Als Hitier vrienden had gehad, dan zou ik er een van zijn geweest Rijkspostspaarbank rente tot 7% Argentinië bang voor linkse koers in Bolivië 1 ALBERT SPEER (65) DE LAATSTE "HITLERIAAN" LANTAARNS Het kan verkeren GOED DAT ER POLITIE IS. naTFena i WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 Speer bij zijn vrijlating in 1966. HEIDELBERG Albert Speer (65) is de laatste overle vende van de centrale regering van het Derde Rijk van Hitier. Twintig jaar heeft hjj gevan gen gezeten, na in Neurenberg schuld te hebben bekend aan „oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid". De laatste twee jaar van het Hitler-regime was deze architect minister van bewapening van het Dui zendjarige rijk. Onder een min der briljante minister zou de bewapening gestokt zijn; zou zo menen deskundigen de oorlog wellicht eerder zijn afgelopen. Nu is Albert Speer een gematigd man die in een grote villa op een heuvel in de buurt van Heidelberg van zijn pensioen geniet. Hij heeft nu meer tijd omdat zijn memoires klaar zijn. Het is prettig om met hem te praten en daarom is het moeilijk om te zeggen. „U was mi nister van bewapening van een moordzuchtige dictatuur", maar tij dens het gesprek met hem moet dat toch een keer. Hij ontkent dat evenals in Neurenberg én zijn memoires niet. Hij voegt er nog aan toe: „Als Hitier vrienden had ge had, dan zou ik er een van zijn geweest" Feit is dat Albert Speer in 1944 na twee jaar ministerschap tot de meest invloedrijke mensen van het rijk behoorde. „Hitier rekende mij naar mijn mening tot een van zijn mogelijke opvolgers. Ik streefde daar niet naar, maar moest de mogelijkheid toch onder ogen zien. Goering had volgens Hitier gefaald; Hess was naar En geland gevlucht. Goebbels, Himm- ler en Bormann bleven over, maar Hitier zei dat er een nieuwe ster was verschenen: ik". Over zijn werkelijke kansen blijft Albert Speer nu vaag. Hij zou de steun van Bormann nodig hebben gehad, maar hij had die steun niet. Hij wilde zegt hij eigenlijk ook Hitiers opvolger niet worden, „maar ik denk wel dat ik het aanvaard zou hebben". Belangrijke vraag: Zou Speer dan de oorlog hebben voortgezet of zou hij vrede hebben gesloten? „Ik zou geprobeerd hebben vrede te sluiten, maar van een onvoorwaar delijke overgave had ik niet willen horen. Ik wilde een einde maken aan de oorlog, maar zou beslist een Duitse regering hebben willen houden". Albert Speer was, evenals zijn vader en grootvader, architect. In 1933 vroeg Hitier hem om zijn Terry Coleman van The Guardian had een gesprek met oud-nazi-minister van bewapening Albert Speer naar aanleiding van het ver schijnen in Engeland van diens memoires. Ook in Ne derland zijn de memoires van Speer onlangs in boek vorm verschenen. Reden om gedeelten uit het interview hierbij af te drukken. architect te worden. Speer, zeer onder de indruk van Hitier en diens denkbeelden, stemde maar al te graag toe. Het was voor hem een kans om zich geheel en al in de architectuur te storten. „Ik heb mijn ziel als een soort Faust ver kocht. Hitier leek een vriendelijk mens, geen duivel. Hij was het wel, ik ben eigenlijk verleid". De architectuur was een hobby voor Hitier, maar tevens een kei harde werkelijkheid. Ze stond centraal in zijn ideeën over onster felijke steden (Berlijn) en gebou wen. Zijn notitieboekje stond niet alleen vol met tekeningen van tanks, bunkers en oorlogsschepen (tamelijk ouderwets van ontwerp), maar ook met ontwerpen van ge bouwen. Speer zegt dat Hitier be ter kon tegenen dan hijzelf. Hitier had zegt Speer ook andere denkbeelden over de architectuur, maar Speer ontwierp de plannen toch voor hem. Hitier wilde dat zijn gebouwen zouden getuigen van zijn „groot heid", dat zij de geest van zijn tijd op toekomstige generaties zouden overdragen. Daarom zouden zijn gebouwen er als goede ruïnes uit moeten zien. Speer noemt dit de „wet der ruïnes". Staal kon roes ten, dus moesten de gebouwen van steen zijn. Speer liet een tekening maken van een van de gebouwen in Neurenberg over „duizend jaar". Compleet met klimop, in de stijl van de bekende Romeinse ru ines. Hitler was er „kapot van en vaardigde een order uit dat alle gebouwen in het rijk er zo uit moeten komen zien. Maar de men sen rond hem heen keurden het plan af. Ze vonden het een soort heiligschennis. Nu nog heeft Albert Speer gro teske tekeningen van Hitler in zijn bezit. Zo is er bijvoorbeeld die van een adelaar op een enorm monu ment. Het geheel zou hoger moeten worden dan het vrijheidsbeeld in New York. Er is een ontwerp voor een grote koepel. De St.