tTI J HULST heden eling »ed Zeeuwsch-Vlaamse wegen niet aangepast aan industriële ontwikkeling ANWB controleert gratis lampen Progil WARBOEL EN CHAOS ROND AOW-UITKERING Zeeuwse interesse van nog twee olieraffinaderijen nstuif zeeland „Artsenberoep moet genationaliseerd" Etiënne Rottier „vinker" in De Klinge Kamer van Koophandel Terneusen, Voorzitter van bejaardenpartij aluminium rookgasafvoer handelmaatschappij BREDA BEHALVE TOTAL Mist hinderde veren en binnenvaart lag - vrijdag - Iszittingen page [Rustig herfstweer Niet gelukkig PZEM-boete WEES MAAR BLIJ MET JAC. HERMANS PRIJSSLAG IN DE BUURT VAN MENSEN DINGEN EN DADEN PLEIDOOI VAN HUISARTS UIT ARNEMUIDEN VOGELS VANGEN IN BELGIË I WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 3 D DEALER Bergen op Zoom r.4Q) 3 5910 se bijeenkomst, dat de verga- „fatsoenshalve" op touw waJ I vinden net een normale zaak ren op de hoogte te brengen, pr bij u thuis in het kader vasl verkaveling de zaak vrij grol bp gehaald wordt", aldus (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA „Het is een warboel, een chaos. En al die bejaarden die nu op hun achterste benen staan, hebben groot gelijk. Het wordt hoog tijd, dat er eens een duidelijke uit spraak komt van de regering over die extra-AOW-uitkering." De heer W. Schoute, landelijk voorz. van de BAP (de Bejaarden Algemene Par tij) uit Breda windt zich op over de moeilijkheden rond de extra AOW- uitkering die dit jaar' voor een deel de uitkering uit de bijstand ver vangt. „Deze AOW-uitkering van 3 is een regeringsmaatregel", zegt een woordvoerder van de afdeling socia le zaken in Goes. „De maatregel is genomen om er voor te zorgen, dat de bejaarden wier AOW niet toe reikend was, niet meer naar de bij stand hoefden te gaan. Er waren nogal wat bezwaren van bejaarden die een bijstandsuitkering minder waardig vonden. Het is de bedoeling dat het volgend jaar de gehele uitke ring uit de bijstand vervalt en rechtstreeks in de AOW wordt ver rekend". „Het is een erg ingewikkelde zaak, zegt een woordvoerder van de ge meentelijke sociale dienst in Roosen daal. „Vele bejaarden beschouwen de AOW-uitkering van 3 die ze deze zomer hebben ontvangen, als extraatje, buiten de gewone bij standsuitkering. Misschien komt dit doordat deze uitkering ook wel va kantie-uitkering is genoemd. Daar door ontstaat ook de kreet: het is allemaal broekzak-vestzak-politiek. of wel: wat ze aan de ene kant geven, halen ze er aan de andere kant weer af". De hoogte van de AOW (en dus ook van de extra-uitkering) wordt op landelijk niveau bepaald; df norm hiervoor is het netto-mini mumloon. De uitkeringen uit de bij stand worden echter door iedere ge meente apart vastgesteld. Daardooi zitten er nogal wat onderlinge ver schillen tussen de gemeentelijke bij standsuitkeringen. In Goes zal eer, alleenstaande bejaarde, die inmid dels 127,50 als extra AOW-uitkering heeft ontvangen als tweede halfjaar lijkse uitkering nog „bijstand" krij gen van f. 114,-. Een nadelig ver schil met het landelijk niveau dus van f. 13,50. De woordvoerder van sociale zaken in Goes is van mening dat dit verschil alsnog dient te wor den uitgekeerd. „Maar," voegt hij er aan toe, „dat gaat bij ons pas in december spelen, wanneer die bij standsuitkering zal geschieden". De Bejaarden Al-gemene Partij reeft niet tot december gewacht Met name in Nijmegen is zij in jpstand gekomen. Over de kwestie van de extra-uitkering heeft de heer l.A.M. van Lier (PvdA) in de Tweede Kamer vragen gesteld aan minister Roolvink. Ook in maart van dit jaar had hij dat trouwens al gedaan. De woordvoerder van de sociale dienst in