HEERDER VIER GEMEENTEN GEVEN NIETS AAN VLIEGVELD MIDDEN-ZEELAND Vliegveld Midden-Zeeland breidt accommodatie uit Vragen in Kamer over bijstandsuitkeringen Broers voerden oorlogje met buurman PSLEIDER )AME sloegen metselaars serlieden Zonweringen De Speurhond: raar stuk V. d. BIGGELAAR Louis NIBANK ïbroek' Wasserij DE DAGERAAD wij verzorgen en bezorgen keurig netjes BINNEN 1 uw was WEEK Commentaar Horig s'-Heerenhoek Middelburg Wemeldsnge Aardenburg Burgerlijke stand Retranchement Nw.- en St.-Joosland Mark p vaart gestremd Doordraai van fruit blijft omvangrijk Gezamenlijke bouw van kerken in Middelburg op goedkopere basis Besluit b. en w. Middelburg tot verhoging geschorst Vrouw brak ribben Jongen gaf kok klap Jubileum ds. Risseeuw Twee echtparen in Vlissingen 60 jaar getrouwd papier oor uw pen Abortus VI Vogels BOUW- en WEILAND TE ETTEN-LEUR NOTARIS te Etten-Leur al t.v.v. de heer L. van lekelen, Kwadestr. 3, Et- ïn-Leur, publiek verkopen: DE PERCELEN, ad. Gemeente Etten-Leur: Krijtenburg, weiland A 116, groot 0.75.50 ha De Keen, weiland B 580, groot 0.44.30 ha Meeuwisdijk, bouwland B 741 en 2164, samen 1.38.70 ha Meeuwisdijk, bouwland B 819, groot 0.50.40 ha Meeuwisdijk, bouwland B 2158, groot 1.23.80 ha Hanekinderstr., weiland B 762, groot 0.52.90 ha De Bogte, weiland B 1808, groot 0.52.00 ha iitdagen: maandag 19 okt. oor inzet en 26 okt. 1970 oor toeslag, telkens n.m. uur in zaal „De Linden" ran dhr. Kerstens, Markt ;2, Etten-Leur. ie periode van nu en goede Algemene Ont- lige ervaring in Jeugd werk. R.K. Min. leef- n teamverband kunnen in deze funktie willen aren. je inlichtingen te rich- iat, Markt 34, het vervullen van mi- cht door onze kas- n wij een energieke de funktie van loolopleiding, goede en een minimum- jaar. inwerkperiode zal zijn it het zelfstandig be- kas op ons hoofd- erige referenties, te eelszaken, Boerenleen- lein 11-13, Etten-Leur, tGEBEDRIJF> ran aresse. alzijdige functie vragen rate vlotte kracht met opleiding en admini- aring, alsmede type- 22 jaar. •ichten aan direkt A. Nooyens, Hen- 58, tel. 01650- Nieuwe Markt 65 sendaal, 01650 - DE STEM VAN ZATERDAG 10 OKTOBER 1970 (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Er wordt naar gestreefd voor het Vliegveld Hulst de aanwijzing als openbaar lucht vaartterrein te verkrijgen. Als de n.v. Vliegveld Hulst, die de ontwik keling, het beheer en de exploitatie van het vliegveld ten doel heeft, bij de provincie om een exploitatiesuh sidie zou aankloppen, dan zal dit verzoek zeker op zijn meritis wor den beoordeeld. Dit antwoordt het college van G.S op een aantal vragen uit de staten commissies, over een voorstel om een forse bijdrage te verlenen aan de n.v. Vliegveld Midden-Zeeland ter dekking van het exploitatiete kort van f 55.000 van deze stichting De provincie moet in dit tekort veertig procent bijdragen en de ge meenten samen zestig procent. De stichting heeft ook een aantal gemeenten om subsidie gevraagd Het college deelt mee, dat Domburg. Veere, Mariekerke en Kortgene ne gatief op dit verzoek hebben gerea geerd. Het stichtingsbestuur heeft het plan ook bij de Nederlandse Sportfederatie om steun aan te klop pen, gezien het belang van het vliegveld voor de zweefvüegsport Het Havenschap Vlissingen i.o. heeft intussen al een bijdrage toegezegd. Het bedrijfsleven, dat een ruim deel van de stichtingskosten heeft opge bracht, draagt in de exploitatiete korten niet bij. Mocht de stichting er niet in sla gen om de benodigde gelden ter bestrijding van het exploitatietekort bij elkaar te krijgen, dan staat het er niet best voor. De provincie maakt namelijk evenmin als de ge meente aanstalten om behalve de -eeds toegewezen subsidies, nog eens extra in de buidel te