l°g ijlrfrS rM-xMrpeA VzzeMtf: 'E „Aspirine eist jaarlij PvdA, D '66 en AR fel gekant tegen lijn POLITIEK DEBAT DRAAIT OM ORDE EN GEZAG Commentaar Fossiel bos in België enfole MEESTERSPION LONSDALE (47) OVERLEDEN I )e^e|yd verjaardag? geef iets van AM NASSER WILDE MOHIEDDIN Benelux-fiasco Smog Band tussen Moskou-Parijs aangehaald Diplomatieke erkenning tussen China en Canada rt Terugkeer verwaclit koning Moslioeshoe 55 Russisch schip verlaat Cuba Rechtzaak Ambonezen mogelijk 24 november daar bent u blij mee Geen verdere vervolging Sade-regisseur Laatste uitstel voor Quebec Volop hamsteren van kuikens hij maakt er een fijn cadeau van! I WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 CHICAGO (AP) Aspi rine vormt een gevaar voor de volksgezondheid en zou slechts op voorschrift van de dokter verkocht mogen worden. Tot deze conclusie is dr. René Menguy geko men, die meent dat duizend mensen per jaar sterven aan het gebruik van aspirine waarvan per jaar 9 miljoen kg in de V.S. wordt gebruikt. Menguy, die hoogleraar is aan de universiteit van Chi cago, zegt dat reeds lang be kend is, dat aspirine inwen dige bloedingen kan veroor zaken. Menguy en een colle ga, dr. Adèle Mae Gottschalk gaven een overzicht van een studie welke zij gemaakt hebben van de gevolgen van aspirine op de magen van ratten. Het was gebleken, dat aspirine de beschermen de slijmafscheiding in de maag vermindert waardoor zuren in de maagwand kun nen binnendringen. Dr. Menguy die reeds tien jaar de gevolgen van het ge bruik van aspirine bestu deert raamde, dat bij één van de zeven of acht patiën ten die wegens inwendige bloedingen in ziekenhuizen worden opgenomen dit ge weten moet worden aan het chronische gebruik van aspi rine. Zijn advies is aspirine slechts een enkele keer in te nemen en dan het liefst sa men met voedsel en nooit op een lege maag. Na een kater moet men nooit aspirine ne men, omdat alcohol de nade lige werking van aspirine nog vergroot. DEN HAAG (ANP) De hoogge commissaris van Lesotho in Londen, chief Molapo, verwacht dat de sinds april in Nederland verblijvende ko ning Moshoeshoe II spoedig naar zijn land zal terugkeren. Chief Molapo en drie andere stamhoofden uit Lesotho komen vandaag in Nederland aan om met de koning te spreken over een wij ziging van de grondwet die zijn terugkeer mogelijk maakt. BEIROET (AP) Kort voor zijn dood had president Nasser zijn eigen opvolger aangewezen, maar deze be vindt zich onder huisarrest omdat hij voor Moskou onaanvaardbaar is. De diplomatieke zegslieden zeiden, dat zijn keus was Zakaria Mohieddin, een betrekkelijk liberale oud-premier die zo nu en dan Nasser in verlegen heid heeft gebracht door zijn verzet tegen de groeiende Sovjet-penetratie in Egypte. Nasser zou op zijn sterfbed zijn wens hebben bekendgemaakt aan zijn goede vriend, de minister van voorlichting Hassonein Heikal, zo hebben medewerkers van Heikal aan buitenlandse diplomaten verteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer is gistermiddag begonnen met het jaarlijks algemeen politiek debat met de regering over troonrede en miljoenennota. Uit de beschouwingen bleek ondermeer, dat 1. De CHU niet akkoord wenst te gaan met de belastingvoorstellen; 2. de AR niet zonder meer met het huidige kabinet de verkiezingen in wil gaan; 3. de VVD voor 1971 nog akkoord zal gaan met een verminderd per centage van defensie-uitgaven; 4. de sabotage-daden in Assen bijna unaniem werden veroordeeld; 5. de regeringspartijen (behalve de AR) het huidige kabinet graag zouden aanhouden. In de debatten stonden „gezag en orde" centraal. De regeringspartijen hebben het kabinet De Jong ook in zijn na-dagen niet willen afvallen De fractie-leiders van deze partijen gaven de ploeg van De Jong andermaal schouderklopjes. Oppositieleider Den Uyl