Vissen is echt wel iets meer 1 dan alleen maar visjes vangen B DREMPELVREES VOOR SPORTHAL E Geringe particuliere belangstelling TIJD VAN GEHEILIGDE' LEESZALEN IS VOORBIJ BIJ DE TIJD BIJ DE TIJD BIJD 0E STEM advies op zee eb en vloed als paddestoelen waarheen IUOBWD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND vrije|ijd .vriiver taald| f innen 10 jaar is het aantal hengelaars in Neder land van ruim 500.000 naar 1 miljoen opgelopen. Daar mee is de sportvisserij de grootste vorm van openlucht recreatie in Nederland gewor den. Elk jaar stijgt het aantal hengelaars nog belangrijk meer dan de groei van de be volking zou doen vermoeden. Vooral de waterrijke- dus vis rijke gebieden in Nederland, zul len de komende jaren nog een ware explosie in de ontwikkeling van de watersport en hengelsport beleven. Er zitten nu al meer hengelaars aan de waterkant, dan er voetballers binnen de krijt lijnen staan. Het is een groeiend probleem de nieuwkomers in de hengelsport wat wegwijs te maken in de techniek ^n taktiek van de visserij. De daling van de gemiddelde vangsten op het flitsend nylon is heus niet alleen te wijten aan de toenemende waterver vuiling en het totale milieu-bederf. Ook de gemiddelde hengelaar is slechter geworden, omdat velen de nodige ervaring en scholing ont breekt Goed vissen en vangen is bijna een wetenschap geworden, waarover 100 vaderlandse hengel- boeken zijn volgeschreven. Het is altijd een moeilijke vraag een volslagen nieuwkomer in de hengelsport van advies te dienen bij de aankoop van een eerste hengel sportuitrusting Dat advies hangt vooral af van de woonplaats en het beschikbare viswater, dat hij tot zijn favoriete stekkies wil rekenen. De lezers en hengelende abonnees van dit dagblad wonen (hengeltech- nisch bekeken) en een hengelsport- dorado- De Maas, het Biesboschge- bied en de gehele delta tot Zeeland en de Zuid-Hollandse „eilanden", liggen voor de deur. Gaat u op zoet water vissen of op zout water? Gaat u met de boot of moet u een verre worp vanaf het strand maken: „curfcasting". Gaat u op het binnenwater op lichte stroom (Biesbosch) of stilstaand water vis sen? Al deze vragen zijn beslissend voor de aankoop van een hengel sportuitrusting. U moet m elk geval een werphen gel kopen, waarmee u minstens 20 gram kunt werpen. U kunt dat stok je, met een stevige molen zowel op stroom (op zink of werplood) als op stil water bijvoorbeeld voor de kar per gebruiken. U dient zich ook een „vaste stok" aan te schaffen, waarop een doodgewoon simmetje wordt ge monteerd. U kunt dan drijvend met de dobber op stroom (de rivier) vissen, maar ook op stilstaand wa ter terecht. Een driedelige bamboe- of tonkinhengel is het goedkoopst. Wilt u de vaste stok in perfecte uitvoering kopen, neem dan een zeer lichte en lange holglas insteek- of teiescoophengel. U kunt dan van uit de kant wel vijf tot zeven meter weg komen. U kunt de stukken ook ingekort gebruiken. Maar de begin neling en zeker de jeugdvisser be hoeft zich een dergelijke prachtige glashenge] nog niet te permitteren. Het gaat voorlopig ook met bamboe of tonkin. Wat de werphengel betreft, is (voor een amateur die nog werpen moet leren), een volglashengeltje het minst kwetsbaar. Grove blun ders bij het werpen worden door het stevige en zeer veerkrachtige glas moeiteloos opgevangen. Een ad vies voor de werpmolen is moeilijk. Maar wie zo nu en dan ook op zee, bijvoorbeeld vanaf een boot vist. doet er goed aan een stevige molen te kopen. We willen toch een naam noemen bijvoorbeeld de Ru, die 10 jaar garantie