Tug DR. HOEFNAGELS LIGT ER NIET WAKKER VAN Minimumloon voor 100.000 gehandicapten Saint sigaar en strepen Directer contact met harmonie en fanfare Udink: CHU wil er niet op los slaan KPJ fiks KAPING BOVEN PERZIË Limburgse wijn DALADIER EN RAPACKI OVERLEDEN „FINANCIËLE KLOOF STEEDS GROTER Contributie verhoogd ALARM VOOR BRAND(KAST) Israël klaagt over Russen Zevende dode verkeersramp gasgestookte boilers handelmaatschappij BREDA 'AN DAAG )onstellingen „Gevaarlijke opmerkingen aandeelhouders Sophia beroofd van 1,8 milj. aan juwelen Specificatie Zonnig en warm Voorlichting aan Indonesische parlementariërs over EEG KATHOLIEKE FEDERATIE WIL CONFERENTIE CHJO Volgend jaar weer bisscliopssynode Kleuter uit Alphen overleden na aanrijding ,***V K P J> DVEN: Irgemeester D. Oggel lij. s. de Krijger de meer Lende eremedaille van O.N. tentoonstelling geeft eea van de afgelopen veertig mej. De Krijger in het heeft doorgebracht. De I is opgezet door oud-leer- 1 samenwerking met de ou- fcsie. Films PO uur: der verloren vrouwen 18 j. pgebouw, 20 uur: Charity 14 j. 5URG uur: De lange gele 14 j. itG J uur: ne, markiezin der engelen I ZEN |20 uur: De piraat van de |eeën 14 j. [JEN fa, 20 uur: Airport 14 j. PEN ies-vous hotel van Samikt nderen n.t. L>a Horse, kinderen n.t. De lummels van de eerste Sen man paard genoemd en n.t lades: Candy. Kinderen n.t. V Commando van de dood. be zeven huurlingen. |e: Thérèse en Isabelle. i n.t. Century: Ma nuit chez Maud. 1 Woodstock, fcartana. Kinderen n.t. Duivel doet al. I Paniek in het wasmuseum. - Muziek - Dans Dam houwburg, 20.15 uur: van de mime-speler larceau. fl. Schouwburg, 20 uur: od: Steel wat minder" Ho Fo. [Schouwburg, 20 uur: |rlos'" Schietingen flder, 15 uur. deze rubriek tel. 01180— lostbus 116 in Middelburg. |del van Geyt: Expositie I nd in de kunst" (t.m. 29 erkd. 9—12 en 13—18 uur. loten. ÏE jtemuseum: Expositie nodellen. aardpwerk. por- t.m. 30 okt.) Ma. t.m. zat. In 13.3016 30 uur L dinsdag 13 oktober Zoom 2.10 en 14.3l\uur, j 1 33 en 13 47 uur; kmelen 4.58 en 17.02 uur, 1 1,01 en 13.12 uur, 0.28 en 12.44 uur, |e 2.00 en 14.21 uur. MAANDAG 12 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers BREDA Oud-staatssecretaris van Financiën dr. W. Hoefnagels uit Breda heeft nog niet beslist of hij als adviseur van de Koninklijke Scholten-Honig N.V. zal optreden. Hij is teleurgesteld over de wijze waarop de vergadering van aan deelhouders zich heeft verzet tegen zijn benoeming tot commissaris. „Ik ben net terug uit Italië en weet nog niet precies, wat zich op de aandeelhoudersvergadering heeft afgespeeld. Maar ik heb de indruk, dat er domme en gevaarlijke dingen zijn gezegd. Ze gaan er kennelijk van uit, dat ministers en staatsse cretarissen het op het stuk van de objectiviteit niet zo nauw hoeven te nemen en dat ze corrupt moeten zijn ten gunste van het bedrijfsle- ven", zei ons gisteravond dr. Hoef nagels. De aandeelhoudersvergadering te kende vrijdag bezwaar aan tegen de benoeming van oud-politici tot com missarissen. „Als ze in de regering zitten, knijpen ze het bedrijfsleven uit en als ze eruit zijn willen ze dik wijls maar al te graag een baantje als commissaris", was het belang rijkste argument. Dr. Hoefnagels zei „er niet wak ker van te liggen", dat een beslis sing over zijn eventuele benoeming tot commissaris van Scholten-Honig is aangehouden tot de volgende aan deelhoudersvergadering en dat hij voorlopig is „afgescheept" met een baantje als adviseur. „Ik heb met veel moeite ja gezegd toen ze me vroegen commissaris te worden". Overigens bleek hij van mening, dat raden van commissarissen behalve in sociaal-economisch