mocht dan vinden, dat het kabinet eigenlijk al politiek dood is, drs. Schmelzer juithte, dat het kabinet De Jong er nog steeds zit. VVD-leider Geertsema gaf het een „ruime voldoende". Mr. Biesheuvel (AR) vond dat het „in velerlei opzicht goed werk heeft verricht", maar bij al zijn waardering voor onderdelen van het regeringsbe leid vond hij wel, dat het kabinet niet tot inzet van de verkiezingen mocht worden gemaakt. Daarvoor dient de blik op de toekomst te worden ver richt. „Het kabinet is niet de personi ficatie van onze politieke idealen en van onze politieke wil", zei de AR- ieider. In beschouwingen van de politieke leiders werd veel aandacht besteed aan de gezagshandhaving. De troon rede had hieraan aandacht geschon ken, VVD-leider Geertsema en de nieuwe CHU-lijstaanvoerder Udink hadden hierover krachtige taal ge sproken. Ook de leider van de VVD in de Eerste Kamer, mr. Van Riel had zich eind vorige week in niet mis te verstane woorden over een krachtige handhaving van de openbare orde uit gelaten. Daar had oppositieleider Den Uyl geen goed woord voor over. Door dat het kabinet geen leiding geeft aan de vernieuwing is een gezagsvacuüm WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft gisteren meegedeeld, dat een Russische onderzeeboothulpschip vertrokken is uit de Cubaanse haven Cienfuegos, waardoor de mogelijk heid dat de haven wordt gebruikt ais basis voor Russische onderzeebo ten met kernprojectielen is ver kleind. Het schip is zaterdag uit Cienfue gos vertrokken, aldus Daniel Henkin van de afdeling voorlichting van het „Pentagon". Het Russische persbu reau „Tass" gaf gisteren eerder op de dag een geautoriseerde verkla ring uit, waarin werd tegengespro ken dat Cienfuegos werd ingericht als Russisch onderzeebootsteunpunt. Amsterdam heeft vorig jaar de vestiging van een zwavelkoolstoffa- briek van het Franse concern Progil afgewezen op grond van het geva- renrisico ofwel zoals de Amster damse gemeenteraad het in een mo tie formuleerde de „gevolgen van eventuele calamiteiten bij produktie en transport van de extreem gevaar lijke stoffen". Voordat Amsterdam deze beslis sing aarzelend nam het ging ten slotte om een investering van 25 miljoen gulden hadden honder den deskundigen op het terrein van water-, bodem- en luchtverontreini ging al gerapporteerd, dat „in ver band met de brandgevaarlijkheid, het explosiegevaar, de giftigheid en de mogelijke stank van een zwavel- koolstoffabriek wel stringente voor waarden aan de vestiging zouden moeten worden gesteld". Ook heb ben deskundigen toen niet verheeld, dat bij ernstige ongelukken zich gif tige dampen ontwikkelden, die bin nen een straal van twee kilometer zeer gevaarlijk zijn. Terecht zei Amsterdam wij heb ben destijds dat standpunt in deze kolommen onderschreven „Wij passen voor een vulkaan in een dichtbevolkt gebied. Edoch, die vulkaan schijnt wel te gaan komen in de voortuin van Ant werpen en de achtertuin van Zee land en Brabant. Wij hebben voors hands geen reden om aan te nemen dat het gevarenrisico van een vesti ging van Progil geringer is gewor den dan destijds in Amsterdam. Re den waarom wij ons bezorgd af vragen waarom Antwerpen en Bel gië deze vestiging gaan accepteren. Wie reëel is moet constateren dat Nederland België er niet van kan weerhouden Progil binnen te halen, bet is intens triest dat Nederland weerloos moet toezien dat een dui- el|jk gevaarlijke industrie onze woon- en leefgebieden kan bedrei gen, ondanks alle mooie afspraken I en al het mooie gepraat in Benelux, EEG en talloze andere internationale verbanden. Dit is het fiasco van de Benelux, waarvan straks tranende ogen en zere kelen in Zuidwest-Nederland zullen getuigen. Unkele malen per jaar haalt de A-J „smog" in de Rijnmond alar merend en met grote koppen de voorpagina's