s DEZE WEEK brief stelling mens ■mm jan plaat kreet grap mix #deze weefe» Aw van de week van de week mn.de week van de week van de week van de week van de week zaterdagbijlage v 0/**& van de week i-r\ t BIJLAGE VAN DE STEM/10 OKTOBER 1970 vrfl uit ^,*^9eM»3ZSP* met medewerking van Jos Ahlers Jan Koesen Boet Kokke Jan van Leeuwen (foto) Paul C. Pet (foto) Lex van Voorst (illustraties) Het moet nu eens uit zijn met die gekleurde be richten over het onder wijs. Ik zal proberen in voor u duidelijke taal te zeggen waar het om gaat. Ik heb achttien jaar on derwijs gevolgd om volle dig bevoegd leraar te worden bij het middel baar onderwijs. Ik heb sindsdien twintig jaar er varing opgedaan, nogal wat bij gelezen en ben vol gens mijn psychiater niet seniel. Maar wat schrijft u bijna dagelijks in de krant? a) Leraren zijn niet deskundig als leraar, b) Leraren houden de ver nieuwing tegen, c) Ouders en leerlingen moeten het in school mede voor het zeggen krijgen. Wat wilt u nou meneer? Totale anarchie? Ik leg de beginselen der stereometrie uit en ik ken die beginselen en ik weet er nog veel meer van. De enige voorwaarde is dat er geluisterd wordt. Fini. Wat moeten die ouders daarbij? Wat weten zij van stereometrie? Wat moeten die leerlingen an ders dan luisteren? En wat heeft dat nou met vernieuwing te maken, voor stereo zijn er enkele grondprincipes te hante ren en die liggen vast. Vernieuwing of geen ver nieuwing. Hopelijk ziet u nu in dat u er niets van begrepen heeft. Waar schijnlijk weet u zelf ook niets van stereo. Ik neem aan dat u zich voortaan weer tot ongelukken en weerberichten beperkt, anders mag u uw krant houden. Als het om onder wijs gaat, als het om ste reo gaat zijn er wel vak tijdschriften, waarin pre cies staat wat ik weten wil. J. Docent. P.S.Ik zal nog even wat woorden verklaren, want ongemerkt heb ik toch wat boven uw niveau ge schreven. psychiater - zielearts; se niel - kindsanarchie - re geringsloosheid stereo metrie - ruimtelijke meet kunde; fini - Frans voor afgelopen. De betrekkelijkheid van reclame blijkt uit het feit dat h"t image van de politie daalt naarmate er méér tv-series over sympathieke politiemensen worden vertoond. Een kerkelijk oordeel mag nooit hard zijn. Vicaris Kuipers. Alleen wanneer de in vloed van de ouders op kin deren klein is, is de invloed van derden groot. Drs. G. Boon von Ochsee. Ik filosofeer veel over voetbal, ik ben in staat ob jectief over mezelf te den ken. Dick van Dijk. a Als ik in een ander mi lieu geboren was had ik misschien over de werkge vers gezegd: die rotschot ten. Werkgeversvoorzitter Mr. n. van Boven. Kloos lijkt op iemand die een lied heeft ingezet en dóór moet zingen. Idem. B De Arjos is geen applaus machine voor de ARP. Geen garde enthousiastelin gen die met handgeklap al les prijzen wat de AR-lei- ders wijzen. De Arjos is ook geen tijger in de tank van de partij. ArjoS'Voorzitter Haus de Boer. B Krediet wordt alleen ge geven aan tachtigjarigen, mits begeleid door hun ou ders. Bordje in Keuls café. B De dynamiek van de christelijke vrijheid omvat thans meer dan ooit de maatschappijkritiek, die be palend is voor de verwer kelijking van de vrijheid. Prof. Metz (Miinster). a In onze westelijke cul tuur zijn we de laatste eeu wen slaaf van de arbeid ge worden, omdat het geld on ze afgod is geworden. En