[OF IN „Er had meer in gezeten..." SLECHTE START VAN ORANJE IN EUROPEES KAMPIOENSCHAP Bal van richting veranderd „Het ging niet lekker" V oorhoede was niet ideaal' rbiter Duel was niet hard" Wim van Hanegem uit vorm Zesduizend Joegoslaven in de Kuip Lenië won inland MMA VAN VOETBAL Sterk Belachelijk peelde de Fortuna dan ook aanmer- ig Oranje probeer- :vaarlijke uitvallen t te komen. Joego- er, maar was in de arlijk. In de 33ste f Mulders tegen de iuut later waren de internationals weer in Piet Schrijvers. iar verloor een du- sprintte achter de aan om erger on- :n. De ingeschoten het lichaam van het verlaten doel ;endoelpunten door en. Dat was jam- iranje, maar beslist id. Opnieuw trok de aanval. In de ;rd René van de irafschopgebied on- ioor Matinovic, die gens hard spel in de scheidsrechter ven. De FC Twen- de penalty teilloos vische doelman. DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 12 OKTOBER 1970 55 55 WIM VAN HANEGEM JAN KLIJNJAN THEO LASEROMS AL T (ANP) Het Roe- ilelftal heeft zondag in 3-0 gewonnen van Fin voor de Roemenen de de Finnen de tweede roep een van het toer- uropees kamipoenschap earns. Finland speelde rrassend gelijk tegen dje: 1-1. Nu was het gewassen tegen de Roe tegenstelling tot de op hun sterkst binnen men. af Duimitraehe met tref- e en 41e minuut Roe met 2-0 de leiding. Elf het einde vergrooth Rady Nuniweiler de en gaf alldus het ver- iche en technische kwa- elijker aan. De Finse ionen, die ook al tegen cije een uitstekende in- zongide ervoor dat zijn n debacle bleef behoed. 100 toeschouwers. sportredactie) Het programma be- voor het komend week- _NAC - PSV, Holland Twente, Ajax - Sparta, Excelsior, FC Utrecht - moord - Volendanj^Go S, NEC - ADO, AZ '67 sie: Vitesse - DFC, FSC enveen - HVC, Veen- FC Den Bosch - SC racles - De Graafschap, port - Wageningen, Willem II. visie: NOAD - PEC, AGOW, SC Drente - V - ZFC, Fortuna VI. - s DVS - EDO, RBC - :ers, Eindhoven - Lim- IVERTENTIE) RAJKO MITIC JUISTE UITSLAG (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Dr. Frantisek Fadrhonc was zwijgzaam. Hij had niets neer uit zijn Go-Aheadperiode over zich. Geen druk gepraat. Geen uitvoe rige analyse van de wedstrijd. Geen lof. Geen kritiek. De spelers bleven buiten beschouwing. En toch prees de nieuwe bondscoach zich gelukkig met zijn debuut. „Ik ben tevreden", zei hij simpel, uit zichzelf. De rest van zijn lommentaar moest hem als het ware van de lippen getrokken worden. Daar- jbij kwam ook iets van teleurstelling hoven drijven. „Als ik meer tijd gehad had een voorhoede te formeren, had er volgens mij meer ingezeten". Van daar misschien dat Fadrhonc weinig woorden aan het (liarde) duel spen deerde. hadden bovendien niemand in de spits. Het was geen ideale voorhoede. Achteraf had ik graag eerst een paar oefenwedstrijden gespeeld". De Spar taan had van zijn trainer, ex-bonds- coach Georg Kessler, geen wijze raadgevingen meegekregen. „Het eni ge wat Kessler heeft gezegd was: „Doe je best". Wlm van Hanegem behoorde tot de categorie ontevreden spelers. „Het ging niet lekker. Vooral niet met me zelf. Ik had m'n dag niet. Ik weet niet waar het aan ligt. De ene week voetbal je goed en de andere week als een natte krant". De vervanging van Rijnders door Couperus vond de Feijenoorder een versterking. „Met Couperus ging het beter. Toen hadden we eindelijk drie man voor". Over de Joegoslaven verklaarde de „kromme": „Die nummer 8 (Bajevic, red.) vond ik de beste. Hij was erg beweeglijk. Hij heeft niet zoveel techniek, maar hij bleef lopen. Dza- jic deed veel goede dingen met de bal. Maar daar bleef het bij. Voor de ploeg was hij niet zo nuttig". Het betekende voor Van Hanegem allerminst een verademing dat zijn vaste bewaker Pavlovic geblesseerd het veld verliet. „Met Pavlovic als tegenstander had ik het veel gemak kelijker dan met zijn invaller, die nummer 15 (Bukal, red.), die geen centimeter van me vandaan bleef. Bij Pavlovic had ik meer vrijheid, want die paste een halve mandekking toe". Zijn collega Rajko Mitic was veel iraakzamer. In redelijk Duits gaf ij zijn visie weer. Rustig en geen fgenblik