Vrije tijd wordt een leven apart v. Wat kun je samen zo al maken vrije uren tegemoet..,.;i I vrije tijd vrij vertaald PRIJ PRIJS PRIJS PRIJS Maak 'n wielerplakboek Bouw zelf n huisorkest Maak uw eigen krant Bouw uw eigen woning WËË^*' SS gedwongen vrije lijd onderzoek tweede vakantie VOOR zumwiSt NWERLAW» vrije£ijd-vrij ver] taaMl DRS. J. ZOM: rije tijd: een begrip, dat de laatste jaren steeds meer gehanteerd wordt en door steeds meer mensen. Ze be doelen er mee de tijd buiten het werken. De tijd waarin je kunt doen wat je zelf wilt. Is het wel waar dat de echte vrije tijd, waarin je jezelf kunt gedragen precies zoals je dat zelf wilt, zo veel toeneemt? Vrije tijd wordt tegenwoordig ook wetenschappelijk begeleid. Drs. J. Zom van de research afdeling van het Nederlands We tenschappelijk Instituut voor Toe risme is nauw bij alle ontwikke lingen rond de vrije tijd betrok ken. en heeft er duidelijke ideeën over, die nogal afwijken van wat de goegemeente er zp over denkt. ji „Vrije tijd", zegt hij, „is een kreet 3ie te pas maar vooral ook te onpas wordt gebruikt. De mensen gaan wei korter werken, maar hun werkelijke ongedwongen vrije tijd neemt nau welijks töe". Hoe dat zo? „Wat versta je onder vrije tijd? Alle tijd buiten het wer ken op kantoor en [abriek of versta je eronder die tijd die volledig voor jezelf en je gezin is. Door het on genuanceerd gebruik van de woorden vrije tijd krijg je duidelijke verwar ringen". stelt hij. In zijn stoel achter zjjn grote werktafel in het pand Baronielaan 88, waar de research afdeling sinds kort zijn intrek heeft genomen zit hij geen tien seconden stil. Zijn handen begeleiden zijn zinnen. „Slapen, eten, rijden of lopen naar je werk noem ik gedwongen vrije tijd. Pas als het een kwestie wordt van kiezen van wat zal ik nu eens gaan doen kun je spreken van ongedwon gen vrije tijd. Van de meeste mensen wordt tegenwoordig verwacht, dat zij in hun beroep bijblijven. Dat bete kent dat zij 's avonds en in de week einden Üruis zitten te studeren of zich in ieder geval op de hoogte blijven houden van wat zich in hun beroep afspeelt. Dat kun je geen vrije tijd meer noemen," is zijn mening. Drs. Zom rekent voor, dat in Frankrijk en Amerika, waar de werk tijden gemiddeld op 40 en 35 uur per week liggen, veel mensen een tweede en derde baantje erbij nemen. „Om bezig te zijn. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat in Frankrijk het werk-verzadigingspunt op rond de 42 uur per week ligt en in Ame rika op rond de 40 uur. Dat betekent dat de mensen toch een bepaald aan tal uren willen werken. Ook al ver plicht je ze tot minder uren. In ons land zie je dat de lagere middelbare employé zich nog het meest nauw keurig aan de 42-urige werkweek houdt. Maar bekijk je de vrije be roepen, de middenstand e.d. dan worden er veel en veel meer uren gemaakt. Dat betekent voor deze ca tegorieën dus beduidend minder vrije tijd. Daar komt nog bij, dat het gaan van en naar het werk steeds meer tijd in beslag neemt door de toename van het verkeer en de parkeerproble men. Daarom geloof ik, dat de wer kelijke vrije tijd nauwelijks of geheel niet toeneemt", concludeert hij. Eén van de idealen van de re searchafdeling is om in de toekomst een onderzoek naar de toekomstige besteding van de vrije tijd in ons land door te voeren. Waar let men bij een dergelijke studie zo al op? „Een enorme hoop factoren spelen daarin mee. Hoe gaat de verkorting van de arbeidstijd zich ontwikkelen?; naar minder werken per dag of naar een vierdaagse werkweek? Wat gaat de tweede woning doen?? Hoe zal de overheid inspelen op de behoefte naar recreatie in de eigen woonwijk? Wat wil het publliek zelf? Hoe is de beroepsstructuur in dns land", somt hij achter elkaar op. En dan aan de hand van een al opgezet schema; „We moeten het huidige vTijetijdspatroon analyseren, sociale posities en opleidingen na gaan, de gezinsfases en de herkomst- gebieden in relatie met de woon situatie bekijken, we moeten kijken naar het aanbod uit de toeristische en recreatieve industrie, naar de ver voersmogelijkheden en de mobiliteit; welvaart en welzijn zijn belangrijke punten en