tasten. De stichting had in zijn aanvanke lijke exploitatieopzet een bedrag van enkele duizenden guldens opge nomen wegens winst op het maai- gras. Achteraf blijkt dat dit gras minder geschikt is voor dierlijke consumptie en derhalve geen geld opbrengt- De opbrengsten aan lan dingsgelden zijn onevenredig laag ten opzichte van da exploitatielas ten. Per passagier ontvangt de Stichting Vliegveld een gulden als -en soort luchthaventaks. Het aantal passagiers dat op het vliegveld aan boord stapte bedroeg sinds de opening ongeveer 150. Naar vHdden-Z"«l«nd kwamen tachtig passagiers. Er waren 144 vluchten met een commercieel karakter, ter wijl in 250 gevallen sport- of ple- ziervliegtuigen startten of landden. Aan de rondvluchten werd door 1450 passagiers deelgenomen (ADVERTENTIE) BEESTENMARKT 14 Telefoon 01140 - 2813. HULST TAE eerste hoorzitting die in Ne- derland is gehouden als uit vloeisel van de kernenergiewet, in het gemeentehuis van Borsele, is een half succes geworden. Het was zon der meer positief dat behalve de ministeriële deskundigen van de rijkscommissie ook een grote groep mensen van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij was ver schenen om belangstellenden voor lichting te geven over de proble men. Gedeputeerde Kaland, die als voorzitter van de commissie was aangewezen, legde er de nadruk op dat, hoewel de hoorzitting volgens de wet niet mocht ontaarden in een discussie, een toelichting op die zelfde wet zegt, dat de commissie de vragen en klachten naast het in ontvangst nemen en doorsturen naar de minister ook zou kunnen be antwoorden. De voorlichtende taak werd bijzonder positief en objec tief uitgevoerd. En dat is een goede democratische zaak. De raadszaal van Borsele was evenwel slechts met enkele mensen gevuld. Tegenover de voorlichtings legertjes stonden slechts twee groepjes mensen: twee vertegen woordigers van de vereniging voor milieuhygiëne en één raadslid. Daarnaast waren er vijf andere be langstellenden, die het woord overigens niet voerden, de „ge wone man", zoals raadslid Van Royen het op de hearing uitdrukte, ontbrak. Volgens de heer Van Royen omdat de gewone man niets be grijpt van technische ter visie ge legde stukken. Volgens ons is de direkt belang hebbende, de „gewone" man of de „gewone" vrouw of de „gewone" scholier of welk „gewoon" mens dan ook, die blijkens enkele eerder door de PZEM en de gemeente be legde openbare bijeenkomsten wel degelijk bang is voor de industriële ontwikkelingen vlak naast zijn deur aan het sloegebied, „gewoon" niet gekomen, omdat hij niet kon ko men. De hoorzitting was 's middags tussen twee en vier uur. Een „ge wone" werknemer, scholier of boer heeft dan geen tijd. Juist de uren die hef ongunstigst in de middag vielen, waren uitge kozen voor de „democratische" hoorzitting. Met kan een vergelij king maken met de bezoekerscij- fers van een andere democratische instelling: het stembureau. Telkens weer blijkt dat de grote massa kie zers na het werk gaat stemmen. Na zes uur zelfs. Daarom blijven stem bureaus open tot zeven uur. Het is een goed ding, dat er zoiets als een hoorzitting in ons democratische le ventje is gekomen. Maar dit insti tuut is nog verre van volmaakt. De ambtenaren die hun oor lenen aan de bevolking, zullen in het vervolg er goed aan doen, ook 's avonds „overwerk" te verrichten Dan zul len meer mensen uit de bevolking voor wie de hoorzitting tenslotte bedoeld is, de „gewone" bevolking, hun stem kunnen laten horen. De gedachte die achter een instituul als een hoorzitting schuilgaat. De de mocratische gedachte, zal dan ten volle en niet half tot haar recht kun nen komen. Fancy-fail- Nadat om half acht de deuren van het gebouw De Jeugd- hoeve voor de fancy _fair werden ge opend, stroomde het publiek het ge bouw binnen. Er werden meteen al goede zaken gedaan De fancy-fair heeft een feestelijk aanzien en men kan er zeer waardevolle prijzen win nen. De opbrengst is voor de restau ratie van de kerk. (ADVERTENTIE) fabricage van geanodiseerde aluminium produkten. (voor binnen en buiten) Hoge Weg 5-7 Hulst Tel. 01140-3025 Been gebroken Op de hoek VerwerijstraatOostkerkplein heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen een achteruit rijdende personenauto, bestuurd door W. M. Q. uit Middel burg en een bromfietsbestuurder M. P. uit Middelburg. De bromfietsbe stuurder moest met een gebroken been per ambulance overgebracht worden naar het Gastziekenhuis te Middelburg. Ds. Van Bruggen Ds. G. van Bruggen, predikant bij de Vrije evangelische gemeente te Wemeldin- ge is afgetreden als eindredacteur van „Ons Orgaan", het blad van de bond van vrije evangelische gemeen ten. Ds. van Bruggen heeft twintig jaar deze functie vervuld. Geboren Sandra E.P., d.v. Th. J. M. v. Overloop en A. C. E. de Sutter. Gehuwd: A.W.J.G. van de Calseij- de uit Terneuzen en O.E.E. de Vos; P.J. de Clerck uit Adegem (B) en B. F. M. de Valke; J. K. O. van Kerc- hove uit Maldiegem en M. M. de Vreeze. Overleden: E. Risseeuw 80 jaar, wed. J.D.'hont; M.M. Marteijn, 58 jaar; C.C.E. Verbeke 59 jaar, echtg. van E. Gijsel; Em. A. Buijck, 83 jaar. Kinderpostzegels De leerlingen van de lagere school verkochten in Retranchement voor een bedrag van f 269,- aan kinderpostzegels en kaarten. Toneelstudie Het toneelgezel schap „Ons Genoegen" is weer be gonnen met zijn repetities. Ingestu deerd wordt het blijspel ,,'n ambte naar is ook een mens" van Gunter Siegmund. Regisseur is de heer P. Hamelink. De uitvoering zal plaats vinden op de laatste zaterdag van november. Kerkvisitatie Het is de ge woonte dat eens in de vijf jaar aan iedere kerkelijke gemeente van de Ned. Herv. Kerk een bezoek ge bracht wordt door de provinciale visitatoren. De bedoeling is om sa men te komen tot een bespreking van heel het gewestelijk en kerke lijk leven in de gemeente. Voor de kerkelijke gemeente Nieuw- en Sint Joosland zal deze visitatie plaats hebben op maandag 19 oktober a.s. Er zijn twee gedeelten op deze avond. Allereerst een spreekhalfuur van de visitatoren voor de leden van de hervormde gemeente die contact met hen wensen en daarna een ker- keraadsvergadering Het eerste ge deelte is voor de gemeenteleden het belangrijkst. Van 19.00 uur tot 19.30 uur is de bespreking in de consisto riekamer van de Ned Herv. Kerk met de visitatoren. In Nieuwland wordt visitatie verricht door ds. De Raad van Sint Annaland en ouder ling Jumelet van Bruinisse. (Van onze correspondent) BREDA In verband met de bouw van de vaste brug over de rivier de Mark in de spoorlijn Bre daRoosendaal zal het scheepvaart verkeer ter plaatse, voor de duur van de bouw gestremd zijn niet ingang van 19 oktober 970. (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN De vliegclub Midden-Zeeland overweegt de aanschaf van haar eerste motorkist en een tweede zweefvliegtuig. Maandag begint men met de bouw van een eigen hangar, de eerste van het vliegveld Midden- Zeeland in bet Noord-Sloe bij recreatiegebied De Piet. Deze werden bekendgemaakt tij dens een demonstratie met motor vliegtuigen voor de leden van de V.M.Z- door „Kings Airservice". De door „Kings Airservice" gede monstreerde Reims Rocket (4-per- soons) zal, als de leden besluiten tot aankoop (f 60.000) gebruikt gaan worden voor instructieviuchten, ple- ziervluchten (verhuur aan leden) het droppen van parachutisten en het silepen vain „zweefkratiten". De aanschaf moet, aldus het bestuur gefinancierd worden uit de contribu ties, donaties