSLAND Verenigingslokaal, 20 uur: N.C V B. Lezing van de heer Leer dam over „Leven wij in het laatst der dagen?" 18 j. TERNEUZEN Hotel Rotterdam, 20 uur: Lezing door de arts R. Polderman „Het practische nut van yoga voor de Westerse mens". THOLEN Hal Stadhuis, 20 uur: Lezing door Dr. Tom de Booy over „Onze pla neet, verleden, heden en toekomst" Opg. voor deze rubriek tel. 01180— 7438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Boekhandel van Geyt: Expositie „Het kind in de kunst" (t.m. 29 okt.) Werkd. 912 en 1318 uur. Zon. gesloten. ZIERIKZEE Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m. 30 okt.). Ma. t.m. zat. 10—12 en 13.30—16.30 uur Morgen, donderdag 15 okt. Ber gen op Zoom 3.43 en 15.57, Hans- weert 3.02 en 15.07, Made-Drimme- len 6.26 en 18.26, Terneuzen 2.26 en 14.27, Vlissingen 1.50 en 13.58, We- meldinge 3.33 en 15.47. WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 Belcrumgarage vraagt steej aanrijdingvrije auto's 1966 te koop. Min. Kanstra: 1620. Breda. Tel. 01600-?n- Te koop Fiat 850 Coupé, ge?l 30.000 km, eind 1968 i.z.g.st/l Absoluut schadevrij. Incl. cessoires f 4800,-. Tel. 016^ 4100. Lessen Student, 4e jaars Techn. HogJ school, geeft bijlessen wis- eJ of natuurkunde Mavo in weeJ end. f 7,50 p.u. P. Timmer. 1 mans, Steenbergseweg 53, R-J steren. Vakantie Nieuw. Nieuw. Holler Esmerj da vanaf f 2995,-. Incl. BTfl Nu nog tegen oude prijs, e tijdelijk REVA-voortent met 2Ó pet korting. Stacaravan vanaf f 5990.- Gratis vervoei Alleen bij Caravancentrm VerWé Bergstr 9 Zegge. (R| Roosendaal) Mobiele houten bungalows vaj f 7995; Adria tourcaravans tj pe 1970. 3—4-persoons vat^ f 2968; Holiday sta-caravau met 2 slaapkamers reeds vana f 7280; Minster tourcaravai vanaf f 3975; Belmont sta-cara vans, de nieuwste typen 19; v.a. f 6595. Knuppe's Autoris biel- en Caravanbedrijf, Baas leseweg 34a-b, Chaam (N.-Br, tel. 01619 - 284. Huisdieren Een zeldzame gelegenheid. Et kele pracht rashonden billijk over te nemen, mooie Chow-chow, 11 mni oud, zeer lieve en betrouwbasc hond f 100,-. Roodbruin t» keltje ca. 3 mnd. oud, zee: intelligent karakter f 50,-. Vei, gelijk deze aanbiedingen andere. Inl. tel. 01682-523 517. ADVERTENTIE Het dorpsplein te Sluiskil TERNEUZEN Hoe zit het nu met de contactraden in de vier buitenkernen (Hoek, Bier vliet, Zaamslag en Sluiskil) van de gemeente Terneuzen? Wor den de nieuwe bewoners van een van Zeelands belangrijkste ste den wei voldoende betrokken bij bestuurlijke aangelegenheden in hun kern? Beantwoorden de contaetraden aan het gestelde doel: vrijblijvend meepraten en denken over eigen woonkern? Zouden toch beter wijkraden, die vastgestelde bevoegdheden mee kunnen krijgen, ingesteld moeten worden? Op deze vragen hopen wij in een artikelenreeks in te gaan. Vandaag hoe snel bet gemeen tebestuur er bij was om iets te doen en waarom er geen wijk raden kwamen. Bovendien een korte schets van de gemeenschap Sluiskil, een instelling die al twee jaar functioneert. TERNEUZEN. In 1970 staat bij vele discussies rond onze maatschappelijke veranderingen één punt centraal: de inspraak. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar juist door de herindeling een bestuurlijke verdeeldheid, ondanks de samenbundeling, is opgetreden door de vrij excen trische ligging van de diverse woonkernen, die samen één ge meente vormen. Nu ruim een half jaar na de herindeling is het zaak eens te kijken naar de verschillende op lossingen die door de gemeente besturen zijn gekozen om de in woners zich betrokken te laten voelen bij het wel en wee van hun nieuwe gemeente. Terneu zen hebben wij als voorbeeld ge nomen, omdat in deze stad al vrij snel na één april dit onder werp in de gemeenteraad werd behandeld. Overigens na een interpellatie van het P.v.d.A-raadslid de heer P. J. Huijbrecht, een voorstander van wijkraden, Terwijl burgemeester en wethouders en een meerderheid van de raad (op 25 juni j.l.) voor standers waren vaneen moderne en frisse aanpak in de vorm van con tactraden ter oplossing van het probleem. Er kwam tijdens die raadsvergadering tot uiting dat b. en w. reeds stappen hadden onder nomen om in Biervliet, Hoek en Zaamslag de plaatselijke vereni gingen en belangrijke particulieren tot nadenken aan te sporen hoe een dergelijk orgaan het beste tot stand zou kunnen komen, dit alles onder het motto: „Hoe kan de in spraak van de bevolking in be stuurlijke aangelegenheden het meest juist worden geregeld?" Wijk raden of geen wijkraden, luidde de vraag. Burgemeester en wethouders hadden er weinig behoefte aan om naast de gemeenteraad een ander politiek getinte organisatie met be voegdheden te hebben. Hun ge dachten gingen uit naar een soort gelijke instelling zoals nu reeds twee jaar in Sluiskil draait: de „Gemeenschap Sluiskil". Een be langengroepering zonder een cent subsidie, zonder een enkele be voegdheid, maar wel in het bezit van een hardwerkend dagelijks bestuur van drie man, die samen met tien anderen de „gemeen schap" vormen. Veel over de werkwijze van de gemeenschap Sluiskil kon tijdens de interpellatie in de raad niet worden verteld. B. en w. hadden overigens nog niet zoveel contact met de belangenbehartigers gehad. Het oude college van burgemeester en wethouders wel te verstaan. In augustus van dit jaar kwamen de bestuurderen naar Sluiskil om in een voltallige vergadering van de gemeenschap naar de verlan gens en wensen te luisteren. „Direct na afloop van de bespre king wilde ik de vlag in top hij sen. Nu zit die vlag bijna weer op de grond. Alles stuit af op de financiële consequenties", aldus voorzitter J. A. Strijdonk van de Sluiskilse Gemeenschap. Waarom is dit contact-orgaan ont staan? Zowel de voorzitter als se cretaris A. van Harn en penning meester PI. de Wit geven daar een kort en bondig antwoord op. Uit een algemene ontevredenheid on der de bevolking van Sluiskil, die zich achter gesteld voelt ten op zichte van Terneuzen. De voorzieningen, die getroffen hadden moeten worden na de ge deeltelijke afbraak van Sluiskil na de kanaalverbreding laten te lang op zich wachiten. Twee jaar gele den trommelden de initiatiefne mers van de „Gemeenschap", pater Paulinis en ds. Ruis, het vereni gingsleven van de kern bijeen en men besloot een soort wijkraad te formeren met een zo breed moge lijke samenstelling. Aanvankelijk bleef het bij vrij blijvend praten met het gemeente bestuur zonder het verkrijgen van juiste informatie waarom het uit breidingsplan niet werd uitgevoerd. De „Gemeenschap" groeide uit tot een soort pressure-group. Een goed en regelmatig overleg met de vijf in Sluiskil wonende raadsle den (voor de herindeling) was er niet. „Er is van deze mensen altijd erg weinig uitgegaan", is het com mentaar. „Het is voor ons een voortdurend aan de bel trekken en we moeten zeggen dat het huidige college openheid betracht. Er komt zelfs schot in onze wens nummer een: het vervaardigen van een dorpscentrum". „Binnenkort", zo hoorden wij, „zal een begin worden gemaakt met het Ir. Lelyplein. Verder ho