geeft. Bij de lichte zeevisserij moeten maar al te vaak enkele platvisjes getakeld worden. En dat kan een hele hijs zijn. Wie op zee vanaf strand of strek dam vist. kan het beste een bijna vier meter lange holglas werphengel kopen, die tot 70 tot 100 gram lood kan hebben op de top bij de worp- Zo'n lichte holglas-stok kan des noods zelfs voor het snoeken op het binnenwater gebruikt worden. U kunt dan mooi met deze lange en vrij lichte hengel in de hand. over brede rietkragen reiken. De hengel is trouwens ook best geschikt om op de rivier vanaf de wal met een verre worp op de paling te gaan of schubvis te vangen. Dat is natuur lijk geen ideale combinatie, maar het gaat toch best. Voor de verdere uitrusting aan haakjes, lood. leefnet enz., moet u zich door een gespecia liseerde hengelsDortwinkelier laten adviseren. Hij geeft service op uw spullen en levert u ook aas als u dat nodig heeft. Wie wat langer vist zal beslist ook naar een lichte spinhen- gel toe willen om licht kunstaas te lanceren. Maar wacht daarmee, tot u de nodige hengelervaring hebt opge daan. Ga bij voorkeur een paar keer met een ervaren sportvisser mee. U leert dan veel meer dan uit- eigen beleven. U kunt zich zodoende scha de en schande besparen. Het welsla gen van een visdag, vangen of niet, zit vaak in een bijzonder klein stuk je techniek of taktiek. En u kunt dat tekort aan uw vakkennis echt niet zelf ontdekken. Dat kunnen al leen de ware hengelprofessoren u vertellen. Vissen is echt heel wat meer dan visjes vangen. Het is een ontmoeting in en met de natuur. Voor West- en Midden-Brabant is de komende afsluiting van het Ha ringvliet van groot belang. Wat gaat er gebeuren als de zware eb- en vloedstroom in dit hengeldorado uit valt? Er zijn twee proef af sluitingen geweest. De eerste ervaring met de vis is, dat de bijtlust verminderde, omdat de stroom wegviel. Op deze incidentele stilstand van de totale waterhuishouding is nog niet veel te voorspellen- De stroom (tot nog toe) betekent in feite een concentratie van vis in diepe geultjes en voedsel- bankjes. U vangt dus op stroom op een goede plaats méér vis. omdat de vis zich meer concentreert op diver se stekken. Wie die stekken kent, zit goed, zeker in de Biesbosch. Als de eb en vloed binnenkort vervalt zal alleen de stroom van het afvloei ende opperwater van de rivieren overblijven. En de vis zal zich meer verspreiden. Een voordeel kan de grotere waterhelderheid zijn, die tot een beter zicht van de vis op de prooi" van het aangeboden aas leidt. In elk geval was de eerste ervaring met de proefafsluitingen nog niet gunstig. De vis zal zich echter aan de nieuwe toestand moeten aanpas sen Dat kan enkele weken tot zelfs maanden duren. De Biesbosch-vis- we stekken, moeten gaan zoeken, sers zullen de vis ten dele op nieu- Voeren zal veel belangrijker worden dan tot nog toe. SJEF VAN DE MORTEL lET lijkt sience-fiction, maar het zal de werkelijkheid dicht be naderen. In zijn boek „40.000 uren" berekent de Franse eco noom en filosoof Fourastie dat de mens over tien jaar gemiddeld 40.000 uren zal werken. Een men senleven, zo redeneert Fourastie verder, duurt gemiddeld dan 72 jaar, hetgeen neerkomt op zo'n 600.000 uren. Ergo: men werkt nog slechts bijna zeven procent van zijn leven Trekt men volgens Fourastie dan nog 50 procent af voor studeren, eten. slapen, reizen en dergelijke, dan heeft men 44 procent vrije tijd over. Reken maar uit, dat zijn dan dik 250.000 uren. En hoe zal de mens zich daarbij aanpassen? Hoe zal hij die vrije tijd moeten vullen? Het is een