Roosendaal vindt, dat staatssecretaris van de Poel toen onvoldoende duidelijk heeft geant woord. De heer Schoute van de BAP in Breda vindt het meer dan hoog tijd (ADVERTENTIE) ginnekenweg 60, breda, tel.: 40896-45481 Verklaarde dat men volgend begi nhoopte te maken met ^anisatie van wenszittingeti, belanghebbenden hun wen- betrekking tot het project] zouden kunnen maken, zal worden gestart met <Je| fig van de grond, waarmee 1973 of 1974 klaar denkt te fen moeilijkheid bij de uitvoe- J de wetenschap, dat over een Ijaren verschillende agrarische len niet meer zelfstandig ge- perd zullen worden. Daarmee I reeds rekening worden ge en dat blijkt geen gemakke-[ pak. Bovendien worden dei kavelingsplannen doorkruist plannen voor de aanleg van| luwe rijksweg door het te ver- li gebied. De ruilverkaveling [een gebied van bijna zesdui- Ictare. Het gedeelte rond Abs- [aar men op het ogenblik aan jrk is. beslaat ruim duizend verdeeld over tien com- In de nabije toekomst moe' feveer tien kilometer nieuwe voor de afwatering worden lm Met het oog daarop is on- 1 Absdaalseweg inmiddels een J duiker aangelegd. Een aantal liikers zal nog moeten verdwij- lior het zover is zal ongeveer [luizend kubieke meter grond, |tig uit de leidingen, nog ver- poeten worden. kader van de werkzaamhe den verder verschillende bo- pooid moeten worden. Met de Ie van veertien hectare land linnen afzienbare tijd begon*.! 1 plaatsen waar de drainage,j ld wordt, zal die nog hersteld I worden. Onder het gebie0- Imomenteel gewerkt word'. |Absdale. voor zover het het ten noorden van de Abs* pg betreft, de Riet- en Wolfs* Havikpolder en de kleine |ipolder. De heer Goossens atsbosbeheer gaf verder nog |chting op mogelijkheden van nting, waarvoor in totaal vijfentwintigduizend gulden jaar is. In het kader van de |ing zal Staatsbosbeheer on- honderd dertig hectare van j li ideale landbouwgrond be* lDe kosten daarvan komen lening van het rijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens het weekblad van het Verbond voor Nederlandse Ondernemingen, dat een groot artikel wijdt aan het probleem van de opschorting van de investeringspremieregeling voor Zeeland, zijn er momenteel twee olieraffinaderijen, behalve Total, die serieuze belangstelling voor vestiging in Zeeland hebben. Het blad verkreeg deze informa tie van drs. M. C. Verburg, direc teur van het ETI voor Zeeland. Drs. D. Roemers, burgemeester van Vlissingen, deed tegenover het blad mededelingen van het feit dat ook de Volkswagen Werke hebben geïnformeerd naar de mogelijkheid van vestiging van een fabriek in Vlissingen, die vijfduizend arbeids plaatsen zou scheppen. Een en an der zou resulteren in een bevol kingsgroei met 25.000 zielen en dat is iets dat Vlissingen, volgens drs. ltoemens, niet zon kunnen mannen. Burgemeester Aschoff van Ter- neuzen tenslotte wees op de moge lijkheid dat een grote onderneming zich wellicht in de kanaalzone zal vestigen als de uitbreiding van ha venfaciliteiten, waarmee men vol gend jaar hoopt te beginnen, vol- ooid is. Wat Vo-lkswagen betreft* oals bekend heeft dit bedrijf nader zijn belangstelling voor Tilburg la ten blijken, alhoewel de fabriek brote waarde hecht aan de aanwe zigheid van diep en open vaarwater nabij de nieuw te stichten fabriek Cn verband met de laatstgenoemde eis behoort ook Gent tot de voor de band liggende vestigingsgebieden. nu Vlissingen is afgevallen. De olieraffinaderijen die genoemd werden als serieuze kandidaten voor ivestiging met Zeeland zijn niet bij pame genoemd- Het staat vrijwel dat d-e Rotterdamse N V. „Eu- fcomin" die ruim een jaar geleden Van zijn interesse voor Zeeland [blijk gaf, niet tot dit twee-tal gere kend moet worden. Namens de di rectie van „Euromin" werd ons me- Vooruitzichten voor donderda en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. on dinsdag om 18.00 uur: Droog en rustig herfstweer, met pngeveer normale temperaturen voor i m Van het -iaar- Weersvooruitzichten in cijfers ge zadeld over Nederland, voor donderdag: aantal uren zon: tot 5; min.