Dameskernploeg gaat naar Oost-Berlijn Krachtsportclub Hercules liep een schorsing op Ik i ST Kernteams Kanobond bekend Koos Knoefi afgekeurd Eindsprint de enige climax PROGNOSE Zacht eitje Uitslag Damesvoetbal officieel in Noord-Holland 1» Tntn 19 iüiU IZi X X X X X X X X X X X X X Can onze sportredactie) ALKMAAR De afdeling Noord- Holland van de KNVB heeft als eerste afdeling in Nederland het da mesvoetbal officieel toegestaan. Na een verhitte discussie op de jaarlijk se vergadering van deze afdeling werd het voorstel van het afdelings bestuur met slechts een stem tegen aangenomen. In de zomermaanden werd in Noord-Holland al vrij fre quent damesvoetbal gespeeld. Er was zelfs al een officieus kampioen schap van West-Friesland voor da mes. De afdeling Noord-Holland wil in het eerste seizoen nog geen com petitie invoeren, maar wel toernooi en en semi-competities van zes ploe gen officieel toestaan. STEEDS RUZIE 99 Ik heb HBS-diplo nog op zi Weemoed Ondergang Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandsekaas 18 DE STEM VAN WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 19 Strijd tussen renners nagenoeg uitgeblust Jos van der Vleuten: misschien bij een Frans merk (Van onze sportredactie! PUTTE-KAPELLE Het was triest om aan te zien hoe de Neder landse wieierwereld in Putte-Ka- pelle, toch het sluitstuk van het wielerseizoen, was vertegenwoor digd. Een handjevol coureurs, dat nauwelijks de moed kon opbrengen eens hard op de pedalen te trap pen. In het kopgroepje van veer tien man was geen enkele Neder lander te zien en Richard Bukacki leverde de enige prestatie: hij won de sprint van het peloton en werd daardoor de eerste Nederlander op de vijftiende plaats. De eerstvol gende moet men tussen de twin tigste en de dertigste zoeken. Het was duidelijk: de koers van Putte- Kapelle was een zuiver Belgische aangelegenheid en vergeefs zochten de Belgische commentatoren van de organiserende Gazet van Ant werpen dan ook naar de truien van hun noorderburen, iets wat men tot dit jaar nooit vergeefs had ge daan. Sn zo, op een steenworp afstand van de uitziekende Jan Janssen, tekende zich duidelijk af de drei gende ondergang van de Neder landse wielrennerij. Op zijn minst werd het imago, het prestige van fietsend Nederland, opgebouwd on der anderen door die ziekende Jan Janssen, in Putte, in zijn eigen woonplaats naar de wereld van net verleden geholpen. Het waren slechts de „krabbers", dat handje vol Nederlanders, dat nog het lef had gehad de toeclins aan te snoe ren en een fiets onder hun achter ste te zetten. Meer niet, „krabbers", een naam, die misschien niet zal slaan op de kwaliteiten van ae ren ners, maar zeker op de verrichtin gen in Putte-Kapelle. Frits Hogerheide. in Ulven- hout nog de grote winnaar: „Ze zitten in de malaise. Er is geen lol meer aan, want de jongens weten niet waarvoor ze fietsen. Dan ga je je niet kapot vechten. Kijk nou naar mij, ik werk al hier bij de bietencampagne en had toevallig vrij, omdat iedereen vrij had. Voor mijn plezier ben ik weer op de fiets gestapt. Ik doe weer mee. Maar ik ben toch gek als ik me hier kapot ga knokken. Voor wie? Voor een trui en een broek ga ik toch zeker niet rijden- Zo is het met de meesten. Nee, ik zie het somber in voor de Nederlandse wielrennerij. Er zijn er, die al iets hebben gevonden, anderen zoeken nog en een gedeelte weet al dat het zal stoppen. Frits van Hogerheide. Ooit voor een aantal anderen zal dat vandaag of morgen een „must" worden. Ik kijk op mijn gemak eens of ik een merk kan vinden, maar het moet wel iets