geëmotioneerd. „Beide ploe- ';en verdienden niet meer dan een nt. Wij waren beter in de eerste ielft. Wij hadden in die periode meer :ansen. In de tweede helft was Ne derland echter beduidend sterker. ze spelers waren toen moe. Ze lie pen niet meer. Ze speelden veel te statisch. Daardoor kreeg Nederland enkele goede scoringsmogelijkhc- ,den". Over zijn ster Dzajic, de lieveling an het Joegoslavische publiek, was litic goed te spreken, ondanks het it dat Dzajic bijzonder weinig vrij- :eid kreeg van de Nederlandse ach- erhoede. „Dzajic heeft goed ge peeld. Hij trof het echter niet dat itrik zo sterk was. Trouwens hij had ■aak twee of drie man bij zich. Daar- loor kregen de andere spelers oven- ens meer ruimte. In deze situatie ;on Dzajic niet naar een grote vorm jroeien. Dat was onmogelijk". Mitic vond de ontmoeting geen raai kijkspel. „De wedstrijd stond niet op hoog niveau. Dat kwam om- lat beide ploegen hard speelden. En is begrijpelijk als er grote belan- ;en op het spel staan", aldus de Joe- pslavische trainer, die bij Nederland )ok nog een uitblinker constateerde. ,Van Hanegem was zeer gevaarlijk, lij was ook bijzonder sterk in de ucht". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De wedstrijd tus sen het Nederlands elftal en Joego slavië werd gisteren bijgewoond door ongeveer zesduizend gastarbeiders. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond had dit aantal kaarten beschik baar gesteld voor de Joegoslavische gastarbeiders in Nederland, België en West-Duitsland. Met vele bussen wer den de Joegoslaven naar Rotterdam gevoerd, waar zij de 52.000 Neder landse supporters vaak veruit da baas waren in het aanmoedigen van hun favorieten. (ADVERTENTIE) Doelman Curkovic, die naar de verkeerde hoek uitvalt, is kansloos bij de strafschop, die door Rinus Israël benut wordt. De Joegoslaven schuwden het per- onlijke duel allerminst. Maar met isme Dzajic vond dat Laseroms het iog bonter maakte dan de Oosteuro- anen. „Laseroms", zei Dzajic, ipeelde veel te hard. Dat hij er hard gaat is begrijpelijk. Maar hij gaat er nog bij springen ook. Dat is bela chelijk". Laseroms wimpelde de kri- iek van de Joegoslaaf, die Nederland ieter vond dan hij verwacht had. eeg. „Het was een vrij harde wed- Irijfl. Maar van beide zijden". Over Ie uitslag zei Laseroms: „Het is een loede prestatie van het Nederlands ilftal. Zuid-Slavië is tenslotte van vereldklasse. Het is voor mij onbe- 'rijpelijk, dat het voor Mexico werd uitgeschakeld door België". Een beetje ontgoocheld liep Jan jan Beveren rond. Ontgoocheld, om- jat hij er de pé in had, dat hij de Joegoslavische goal niet kon verhin- 'oren. „Die bal werd van richting raanderd. Hij werd omhoog ge kerkt. Van der Kuilen kreeg hem ge- °°f ik op zijn hoofd. Ik lag al in de loek en kon onmogelijk nog van "enting veranderen". Wietze Couperus, na het terugtrek ken van Moulijn alsnog aan de selec te toegevoegd, vond zijn debuut toegevallen. De topscorer in de ere- jivisie, die zijn kans kreeg toen Run tere („Ik kreeg een tik in mijn rug") ïeblesseerd het veld verliet, had zich lest thuis gevoeld in het team. hoe pel hij op de voor hem vreemde mksbuitenplaats stond. „Fadrhonc iad mij de opdracht gegeven op links e spelen, omdat daar steeds een gat "as. Dat vond ik echter niet zo'n be daar. Het is alleen jammer dat ik leen doelpunt kon maken. Ik kreeg ;r gewoon de gelegenheid niet voor!" -ouperus was een van de weinige Nederlandse spelers, die de hardheid tegal mee vond vallen. „Hard spel "eb je in bijna elke competitiewed- ?trijd ook. Vooral als aanvaller wordt je meestal stevig aangepakt. Persoon- Ijk had ik niet zo'n last van die Joe- iven. Voor Klijnjan en Veenstra 'ag dat anders, omdat ze kleiner zijn". Tan Klijnjan trachtte te verklaren, Waarom het Oranjeteam niet zo ge weldig draaide. „We kregen geen tijd '^gespeeld te raken. Eerst Van der Kuilen eruit, Wery erin, en daarna Juders eruit en Couperus erin. We Pleun Strik, die Dzajic negentig minuten als een terrier volgde en de Zuidslaviër bijna niet de gelegenheid gaf in zijn normale spel te komen, was zeer content over zijn rentree. „Ik heb