-temp.: omstreeks nor- n 1- max*"^emP-: omstreeks nor- aal; kans op een droge periode van stens uur: 95 procent; kans op I en geheel droog etmaal: 90 procent. L. r vrijdag: aantal uren zon: 0 tot nun.-temp.: omstreeks normaal; ax.-tem.p.: omstreeks normaal; kans PP een droge periode van minstens L ?u!Procent; kans op een ge- el droog etmaal; 90 procent. degedeeld, dat een eventueel besluit over de bouw van een raffinaderij nog maanden op zich kan laten wachten. Zeeland is voor de vesti ging van minstens een olieraffinade rij naast Total een bijzonder aan trekkelijk gebied, zo menen deskun digen in de provincie. Dit volgt uit de omstandigheid, dat zowel DOW-Chemical in Terneuzen als Hoechst in Vlissingen-Oost, bij voortgaande groei van hun bedrij ven, wellioht niet voldoende zouden hebben aan de chemische voorpro- dukten die hen door een raffinaderij (Total) geleverd zouden worden- De Franse Péchineygroep, waarvan de aluminiumproducent Péchiney slechts 'n deel vormt en die zich ook op de chemie toelegt, zou in de toe komst eveneens kunnen besluiten tot vestiging van een chemisch be drijf in Zeeland, waarmee de pro vincie als vestigingsgebied voor meer leveranciers van chemische voorprodukten nog verder in belang zou kunnen toenemen, zo vernemen wij. De ontwikkeling van de chemie verloopt ongelooflijk snel. Van de chemische produkten waarmee wij nu vertrouwd zijn, was vijf jaaar geleden achttien procent nog volsla gen onbekend. Met het toenemend belang van de chemie stijgt de ter- reinbehoefte, die moderne raffina derijen en chemische bedrijven heb ben. Was een raffinaderij met een oppervlakte van 250 ha een jaar of vijftien geleden nog een fors be drijf, thans vindt men een opper vlakte van 1500 ha normaal. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen zal zich tot Gedeputeerde Staten van Zee land en Rijkswaterstaat wenden om de aandacht te vestigen op het feit dat de wegen in dit ge bied steeds meer gevaar opleve ren voor het snelverkeer, omdat zij niet aangepast zjjn aan de in dustriële ontwikkeling in dit ge bied. Directe aanleiding tot deze reactie vormt het verkeersonge luk bij Hulst, dat het leven kostte aan een Belgisch echtpaar. De heer P. Verbrugge uit Terneu zen, directeur van Verbrugge en De Meijer Internationale Transporten n-v„ zei dat dit tragisch ongeval eens te meer aantoont dat de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen steeds moeilijker berijdbaar worden, vooral voor zware transporten. „Men heeft nagelaten het wegennet tijdig aan te passen aan de ontwikkeling van de industrie. Vele wegen zijn zo smal dat vrachtwagens moeite hebben in het rechte spoor te blijven. Het komt dan ook niet zelden voor dat andere weggebruikers in de berm worden gedrukt", aldus de heer Verbrugge. Hij noemde de Abs daalseweg een dodenweg. De be ruchte kruising bij Hulst heeft reeds twaalf levens geëist. Niet minder berucht is de kruising St.-Annapol- der bij Terneuzen- De heer Ver brugge meende dat het hoog tijd wordt dat de weggebruiker die zich aan de regels houdt afdoende bevei ligd wordt tegen weggebruikers die de aanwijzigingen op verkeersbor den negeren. Op zeer korte termijn moeten de kruisingen bij Absdale en St.