Volkenkundig Museum in nieuwe, andere opstelling Heropening van enig Nederlands kappersmuseum te Ylissingen JUSTTNUS VAN NASSAU" NA 8 JAAR WEER OPEN Woningbouw bij zeesluis Terneuzen DE STEM Dr. D. Dorrepaal E. Rlinkert NOG VOOR HET EINDE VAN DIT JAAR t J. L. H. Deze Pontiac hEEÏf 'f helemaal TYPISTE en ADMINISTRATIEF BEAMBTE 3e klas Voor zuiver wollen deken breiwol, breigoederen „DE NEDERLANDSE WOLFEDERATIE G.A." Stigma Zo maar Handel Schatten Als chirurgijn Nieuive bloei Lokken en krullen DUIZENDEN REACTIES op HONDERDEN KLEINTJES Te koop ruime woning Afwezig BOSCH Juwelier Hervat praktijk Gemeente Sluis ONDERWIJZER(ES) Glas in Koper Vormingswerk voor jongens en meisjes in Zeeuwsch-Vlaanderen Wolfederatie, Papegaaistraat 13, Goes 4 DE STEM VAN ZATERDAG 10 OKTOBER 1970 4 (Van onze kunstredactie) BREDA Na acht jaar bre ken, verhuizen, bouwen en tegen slagen, gaat vanmorgen het Vol kenkundig Museum „Justinus van Nassau" te Breda weer offi cieel open. Dat onder meer prins Claus en minister dr. M. Klompé hierbij aanwezig zijn, wettigt de juiste veronderstelling, dat „hier ;et's bijzonders aan de hand is". Tjjna iedereen was zo langzamer hand vergeten dat aan het Breda se Kasteelplein een museum van twee verdiepingen, met een rondoppervlak van bijna 1000 ierkante meter, staat. Het ligt -chter voor de hand, dat ge zien de restauratie, nieuwbouw en herinrichting binnen af zienbare tijd duizenden de weg erug zullen vinden. Als volwaardige dochter, met een eigen gezicht, van het Leidse Rijks museum voor Volkenkunde zal dit huis voor cultuurspreiding zich met name richten tot het publiek in de zuidelijke provincies, inclusief Zee and en een deel van Vlaanderen. Vermeldenswaard daarbj is bijzon- Ier de poging om de doelstelling van het museum, stammend uit het koloniale denken vanuit het oor spronkelijke Ethnografische museum der KMA in dit pand, steeds meer om te buigen naar een positieve eigentijdse benadering van de „an dere" volken op deze wereld. Geen rariteiten-kabinet meer, maar een museum, dat ons vertrouwd wil ma ken met „vreemde" culturen uit het verleden èn nu. Gewichtig gezegd: 'en stukje wereldburgerschaps-vor- ming. Over de geschiedenis en de ver bouwing zelf, die in 1966 klaar kwam, is reeds eerder uitvoerig in deze krant geschreven. Met een voor-financiering, van rond de anderhalf miljoen gulden, door de gemeente Breda vond er onder architectuur van ir. W. van Dael een ingrijpende reconstructie en uitbouw van het museum plaats. Behalve een zeventiental kabinetten bevat het gebouw een expositiehal (245 vierkante meter), aula, biblio- 'heek, werkplaats, zeven expositie- uimten, allerlei technische snufjes en moderne hulpmiddelen, die in een ïuidig museum passen- De oorspron kelijke collectie van 10.000 voorwer ken is aangevuld en uitgebreid (vanuit Leiden) met kaarten, foto's, eksten, voorwerpen over cultuurge bieden als India, Nieuw-Guinea, China, Japan, Afrika, Australië e.a. Stukken, die in Leiden vanwege le ruimte nooit aan hun trekken zijn gekomen zijn hier te zien. Er Laat bv een 11 meter hoge Mbitoro feestpaal) uit Nieuw-Guinea, die iet veel kunst- en vliegwerk onge- ehonden naar binnen is gewerkt, 'leeft geen enkel museum", zegt directeur Sjoerd Nauta trots. Belangrijk is ook zijn medede ling: „Het is hier geen kunstmu seum, maar een educatief museum". Nu wij ons langzamerhand bewust worden, dat een romantische verte dering voor „die vreemde andere mensen" als een vorm van discrimi nerend en koloniaal denken niet meer past in onze tijd gaan we op de educatieve toer. Een nuttigheids volkje blijven we toch. En dat is geen ramp, wanneer we daarbij uit de traditionele hoek van de volken kunde willen komen, zoals de filo soof Ton Lemaire deze eens karak teriseerde. „Volkenkunde