het mode-effect van nieu we recreatiegebieden moet je ook in je studie verwerken. Zo zijn er tal loze punten", somt drs. Zom op. Momenteel worden diverse vormen van vrijetijdsbesteding nog gekoppeld aan het beroep, het inkomen en de sociale positie van de Nederlander. „Denk maar aan duiven houden en golf. In de toekomst zal dat steeds minder duidelijk worden. Wij worden minder afhankelijk van beroep en inkomen. De werksituatie zal daar door minder invloed gaan krijgen op de vrijetijdsbesteding. Je ziet al ontwu: Kelingen in die richting, fk denk aan de vrijetijdskleding die in alle lagen van de bevolking is door gedrongen. Ik denk aan camping- bezoek. Vroeger iets voor de minder draagkrachtigen, nu duidelijk voor iedereen. Ik denk aan de zeesporl- visserij. Een duidelijke verbroede ring der standen. Die ontwikkeling zet duidelijk door", aldus deze we tenschappelijk onderzoeker van de vrije tijd. Hij dringt nog verder in de mate rie: „Je gaat een eigen vrijetijds cultuur krijgen met eigen criteria en normen. Dat geldt speciaal de onge dwongen vrijetijdsbesteding. Denk je door dan zie je in de toekomst mogelijk worden dat de werksfeer ondergeschikt wordt aan de vrije tijd. De vrije tijd wordt een leven apart, wordt los gezien van het werk. Nu zie je al, dat de mensen zich gaan afzetten tegen hun werk ten gunste van hun vrije tijd. De volgende stap kan inderdaad zijn dat de vrijetijdscultus het werken gaat overvleugelen. Ideaal gesteld kan het werken dan een onderdeel worden van je vrijetijdsbesteding" Dat kan weer allerlei gevolgen hebben bij het zoeken van de mens naar voldoening in het leven. Drs. Zon: „Ik verwacht dat de mens dan minder behoefte zal voelen om op stap te gaan. In ieder geval zal hij een zeer bewuste keuze maken als hij eens weg wil. Momenteel zie je, dat veruit de meeste recreatie bui ten de deur toch gezocht wordt in de eigen woonkern. De afdeling openluchtrecreatie van het ministe rie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk houdt zich echter tot op heden alleen bezig met de openluchtrecreatie buiten de woon kernen. Hierdoor is het onmogelijk om tot de kern van recreatiebeleid door te dringen. Je ziet ook, dat bij de recreatie binnen de woonkernen zich steeds meer problemen gaan voordoen waarmee het maatschappelijk werk zich bezighoudt. Enerzijds natuurlijk een gevolg van hard werken vanuit de sector, anderzijds wel degelijk ook een gevolg van harde noodzaak. Een noodzaak door de beroerde woonsituatie voor veel mensen. In die hulpverlening moet echter een wijziging komen. Maatschappelijk werk geschiedt meestel achteraf. De toekomst moet zijn aan het opbouw werk, dat het de problemen al uit de wereld moet helpen voor ze duide lijk naar voeren komen", geeft drs. Zom als duidelijke beleidsvisie. De vraag hoe Nederland over 5, 10, of 20 jaar zijn vrije tijd zal besteden is hoofzakelijk een beleids kwestie. En die wordt voorafgegaan door studies, zoals de researchafde ling van het NWIT ze maakt. „Es sentieel is te weten of de overheid de werktijdverkorting doorvoert in het aantal uren per dag. in een langer weekeinde of in meer vakan tiedagen. De verwachting van het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam is, dat tot 1980 de werk tijd per dag wordt teruggeschroefd Daarna zou Nederland dan overgaan op het vier-en-een-halve dag sys teem. Klein opgezette onderzoeken in Duitsland en Nederland hebben aangetoond, dat de werknemers zelf liever in de richting van meer va kantiedagen denken. Een geregle menteerde tweede vakantie dus" vindt drs. Zom. Hij laat de visie van de bekende futuroloog prof. Fouras- tiér dan nog maar buiten beschou wing. Deze ziet de toekomst in een paar maanden werken in dan een paar maanden vakantie. Teruggrijpend op de situatie in de woonwijken concludeert drs. Zom dat in het overheidsbeleid beter moet uitkomen, dat er in de wijken betere en meer voorzieningen nodig zijn. „Vooral ook wat betreft groen voorziening. Waarom gaan de men sen ook dat ene halfuurtje per dag naar de bossen (als ze die in de buurt hebben)? Omdat de wijken te weinig bieden. Er zijn wel voorzie ningen, maar