Krijgen we al genoeg van kassiekijken D, Echte vogelkweker neemt geen vakantie VRIJE TDD WORDT ONS EERSTE LEVEN riJDEMANS G JARENLANGE ERVARING NODIG OM IETS „BEHOORLIJKS' TE BEREIKEN BIJ DE TIJD BIJ DE TIJD BIJD Futuroloog prof. Polak: traat 106 8 - GOES SIEPANTY'S )TS AILLOTS SOKKEN ZAAK Een Pontaac is een gelukkig bezit Fa. Ouweneel amusement relatie inblikken Hfii Jé 14 OKTOBER 1970; vrijerij taaidl BEDRIJF Goes Toenemend geweld op de T.V. S MODE voor najaar AT 51 - GOES 'ontiac Simpatico f.a. f 59.50 v/h C. Harinck Lange Vorststr. 35 GOES JUWELIER HORLOGER e vraag of tv-kijken een vrijetijdsbesteding kan zijn is feitelijk een academische. Het werkwoord „besteden" veronderstelt activiteit en tv- kijken is een vorm van passief genot, waarbij een absoluut éénrichtingsverkeer bestaat tussen de buis en de mens. Vreemd, dat de tv niettemin zo'n geweldige invloed op denken en handelen van ons volk heeft. Het lichtend oog doorstraalt onze maatschappij en de bange vraag die menigeen zich stelt luidtZal het ooit overgaan? Komt er in een mensenleven ooit een moment waarop hij in de volle vrede met zichzelf en zijn gezin kan zeggen: „Vanavond blijft dat ding eens uit!"? Ik kan u zeggen: Ja, dat moment breekt ééns aan, docb het kan lang, heel lang duren. Maar er komt een ogenblik dat men van willoze beel denconsument verandert in een be wuste kijker. Dat is het moment waarop men opeens ervaart, dat het eigenlijke TV-amusement, vooral als het van Amerikaanse origine is, vol gens één en hetzelfde recept wordt gebrouwen en alleen in dit opzicht merkwaardig is, dat het met de levende werkelijkheid weinig van doen heeft. Men gaat dan min of meer korzelig een selectie in de programma's toepassen, waarbij de educatieve programma's, de achter grondinformaties en de bijzondere uitzendingen in de radiogids worden aangestreept, terwijl men de hele grote rest eenvoudig vergeet onder het motto: Dat genre hangt mij de keel uit. Ik moet hier direct aan toevoegen, dat men op dit punt in zijn eigen gezin eerst een frevente vijfde colonne, gevormd door de minderjarige kinderen, dient te be strijden. Kinderen blijven kinderen. Toen wij zelf jong waren vormden wij voor a] onze opvoeders een plaag doordat wij altijd hetzelfde sprookje wilden horen. Het hinderd" niet of de climax in het sprookje al bij voorbaat bekend was wij wilden gewoon de spanning ervaren van Hans en Grietje achter de tra lies van de provisiekast met als steeds terugkerende bevrijding van deze spanning: de dramatische ver branding van de heks in het vuurtje dat zij zelf had gestookt. De amusementsprogramma's op de TV komen aan de oeroude behoefte aan spanning en ontlading van emo ties tegemoet, door deze volgens een eendere intrige in een hoofdzakelijk gelijke vorm te bevredigen. In ein deloze regelmaat storten schurken van daken af, worden met kogels doorzeefd of opgehangen, terwijl de held met het mooie meisje wegstapt. Goed wint het altijd van kwaad en dat is nu juist precies andersom ais in de werkelijkheid gebeurt. Maar het richt geen kwaad aan in de kinderziel. Ik behoorde tot de eerste televisiekijkers in den lande. Ik laat mij daarop niet voorstaan, want traditie telt niet meer in onze snel veranderende wereld. Mijn grootvader heeft jarenlang bewonde ring onder de familie geoogst, door dat hij de le trein tussen Haarlem en Amsterdam nog heeft zien rijden Maiar niemand zal met stomheid ge slagen worden als hij verneemt, dat ik de eerste uitzendingen via de zender Lopik op mijn TV-scherm heb waargenomen en bij die gele genheid voor het eerst een moord in 625 lijnen zag plegen. De program mamakers uit die oertijd van de TV moeten trouwens onbewust hebben beseft, dat er tussen de poppenkast en de TV-buis een diepe relatie ligt Het enige verschil is, dat er vanuit het speelvenster van de poppenkast nog wel eens iets aan de toeschou wers wordt gevraagd waarop een antwoord wordt verwacht. U kent dat wel„Zal ik de schurk ophan