fatsoenlijks zijn en, eerlijk gezegd, zie ik dat nog niet". Jos van der Vleuten beende na de koers ook al met een somber gezicht op en neer langs de jury. „Ik zou met Riny Wagtmans mee gaan", zei de Mierlo-Houter, maar nu die bij Merckx heeft getekend kan dat niet meer doorgaan. Ik denk dat ik bij een Frans merk ga fietsen. Misschien wel bij Solonor, net als Van Rijckeghem, de win naar". Gisteren, in Putte-Kapelle, waren de Nederlanders niet de enigen, die met een lang gezicht rondlie pen. Ook in het Belgische kamp is er duidelijk iets gaande. Nu Faemino en Mann Grundig hun ploegen hebben ontbonden bukt men zich reeds onder de dreiging van een nieuwe explosie, die in eerste instantie lijkt te komen van Mars-Flandria, de ploeg van Joop Zoetemelk, van wereldkampioen Jean Pierre Monseré en de gebroe ders De Vlaeminck. Eddy Beugels is reeds definitief gestopt. Noël Foré, een van de ploegleiders ver keerde gisteren bij Geens-Watney. Allemaal stof voor geruchten, kruit voor een nieuwe explosie. En daar na, als ook die zich nog zou voor doen, zou onze eigen Jopie Zoete melk voor het Franse merk Bic gaan rijden. Wie weet? In deze woelige wieierwereld is men niet alleen in Nederland, maar ook in België zijn fiets niet meer zeker. Vandaar misschien het gebrek aan strijd tussen de renners. Ren ners, die nu tegen volgend jaar misschien met elkaar werken. Of als steenbakker, of als automon teur of wie weet wat. Of misschien zelfs als wielrenner JO SIMONS DANIEL VAN RIJCKEGHEM WINT SLUITINGSKOERS (Van onze sportredactie) PUTTE-KAPELLEN Waar jaren achter elkaar een woelige strijd heerste tussen wielermatadoren, temidden van de verbroede ring van het kermisvierend publiek, was gisteren een trieste vredes- udif neergestreken. Triest, omdat de 41e uitgave van, wat als slui- tingskoers wordt aangemerkt, nauwelijks het predikaat koers kon halen. Vooral voor de Nederlanders, die telkenjare hun favorieten in Putte-Kapellen, pal op de Belgisch-Nederlandse grens, komen aan moedigen, was er enkel het teken, dat de zwarte vlag over de vader landse wielrennerij is gevallen. Waar vorig jaar nog René Pijnen een grandioze overwinning behaalde en het Belgisch duo Merckx-Van Looy naar de achtergrond verwees, daar klonken slechts de namen van Vlamingen en Walen. Geen enkele had voor hen een vaderlandse klank. En het feest van de verbroedering, waarop Nederlanders en Belgen hun pintjes met elkaar delen, speelde zich dan ook slechts af in de overbevolkte taveernes. Er tussen in een Belgische wielerkara- vaan, waarin bovendien nog de topvedetten ontbraken Want Jempi Monseré, de wereld kampioen, en Eddy Merckx, de grote, hadden het laten afweten in Putte- Kapellen. Vandaar dat de room reeds was verzuurd, voordat men er van had kunnen genieten. Nee, het is geen grootse uitgave geweest, die 41e sluitingskoers. Het was, als wa ren de renners afgemat door het lan ge seizoen; het was als was het enkel een plichtsgetrouw meedoen aan de strijd, de laatste. Het seizoen werd gesloten. Maar ook na Karstens' verdwijnen is er weinig sprake geweest van. een. werkelijke strijd. En daar had de veertien kilometer lange omloop met de knotsende kasseien toch wel voor moeten zorgen. Zo was het immers altijd geweest. Niet dit jaar. Nagenoeg de gehele wedstrijd is de groep bijeen geble ven. De onbekende Engelsman Head en de Belg Rik Marien waren de eni gen, die werkelijk strijd hebben ge leverd. Reeds in de tweede omloop gingen zij er vandoor. De twintig se conden voorsprong, die zij namen, vormde een uitstekende springplank voor renners die iets wilden