probleem dat over de hele wereld wordt bestudeerd, maar waarvoor men nog steeds geen -be vredigende oplossing heeft gevon den. Het American Research Council rapport, uitgegeven in '68 vond de enorme vrije tijd, die Fourastie be rekende nog aan de magere kant en halveerde het aantal werkuren! Wie er nu we] gelijk mag hebben u niet van zo'n groot belang, vast staal evenwei dat de mens langzaarn maai zeker een enorme hoeveelheid vrije tqd tot zijn beschikking zal krijgen. Een grote, rol in de opvulling hier van zullen sport en recreatie moeten gaan vormen. De meest gebruikte vorm van recreatie „stap maar in de auto en we gaan een eindje toeren" zal op den duur het wegennet over- bevolken, maar tevens fnuikend werken op het mechanisme van ons menselijk lichaam. Dit komt nu al naar voren in de vorm van buikjes, hartinfarcten en noem maar op. Ide aal zal dus zijn een ontspannende bezigheid voor de, geest in combina tie met een doeltreffende ontspan ning voor het lichaam. Het eerste zal voor ieder verschil lend zijn, maar het laatste zeker niet Vooral de sport als ontspanning is nagenoeg voor iedereen aan te bevelen. Waren er in het jaar 1900 nog slechts 20.000 beoefenaren, nu zijn er evenveel verenigingen, waar bij circa twee miljoen mensen zijn aangesloten! In het gehele land rijzen sporthal len als paddestoelen uit de grond. Er is een enorme vlucht naar de over dekte ruimten, hetgeen geenszins verwonderlijk is, gezien het niet bepaald lumineuze klimaat in ons kikkerlandje. Er zal, gezien de voortschrijdende techniek zelfs nog een tijd komen dat zelfs de boer loopt te vloeken als het regent De snelle vermeerdering van het aantal sporthallen is een poging om de mensen in hun stijgende vrije tijd op te vangen. Als men het gebruik ervan bestudeert komt men tot de conclusie dat de werkelijke sportbeoefenaar veelal is vertegen woordigd, maar het aantal mensen dat zuiver ter ontspanning komt vrij klein is. Een enquête, gehouden on der huisvrouwen in Breda, gaf als reden voor de geringe opkomst van het aantal huisvrouwen doodeenvou dig drempelvrees aan. Ook voor een aantal mannen, zal dat zo zijn en terecht zoekt men daarom bij de exploitatie van de sporthal naar een gezelligheid, die de vrees langzaam maar zeker zal moeten overwinnen. L. Tossings, adjunct-directeur van de dienst van jeugd en sport van de gemeente Breda over het gebruik van de Bredase sporthal: „Overdag is er mogelijkheid voor recreatie van particuliere zijde, maar dat blijft in de praktijk hoofdzakelijk beperkt tot tennis. Voor andere sporten blijkt het particulier initia tief niet toereikend. Grootste oor zaak hiervan is dat men voor vrij wel alle andere vormen van recrea tie teams en dus een groter aantal mensen nodig heeft. Voor tennis heeft men maar twee mensen nodig en die zijn vlug te vinden In de avonduren is de sport hal giotendeels in gebruik bij de sportverenigingen, die wij ook laten prevaleren. Dat is trouwens een noodgedwongen prioriteit, want als je particulieren en verenigingen ge lijk gaat stellen breek je de vereni gingen de nek en per slot van reke ning stuwen zij de sport naar een bepaalde hoogte. Nee, wij manen wat de prijs be treft geen onderscheid tussen parti culier en vereniging. Het tarief va rieert van f 25.- tot f 31,25 per uur. al naar gelang de dag en de tijd. Natuurlijk kan men ook een gedeel te van de zaai huren De sporthal beslaat 28 bij 46 meter en ia te verdelen in 3 basketbalivelden. 