pen wij dat het verzorgingspeil van Sluiskil wordt opgekrikt. Het is altijd een rommeltje. Verder zouden wij graag meer aan de weg timmeren als er belangrijke zaken aan de orde zijn, maar er is ner gens geld voor, dus ook niet voor ons. Uit betrouwbare bron verna men wij, dat de contactorganen slechts f 150 subsidie van de ge meente zullen krijgen. Per jaar geven wij nu al zo'n f 400 uit eigen zak uit". Tot zo ver het bestuur van de Gemeenschap Sluiskil. De heren vinden het prettig on afhankelijk tegenover het gemeen tebestuur te staan. „Je kunt dan meer zeggen. Ze zijn geen voor standers van een wijkraad, omdat zij graag politiek en godsdienst bui ten hun Sluiskilse beltrekkerij hou den. ALEX SCHELL Bepple Nooy sr. samen met Johnny Jordaan (na druppel en de mop) in de volksmusical de Jantjes trokken in Terneuzen twee voile zalen. bergmeubel met !7575,= oof 250,= O^^5 I is dit voorname [iveneens in noten. zeer ,de zittingen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Er kon dinsdaga vond geen kip meer bij in het Terneuzense Zuidlandtheater; alle 451 plaatsen waren bezet. Ook voor morgen, woensdagavond zal de zaal tot berstens toe gevuld zijn met bezoekers die komen kijken naar het Amsterdamse volkstoneel dat met het ijzersterke stuk De Jantjes al maandenlang succes boekt. Cultu reel ambtenaar Aart Janszen is de laatste week een veel geplaagd man. De telefoon op zijn bureau en de telefoon in het Zuidlandtheater staan niet stil voor aanvragen van de kaartjes voor de voorstelling van De Jantjes. Velen werd meegedeeld dat de kaarten voor De Jantjes reeds waren uitverkocht. De personen aan de andere kant van de lijn menen dit te moeten beantwoorden met al lerlei beschuldigingen aan het adres van de heer Janszen, die volgens hem kant noch wal raken. „Ik werd beschuldigd van vriendjespolitiek en dat soort zaken. Natuurlijk is daar niets van waar. Het is in elke schouwburg of the ater zo, dat iemand die het eerst belt ook het eerst wordt geholpen. Met de Jantjes is het helemaal erg. Trouwens ook vorige week vrijdag bij het concert van het Amsterdams Philharmonisch Orkest kregen wij een stortvloed van telefonische aan vragen te verwerken, terwijl 's avonds aan de zaal nog zo'n 50 mensen langskwamen om te kijken of besproken plaatsen niet werden opgehaald. Het is vanzelfsprekend een prachtig iets dat het Zuidland theater zo vol komt. Alleen ik kan er niets aan doen dat er bij een normale voorstelling 486 plaatsen zijn en bij een voorstelling met grote montage (uitbouw toneel) 451 kaarten verkocht kunnen worden. Daar komt bovendien het feit bij dat wij per voorstelling 400 kaarten in de abonnementsverkoop kunnen hebben dus al naar gelang zijn er 51 of 86 kaarten, als de abonnementen vol zijn geboekt, voor vrijé verkoop beschikbaar. Die 50 kaarten voor De Jantjes waren maandagmiddag reeds binnen 7 minuten weg. Juist het plaatsbespreken hebben wij, om mis verstanden te voorkomen (het Zuid landtheater heeft tenslotte een streekfunctie) alleen via de tele foon geregeld. Twee werkdagen (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen mets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt A'gesal diep op de weefsels in tot aan de naara van de pijn (zonder oppervlakkige I warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken Moedig plaats voor een durend gevoel van I Verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt i uthu5s een 1-ube Algesal bij de nana hebt om zodra het nodig is de pijn te «lichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Ëoewacht (Van een onzer verslaggevers) AXEL In het clublokaal van cafetaria Sol in Axel ontmoetten Axel en Sas van Gent elkaar in een schietwedstrijd. Sas van Gent won wet 861 punten tegen Axel 850 pun ten. De individuele uitslagen luid den: Axel: J. Sol 172 punten, J. °cke 172 punten, Joh. Provo 172 Punten, Mevrouw Sol 167 punten, Ramelink 167 punten. Sas van Gent: T. Gerritse 71 Punten, C. de Vos 173 punten mevr. ue Jager 171 punten F. Gerritse 171 Punten, O. de Jager 170 punten. voor de voorstelling kan vanaf twee uur 's middags naar het Zuidland theater worden gebeld. Maandag kregen wij van de PTT te horen dat onze centrale overbelast werd. Echt het publiek kan ervan op aan, dat wij niet voor 14.00 uur 's middags de telefoon opnemen. Maar wat zijn nu 50 kaarten", aldus Aart Janssen. De abonnementsverkoop dit jaar voor 40 voorstellingen, 12 in de Hallen in Axel en 28 in het Zuid landtheater te Terneuzen is uit stekend geweest. Men kan in totaal 17.000 plaatsen verkopen, waarvan er 9000 aan abonnementhouders zijn verkocht. Dat is ruim 50 De abonnementhouders stegen van het vorig jaar 1100 tot nu 1600. En gemiddeld werden in dit seizoen 6 kaarten per abonnenement afgeno men. Vorig jaar 4,5 kaart. Uit dit alles blijkt dat de folder met pro gramma's, door heel Zeeuwsch- Vlaanderen verspreid, goed is aan geslagen. Uit alle delen van dit ge bied zijn abonnementen aange vraagd. Mocht de stroom van bezoe kers naar het Zuidlandtheater aan houden (ook minder populaire thea terstukken, zoals het toneelspel De Kersentuin heeft 400 verkochte abon nementen) dan overweegt Aart Jans zen volgend jaar te gaan experimen teren. Hij denkt er bijvoorbeeld aan een week hetzelfde gezelschap in Terneuzen te houden of minder abon nementen te verkopen voor een voorstelling, hoewel hij dit een ris kante zaak vindt. (Van onze correspondent) TERNEUZEN —Vrijdag a.s. (16 oktober) wordt de heer J. M. Hame link te Terneuzen gehuldigd in ver band met zijn zilveren jubileum als correspondent Bureau Arbeidsrecht van het N.V.V. voor Terneuzen. Van 17.30 uur tot 19.30 uur wordt in café „De Vriendschap" een receptie ge geven. 's Avonds volgt een officiële huldiging. De heer Hamelink her dacht m stilte dit jubileum in juni van dit jaar, maar in verband met de vakanties werd de officiële hul diging tot a.s. vrijdag uitgesteld. Het komt niet dikwijls voor dat ie mand gedurende 25 jaar eenzelfde functie bekleedt, reden waarom aan dit feest een extra tintje zal worden gegeven. De heer Hamelink vervult m het openbare leven van Terneu zen vele functies. Hij is raadslid voor de Partij v. d. Arbeid sedert 1958 en werd bij de herindeling fractieleider van zijn partij toen per 1 april de nieuwe raad in functie trad. Hij is al ongeveer 20 jaar lid van de G.A.B.-commissie, lid van de huuradviescommissie, voorzitter van de Terneuzense afdeling van de al gemene bedrijfgroepen-centrale (de grootste in Zeeland) voorzitter van de Bestuurdersbond, lid van de bondsraad van de A.B.C., voorzitter van de kadergroep Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen en bestuurslid van de beschuttende werkplaatsen te Terneuzen. Herstel Driesprong en Hulsterweg De werkzaamheden aan de Drie sprong zijn momenteel zo ver gevor derd dat deze week de eerste slijt laag wordt aangebracht. Ook het gedeelte van de Hulsterweg tussen Hulst en Kuitaart, dat enige tijd geleden opgebroken werd, zal een slijtlaag krijgen. 2998

de Stem | 1970 | | pagina 5