gen, jongens?", waarop de hele schare brult: „Jaaaaü" De TV vraagt niet om uw ant woord. Maar dat kaui veranderen. Als men zo lang TV-kijker is als ik, dan wordt men filosofisch gestemd. Zo heb ik mij eens afgevraagd of het niet mogelijk is, om door middel van de TV ons volk in een durende staat van referendum te brengen een ideaal waarnaar vooral de wit makers in ons politieke bestel zo sterk streven. Dat zou heel eenvoudig kunnen Stel u voor: Op het schermpje wordt een vraag geprojecteerd waarop u alleen maar ja of nee kunt antwoor den. Is uw antwoord „ja" dan laat u het toestel aanstaan. Is het „nee", dat schakelt u gedurende 15 secon den het toestel uit. Omdat tegelijk met u miljoenen andere mensen hun toestel uitschakelen, daalt het ver bruik van elektrische energie in ons land met een scherpe knik, om even later met een even scherpe knik weer te stijgen. Door in de elektri sche centrales op de verbruiksme- ters af te lezen hoe groot die knik was, kan men simpel berekenen hoeveel mensen op de geprojecteer de vraag met „nee" hebben ,"eant- woord. Binnen luttele seconden zou men op allerlei dringende vragen het antwoord van het volk binnen kunnen hebben. Wij zouden op die manier tweemaal per week Kamer verkiezingen kunnen houden, wij zouden elke avond, voor het jour naal begint, aan de weet kunnen komen hoe het volk over de prijs stijgingen van de afgelopen dag denkt; hoe het reageert op acute vraagstukken zoals bijstandsverle ning aan een in concubinaat levend oudje te 's Gravezande. Er dienen zich echter ook moge lijkheden voor actief TV-kijken aan, dij? nu al binnen ons technisch be reik liggen. Hier gaat het om het zelf inblikken van TV-programma's, waarvoor speciale recorders in de handel zijn. Men noemt dit naar goed Nederlands gebruik: „Videore- cording", ofwel beelregistratie. Voor wij een jaar verder zijn zullen er minstens 70 merken videorecorders op de Firato te bewonderen zijn, waarvan de goedkoopste ongeveer f. 1000,- zal kosten. Bij Sony-Neder- land ploeteren ze thans al op een videorecorder voor zelfbouw, die minder dan f. 500,- aan materiaal vergt. Op dit gebied wachten ons technische wonderen, waarin de be faamde „laser" een voorname rol zal gaan spelen. Met behulp van deze nieuwe vindingen ka de TV-kijker een TV-maker worden, die over on beperkte mogelijkheden beschikt. Wat dacht u van de amateurfilmers, die straks in staat zullen zijn om met een eigen TV-camera plus de videorecorder, zichzelf in de hoofd rol van een bloedige western te monteren? Het is alleen maar een kwestie van trucage en van zorgvul dig knippen en plakken. De TV is als object voor actieve vrijetijdsbe steding hiermee trouwens wel aan het einde van haar Latijn. Het wordt steeds minder interessant om TV- apparaten zelf te bouwen. De snelle opkomst van de zogeheten „integra ted circuits", microscopisch kleine celletjes waarin zich tientallen scha kelcomponenten bevinden, maken het zelfbouwen van TV-apparaten tot een droefgeestige aangelegen heid, die net als het TV-kijken veel van de ogen vergt...En wij willen zo graag onze handen laten wapperen TOM KOOPMAN. L. DONKERS RIJWEL ieder dorpje in Zuid-Nederland heeft zijn eigen vogelvereniging. In West-Brabant bijvoorbeeld zijn er 43. Re namen van die verenigingen variëren van de Edelzanger via de Vogelvrienden tot de Gekleur de Zanger. Een streven naar gro tere concentraties is er niet bij en is volgens de deskundigen ook niet aan te raden. is namelijk weinig of geen aanyer; de verenigingen hebben on- erling veel contacten en de leden sbSl kal? van de vele tentoon- e.Ungen, die er jaarliiks overal zi]n. Desondanks willen de vogel vrienden wel de vrijheid hebben om nun mgen vereniging te kiezen. ne* ~e ve'e enthousiastelin- ffi? i«Je p°?3endaler L. Donkers, is secretaris van de Roosendaal- se vereniging Kanaria, gediplomeerd keurmeester en werd vorig jaar Ne derlands kampioen met een staal blauwe kleurkanarie. De heer Donkers besteedt meer