OOK VOOR ZUIDWEST NEDERLAND WEEK VAN DE AARDE HET PROBLEEM LIGT NAAST DE DEUR Anti- agressie - s peelding De beste houding bij een bevalling Boetiekje Secretaresse JOSEPHINE O JOSEPHINE LUKE LUCKY de daltons op vrije voeten SUSKE EN WISKE twee toffe totems DE STEM VAN WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 LIJ I Cu LU I Cl LU C/1 O „De problemen liggen niet zo ver uit de buurt en als we een beschuldigende vinger willen opheffen, moeten we ook 'ns een keer naar ons zelf wijzen." Mis schien zou je op die manier het best de gedachten kunnen ver woorden waarmee het actieco mité voor Zuidwest-Nederland (en speciaal voor Breda) wil deelnemen aan de landelijke ac tie „Een week voor de aarde". IWe zijn namelijk met z'n allen druk bezig onze aardige aarde aardig te verpesten. Vorige week hebben we al in een van de Stem-edities iets ver teld over de plannen die het Bre dase comité heeft voor die week van 19 tot en met 24 oktober, waarin men huisvrouwen en scho lieren, bejaarden en arbeiders, buurten en streken, artsen, natuur liefhebbers, onderwijskrachten en eigenlijk iedereen wil interesseren voor wat we (naar de mening van de initiatiefnemers) aan het doen zijn met onze goede oude aarde. In sommige streken van die nog altijd enige woonmogelijkheid voor de mens is men al aardig bezig met de voorbereiding van onze onder gang in een gifgolf die lucht, wa ter, bodem, voedsel en lichaam meer dan alleen maar bedreigt- En optimistische biologen vind je ei genlijk alleen maar in het be drijfsleven. Die zeggen dan hoog uit: „Nou ja, het stinkt wel, maar het is niet gevaarlijk en alleen de dieren (of de planten) gaan er dood aan". Anderen zeggen: „Natuurlijk kunnen we onze fabrieken niet missen, maar wat heb je aan een hoog loon en aan goede sociale voorzieningen als je er zulke on vervangbare dingen aan moet opofferen als gezonde lucht en lek ker zwemwater, terwijl bovendien op eten duur het resultaat niiets - anders is don een onbewoonbare aarde". We hebben de keuze zelf in handen, maar de meesten van ons zijn zich daar niet vam bewust. Die denken dat de overheid de oplossing in een bureaulade heeft liggen. Maar ook regeringen zitten met hun handen in het haar als het over zulke ingewikkelde zaken gaat als lucht-, water- en bodem verontreiniging. Ook regeringen weten niet van vandaag op morgen de oplossing voor zo'n voor de hand liggende zaak als de langza me biochemische vergiftiging van ons voedsel door die echt heel noodzakelijke bestrijdingsmiddelen in land- en tuinbouw. Om dan over dode rivieren en stervende zeeën maar te zwijgen. Deze problemen spelen zich overall af in het geïndustrialiseerde deel van onze wereld. Hier en daar is de toestand al onhoudbaar, maar bedreigd worden we allemaal. Ook in Brabant en Zeeland heeft het volop zin ons (langer dan) een week te bezinnen op de mogelijk heden die we in handen hebben om het anders te doen. Niemand, ook een regering niet, kan op z'n eentje een oplossing vinden. Maar we zouden 'ns kunnen beginnen met dicht bij huis te kijken naar de manier waarop we ons stads en dorpsleven aan het inrichten zijn. Op grond van die ervaring kan men maatregelen voorstellen en mogelijk zelf uitvoeren. Het begint met de verwondering, zegt het Bredase actiecomité. Een sui kerfabriek in de Hoge Vucht, stank verwekkende industrieën vlak bij stads- en dorpskernen, die moloch van Shell Moerdijk en een industrialiserend Zeeland, waar het tot nu toe nog we] goed leven is. In Amerika is er een van boven af geleide actie geweest onder de naam „Een week van de aarde", in Nederland wil men zoveel moge lijk van onderaf activeren. Het landelijk comité draagt de veelzeg gende naam „Strohalm". Het is nog maar een strohalm waarmee een geïndustrialiseerde wereld zijn aarde vasthoudt. Daarover zal een bioloog gaan praten in zoveel mo gelijk wijkcentra van Breda en in elk geval op maandag 19 oktober om acht uur in het Jeugdcentrum. Die bioloog is drs. P. Jansen. Om