-Anna voorzien worden van stoplichten, zei de heer Verbrugge Ondanks het feit dat de inspraak van de Kamer van Koophandel bij de desbetreffende instanties volgens de heer Verbrugge bedroevend is achtte hij een protest bij het Pro vinciaal bestuur en Rijkswaterstaat over de onvoldoende beveiliging van wegen en kruisingen in Zeeuwsch- Vlaanderen op zijn plaats. De voorzitter, de heer F, de Vos herinnerde aan eerder door de Ka mer van Koophandel te berde ge brachte bezwaren tegen het kruis punt St.-Anna. „Ik heb de indruk dat veel mensen de bij deze krui sing aangebrachte aanwijzigingen niet goed begrijpen", aldus de heer De Vos. Ir. J-F. Denie. directeur van de ZVTM, merkte op dat de Kamer het niet bij het schrijven van een brief aan de betrokken instanties moet l-aten, maar dat deze kwestie diepgaand besproken dient te wor den. De heer H.A.M.A. de Meijer zei de indruk te hebben dat de onder nemingen in Zeeuwsch-Vlaanderen niet onverdeeld gelukkig zijn met de verplaatsing van de Inspectie voor invoerrechten en accijnzen van Terneuzen naar Vlissingen. Hij hoopte dat deze verhuizing niet ten koste zal gaan van de service en soepelheid die de bedrijven tot dus ver van de inspectie in Terneuzen hebben ondervonden- De heer H.F. Kok zei dat het zinvol is hij de ondernemingen te informeren wat hun ervaringen met de inspectie Vlissingen zijn. Beslo ten werd dat de leden van de Ka mer in eigen kring zullen nagaan welke eventuele nadelen zij van de verplaatsing van de inspectie kun nen aantonen. Dit onderzoek moet voor 15 november plaats hebben. De heer Pallada uit Oostburg maakte bezwaaT tegen de verhoging van de boete die de PZEM oplegt aan verbruikers die niet tijdig hun rekening betalen. Die boete is van f. 3 op f 15 gebracht. „Dat slaat ner gens op- Het is een onprettig gebaar van de PZEM". aldus de heer Palla da, die zich ook had geërgerd aan het briefje waarin de boeteverho ging was aangekondigd. De heer W. Huson zei dat de nieuwe maatregel uitsluitend is bedoeld voor regelma tige wanbetalers en niet voor ver bruikers die toevallig eens een keer de betalingstermijn hebben over schreden. „Men krijgt eerst een waarschuwing en dan heeft men nog enkele maanden de tijd om de reke ning te betalen. Blijft men dan nog in gebreke dan wordt de boete van f 15 van kracht, zei de heer Huson. De Kamer keurde de begroting voor 1971 goed, al uitte de heer Rademakers bezwaar tegen de ver hoogde bijdrage van de bedrijven aan de Kamer van Koophandel na melijk van 75 tot 80 procent. Als lid van het algemeen bestuur van het Zeeuws Studiefonds werd aangewe zen de heer W. Huson als opvolger van ir. J-F. Denie. Als opvolger van ir. R.H. van Krevelen als lid van de Provinciale raad inzake de luchtver ontreiniging, werd aangewezen ir. J.A. Zeegers- TERNEUZEN Tot en met aan staande zaterdag controleert een team van de ANWB op het plein voor het toekomstig raadhuis van Terneuzen geheel gratis, ook voor niet- ANWB-leden de verlichting van auto's. Op werkdagen kan men er terecht van 's ochtends 11 uur tot 's avonds 7 uur. Zaterdag werkt de ANWB voor u van half 10 tot 's mid- dags 4 uur. Buiten de wachttijd duren de controle en herstellen van een lamp niet langer dan vijf minuten. Volgende week dinsdag begint het team de werkzaamheden in Oostburg. Hier gelden dan dezelfde tijden. Naast deze verlichtingsactie geeft de ANWB ook nog een cursus „Pech onderweg". De eerste avond daarvan is op dinsdag 27 oktober om 8 uur en de daarop volgende vier dinsdagen. Zeer waarschijnlijk wordt deze cur sus gehouden in het politiebureau van Terneuzen. dat er nu maar eens