breid die uit. Dan kun je volledig voldoen aan de behoefte van de zogenaamde „uurrecreatie" per dag. De massale trek naar bui ten zal waarschijnlijk afnemen. Ge volg daarvan is minder verkeer op de wegen. De woonbevrediging wordt groter en de mensen gaan verfijnder kiezen als ze er eens uit willen (bewuster recreatiepatroon) Het doelloze rondrijden in het week einde zal zo ook minder worden. Een duidelijk bewijs voor deze visie heb ik in de Rotterdamse studie ..Zondagsbesteding door Rotterdam mers". Daar nam de trek naar buiten beduidend af toen het woonklimaat verbeterde", argumenteert drs. Zom. Hij vat zijn totaalvisie kort sa men: „Over de vrije tijd wordt veel te ongenuanceerd gesproken. Als vanzelfsprekend wordt aangenomen dat de vrije tijd enorm toeneemt. Maar niet in de vorm van de onge dwongen vrije tijd. Voor een deel van de bevolking zal er aanvankelijk een begeleiding nodig zijn om dat deel van de vrije tijd bewuster te laten beleven. Een duidelijke taak voor de overheid. Misschien ook wel een taak voor het onderwijs. Ik denk aan meer projectonderwijs. Voor dit alles is een groot onderzoek nodig. Daaruit kunnen in grote lij nen de prognosen gemaakt worden over het toekomstig vrijetijdspa- troon en daaruit zijn de meest nood zakelijke voorzieningen te lezen en kan men maatregelen nemen. Als u het mij vraagt voorzie ik als het belangrijkste en grootste probleem voor de komende jaren de tweede woning" Op de trap naar beneden verduidelijkt hij nog: „Het zit erin, dat de tweede woning de eerste gaat overvleugelen. Dan moet je alle openbare voorzieningen over bren gen naar die tweede woonkernen, enz". Drs. Zom heeft het druk met onze toekomstige vrije tijd. WIPPEL HOUBEN Zo mochten we deze bijlage wel noemen. Iedereen denkt anders over de manier waarop hij zijn vrije uren door brengt. Maar voor iedereen rijst de vraag: hoe kan ik mijn kostbare tijd zo doorbrengen dat ik er later geen spijt van heb. Ruim twintig Stem-redacteuren en -redactrices hebben zich met deze vraag beziggehouden. Het resultaat daarvan is een bijlage met heel wat nuttige informatie. Waarbij we ons heel goed realiseren dat daarmee de mogelijkheden lang niet zijn uitgeput. Speciaal voor onze lezers heeft kunstredacteur Henk Egbers enkele tips voor interessante groepsprojecten samengesteld. Men vindt ze op deze pagina. De lay-out van deze bijlage werd verzorgd door Ad van Gurp, tekenaar Gerrit de Morrée componeerde de voorpagina, Annelies van den Tol nam Bij de Tijd voor haar rekening en Wippel Houben coördineerde Vrije Tijd.... Vrij Vertaald. DE INHOUD S pag. 3 Krijgen we wel zoveel meer vrije tijd Prijzen voor groepsprojecten, pag. 5 Televisie kijken een achterhaalde zaak Polak's visievrije tijd gaat ons leven beheersen. Vogels kweken meer dan een sport, pag. 7 Mens zijn los van moeder Aarde. Verzin een eigen gezelschapsspel. Zeeuwsche hobby-duizendpoot blijft verzamelen, pag. 9 Paardrijden is wèl te betalen, maar hypofilie is „onbetaalbaar". Zelf een schip maken, dat doet je wat. Er zijn makkelijker hobby's dan houtsnijden, pag. 11 Een miljoen sportvissers in ons land De leeszaal staat open voor iedereen; De sporthal ook. pag. 13 Het wel en wee van een eigen zwembad. Het gesproken boek, niet alleen voor blinden. Actieve bejaarde wil graag kansen krijgen, pag. 14 Samen werken aan vormgeving. Of: waar kan ik terecht om zomaar met iets bezig te zijn. pag. 15 Informatie over lezen, nieuwe boeken en bibliotheken, pag. 17 Muzikaal zijn we allemaal. Het gaat er maar om dat- het er uitkomt. Verenigingen hebben wel degelijk een functie in onze vrije tijd. Stereo kopen geen kwestie van „inpakken en meenemen". pag. 18 Trippertjes hebben niéts met trippen te maken, wel met verzorgde weekeinden. Mediteren iets anders dan kleien. Vader zet de koksmuts op. pag'. 