deze afgod laat ons stikken in zijn uitwerpselen. Gêne Meijs. B. K. BEP. V.D. WIELEN Ik heb zondagen dat ik drie wedstrijden zie. en op zaterdag ga ik ook wel eens kijken. Ik vind voetballen ernorm en ik raak er nooit over uitge praat. Maar ik moet altijd langs de lijn staan, ik wil ook wel eens aan de heren laten zien wat wij dames ervan kunnen. Toen ik op de Amro-bank kwam werken heb ik alle bijkantoren in de buurt ge beld. Wij wilden toch ook een tak van sport gaan beoefenen en de heren voetballen, waarom wij ook niet? Ik vind voetballen zo'n geweldige sport, dat ik het zelf ook wel eens wilde gaan doen. We hebben ook een stuk in het personeelsblad ge zet: waarom moeten wij altijd langs de lijn staan, waarom mo- gen wij onze prestaties niet eens tonen? Wij staan altijd maar in de kou. Ik vind het heel gewoon dat da mes ook gaan voetballen. Ik heb nu vier keer gespeeld. De laatste keer met tien man, want er kwa men vier meisjes niet opdagen. Eén mocht niet van haar moeder. Er zijn wel meer meisjes die graag willen voetballen, maar die het van thuis niet mogen. Ik speel overal. Ik sta dan voor, dan weer achter en ik heb ook al een keer gekeept. Dat ging niet al te best. Ik sta het liefst voor, dan hoef je niet zoveel conditie te heb ben. Nee, we trainen niet, want we hebben geen veld. We kunnen wel bij de fraters terecht, maar dat kost ons f 35,. voor 40 minu ten. We kunnen wel trainers ge noeg krijgen. Het spelen viel me wel vreselijk tegen, och wat waren we een paar klungelaars. Als je naar de tele visie kijkt, lijkt het allemaal zo gemakkelijk. Dan denk je: waar- Om pakt hij die bal nou niet? Maar als je het zelf probeert kom je el ke 'keer meters tekort. De eerste keer ben ik trouwens met een brancard van het veld gedragen. Mijn knie was kapot en vijf minu ten voor het einde zakte ik van vermoeidheid in elkaar. Wij krijgen niet veel medewer king. We moeten alles lenen, de bal en de schoenen. Ik heb nu mijn eigen uitrusting. De voetbal schoenen heb ik zelf gekocht. Nee, ik heb niet gezegd dat ze voor mij waren, ik heb ze thuis gepast. An ders lachen ze je toch maar uit. Je probeert natuurlijk magerder te worden. Ik fiets ook om condi tie te krijgen en de laatste dagen voor een wedstrijd rook ik wat minder. Ik voetbal ook wel eens gewoon op een veldje met kleine knulletjes. We hebben in de rust van een he- rentoernooi gespeeld en een be kijks dat we hadden. Als je in de modder valt lachen ze natuurlijk wel. Heel wat mensen komen hier aan de balie vragen wanneer we weer voetballen. Ik voel er veel voor om elke week te spelen. Ik heb vorig jaar ook een spelre gelwedstrijd gevolgd en ik zou best scheidsrechter willen worden. Mijn favoriete ploeg is Ajax. Ik weet niet precies waarom. Ik vind het een enorme ploeg. Nee, ik heb ze nooit echt gezien. Maar ik vind aanvallend spel geweldig, verdedi gen interesseert me niet. Ik zou best in een club willen spe len, er zijn meisjes genoeg. Maar om zelf een club op te richten, nee. Het is zo'n heisa, daar zie ik echt tegen op. Ik hqop wel dat we nu steun uit het hele land krijgen. En damesvoetbal is toch echt een leuk gezicht. Ik krijg ook helemaal geen rotte reacties, iedereen slooft zich wel voor je uit. Er kwam hier een me neer en die vroeg ook wanneer we speelden. Ik vertelde dat we geen veld hadden en toen heeft