en koloni alisme verdragen elkaar uitstekend; het zijn uitdrukkingen van dezelfde instelling om de inlanders econo misch uit te buiten en ethnologisch te inventariseren. In en door (kwa- si) ethnologische kategorieën slaag de het westen erin zijn eigen over tuiging te handhaven. Door 't ethno logische bewustzijn te verlengen en te isoleren tot een aparte wetenschap gebruikte het westen in de strategie van het zelfbehoud het meest takti- sche middel om zijn vooroordelen te beschermen". We menen directeur Nauta goed begrepen te hebben, dat hij van dit stigma afwil; vooral door de educa tieve begeleiding. Uiterlijk is aan de opstelling behalve met wat foto's uit de actualiteit (die de „inlanders" uit dat verleden weghalen) en kabi netten met nog bestaande folkloristi sche toestanden' niet zoveel van die veranderde instelling te merken- Lijkt het museum nog veel op een soort H. Landstichting of Efteling; op een geijkt museum met vitrines en kijkobjeeten. En dat ziet er dan nu allemaal perfect en zeer interessant uit. Er zijn en er komen echter allerlei educatieve hulpmiddelen om de bezoekers met andere ogen te leren kijken. Doorlopende film- en diaprojecties her en der opgesteld, losbladige aan te vullen gidsen, bij gewerkte bibliotheek en leestafel en zelfs een ingebouwde mogelijkheid om in de toekomst rechtstreeks tv uitzendingen uit bv. Japan of Zuid Amerika te ontvangen etc. etc. zul len de kijkers confronteren met de huidige realiteit tegen de achter grond van interessante verledens, zoals ze in het museum boeiend zichtbaar gemaakt worden. Zeer in teressant kan daarbij ook worden de werkplaats, die ingericht is om be zoekers in de gelegenheid te stellen technieken te beoefenen, die zij ontdekken m de geëxposeerde voor- werpen. De afgekeken authentieke, mode van een Lappen-vrouw, de trommels uit Nieuw Guinea, het aardewerk uit Peru, de oude druk technieken uit China, de bouw van een kajak, de Wajang poppen, de boomschors -en schelpsculpturen kunnen ongetwijfeld inspirerend werken. Het zijn dikwijls fraaie voor beelden van versierkunst en mense lijk vernuft. Het lijkt me heerlijk om op dezelfde wijze daarmee ge duldig te kunnen experimenteren. En om dan verder die didactische vinger maar te vergeten: je kunt er zo ook heengaan om zo maar veel dingen mooi en interessant te vin den. Er zijn uitgebouwde tot in de finesse stands van de Chinese opera, Tibetaanse huisdienst, noma- denbehuizing, Japanse en Chinese woonvertrekken e.d.; dikwijls met een gevoel van verfijning en woon- cultuur waar je stil van wordt. Bij de opbouw troffen we een van origi ne Tibetaanse monnik en een Chi nees aan, zodat we. kunnen aanne men, dat het hier om authentieke zaken gaat. Je ziet er hedendaagse Mexicanen bij de cactussen dansen in een kledij, waarbij onze carna- valskledij maar (cultureel!) zeer ar metierig afsteekt. Aardewerk, siera den, houtsnijwerk, bronzen, steen- sculpturen (o.a. van de Boro-boedoer voor de huidige restauratie zal men dus ook naar Breda moeten!) Japans kinderspeelgoed om van te smullen. Je beseft dan inderdaad de relatieve „rijkdom" van onze westerse plas tic-beschaving... Er is tegenwoordig een levendige handel in de voorwerpen, die je hier zo rijkelijk bijeenziet In een groot Duits warenhuis zag ik onlangs tal loze Oost-Aziatische voorwerpen tussen de interlockjes te koop liggen tot prijzen van 40.000 DM Ook hier verrijzen winkeltjes als paddestoe len uit de grond, die ons lekker maken met echte of nagemaakte voorwerpen uit oude culturen. Het zij zo. Het voordeel van dit museum is echter, dat ze ons de dingen in ieder geval laat zien in het verband van het leefpatroon van de grote cultu- ren, die onze wereld rijk is en arm aan het worden is. Het is een kijk en