en een geldlening. Het aantal leden is sinds de opening van het vliegveld verdubbeld en op 60 gebracht. Volgens de vliegclub is de aankoop van een motorkist primair. „We zijn dan voor de komende drie a vier jaar gelukkig". Daarnaast zal, indien mogelijk, nog een zweeftoe stel worden aangeschaft. In de vliegclub Midden-Zeeland zijn de aktiviteiten van de voormali ge Walcherse zweefvliegclub en de Zeeuwse vereniging voor luchtvaart- gebundeld. Sinds 5 mei van dit jaar wordt het zweefvliegen boven Mid den-Zeeland beoefend, terwijl na de officiële opening vam het vliegveld ook de opleiding op lichte motor vliegtuigen werd gestart. Voor de zweefvliegopleiding beschikt de club tot nu toe over een van de K.N.V.V.L. gehuurde tweezitter, ty pe „Rhoenlerche" en een eigen een persoons overgangstrainer type Ka- 8. Met deze toestellen werden dit jaar al 1623 starts gemaakt- Voor de motoropleiding werd tot nu toe hoofdzakelijk gelest op de Cessna 150 PH-KAV van King Air Service te Seppe. Deze vliegschool stelt tevens haar instructeur ter be schikking van de vliegclub. Elk weekend worden tien a vijftien les uren. Onlangs is het b-brevet besteed. Onlangs is het b-brevet voor zweefvliegen uitgereikt aan de heren: W. A. Oostendorp, H. Robert, P. Boomen L. Visser te Vlissingen, J. J. Kakebeeke en K. Krijnen te Wolphaartsdijk, L. van Mourik, Hans de Muynck en D. M. Steketee te Goes, P. P. Voois te Middelburg en A. de Winter te Arnemuiden- „Om het genoegen van toekomstige toeschouwers niet te bederven, wordt u vriendelijk verzocht de ontknoping van dit stuk niet te verraden". Een dergelijke volzin, als men die vele malen herhaalt, in zijn programma boekje aantreft, wekt enorme ver wachtingen. Het is dan ook vreemd te moeten ervaren dat men nog op een verrassende plot zit te wachten, als het veelbelovende stuk is afge lopen Zo verging het ons tenminste na de opvoering van „De Speurhond" door het Rotterdams Toneel, in de Middel burgse Schouwburg. Het is een ver warrend en raar geval, deze Speur hond van Anthony Shaffer. Ondanks de snorkende manier waarop net spel wordt aangekondigd, konden wij het nauwelijks hoger waarderen dan vele t.v.-spelen, waarvan er twaalf in een dozijn gaan. Zelfs het realistische ef fect, dat teweeg werd gebracht door explosies en schoten uit een groot klapperpistool, konden dat niet goed maken. Verwarrend geval ook door de rolbezetting. De schijn wordt gewekt dat de vier a vijf verschillende rol len in De Speurhond door twee per sonen worden gespeeld; de detective schrijver Andrew Wyke (Eric van Ingen) en Milo Tindie (Bas ten Ba tenburg). Volgens de rolverdeling zijn er echter vijf mensen op het to neel aan het werk geweest, hoewel men er zelfs bij aandachtige waarne ming maar twee, zij het in verschil lende vermommingen, aan het werk zag. Het stuk is door de schrijver als een parodie bedoeld. Dat was in de NRT- uitvoering niet merkbaar meer. Het werd een autonoom, zij het vreemd stukje toneel, evenwel met prachtige typeringen. De uitvoering in Middel burg werd onder auspiciën van de Stichting Arbeiderskunstkring gege ven. De zaal was tot praktisch de laatste plaats bezet. Wij huiveren bij de gedachte aan de indruk die wij van De Speurhond zouden hebben overgehouden, indien hij was ge speeld in een half leeg theater. T. K. Ook m de motorvliegopleiding kan reeds op resultaten worden gewezen. De heren J. C. A van Strien en L. V. Mourik te Goes vliegen solo met de PH-KAV en zijn in training voor hun eerste motorvliegbrevet. In de maandag op het vliegveld Midden-Zeeland neer te zetten eer ste hangar zullen in eerste instantie de twee zweefvliegtuigen, de lier en veldauto's onderdak vinden. Het za ken vliegtuig van het clublid B. Wal