een duidelijke uitspraak van de regering komt. „Op het ogenblik is het een chaos en een warboel", zegt hij. „De actie die we in Nijmegen zijn begonnen heeft grote weerslag in andere gemeenten, We hebben duizenden brieven gehad van bezorgde bejaarden, vooral van ambtenaren die bang zijn, dat ze er zo'n 80 of 90 gulden bij in schieten. Maar we moeten natuurlijk wel voorzichtig zijn. Het kan best dat ze alsnog een uitkering krijgen. Maar daarvoor bestaat geen zekerheid. Ik neem het hen niet kwalijk dat ze nu op hun achterste benen gaan staan. We hebben de steun van de oers en ook de radio en televisie gaan aandacht aan deze kwestie be steden. Wij gaan in ieder geval door met de strijd". (ADVERTENTIE) want u kunt op ons rekenen Over rekenen gesproken, weet u hoe het komt dat wij altijd vooraan staan met de laagste prijs Omdat ons uitgangspunt is: liever duizend artikelen verkopen met een dubbeltje winst, dan honderd artikelen met een kwartje winst. Dat is uw voordeel (Vervolg van pagina 1) De vestiging van het Franse bedrijf op de iinker-Scheldeoever is volgens onze inlichtingen geheel op ministe rieel niveau afgewikkeld. Degemeenten in hetg ebied rond Kallo zijn officieel nog steeds niet op de hoogte van wat hen boven het hoofd hangt. Zelfs in de Vlaamse provincieraad zou met geen woord over de toekomstige industriële ont wikkelingen zijn gerept. Er zijn zelfs leden van deze raad, die er niet van op de hoogte zijn, dat Progil in ver band met luchtverontreiniging en explosiegevaar vorig jaar in Am sterdam is geweigerd. Naar verluidt heeft het ministerie van Volksgezondheid in België het Amsterdamse dossier over de Progil- affadre nauwkeurig bestudeerd. Naar aanleiding daarvan heeft men de Franse chemische fabriek een aantal restricties gesteld. De directie van het bderijf heeft zich akkoord verklaard met de gestelde voorwaar den met betrekking tot water- en luchtverontreiniging. Voor Progil is in eerste aanleg 150 ha gereserveerd. Waarschijnlijk in augustus 1971 zal met de bouw van de fabriek worden begonnen. Ook de chemische bedrijven Bayer en Haltermann hopen dan met de bouw van hun fabrieken rond Kallo een aanvang te maken. Naar ver luidt zouden er ook nog onderhan delingen gaande zijnde over een ves tiging van Shell in dezelfde omge ving. Gerucht-en als zou het ministe rie van streek-economie nog in on derhandeling zijn met twintig andere bedrijven zijn gisteren in België om schreven als „bluf-poker" van de stad Antwerpen. Wel toegegeven is dat voor het nieuwe industriegebied' van Kallo grote belangstelling be- staat._ Behalve de vier genoemde in dustrieën is de Belgische regering, aldus een woordvoerder in Sint Nik laas, nog op geen enkel aanbod in gegaan. De gegevens met betrekking tot de toekomstige industriële vestigin gen in Kallo zijn dinsdag vrijgegeven door de intercommunale vereniging voor het Land van Waas. Deze in stantie wordt door de „dienst voor de ontwikkeling van de iinker- Scheldeoever" nauw betrokken bij de besprekingen met betrekking tot toekomstige industriële ontwikkelin gen. De dienst ressorteert recht streeks onder het Belgische ministe rie van openbare werken. (Van onze correspondent) KRl'lNINGEN' Het veer Krui- nlngen-Perkpoider is er als het enige in geslaagd, ondanks de dichte mist, de gehele dag door het verkeer tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Nederland in stand te houden. Dit is de dienst Terneuzen-Hoede- kenskerke niet gelukt. Hier kon de eerste reis pas om 10.10 uur vanuit Terneuzen worden ge maakt. Ook te Vlissingen heeft men het niet kunnen bolwerken tegen de laaghangende