3 tennisvelden, 5 volieybalvelden of 7 badmintonvelden. Natuurlijk kan er ook gehandbald worden of zaalvoet bal worden gespeeld. Laat men in Breda de verenigin gen prevaleren, in Goes betreurt men het gebrek aan particulier initi atief en probeert dat te stimuleren. De heer H. C. van de Vreugde, hoofd van de afdeling sport, jeugd, cultuur en onderwijs van de ge meente Goes vertelt over net ge bruik van de eind december klaar gekomen sporthal De Bevelanden: „Wij vinden dat er te weinig parti culier initiatief is. Het feit dat over dag de scholen de sporthal bezetten is gewoon een economiscne nood zaak. Door het tekort aan gymnas tiekzalen in de omgeving met onze sporthal op te heffen ontvangen we een dubbele rijksvergoeding." Een en ander zal wel debet zijn aan het feit dat het gebruik van sDorthai De Bevelanden in vergelij king met andere sporthallen in het land bijzonder laag is en varieert van vijftien tot twintig gulden voor de hele sporthal, die 48 x 22 meter meet. Ook hier kan van een gedeel te van de hal gebruik worden ge maakt. Zowel in Breda als in Goes blijkt het zaalvoetbal te zijn aangeslagen. Voetbal is in Nederland enorm po pulair, maar voor veel leeftijdsgroe pen blijkt het slechte weer en de grote lengte van het veld een te grote belemmering te zijn om zelf te spelen- In de zaal zijn deze factoren uit de weg geruimd. Als men de geluiden uit de diver se sporthallen beluistert komt men tot de conclusie dat. ondanks de aanwezigheid van de sporthallen er nog erg weinig particulier initiatief is. Scholen en sportverenigingen ne men hoofdzakelijk de hallen in be slag. Waar moet de mens dan heen met al zijn vrije uren? Uren, die over tien jaar het grootste gedeelte van het leven zullen vormen. Fourastie stelt in zijn rapport een oplossing, die uit vele factoren bestaat. Een daarvan is de verruiming van de ontspanningsmogelijkheden, onder andere door de bouw van sporthal len. Nu dat laatste gebeurt blijkt het toch niet zo doeltreffend. „Men moet het verenigingsleven stimuleren en proberen te komen tot omni-vereni- gingen, waarin alle takken van sport belangeloos kunnen worden beoe- lend" stelt Fourastie verder. Dat laatste blijkt echter niet zo gemak kelijk. Wat zou ik (met mijn buik je), die al jaren niets meer aan sport neeft gedaan, nog in een sport hal moeten?" zegt de doorsnee bur ger. Wat hij daar moet weet hij doorgaans wel, maar, zoals bleek in de Bredase enquête, is de drempel vrees te groot. De gedachte niet meer mee te kunnen, op te vallen door het gebrek aan lenigheid, snel heid, kracht is voor velen zo fnui kend dat zij geen stap in de sport hal zullen zetten. Had men de sport steeds beoefend dan waren die fac toren er niet. De stilstand neeft echter lichamelijk remmingen opge roepen, die weliswaar grotendeels weer zijn op te heffen, maar die door een minderwaardigheidscom plex ten opzichte van de actieve sportbeoefenaar in stand worden ge houden. In de toekomst zal men kunnen spreken van de „vrije-tijds revolu tie" Het ziet er nog niet naar uit dat de mens met die omwenteling meegaat. Eerst zal een groot minder waardigheidscomplex, dat zich uit in een drempelvrees, vernietigd moeten worden Hoe? Daarop geeft zelfs Fourastie geen antwoord. Voer voor psychologen. J. SIMONS Alles wordt in mini geleverd, tegenwoordig. Voor de liefhebbers en wroeters in de tuin deze snipper-mini- snoeischaar. Takjes en twijgjes evenals bloemstelen breken met een simpele vingerbeweging doormidden Prijs 1,95. Praktisch handvat en scherp mesje. Een plaats, waar veel vrije tijd op zowel prettige als nuttige wijze is zoek te brengen, is de leeszaal van de openbare bi bliotheken. Een