hij wel elf instellingen opgenoemd die over een veld beschikken. Leuk hè? Voetballen, ik raak er niet over uitgepraat. Ik vind het opwindend. Ik vind het geweldig tegen iemand op te botsen. Sensationeel. HG «ML. JLu e man aan het graf kuchte. Hij greep de microfoon en zijn woor den zwierven door de lucht boven het kerk- •hof en daalden neer in de oren van de duizenden ter plaatse en de honderdduizenden thuis aan de radio of tv. „Er is 'n man van ons heengegaan zei hij, met ingebouwde snik; grievend zonder tranen, 'n volwassen mens geconfronteerd met 't mirakel van de dood 'n man die als weinigen het lot van deze aarde heeft be paald." Hij keek neer op de kogel vormige kist en met hem keken de ogen van de camera's om het beeld over te dragen. De man draaide zijn hoofd naar de popu lieren die ruisten en bladeren los lieten. „Een man die werkte voor de vrede, een onvergetelijk vader en echtgenoot, een briljante, vader lander. Hij heeft ons welvaart ge geven tientallen jaren eerder dan we durfden hopen. Hij schiep onze toekomst toen wij nog kinderen wa ren. Hij gaf ons brood en eten. Hij vormde onze cultuur. En bovenal en hier begon de stem te trillen „en bovenal gaf hij ons onze vrij heid". De man gaf een teken en een koor begon zachtjes te zingen. Hij gaf een teken en het gezang hield op. De man nam weer de microfoon. „Zoals alle groten is hij niet begrepen. Zijn hele leven is hij niet genoeg gewaardeerd. Toen hij als kind al erwten opvulde met naalden om het kattepult-schieten dynamischer te maken, en meer in evenbeeld met de werkelijkheid te brengen toen kreeg hij slaag en werd hij opgesloten. Toen hij later een kleine winkel opzette in wind buksen en stiletto's, gingen er stemmen op om hem uit te range ren. Maar hij was sterker dan hen allen. Toen hij drie dagen geleden van ons heenging, nooit zal ik dat smartelijk moment vergeten, toen hij drie dagen geleden stierf, was hij de ongekroonde koning van 15 munitiefabrieken, drie vliegtuigfa brieken en twaalf zware industrie- en, op deze wijze werkgelegenheid verschaffend aan honderdduizen den. En dan zwijg ik nog over de door hem veroorzaakte "boom" in chemische en bacteriologische la boratoria die opeens in het kader van de handhaving van de vrijheid hun creatieve talenten konden bun delen en die opeens een doel had den. Zijn tegenstanders zeggen hier zweeg de man even, sprake loos door zoveel onbegrip ze zeggen dat hij 'n massa-moorde naar was. 'n oorlogsophitser, 'n vampier die zich voedde op het bloed van miljoenen onschuldigen. Maar weet dan en de stem van de man zwol aan en werd weer kaatst door bomen en de duizenden in het zwart weet dan, dat deze man als een der weinigen begreep dat ware vrede slechts kan bestaan dank zij het schrikbeeld van totale vernietiging. En dat wij nu onze 2e auto kunnen bekostigen, een ski-vakantie, een psychiater, een diepvriezer alleen door deze machtsbalans en pey gratie van, ik geef het toe, een ietwat te be treuren verlies aan miljoenen men senlevens, goddank duizenden kilo meter van ons bed." De man gaf weer een teken, en de kogel vormige kist, daalde neet, terwijl zachtjes door de bomen de schrij nende klanken van „The Last Post" werden gehoord. (J. K.) Nou, de sexshop haal ik nog altijd op mijn sloffen hoor Er wordt vaak geklaagd dat de mensen elkaar niet vertrouwen