opzicht ook op politiek terrein goed georiënteerd moeten zijn. ZWOLLE (ANP) Er leven in ons land minstens 100.000 gehan dicapten en hun gezinsleden met de uitzichtloze wetenschap, dat hun bestaan gekoppeld is aan het wettelijke minimumloon. Tien duizend invaliden hebben zich aaneengesloten tot de Algemene Nederlandse Invalidenbond, die langzaam aan mag deelnemen aan het zoeken naar betere oplossingen voor de vraagstukken, waarmee de gehandicapte leeft, maar van wezenlijke inspraak en medezeg genschap over deze voor de invaliden eigen problematiek is geen sprake. NEW YORK (Reuter/AFF) Vier gewapende mannen zijn gis termorgen vroeg de hotelkamer van de filmster Sophia Loren in New York binnengedrongen en er vandoor gegaan met juwelen die naar schatting 1,8 miljoen waard zijn. Het dienstmeisje van Sophia Loren kreeg een klap met een revolver van een van de over vallers. Zij is niet ernstig ge wond. De bandieten zouden de filmster met ontvoering van haar zoontje gedreigd hebben als zij de juwelen en het geld niet gaf. De juwelen zouden niet verze kerd zijn. In 1960 werd Sophia Loren in Londen beroofd van juwelen ter waarde van 500.000 dollar. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de nacht van zaterdag op zondag hebben inbrekers getracht de twee in de kantoorruim te staande brandkasten bij V D aan de Glacisstraat met snijbranders te forceren. De brandverklikker, die aan het prafond is aangebracht werd tevoren door de inbrekers uitgescha keld, terwijl zij de hoofdingang reeds als eventuele vluchtu'itgang in ge reedheid hadden gebracht. Uit een der brandkasten had men bij de slotplaait een stuik ijzer wegge brand van 22x13 cm. De door deze werkzaamheden ontstane rookont wikkeling heeft de rookverklikker op de gang naast het kantoor in wer king gesteld. De dieven hebben deze verklikker uitgezet, niet wetende dat het alarmsysteem in directe verbin ding staat met de brandweerkazerne, waar de melding te 04.00 uur binnen kwam. De spuitlieden waren spoedig ter plaatse, doch troffen in plaats van brand inbrekers aan. Dit onverwachte bezoek van de spuitlieden noopte de daders via de hoofdingang met een gereedstaande donkerkleurige personenauto te vluchten. Hiermede was hun uitein. delijke doel - de brandkasten te for ceren - mislukt. Van de daders die via een dak raam het pand waren binnengedron gen, ontbreekt tot nu toe elk spoor. Deze uitspraken heeft de voorzit ter van de Algemene Nederlandse Invalidenbond, de heer M. van Beem, zaterdag gedaan op de in Zwolle ge houden jaarvergadering van zijn or ganisatie. Hij stelde, of de vraag gewettigd is, wanneer aan de bevoogding van de gehandicapten, nu nog officieel gestimuleerd door de overheid, een einde zal komen. Hij was van oordeel, dat de nood onder de invaliden thans zo is gestegen, dat overgegaan zou moeten worden tot het stellen van enige eisen. Daar de f 400.- toeslag voor de invaliden moet wachten op een advies van de vakbonden, vroeg de voorzitter de regering een duurte- toeslag in te stellen van f20.- per week. De nieuwe belastingvoorstel len betekenen voor de invalide ook niet bepaald een verlichting en de voorzitter verzocht de regering ver der de imvaliditeitsaftrek nu te ver dubbelen en op te trekken tot f 2000.