laten zien. Dat waren er slechts drie: Ju- lien Stevens, Willy Moonen en Ed Verstraeten. Buiten Stevens allemaal mindere goden en verder dan een. halve minuut groeide de voorsprong dan ook nooit. Hall. Sp. - Twente Haarlem - Excelsior FC Utrecht - Telstar Go Ahead - DWS NEC - ADO AZ '67 - MVV Vitesse - DFC Den Bosch-Cambuur BI. Wit - Willem II NOAD - PEC Roda JC - AGOVV RBC - Volewijckers E'hoven - Limburg Daniël van Rijckeghem wint duidelijk de eindsprint in Putte-Kapellen. Van de weinige Nederlanders die hun gezicht nog wilden laten zien, was dat van Gerben Karstens wel het opmerkelijkst. De Prinsenbeker, pas hersteld van geelzucht en net een week weer op de fiets, draaide drie ronden mee in het langgerekte peloton van negentig renners, dat langs de kermisvierende straten joeg. Drie ronden ofwel 42 kilometer, waarvan hij de laatste zelfs nog op kop verscheen. Toen stapte hij af. „Voor mij genoeg", zei Karstens. „Wat wil je. Het ging lekker, maar er werd ook nauwelijks gekoerst. Als ze echt gaan koersen, wordt het voor mij te moeilijk, want de langste af stand, die ik heb getraind is maar vijftig kilometer". DEN HAAG (ANP) De bonds wedstrijdcommissie van de Neder landse Kanobond heeft in overleg met de bondstrainer en de chef d'e- quipe de ploegen samengesteld die aan de centrale training zullen deel nemen. Het zijn drie groepen: de top-ploeg (voorbereiding op het we reldkampioenschap) de B-ploeg (met deelnemers, waarvan verwacht mag worden dat zij in de toekomst deel zullen uitmaken van de top- ploeg) en de jeugdploeg. De ploegen zijn als volgt samen gesteld: Top-ploeg: Maria Blijlevens (Helmvaarders), Mieke Jaapies (Geuzen), Arend Bloem (Zwetplas- sers), Jan Helder (Viking), Jan van der Holst (Pers, lid), Joop Runeman (Quo Vadis), Henk Spoelstra (Hy- dronauten), Hans Tichelaar en Jan Verhaart (beiden Beatrix) en Jan Wittenberg (Deventer Kanovereni ging) B-ploeg: Carry van Kollenburg (Geuzen), Ans Stormink (DKV), Ruud van Doe (Trekvogels), Lo Ja cobs (Zwetplassers), Gerrit Schoone (Geuzen), en Bram Muuse (Quo Va- dis). Jeugdploeg: Gerard ten Harkei (Trekvogels), Hans van Klei (DKV), en Richard Roosse (Bea trix). In de voorlaatste ronde werd het gevluchte gezelschap weer bijge- beend en, nadat Henk Benjamins (zo waar, een Nederlander!), en Noël van Tyghem het in de voorlaatste ronde nog eens vergeefs hadden ge probeerd, moest de laatste ronde de beslissing brengen. Een zacht eitje voor de rappe Bel gische spurters, van wie Walter Go- defroot reeds vroegtijdig was afge stapt. In de laatste bocht scheidde zich een groep af van veertien ren ners, waarvan Daniel van Rycke- ghem en Peter Nassen wel dè sprin ters waren. In die eindsprint, de eni ge climax in deze sluitingskoers, won de geelgetruide Van Ryckeghem vrij duidelijk. Ook hij was een van de vele renners, wier ploeg zal worden opgeheven. Immers Mann-Grundig, de ploeg van kopman Herman van Springel, gaat de wielerstrijd verla ten. „Volgend seizoen rijd ik voor het Franse Solonor", verklaarde Van Ryckeghem, die in Putte-Kapellen zijn vijfde overwinning in dit sei zoen boekte. „Daar zit ook mijn land genoot Van Impe. Hij is een goed klimmer. Met mij als sprinter erbij kan die ploeg' volgend jaar iets pres teren". 