het idee dat ik sterk gespeeld heb. Van Dzajic was ik niet onder de indruk. Hij had een paar aardige trucs. Maar dat heb je na een paar maal gezien. Dan ken je dat. Fa drhonc had gezegd hoe hij speelde en dat is precies uitgekomen". Scheidsrechter Mullan was zo on geveer de enige betrokkene die het duel niet als hard kwalificeerde. Maai- daarvoor komt hij dan ook uit Groot-Brittannië. „Het was niet over dreven hard. Normaal zou ik zeggen. Net als in de competitiewedstrijden in Schotland". Van de mededeling dat er in totaal 49 overtredingen wa ren gemaakt, was Mullan ook geens zins ondersteboven. „In de eerste twintig minuten van een wedstrijd van Leeds heb je zeker achttien fou ten", aldus de Schot, die toegaf dat hij de overtreding tegen Veenstra in het Joegoslavische strafschopgebied niet had gezien. Bij het toekennen van de penalty was hij geheel afge gaan op het advies van grensrechter Nobbs. („Het was er een uit het boekje"). HEIN GROOTHUIS (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Jan van Beveren was de laatste die de grasmat in Rotterdam verliet. Met een op storm staand gezicht dook de PSV- doelman de Leo Horn-tunnel in. Zijn ploeggenoten waren hem met dezelfde gelaatsuitdrukking voor gegaan. Ook voor hen was het 11 resultaat tegen Joegoslavië een teleurstelling. Bondscoach Fadrhonc mocht dan wel verklaren, dat hij blij was met het gelijke spel tegen nummer twee van Europa, maar de spelers waren dat beslist niet. Zij wilden wel onder ogen zien, dat dit Oranje-team ronduit slecht speelde. De mannen hadden er veel meer van verwacht. En dat zat er ook in. Dit Joegoslavië was helemaal niet van Europese topklasse. Goed, technisch waren de discipelen van coach Mitic heel bekwaam, maar tactisch ontbrak er nogal wat aan. Het Nederlands elftal ver zuimde daar gebruik van te maken. In de eerste helft door gebrek aan tempo en schotkracht. In de tweede helft door gebrek aan spel- routine en ook weer schotkracht. Vooral het laatste viel gisteren op. Toch was de hoera-stemming van te voren al onverklaarbaar. Velen waren van mening, dat dit Nederlands elftal wel even zou gaan winnen van Joegoslavië. Een beschouwing van het elftal, dat in het veld kwam had ech ter al tot waarschuwende woorden moeten leiden. Immers, wie van het Wim van Hanegem in duel met doelman Curkovic. viertal in de voorlinie Klijnjan, Van der Kuijlen, Van Hanegem, Veenstra moest voor de zo brood nodige treffers zongen. Van der Kuij len is het antwoord. Maar het is al van de tijd. van Kessler bekend, dat de PSV'er in het Nederlands elftal of in welk vertegenwoordigend elftal dan ook nooit zijn normale wedstrijd- peil haalt. Daarnaast schittert Willy van der Kuijlen bij PSV meestal als de schutter uit de tweede lijn en daar was nu juist gisteren geen plaats voor hem. Met Van Hanegem als spelver-' deler op het middenveld en Jansen en Rijnders als verdedigende kant- halfs was het in de opbouw van de Oranje-aanval al meer dan overvol. Toen Van der Kuijlen met een bles sure het veld ruimde, ma iets meer dan een half uur spelen, stuurde Fa drhonc Henk Wery de wei in, Wery, inderdaad een schutter. Maar ook de Feijenoorder durfde niet het initia tief te nemen otm diep in de spits te gaan opereren. Wery, van nature een zeer voorzichtige voetballer week uit maar rechts, waarmee hij Jan Klijnjan van Sparta weer in verlegenheid bracht. Ondertussen vergat de nieuwe bondscoach de linkervleugel. Wietze Veenstra trachtte ijverig zijn lijn te houden of om Klijnjan voor zijn plaats te interesseren, maar het lukte hem niet. Steeds weer ging ook hij in de opbouw, zodat er in de eerste helft in feite maar twee aanvallers waren: Van der Kuijlen/Henk Wery en Jan Klijnjan. En dat was veel te weinig. Vooral na die fantastische goal van sterspeler Dzajic van Joegoslavië. Het doelpunt viel in de 23e minuut van de eerste speelperiode. Theo La seroms had voor de zoveelste maal zijn directe tegenstander Musemic te gen de grond gewerkt. Terwijl de Joegoslavische aanvalsleider zich door de verzorger weer in het fatsoen liet duwen, maakte Oranje zijn muurtje. Van Beveren gaf zijn