van de kranten. De in houd van de Rijnmond-story is bijna altijd gelijk: rook-, zwavel- en mist- concentraties prikkelen oog, keel of slijmvlies. De gevolgen voor het mo ment: keelpijn, hoofdpijn en tranen de ogen. Over de blijvende gevol gen kan nog niemand een zinnig woord zeggen, behalve dan dat vastgesteld wordt dat deze situatie „bepaald niet goed" is voor de ge zondheid van de mens. Hoeveel hoofdstukken zal deze story nog krijgen voordat de smog werkelijk slachtoffers gaat eisen? Deskundigen zeggen: „Niet zo veel meer". Maar hun waarschuwingen zijn bij de overheid kennelijk nog aan dovemans oren gericht. De overheid en politieke partijen praten en schrijven weliswaar veel over milieuhygiëne en wat dies meer zij, maar men heeft tot nu toe ver zuimd maatregelen te treffen om bij smogvorming werkelijk dwingend te kunnen ingrijpen. Enkele bedrijven in de Rijnmond hebben deze week geweigerd ondanks herhaalde verzoeken van het Rijnmondbestuur om over te gaan op zwavelarme brandstof. Hier wreken zich de af spraken op vrijwillige basis zoals die gemaakt zijn in hef Rijnmond gebied tussen overheid en industrie. In het algemeen zijn we niet bijs ter enthousiast als bepaalde zaken in onze maatschappij met „de sterke arm" opgelost moeten worden om dat „de sterke arm" vaak niet tot oplossingen leidt maar in zaken waar de gezondheid en het welzijn van miljoenen op het spel staat, lijkt zo'n „sterke arm" onontbeerlijk. ontstaan, waarin de Udinks, Geertse- ma's en Van Riel's paniek zaaiden. Omdat vooral enige topfiguren van de CHU zich voor krachtige ordehandha ving hadden uitgesproken, kwam fractieleider Mellema hen in bescher ming nemen. „Pure machtshandha- vinig is de CHU vreemd. De unie is wars van „sterke mannen", laat staan van een koloinelsregime. Wij zijn voor handhaving van orde en recht, maar willen op geen enkele wijze via de macht onze wil aan anderen opleg gen", aldus Mellema. Mr. Biesheuvel (AR) nam duide lijk stelling tegen de figuren die om een harde handhaving van „recht en orde" schreeuwen. „Zij die de harde lijn voorstaan", aldus Biesheuvel, „lo pen het gevaar het verschil tussen protest en rel niet meer te zien en dreigen te verstarren, zonder oog te hebben voor de dynamiek en de ont wikkelingen van deze tijd met alle spanningen en problemen vandien". Van Mierlo (D '66) signaleerde, dat van vernieuwing in de laatste jaren nauwelijks iets terecht is agekomen. In tegenstelling tot de aanvankelijke bereidheid c«m te vernieuwen wordt nu een klimaat opgeroepen van angst voor de vernieuwing, wordt het spookbeeld van de ondermijning van de maatschappij voorgehouden en worden de instrumenten van vernieu wing om het onbehagen weg te ne men vervangen door instrumenten van gezag en orde". Mr. Geertsema (VVD) wilde niet zo veel woorden vuil maken aan de gezagshandhaving. Hij vond gezag no dig om de weta in de rechtsstaat te handhaven. „Dat is voor het over grote deel van het Nederlandse volk de allernatuurlijkste zaak", aldus mr. Geertsema. „Wat ben jij toegetakeld", schijnt premier De Jong tegen staatsse cretaris De Koster te zeggen voor de aanvang van de algemene po litieke beschouwingen in de Tweede Kamer. De staatssecreta ris liep een grote buil op bij een valpartij. Links minister Witte- veen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Zeer waarschijn lijk zal de Haagse rechtbank dins dag 24 november beginnen met de behandeling van de strafzaak tegen de 33 Ambonezen, die betrokken zijn geweest bij de bezetting van de residentie van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar. Hierbij werd een 28-jarige hoofdagent van politie doodgeschoten. De rechtbank zal worden gepresi deerd door prof. mr. W. F. C. van Hattum. De duur van het proces zal vermoedelijk drie tot vier dagen duren. BRUSSEL (ANP) Bij grondwerken voor de aanleg van de autoweg E-5, die Brusel met Luik zal verbinden, is men op een fossiel bos gestuit. Voor het aanleggen van dit tracé moest men een heuvelrug doorsnijden. Op 7,5 meter diepte zijn de grondwerkers daarbij op het fos siele bos gestoten. De versteende boomstronken stonden alle ingeplant in een 10 cm dikke bruinkoollaag, waaruit deskundigen geconcludeerd heb ben dat de tot fossiel geworden bomen ter plaatse zijn gegroeid. Hun ouderdom wordt geschat op 70 tot 100 miljoen jaar. Deskundigen vergelijken de vondst met de moeraswouden van het deltagebied van de Mis sissippi. MOSKOU (DPA) Frankrijk en de Sovjet-Unie hebb enbesloten hun wederzijdse betrekkingen op alle terreinen te intensiveren, doch daar bij duidelijk gesteld dat hun eigen bondgenootschappelijke zowel als hun verdragsverplichtingen daardoor niet zullen worden aangetast. President Pompidou, die dinsdag zijn officiële bezoek aan de Sovjet unie beëindigde en inmiddels naar Parijs is teruggekeerd en het Sovjet- russische leiderstrio Brezjnev. Pod- gorny en Kosygin kwamen voorts overeen om in crisissituaties automa tisch met elkaar in contact te treden. Hun ministers van buitenlandse za ken zullen geregeld overleg plegen. Deze akkoorden zijn neergelegd in een dinsdag in de Russische hoofd stad ondertekend protocol. De Franse president en de Rus sische leiders waren het erover eens. dat de politiek van de Westduitse bondskanselier Willy Brandt moet worden gesteund. Pompidou zei bij de Russen geen harde houding in de kwestie-Berlijn te hebben bespeurd. OTTAWA (AP) De Canadese minister van buitenlandse zaken, Mitchell Sharp, heeft gisteren be kend gemaakt, dat Canada en com munistisch China overeenstemming hebben bereikt over wederzijdse di plomatieke erkenning. In een verklaring voor het Cana dese lagerhuis zei Sharp, dat de Canadese regering het bewind van de Chinese volksrepubliek be schouwt als enige wettige regering van China. De regeringen in Ottawa en Pe king, zullen binnen zes maanden ambassadeurs uitwisselen. (ADVERTENTIE) Elke RuTch wasautomaat heeft zijn eigen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Documentair Actueel Teater (DAT) heeft, aldus een mededeling van de toneelgroep, van de Amsterdamse officier van justitie bericht ontvangen, dat tegen zijn regisseur geen verdere vervol ging zal worden ingesteld. De regisseur werd verdacht van openbare schennis der eerbaarheid voor zijn optreden in „Het buiten sporig sexuele genie van Markies De Sade", een produktie die „DAT" in het seizoen 1969-'70 op het repertoi re had. Na de voorstelling van 31 januari in het universiteitstheater in Amsterdam werd in opdracht van de officier van justitie proces-verbaal opgemaakt en een onderzoek inge steld. Volgens „DAT" werd van ver volging afgezien wegens ..onvol doende aanwijzing van schuld". Zoals bekend heeft het gemeente bestuur van Breda de uitvoering van het stuk in Breda verboden. Dit besluit viel nadat een delegatie van het gemeentebestuur de voorstelling in Amsterdam was gaan zien. DE BRITSE REGERING gaat mi litaire eenheden inschakelen om te voorkomen, dat tengevolge van de staking van personeel van de vui lophaaldiensten en andere openbare diensten gevaar voor de publieke gezondheid ontstaat. LONDEN (Reuter) De Russische spion Gordon Lonsdale die in 1960 de hoofdfiguur was in een zaak betreffende Britse vlootgeheimen, is in de om geving van Moskou op 47-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden, toen hij paddestoelen zocht. Lonsdale, wiens werkelijke naam Konon Trofimowitsj Molody was, werd in 1961 in Engeland tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Drie jaar later werd hij echter uitgewisseld tegen de Britse zakenman Greville Wynne die in de Sovjet-Unie wegens spionage