-Pieter zou er zestien keer in hebben gekund, maar ze zijn nooit gebouwd. Albert Speer meent dat er nog geen duizendste deel is gebouwd van wat hij heeft (moeten) ont werpen. Er was in de oorlog een toeristisch kantoor opgetrokken, maar dat was „gesneuveld". „In Spandau vertelde een van de be wakers dat hij bij de Berlijnse opera een paar lantaarnpalen had ontdekt die door mij waren ont worpen. Dat is alles." Albert Speer zegt Hitier te ha ten. Maar hij zegt er bij niet helemaal zeker te zijn van de oor zaken. Het feit dat Hitier oorlog voerde en daardoor verhinderde dat het grootste plan van Speer „een geweldig Berlijn" werd uitgevoerd, sluit Albert Speer zelf beslist niet uit. Speer vertelde me dat hij het nazi-regime betreurt. „Het is een nachtmerrie geweest", maar weet dit tamelijk goed te camoufleren. „Er was zo iets onwerkelijks aan de hand dat je niet begreep, niet kon begrijpen wat er werkelijk allemaal loos was. Je zag het kwaad om je heen niet". „Ik wist bijvoorbeeld iets van de kampen. maar heb er nooit al te veel aan dacht aan besteed. Ik wist dat de mensen er weinig te eten kregen, dat het sterftecijfer erg hoog lag. Maar ik was er niet van op de hoogte dat ze bij honderdduizen den werden uitgemoord". Voor Speer golden in die tijd slechts de prestaties in de wapenfabrieken. Daarom liet hij hout aanrukken voor barakken. De vochtige grot ten, waarin de gevangenen moes ten leven hadden teveel sterfge vallen tot gevolg. Op die manier liep de produktie in de war. Toen hij de gevangenen had gezien, had hij toen medelijden gehad, vroeg ik hem. „Natuurlijk, maar de pro duktie was toen het belangrijkste- Ik zou graag willen zeggen, dat ik nog meer medelijden in de eerste plaats had gevoeld, maar dat zou de waarheid niet zijn". Pas in Neurenberg, tijdens het proces, was hij de volle omvang van de massamoorden te weten gekomen. „Ik zal nooit het verhaal vergeten van de joodse familie die de dood tegemoetging, maar gered werd. Dat verhaal heeft meer in druk op me gemaakt dan de ge vangenisstraf". (Copyright De Stern- The Guardian.) (ADVERTENTIE) SPAARBANK SERIE* EN VOLG 999-123 Uw tpaarrekening 1» bekend o serie- en volgnummer, Vermeli op de formulieren voor Inleg en brieven, die u un de Cenlrale de Rijkipomptarbank zendi De STAAT waarbortt de volh dour ih Rljkipoilifarbonk v (Inge* haar door oj kraehiem Art. *<rm de ronumtbe *ri 1 1*41 AU 55 JU fcr zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kont o de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zetfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onze correspondent) LA PAZ De nieuwe linkse regering in Bolivië zal de Gulf- oliemaatschappij, die onlangs is genationaliseerd, een schadever goeding betalen. In het weekeinde versterkte het nieuwe regiem de greep op het land verder na de nagenenoeg zonder bloedvergie ten verlopen coupe woensdag j.l. President, generaal Juan Jose Torres zei tegen persbureau Pren- sa Latina dat de schadevergoe ding zou worden betaald omdat „dit een verbintenis van het vo rige regiem is". Generaal Torres zei ook niet te kunnen mededelen of de voor genomen amnestie voor politie ke gevangenen ook betrekking heeft op de Frnase journalist en linkse intellectueel Régis Debray, voordat het nieuwe kabinet is samengesteld. De generaal kwam na een misluk te rechtse revolte tegen president Ovando aan de macht. Ovando werd gedwongen zic-h terug te trekken ten gunste van een junta van drie man, dlie het echter slechts ééin dag uit hield. Torres had de sfeum van officieren, mijnwerkers en studen ten. Vorige week vrijdag kamden troepen die trouw waren aan de links-nationalistische regering van Torres het weeratamidinest uit. Het bestond uit een regiment van 500 man onder leiding van de voormali ge minister van binnelandse zaken, (ADVERTENTIE) Vorige week... Dat slaat maar raak! Ik was gewoon op weg naar een bespreking toen ik opeens in die rel terecht kwam. Nou, ik ben vijftig en bepaald niet wat je noemt een bip type, dus het is wel duidelijk dat ik met dat hele gedoe niets te maken had, maar toch schreeuwde een agent, dat ik moest wègwezen. Jawel, ik ga daar hollen, dacht ik, maar meteen zat ik verward in een kluwen vechtende kna pen en vóór ik me uit de voeten had kunnen maken had ik al een haal te pakken. Zó 'a huil -heulen zijn hetl Van■üeimëk... Die kraamverpleegster belde om half vijf. Dokter, zei ze, het gaat harder dan ik dacht. Kunt u een beetje haast