tijd aan zijn hobby dan de gemid delde liefhebber. „Dagelijks ben ik", zegt hij, „zo'n twee uur met mijn vogeltjes bezig. En vakantie is er helemaal nooit bij. Je wilt die bees ten niet door een ander laten ver zorgen. Dat doet een buitenstaander misschien vreemd aan, maar het is iets wat veel kwekers hebben". „Het interessantste voor mij is het zelf kweken van goede vogels. Daarbij ben ik vooral gespeciali seerd in kleurkanaries. Voor mij is dat kweken een heerlijke sport. Ui teraard moet je wel' het één en ander van erfelijkheidsleer etc. we- ten. Dam pas gaat het voor je leven en ben je trots, wanneer je een bepaald soort inderdaad kweekt". „Nou moet ik zeggen, dat in Ne derland over het algemeen bijzonder veel goede klem-kanaries worden gekweekt. Ik geloof wèl de beste ter wereld. Tja, een verklaring heb ik daarvoor niet. Het kweken van vo gels is hier hu eenmaal ontzettend populair. Dat gaat van vader op zoon". Volgens de heer Donkers is er een jarenlange ervaring voor nodig, om zelf „iets behoorlijks" te kweken. „Bovendien moet je", zegt hij, „een doorzetter zijn. Iedereen krijgt wel eens tegenslagen. Een paar jaar ge leden heerste er in mijn volière de hapziekte. Ik kon dagelijks 20 of 30 dode vogels opscheppen. Dat is een hard gelag. Je moet dan weer hele maal opnieuw beginnen". Naast kleurkanaries worden in Nederland de volgende soorten ge kweekt: windzang, parkieten, pos tuurkanaries en tropen. De vereni gingen in Nederland zijn aangeslo ten bij de Ned. Bond van Vogellief hebbers in Bergen op Zoom. De bond telt momenteel 40.000 leden. R. VAN DEN BOOGAARD Kleurige privacy is nu te verkrijgen met luxe decoratiepanelen. Het lijkt op glas, maar is veel sterker. Het maakt de woning luxueus en sfeervol. Toepassing voor schuifdeurtjes, wandscherm, luifel, schemerlamp enz. Leverbaar in vijf dessins en acht kleuren. Het meisje van de foto heeft er voor de verandering maar een „overgooier" van gemaakt. „Via de kleding met ingebouwde air-conditioning zullen we langzamerhand teruggaan naar de paradijselijke staat. Schaars of niet geklede mensen zullen het in ons kikkerlandje zelfs 's winters niet koud hebben. Door klimaatbeheersing zullen we ook in dat jaargetijde constant kunnen zonnen. Een rit naar wintersportgebieden wordt dan volkomen overbodig. De mensen zullen zo tegen het jaar 2000 een zee van tijd nodig hebben om te verzinnen hoe ze hun vrije tijd zullen doorbrengen, want als we doorgaan als nu, hebben we dan misschien reeds de nuldaagse werkweek bereikt." Deze frappante uitspraak deed onlangs de Nederlandse futuroloog, prof. F. L. Polak uit Wassenaar tijdens een herenmodeshow. Hij voorspelde de kleermakers een sombere toekomst. „Wie reeds nu begint moet zogenaamde „bouwpaketten" met variabele stukken en garnering op het gebied van de kleding, zal in de nabije toekomst schatrijk worden. Maatkleding zal gaan verdwijnen en plaats maken voor (steeds minder) confectie. De komende paar jaar zullen man en vrouw veel vaker gezamenlijk kleren gaan kopen, als onderdeel van hun vrijetijdsbesteding". Professor Polak ziet de vrije tijd al zeer binnenkort het „first life" ofwel eerste leven van de mens worden. Zolang wij aangekleed door het leven zullen gaan, geeft hij de vrijetijdskleding alle kansen voor de toekomst: „De man zal veel frivoler gekleed gaan. De romantiek zal in zijn kleedwijze de overhand krijgen. Hij zal niet meer bang zijn voor homofiel of als „verwijfd" te worden aangezien. Er is ook alle reden tot optimisme in de branche „sportkleding". Dat spreekt voor zich. Een man van 80 zal er straks niet meer willen uitizen als een somber, rouwend lijk in een zwart pak met een grijs dasje. Hij zal kleding gaan dragen die geschikt is voor jong en oud. Hij zal tot op hoge leeftijd in de gelegenheid worden gesteld in comfortabele kleding te „relaxen". We zullen dan nauwelijks meer van „bejaarden" spreken...." ANNELIES VAN DEN TOL PROF. POLAK

de Stem | 1970 | | pagina 27