studeermuseum Op te nemen in „het dagje uit", maar met name ook een lustoord voor scholen en mensen die als hobby of als serieus studie object zich willen verdiepen in onze medemensen op deze wereld. De voorzieningen daartoe zijn nu uitste kend aanwezig. Voor f 0.50 en f 0.25 (kinderen) kan men er iedere dag van 10-5 uur (zondags van 2-5 uur) terecht. --ill*É TERNEUZEN. Bij de zeesluis met vijf woningen voor personeel De foto geeft een indruk van de in Terneuzen is een dienstgebouw van Rijkswaterstaat in aanbouw, werkzaamheden. (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Nog voor het eind van dit jaar zal het enige kappersmuseum van Nederland te Vlissingen worden heropend. Niet veel mensen wisten van dit bestaan af. Toch geniet het mu seum een zekere faam bij kappers in binnen- en buitenland. Tot voor kort was deze curiosi teit gevestigd in het voormalige Burgerweeshuis aan de Badhuis straat te Vlissingen. Omdat dit plaats moest maken voor de nieu we openbare bibliotheek, zag het kappersmuseum zich genood zaakt naar een andere behuizing uit te kijken. Het werd nog geen riant onderko men, maar de voormalige veiling Leger des Heiisgebouw op het laatst meubelopslagplaats aan de Paul Krugerstraat, recht tegenover het stadhuis, kan er toch mee door. De promotor van het museum is de Vlissingse kapper F. ter Poorten. Eigenaar is de Nederlandse kappers- bond, de grootste organisatie van kapperspatroons. Ongeveer veertig jaar geleden kocht de heer Ter Poorten uit de inboedel van een oud-collega het technisch handboek uit 1910, ge schreven door Inte Onsma. Dat was de start voor een hobby, die niet alleen Veel voldoening opleverde, maar ook vrij kostbaar was. Op veilingen, particuliere verkopingen, oude inboedels en bij collega's snuf felde de heer Ter Poorten een hele verzameling pruiken, scheermessen, scheerbekkens, droogkappen, ondu- leertangen, sieraden van haar en reukflesjes bij elkaar. Tot een van de oudste schatten behoort een balsemflesje uit de Ro meinse tijd. Enige tijd geleden werd hem nog een pracht exemplaar van een Egyptisch parfumflesje voor de neus weggekocht op een veiling. Er komen tegenwoordig zoveel kapers op'de kust in de vorm v. museums en particuliere verzamelaars, dat het steeds moeilijker wordt iets moois te bemachtigen. De heer Ter Poor ten koopt nu nog steeds als enige van het bestuur in. Dit museumbe stuur werd in 1965 samengesteld en bestaat nu uit drie leden. Aangezien de heer Ter Poorten zelf een kapperszaak beheert, brengt het veilingbezoek wel eens moeilijk heden met zich mee. Zo kan het dus wel eens gebeuren, dat hij een mooi stuk heeft zien staan in een catalo gus en dat hij dan door iemand ter plaatse een bod laat doen. Zo'n per soon moet zich houden aan een op gegeven bedrag Bij een onlangs ge houden veiling, liep hij op deze manier een boek mis, geschreven door een Middelburgse zee-chirur gijn. Zo'n man ging vroeger eerst een paar iaar varen, waarna hij vrijstelling kreeg voor het chirur gijns-examen. In de jaren 1500 1600 beoefende de chirurgijn de ge neeskunst. Tot zijn grote specialiteit behoorde o.a. het aderlaten, het zet ten van gebroken armen en benen. Een echte dokter bepaalde zich tot ernstige gevallen. Zo'n chirurgijn was tevens de plaatselijke kapper Het kappersb eroep zelf is echter al veel ouder. Onze Egyptische voor vaderen en -moeders droegen zelfs al pruiken. De Grieken en Romei nen stelden speciale slavinnen aan, die zich op de haarkunst'loelegden. De pruiken uit die tijd werden meestal gemaakt van het blonde haar van de Germanen. Aangezien onze stoere voorgangers er schoon genoeg van kregen hun haar af te staan aan rijke Romeinen en boven dien de grote volksverhuizing aan de gang was, raakte het kappersvak helemaal in het