-. Een mogelijkheid om tegemoet te komen aain de zware zorgen is het instellen van een officieel erkend legitimatiebewijs voor gehandicapten. De heer Van Beem merkte ver der op, dat onderzocht zal moeten worden op welke wijze de proce dures, voortvloeiend uit de sociale wetten, verkort kunnen worden. „Het leed en de schade aan de ge zondheid van gehandicapten, die het gevolg zijn van de langdurige proce dures, zyn vaak ontstellend," zo voegde hij er aan toe. In het begin van zijn jaarrede had de heer Van Beem een nadere spe cificatie gegeven van de door hem genoemde 100.000 mensen. Het zijn de 43.000, die werken in het raam van de sociale werkvoorziening. Van hen leefden medio 1970 nog 3000 personen van een inkomen beneden het wettelijk minimum; 17.000 zaten op het minimum en 23.000 kwamen er boven. Verder de 40.000 gehandi capten, die leven van een uitkering krachtens de overgangsregeling wet arbeidsongeschiktheidsverzekering, alsmede de 20.000 die aangewezen zijn op uitkering middels de tijde lijke rijksgroepregeffing minder, validen. Samengevat betekent dit volgens hem dat ongeveer een derde deel van het aantal gehandicapten in Ne derland een inkomen geniet, dat, zo als z(j zelf zeggen: te weinig is om van te leven en te veel om van te sterven. Het betekent ook, dat de financiële kloof tussen validen en invaliden steeds groter wordt, aldus de voorzitter. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.MI. op zondag om 18.00 uur: Droog, zonnig en vrij warm. Eater tijdelijk meer bewolking en lagere temperaturen overdag. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 3 tot 10; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal', max.-temp.: 2 tot 7 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 Procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 8; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Op uitnodiging van de Staten-Generaal (Eerste en Tweede Kamer) was zondag in Hotel Mast- bosch in Breda een Indonesische par lementaire delegatie aanwezig, die zich door enkele deskundigen heeft laten voorlichten over de EEG. Deze uit 5 personen bestaande de. legatie o.l.v. de heer R. G. Doriat was reeds in Nederland in verband met de bijeenkomst van de Internationale Parlementaire Unie. Uit Brussel wa ren voor dit informatieve en infor mele gesprek overgekomen de ad junct-kabinetschef van dr. Mansholt. de heer Cohen en de directeur van het Directoraat-Generaal voor de Ontwikkelingshulp van de EEG, de heer Westhoff. Zij hebben aan de Indonesische gasten een uiteenzetting gegeven over ontstaan, doel en wer king van de EEG Ook werd gespro ken over diverse associatievormei van de EEG met niet-gebonden lan den. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Uit zakelijke overwegingen verbleef Roger Moo re, alias The Saint, zaterdag in zon nig Amsterdam, waar hij de pers de nieuwe Windsor.Iook voor de man zou presenteren. Terwijl het idool statig achter een langwerpige tafel zat, werd het iedereen al heel gauw duidelijk, dat Roger Moore niet alleen ongeïnteresseerd was in deze „look", die voor nieuw moet doorgaan, maar er ook eigenlijk geen idee van had, welke nieuwe aspecten deze Windsor-stijl ken merkt. Zelfs de heer G. Dijkstra van Sociëty-Shop in Amsterdam, die in herenkleding up-tot-date is, had er moeite mee. Aan die twee weken durende Windsor-mode-eve- nement nemen 13 herenmodezaken in Amsterdam en Amstelveen deel. De pers kreeg slechts een filmpje te zien, opgenomen bij het Windsor- Castle met op de voorgrond een paar nette jongemannen, die heel gewoontjes flaneerden in een keu rig zittende pantalon en een geruite blazer, heel degelijk en al van jaren her. Ter introductie van de Windsor Look - uitgaande van The British Menswear Guild - werd niet eens een show gegeven om de talrijke aanwezigen in elk geval maar een beeld te gunnen. Daarvoor in de plaats zag men slechts een middel grote Saint, gestoken in een con ventioneel pak: anthracietkleurig met een licht streepje. Op de vraag of zijn kostuum niet beter tien