overigens door drempelvrees voor velen nog onbekend gebied. Jammer. Er ligt daar, bijeengegaard in dagbladen en tijdschriften een grote verscheidenheid aan koste lijke literatuur. Tot leeringhe, zo wel als tot vermaeck. Nederland se ontspanningslectuur, opiniebla den, dure buitenlandse tijdschrif ten, vakbladen, hobby-litteratuur. Plus wat tijdschriften, die gratis komen, omdat de uitgevers nopen dat ze op deze wijze nog eens iemand verleiden er een blik in te slaan. U kunt er iets vinden over ae techniek van het breien of van het waterskieën, maar ook over woningbouw, heemkunde en knutselen. U kunt er uw oog al dan niet met welgevallen laten rusten op het Duitse, een nieuwe bikini-mode tonende, meisje en mocht u er niet van gediend zijn. dan laat u het blad liggen. Er ia niemand, die het u opdringt. Dan gaat u andere plaatjes kijken. En dan zijn er natuurlijk de dagbla den, gevarieerd van links tot rechts, waarbij de grens aan ae linkerzijde overigens niet bij alle leeszalen op gelijke afstand van het gulden midden is getrokken. Dat hangt af van wat de directri ce of het bestuur van de instel ling geschikt voor u vinaen. Een koffie-automaat ontbreekt er nog in die leeszalen, maar asbakjes staan er op alle tafels. Mocht het u opvallen, dat we dit laatste vermelden, dan moet u weten, dat het nog niet zo lang geleden in zo'n stadsleeszaal plechtiger toeging dan in de kerk tijdens de consecratie. En dat een luide vïoek tijdens die consecra tie niet zo'n afgrijzen verwekte als het laten vallen van een Dot- lood in de leeszaal. Wie dit over kwam deed er verstandig aan z'n hoofd tussen de schouders te trekken en te verdwijnen, een binnentredende kon de enige stil te s.v.p. niet voorbij zien. Een kennisgeving dat roken ver boden was, was er niet zijnde volkomen overbodig. Niemand zou er aan denken deze gewijde omgeving, waar de niet-getrainde bezoeker na een halfuur onnatuurlijke zelfbe heersing een niet meer te verja gen kriebel in armen en benen opliep, met nicotinedamp te be- (en ordebewaarster) iets wilde smeuren Wie de toezichthoudster (en ordebewaarster) iets wilde vragen diende (liefst eerbiedig) te fluisteren; gebarentaal werd toch meer gewaardeerd, tegenwoordig gaat het er allemaal gewoon toe- De leesgierige bezoeker wordt ongemoeid gelaten. En wie wat wil vragen kan dat gewoon doen en wordt gewoon, dat betekent hier vriendelijk en deskundig, te woord gestaan. Die asbakjes zijn het symbool van de veranderde leeszaalzeden. De dames zien de lezer liever komen dan gaan. Ze zouden zelfs willen, dat er meer kwamen. Ze betreuren de alom heersende drempelvrees, maar helaas, ze laten het bij betreuren. Wat meer activiteit in de public relations zou geen kwaad kunnen. Als N.A.C. per raam biljet en per advertentie nog veel per minuut benutten om te proberen de 4 kijker i', zonder dat het hem zelfs maar een post zegel kost een programmablad drie maanden lang gratis thuis te bezorgen, dan zouden de leesza- hunwaardigheidverliezen. len door enige reclame niets van hun waardigheid veriiezen. Er ligt daar voor een lieve cent aan abonnementsgeld op lezers te wachten. Centen van de overheid en derhalve: uw eigen centen. En wat al die wegblijvers aangaat, weggegooid geld derhalve. Het zou goed zijn als u in uw vrije tijd eens ging controleren of uw geld daar wel goed wordt be steed. 't Zal een geruststellende ervaring worden. Misschien wordt u dan wel vaste klant voor e»n of meer uren in de week. Die hebben ze daar in de leeszaal het liefst. R HAGENS.

de Stem | 1970 | | pagina 33