slop. Totdat de wat intelligentere kapper in de middel eeuwen opstond, bleef het maar magertjes gesteld met deze groep. Na een bloei van enkele tientallen jaren, bracht de Franse revolutie de pruikenrage tot stilstand. Als dokter behoefden de kappers ook niet meer aan te komen want ieder gehucht kreeg langzaam maar zeker een echte medicus, alleen de barbierkapper bleef over en leidde een doorgaans armoedig bestaan. In deze eeuw kwam het kappersvak tot de grootste bloei. De korte haarmo de voor dames, de permanent, de nieuwe chemische produkten, haar verven, de föhngolf voor heren, vormden stimulerende factoren. Zo staat te lezen in het voorwoord door F. ter Poorten van de catalogus die door het Kappersmuseum wordt uit gegeven. Het bondsnieuws van de Neder landse Kappers Bond besteedt regel matig aandacht aan nieuwe aanwin sten, waaronder zich de laatste tijd ook veel boekwerken en een Drach tige verzameling pruiken, schilderij en van haar, o.a. een stadsgezicht vain Zaandam en Wormerveer en bloemstukken bevinden Ze werden tussen 1850 en 1910 gemaakt van haarafval Omstreeks 1800 nam men de gewoonte aan een haarlok van een dierbare overledene bij zich te dragen in een medaillon of ring. Het museum bezit een prachtige ring met haar van een 22-jarige Engels meisje dat verpakt is in een steen met urn. Omstreeks 1870 werden er zelfs horlogekettingen, armbanden, ringen en colliers van haar gedra gen. De heer Ter Poorten heeft ook de voorloper van het Gilette-apparaat bij zijn collectie kunnen voegen. Ook bezit het museum de eerste echte onduleertangen die omstreeks 1880 door de Fransman Marcel wer den uitgevonden. Krullen deed men al heel lang. met allerlei ronde voor werpen. En wie herinnert zich niet de papillotten, die maakten dat je hele hoofd aanvoelde als een ge haktbal met spijkers? Voor het eind van dit jaar opent het kappersmuseum weer zijn deu ren. Momenteel staat alles goed in gepakt opgeslagen te wachten op die glorieuze dag. Op 17 oktober a.s. hopen onze ouders S R. DURINCK-BOGAART hun 40-jarig huwelijksfeest te her- denken. Dat ze nog lang mogen leven is de wens van hun dankbare kinderen èn kleinkinderen Ter gelegenheid hiervan zal er receptie gehou- den worden op 17 oktober van 16.30 - 18.00 uui S in „Hotel Van Leuven". Uw aanwezigheid hierbij zal zeer op prijs ge- steld worden. Walsoorden: C. Durinck-Verdunnen F. v. d. Berghem-Durinck. Kloosterzande, oktober 1970. DANKBETUIGING Langs deze weg willen wij u danken voor het medeleven dat wij van zovelen mochten ontvan gen bij het overlijden van onze geliefde vrouw en moeder. Jan en Hansje. Kwadendamme, Casembroodstraat 9. Tot onze diepe droefheid overleed heden, na een kortstondig lijden, in het St.-Ignatius-ziekenhuis - te Breda, onze beminde zuster, schoonzuster en tante MARIA A. MANGNUS in de leeftijd van 50 jaar. Wij bevelen haar ziel in uw gebeden aan. Familie Mangnus-Bilterijst. Boschkapelle, 8 oktober 1970. Kerkstraat 11. De uitvaartdienst, gevolgd door de begrafenis, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats vinden op dinsdag 13 oktober a.s. om 10.00 uur, in de parochiekerk te Stoppeldijk. dagelijks DANKBETUIGING In die handige auto bij V. A.M.O.R. Rijschool „Suc ces" slaagden wij reeds met een minimum aan les sen. P. Scheerders, Vogelwaarde J. Fassaert, Hulst. Onze dank aan A. Hermans, tel. 01140-3332. op zeer mooie stand te Terneuzen. Ind.: gr. doorz. kamer; 2 gr. en 1 kl. slkm., badkamer, vliering, ber ging, kl. serre, vóór- en achtertuin. Alles in prima staat van onderhoud. Binnenk. te aanv. St. en bevr. Will, de Zwijgerl. 