aanwijzingen, maar toen Dzajic de vrije trap een maal had genomen, bleek het muur tje alleen in zijn voordeel daar te staan. Klimmend zeilde het leer vlak voor de hoofden van de Nederlandse verdedigers in de uiterste voor Van Beveren linkerbovenhoek: 1-0. En op dat moment was die treffer niet eens tegen de verhouding in. Het traag schakelende Nederlands elftal slaagde er namelijk maar niet in om de Joegoslaven aan hun eigen doel te pinnen. Steeds weer werd de Oranje-opbouw al op het middenveld onderbroken. Vooral ook, omdat Wim van Hanegem veel minder speelde dan iedereen verwacht had. De mees- ter-vertrager werkte nu in het na deel van Oranje, omdat het Joegosla- visch elftal slechts met snelheid te kloppen was. De Feijenoorder kan die snelheid meestal scheppen met zijn feiUoze passes. Gistermiddag ontbrak echter de precisie in zijn aangeven, zodat er van tempo geen sprake kon zijn. De „Kromme" weerde zich wel duchtig in het spel der Joegoslaven: de hard- en gemeenheid. Want dat waren ze. Eerst werd Vam der Kuijlen het slachtoffer en daarna voerden de tegenstanders van het Nederlands elf tal een professioneel stukje gooi- en smijtwerk op. Speciaal Stepanovic maakte zich vaak schuldig aan de meest grove overtredingen. Van Ha- negems directe opponent Pavlovic moest na de confrontatie met de spij kerharde Feijenoorder het veld met een trekkend been verlaten. Bukal kwam hem vervangen. De sfeer was er wel na het uitwisselen van de prof- trucjes. Het publiek, dat zich eerst haid gedragen al zat het naar de wed strijd Baronie 7-Middelbung 8 te kij ken, begon nu wat warm te lopen voor het eerste optreden van de Fa- drhonc-elf in het toernooi om de Eu ropacup voor landenteams. Nadat Dzajic voor rust twee won derschone kansen had laten liggen, leek er een ander Nederlands elftal in de tweede helft op het gras te staan. Plotseling was de snelheid er wel. In de eerste plaats kwam dat door het feit, dat Wietze Couperus Nico Rijnders had vervangen. De Ha- Strik, Laseroms, Veenstra en Israël (v.l.n.r.) trachten Jercovic de bal te ontfutselen. Scheidsrechter Mullan staat er met de neus bovenop om te constateren of er niets onreglementairs gebeurt. genaar vulde het gat in de tactiek op de linkervleugel, zodat de Joegosla vische defensie nu twee flanken in de gaten moest houden. Daartoe en dat is ten tweede diende midden velder Jercovic zijn laatste linie te komen versterken, waardoor Van Ha negem en Wim Jansen meer ruimte kregen. Verder was de dadendrang van Dzajic, de ster van het Joegosla vische elftal ook zo langzamerhand tot het nulpunt gedaald, nu hij al 45 minuten lang had moeten ervaren, dat hij tegen Pleun Strik geen enkele kans had. Het Nederlands elftal had al direct geluk, dat de grensrechter zag dat Paunovic bij een terugspeelbal van een van zijn medeverdedigers de at tente Wietze Veenstra aan het oran je-tricot binnen de lijnen terughaal de. De vaak zeer matig leidende ar biter Mullan uit Schattend ging in op het advies van zijn vlaggenist en ken de Nederland inderdaad een straf schop toe. Reeds na drie minuten in de tweede helft. Rinus Israel trof van elf meter kordaat de roos: 1-1. Bondscoach Fadrhonc toonde eiven later aan den volke, dat hjj inder daad bijzonder emotioneel is door, na dat Jan Klijnjan voor de zoveelste keer door Stepanovic hij kreeg een waarschuwing tegen de grand was gewerkt, de bal woest in het veld te schoppen. Misschien reageerde de nieuwe KNVB-coach daarmee ook wel zijn onmacht mee af. Vanaf de bank kon hij constateren, dat het ope ningsoffensief van de tweede helft al snel luwde en dat zijn „keus" gezapig naar het einde speelde. Joegoslavië, dat trouwens toch meer kansen heeft gehad dan het Nederlands elftal, wil de niet beter. Begonnen met 1-3-3-3 tikten de Joegoslaven in 1-4-2-3 rus tig naar het laatste fluitsignaal. Van Hanegem drukte de stemming in het Nederlandse kamp nog meer door vlak voor tijd twee maal te missen. Het bleef zodoende 1-1, waarmee Ne derland een slechte start had in het toernooi om de Europacup. Vooral ge zien de sterkte van Oost-Duitslamd. ROB VAN DEURSEN

de Stem | 1970 | | pagina 9