jaar geleden zijn garderobe had kunnen sieren, lachte hij wat verontschul digend en probeerde dit op te los sen met „Die stijl is nu wat modern vertaald". Dat moderne behelsde slechts twee schuinstaande steek- zakken. The Saint schijnt de herenmode uit het oogpunt van geldbelegging wei aantrekkelijk te vinden. Hij heeft wat pennies gestoken in de fabricage van wollen stoffen. The British Menswear Guild probeert deze belangstelling handig uit te buiten, maar de uitwerking Iaat te wensen over. Het slecht georganiseerde Saint, programma van een dagje Amster dam werd nog onoverzichtelijker voor z(jn gevolg, toen AVRO's Tele- vizier-ploeg op het idee kwam de Saint te laten figureren voor een televisiefilmpje Trams werden aan gehouden, kroegjes werden bezocht en als de Saint dit allemaal niet rennendeweg had moeten doen in de lens van zoveel fotografen, dan zou het Amsterdamse publiek hem beslist niet hebben opgemerkt. Zijn jaren - 43 - zijn hem niet aan te zien. Hij is een rustige, laco nieke jongen, gevat, zacht van stem en blauw van oog. De modetoestanden brachten hem kennelijk uit zijn doen en graag wilde hij ook kwijt, zich „misera ble" te voelen. Het was duidelijk, dat hij liever sprak over zijn rol in de nieuwe televisie-vervolg-serie Friendly Persuader dan over kra gen en broekomslagen van heren kostuums. ,Ik deel de last in die nieuwe serie met een opkomend sterretje uit de V.S., Tony Curtis", grapte hij. Toen iemand vroeg, waarom hij geen lang haar droeg, betastte hij wat vertwijfeld zijn bakkebaarden en antwoordde wrevelig: „Dit is toch geen kaai hoofd!" Over het antwoord op „Wat is uw grootste ambitie?" moest hij wel even nadenken: „Ik hoop lang ge noeg te leven om mijn kinderen te zien opgroeien. Ik wil meemaken dat ze succes hebben in hnn leven". Net zoveel ais hijzelf? „Neen, veel meer". Roger Moore, die een half jaar geleden het sigaretten roken opgaf, waagde zich graag aan een echt Hollandse sigaar (foto). (ADVERTENTIE) TEL AVIV (AFP) Volgens Is raëlische militaire waarnemers heb ben de Russen sinds het ingaan van het bestand meer dan twintig lucht- doelraketbatterijen binnen een strook van 30 km langs het Suezkanaal ge- instalieerd. Elk der batterijen vergt de aanwe zigheid van ongeveer 200 Russische technici, zo verklaarden deze waar nemers zaterdagavond. De Russen zouden circa duizend man technisch personeel in de eerste linie gelegerd hebben, afgezien nog van de technici die te maken hebben met het gewone luchtdoelgeschut en de zware artil lerie. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL De r.-k. federa tie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen in het Bisdom Breda gaat op korte termijn kringbijeenkomsten beleggen om een directer contact tot stand te brengen met de aangesloten gezelschappen. Op deze bijeenkom sten zullen telkens ongeveer vier korpsen worden uitgenodigd. Dit werd zaterdag besloten federatie in het Roosendaalse hotel (Van onze parlementaire redactie) OUD-LEUSDEN „De CHU is geen partij die er op los wil slaan". Minister Udink vindt dat sommigen druk bezig zijn van de CHU een ka rikatuur te tekenen van „gezag is gezag en als iemand wat anders wil moet er op worden geslagen". De aanstaande lijsttrekker van de CHU distantieert zich van een dergelijke partij. Hij zei diait zijin pairtij vain oordeel is diait de regeils iai onze samenleving er zijn om nageleefd te worden, maar ook dat geen regels kunnen worden gehandhaafd die slechts uitdrukking zijn van een „vreesachtige verstar ring". De bewindsman voor ontwikke lingshulp sprak op een bijeenkomst vain die CHU-jongerenorganisatie (CHJO) in Oud-Leusden, waar