1 D. v. Rijckeghem, 140 km in 3.33, 2 P. Nassen, 3 D. Verplancke, 4 L. Willekens, 5 W. v. Neste, 6 R. de Bie, 7 Th. Verschueren, 8 L. v. d. Neste, 9 J. de Schoenmaecker, 10 W. de Geest, 11 J. Coene, 12 Fr. Brands, 13 R. Blockx, 14 R. de Witte, 15 R. Bukacki (N), 16 T. Daelemans, 17 R. Loysch, 18 R. Jochmans, 19 T. Ga- kens, 20 C. Rentmeester (N), 23 H. v. Leeuwen (N), 24 J. v. Bers (N), 40 M. Gerrits (N), 42 E. Dolman (N), 43 H. Benjamins (N), 45 D. Holst (N) AMERSFOORT (ANP) Een pa nel, bestaande uit de heren Koning Nauwelaerts d'Age, Van der Horst en Hcnneveld (coach van het Ne derlandse team) heeft in Amersfoort de Nederlandse Vereniging van Ju doleraren ingelicht over het interna tionale congres van judo-instruc teurs, dat onlangs in de Westduitse stad Karlsruhe is gehouden. De conclusie die het panel aan de NVJL heeft overgebracht is, dat over het algemeen de resultaten te leurstellend waren. Het panel is van mening dat over het algemeen de Nederlandse leerkrachten didactisch en methodisch op de goede weg zijn. DEN HAAG (ANP) Het eerste contaet van de Nederlandse dames kernploeg met de buitenlandse schaatstop zal zijn op 19 en 20 december, als in Oost-Berlijn de wedstrijden voor de Dynamocup worden gehouden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de kern ploegleden Elly van de Brom,Wil ly Burgmeyer, Rieneke Demming, Akke Faikena, Carry Geyssen, Stien Kaiser, Atje Keulen-Deelstra en Ans Schut met trainer Kees Broekman van 10 december tot de kerstperiode voor een trainingskamp naar Noor wegen te sturen, maar de geringe westrijdmogelijkheden aldaar heb ben deze plannen gedwarsboomd. Tot de kerst blijft men nu in Nederland (Heerenveen of Deven ter) met als intermezzo Oost-Ber lijn. Vóór 10 december staan een groot aantal selectiewedstrijden op het programma met voor de kern ploeg driemaal per week verplichte ijstrainingen. Op 21 november is in Deventer de traditionele strijd om de IJselcup. Na 26 december wordt er tot de nationale titelstrijd (op 9 en 10 januari in Amsterdam) ge traind op de Thialf-kunstijsbaan in Heerenveen. Als de definitieve kernploeg van zes rijdsters is sa mengesteld trekt de groep voor een trainingskamp naar het geliefkoosde Davos in Zwitserland, waar men zich gaat voorbereiden op de wed strijden voor het Europese kampi oenschap (30 en 31 januari in Le ningrad) en het wereldkampioen schap (6 en 7 februari in Helsinki). Op 10 februari komen de rijdsters weer terug in Nederland na een afwezigheid van een maand. Een week later zijn op de nieuwe kunst ijsbaan in Eindhoven selectiewed strijden voor de ISU-sprintkampi- oenschappen, die op 20 en 21 febru ari in de Beierse plaats Inzeil wor den gehouden. Voorts is bij de KNSB een uitnodiging binnengeko men om met vijf dames en vijf heren in de tweede helft van janua ri aan wedstrijden in Praag deel te nemen. De bond heeft hier positief op gereageerd. Voorts hebben de organisatoren van de Voor-Olympi sche Spelen in Sapporo een persoon lijke uitnodiging gezonden aan Ans Schut. Het is nog niet bekend of de Apeldoomse half februari in de ge legenheid zal zijn naar Japan te reizen. (Van onze sportredactie) DEVENTER Koos Knoef, del 23-jarige midden voorspeler van del Deventer eredivisieclub Go Ahead, is officieel afgekeurd voor de voet balsport. Knoef, die de laatste we ken onder behandeling was bij de Beverwijkse sportmasseur en soig-1 neur, de heer Van Vooren, en in het t begin van de vorige week de trai ning bij Go Ahead had hervat, zal zijn rentree niet kunnen maken. In I overleg met de Utrechtse sportarts dr. F. Strikwerda, die Koos Knoef viermaal aan de knie opereerde, en de medische staf van de Deventer! de medische staf van de Deventer f eredivisieclub heeft Koos Knoef de l 'training bij Barry Hughes moeten stopzetten. De jonge en talentvollef middenveldspeler zal Go Ahead in I de toekomst als voetbalscout bijstaan bij de opbouw van de