lage zal eveneens in de eerste Mid den-Zeeuwse hangar worden ge stald. (Van onze correspondent) GOES De doordraai van appe len en peren blijkt nog steeds zeer grote vormen aan te nemen. Het pro- duktschap voor groente en fruit maakte bekend dat in de week van 28 sept. tot 3 oktober in ons land niet minder dan 4354 ton appelen uit de markt werden genomen en voorts ruim 11,5 miljoen kg peren. Vanaf het begin van dit fruitsei- zoen tot 3 oktober zijn er volgens de officiële gegevens in ons land bijna 14 miljoen kg appelen uit de markt genomen en niet minder dan bijna 20 miljoen kg peren. Wanneer het produkt uit de markt wordt genomen krijgt de teler een vergoeding van 30-40 pet. van de kostprijs van zijn produkt. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De kerkbouw van de protestantse kerken in Mid delburg-Zuid heeft een drastische verandering ondergaan. Het oor spronkelijke plan (dat rooms-katho- liek, Nederlands-hervormden en ge reformeerden samen zouden gaan bouwen) gaat niet door. De opzet was nogal kostbaar en de drie par ticipanten konden het niet eens wor den over de verdeling van de kosten. Thans zijn er besprekingen gaande om op een andere en goedkopere ma nier tot een gezamenlijke opzet te ko men. Binnenkort zijn wel enige re sultaten op dit gebied te verwachten. (Van onze parlementaire red.) 's-GRAVENHAGE. Het lid van de Tweede Kamer mevrouw HeromaMeilink (PvdA)heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beernink, en aan de staatssecretaris van CRM, de heer Van de Poel, de volgende vragen gesteld 1. Moet uit het feit, dat bij k.b. van 5 augustus 1970 een besluit van b. en w. van Middelburg tot verdere verhoging van de plaatselijke bij standuitkeringen is geschorst, wor den afgeleid, dat een verzoek van een orgaan van het rijk aan een orgaan van een lager publiekrechte lijk lichaam gelijk staat aan een bevel? 2. Blijkt uit deze schorsing van 12 augustus 1970, nr. 153 dat de staats secretaris, gebruikende de woorden: „Bij hem geen bezwaar ontmoet", wel degelijk zich, zonder enige bij zondere rechtsgrond, een bevoegd heid heeft toegeëigend, te weten het bepalen van de hoogte van bij standsnormen, een materie, welke de wetgever aan de colleges van burgemeester en wethouders heeft toevertrouwd? 3. Hebben de bewindslieden wel voldoende overwogen, dat een schor sing wegens mogelijke strijd met het algemeen belang, in afwachting van de aanvaarding van een inge diend wetsontwerp: A. De leden van het parlement, die tegen het wetsontwerp zullen stemmen, bij voorbaat in de hoek plaatst van degenen, die het alge meen belang niet kennen. B. Aan de wet een terugwerkende kracht verleent, een zaak waarom trent toch in de eerste plaats het parlement een beslissing toekomt? 4. Zijn de bewindslieden niet van oordeel dat een gewoon afwachten van de beslissing van het parlement over het in casu nog niet zo lang geleden ingediende wetsontwerp, zonder circulaire en zonder schor singsbesluit, van meer begrip voor de onschendbaarheid van bestaande wetten had getuigd? Het antwoord van de staatssecre taris van C.R.M. op vragen van de heer Franssen van 14 augustus 1970 luidde onder meer: „Zoals uit het antwoord op de vorige vraag blijkt, betreft het hier een verzoek van de eerste ondergetekende aan de ge meentebesturen om bij de aanpas sing van de gemeentelijke bijstands- (Van onze correspondent) WILHELMINADORP Op de kruising Brugstraat - Westhavendijk heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen twee personenauto's, resp. be stuurd door P. L. D. Z. uit Roosen daal en S. R. B. uit Colijnsplaat. Me vrouw C. H. B. uit Colijnsplaat liep hierbij enkele ribbreuken op en moest per ambulance overgebracht worden naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. uitkeringen ingaande 1 juli 1970 reeds rekening te houden met het vorenbedoelde wetsontwerp. Van aanwijzingen gebaseerd op een be paling in de algemene bijstandswet of de gemeentewet is derhalve geen sprake". (Van onze correspondent) MIDDELBURG De chefkok van V D, de heer W. van S. uit Middel burg, werd geslagen door een ver bolgen jongeman, omdat deze door de bedoelde kok uit de restaurette was gezet. De klap werd uitgedeeld op het Walplein toen de kok naar huis wilde gaan. Tevens heeft de jomigjeimain, die ma arrestatie aan de politie een gefin geerde naam opgaf, ook nog met een bijl gezwaaid ten teken vain he vige strijdlust. Al deze overdadige moed is die jongeman, R. M. S. P. uit Moordrecht, geheel vergaan toen de politie achter het feit kwaim dart hij sediert 6 september zijin ouderlijk huis met onbekende bestemming hiad ver laten. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Ds. J. Risseeuw, Waals predikant te Delft, die van 19481954 predikant van de Waalse gemeente in Middelburg is geweest is gehuldigd in verband met zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. Ris seeuw die in 1945 predikant werd in Frankrijk en in 1948 naar Nederland kwam, neemt een zeer voorname plaats in in de Waalse reünie. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeente Vlissingen heeft volgende week twee 60-jarige bruiloften. Op maan dag 12 oktober zal Janus Stroo zes tig jaar getrouwd zijn met Gelina Maas. Woensdag 14 oktober is San- der Nagtegaal evenlang getrouwd met Anthonetta Hendrika Jobse. Het echtpaar Stroo, waarvan de man 84 en de vrouw 85 jaar is, zal op de feestdag door een afvaardiging van het gemeentebestuur worden gelukgewenst op het huisadres: Gla- cisstraat 138. Het echtpaar Nagtegaal, waarvan de man 85 en de vrouw 84 jaar oud is, zal zaterdag aanstaande (10 okto ber) al door een afvaardiging van b. en w. worden gefeliciteerd ten huize van een schoonzoon. De heer en mevrouw Nagtegaal wonen op de Koudekerkseweg 81 (Ter Reede). (Van onze correspondente) MIDDELBURG De broers J.B. uit Axel en D.B. uit Zaamslag wa ren samen ten strijde getrokken te gen de Belgische buurman van een van hen. Ze hadden enkele afvoer buizen weggehaald en een er van beschadigd. Dat was volgens de ver dachten per ongeluk gebeurd, tijdens het opgraven. Broer B. had nader hand zo driftig op de ruit van zijn buurman staan kloppen dat deze ruit het had begeven. Tijdens de zitting van de politie rechter in Middelburg wilden beide broers heel wat grieven spuien. Al lemaal goed en we] vond de politie rechter, mr. P. van Empel, dan moet u die burenvetes niet persoonlijk gaan uitvechten. Maar dan kunt u zich beter wenden tot de plaatselij ke politie. Met vernielingen over en weer en met treiteren komen we niet verder. De officier van justitie eiste voor ieder van het f. 150,- en verbeurd verklaring van het oorlogstuig, een tuinschop. Het werd uiteindelijk honderd gulden. Met deze uitspraak waren beide broers het helemaal niet eens. Mopperend verlieten zij de rechtzaal. Als voorschot op niet betaald sala ris had de Terneuzenaar B. S. een klopboormachine in onderpand geno men. Hii had herhaaldelijk om zijn salaris bij zijn baas gevraagd, en aangezien hij van plan was van werkgever te veranderen had hij ook niet veel hoop meer het hem toekomende bedrag alsnog te krij gen. Daarom nam hij het zekere voor het onzekere. De officier eiste tegen S. honderd gulden boete. De politierechter sprak hem vrij. Op 16 mei jongstleden botste A.B. uit Axel doordat hij in een bocht over de linkerweghelft kwam, tegen een tegenligger. De schade aan zijn auto bedroeg f. 1400,-, de auto van de tegenligger was total loss. De inzittenden