offi cieel afscheid werd genomen van voorzitter Jac. Huysen. Hij wordlt, zoals gemeld, opgevolgd door Fol- kert Boersma, die felle kritiek had op de Tweede-Kamerfractie van de CHU. De vernieuwing van de fractie moet volgens hem inhouden dat op djn minst de helft van het huidige aantal leden vervangen wondt. De nieuwe CHJO-voarzdtter zag in Udink een man die in die Neder landse politiek een rol zal kunnen spelen. „Wij weten dat hij deze tijd aanvoelt. Als de CHU echter onder zijn leiding die richting opgaat van gezag en orde, zal hij de jongeren niet achter zich vinden", zo zei hij. De VVD als mogelijke regerings partner voor de volgende kabinets periode vond Boersma „verdachter" dan de PvdA. Over pornografie en homofilie zei hij dat de eigen ver antwoordelijkheid van de mensen in onze samenleving geen betutteling over die zaken verdraagt. Goderie. Voorzitter F. Twaalfhoven, op de algemene vergadering van de burgemeester van Hoeven, opende de vergadering, die werd bijgewoond door ruim tachtig bestuursleden van muziekgezelschappen in het bisdom Breda. Hij maakte bakenid, d'at de fede ratie een enquête instelt ander de leden en de verschillende gemeente besturen om na te gaan hoeveel ge meentelijke subsidie die verschillen de korpsen krijgen. Het maandblad van de federatie „St.-Ceciha" zal worden vernieuwd. Nieuwe hoofdredacteur van het blad verwacht de federatie een nadelig is de heer Duyn. Voor volgend jaar saldo van 2560. Overwogen wordt de contributie te verhogen. De vergadering stelde vast, dat de concertwedstrijden op 16 mei geor ganiseerd zullen worden door St.-Ce- oiilia uit Princenhage. Het najaars- coneours wordt gehouden in Hulst, waar de stedelijke harmonie zong voor zal dragen. Het solistencancours zal worden georganiseerd door „De Scheldezonen" uit Hoogerhedde, even als 't drumbanidconcours, dat op 9 mei wordt gehouden. De enige tegenkan didaat hiervoor, drumband Dti Wou- de uit Wouw kwam hiervoor niet in aanmerking omdat geen enkele ver- oordiger van het gezelschap was. Di Woude had het willen organiseren ter gele genheid van het 750-jairijg bsietaan van de gemeente Wouw, het 100-ja- rig bestaan van de harmonie en het lO-jarig bestaan van de drumband. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De KPJ'ers hebben gistermorgen op hun jaarvergadering in Tilburg besloten de contributie te verhogen met 2,en te brengen op 8,per jaar per lid. Ook gingen de afgevaardigden akkoord met de studie die een structuurcommissie van de agrarische sectie gaat ver richten om de toekomst van die sec tie uit te stippelen binnen de lande lijke en gewestelijke organisaties. Voorzitter J. van Tiggelen wees er in zijn beknopt jaaroverzicht op dat er „vooralsnog" zeker geen loskoppe ling wordt overwogen van de agrari sche sectie binnen de KPJ. De KPJ wil ook in de toekomst de agrariërs een zo goed mogelijke service blijven geven. Tevens wil de KPJ de agra riërs in het gewest en landelijk een eigen stem geven, los van die van de niet-agrarische KPJ-leden. Het afge lopen verenigingsjaar gaf de gebrui kelijke activiteiten. Opzienbarend is mogelijk geweest, dat op vele punten andere mensen zijn verschenen. Zo wel in de afdelingen als op het secre tariaat. De KPJ'ers hebben de inid- dagbijeenkomst benut voor allerlei creatieve activiteiten, zoals handwer ken, het maken van collages, het be wonderen van een modeshow en het luisteren naar een optreden van Joost Nuissel. VATICAANSTAD (Reutel) In Vaticaanstad zal volgend jaar okto ber een algemene bisschoppensynode worden gehouden, zo is zaterdag in Vaticaanstad bekendgemaakt. Het secretariaat zaïl op 12 en 13 oktober