gevangen zat. De anderen in het komplot met Lonsdale waren het Amerikaanse echtpaar Peter en Helen Kroger, die vorig jaar werden uitgewisseld tegen de Britse docent Gerald Brooke, Ethel Gee en Harry Houghton die in mei j.I. werden vrijgelaten. De groep spionnen zouden belangrijke gegevens betreffende de kernduik- bootbasis Holy Loch, de Britse atoomduikboot „Dreadnought" en een systeem om vliegtuigen te volgen de Russen in handen hebben gespeeld. (Van onze redactie buitenland) MONTREAL Het Front voor de bevrijding van Quebec (FBQ) heeft de Canadese autoriteiten nog tot vanmorgen vijf uur de tijd gegeven om de gevraagde 21 politieke gevan genen te ruilen voor de twee gijze laars van de FBQ, de Britse diplo maat Jamse Cross, die vorige week maandag ontvoerd werd en de zater dagavond ontvoerde Quebecse mi nister van arbeid, Pierre Laporte. Het radiostation CKAC meldde dat de ontvoerders de twee gijze laars terecht zullen stellen als de federale regering van Quebec geen gebruik van dit „laatste uitstel" zal maken. Vanuit onze (niet gesaboteerde) loopgraven hebben we gisteren kun nen vaststellen, waarnemers in Zuid west-Nederland, dat het politieke geschut in stelling is gebracht. De mortieren van de oppositie hebben in Kamer wel enige paniek ver oorzaakt, maar de regerings-getrou- we troepen zijn handig, sluw en glad en hebben persoonlijke verlie zen kunnen vermijden. Wie het eerst met vuren is be tijen beschuldigen elkaar. Waarop gonnen is niet bekend. Beide par- Den Uyl het probeerde met enige vlijmscherpe aanvallen via de tong riem. „Dit kabinet is politiek reeds overleden", sprak de opperbevel hebber van de oppositionele strijd krachten. Maar daar vergiste hij zich in, want dood praten gaat niet. Zelfs niet met een kabinet-De Jong. (H)Uyl-ebalk. Schmelzer, opperbeschermheer der regerings-getrouwe troepen trok de zaken weer recht door gladjesweg te zeggen dat het kabinet-De Jong er nog steeds zat te zitten. „En dat is maar goed ook", donderde het door het Binnenhof. Premier De Jong schijnt diep ontroerd te hebben geknikt. Hoewel dat voor ons tamelijk moeilijk te con stateren viel, omdat een opkomende smog boven het Rijnmond-gebied de zaken er niet helderderop maak te. Althans vanuit onze zuidweste lijke basispost gezien. De financiën: s een bisdomper. Een luchtmachtkolonel (de enige die in ons rijtje ontbrak) heelt vier strepen op de mouw. Daar kunt u hem aan herkennen. Gordon Brown, een Schotse rugby- speler, heeft een tand laten trekken. Niets bijzonders lijkt het wel. maar hij heeft er geen mond voor open hoeven doen. De tand zat in zijn been en was afkomstig van een rugby-tegenstander: Alastair Wilson. De tand zat diep in Browns been en moest operatieverwijderd wor den. Brown: „Het is denk ik alle maal in de drukte van de wedstrijd gebeurd". Hij heeft Wilsons tand nu op zak en zal hem teruggeven als hij Wilson op straat ontmoet. Deze komt dan waarschijnlijk net terug van de tandarts om een nieuwe in te laten zetten. Iedere overeenkomst met een an der paar Brown-Wilson berust lou ter op toeval. Die zaten elkaar trouwens in de haren. Maar daarvoor moeten we over het Kanaal en dat is met die mist niet aan te raden. Laten we verder ook op het land oppassen vrienden. Ik hoop u morgen weer te zien. MERIJN (Van onze correspondent) BARNEVELD Het gevolg van de crisissituatie in de slachtkuiken- mesterij is, dat door sterk gedaalde prijzen de consumenten beginnen kuikens te hamsteren. Er worden voorraden aangelegd om zoveel mogelijk te profiteren van de prijzenoorlog, die enkele dagen geleden is losgebroken. Een slacht- kuiken wordt momenteel op de markt gebracht voor f 2.50 per kilo. Dit betekent een verlaging van ruim 10 cent per ons. (ADVERTENTIE) (gratis fraaie geschenkverpakkïng) mis

de Stem | 1970 | | pagina 13