19 Foto's maken én zelf ontwikkelen en afdrukken vraagt wat oefening. Tropische vissen maken in de flat geen lawaai, pag. 21 Mag er eigenlijk nog we] iets in onze flats Zelf gekweekte kruiden smaken dubbel lekker, pag. 23 Thuis wielrennen bijna even spectaculair als op de weg. Dammen en schaken populair door de televisie. Kleuters hoeven 's winters niet binnen te blijven, pag. 25 In De Hegge de puntjes op de huishoud-i zetten. Liefdadigheid is niet uit de tijd. Specialisatie bij postzegelverzamelaars, pag. 27 Welzijnszorg ook buiten het leger. Je blootgeven met vrije tijdskleding aan. Amateurarcheologie een boeiende bezigheid. Zelf iets maken geeft voldoening. Door samen met anderen iets tot stand brengen gaat men nog een stapje verder. Dat geldt ook voor de vrije uren. Hieronder enkele voorbeelden. Wie er echt van overtuigd is, dat hij iets bijzonders heeft gemaakt, kan tot 28 februari 1971 contact opnemen met onze redactie. Mogelijk zit er dan een prijs aan vast. De Stem stelt namelijk 50 gulden beschikbaar voor de beste inzending in iedere categorie. De beste inzending van het geheel wordt beloond met j 150. Een deskundige jury beoordeelt de inzendingen. Samen thuis bezig zijn, een idee. Maar onderstaande pro jecten kunnen net zo goed uitgevoerd worden in club-, verenigings- of klasseverband. De WIELERSPORT is een van de visitekaartjes van Zuidwest Neder land. Er wordt veel over geschreven en gepraat. Waarschijnlijk vind u, dat de rest van Nederland toch niet helemaal een zuiver beeld heeft van deze be langrijke sport. Maak daarom eens een „BOEK" over de wielersport in Zuidwest Nederland. Dat kan in een dik schrift of op losse vellen, die we naderhand tot één boek aan elkaar hechten of plakken. We kunnen daar in bijvoorbeeld een overzicht geven van de wielerclubs en de fanclubs; de grote streek-wedstrijden; inter views nwt hier woonachtige wiel renners, de grote winnaars en verlie zers; voor- en nadelen van de wieler sport; problemen als doping of een eigen wielerstadion in de streek; de amateurs en de profs; de ploegen etc. Probeer er een boek van te maken met foto's, kranteknipsels, eigen be- scrijvingen, commentaren, tekenin gen. etc. Dit zijn maar suggesties. We zijn vrij te doen wat we willen. Bouw samen een HUIS-ORKEST met behulp van ZELFGEMAAKTE INSTRUMENTEN. Iedereen is muzi kaal en kan met simpele materialen en weinig kosten de meest interes sante instrumenten zelf bouwen. Repeteer samen en probeer tot eigen familie-composities en geluiden te komen. Welk gezin komt tot de beste harmonie? Voor tips, lees het verhaal met Ad fieerkens op pagina 17. Wat voor krant is de beste? Daarover zijn de meningen verdeeld. Pa wil (nog) meer sport; ma meer cultuur; zoon meer commentaren en dochter meer leuke dingen voor de jeugd (mode; popcultuur; film). MAAK daarom samen eens de KRANT, zoals u zich die wenst. Hoe? Verzamel bijvoorbeeld gedu rende een maand DE STEM; ieder een thuis knipt die verhalen, berich ten, commentaren, foto's etc. uit, die hem/1 aar het meest interesseren. Leg een verzameling aan. U haalt op het nabijgelegen kantoor van De Stem een tiental blanco krantenvellen (gratis) i om daarmee een eigen „uitgave" te maken. Eerst samen „bekvechten" over de indeling (hoeveel ruimte voor dit en voor dat); sorteer dan de knipsels ei. ga de vellen ermee be plakken op een manier die ook aan het oog tegemoet komt. Uw redac tionele peleid zal kunnen zorgen voor de eerste wensdroom-krant in de geschiedenis. Er wordt in ons land veel gekankerd op de huizen waarin wij moeten wo nen. Als we het allemaal zelf in han den zouden hebben, kwam er wel iets anders uit de bus. Een architect zei onlangs: „De mensen weten heus wel hoe ze wonen willen, maar ze krijgen de kans niet" Daarom: a: BOUW samen eens een maquette („poppenhuis) van het HUIS, waarin u woont. b. BOUW nogmaals deze maquette, maar dan zoals u het huis zelf doel matig en gezellig zou willen ver bouwen. ais u voldoende geld zou hebben, als de huisbaas het goed zou vinden etc (andere indeling e.d.). Tip: Een dergelijke maquette is van allerlei materiaal te maken (hout, board, karton) Heel goed laat zich - het niet zo dure - tempex verwer ken, dat in platen van 200x50 cm. verkrijg baai is (2-3-4- etc centimeter dik). Maak er een beschrijving bij, zodat ook buitenstaanders begrijpen, waarom het huis waarin u nu woont, veel beter op deze wijze verbouwd kan worden. HENK EGBERS

de Stem | 1970 | | pagina 25