bijeenkomen om de bijeen komst voor te bereiden. TEHERAN (AFP/Reuter) Een Boeing-727 van „Iran Airways", die zaterdagochtend op weg van Teheran naar Abadan en Bagdad werd ge kaapt, is later op de dag in Abadan (Perzië) aangekomen. De drie Per zische kapers hebben de 41 passa giers, onder wie zich Nederlanders bevonden, en acht bemanningsleden enkele uren lang onder bedreiging met wapens in het vliegtuig gehou den terwijl met Iraakse autoriteiten en de Perzische zaakgelastigde on derhandelingen werden gevoerd. Tenslotte mochten de inzittenden het toestel verlaten. Toen de kapers uit het vliegtuig stapten, werd zij voor ondervraging door leden van de Iraakse veiligheidsdienst aangehou den. Zij hebben inmiddels politiek asiel in Irak gekregen. Tijdens de kaping heeft de steward een schot in de borst opgelopen. Hij is naar een ziekenhuis in Bagdad overgebracht. De luchtpiraten eisten, dat de Perzische autoriteiten 21 poli tieke gevangenen zouden vrijlaten. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN De driejarige Hendrï- kus Roovers is gisterenmorgen in izijn woonplaats Alphen door een personenauto aangereden. Enige uren later is hij aam zljm verwondingen overlieden in het Til- bungse Simit-Elisabetih Ziekenhuis. Het slachtoffertje reed op zijm fietsje uiit een uitrit en werd gegrepen door de auto. (Van onze correspondenten) HOOFDDORP De verkeersramp van vrijdag onder Hoofddorp, heeft inmiddels een zevende dode geëist De 41-jarige Turkse arbeider Hassan Bas overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. In Zeist zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag de 21-jarige varens gezel J. K. uit Heerenveen en de 37-jarige G. vam L. uit Den Dolder om het leven gekomen. Bij een inhaalmanoeuvre vlogen de auto's van de slachtoffers frontaal op elkaar. Gisterochtend zijn twee mensen ge dood, toen de auto waarin zrij zaten in de Amsterdamse Wibautstraat te gen een lichtmast botste. De slacht offers zijn de 26-jarige A. Vreeker uit Alkmaar en de 22-jarige L. Ram uit Alphen a. d. Rijn. Voor het eerst sinds 150 jaar heeft Nederland weer een wijnoogst mogen beleven. Eigenaar-wijnboer F. Bosch luidde zaterdagmiddag de oogst met een ritueel handgeroffel in. Vele manden met druiven werden afge voerd en tot wijn verwerkt. Deze da mes in middeleeuwse klederdracht plukten de eerste „Müller-Thurgau" en Riesling-druiven voor de wijn oogst van 1970. Plaats van gebeuren wijngaard Slavante op de St.-Pieters- berg bij Maastricht. (ADVERTENTIE) ginnekenweg 60, breda, tel.: 40896-45481 PARIJS (AFP) De Franse oud premier Edouard Daladier is zater dagavond in de ouderdom van 86 jaar in Parijs overleden. Daladier is voorzitter geweest van de Franse radicale partij en heeft deel uitgemaakt van talrijke Franse regeringen. Hij heeft ook in 1938 als premier van Frankrijk de over eenkomst van München getekend. Daladier weigerde zich te scharen achter maarschalk Petain bij de Franse capitulatie in de zomer van 1940. In september van dat jaar werd Daladier gearresteerd en naar Duitsland gedeporteerd. In 1945 werd hij door de geallieerden be vrijd. In Polen is zaterdagavond de Pool se oud-minister van buitenlandse zaken Adam Rapacki na langdurige ziekte overleden, zo heeft Radio- Warschau gemeld. Hij was 61 jaar. Bijzonderheden over zijn ziekte werden niet gegeven, maar bekend was dat Rapacki in het verleden enkele maanden door hartaanvallen was getroffen. Rapacki is minister van buiten landse zaken geweest van 1956 tot 1968. De grootste bekendheid kreeg hij door het „Rapacki-plan" uit 1957 voor een atoomvrije zone in Mid den Europa.

de Stem | 1970 | | pagina 3