jeugdafdeling, (Van onze sportredactie) UTRECHT Wat in de niet al te bedrijvige krachtsportwereld pas seert onttrekt zich meestal aan het oog van het kritische publiek. Het is niet zo belangrijk dat er veel ophef over gemaakt wordt. Maar de oudste krachtsport-vereniging van Neder land, het Utrechtse Hercules is mo menteel het middelpunt van een sensationele affaire, waarover in de ze wereld voortdurend wordt ge sproken. Het voltallige bestuur van de vereniging is namelijk door de Koninklijke Nederlandse Kracht sport Bond (KNKB) voor onbepaal de tijd geschorst. Men heeft, zo luidt een officiële verklaring van bondsvoorzitter Van der Star, door onderlinge menings verschillen de naam van de KNKB schade berokkend. Een commissie van goede diensten moet de komen de weken proberen weer orde op zaken te stellen. De opzienbarende schorsing van liet bestuur van Her cules heeft een diepere Achtergrond. Hercules-voorzitter Van der Kamp is 't middelpunt van alle moeilijkheden. Hij bedankte enkele maanden gele den omdat hij samenwerking met se cretaris Rosbag sr. onverantwoord vond. Zijn officiële motivering: „De heer Rosbag sr. is zes jaar geleden al door de bond voor levenslang geschorst. Niettemin blijft hij stil zwijgend zijn functie uitoefenen in naam van zijn zoon „de worste laar. Op den duur werd het allemaal wat te veel voor mij en daarom bedankte ik maar". De zaak had niet zoveel opzien gebaard wanneer de ruim 80 ge- wichtheffers en worstelaars van Hercules zich niet achter de afgetre den voorzitter Van der Kamp had den opgesteld. Op een spoedverga- Leden van de Nederlandse kernploeg en ook de buitenland- kunstijsbaan Jaap Eden. Op de se schaatscracks trainen weer foto, tijdens de training, van dagelijks op de Amsterdamse voor naar achter: het Ameri kaanse meisje Leah Poulos, El ly van der Brom en Peter Not- tet. dering, die tot 's nachts vier uur duurde, werd besloten een stakiig te houden. De eerste competitiewed strijd tegen Prins Hendrik uit Schaesberg zou de afgelopen zater dag niet doorgaan, ondanks de schorsing die boven de hoofden van de atleten liing, wanneer secretaris Rosbag sr. een intrigant eerste klas, geen smekend beroep had gedaan op de atleten in het belang van de ver eniging. De Utrechtse ploeg vertrok uitein delijk toch maar naar het zuiden, maar zonder haar trainer Luider, die zich solidair met ex-voorzitter Van der Kamp verklaarde. Hij blijft al leen de trainingen onder protest voortzetten. Het bestuur van de KNKB, dat naar bondsvoorzitter Van der Star verklaarde de heer Rosbag lie ver kwijt dan rijk is, heeft daarna ingegrepen. Het heeft de twistende bestuursleden buitenspel gezet om precies te kunnen uitzoeken hoe de vork aan de steel zit. Voorzitter Van der Kamp: „Het is mijn mening dat men al veel te lang de handen voor de ogen heeft gehouden. Het wordt hoog tijd dat de heer Rosbag ver wijderd wordt. Hij is momen teel met een lastercampagne te gen mij bezig, waarvan men nog veel meer zal horen. Ik heb bij de officier van justitie namelijk een klacht ineind DgdRe.beh sreota gei klacht ingediend. De heer Rosbag zal zich nu moeten verantwoorden voor alles wat hij van mijn privé- leven vertelt". De controverse bij Hercules, na het eveneens uit Utrecht afkomstige Halter, het grootste kraehtsportcen- trum van Nederland, zat al lang in de lucht. Ex-voorzitter Van der Kamp had voortdurend ruzie met de heer Rosbag, die met zijn schoon zoon en twee relaties van hem in het bestuur zitting heeft. „Er broeide dus al lang iets. Als er besluiten op een bestuursvergade ring werden