alles echt dicht bij huis te houden wil men de aarde-week beginnen met schoonmaakbeurten in wijken als de Hoge Vucht (17 okt.), maar ook in het stadscen trum (21 okt.). En om te laten ziecn hoe mooi de aarde dichtbij nog is wordt er eveneens op 21 oktober een excursie gehouden naar de Haagsche Beemden. In De Trapkes (Oude Vest 45 a) wordt een tentoonstelling ingericht over de vervuiling van een stad als Breda. Daar kan men ook affiches vinden, kranten en tijdschriften over de vervuiling van ons leefmi lieu. Men denkt bij deze week van de aarde niet alleen maar aan de ma teriële vervuiling van het milieu. Men denkt er intussen ook aan, dat we overal dure statussymbolen neerzetten, zoals congres- en han delsgebouwen, die veel geld kosten aan de gemeenschap, maar dat men intussen gastarbeiders, die broodnodig zijn in ons geïndustria liseerde wereldje, laat wonen in onderkomens waar geen Nederlan der zou willen wonen- Het Bredase actiecomité wil de week van de aarde plezierig hou den en redelijk, maar beslist niet vrijblijvend. Men vindt dat er echt wat zal moeten gebeuren. De aarde is geen hobby voor natuurliefheb bers. Die laatsten hebben zich wel nadrukkelijk ingezet voor deze aarde-week. En met hen de jeugd natuurstudieclubs, middelbare scholen, jonge arbeiders en de ac tiegroep „Playboy", waarvan de le den opknapbeurten uitvoeren voor bejaarden en lessen geven aan gast arbeiders. Men is ook druk doen - de om allerlei andere organisaties van hoog tot laag te betrekken bij deze aarde-week. Vrijdagavond 16 oktober wil het actiecomité met al degenen die belangstelling hebben gaan bespreken wat er zoal gedaan kan worden. Aan die vergade ring zal ook het voorlopige pro gramma worden voorgelegd. Men wil echter ook aan belang stellenden uit andere gemeen ten graag alle medewerking ver lenen. Wie er meer van wil we ten kan vrijdagavond in De Trapkes terecht of kan telefo nisch of persoonlijk informeren op Oude Vest 45 a te Breda, te lefoon 01600 38148. VOLGENS een Argentijnse dok ter moet een vrouw haar kind niet liggende ter wereld brengen. Hij bepleit een natuurlijke verticale positie, die volgens hem gebruike lijk was voor de doktoren de „mo derne pijnbank", de bevallingsta fel, invoerden. Dr. Tucho Perrusi, door de Ar gentijnse vereniging van medici onderscheiden voor zijn studies, heeft een speciale stoel voor beval lingen uitgevonden. „Ziet hoe gemakkelijk moeders kinderen ter wereld brengen in taxi's en in treinen zonder enige hulp", zegt hij. „De zittende of hurkende houding speelt kennelijk een beslissende rol bij het gemak en de snelheid van de geboorte". De 52-jarige huisdokter, die aan vankelijk bioloog was maar later een medische graad haalde, zegt dat vrouwen in zogenaamde primi tieve samenlevingen nog altijd haar kinderen ter wereld brengen in een verticale positie. zHij betoogt dat de medici, toen zij ongeveer 200 jaar geleden zich met deze voorheen zuiver persoon lijke daad gingen bemoeien, de moeder op een tafel plaatsten voor hun eigen gemak en om aan hun eigen trots tegemoet te komen. „Het was natuurlijk gemakkelij ker werken voor de dokter en hij behoefde zich aan de patiént niet te vertonen in de nederige positie van iemand die op zijn knieén ligt". De uitvinding van Perrusi die op een tandartsenstoel lijkt, maakt het de dokter mogelijk tijdens de verlossing te staan. Een studie van 3520 babies waarvan de helft ver lost in stoelen van Perrusi en de helft op de gebruikelijke tafel heeft aanduidingen opgeleverd vol gens welke de in de stoel verloste babies een betere bloeddruk, tem peratuur, polsslag en andere fysio logische kenmerken hadden. „De stoel helpt de moeder bij het naar buiten drukken van het kind en zij heeft de hulp van de dokter niet nodig om de moeder koek uit te drijven", zegt Perrusi. Dr. Eva Giberti een vooraan staande Argentijnse autoriteit inza ke de betrekkingen tussen ouders en kind zei: „Een van de gelukkig ste ervaringen in mijn leven