van die wagen liepen lichte verwondingen op. Volgens omstanders had B. gedronken. Ook de politie vond hem een beetje on vast ter been. Tot een bloedproef was het niet gekomen door allerlei omstandigheden. De officier eiste een week gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De politerechter achtte het rijden onder invloed niet bewezen, en sprak de man op dit punt vrij. De aanrijding zelf werd gestraft met f. 250,- boete, drie maanden ontzeg ging met een proeftijd van twee jaar Het gebeurt niet elke dag dat een werkgever en iemand vain de reclas sering voor je komt pleiten als je voor diefstal voor de rechter moet verschijnen. Dat geluk had R.R. van A. uit Sas van Gent wel. Op 20 april had hij uit een auto die in een garage stond f. 45,- en 120 frank weggenomen, omdat hij geld nodig had voor drank. De ambtenaar van de reclassering wilde beslist wel doorgaan met de behandeling, ook al vond hij het jammer dat van A. al zijn vertier in het café zocht. Zijn werkgever had over het werk van de jongeman ook niet te klagen, en zou hem graag in dienst willen hou den. Rekening houdend met het feit dat verdachte al eerder voor derge lijke feiten was veroordeeld, eiste de officier van justitie drie weken gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk, en toezicht van de ka tholieke reclassering. De politierechter hield het voor het laatst nog op twee weken ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, toezicht reclassering en f. 75,- boete. Het Belgische meisje K.J en de Belgische jongeman N.A. werden bij verstek veroordeeld omdat zij op 12 juli jongstleden vis en paling uit een fuik gehaald hadden die in de Westerschelde lag. nabij Hontenisse. De eigenaar van een andere fuik hield de jongelui aan en gooide de visjes terug in de Westerschelde. Zij werden veroordeeld tot een boete van f. 75,- De officier had zich dit vismaaltje f. 25,- duurder gedacht Nadat de deurwaarder beslag op het huis van de kapper H.P.A.L. uit Sluis had laten leggen, ging deze over tot de verkoop. Op de rechtzit ting bleek dat de kapper zich niet aan verduistering had schuldig ge maakt, maar dat hij de hele proce dure van de deurwaarder niet erg duidelijk had gevonden. Zijn raads man, mr. W. Ie Mair wist bovendien te vertellen dat de deurwaarder ver geten had het beslag te laten inteke nen, en een deurwaarder moet toch zeker weten wat wel en wat niet moet, vond hij. De officier eiste f. 150,- boete. De politierechter achtte verduistering niet wettig overtui gend bewezen en sprak de man. die inmiddels in Rotterdam woont, vrij. „Het uitvoeren op goede gronden van abortus provocatus door een medicus moet volgens het hoofdoe- stuur van de Maatschappij Genees kunst niet meer vallen onder de strafwet, maar onder de wet op de uitoefening van de geneeskunst". Aldus las ik dezer dagen in een artikel in het Algemeen Dagblad. Met grote koppen stond e rboven: „Artsen; Maak abortus wettig". Wel staat er duidelijk in dat artikel, dat het hier gaat om een „Misdrijf" tegen het leven. En daarom mag het niet door onbevoegden, maar wel door artsenuitgevoerd worden. Moord met voorbedachte rade, wordt door de rechter gestraft met vijf tot tien jaar gevangenisstraf- Wanneer een arts enige jaren gele den abortus provocatus toepaste, werd hij op het matje geroepen en gestraft, niet als een gewoon burger natuurlijk, want dat kan nu eenmaal niet. Nu, in 1970, vinden de meeste artsen het schijnbaar een gewone zaak, dat een moord niet alleen soms toelaatbaar is, maar dat er zelfs een wet moet komen, die hen toestaat om moorden op grote schaal te gaan plegen. Moet er dan soms ook nog in die wet komen te staan, dat zo'n abortus een christelijke daad van liefde is aan de