genomen, nam Rosbag enkele dagen later eigenmachtig het initiatief die te herroepen. Er was nog veel meer. Omdat Rosbag jr. eigenlijke secretaris was, ging alle post via hem, maar dat stagneerde de communicatie. Soms kwamen de startkaarten voor de wedstrijden pas dagen erna boven water. Als ik daartegen bezwaar maakte kwamen de stemmen altijd op 4 tegen 1". Ook de brief, waarin bet bestuur van de KNKB de schorsing c-plegt aan de betrokkene, is zoek. Ex-voorzitter Van der Kamp heeft nog geen enkele mededeling ontvan gen. Maar hij weet wel dat zijn straf een feit is. „Ik wil me formeel houden aan de schorsing. Het be stuur van de koninklijke staat er toch achter". Waarnemend voorzitter Linnebak, die op verzoek van secre taris Rosbag een dag de functie van de heer Van der Kamp overnam, heeft inmiddels ook al laten weten de samenwerking met de Utrechtse krachtsportautoriteiten te staken. „Hij houdt ei een apart regime op na, .aartegen ik niet ben opgewas sen", aldus de heer Van der Kamp. wi ZUIDZANDE volgend seizoen 1 stopt er mee. I Flandria kreeg onder de maat gelj bij een andere eens rustig van de voor hun hij het besluit, d| Mooi, want Wir niet minder dan Maar toch sto;»t Op de boerderij van dichter bij Nieuwvliet zande kan Wim du over praten. Er komer los. Kalm licht hij zi; „Ik heb het niet gedi teleurgesteld ben. Zo'r langzaam in je op. Da< den over heen. Op eeij ment heb ik mezelf ge nog kon bereiken in Ik voelde er namelijk steeds weer voorbijgejl den. Ik had natuurlijk fietsen, maar dat leve op. Kijk, als je in werkt, dan geeft het je daar instapt. Dan dertigste rustig blij Maar ik heb een hih nu wordt het wel eentj mijn toekomst te gaai| dit moment kan ik jaren nog ergens aan ik 30 ben wordt dat ker". Wim du Bois is I besluit gekomen omdal bang was. dat, als hij teveel zou wennen aan tersleven van een be „Als coureur ben je ja Je kunt vaak doen en wilt, maar als je dan de gewone maatschappij kan het wel eens moei om weer in het gare lopen", aldus Wim du I toch wel iets doen met van de hbs. Het zou zo het zomaar verloren ginj| Toch denkt Wim du ge weemoed aan zijn nieuwelingen en de acia categorieën was hij in niet van de zege af te h| En dat ondanks het na zich slechts in de seh. geheel op het fietsen ko Wim du Bois: „Ik ben ii teurtijd drie keer meeg het wereldkampioenscha toch maar zes coureurs, gen. Dus dan moet je v mars hebben. Maar in tijd is er de klad ingek jaar heeft de Zuidzandst het leger van beroep rondgedwarreld. Vier jaa hij van alles en nog maakt. Het eerste seizoe allemaal niet zo erg. Wi had juist het groene lel ruild voor zijn renners: conditionele klap, die hi kreeg, kon hij in dat eei niet overbruggen. Daarna; voor hem erg moeilijk on sor te vinden. Aan het ei seizoen flitste het al door om te stoppen. In de wint! werken. In februari kwa weer terug en trainde ds ken eraf vlogen. Het g kend. In de vroege Belg siekers reed de Zuidzands paar maal bij de eerste valpartij in juni noopte i twee maanden rust te n eerste echte wedstrijd rt weer op het circuit van was de dag, waarop Harn_ wereldkampioen werd. W. was een van de tien uiti die daar de belangen van landse wielersport moesti gen. In dat seizoen zegt vijf maal bij de beroepsn De winter van 1969-70 (ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met kn< Dan 4 dl halfdroge witte wf de pan verwarmen tot de wi gaat bruisen. Vervolgens fijngesneden jong belegen C toevoegen, goed roeren en 1 aan de kook brengen. Blnde maïzena, op smaak afmaken met ®out, peper, nootmnskeat en wat kirsch.

de Stem | 1970 | | pagina 18