bewolking. De twee al lereerste reizen heeft men niet kun nen vajren, terwijl in de loop van de morgen nog meer veerdiensten geen doorgang konden vinden. Na half een heeft men weer normaal kunnen va ren. Gezien het feit dat de automo bilisten ervan in kennis gesteld wa ren dat de diensten in Vlissingen ge heel niet of met grote stagnatie zou den varen, liep het aantal wachtende automobilisten niet hoger op dan on geveer 120 per reis. Ook het scheepvaartverkeer op de binnenwateren heeft met de mist te kampen gehad. Naar ons van de zijde van rijkswaterstaat werd mede gedeeld, was het binnenscheepvaart- verkeer tot na de middag geheel ver lamd. Dokter M. L. v. d. Moer uit Arnemuiden (Van een onzer verslaggeefsters) ARNEMUIDEN De gezond heidszorg in Nederland moet ge nationaliseerd worden. Dat zegt de Arnemuider huisarts M- L. v. d. Moer. Bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum, enkele weken geleden, heeft hij deze stelling verdedigd en hij is graag bereid zijn standpunt nog eens toe te lichten. „Wanneer", zo zegt hij, „de Nederlandse huisartsen door de staat zouden worden betaald, zou dat het vak heel wat aantrekke lijker maken. Zij zouden dan niet langer meer gepla'agd worden door een ingewikkelde tijdroven de administratie, die voor een groot deel bestaat uit rekeningen schrijven aan particuliere patiën ten. Die tijd kan heel wat nutti ger gebruikt worden", aldus de heer v. d. Moer. „Het beroerde is, „betoogt hij, „dat de discussie over de natio nalisering van de gezondheids zorg- zoals die in Engeland al voorkomt politiek te zwaar belast is. Vóór nationalisatie zijn, staat gelijk met links zijn. Ik ben politiek helemaal niet geënga geerd. Het laat me volkomen on verschillig. Ik kom uit een rechtse familie, maar heb daar naast ook invloed ongergaan van links denkende vrienden. Maar dat heeft niet met mijn theorie te maken. Met de Nederlandse huis artsen gaat het niet zo goed. Dat is algemeen bekend. Het be stand huisartsen loopt terug en steden als Amsterdam en Den Haag kennen een noodsituatie Waneer men zich nu afvraagt: „Hoe komt dat?, dan zou ik willen stellen, dat dit allereerst te wijten is aan de financiële en sociale zorgen van de huisarts. Natuurlijk, er is een aantal art sen dat wel goed voor zichzelf zorgt, maar het gros doet dat niet en daar gaat het, evenals met de kleine ondernemer in het alge meen, niet goed mee. Daarom kiezen jonge artsen voor een spe cialistische of een ambtelijke baan (zoals schoolarts of bedrijfsarts). De energie die we besteden aan de particuliere administratie zou veel beter gebruikt kunnen worden voor lezen en artsencur sussen. Er zijn artsen dde hele weekeinden rekeningen voor par ticulieren zitten te schrijven. Wanneer nu de arts door de staat zal worden betaald, wordt hij ambtenaar. Ik denk niet dat dit een enorme toeloop van patiënten tot gevolg zal hebben, want ook nu is al zeventig procent van de mensen verplicht verzekerd en heeft daardoor recht op gratis geneeskundige hulp. De toewij ding van de arts voor zijn werk zou ook zeker niet verminderen, want wat maakt het voor ons uit of iemand door het ziekenfonds wordt betaald of zelf moet beta len. Arts zijn en om geld vragen past bovendien niet hij elkaar". „Ik schaam me ervoor, dat er discussie gevoerd moet worden over de vraag of een consult nu f 9,- of f 9,50 moet gaan kosten. Overigens is dat onderscheid tus sen fondspatiënt en particuliere patiënt belachelijk. Ik heb dan ook nooit gescheiden spreekuren gehad. Rechts heeft kritiek op de nationalisatie, maar ik ben er van overtuigd dat we de patiënten beter kunnen bedienen en ver zorgen wanneer we van die ad ministratie af zijn. Het zal ook onze image ten goede komen, wanneer we door de staat wor den betaald. Bovendien zouden we hier het voordeel hebben, dat we van Engeland, waar de natio nalisatie met de nodige kinder ziektes gepaard ging, kunnen Ie ren en die kinderziektes kunnen vermijden". (Van onze correspondent) CLINGE „Met een „Verlof brief voor het vogeivangen met netten", die is afgegeven door de arrondissementscommissaris te St.