mensheid, of noemt men zich in die gevallen maar liever geen christen meer? Het interessante is ook, dat, zoals in dat artikel staat, de arts ook nog advies moet vragen aan een psycho loog, een maatschappelijk werker en eventueel een zielzorger. Dus ook deze mensen zullen gevraagd wor den om als medeplichtigen te dienen bij een moord met voorbedachte ra de. Zouden er werkelijk in ons land christelijke zielzorgers zijn, die hieraan willen meewerken? Zouden deze mensen zich dan werkelijk nog zielzorgers durven noemen en 's zondags van de kansel het Goddelijk Gebod: „Gij zult niet doden" durven verkondigen? Aan wie van die ziel zorgers moet een gelovig mens dan nog een houvast hebben? Of zijn we werkelijk ai zo ver afgedwaald van de moraal, dat de Goddelijke Wet ten niet meer gelden in deze moder ne tijd? Is het- al niet erg genoeg, dat de overheid nog steeds toelaat, dat een vereniging als de N.V.S.H. en vele anderen hun vuiligheid vrij uit mag spuien bij de publiciteits media? Wordt het niet hoogtijd, dat we eens afstappen van de gedachte, dat iemand „per ongeluk" een kind krijgt of meer kinderen? Als we werkelijk leven volgens de Goddelijke Wetten, dan zal de Schepper zelf wel zorgen voor een goed evenwicht in de gehele na'tuur, welke Zijn Schepping is. Wanneer wij nietige mensen echter menen het recht te hebben in te grijpen in Zijn Schepping en Zijn Natuur, dan moeten we er ook van overtuigd zijn, dat er een chaos in alle opzich ten ontstaat. En dat dit proces bezig is zich te voltrekken, kan ieder, die zijn ogen en oren goed gebruikt, dagelijks om zich heen zien. Laten we hopen, dat zeer velen, voor wie de Goddelijke Wetten nog betekenis hebben, een fel protest zullen laten horen tegen deze verkrachting van God's Wetten, GOES W. S. M. DE KORT A. M. DE KORT-STORNEBRINK Ais dieren- (en in het bijzonder) vogelvriendin stem ik van harte in met alle acties, die ondernomen worden om een eind te maken aan de massaslachtingen onder de trek vogels in België en Frankrijk. Ik ben dan ook erg blij met de vraag van mejuffrouw Kessel in dit ver band aan minister Klompé. Er is echter aan deze zaak nog een aspect, dat nimmer naar voren gebracht wordt en dat m.i. een argu ment van doorslaande kracht ople vert in de strijd tegen het uitroeien van onze vogelwereld, in het bijzon der die van de kleine zangvogels. In dit geval worden de insecten, die aan mens en gewas schade berokke nen, niet meer weggevangen en zo doende zijn wij in de greep van de insecticides geraakt, die, als het zo doorgaat, onszelf nog eens het loodje zullen doen leggen.Wij allen weten zo langzamerhand wel dat lucht, groenten, fruit en ook vlees (via de dieren die het verontreinigde gras eten) en tenslotte wijzelf langzaam aan vergiftigd worden. Maar er is nog iets: de insecten ontwikkelen een immuniteit tegen de voor hen schadelijke stoffen, waardoor steeds de sterkere overblijven en deze planten zich dan voort. En bij hen gaat dat „wennen" aan de gifstoffen sneller dan bij ons. Wat ik hier schrijf, is feitelijk „oude koek". Ie der mens van enige ontwikkeling weet deze dingen zo langzamerhand wel. Des te meer verbaast het mij, dat niet alle betrokken regeringen de handen ineenslaan en tezamen alle maatregelen treffen die nodig zijn om de bestrijding van insecten weer „in handen" te leggen van onze vrolijke zangertjes. Er moeten juist méér vogels komen, meer dan er ooit geweest zijn! Natuurlijk zullen achter de schermen de chemische industrie- en zich wel tot en met kanten tegen een dergelijk streven. Houd ze in de gaten, minster Klompé! En geef ons onze aardige vogeltjes terug en een gezonde wereld om in te wonen! 's-GRAVENMOER. SCHALKWIJK. MEVR. J.C.S.

de Stem | 1970 | | pagina 7