42 Terneuzen, tel. 3184. is TOT 30 NOVEMBER internist, neemt waar. Spreekuren aan huis ver vallen. Spreekuren Julia- na-ziekenhuis: dinsdag 3-4 en woensdag 2-4 uur. Spreekuren Sluiskil, on veranderd. Uit de nieuwe Boutique-serie. Met zware zilveren band, die losjes om de pols wordt gedragen. De Pontiac collectie vindt u bij NOORDSTRAAT 16 TERNEUZEN TEL. 2337 STEEN STRAAT 10 HULST TEL. 2214 TANDARTS GOES maandag 12 oktober de DANKBETUIGING. Voor de overweldigende belangstelling, felicitaties, bloemen en cadeaus welke wij bij gelegenheid van ons 40-JARIG HUWELIJKSFEEST mochten ontvangen, betuigen wij onze hartelijke dank. - Hierdoor heeft u deze weg voor ons onvergetelijk ge maakt. N. M. Kolmeyer G. Kolmeyer-Lootens. Aardenburg, oktober 1970. Oostburgseweg 38. Burgemeester en Wethouders van Sluis maken bekend, dat met ingang van 12 oktober 1970 ge durende 14 dagen ter gemeente-secretarie van Sluis voor eenieder ter inzage ligt het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 25 mei 1970, no. 11, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 10 augustus 1970, no. 67, tot onttrekking van een ongeveer 400 m lang gedeelte van de weg, ge naamd Zeedijk, no. 37 van de wegenlegger der gemeente Sluis, kadastraal bekend als gemeente Sluis, sectie B, no. 237, van de aansluiting op de Boomgaardweg, no. 38 van die legger, tot het einde van de weg, gelegen op de grens van de gemeenten Sluis en Aardenburg. Sluis, 7 oktober 1970. Burgemeester en wethouders van Sluis. De burgemeester, Mr. H. P.L. v. d. Beid De wethouder, J. J. du Fossé. Het bestuur van de Stichting KATHOLIEK ONDERWIJS TERNEUZEN vraagt z.s.m. een voor de R.K. Basisschool „De Zeemeeuw" aan het Schuberthof. Sollicitaties te richten aan het bestuur, adres E. Grieghof 8, Terneuzen. InlichtingenJ. Kerckhaert, h.d.s. (tel. school 01150 - 3986, privé 01150 - 5007). Vrij blijvend offerte •en Inlichtingen ZEER EXCLUSIEF: Glas in lood Ook reparaties Marijke Meustraat 15 Tel 34538—30336 met vestigingen te Terneuzen en Hulst roept sollicitanten op voor de functie van Salaris afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring van 452,tot 877,per maand. AOW-premie voor rekening van de werkgever. Sollicitaties te richten aan het adres Spoorstraat 45 te Sluiskil. DE WINKELAUTO KOMT OP: DINSDAG 13 OKTOBER 1970 BIJ Parkeerterrein St.-Janstraat, Zandstraat van 9.00 - 9.15 uur Kerkplein, Philippine van 9.45 - 10.15 uur Markt, Sas van Gent van 10.50 - 11.45 uur Gebr. Goethals, Graaf Jansdijk A 83, Westdorpe van 1.00 - 1.30 uur SHzydlowskiplein, Axel van 2.00 - 3.00 uur WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 BIJ: G. Vael, Absdale van Café Cattoir, Hulst van Gemeentehuis, Clinge van Dorpsplein, Nieuw-Namen van Dorpsplein, Graauw van Lange Nieuwstraat, Kruispolderhaven van Bij de Kerk, Lamswaarde van DONDERDAG 15 OKTOBER 1970 BIJ: A. J. van Waterschoot, Kloosterzande van 8.45 Plein, Zaamslag van W. van Hoeve, O 23, Terneuze. van Markt, Terneuzen van A. Bun, B 93, Boschkapelle van VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 BIJ: 9.15 10.15 11.15 1.00 1.45 2.30 3.15 10.30 11.30 1.00 2.45 9.45 uur 10.45 uur 11.45 uur 1.30 uur 2.15 3.00 3.45 uur uur uur 9.45 11.00 11.45 2.15 3.30 uur uur uur uur uur 9.30 uur 10.30 uur 11.45 uur 1.30 uur 2.30 uur 3.30 uur M. van Houte, Koestraat 8, Heikant van 9.00 A. Bonte, 't Zand 50, Koewacht van 10.00 Dorpsplein, Zuiddorpe van 11.00 P. Haak, F 24, Hoek van 12.45 M. Dieleman, Willemskerkepolder, Terneuzen van 2.00 A. van Hoeve-Haak, Zaamsiag van 3.00 De winter staat voor de deur... nu nog jubileumaanbiedingen o.a.: Briljant-dekens, een kant effen, andere kant geruit, 190 x 230 cm NU 87.50. Overalls, keperdril, in drie kleuren, 2 gld. korting. NU ma ten 46, 56 19.95 maten 58 en 60 21.75. Werksokken, met dubbele zool, per paar f S.50. NU 2 paar voor f 10.—. Voorts korting op truien, panty-nylons, werkhemden, hoeslakens enz.

de Stem | 1970 | | pagina 4