-Niklaas tegen betaling van 315 Belgische franks, kan men vogels vangen in het tijdperk van 1 oktober tot 15 november", ver telt ons Etiënne Rottier van De Klinge. „Ik doe het nu al zeven jaar samen met Roger Rijckaert. Natuurlijk moeten we ieder jaar de vergunning laten verlengen en het verschuldigde bedrag be talen. We mogen niet alle vogels vangen, doch alleen vinken, spreeuwen en mussen. De vinken mogen niet gedood worden, maar de spreeuwen en de mussen wor den verkocht om opgegeten te worden". „Het „vinken", zoals hier hei vangen van vogels genoemd wordt, heeft plaats met twee net ten, die ieder een lengte hebben van zeven meter en een breedte van drie meter. Tot 1969 mochten de netten twintig meter lang zijn. Dat is nu verboden, doch men heeft hiervoor een oplossing ge vonden. Er worden drie vergun ningen gekocht. Voor iedere ver gunning mag men netten hebben van zeven meter. Deze worden achter elkaar gespannen dan heeft men toch een lengte van éénentwintig meter. Aan weers zijden dan van de netten bevin den zich lokvogels in kooien vol gens de voorgeschreven afmetin gen. Ook op de oppervlakte tus sen de netten, die ongeveer drie meter breed is, bevinden zich lokvogels in gareeltjes. Hiermede kunnen ze rondlopen. Op onge veer tien a vijftien meter van de netten bevindt zich een put. waaromheen takken geplaatst zijn. In deze put zit de „vinker" verscholen. Met behulp van een fluitje bootst hij de geluiden van de vogels na. Wanneer de vogels dreigen neer te strijken op de ruimte tussen de netten trekt hij aan een touw, waardoor de beide netten dichtklappen. De neerstrij kende vogels zitten dan al of niet in de netten, waar ze door de „vinker" uitgehaald worden". Rottier: „Het is nu voor het zevende jaar, dat we hier op een stuk land liggen vlak bij de Ne derlands-Belgische grens. Het is aan het einde van de Teerling- straat van Clinge. Er zijn ook nog andere vinkers hier in de omge ving. Er waren er vroeger zeker zeven, nu zijn het er nog maar drie in De Klinge. De oorzaak hiervan is te zoeken in het verminderen van het aan tal vogels. Er zijn nu veel minder trekvogels dan vroeger". „Als het 's morgens licht be gint te worden, moeten de netten reeds gespannen zijn. De beste tijd voor het „vinken" is gelegen tussen zeven en tien uur 's mor gens. Gedurende deze tijd trek ken de vogels het meest. Natuur lijk hangt alles veel af van het weer Als het helder weer is, komen er veel meer vogels dan wanneer het bewolkt is. Wat be treft de vangst is het onmogelijk om hiervan vaste cijfers te ge ven. Gemiddeld worden er per dag ongeveer dertig spreeuwen gevangen en evenzoveel vinken. Dit is dan in de volle trektijd. Het kan soms wel eens oplopen tot zestig stuks van iedere soort". De gendarmes houden toezicht op het vangen van de vogels. Af en toe komen ze eens onver wachts naar de vergunning vra gen. De vogelbescherming is sterk tegen het vangen van vo gels. Daarom is het ook niet ze ker dat we volgend jaar nog zuilen mogen vangen". En dat is iets wat Etiënne Rottier erg jam mer zou vinden, terwijl veel an deren het toejuigen. deren het toejuichen.

de Stem | 1970 | | pagina 3