maken? Ik in de auto - maar in de Koningstraat zaten ze op de tramrails en op de rijweg, een hoop politie en een hoop van die hippe vo gels - en ik sta daar en ik zeg tegen zo'n politieman: hoe móet dat nou? Ik ben op weg naar een bevalling. Hij geeft niet direct antwoord, ik werd opeens wit-heet en ik zeg: waarom rammen jullie ze d'r niet af? Hij zegt: dokter, als het even kan doen wij dat anders. Hij gaat naar zo'ntroepjetoe,hij wijst op mijn auto, daar zit een aesculaapje op en hij zegt: „He ren", ja, dat zei hij, „Heren, in die auto zit een dokter en die is met spoed op weg naar een bevalling. Wilt u effe opstaan en hem doorlaten?" Dat deden ze metéén, ze liepen zelfs nog voor mij uit naar het volgende troepje om mij toch maar voor al niets in de weg te leggen. Ik was op tijd - terwijl ik dat kleverige mannetje aanvatte dacht ik: 4Ü luitenant koliomei Miiguei Ayoroa Generaal Torres heeft nu de steun van het grootste deel van het leger. Hij zei dat hij kolonel Ayoroa en anderen die bij het verzet tegen het bewind van de generaal betrokken waren zeer streng en met gebruik making van het leger zou straffen. Het enige verder bekende verzet is gevonden im de stad Oruiro, waar zich tinmijnen bevinden. Hier wer den 7 mensen gedood en vijftig gewond toen rechtse figuren het vuur openden op een aantal demon stranten. In zijn intervieuw met Premsa Latina zei generaal Torres dat zijn regering niet ultra-links was, maar nationalistisch. Zij zou een „brede basis hebben met de deelneming van het volk, die onmid dellijk in werking zal treden". Dit zou betrekking hebben op mensen die zich bezighouden met studenten- en vakbondsactiviteiten. Over de buitenlandse politiek zei Torres: „De politiek van de revolu tionaire regering aan het hoofd waarvan ik sta zal principieel onaf hankelijk zijn. Zij zal erop gericht zijn onze diplomatiek en handelsbe trekkingen te verbreden. Bij dit al les zal steeds van de principes van zelfbeschikking en het niet tussen beide komen worden uitgegaan". Over de mijnbouw de nieuwe president dat Bolivië de export meer zou variëren, omdat tin zestig procent van de export verdiensten voor zijn rekening neemt. Het land zou andere delfstoffen moeten ex porteren. „We zullen voortaan mijn bouw en metallurgie onder staatsei gendom te integreren, om in staat te TORIES zijn op de wereldmarkt te concurre ren". De antwoorden van generaal Torres zullen de Boliviaanse arbei dersfederatie misschien niet zo pret tig in de oren klinken. De federatie is de grootste vakbond van het land en zij heeft een lijst met eisen inge stuurd als voorwaarde voor haar steun aan het regiem. Een van de eisen is de vrijlating van Régis De bray en van de Argentijnse schilder Ciro Roberto Bustos. Beiden zijn tot dertig jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat ze betrokken waren bij de guerrillabeweging van Che Gue vara in 1967. In die tijd was gene raal Torres een hoge officier van de veiligheidsdienst van het leger, die heeft geholpen Che Guevara op te sporen. Daarom moet Torres nu mis schien tot de vrijlating van de twee gevangenen overreed worden. Een even controversieel denkbeeld van hem is lat de Amerikaanse Gulf- oliemaatschappij eij schadeloosstel ling moet ontvangen omdat „de eer van de Boliviaanse staat gebonden is aan de belofte van het vorige re giem". Oorspronkelijk werd de maat schappij zonder schadevergoeding genationaliseerd. Dat gebeurde door een actie, die de steun had van generaal Torres. Nadat hij en ver schillende andere linkse ministers de afgelopen echter uit de regeing Ovando waren gestoten, werd vorige maand aangekondigd dat aan Gulf de ruime schadevergoeding van 78 miljoen dollar zou worden betaald. De laatste verklaring van Torres zou bedoeld kunnen zijn om, terwijl hij zijn positie versterkt, verdere recht se en ook buitenlandse druk af te wenden. „Argentinië is erg bezorgd over de gebeurtenissen in Bolivië. Het leger van dit land hield deze week aan de grens „routine-oefenin gen". Het was op nauwelijks 150 km afstand van de Boliviaanse olievel den. Uit Argentinië komen berichten over spanningen binnen het leger van dat land. De zwaai naar links in Bolivië, zo snel na de marxistische overwinning bij de Chileense ver kiezingen, moet een van de oorza ken zijn van de verontrusting van de rechtse Argentijnse militaire re gering. (ADVERTENTIE) Het lekkere zoetmiddel, i zonder bijsmaak. „v calorievrij zoet Goed zeg... lekker zoet ze§... natuurlijk Natrena!

de Stem | 1970 | | pagina 15