i..aar sinds wanneer is zelfkennis eigenlijk een ondeugd 7 uit QUICK mm BLOED Er zijn mensen die niet kunnen geloven dat ras- senhaters de gevaarlijke idioten zijn die ze zijn. Misschien kan voor hen dit bericht uit de Verenig de Staten verhelderend werken: „Het huis van af gevaardigden van de staat Louisiana heeft een ver zoek afgewezen van een neger-afgevaardigde om een eind te maken aan de "neger" en "blank" etiketten op de voorraden bloed in de hospitalen. Af gevaardigde Archie Davis betoogde: liever zou ik mijn hele familie zien sterven en de eeuwigheid ingaan, dan toelaten dat ze één druppel negerbloed in hun lichaam zouden krijgen. Het is allemaal een communistisch com plot. Ze proberen ons zwart bloed te geven en de zwarten blank bloed. Er komt niets van in." Aldus een meneer die het tot af gevaardigde van de staat Louisiana heeft geschopt. LOON Weet U, meneer, wat U Uw echtgenote zou moeten betalen als al haar dien sten in klinkende munt zouden moeten worden omgezet? „Jasmin" heeft het uitgerekend, en daar de mark en de gulden even hoog staan en de lonen in de beide landen niet al te ver uiteenlopen, gaan de cijfers ook voor Nederland op. Volgens Jasmin ver richt de huisvrouw per week voor 477,90 werk, te weten: veertig gulden voor tien uur schoonmaak werk, 36,40 voor zeven uur inkopen, 40 voor tien uur koken, 15 voor vijf uur als keukenhulp, 22 voor vier uur als kellnerin, 189,20 voor 44 uur als kindermeisje, 62 voor 4 uur als onderwijzeres, 5,80 voor t,wee uur als wasvrouw, 77,70 voor 3 uur strijkwerk, 6,80 voor twee uur als naaister 4,50 voor één uur ver- pleegsterswerk, 18,60 voor drie uur als secreta resse, 17,25 voor drie uur als chauffeuse, -ƒ 7,50 voor twee üur tuinwerk, en 5,15 voor één uur monteurswerk. Gaat U er maar aanstaan. WETENSCHAP De wegen der weten schap zijr niet altijd dui delijk. In Amerika hebben, aldus Playboy, drie mede werkers van de openbare gezondheidszorg, de we reld trots kond gedaan V3J» het feit dat zij er in zïjh geslaagd gonorrhea over te brengen van mensen op chimpansees. ADVERTENTÜ Uit hetzelfde tijdschrift eery nieuwe episode in de strijd om de roklente. In de Milwaukee Journal stond de volgende adver tentie, ondertekend door meneer Marvin Glasspie- gel: „Ik ben niet verant woordelijk voor midi-lan- ge japonnen of rokken, welke door mijn vrouw worden gekocht". ÖSWALT Zij die zeggen dat Os- walt (Het wonder der lief- de 1, 2, 3, 4, 5) Kolle een meneer is die ten bate van zijn eigen beurs vele mensen op het bioscoop scherm blote rig laat doen, terwijl hijzelf buiten schot blijft, is bij deze de wind uit de zeilen genomen. Sinds enkele dagen loopt in talloze Duitse biosco pen "Dein Kind, das un- bekante Wesen", met in de hoofdrollen een vol strekt blote familie Kolle, Oswalt, echtgenote Mar lies (41), zijn twee zoon tjes en zijn dochter. De film is gemaakt op het (modieuze nudisten-) ei land Sylt, waar de inmid dels miljonair geworden Kolle met vrouw en kin deren praat over uiteraard precies hetzelfde waar over zijn eerdere films gingen. Kassa kassa. Toon in de mistige avond van Amsterdam. Wat bitter gestemd, want de vraag wordt gesteld of Toon Herma op z'n retour is. Dit is een verrekt eigenaardig landje", zegt hij over Feijenoord, sex, critici en zichzelf. FOTO GUUS DE JONG T eigc la

de Stem | 1970 | | pagina 24