is geweest dat ik zelf de leiding had bij het ter wereld brengen van mijn eigen dochter". OFSCHOON er momenteel 3 miljoen balpennen per jaar worden gefabriceerd en men zou denken dat dit „het einde" van schrijfge- not betekent, blijkt dat er nog een groot te kort is: er bestaat geen dikschrijvende balpen, en dat is voor iemand met een fors hand schrift heel vervelend, hetgeeft een onzeker gevoel in wilde hane- poten te schrijven. Wij in Neder land gebruiken met ons 13 miljoe nen 45 miljoen balpennen per jaar, waarvan de helft maar een kwart je per stuk kost en de andere helft tot f 2,50 gaat. Bij elkaar, geven we er 75 mil joen gulden aan uit. Een Britse fabrikant heeft een dikschrijvende ballpoint uitgedacht, die de nade len van viltpennen niet deelt. De broadline, zoals de pen heet, heeft een schrijfkogeltje dat maar half zo groot is als normaal, en een ander soort inkt. De schrijfpunt droogt niet op als men de pen open laat liggen, en hij slijt niet waardoor de dikte gelijk blijft. De pen is goedkoper dan een viltpen, en komt in 8 kleuren uit. Normale kogeltjes hebben een doorsnee van 2 tot 0,6 mm. Hoe groot het broadlinekogeltje is, blijft dus nog de vraag. Bij de gewone ballpoint ligt dat kogeltje in een bed dat maar een duizend ste millimeter wijder is. Door deze dunne opening komt de inkt, die als pasta in het reservoir zit en door de draaiende beweging van het kogeltje voortdurend blijft aanrollen. De kwaliteit van de inktpasta is van invloed op het schrift. OPBLAASBAAR is deze transportabele speelplaats waarop behalve kinderen ook volwassenen zich bezig kun nen houden. Je kunt erop paardrijden, turnen, krabbelen, springen, vallen zonder pijn, naar boven klimmen en weer naar beneden glijden Klaus Göhling is uitvinder van de luchtkussens in verschillende vormen. Het reu- zenspeelgoed op de foto is 20 meter lang en 4 meter hoog. De van geboorte Berlijner was politieagent, ste- debouwkundige, binnenhuisarchitect en schiep eerst woonlandschappen van opblaasbare meubels. Hij is ervan overtuigd dat zijn speelobjecten de agressiedrift doen verdwijnen, tot groepsspel aanzetten en een weder zijds begrip en tolereren bevorderen. ONDANKS heftig verzet van de nationale religieuze partij wordt in Tel Aviv binnenkort de opening verwacht van Israels eerste sex- boetiek. Initiatiefnemer is de zakenman Zwi Beigetaian, importeur vam ero tische artikelen en comitiraceptie- ven, die een lange juridische strijd met de ministeries van handel, in dustrie en gezondheid achter de rug heeft. De loco-burgemeester van Tel Aviv, Haim Basok, tevens lid van de religieuze partij, is niet van plan zich neer te leggen bij de opening van zo'n zaak. „Dit heeft niets met vrijheid uit staande", zo meent hij, „wij heb ben hier mensen uit primitieve landen en om hen een paar eeu wen te laten overslaan, kan desa- treuize gevolgen hebben". DE glamour van de stewardess zal wellicht iets inboeten nu een nieuwe ster in het vliegtuig stapt: de secretaresse. Met ingang van 1 november a.s. zal zij deel uitma ken van het „servicepakket" (een ijskoude aanduiding voor een meisje in deze dienstverlenende sector) van de BUA (British Uni ted Airways) voor de trajecten op Oost-Afrika. Zij zaïl daar klaar zitten in een kantoor compleet met bureau, elektrische typemachine en blocnote, geheel afgeschermd van de cabine. De vergoeding die van zakenlieden wordt gevraagd voor het opnemen van brieven en het uittikken vam rapporten, zal gering zijn. Menig zakenman zal een brief gaan dicteren, die hij evengoed kon uitstellen: het is immers weer iets nieuws waarvan je kennis moet nemen. Te meer daar de maatschappij bericht dat die meis jes er een speciale opleiding voor hebben ontvangen. BUA vliegt vanaf Gatwick, Londen. Luchtha ven Rotterdam heeft sedert kort een uitstekende verbinding via Gatwick naar Freetown en Monro via. Ook Nederlandse zakenlieden kunnen met de secretaressen aan boord kennis maken.

de Stem | 1970 | | pagina 21